Uitbreiding Alphens raadhuis kost 13 miljoen Blij dat er in Oude Ade nog een priester is" r ^llJf -H- ,d. rU-d U".".dr; U 2ÉJ L .li i "dr-IHn WFT v'- Straks minder leerlingen voor lager onderwijs Toenemende belangstelling voor historie van Woubrugge Rijnlandse deelname aan Westlands concours De oude vrouw van die jonge professor koopt schoenen bij Contessa. REGIO LEIDSE COURANT "iX .1 JiL l, 4' De westgevel van het raadhuis aan de Prins Bernhardlaan, de het meest zal veranderen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Al pheuse raadhuis zal na de uitbreiding over drie keer meer ruimte kunnen be schikken dan nu het geval is. Dat deel de gistermiddag loco-burgemeester J. Goedhart mede op een persconferentie, waarop een uiteenzetting werd gegeven van de uitbreidingsplannen. Goedhart zei verder te hopen, dat met de bouw volgend jaar begonnen kan worden. Met die bouw, die 2 tot 2 1/2 jaar in beslag zal nemen, is een bedrag gemoeid van 13 miljoen. De kredietaanvrage hiervoor zal naar verwachting na de zomervakan tie in de raad worden behandeld. De meest ingrijpende verandering zal de westgevel ondergaan, dat is de zijde die langs de Prins Bernhardlaan ligt. De oostgevel, oftewel de voorkant van het raadhuis, is in het plan zo weinig moge lijk aangetast, een van de vele verlan gens die in een programma van eisen werden vastgelegd. As de uitbreiding is gerealiseerd zullen alle afdelingen van de secretarie een plaats gevonden hebben in het raadhuis, dat dan een netto-opper vlakte zal hebben van ruim 3700 m2. Volgens Goedhart zal Alphen met het raadhuis, dat gebaseerd is op een inwo nertal van 70.000, de eerstkomende tien tallen jaren uit de voeten kunnen. Het aantal ambtenaren van 110 dat momen teel werkzaam is op de secretarie zal kunnen uitgroeien naar 180. In de nieuwe raadzaal met een publieke tribune voor 100 man, is rekening gehou den met 35 raadsleden. Ook is er een vijfde wethouderskamer gepland en ko men er twee commissievergaderruimten bij. De huidige raadzaal zal in de toe komst gaan dienen als trouwzaal. De raadscommissie die speciaal voor dit doel werd ingesteld, heeft zich in grote lijnen met het plan kunnen verenigen. Een discussiepunt blijft vooralsnog de weg die langs het raadhuis loopt en aan sluit op de Prins Bernhardlaan. Er zijn stemmen opgegaan om deze weg af te sluiten voor het verkeer en te betrekken bij de „groenomgeving" van het raad huis. Dat is misschien ook wel noodzake lijk omdat op dit moment het „buitenge- beuren" in het teken staat van een te kort van 70 parkeerplaatsen. Er zijn er 80 gepland maar volgens een prognose zouden er dat 150 moeten worden. IN KOUDEKERK KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ook in Koudekerk zal het aantal leerlingen voor kleuter- en basisonderwijs te ruglopen. Uit een gisteravond tijdens de commissie Wel zijnszaken geopenbaarde prognose blijkt, dat in 1985 voor basisonderwijs in deze gemeente nog maar twaalf lokalen nodig zullen zijn. Mo menteel zijn dit er achttien. geven tijdens de bespreking van de uitbreiding van de christelijke basisschool 'De Rank'. Deze school zal het ko mend schooljaar als dertiende lokaal een noodlokaal van de scholendependance in gebruik nemen. Het college van b. en w. vertrouwt erop, dat de werkzaamheden rondom en in de scholendependance ten be hoeve van de leerlingen van de openbare kleuterschool 'Hummeloord' op tijd gereed zijn. De gemeente Koudekerk zal de tennisvereniging 'Artesia' vragen een progonose te ma ken van de ledenontwikkeling. Een en ander naar aanleiding van een vraag van de tennis vereniging om een extra baan. Voorlopig zal deze baan elders in de gemeente moeten worden ondergebracht, omdat de ruimte bij het huidige complex ontbreekt. Wellicht zal verplaatsing van het ten- niscomplex overwogen dienen te worden. De komst van een nieuw kruisgebouw is voorlopig in een impasse geraakt. Dit ant woordde gisteravond wethou der A.L. Kimpel op een vraag van het commissielid D. Patti- wael (PvdA). Het college kan pas weer aan de slag gaan als er overeenstemming over het huidige kruisgebouw is tussen de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk en de kruis vereniging. Roofoverval in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie mannen hebben gister nacht een gewapende overval gepleegd bij de familie Tam- merijn aan de Hoofdstraat Zij maakten tweeduizend gul den en sieraden ter waarde van zestigduizend gulden buit. Rond middernacht drongen de mannen via een plat dak de woning van de familie Tammerijn binnen. Zij dwon gen mevrouw Tammerijn, die op dat moment alleen met haar twee kinderen thuis was, onder bedreiging met pistolen het in de woning aanwezige geld af te geven. Nadat me vrouw Tammerijn, die met haar man een winkel in huis houdelijke artikelen drijft, daaraan had voldaan, werd zij door een van de mannen opgesloten in het toilet. De overige twee overvallers door zochten vervolgens de woning en stuitten daarbij op siera den ter waarde van ongeveer zestigduizend gulden, die eveneens werden meegeno men. Brand in villa's Woubrugge In de in aan bouw zijnde villa's langs het Weteringpad is gistermorgen brand uitgebroken. Kwart over negen bereikte de brandmelding de vrijwillige brandweer van deze gemeen te. Zeer snel was de brand weer ter plaatse en kon zo doende totale uitbranding worden voorkomen. Oorzaak van de brand was,, aldus brandweercommandant De Feij, het gebruik van een snijbrander, waarbij onoor deelkundig te werk was ge gaan. De werkzaamheden met de snijbrander vonden plaats op de bovenverdieping van de twee villa's onder een kap. Het rieten dak vormde een extra moeilijkheidsfaktor voor de brandweer. Flinke schade werd aangericht aan de bo venverdieping en aan het dak. Voorzichtige schattingen ko men op een verlies liggende tussen de tien- en twintigdui zend gulden. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Twaalf uur in de mid dag rukte de brandweer weer Restauratie Zemelpolder- molen te kostbaar De Zemelpolder- molen aan de Lissese Poellaan wordt waarschijn lijk niet meer in de oorspronkelij ke staat terugge bracht. Een plan om het vijzelge maal in de molen dat aan vervan ging toe is. el ders een plaatsje te geven en een scheprad aan te brengen, zou de gemeente Lisse 150.000 gulden kosten. Het ge meentebestuur vindt dat de 'on zichtbare' waarde van het scheprad niet dusdanig groot is, dat men daarvoor ander halve ton moet uittrekken. JUBILERENDE PASTOOR SCHRAMA: OUD ADE Pastoor schra- ma, sinds november 1969 werkzaam in de Sint-Bavo- parochie in Oud Ade, viert zondag 10 juni zijn veertig jarig priesterfeest. De dag zal geheel in de intieme kring van de parochie ge vierd worden en begint met een plechtige eucharistievie ring om half elf. Daarna .wordt iedereen in de gele genheid gesteld om tijdens een receptie gelukwensen aan te bieden, van twee tot vijf uur 's middags in het Dorpshuis naast de kerk. Antonius Henricus Schrama, geboren op 16 december 1912 in Bloemendaal-Over- veen, is al die jaren met hart en ziel priester geweest. Als zoon van een bloemist had hij destijds helemaal geen zin om in vaders voet sporen te treden. „Mijn va der was met hart en ziel de bloembollen toegedaan, maar ik had en heb er hele maal geen belangstelling voor. Als kleine jongen wil de ik al priester worden en mijn grote voorbeeld was destijds kapelaan Kemper, waarvan ik vond dat hij zo fraai de mis en andere litur gische diensten leidde. Dat trok mij zeer aan. Toen dan ook later pastoor Van Nie- kerk (een oom van de vroe gere pastoor van Roelofa- rendsveen) vroeg waaróm ik dan wel zo graag priester wilde worden, zei ik hem dat ik net zo wilde worden als kapelaan Kemper. Hij vroeg me toen welke pater- sorde ik ambieerde, maar daad had ik helemaal geen verstand van. Ik kong - zon der pater te worden - toch óók wel een goeie priester worden? Zo ging ik op twaalfjarige leeftijd naar het seminarie „Hageveld" in Heemstede. Ik kan mij nog goed herinneren dat mijn moeder ieder trimester weer zei: Als je niet wilt, hóef je niet terug hoor. Ze dacht dat ik misschien de studie op wilde geven, maar dat was geenszins het geval. De jaren in Heemstede en later ,in Warmond waren heerlijke jaren. Ik had ze niet willen missen, ben blij dat ik het allemaal heb mogen meema ken. Het waren jaren van hard studeren, waarin de meeste vrije tijd werd ge vuld met het beoefenen van sport: voetballen, schaatsen, zwemmen, alles deed ik even graag. In Warmond was ik beheerder van de tennisbanen. Een heerlijke tijd!" Pastoor Schrama VOX LAETA De priesterwijding van de jonge student had plaats in Haarlem,- in de kathedraal aan de Leidsevaart. De wij ding geschiedde door de toenmalige bisschop, mgr. Huybers, en had plaats tesa- men met tweeëndertig klas genoten. Later werden er nog vier „nagewijd", zoals dat genoemd werd. Van die groep zijn er nog twaalf werkzaam. Pastoor Schrama was een klasgenoot van de vroegere Veense pastoor Van Leeuwen, die daar werkzaam was in de paro chie Maria Presentatie. De jaren vlógen voorbij. De bis schop benoemde de jonge priester eerst tot kapelaan in Reeuwijk, waar hij twee jaar doorbracht. Daarna volgde zes jaren in Roelofa- rendsveen, waar de energie ke kapelaan het koor „Vox Laeta" oprichtte. Aan Roelo- farendsveen bewaart pastoor Schrama goede herinnerin-, gen. In de privé-sfeer bijzon der het jaar 1944, want het was in dit oorlogsjaar dat de pastoor leerde autorijden. „Het was in de Haarlemmer meer, op de boederij van Leen van Stein. Hij had een auto en dat rijden ermee, dat leek mij wel wat. Op een goede dag zei hij: kom, we gaan autorijden en ik achter het stuur. Ik het nachtelijk duister heb ik zó leren rijden en kon ik later op een gemakkelijke manier mijn officiële rijbewijs krij gen. Ik heb altijd belangstel ling voor techniek gehad en als ik geen priester gewor den was, was het waar schijnlijk wel iets op het ge bied van de elektriciteit ge worden". Na Roelof arendsveen was kapelaan Schrama werk zaam in Berkel en Roden, Den Haag en in Leiden aan de Herensingel, waarna in 1963 de promotie tot pastoor in Hellevoetsluis volgde. CHRISTELIJKE GEEST In november 1969 kwam zijn benoeming te Oud Ade. In al die plaatsen heeft pastoor Schrama met veel plezier gewerkt. „Ik kan niet zeg gen, in die of die plaats vond ik het het fijnst. Het is overal fijn werken waar een goeie parochie is en waar de mensen in Christelijke geest met elkaar leven en zich in zetten voor hun godsdiensti ge overtuiging. Dat laatste is ook hier in Oud Ade zo ge weldig: de mensen hebben hier veel voor elkaar over. Wanneer er iemand ziek is, wordt die door deze of gene geholpen, zonder dat daar verder over gepraat wordt. De parochianen zetten zich ook enthousiast in voor de kerkelijke vieringen. Het is fijn om te zien dat de gelo vigen echt geloven. Een mens leeft dóór de samenle ving met elkaar. De offer geest in Oud Ade is erg groot en we hopven hier ook niet allerlei verenigingen te hebben. In de kleine dorp sgemeenschap gebeurt ge woon wat móet gebeuren. Dat is toch heerlijk?" Pastoor Schrama kijkt met grote dankbaarheid terug op die veertig jaren priester schap. Een periode, waarin de katholieke kerk storm achtige ontwikkelingen door maakte maar waarvan hij zegt: „Het conservatisme dat er nu hier en daar is, is een eigen schepping. Een theolo giestudie zonder geloof be staat niet. De zaak eindigt niet bij de kerk. Natuurlijk mag er ruimte zijn voor overleg en praten over aller lei zaken en ontwikkelingen maar het ontaardt allemaal zo gemakkelijk in eindeloze dialogen. Neem het LPO: men zoekt er naar dingen die er naar mijn mening niet zijn. Wat betreft het ge loofsleven in Oud Ade, daar vindt men het beleven van de godsdienst voornamer dan alle disputen er om heen. De kerk bloeit hier in lust en vrede. Alles gaat hier eensgezind". KLUNGELEN" Pastoor Schrama mag in zijn vrije tijd graag een beetje „klungelen" zoals hij dat zelf noemt. In Oud Ade is het bekend dat de pastoor een verwoed reparateur van uurwerken is en er komt pas een monteur voor het een of ander als de pastoor zelf er niet meer uitkomt hoe jets gemaakt moet wor- „Ja, vakantie, natuurlijk ga ik graag met vakantie. Hoe zeer ik ook van Oud Ade en de parochie hier hou, het is goed voor een mens om de dagelijkse beslommeringen eens helemaal van zich af te kunnen zetten. Als ik met mijn auto in de richting van Woubrugge rijd. bent ik Oud Ade vergeten, maar ik kom na een vakantie altijd weer in dankbaarheid hier terug. Dan zie je, dat het hier nog niet zo beroerd is, in dit prachtige landelijke paro- chietje. En die pastorie hier, staande in het enige bos wat we hebben... Het Angelus kan hier nog luiden, iets wat vreemdelingen nog wel eens verbaast. Pastoor Schrama, nu in zijn 66ste levensjaar, gaat graag nog een poosje door met zijn werk. „Ik ben benoemd „in aetemam" en zo lang de bisschop en de parochie mij willen houden zal ik me blij ven inzetten voor het wel en wee van de Sint-Bavoparo- chie, een parochie die vol gend jaar haar 350-jarig be staan zal herdenken. Voor uitlopend op dit jubileum heeft pastoor Schrama in het ader van zijn jubileum de Oudadese parochianen -verblijd met een boekwerk dat het wel en wee van ka tholiek Oud Ade gedurende al die jaren uitgebreid be schrijft. Een leuke geste van een met hart eji ziel pastoor zijnde Antonius Schrama, die het „heerlijk" vindt om temidden van zijn parochia nen in een hecht geloofsle ven zijn jubileum te vieren. HANS VAN DER WERELD WOUBRUGGE Door een aantal inwoners van Woubrugge en Hoogmade is het initiatief genomen tot het oprichten van een vereni ging, die tct doel heeft de helangstelling voor de cultuur en het verleden van deze gemeen te te bevorderen. De naam van deze vereni ging zal zijn „Otto Cornelis van Hemessen". Met deze naam eren zij de naam van een voormalige veldwachter van Woubrugge, die figuurlijk en soms letterlijk in het verleden van de beide dorpen heeft gespit en wiens ge schriften nog steeds een leidraad zijn voor de kennis van hun historie. De vereniging wil de activiteiten van het eveneens naar Van He- messen genoemde gemeentemuseum bevorde ren, maar streeft er ook naar om in Hoogma de regelmatig tijdelijke exposities van oude foto's en prenten of van hedendaagse kunst uitingen van ingezetenen te organiseren. Daar naast zal men proberen tot herdruk van soms zeldzaam geworden oude. prenten te komen. Tevens wil de vereniging lezingen organiseren over de geschiedenis van onze streek. Op dinsdag 12 juni wordt in De Wijk een op- richtingsbijeenkomst gehouden. De aanvang is 20.15 uur. Dan zal de heer Ravensbergen, die indertijd het schip bouwde, dat als geschenk van de burgerij bij de opening van het nieu we gemeentehuis werd aangeboden, dia's ver tonen over de bouw van historische scheeps modellen, die hij o.m. voor het Visserijmu seum in Vlaardingen bouwt. Hij zal daarbij toelichting geven en ook het model waarmee hij nu bezig is meenemen. Na een koffiepauze zal worden gesproken over het oprichten van de vereniging en zal een voorlopig bestuur worden gekozen. Als zijn drukke werkzaamheden het toelaten, zal burgemeester Brouwer de Koning trachten bij de oprichting van deze nieuwe vereniging-aan wezig te zijn. De burgemeester heeft zich reeds bereid verklaard beschermheer van de nieuwe vereniging te worden. Voornaamste in itiatiefnemers voor de vereniging „O. C. Van Hemessen" zijn de heren De Boer, Jansen, Keijzer en Van de Wereld. LANGERAAR De Lange- raarse muziekvereniging „Arti et Religioni" doet aan staande zonder mee aan een concours in Poeldijk. Ook de verenigingen D.S.S. uit Aar- landerveen en Liefde voor Harmonie uit Roelofarend- sveen zijn zondagmiddag in het Westland van de partij. Gezien het feit dat er erg veel repetities zijn geweest gaat Arti het na het concours van zondag wat rustiger aandoen, al wachten de vereniging nog wel enkele optredens. Het eerstvolgende is op 14 juni bij de aankomst van de jaarlijkse bejaardentocht. Plaats van handeling is dan om 20.00 uur Huize Aarhoeve. Precies een week later is Arti weer van de partij wanneer de Avondvierdaagse vanaf de conservenfabriek van Koele- man aan de Sfnidsekade in Papenveer haar intocht maakt. Mensen van Arti zul len dan per bus vanaf de Langeraarse kerk naar de Smidsekade rijden. Voor eind juli heeft Arti et Religioni ook al een show in haar agenda staan. Op de 28ste wordt namelijk in Lan- geraar een Internationale Mo torcross georganiseerd, waar voor ter opluistering een be roep is gedaan op de muziek vereniging. Men hoopt - het is dan volop vakantietijd - dat het dan toch mogelijk zal zijn om zonder al te veel afwezi gen goed uit de bus te ko men. Eerste paal voor nieuwe Anne Franksehool NIEUWKOOP Op feeste lijk wijze wordt vrijdag 8 juni om 10.30 uur de eerste paal voor de nieuwbouw van de Anne Franksehool aan de Aarlanderveenseweg in Nieuwkoop door een leerling geheid. Het gebouw gaat onder meer 9 leslokalen bevatten waaron der 3 theorie- en praktijklokar len voor natuurkunde, huisr houdkunde, kantoorpraktijk, winkelpraktijk, handvaardig heid en tekenen en textiele werkvorming. Voorts zal men er een filmlokaal, een ruime aula en de nodige diensten- ruimten aantreffen. Verwacht' wordt dat de school medio november betrokken kan wor den door de ruim 160 leerlin gen. Reeds in 1969 werd door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de noodzaak van nieuwbouw vastgesteld.; De huidige lokaliteiten aan de Dorpsstraat en de Hogendijk' .waarvan de oudste uit 1920 dateert, voldoen niet meer. Het toenemende leerlinge naantal maakte de oude huis vesting te klein. Als lapmid del tegen de ruimtenood werd een lokaal gehuurd boven het Parochiehuis. Bureau De Boer voetbalkampioen Hazerswoude HAZERSWOUDE Het team van Technisch Installatie Bu reau De Boer is winnaar ge worden van het Hazerswoud- se bedrijfsvoetbaltoernooi. De formatie bleek hiermee drieëntwintig elftallen van bedrijven (of combinaties hiervan) de baas. De voetballers van De Boer klopten in de eindstrijd de 'equipe van de gemeente met 21, nadat de pauze met een 1—1 stand was ingegaan. FC De Loete werd derde door in de semifinale de ploeg van P. van de Niet met 3—0 te ver slaan. Winus Dorsman, lid van de commissie bedrijfs voetbal, reikte dinsdagavond de prijzen uit. De Fair Play Cup werd gewonnen door Scholtes Vleeswaren en de combinatie Batelaan-Roelants, welke teams beide evenveel punten in het klassement der sportieve elftallen scoorden. Het ligt in de bedoeling dat in 1980 het toernooi eenzelfde vorm zal hebben wat organi satie aangaat als in de acht voorgaande: poulewedstrijden en dagfinale op twee zaterda gen en vervolgens een eind strijd en een semifinale op een doordeweekse avond. ADVERTENTIE Erg nieuw. Airconditioned. Contessa voor exclusieve modeschoenen en tassen, Donkersteeg 12-14, Leiden. Tel 071 - 142738.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4