i Die wel werkmaniakken wonen konijnenhokken.99 m Ongeanimeerde handel RSV opgelucht over steun [CONOMfE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 JUN11979 PAGINA 23 IjjjJB bekijkt toekomstkansen ftj/i Bijenkorf in Utrecht i UTRECHT De raad van bestuur van bet wa- s renliuisconcern Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) wil dat de Utrechtse gemeenteraad bij B en W aandringt op een onderzoek naar de vraag of vestiging van een Bijenkorf-warenhuis in de Utrechtse binnenstad verantwoord is. KBB wil tot grote-woede van B en W afzien van de bouw van een Bijenkorf, KBB meent..bij na der inzien dat een Bijenkorf in Utrecht niet le vensvatbaar is. Volgens de.oorspronkelijke plan nen van KBB had het warenhuis, er al in 1977 moeten staan, nu is er ter plekke slechts een soort noodwinkel waar een beperkt assortiment .(-voornamelijk meubels) te krijgen is. Eerder dit jaar bepaalde de rechter in kort ge ding dat KBB toch met de voorbereiding van de bouw van het warenhuis moest beginnen, een uitspraak waartegen KBB inmiddels appèi heeft aangetekend bij het gerechtshof in Amsterdam. Schmidt: energieschaarste kan tot oorlog gaan leiden NEW YORK Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft in een interview met het Amerikaanse nieuwsmagazine Time gezegd dat de slag om de afnemende olie- en aardgas voorraad tot oorlog zou kunnen leiden. „Als met kernenergie niet genoeg haast wordt gemaakt, zou de slag om het bezit van olie en aardgas kunnen ontaarden in oorlog", zei Schmidt. „En ik ben van mening dat de schaarste aan olie en de stijgende prijzen voor ruwe olie, die een bedreiging zijn voor het functioneren van onze economieën, tot oorlog kunnen leiden", voegde hij eraan toe. Over het Salt-2-verdrag over beperking van de kernbewapening zei Schmidt dat als dit niet de goedkeuring van het Amerikaanse Congres zou krijgen, „de wereld niet alleen weer zou worden gestort in een bewapeningswedloop op ongerem de schaal tussen oost en west, maar ook in een nieuwe koude oorlog". Japan heeft blauwdruk voor 2e Panamakanaal TOKIO Enkele vooraanstaande Japanners zijn bezig met plannen voor een tweede Pana makanaal, zo is uit welingelichte bron in Tokio vernomen. Het nieuwe kanaal moet 98 kilometer lang worden en loopt evenwijdig met het huidi ge Panamakanaal, twintig kilometer ten zuid westen ervan. Scheepvaart zou mogelijk zijn voor schepen tot 300.000 ton laadvermogen. Het project zou 8,3 miljard dollar kosten (onge veer 17 miljard gulden) en de uitvoering zou tien jaar vergen. Het plan is voorgelegd aan de Ja panse premier Ohira, die er later deze maand met president Carter over zal praten, De voorzit ter van de Japanse Kamer van Koophandel, Sji- geo Nagana, en de president van de Industrial Bank of Japan, Kisaburo Ikeura, hebben het plan opgesteld. Het wordt uitgewerkt door de Penta Ocean Construction Company, een Japan se onderneming die op het ogenblik bezig is met de verbreding van het Suez-kanaal. IglSCI» Japan en de sten- fUjalouzie van de "eS Westerse wereld n nifc natij Deze zomer wordt in Tokio een economische top conferentie gehouden. Op deze bijeenkomst komt een scala van actuele onderwerpen aan de orde, maar zeker is nu al dat dé congresserende landen van hun verblijf gebruik zullen maken om Japan er van te overtuigen dat het hoog tijd wordt dat de bestaande belemmeringen van de import van goederen uit het Westen naar Japan moeten wor den teruggebracht. Vandaag het eerste van een se rie artikelenwaarin het „wirtschaftswunder" Ja pan onder de loupe wordt genomen, de verhouding Japan-Europa/Amerika aan de orde komt en ver volgens de agenda van de topconferentie wordt be sproken. der i (Van onzè. sociaal-ecónomische redac tie)" Igiscb 1 TOKIO Als het waar ig dat ieder .j land de hoofdstad heeft die het ver- 7 /Jdient, dan is Tokio met récht en re- fstatt 'ie^ bruisende uithangbord van 5 een dynamisch en zelfbewust land. Oneindig veel sterker dan in de Euro- Pese provincie Nederland overheerst in de Japanse hoofdstad het gevoel, dat er over een belangrijk deel van het economisch wereldgebeuren wordt beslist. De Japanners zijn gewend ge raakt aan delegaties uit talloze lan- j' den, ook uit de Verenigde Staten en 1 01 West-Europa, die weinig anders doen dan vragen om hulp bij hun proble- men. I Verbazing en een vriendelijke vorm van verachting zijn de voornaamste «kenmerken van.de Japanse reactie op ^dergelijke verzoeken. De fabelachtige van dit land op de wereld- markt heeft hen vertrouwd gemaakt zo [met een positie van overwicht. De re hjv.'aard©ring die ze nog net kunnen op >k ee brengen voor de Amerikaanse irispan- t gèfl'.Xiipgen hebben ze al lang. niet meer. minf voorde prestaties van Europa, die^ In feite is dë .houding van de Japan ners tegenover West-Europa te verge lijken met die van. vele Nederlanders .^tegenover het arme Engeland. Gemak- zucht en kibbelarij zijn .voor hen de onmiskenbare symptomen- van de En gelse ziekte, die in toenemende mate ons decadente en degenererende we- gsrA relddeel aantast. Daarom is in Tokio ook nauwelijks ie mand geschrokken van het vertrouwe lijke EEG-rapport, dat uitlekte kort voor het bezoek dat Eurocommissaris Haferkamp dit voorjaar aan Japan bracht.In dat rapport wordt het suc- ces van Japan onder andere toege- onbï. schreven aan hard werken, discipline, trouw aan het bedrijf en goed mana gement. Maar Japan werd', in datzelfde rapport ook omschreven als „een land van werkmaniakken, wonend .in wat in het Westen als nauwelijks meer dan een konijnenhok zou worden' beschouwd". Een opmerking die in Japan leidde tot het beheerste antwoord, dat Europa al eerder uitblonk met de ontdekking dat ;taf I -de Joden te handig zijn in het Ver- iys dienen van.geld". - rJapan houdt niet. van klagers. De spectaculaire ontwikkeling van vóór deoliecrisis - met een groei die steeds met twee cijfers moest worden ge- stajjsphreven - is,voorbij. Maar nog steeds er 1 ga^t de Japanse economie sneller j}-v°oruit dap die van de andere grotè bidustrielanden. Voor het lopende fis cale jaar, dat 1 april is begonnen, kiné-— gé De „werkmaniakken" tijdens de ochtendspi kend verschijnsel op de perronó zijn de overvolle treinen moeten duwen, wordt weer gerekend op een groei van 5,-9 procent. Tóch bréngt ook deze ontwikkeling de nodige problemen met zich mee. De Japanse export bedraagt elke maand ongeveer 2 miljard gulden meer dan de import. Een resultaat met een schaduwzijde. Zoals Haferkamp het tijdens zijn bezoek in Tokio uitdrukte: „Het is in de handel net als bij gok spelletjes. Als één speler te veel fiches bezit wordt het spel uiteindelijk onmo gelijk". Binnen de Europese Economische Ge meenschap vormt de Nederlandse han delsbalans met Japan nog een apart (en droevig) verhaal. De hele EEG heeft - bij een negatieve handelsbalans van 13 miljard gulden - de export naar Japan in 1978 met 40 procent weten op te voeren: België 60, Enge land 40 en West-DuitSland 30 procent. Nederland kwam vorig jaar niet ver der dan een schamele stijging van 14 procent. De Nederlandse export naar Japan bedroeg in 1978 641 miljoen gulden, nog geen kwart van de import uit Ja pan (2,58 miljard) en zelfs minder dan alleen al de waarde van.de ingevoerde auto's (766 miljoen). Onze uitvoer naar Japan, één van de meest koopkrachti ge markten van de wereld, bedroeg vorig jaar slechts 0,7 procent van de totale export. Ook in Japan groeit langzaam maar zeker de overtuiging, dat iets moet ts op het Centraal Station van Tokio. Be- .iOshiya", die passagiers bij vertrek in de worden gedaan aan de volledig uit het lood geslagen handelsbalans. Maar overheid en ondernemers hebben er moeite mee in te zien, waarom dat vooral zou moeten gebeuren langs de weg van vrijwillige beperking van hun export. Kunnen de Verenigde Staten en de Europese landen zelf niet méér doen aan rechtzetting van de scheef gegroeide situatie, zo vragen zij zich af. Eén ding staat vast. De voorlopige overeenstemming in het internationale handelsoverleg van de Tokioronde - recentelijk injGenève bereikt en vori ge week nog onderwerp van de Unc- tad-bijeenkomst in Manilla - kan be langrijk worden voor de ongeveer zes tig deelnemende ontwikkelingslanden, maar heeft weinig te betekenen voor de de belangrijkste industrielanden. De Grote Drie van de „vrije wereld" - VS, EEG en Japan, die samen 55 pro cent van de wereldhandel voor hun rekening nemen - hebben de harde protectie (waarover het in de Tokio ronde vooral gaat) in belangrijke mate afgebouwd. Invoertarieven en -ouota's spelen een aanzienlijk kleinere rol dan een aantal jaren geleden. Een veel groter probleem voor de in dustrielanden is de zogenaamde zachte protectie, in de vorm van loon- en werkgelegenheidssubsidies, investe ringssteun, herstructureringshulp, im portdeposito's, minimumprijsregelin gen, geraffineerde verschillen in con sumptieve belastingen en een natio naal georiënteerd overheid sbesteding- sbeleid. Op dit laatste punt heeft zich de afge lopen weken een Amerikaanse storm loop in Japan geconcentreerd. De Ver enigde Staten hebben zo goed als be reikt, dat semi-overheidsinstellingen als de Japanse PTT voor miljarden aan orders bij Amerikaanse bedrijven gaan plaatsen. Een aardige order, dat wel, maar nauwelijks een bijdrage tot een oplossing van het handelsbalans probleem op langere termijn. Zeker zo belangrijk als het ondoor zichtige woud van zachte protectionis tische maatregelen is in het geval van Japan de ingewikkelde werking van de markt. Maar dat ook hier het in zicht doorbreekt dat er iets moet ver anderen, wordt geillustreerd door een recent commentaar in het gezagheb bende dagblad Asahi: „Het is belang rijk dat Japan zich bewust blijft van het fundamentele doel, de aanpassing van enkele diepgewortelde sociale ge bruiken en instellingen aan de leiden de rol van Japan in de wereldecono mie". Voorlopig beperkt Japan zich tot ge baren. Zoals het besluit om het ex- pört-expositieschip Saküra Maru, dat al sinds 1957 Japanse goederen showt, deze herfst ter beschikking te stellen van de Amerikanen. Die krijgen de kans- om hun produkten in een twaalf tal havens onder de ogen te brengen van een aanzienlijk deel van de 120 miljoen koopgrage Japanners. Tot nu toe is Japan erin geslaagd met vertragingen en symbolische toegiften de twee grote machten, die om haar gunsten werven, op een afstand te houden. Het Land van de Rijzende Zon is nauwelijks onder de indruk van hun kracht - bij Europa nog min der dan bij de Verenigde Staten - en vreest slechts dat hun zwakte het ei gen land zal meeslepen in een verer gering van de wereldcrisis. De gevaren op de exportmarkt ziet Japan elders. In de eerste plaats bij buurland Zuid-Korea, dat het Japanse wonder met een kwart eeuw achter stand lijkt te herhalen. Tot hun grote ergernis hebben de Japanners zich al moeten laten welgevallen, dat de van zelfvertrouwen blakende Koreanen po chen op hun vermogen om Japan van een deel van de wereldmarkt- weg te drukken. Zelfs schijnt het - o ironie - al te zijn voorgekomen, dat de Korea nen beweren bij hun aartsvijanden van het oostelijke eilandenrijk de eer ste symptomen te hebben waargeno men van de kennelijk zeer besmettelij ke Engelse ziekte. DICK VAN DER MOER AMSTERDAM Op de Am- i sterdamse effectenbeurs was^ het gisteren erg rustig. Het Pinjcsterweekeinde zat de mensen kennelijk nog in de benen. De internationals wa ren verdeeld. Aandelen Kou. h Olie lagen goed in de markt én verwisselden 30 cent ho ger van eigenaar op 140,90. Akzo was een dubbeltje ho ger op 28,30. Ook Unilever i 'trok een dubbeltje aan tot 423. KLM ging 60 cent om laag tot 102,40. Hoogovens 'was twee dubbeltjes lager op ƒ30,80. Philips was onveran derd. \L'C. Ondanks, het. betere aweér ging 'bierbrouwer .Heineken een 'gulden*cachteruitop81,50. Deli was vas.t ;óp. 107. HVA moest 20 cent terug op 51. In de scheepvaartsector bewo- tgen alleen de fandelen Kon. Boot. De koers daalde met 50 cent naar 97. In de financië- !lea .1 sector was "vane een op waartse beweging sprake. ABN was 50 cent vaster op 346, evenals het verzekering saandeel Nationale Nederlan den op ƒ104. De 'staatsfond sen waren over het algemeen twee a drie dubbeltjes lager. Op een overwegend wat lage re lokale markt, verwisselde Elsevier 2 lager op ƒ250 van eigenaar. Een andere uit gever, Kluwer, deed het iets beter, maar verloor ook en wl ƒ1 op 88,50. Arnhemsche Scheepsbouw zette de dalende tendens voort en kwam op een laat- kpers van ƒ750. Het scheeps- bouwconcern RSV ging 80 cent achteruit op 28,20. Bag geraar Bos-Kalis modderde naar 97, een daling van ƒ2. Nedap was zeer zwak op 250. Pakhoed zakte een hal ve gulden op 44. Andere zwakke fondsen waren Gelati- ne-Delft, Braat en Ceteco. Claims Nagron gingen van 2 -naar 1,70, ROTTERDAM In de eerste maanden van dit jaar is bij de scheepsreparatie-activitei- ten van het Rijn-Schelde-Ver- olme concern aanzienlijk be ter gewerkt, zodat ongeveer quitte werd gespeeld. Ge streefd wordt om de verliezen in deze sector zo spoedig mo gelijk om te buigen in een winstgevende situatie, zo heeft de president van de Raad van Bestuur, ir. A. Stikker, gezegd in een toelichting op het jaar verslag. De capaciteit in de reparatiesector is nog te hoog. Van de sinds 1975 van 9 mil joen tot 5.5 miljoen manuren teruggebrachte capaciteit zul len nog eens 400-000- tot 500.000 moeten komen te ver- De heer Stikker toonde zich zichtbaar opgelucht over de toezegging van de regering 195 min ter beschikking te stellen en met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1979 de verliezen van de VDSM- nieuwbouw en de overige scheepsnieuwbouw en offsho re-activiteiten voor haar reke ning te nemen. Hiermee is het voortbestaan van het concern verzekerd. De regering heeft hierbij na drukkelijk gesteld dat dit be sluit niet vooruitloopt op een definitieve .beslissing over de VDSM. Hierover zal deze week opnieuw overleg worden gevoerd en vrijdag zal de mi nisterraad hierover vermoede lijk met een uitspraak komen. Hoewel de heer Stikker voor 1979 nog geen winst, verwacht zei hij toch te verwachten dat •het verlies duidelijk lager zal liggen dan de 60 min in 1978. „Voor 1979 en 1980 kun nen wij geen enkele concrete prognose geven maar we hou den rekening met een langza me verbetering", aldus de heer Stikker. De Europese optiebeurs (EOE) zag in mei de belang stelling toenemen. De omzet bedroeg 32.520 contracten te gen 27.306 in april en 15.544 in mei 1978, toen alleen nog calls werden verhandeld. (KBB) In verband met de overnèming van vier Bouw vakkei-vestigingen van de Boo's Bestuursmaatschappij in Delft heeft Kon. Bijenkorf Beheer voor nominaal 3 miljoen aan aandelen in ruil uitgegeven. De gebruikelijke maatregelen om een mogelij ke koersdruk bij KBB te ver mijden zijn genomen, aldus KBB. De vier overgenomen vestigingen (Alkmaar, Amster dam, Delft en Rotterdam) worden toegevoegd aan de Prixis-keten van KBB, die dan zeven zaken omvat. Mulder's Fabriek Van Rol land Materieel heeft een goed 1978 gehad. De omzet steeg met 40 procent en ging van 13,5 min. naar 18,8 min. Het nettoresultaat ging van 20.000 naar 603.000. On der het voorbehoud dat de economische bedrijvigheid niet verstoord wordt, is vol gens de directie dit jaar op nieuw een positieve gang van zaken te verwachten, zo blijkt uit het jaarverslag. Van de omzet ging 40 pet. recht streeks naar het buitenland, terwijl via Nederlandse afne mers 10 pet. naar het buiten land werd geleverd. Voorge steld wordt het winstsaldo af te boeken van het verliessal- do. Mulder keerde voor het laatst dividend uit over 1972 en wel vijf procent. De Rabohypotheekbank heeft dinsdag voor beurs de afgifte- koers van haar 9 pet. pand brieven 1978 per 1982-1986 verlaagd van 99 naar 98 pet, waarmee het effectieve rende ment volgens de bank uit komt op 9,47 pet. Gelijktijdig heeft de bank de afgifte van haar 8,75 pet. pandbrieven 1978 per 1981- Veemarkt Leiden, dinsdag Aanvoer totaal 5584. slachtrunderen 720, gebruiksvee 330, graskalveren 42. nuchtere kalveren 2162, porinies 13. varkens 895, biggen 69, schapen en lammeren 1287, bokken en geiten 66. Prijzen (gulden per kg): stieren Te kwal..7:35-8.00, 2e kwal. 6.90-7.20, vaarzen 1e kwal. 7.65-8.20, 2e kwal. 6.20-6.80. koeien 1e kwal. 7.05-8 20, 2e kwal. 6.45-6.80. 3e kwal. 6.05-6.35, worstkoeien 5.05-6.20. dikbillen extra kwal. 9.00-14.50, nuchtere slachtkal- 1 25-2 00. slachtzeugen 2.25-2.35; (per stuk): melk- en kalfkoeien 1675- 3000, vare koeien 1150-2400, pinken 1200-1625. graskalveren 700-1200. nuchtere kalveren voor fok en mes- terij roodb. 390-490. zwarlb. 210-375. biggen 85-95. schapen 140-240, lam meren 210-300. weidelammeren 160- 195, ponnies 200-700. geiten 20-100, Noordhollandse lammeren 140-175, Texelse lammeren 150-170. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen redelijk willig stijg, kalf- en melkkoeien, vare koeien, vaarzen en pinken matig rustig sta biel, nuchtere kalveren redelijk rustig stabiel, pony's redelijk redelijk sta biel, varkens groot redelijk stabiel, lopers en biggen matig rustig sta biel, schapen en lammeren matig rustig stabiel, geiten redelijk goed stabiel. Paardenmarkt Utrecht, dinsdag Aanvoer 159 stuks. Prijzen (gulden per stuk): luxe paarden 2750-3850. werkpaarden 1550-1625. oude paar den 1350-2325, 3-jarige paarden 1375-2200.' 2-jarige paarden 1250- 1975, hitten 725-1225. veulens 575- 1250, pony's 275-650; (per kg ge slacht gewicht): oude slachtpaarden 4.60-5.7Q, jonge slachtpaarden 5.10- 6.10. Handel: oude slachtpaarden traag, jonge slachtpaarden rustig, 'pony's flauw Kaasmarkt Bodegraven, dinsdag Aanvoer 8 partijen. Bij slechte han del werd een prijs genoteerd van 5.00-5.80 per kg. (ANP. 05.06). De Sallandsche Bank, onder deel van het Slavenburgcon cern, heeft vorig jaar de ba lanstelling zien toenemen van 151,3 min. tot .190,4 min. De winst steeg van 421.000 tot 437.000. Voorgesteld wordt het dividend te verho gen van 16 tot 17 pet, zo blijkt uit het jaarverslag. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23