GfCeISITE FRpriT BLuEMEIM BALLEN Westlandseemigranten welkom in Noord-Limburg Ook glastuinbouw wordt geconfronteerd met olieschaarste •i' -LAND EN TUINBOUW LEIDSECOURANT WOENSDAG6JUN11979 PAGINA21 den HAAG Som mige olie (handel- Imaatschappijen heb ben aan tuinders mee gedeeld dat de leve ring van (zware) olie verminderd wordt vanwege de schaarste op de internationale oliemarkt. Hier en daar is een percentage aan de afnemers mee gedeeld van 20% voor het 2e kwartaal 1979. Het Landbouwschap heeft hierover inmiddels contact opgenomen met de betref fende olie(handel)maatschap- pijen en met het ministerie van Economische Zaken. Daaruit is het volgende ge bleken. Er bestaat inderdaad een schaarste op de wereld-olie- markt die verschillende olie maatschappijen noodzaakt een korting door te voeren in de aflevering. De schaar ste is het grootste bij de Amerikaanse oliemaatschap pijen. Vandaar ook dat er vrij grote verschillen in de aangekondigde kortingsper centages bestaan tussen de maatschappijen onderling. De boven aangegeven „olie rantsoenering" geschiedt op eigen initiatief van de olie maatschappijen en berust niet op aanwijzigingen van het ministerie van Economi sche Zaken. Wel heeft dit ministerie aan alle oliemaat schappijen in Nederland een brief geschreven waarin wordt gevraagd te streven naar een afzetverkleining van 5% ten opzichte van 1978. Deze 5% is een streef getal waarbij geen voorkeu ren of prioriteiten zijn aan gegeven wat betreft olie of bestemming. Verwacht kan worden dat de olieschaarste ook zal doorwerken in de prijzen, officieel kan dit echter slechts in beperkte mate ge beuren, omdat de prijzen hier in Nederland door het ministerie van Economische Zaken aan een maximum zijn gebonden. Het Landbouwschap zal sa men met het ministerie van Landbouw de ontwikkelin gen blijven volgen en zal uiteraard trachten de olie voorziening voor de tuin bouw zo veel mogelijk op peil te houden, zonodig door het bepleiten van een voor rang bij de levering voor onze sector. GROENTEPRIJZEN VERDER GEDAALD GASREKENINGEN BLOEMENKWEKERS GEPRESENTEERD Met meer dan het dubbele in aanvoer van trosanjers tegenover het vorig jaar, stapelden de problemen in de enorme bloemenaanvoer aan de Honselersdijkse CCWS zich wel op. Dat betreft niet alleen het terugbrengen van het aantal veilingdagen van zes naar vijf, in welke tijd dus hetzelfde werk van andere jaren moet worden verricht, maar ondanks alle pogingen daartoe is het vrijwel onmogelijk om aanvullend personeel te krijgen. Uiteindelijk heeft hét bestuur van de CCfWS zich maar tot scholieren moeten wenden om gedurende de zomermaanden aan wat extra hulp te komen. Via.de Arbeidsbureaus is dat on mogelijk en zit men met een zwaar te kort aan personeel. In totaal werd afge lopen week rond de vier miljoen bossen of stuks méér aangevoerd dan in dezelf de week van het vorig jaar. Het omzet cijfer lag een miljoen gulden hoger. Van de jaarrondtroschrysanten werd 5 1/2 miljoen aangevoerd. Ook freesia mocht er met bijna negen miljoen bos sen best zijn en dat was een miljoen meer dan vorig jaar. De anthuriums en geplozen chrysanten waren de enigen die het wat rustiger aan deden. Het hoger omzetcijfer is uitsluitend een gevolg van de enorme aanvoer en min der van beter prijzen, die zoal niet lager, maar zeker niet op een hoger prijspeil lagen. Bij een totale aanvoer van ruim 38 miljoen bos of stuks tegen de ruim 34 miljoen van vorig jaar, werd nu een to taal bedrag bereikt van ƒ11.656.219,70 bereikt tegen 10.762.683,56 vorig jaar. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn onder meer: 35 (29) trosanjers 37 (38) anthuriums 95 (84) snijgroen 13 (15) jaarrond trosanjers 40 (54) idem geplozen 61 (56) freesia 15 (16) gerbera 31 (35) gla diolen 23 (24) irissen 15 (23) leliekelken 21 (26) lelietakken 47 (45) grote rozen 21 (29) idem klein 23 (19) sonia 25 (26) belin- da 23 (25) red garnette 19(16). Wat de importbloemen betreft, de tulpen lagen tussen 7 en 14 cent, trosanjers 42 tot 58 en statice 47 tot.82. Merkwaardig is dat de Israëlische statice nu ook de Nederlandse opvolgers hebben gevonden en Aalsmeer de eerste aanvoe ren daarvan had. De zaterdagveiling voorzover die dan nog wordt gehouden, is geen succes, zo wel wat aanvoer als prijzen betreft, het geen een gevolg is van gebrek aan be langstelling zowel van kwekers als han delaren, die steeds meer overschakelen op de andere dagen. Het dichter bijeen uitplanten van chrysanten schijnt van in vloed te zijn op de thans grotere aan voer. Het is overigens wel duidelijk dat de vertraging in de groei aan het begin van dit jaar nu wordt ingelopen door -het rui mer aanbod. Maar de kwekers worden ook op een an dere wijze aan die koude tijd herinnerd middels de gasrekeningen welke gepre senteerd worden. Want ook de maand april leverde nog een hoge gasrekening op vanwege de abnormale weersomstan digheden. Het blijkt nu dat het Haagse gasbedrijf over het nu vrijwel afgelopen stooksei- zoen 'rekeningen, die in het algemeen dertig procent hoger waren dan vorig jaar aan de kwekers heeft gepresenteerd. Daar komt dan de jaarlijkse prijsverho ging bij die niet goed wordt gemaakt door hogere prijzen voor de produkten. Voor deze week zijn de verwachtingen niet erg hoog gespannen. De pinksterda gen maken met de handel ook al niet ge makkelijk en daar zijn de zonnige dagen nog bij gekomen, zodat het aanbod nog wel zal toenemen. Hetgeen dan weer inzinking van het prijspeil tot gevolg kan hebben. Vermoedelijk zullen vooral de chrysanten het nog wel een tijdje moeilijk houden met de prijzen, gezien de forse aanvoer welke nog te verwachten zijn. UUR VAN WAARHEID VOOR BOLLENEXPORTEURS Rapporten, notities van expert-zus, com mentaren van specialist-zó, beschouwin gen, prognoses, werkgroepen, studiecom missies en-zo-maar-verder. Stapels papieren, talloze vergaderuren je zou er, zo verklaarde een bollenman, grotelijks balen van krijgen. Want wat is er na zo veel jaren vergaderen, studeren, rapporten schrijven, enz. nu bereikt? Eén ding weten we wel zeker: de oplos sing van de problemen ligt ook vandaag niet binnen handbereik. Zo was tot voor kort inderdaad de situatie in het bloem bollenvak. In maart 1960 kwam een opzienba rend rapport in de openbaarheid. De Al- derson Associaties Inc. in Philadelphia had in opdracht van het Produktschap voor Siergewassen de afzet van de Ne derlandse bloembollen in Amerika gea nalyseerd en kwam met conclusies en aanbevelingen. Allerwege in het bollen- vak werd het Alderson-rapport bejubeld. Die specialisten hadden nu eens de spij ker op de kop geslagen. En zij gaven ook de wegen aan die bewandeld moes ten worden om tot verbetering van de resultaten te komen. Toen het gejubel verstomd was, ging het rapport op de plank en daarmee was de kous af. Men vond het allemaal fraai, maar men deed er niets mee. Dezelfde weg Het heeft er op geleken dat het met het struktuuronderzoek in het bloembollen vak exact dezelfde weg zou opgaan. Een paar geheugensteuntjes: op 5 december 1973 gaf de Bloembollenraad (overkoepe lend orgaan van kwekers en exporteurs) aan het bureau Bosboom Hegener de opdracht het bloembollenvak volledig door te lichten. Twee jaar later, was de omvangrijke klus voltooid. Er lag één voortreffelijk (en 250 pagina's tellend) rapport ter tafel met de schone titel. „Naar betere ctrukturen in het bloembol lenvak". In mei 1976 werden de vakgeno ten op de hoogte gesteld van de conclu sies. Een van die conclusies was: het bloem bollenvak zit ineen circelstruktuur. Ie dereen werkt langs iedereen. Er is ook over de omvang van het areaal geen en kel overleg en van een zekere „sturing" van de beteelde oppervlakte is totaal geen sprake. Om aan een goed belegde boterham te komen, zoeken de kwekers naar steeds efficiëntere cultuurmethoden, maar dat heeft weer tot gevolg dat men de oppervlakten steeds blijft uitbreiden. Op die manier is een overproduktie niet te voorkomen. De exporteurs zijn geen haar beter. Zij zoeken het -vrijwel uitsluitend in het wa pen van de prijs en het gevolg is dan ook een moordende concurrentie. Ze gunnen elkaar het verlies nauwelijks. De cirkel kan alleen worden doorbroken als men bewust gaat zoeken naar doeltref fende samenwerkingsverbanden, naar mogelijkheden om tot meerjarige leve ringscontracten tegen vaste prijzen, enz. Huiswerk Bosboom Hegener gaf het bollenvak met dit rapport een stuk huiswerk mee, waar men het mee kon doen. Misschien was men meteen aan de studie gegaan, ware het niet dat de kwekerij na 1975 de wind in de zeilen had gekregen. Oor zaak: beduidend mindere oogsten als ge volg van klimatologische omstandighe den. In de vaderlandse tuinbouw is de slogan „Het weer is je koopman" een ge vleugeld woord en bleek ook in de bloembollenwereld op te gaan. Een be perkter aanbod deed de prijzen snel stij gen naar een allervriendelijkst niveau. En toen bleek dat de door de export met veel verve verkondigde stelling dat men in het buitenland niet meer aan boord kon komen met tulpenbollen die boven het dubbeltje per stuk kosten, omdat de concurrentie van de andere bloemen veel te groot was, ronduit een bakerpraatje was. Men kon heel goed bollen verkopen tegen prijzen die veel hoger lagen. In de kast De goede gang van zaken in de kwekerij had tot gevolg dat tal van goede voorne mens de kast in gingen en... ze liggen er nog. Van samenwerkingsvormen, beheer sing van het areaal, meerjarige contrac ten, enz., men heeft er sinds 1975 nog nauwelijks iets over vernomen. Het struktuuronderzoek kreeg een follow up die ter hand werd genomen- door de Nehem (de Nederlandse Herstrukture- ringsmaatschappij). Aanvankelijk deden de meest optimistische geruchten de ron de. Maar al heel gauw bleek dat ook de mannen van de Nehem op niet vermoede tegenslagen stuitten en leek ook de fol low up volledig de mist in te gaan. Er kwam opmerkelijk weinig naar buiten en dat duidde niet bepaald op een ge stroomlijnde gang van zaken, ook al werd er achter de schermen veel werk Perspectieven Toch lijkt men er nu in geslaagd te zijn voor verschillende onderdelen van het geheel de lijn in de goede richting te hebben omgebogen. Wat de kwekerij be treft is nu gang gezet in het proces dat men al geruime tijd voorbereidde, nl. de verplichte deelname aan de kwaliteits keuringen. Op de duur moet dat er toe leiden, dat er alleen bollen met een kwa liteitsgarantie geëxporteerd zullen mogen worden. Intussen is op de Amerikaanse markt een onderzoek verricht door het bureau Management Horizons. En dat bureau kwam tot de conclusie dat de droogver- koop in de komende vijf jaar met 20% kan toenemen mits men bereid is het spel te spelen met moderne middelen. Hoe dat moet gebeuren staat in een rap port dat halverwege deze maand zal worden aangeboden aan de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhan delaren. Nu bestaat in theorie natuurlijk de mogelijkheid dat men opnieuw gaat' zitten juichen om de aanbeveling om een dag later alles weer in de kast te leggen. Bij de reeds bestaande voorraad Uur van de waarheid Vergeet dat maar, zeggen de heren Van Breemen en Koning van de Nehem. Als de exporteurs menen dat men opnieuw een jaar de kat uit de boom kan gaan zitten kijken, is men er naast. Want als men straks neen zegt, trekt de overheid wat de subsidies betreft de plank meteen op en is het gebeurd. Daarom wordt juni voor de exporteurs op Amerika de maand van de waarheid. Zegt men neen, dan kan dat consequenties hebben voor het geheel in de komende tien jaar. Van een vrijblijvende houding van de vakge noten kan geen sprake meer zijn. Het zal daarom interessant zijn te zien hoe het rapport van Management Horizons over veertien dagen zal worden ontvangen! Op enkele uitzonderingen na zijn de prij zen voor veel gewassen de afgelopen week verder gedaald. De eerste aanzet hiertoe werd gegeven in de week van Hemelvaartsdag. Rond de feestdagen is er meestal sprake van een rommelige on overzichtelijke markt. Hopelijk werken de lagere veilingprijzen snel door de in de detailhandel, zodat ze voor de consu ment ook merkbaar zullen worden. Spotprijzen voor slag De sla-prijs moest het voor de Pinkste ren nog verder ontgelden, want de ge middelde prijs daalde van 17 naar 12 cent per krop. Voor een deel wordt dit veroorzaakt door de langer durende oogst van glassla. Het totale aanbod valt duidelijk groter uit als in 1978. Er tegen over staat echter dat de aanvoer van de volle grond veel later op gang komt als vorig seizoen. Dit blijkt echter weinig te compenseren. Uit exportgegevens blijkt ook niet direkt dat er sprake is van een ongunstige situatie in de afzet. De con currentie is beperkt. Italië en België be concurreren de Hollandse sla, maar toch niet in die mate dat dit verontrustend is. De grootste problemen liggen waar schijnlijk bij de binnenlandse afzet. Het glassla-seizoen nadert nu snel zijn eind. De aanvoer van natuursla blijft achter bij die van vorig seizoen. Veel opleving in de markt wordt er echter niet ver wacht. Rode paprika's goedkoper Het aanbod van rode paprika's groeide het snelst, in deze hoek vielen dan ook de grootste klappen. De gemiddelde prijs daalde van 5,30 naar 3,50 per kilo. Er is op de Westduitse markt zoals elk jaar nogal wat concurrentie. De belang rijkste concurrenten zijn: Italië, Spanje, Roemenië, Bulgarije en Israël. Opmerke lijk is wel dat de Hollandse paprika op de Westduitse markt het beste betaald wordt. Voor de groene paprika's bleef de prijs vast, nl. 3,34 per kilo. Na de Pinksteren wordt er op een groot aan- A-I-tomaten werd er gemiddeld 1,81 per kilo betaald. Bij de vleestomaten daalde de prijs nog sterker, nl. van 2,37 naar 1,96 voor de 3 dubbele B. Een opvallend gegeven is wel, dat Dene marken een grotere belangstelling toont voor vleestomaten. Ook na de Pinksteren worden er weer flinke aanvoeren ver wacht, de prijs zal verder dalen. Overige gewassen O O Wat onwaarschijnlijk leek gebeurde vori ge week toch. Radijs werd nog goedko per. Voor een bosje werd er gemiddeld 24 cent betaald. Met een afnemend aan bod in het vooruitzicht bestaat er weer hoop op hogere prijzen. De opleving in prijs bij de ijssla is slechts van korte duur geweest, de prijs daalde naar 41 cent per stuk. Door het kleiner worden de aanbod zal de prijs zich herstellen. De aanvoer van bospeen wordt met de week groter, de prijs blijft dalen. Er werd voor Pinksteren 1,87 per bos be taald. De Hollandse prei is nog steeds stevig aan de prijs, nl. 2,15 per kilo. Door kleinere aanvoeren lijkt prei eerder duurder dan goedkoper te worden. Voor rettich was er weinig belangstelling, de prijs daalde naar 18 cent per stuk, veel verbetering wordt er niet verwacht Het beperkte aanbod van bloemkool houdt de prijzen hoog. Voor de „zessen" werd er 3,22 per stuk betaald. Bij warm weer zal het aanbod sneller groeien, de prijs zal dalen. Chinese kool bracht 1,12 per kilo op. In vergelijking met vorig jaar is er nogal wat prijsverschil, toen werd er 27 cent per kilo betaald. Dit verschil zit in het feit dat er toen volop Chinese kool van buiten werd aan gevoerd. Dit zal binnenkort ook het ge val zijn, de prijs zal dan snel dalen. Spi nazie lijkt over de aanvoerpiek heen te zijn. Er werd 38 cent per kilo betaald. De prijs kan na Pinksteren weer wat aantrekken. Het andijvie-aanbod groeit nog steeds, de prijs daalde naar 35 cent per kilo. De aanvoer lijkt ruim te blij ven, de situatie zal weinig veranderen. Roemenië zorgden ervoor dat de prijs van de tomaten verder daalden. Voor de bod gerekend. Lagere prijzen zullen het gevolg zijn. Meer tomaten Een aantal warme dagen zorgt ervoor dat het afrijpingsproces van de tomaat in een verhoogt tempo plaats vindt. Er zijn voor de Pinksteren dan ook weer flink wat „ballen geraced" zoals dat in vaktermen wordt aangeduid. Een groter Hollands aanbod en een behoorlijke con currentie van Marokko, Bulgarije en Horst Sinds de fir ma Geert Groenewe- gen aan het bouwen is, heerst er een dyna misch sfeertje aan de anders zo rustige Graafsebosweg in het Limburgse Horst. Het neerzetten van zo'n 4,5 hectare glas brengt, dat is duidelijk, de nodige bedrijvigheid met zich mee. Samen met zijn zoons besloot de heer Groenewegen het overvolle Westland vaarwel te zeggen en een nieuw leven in het Venlose te begin nen. Meer Westlanders denken in deze rich ting. Trouwens, nog afgezien van de plan- tenkwekerijen, vestig den zich de laatste ja ren al zo'n stuk af zes, zeven Westlanders in Noord-Limburg. Niettemin moet er niet te licht over gedacht wordeh, want aan zo'n „emigratie" zitten veel consequenties vast De tuinbouwvakbond van de LLTB (Limburgse Land- en Tuinbouwbond) wil daarom de nieuwkomers gaan begeleiden. Enerzijds om teleurstellingen voör de individuele tuinder te voor komen, anderzijds omdat de Noordlimburgse glastuin bouw best een versterking met 100 of 150 hectare kan gebruiken. Groenewegen De heer Groenewegen was de laatste tien, twaalf jaar al aan het uitkijken naar vestigingsmogelijkheden bui ten het Westland. Het West- land is hem te vol. Hij vat het zo samen: „Zondags zit je nog tegen de tomaten van je buurman aan te kijken". Met het oog op het zoute water, het ontbreken van een gasaansluiting en de las tige afzetsituatie ging een vestiging in Zeeland niet door. Erika zag hij eerlijk gezegd ook niet zo zitten. „Die sub sidies zijn lekkermakertjes. In een winter zoals we nu gehad hebben blijf je toch nergens in Drenthe. Boven dien: de produkten worden eerst vervoerd naar „Noord" en gaan dan hier de grens over. Dat is toch een eige naardige situatie." IJet werd tenslotte dus Horst. Omdat, de grondprijs gunstig was, er twee sterke veilingen aanwezig, zijn, de afzet tot het Westduitse af zetgebied kort is, er geen problemen met de nutsaan- sluitingen waren en...omdat het landschap, de natuur, daar zo bijzonder mooi zijn. De koop omvatte in totaal 12,5 hectare. Daartoe werd in oktober '78 besloten. De centrum van groente- en bloementeelt, geeft een glo bale informatie. Hieruit blijkt onder meer dat de produktiewaarde van glas groenten in 1978 ongeveer 120 miljoen bedroeg. Het areaal ligt op 475 hectare. Bijna 11% van de landelijke glasgroenteproduktie vindt hier plaats. Naast de grote drie is de augurkenteelt erg belangrijk. De paprika- en aubergineteelt is hier niet van de grond gekomen. De produktie aan bloemisterij- produkten ligt momenteel op een 35 miljoen gulden. Het gaat om 80 hectare glas. Zoals bekend, wordt een deel van die bloemenproduk- tie, circa 20 miljoen gulden, buiten het gebied afgezet. Bij bloemen ligt de afzet dus minder eenvoudig dan bij groente: Een omschake ling van groente, op bloemen zoals we die gezien hebben in het Westland heeft zich in Limburg dan ook niet voor gedaan. Venlo kent net zo als de an dere tuinbouwcentra een duidelijke centrumfunctie. Dit betekent: onderwijs, on derzoek en voorlichting naast de deur. Hetzelfde geldt voor de toeleveringsbe drijven. Ook het organisatie leven staat op een hoog peil. Tuinders die meer informa tie willen inwinnen over ves tiging in Noord-Limburg kunnen zich in verbinding stellen met het Consulent schap in Roermond: 04750 13211 of met de Tuinbouw vakbond: 0475014151. CHRIS VOS Volop activiteit De eerste tomaten worden symbolisch, gepoot. in 't Westland. Maar, voegt hij daar meteen aan toe, in het voorjaar haal dat weer in. De wind is hier namelijk stukken min der. Bij de bouw werken alle „firmanten" volop mee. Zelfs een stroomaggregaat werd in elkaar geknutseld De energie waarmee vader' en zoons samen het bedrijf opbouwen, verraadt de werklust van deze Westlan ders. Een onderneming die in Noord-Limburg respekt afdwingt. Begeleiding De Tuinbouwvakgroep maakt er geen geheim van, dat de begeleiding aan even tuele nieuwkomers gericht is op het bevorderen van meer glastuinbouwvestigingen - in Noord-Limburg. Men is ech ter niet van plan de promo tie agressief aan te pakken. Het geven van informatie wanneer daar om gevraagd wordt, staat voorop. Voor wie de streek niet kent, is het kopen van tuinbouw- grond een riskante zaak. Waterkwaliteit, waterafvoer en de aansluitingen op de nutsvoorzieningen zijn ook van die punterv welke niet onderschat mogen worden. Lage grondprijs of niet. Deze ligt overigens tussen de twee en tien gulden per m2. De Tuinbouwvakbond kent echter de weg en daar mee kan iedereen zijn voor deel doen. Folder De pas verschenen folder getiteld: Noord-Limburg, het Westland is te vol" warenhuisbouw is begin ja nuari begonnen 6.40 m. breedkapper, 3 m. hoog. De ruimte tussen de tralielig gers wijst op het gebruik van energiebeparende scher men. De heer Groenewegen geeft toe dat het van half december tot half januari duurder stoken zal zijn dan

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21