Winst Björn Borg in franjeloos baselineduel Saronni zeker Giro Damesteam treft zware groep van zege in STEUN VAN ORGANISATIE AAN VILAS Weer dode op Man E. K. VOLLEYBAL Sportwereld Top jockeys op Duindigt Gelijkspel Blauw Zwart Gouden spike voor Marita Koch Sulzer te duur voor PSV Michel Valke niet Schikking Anderlecht- Goethals SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 JUN11979 PAGINA 19 PARIJS Björn Borg plaatste zich gisteren voor de halve finales van de open Franse tenniskampioen schappen. De Zweedse titelhouder drong door tot de laatste vier door een simpele overwinning op Hans Gildemeister. De Chileen verloor in drie sets: 46, 1 6 en 57. De overwinning van Borg, die vandaag 23 jaar is ge worden, tekende zich van af de eerste slagenwisse- ling af. Gildemeister wei gerde het initiatief te ne men en werd in het fran- jeloze baselineduel.keer op keer overspeeld door zijn tegenstander. Pas in de derde set zocht de Chileen meer en meer het net op en prompt kwam Borg on der druk te staan. Bij 44 moest de titelhouder vijf gamepoints wegwerken al vorens hij doorstootte naar de zege. Na afloop verklaarde Borg, dat hij na het toernooi in Parijs ter voorbereiding op Wim bledon veertien dagen zal gaan trainen op gras. In die periode zal hij aan geen enkel toernooi deel nemen. Vitas Gerulaitis was na af loop van het duel in de kwartfinale tegen Jose Higue- ras tevreden over de uitslag. „Dit is mijn debuut in Parijs en ik moet nog steeds wen nen aan de trage baan. Ik heb mijn speelwijze geheel moeten aanpassen. Normaal loop ik na een service direct door naar het net. Op deze baan is dat praktisch onmo gelijk",zei hij. Tegen Higueras paste de Amerikaan zijn taktiek dan ook met succes aan. De vele baselirteduels wei-den zelden opgesierd met rally's aan het net. Gerulaitis was vaster in zijn slagen en had bovendien het voordeel dat de Span jaard in het loopwerk gehin derd werd door een lichte an gina. die door antibiotica niet gcheei onderdrukt kon wor- den. Vooral in de derde set- kwam Higueras conditioneel te kort. De Spanjaard was na de partij niet teleurgesteld. „Gezien mijn handicap heb ik vrij aardig gespeeld. Daar naast is Gerulaitis op dit mo- 1 ment betqr dan ik. Ook in topvorm had ik van hem ver loren. Maar de tijd is niet ver weg, dat ik met succes tegen hem zal spelen". Gerulaitis - won met 6-3, 3—6, 6—4, 6—4. Ex lm Vilas heeft veel te danken gehad aan de extra training sgelegenheid, die de organisa tie van Parijs hem bood. Verbaasde toeschouwers kon den een half uur voor de aanvang van de door duister nis maandag afgelaste partij legen Gene IMayer de Argen tijn nog volop zien trainen met zijn Roemeense coach Ion Tiriac. Op hetzelfde cen- treeourt nota bene, waar de partij vervolgd zou worden. De immer somber kijkende Tiriac dwong de Argentijn zich te concentreren op de slagen, die hem de vorige avond in de steek hadden ge laten: de backhand, de smash en de reactie op Mayers ver raderlijke dropshots. Vilas keerde hevig transpirerend te rug in de kleedkamers om zich te verkleden. Maar de gedane arbeid wierp vruchten af. De linkshandige Argentijn De zware trainingsarbeid en de hulp van de organisatie hielpen Vilas in de vol gende ronde. was enige klassen sterker dan de avond tevoren. Hij retour neerde vrij gemakkelijk Mayers met twee handen ge slagen forehand en snelde kwiek over de baan om de stopvolleys van de Amerikaan weg te zetten. Mayer bleek niet in staat zich aan de ge wijzigde omstandigheden aan te passen. Hij bleef ten on rechte vertrouwen op zijn stopvolleys en verloor kans loos. Vandaag zou de kwartfi nales Vilas—Pecci en Con nors— Dibbs worden gespeeld. Taaiste vier Betty Stöve drong met haar partner Wendy Turnbull door tot de laatste vier in het da mes dubbelspel. In de kwart finales versloeg het duo de combinatie Loverda/Teegar- den (Fr-VS) met 6—3,6—2. In het enkelspel-dames voeg den Wendy Turnbull en Regi- na Marsikova (Tsj.sl.) zich bij de laatste vier. Chris Evert en Dianne Fromholtz hadden dat al eerder gepresteerd. Regina Marsikova stond haar landge note Renata Tomanova slechts twee games toe: 61, 61. Wendy Turmbull gaf er zes prijs, maar haar spel te gen de 17-jarige Hana Mandli- kova (Tsj.sl.) was niet minder overtuigend. Herenenkelspel: achtste fina les: Vilas (Arg)-G. Mayer (VSt) 7—5, 1—6, 6—7, 6—1, 6-2 In de halve eindstrijd speelt Turnbull tegen Marsikova en Evert ten Fromholtz. Overige uitslagen: Dames dubbel spel: kwartfinales: Durr/Wade (Fr- GB)Mandlikova/Marsikova (Tsj.) 46, 61, 8—6; Dianne Fromholtz (Aus)/Marise Kruger (ZAf)—Rosie Casals/Chris Evert (VS) 7—5, 6—3; liana Kloss/Betty Ann Stuart (ZAF/VS)— Sheree Acker/Anne Smith (VS) 6—2,2—6,6--}. Heren dubbelspel 1 8 finales Mayer,'Mayer (Vst)—Gulbkson/Gul- likson (Vst) G—3, 7—5; kwartfina les: Kudos/Smith (Tsj>—Mar.son— Pattson (VS/Rho) 6 1. 6-2. Cas<>. /Dent (Aus)Fillol/Fillol (Chi) 6 2. 2.6-2. Gemengd dubbelspel 1/8 finales Smith/Gonzalez (VS) Walk over le per Aeker/Andreus (VS) die zich terugtrokken. In het jeugdtoernooi meisjes ver loor Karin Moos (Ned) in de eer ste ronde van Dzie Kokska (Po len) met 64, 57,61. DOUGLAS Het gevaarlijke motorcircuit op het eiland Man heeft gisteren opnieuw een slachtoffer geëist. In het ziekenhuis van Douglas over leed de 24-jarige Engelsman Steve Vern. Maandag was Vern, die als passagier meereed in de zijs pan van Phil Williams, ernstig gewond geraakt toen de drie wieler op een van de snelste gedeelten van het ruim zestig kilometer lange circuit van de baan raakte, nadat kort tevo ren een andere zijspan was geraakt. Binkhorst gedis kwalificeerd Medemblik De vierde race in de Olympische kwalifica tie voor de Starklasse is gis teren op het IJsselmeer voor Medemblik gewonnen door de Westduitser Heinz Nixdorf. Ais tweede kwam Boudewijn Binkhorst door de finish. Binkhorst werd echter later na een protest gediskwalifi ceerd. Beste Nederlander werd pu Cees Douze met een zevende plaats. Ben Staartjes werd achtste en Jan Krom elfde. In het tussenklassement (zon der aftrek) neemt de West duitser Wagner de eerste plaats in. Douze is derde, Binkhorst vierde, Staartjes twaalfde en Krom dertiende. Liechtenstein In Liechten stein heeft gisteren de loting plaats gevonden voor de groepsindeling van de Euro pese titelstrijd volleybal voor dames, heren en junioren. Bij de dames werd het Neder lands team ingedeeld in een groep met Hongarije, Frank rijk en Joegoslavië. Frankrijk. Tegelijkertijd spe len ook de heren om de Eu ropese titel. Hot Nederlandse team is daarbij niet aanwezig. Het werd in het kwalificatie toernooi in Griekenland uitge schakeld. - Wel zijn de jongens - en meisjesteam vertegenwoordigd op Europees niveau. De meis jes spelen van 21 tot 28 juli in Spanje en zitten in een poule met Rusland, Polen en West Duitsland. De jongens binden van 5 tot 12 augustus de strijd aan in Portugal en ontmoeten in de voorronden Tsjecho Slowakije, Joego Sla- vië en Italië. De loting heeft het volgende resultaat gehad: EK jongens: Poule A: Rusland, Polen, Bul garije en Frankrijk; Poule B: Tsjecho Slowakije, Joego Sla- vië, Nederland en Italië; Pou le C: Oost Duitsland, Portu gal, Spanje en Roemenië. EK meisjes: Poule A: Rusland, Polen, Ne derland en West Duitsland; Poule B: Tsjecho Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Oos tenrijk; Poule C: Oost Duits land, Spanje, Italië en Fin land. EK dames: Poule A: Rusland, Polen, Roe menië en West Duitsland; Poule B: Oost Duitsland, Tsjecho Slowakije, Bulgarije en België; Poule C: Honga rije, Frankrijk, Joego Slavië en Nederland. EK heren: Poule A: Rusland, Hongarije, Joego Slavië en Griekenland; Poule B: Polen, Bulgarije, Ita lië en België; Poule C: Roe menië, Frankrijk, Tsjecho Slowakije en Oost Duitsland. Poloselectie dames Van onze waterpolomedewer- ker) DEN HAAG Naar aanlei- ding van het op 19 en 20 mei gehouden nationale waterpolo- toernooi in zwembad Het Zui derpark en alle daaraan voor afgaande trainingen en wed strijden heeft de nationale' bondscoach Rob Tellegen de nationale waterpoloploeg be kend gemaakt. Geselecteerd zijn: Nel Versluijs, Janny en Nel Dekker (dit drietal is af komstig van de Haagse vere niging DSZ), Roos (ZPB), Van Beek (Gooi), Zwart en Spijker (KZC), Hulcher en Renshoff (De Robben), Scholten (Donk), Van Resteren (ZCE), Bisschop en Bergman (beiden De I Jsel). DEN HAAG - Voor de twee de klas A werd gisteravond nog de wedstrijd Delft- Blauw Zwart gespeeld; uitslag 1-1. ENKHUIZEN - Het open Nederlands kampioenschap tornado-klasse dat op het LJs- selmeer zou worden gehouden gaat niet door. Er meldden zich slechts zes teams. PERNIK Het Engels jeug- delftal (tot 21 jaar) won in Pemik met 3—1 van Bulgarije ten kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om het Europees karriDioenschaD. Greville Starkey: bezoek aan Duindigt. Van onze'sportredactie1* WASSENAAR Willy Carson, de Engelse jockeykampioen van 1978, met maar liefst 182 overwinningen en de tot sport man van het jaar in Engeland uitgeroepen Greville Starkey komen zondag naar de Wassenaarse renbaan Duindigt. Beide jockeys komen aan de start in de klassieke Trial Sta kes, een soort grote generale voor de jaarlijkse derby van de volbloeds. Ze nemen plaats op paarden van de Nederlandse ei genaar Nuy die in Engeland bij Ryan in training zijn. Willy Carson komt in de baan met de winnares van de merries pro- duktenren Boxberger Queen. Zijn landgenoot Greville Starkey neemt plaats op Boxberger Bloem. Beide combinaties zullen als groot favoriet uit de startboxen vertrekken. Van onze sportredactie LEIDEN Blauw Zwart heeft de competitie afgesloten met een 1-1 gelijkspel tegen Delft. In een rustig partijtje voetbal bezorgde Wim Tolido, de voorzet was van Arie Nieuwpoort, de ploeg uit Was senaar een 1-0 voorsprong. Na rust verzuimde Blauw Zwart de score uit te bouwen. Drie minuten voor tijd kwam Delft alsnog langszij door goed te profiteren van een fout in de Wassenaarse ach terhoed»1 Morgenavond speelt Blauw Zwart in de kwart-finale van de bekerronde tegen Over maas. Deze wedstrijd wordt in Rotterdam afgewerkt. Barzio Voor Giuseppe Saronni is de Ronde van Italië een bekeken zaak. Na de val van de Noor Knudsen, die een mogelijke triomf nog in de weg kon staan, consolideerde de 22-jarige coureur gisteren in de laatste berge tappe, en voorlaatste dag van de Giro, sim pel zijn positie. Voor de afsluitende individuele tijdrit van 45 kilometer naar Milaan bedraagt zijn voor sprong op Francesco Moser, de gedoodverfde favoriet, 1.48 minuut, ruim voldoende om ze ker te zijn van zijn eerste grote zege in zijn carrière. In de achttiende en voorlaatste etappe van Triente naar Barzio (250 kilometer) hadden Saronni en Moser blijkbaar een wapenstil stand gesloten. Beide renners voelden er wei nig voor zich tijdens de beklimming van de laatste twee Dolomietenpieken (1883 en 1176 meter hoog) in het avontuur te storten. Zo kon het gebeuren dat een onbekende coureur als Sgalbazzi lange tijd op kop kon rijden en aan de streep nog 29 seconden kon overhou den. Het werd voor de 24-jarige renner uit de ploeg van de Zweed Bernt Johansson de eer ste triomf van betekenis in zijn carrière. Uitslag 18e etappe: 1. Sgalbazzi (Ita.) 250 km. in 7.04 43; 2. Chinetti (Ita.) op 23 sec.; 3. Panizza (Ita.) .z.t.; 4. Lienhard (Zwi.) op 25 sec.; 5. Saronni (Ita.) op 26 sec.;6. Bertoglio (Ita.) op 28 sec.; 7. De Muynck (Bel.) z.t.; 8. Moser (Ita.) z.t.; 9. Beccia (Ita.) op 31 sec.; 10. Visentini (Ita.) z.t. Algemeen klassement: 1. Saronni 88.36.19; 2. Moser op 1.48; 3. Johansson (Zwe.) op 4.07; 4. Laurent (Fra.) op 4.14; 5. Beccia op 5.33; 6. Contini (Ita.) op 5.43; 7. Bertoglio (Ita.) op 9.06; 8. Fuchs (Zwi.) op 9.50; 9. Schmutz (Zwi.) op 11.28; 10. Amadori (Ita.) op 14.40; 33 Schuiten (Ned.) op 1.10.10. OSTRAVA Tijdens internationale atletiekwedstrijden in het Tsjechische Ostrava heeft Marita Koch gisteren uit handen van Adriaan Paulen, de voorzitter van de In ternationale Atletiekfederatie (IAAF), de „gouden spike" ontvangen. De Oostduitse atlete ontving de trofee voor haar prestatie twee dagen geleden in Leipzig. Zij verbeterde haar eigen wereldrecord op de 200 meter en bracht het op 22.03. In Ostrava startte Marita Koch op de 100 meter. Zij won de afstand in de voor haar matige tijd van 11.58 sec. Een uitstekende prestatie leverde de Oostduitse wereldre-, cordhouder Wolfgang Schmidt bij het discuswerpen. Hij kwam tot een afstand van 65,46 meter. De Tsjech Bugar bleef ruim anderhalve meter achter met 63,74. Roland Stück, de wereldrecordhouder kogelslingeren bij de junio ren deed van zich spreken met 73,96 meter. Bij de dames lag het hoogtepunt op de eerste dag in een technisch nummer. De Hongaarse Eva Raduly-Zoergoe versloeg bij het speerwerpen de Oostduitse Ute Hommo- la. Raduly wierp de speer 62,16 meter. Hommola, die met 66,44 meter de beste seizoenprestatie op haar naam heeft staan, bleef steken op 61,36 m. Trainer A.C. Milan overleden tijdens toernee BUENOS AIRES De veer tigjarige trainer van het Ita liaanse voetbalteam A.C. Mi lan, Alvaro Gasparini, is in Buenos Aires aan een hart aanval overleden terwijl hij met zijn team een rondreis maakte door Zuid-Amerika. De op het programma staan de wedstrijden tegen Mendoza en Sao Paulo vandaag en morgen, zijn in verband hier mee afgelast. Van de vijf wedstrijden die tot nu toe ge durende de afgelopen drie weken gespeeld zijn, heeft het team er vier gewonnen. ROOSENDAAL - Marjan Olijslager (Schelde-sport) Liep gisteravond in Roosendaal' een Nederlands jeugdrecord 100 m. horden in 14.1 sec. DEN HAAG Amateurren ner Wim Jeremiasse (Wemel- dinge) is prof geworden bij HB van ploegleider Koop- mans. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De middenvelder van Sparta, Michel Valke (19) heeft gistermiddag een vierjarig contract ge tekend met PSV. Voor Valke is een transferbedrag bo ven de miljoen gulden betaald. Na langdurige onderhandelingen tussen Sparta en PSV koos Valke uiteindelijk voor de Eindhovense ploeg. „Ik voel voorlopig nog niets voor een overgang naar het bui tenland", aldus Valke gistermiddag in Eindhoven. „Uit het binnenland had ik serieuze aanbiedingen van Ajax, Feyenoord en PSV. Ik heb voor PSV gekozen omdat er maatschappelijk gezien voor mij de beste mogelijkheden zijn. Ik heb daarover met een aantal spelers van PSV uitgebreid gesproken." Ter vervanging van de naar Feyenoord vertrokken reser vedoelman Ton van Engelen, heeft PSV de tweede doel man van Eindhoven, Quintus van der Meulen (19) voor drie jaar gecontracteerd. De onderhandelingen van PSV met de Zwitser Claudio Sulzer van Grasshoppers zijn afgesprongen op de eisen van de speler. „PSV betaalt zijn spelers goed", aldus PSV's manager Van Gelder, „maar Spaanse bedragen kunnen wij niet waarmaken". Kees Kist Europees topscorer DUSSELDORF Kees Kist, de aanvalsleider van AZ '67, blijft topscorer van Europa. De Noordhollander maakte in 32 wedstrijden evenzoveel doelpunten. Daarmee staat hij eerste op de „Europese" ranglijst ge volgd door Mavros van AEK Athene met 31 doelpunten. Hans Krankl (FC Barcelona) staat derde met 29 treffers en Edwin Albert (SK Beveren) met 20 treffers vierde. Eredivisie grotendeels op zaterdag ZEIST Van de negen eredivisiewedstrijden, die oor spronkelijk allemaal tegelijk op zondag 10 juni om 14.30 uur gespeeld zouden worden, zijn er zeven verschoven naar zaterdag 9 juni. Oorspronkelijk stonden alle wedstrijden op dezelfde dag en tijd geprogrammeerd zodat bij wedstrijden waarin het om kampioenschap of de degradatie zou gaan geen „spel letjes" gespeeld konden worden. Nu alle beslissingen (Ajax kampioen en FC VW en Volendam gedegradeerd) zijn gevallen, is er geen reden meer de clubs te verplich ten het van te voren vastgestelde programma precies te volgen. Derhalve zijn de volgende wedstrijden op zater dag: Sparta-PSV (20.00 uur); Ajax-FC Twente (20.00 uur); AZ'67-Haarlem (19.00 uur); NEC-FC VW (19.30 uur); MW-Vitesse (19.30 uur); PEC Zwolle-Roda JC (19.30 uur); NAC-Volendam (20.00 uur). Op zondag wordt gespeeld: FC Utrecht-Feyenoord (14.30 uur); FC Den Haag-Go Ahe ad Eagles (14.30 uur). BRUSSEL Raymond Goe- thals heeft met Anderlecht een „minnelijke schikking" bereikt, waarin officieel een einde wordt gemaakt aan het contract, dat Goethals nog tot 30 juni 1982 aan Ander lecht gebonden zou hebben. Zijn opvolger wordt Urbain Braems, die het afgelopen sei zoen Lokeren onder zijn hoe de had en het jaar daarvoor SK Beveren trainde. Braems zal de functie van technisch direkteur bekleden. In het Raymond Goethals. contract, dat gisteren werd afgesloten, zijn Anderlecht en Braems een periode van drie jaar overeengekomen. Strijd om zaterdagtitel ZEIST DOVO en ACV, de afdelingskampioenen van de zaterdagcompetitie eerste klasse, spelen hun eerste wedstrijd om het algeheel kampioenschap van Neder land zaterdag in Veenendaal, aanvang 18.00 uur. Een week later wordt de return in Assen gespeeld. Het aanvangsuur van deze tweede wedstrijd is ook 18.00 uur. Indien beide clubs gelijk eindigen is een derde wedstrijd noodzakelijk. Voor ACV Is het niet mogelijk in het week einde van 23/24 juni te spelen. Daarom is een eventuele derde wedstrijd geprogrammeerd op dinsdag 19 juni. R VC in nacompetitie voor plaats bekertoernooi ZEIST Om te bepalen wie met kampioen VUC zal wor den toegelaten tot het toer nooi om de KNVB-beker zul len RVC, Blauw Wit en EDO een halve competitie spelen. Het speelschema luidt als volgt: donderdag 7 juni om 20 uur RVC-Blauw Wit; zondag 10 juni om 14.30 uur Blauw Wit-EDO; woensdag 13 juni om 20 uur EDO-RVC. Indien de drie ploegen gelijk eindi gen, telt het doelsaldo van deze nacompetitie. Als ook dat hetzelfde mocht zijn, telt het doelsaldo van de afgelo pen competitie waarin RVC het best genoteerd stond. Van der Weide (VVV) stopt VENLO De dertigjarige Albert van der Weide, die de afge lopen zes jaar bij FC VVV speelde, zal komend seizoen niet meer uitkomen in het betaalde voetbal. De technisch tekenaar, wiens tweejarig contract aan het eind van dit seizoen afliep, gaf als reden op, dat hij het profvoetbal niet meer kan combineren met zijn werk. WV bood Van der Weide, die zes jaar geleden van Veendam naar de Venlose club kwam, voor de twee komende seizoenen wel een nieuw contract aan, maar Van der Weide zal niet op dit aanbod in gaan. Hij zal zich bij een amateurclub in de buurt van Venlo aanmelden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19