gevoelens in Polen versterkt door „Ik, Jan Pawel, de Poolse paus" Benzine in Ierland op de bon Aftreden Portugese minister begin nieuwe crisisperiode Jiri Hajek opnieuw woordvoerder Charta '77 Tweedracht in Israëlisch opperrabbinaat BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 JUN11979 PAGINA 15 Meer salaris voor topfuncties in Engeland LONDEN (Reuter) De nieuwe conservatieve rege ring van Engeland is gisteren een van haar verkiezingsbe loften nagekomen door top functionarissen een forse loonsverhoging te geven. Tweeduizend ambtenaren, rechters, artsen en tandartsen in dienst van de nationale ge zondheidszorg en degenen in leidinggevende posities bij de geïndustrialiseerde industrieën krijgen een loonsverhoging van gemiddeld 25 procent. Betrekkingen Chi na-Rusland worden beter PEKING (AP) Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren te ken nen gegeven dat het Russi sche voorstel om in juli en augustus in Moskou bespre kingen te houden over de normalisering tussen beide landen, „wordt onderzocht". Westerse diplomaten in Pe king suggereerden dat de vooruitzichten op een verbete ring van de betrekkingen tus sen beide oude communisti sche vijanden „redelijk goed" zijn. In Ghana Opstandelingen vormen nieuwe regering ACCRA (UPI) Opstandige Ghanese luchtmachtofficieren die eerder gemeld hadden dat zij de regering omver gewor pen hadden hebben gisteren voor de Ghanese radio mee gedeeld dat zij een nieuwe regering hebben gevormd. Jerry John Rawlings werd door radio-Ghana beschreven als de leider van „de groep die het roer in handen heeft genomen". Volgens radio-Ghana gaan de voorbereidingen voor de ver kiezingen, die op 18 juni zou den worden gehouden én een eind zouden maken aan mili tair bestuur sinds januari 1972, gewoon door. Moslims in Oeganda vermoord KAYA (Reuter) Oegande- zen, die naar Soedan zijn ge vlucht, hebben verklaard dat de Tanzaniaanse troepen, die een eind hebben gemaakt aan het bewind van president Amin van Oeganda, in de laatste fase van hun offensief moslims vermoorden. Een handelsman uit Oeganda vertelde gezien te hebben hoe zijn hele gezin door Tanzani aanse soldaten werd ver moord. Een moslim-vrouw zei dat soldaten haar vader had den omgebracht, omdat hij geen antwoord kon geven op de vraag waar Idi Amin, zelf een moslim verblijft. AMERIKAANSE KRITIEK OP Ml'ZOREWA WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren voor het eerst kritiek gele verd op de regering van bis schop Muzorewa van Zimbab- we-Rhodesië. Over de aanvallen die de sol daten van deze regering heb ben gedaan op bases van het patriottisch front in Mozambi que, zei het ministerie dat zulk optreden alleen maar spanningen kan vergroten, de standpunten verharden en het menselijk lijden doen toene men. Muzorewa's tegenspeler Sithole heeft zich in gelijke zin uitgelaten. Personeel kerncentrale weigert oefening noodsituaties FESTINOIG, (Reuter) - Een kerncentrale in Noord-Wales heeft men gisteren moeten sluiten nadat 100 technici ge weigerd hadden zich te oefe nen in technieken voor nood situaties, zo hebben perso neelsleden van de centrale meegedeeld. Volgens mededelingen van de centrale raad voor de produc tie van elektriciteit (DEGB) zal de centrale, die een ver mogen van 400 megawatt heeft, gesloten blijven tot zij voldoet aan de veiligheids voorschriften van de regering. OOK ENGELAND IN DE PROBLEMEN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Buitenlandse toeristen en zakenmensen die van plan zijn op Engelse of Ierse bodem gebruik te ma ken van hun eigen of een gehuurde wagen, zullen daarin de komende vakantieweken steeds meer problemen heb ben om zich tijdig benzine te kunnen aanschaffen. In Ierland is de situatie al wanhopig. Buitenlandse toeris ten krijgen er bonnetjes voor 20 gallon (90 liter) benzine In de steden van de Ierse republiek moeten automobilis ten urenlang in de rij staan om te kunnen tanken. Be paalde benzinestations zijn evenwel bereid buitenlandse toqristen direct te helpen als ze over de nodige bonnetjes beschikken. Toerisme is de tweede belangrijke industrie van het groene'Erin. Omdat wegens het benzinegebrek al veel Britse toeristen hun vakantie in Ierland afbesteld hadden, was de regering van Dublin wel verplicht een speciale regeling te treffen. Op het Ierse platteland is het gebrek aan benzine minder nijpend. Maar er zullen zo goed als zeker algemene dis tributiemaatregelen genomen moeten worden, want de normale leveringen aan alle tankstations zijn verminderd niet 30 procent. Tijdens het Pinksterweekeinde waren in Ierland alle benzinestations drie dagen gesloten. Voor die tijd had de bevolking echter al heel wat benzine geham sterd. De organisatie van een natione benzinedistributie wordt ernstig gehinderd door een algemene staking bij de Ierse posterijen, die al vier maanden aan de gang is. Hoewel het in de bedoeling ligt miljoenen benzinebonnetjes te drukken, weet voorlopig niexand hoe die verdeeld zullen worden onder de automobilisten. Als de staking bij de post einde volgende week nog niet afgelopen is, zal de Ierse regering een beroep moeten doen op de plaatselijke kantoren voor verkeersbelasting. In Engeland, de enige olieproducerende natie van West- Europa, dreigde de benzinesituatie ook kritiek te worden. Meer dan de helft van de 27.000 tankstations zijn van plan iedere week te sluiten van vrijdagavond tot maan dagmorgen. Er zullen bijna geen benzinestations meer 's nachts geopend blijven. Afgelopen weekeinde zaten in Engeland duizenden auto mobilisten zonder benzine. Het probleem is, dat de grote oliemaatschappijen hun normale leveringen aan tankstati ons beperken met 10 tot 15 procent. Dit heeft tot gevolg, dat zelfs op gewone weekdagen talrijke benzinestations droog staan. In plaats van snel opnieuw bevoorraad te worden, moeten zijJang hun beurt afwachten. De Britse Automobielclub heeft haar leden aangeraden tijdens het weekeinde met meer voor hun plezier te rij den. Dus geen uitstapjes meer naar het strand. Tochten van meer dan 300 kilometer zijn zeker uit den boze. Wie thuis vertrekt, moet over voldoende benzine beschikken om te kunnen terugkeren zonder onderweg opnieuw te tanken. Alle Britse automobilisten trachten nu benzine te kopen vóór hun tank bijna driekwart leeg is. Het feit, dat de benzineprijs gestadig omhoog gaat, heeft al een lichte daling van het verkeer tot gevolg. Er wordt een forse prijsverhoging verwacht in de eerste nationale be groting van de regering Thatcher op 12 juni. Wegens gebrek aan dieselolie zullen vanaf maandag ook minder dieseltreinen rijden. Als het onmogelijk is de fre quentie te verminderen, wordt de lengte van de treinen gehalveerd. De treinverbindingen die het meest getroffen worden zijn die tussen Londen en Noord-Engeland, Schotland, Wales en Cornwall. Mogelijk zal de beperking van de olieleverantie ook gevolgen hebben voor de fre quentie van de veerdiensten op het buitenland. (Van onze verslaggever Leo van Vlijmen) CZESTOCHOWA Naarmate de pelgrims tocht van paus Johannes Paulus II vordert gaat hij zich steeds meer als een Poolse paus aandienen. In zijn preken en toespraken van de afgelopen dagen zegt hij herhaaldelijk: „Ik Jan Pawel, de Poolse paus", of „Ik, een zoon van Polen". Het enthousiasme van zijn land genoten wordt door het feit, dat hij zich steeds meer als Pool presenteert echter alleen maar aangewakkerd. Van alle kanten zijn de bedevaartgangers toegestroomd naar Jasna Gora, waar de „Zwarte Madonna" in het klooster daar wordt vereerd. De afgelopen dagen is het aantal pelgrims naar dit heilig dom het miljoen al flink gepasseerd. De bijna 200.000 inwoners tellende stad Czes- tochowa kon de toevloed van bedevaartgan gers echter goed verwerken. In het stadsbeeld zelf merkte men nauwelijks, dat er zo'n toe loop was. De meeste pelgrims zijn dagjesmen sen en als zij twee dagen willen blijven let niets hen om op de helling van de berg Jasna Gora een slaapplaats in het gras te zoeken. De afgelopen twee nachten" waren er warm genoeg voor. Van slapen komt echter niet Veel, want tel kens opnieuw begint er een groepje pelgrims luid te zingen of te bidden, de anderen mee slepend in hun enthousiasme, ook als het mid dernachtelijk uur al lang gepasseerd is. De pelgrims hebben zich meester gemaakt van de berg, waar „hun" paus vertoeft. Voor eten en drinken behoeven ze de stad niet in, want aan de voet. van de berg (die ei genlijk slechts een kleine heuvel is), staan vrouwen in reusachtige potten met warm eten te roepen, en is er in tientallen kraampjes worst, vlees, kaas en brood te koop, soms ook wat fruit of een augurk. Het lijkt allemaal een beetje op een schilderij van Breughel. De Paulinerabd'ij zelf en het voorplein ervan zijn duidelijk het centrum van het Poolse ka tholicisme en als het aan de Polen, ligt ook van de wereldkerk. Gisteren waren er op de Heilige Berg vier plechtigheden waaraan de paus deelnam. Maar ook daartussendoor worden de pelgrims beziggehouden door de bewoners van het klooster de Pauliner paters, die overigens tel kens ruim,een uur voordat de pauselijke dien sten beginnen, de bedevaartgangers beginnen enthousiast te maken met indringende toe spraken over het heilige en katholieke Polen, die tot ver in de omtrek van de berg via luid sprekers doorklinken. De toespraken worden afgewisseld door gezang en gebed. En overdag gebeurt dat allemaal in de hitte van deze bij zonder warme junimaand met temperaturen van ver boven de 25 graden. De berg biedt vrijwel geen schaduw. De stad zelf, aan heiligheid gewend, heeft voor de paus toch flink uitgepakt. De huizen zijn rijk versierd met de geel-witte vlaggen van de paus en de rood-witte vlaggen van Po len en de blauw-witte vlaggen van de Poolse katholieke kerk. En in menig venster prijkt een foto van de Zwarte Madonna of van de paus; soms ook' van beiden, al of niet voor zien van lichtjes. Het enige „incident" dat zich tot nu toe heeft voorgedaan gebeurde gisteren om twaalf uur toen de paus na het bidden van het Angelus een klein meisje optilde, dat prompt hartverscheurend begon te huilen. Gistermiddag heeft de paus de arbeiders van Neder-Silezië ontvangen op de Heilige Berg. Dat was een pikante politieke noot, want de autoriteiten hebben bij de afspraken over het bezoek van de paus aan Polen geëist, dat hij héél Silezie niet zou bezoeken. De Silezische arbeiders zijn namelijk zo mogelijk nóg katho- lieker dan de overige Polen. Ze vormen echter tegelijkertijd het grootste industrie-arbeider- spotentieel van Polen. Zulke katholieke dus niet-communistische arbeiders kan de partij zich officieel niet veroorloven. Omdat de paus niet naar Silezië kon gaan zijn de Sileziërs maar naar de paus gekomen. De plechtigheid gisteren verliep echter zonder incidenten. Vanmiddag kwam Opper-Silezië aan de beurt. Voor alle zekerheid hebben de autoriteiten ook Czestochowa tijdens het verblijf van de paus volledig drooggelegd. In de gewone ca- fé's is sinds zondag geen alcohol te verkrijgen en ook de winkels verkopen geen sterke drank. Pas morgen, als de paus vertrokken is, gaan de drankwinkels weer open. Wanneer een vrome Pool óók gaat drinken is het einde zoek, zo schijnen regering en kerk te denken en men heeft daar zeer zeker wel enige erva ring mee. Bij degenen, met wie paus Johan nes Paulus II gis teren apart sprak tijdens zijn verblijf in het klooster van Jasna Gora, bevonden zich ook drie voormali ge gevangenen uit een nazi-concen tratiekamp. Dit ge beurde na een eucharistieviering door de paus met duizenden arbei ders uit de mijnen en zware industrie van Opper- en Beneden-Silezië. De man op de achtergrond, die men bijna altijd kan zien wanneer de paus in het o- penbaar ver schijnt, zowel in Rome als elders, is de ceremoniari- us mgr. Horacio Cocchetto. PLO positief tegenover Nederland DEN HAAG Uit gesprekken die de CDA-Tweede Kamerleden Gualtherië van Weezei en Scholten tijdens hun verblijf in Libanon vorige week heb ben gehad met de minister van bui tenlandse zaken van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, F. Kha- doumi, is hen gebleken dat in tegen stelling tot eerdere berichten er waar dering voor Nederland bestaat om zijn deelname en houding in de Uni- fil-vredesmacht in Zuid-Libanon. PLO-leider Arafat had eerder ver klaard ernstige kritiek te hebben op Nederland en met acties gedreigd. Morgen worden in Zuid-Libanon zestig Nederlandse VN-militairen afgelost door een nieuwe lichting. Deze ver trekt in alle vroegte per DC-9 van Martin Air van de vliegbasis Soester- berg. De „afzwaaiers" worden morgen avond om zeven uur in Nederland te rug verwacht. LISSABON (Rtr) De Portugese mi nister van financiën Manuel Nunes heeft vandaag ontslag genomen nadat het parlement op het laatste moment ingrijpende wijzigingen in zijn begro tingsvoorstellen had aangebracht al vorens deze na een langdurig debat te aanvaarden. De oppositiepartijen, on der leiding van de socialisten van Mario Soares, dreven er meer dan ze ventig amendementen door. Zo werd de regering van premier Pin to gedwongen het mes te zetten in een voorgestelde belasting op jaarlijkse sa laristoeslagen en de fondsen voor plaatselijk bestuur met meer dan 240 miljoen escudos te verhogen. De rege ring had zes maanden nodig gehad om de steun van het parlement voor de begroting te verkrijgen, een vertra ging die volgens de premier tot een verlies van 80 miljoen gulden had ge leid. Een eerdere ontwerpbegroting van de regering de tiende regering sedert de zg. Anjerrevolutie van 1974 werd in maart door de parlementai re meerderheid van communisten en socialisten verworpen. De geamendeerde nieuwe begroting kreeg een week geleden de aarzelende steun van 77 tegen 45 stemmen, maar het plan van de regering tot beteuge ling van inflatie en loonsverhogingen werd verworpen. Dit plan had de re gering nodig in de onderhandelingen met het IMF over steun aan de Portu gese economie. Communisten en socialisten hebben gisteren ook de aangekondigde moties van wantrouwen tegen de regering in gediend. Zij hebben gewaarschuwd dit over dertig dagen opnieuw te doen. De regering kan ten val gebracht wor den als binnen dertig dagen tot twee maal toe moties van wantrouwen een absolute meerderheid krijgen. AMNESTY PLEIT VOOR LEDERER WENEN.DEN HAAG (Rtr/ANP) Twee leiders van het eerste uur van de Tsjechoslowaakse burgerrechtenbe weging Charta '77, dr. Jiri Hajek en Ladislav Hejdanek, hebben gisteren bekend gemaakt dat zij opnieuw op de voorgrond zullen treden ter ver vanging van de dissidenten die vorige week zijn gearresteerd. Hajek, oud-minister van buitenlandse zaken en mede-oprichter van Char ta '77 en de filosoof Hejdanek, zullen volgens emigrantenkringen in Wenen tijdelijk optreden als woordvoerders van de verboden organisatie. Zij vervangen Jiri Dienstbier en Va clav Benda, die onder de tien dissi denten zijn die vorige week zijn aan gehouden „wegens het bedrijven van activiteit die schadelijk is voor de staat. De beroepsgroep journalisten van Am nesty International Nederland heeft gisteren in een .brief aan de Tsjecho slowaakse president Gustav Husak een beroep gedaan verbetering te brengen in de toestand van de journalist en publicist Jiri Lederer. Lederer, een on dertekenaar van Charta 77, het mani fest voor de mensenrechten in Tsje- cho-Slowakije, is vanwege zijn opvat tingen in oktober 1977 tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een en ander heeft de beroepsgroep in Den Haag meegedeeld. Amnesty drukte daar tevens zijn be zorgdheid uit over de arrestatie van de woordvoerders van Charta '77 Jiri Dienstbier en Vaclav Benda. Volgens Amnesty International zijn tegen de gearresteerden beschuldigingen inge bracht die hen straffen van vijf tot tien jaar kunnen opleveren. Amnesty vraagt om hun onmiddellijke vrijlating omdat zij gearresteerd zijn „voor het op niet gewelddadige wijze uitdruk king geven aan hun opninie. In de brief aan president Husak wij zen de Nederlandse journalisten op de verslechterende gezondheidstoestand van Lederer. Zij wijzen erop dat Le derer zou mogen emigreren als hij voor de Tsjechische televisie schuld zou willen bekennen en herinneren de president er aan dat die geprezen wordt omdat hij, toen hij in de jaren veertig en vijftig in de gevangenis zat, eveneens weigerde schuld te beken nen. In de brief wordt ontslag uit de gevangenis gevraagd voor Lederer op humanitaire gronden terwijl deze te vens in de gelegenheid zou moeten worden gesteld om te emigreren zo hij dat zou willen. Dora Bloch in Jeruzalem begraven Bertram en Daniël Bloch zien toe Israëlische soldaten aarde in het graf van me- jw Dora Bloch gooien tijdens een begrafenisplech tig heid in Jeruzalem. Dora Bloch werd op bevel van Idi Amin vermoord na Israëlische ac tie op het vlieg veld Entebbe in landa. Vorige week werd haar stoffelijk over schot naar Israël overgevlogen. JERUZALEM (AFP) - Het Israëlische ministerie van godsdienstzaken legt dezer dagen aan het parlement een wetsvoorstel voor, dat uitstel met één jaar van de verkie zingen voor de aanstelling van de twee opperrabbijnen beoogt. De verdaging, de tweede sinds de aanstelling van de zittende opperrabbijnen, wijst op de crisis die in de schoot van het opperrabbinaat heerst. Dit opperrabbinaat, strijdig met de geest van het joden dom dat godsdiensthiërarchie afwijst, werd in 1920 door de Britse overheid in Palestina ingesteld om de twee joodse gemeenschappen, de Europese asjkenazim en de sefardim uit het oosten, „religieuze leiders" te geven. Sinds de onafhankelijkheid van Israël treden de twee op perrabbijnen op als de leiders van de gevestigde godsdienst, maar hun gezag wordt vooral de laatste jaren aangevochten, waarbij komen de verschillen in persoonlijkheid en in theo logische opvatting die de se fardische opperrabbijn Ova- dia Josef scheiden van Sjlo- mo Goren en de asjkenazim. De disputen zijn zo bitter ge worden en de sfeer in het op perrabbinaat zo zuur, dat het instituut alleen nog maar functioneert als religieuze bu- reuacratie. Wat de twee op perrabbijnen betreft: zij pra ten al jaren niet meer tegen elkaar. De opperrabbinaatsverkiezin gen zijn het voorrecht van een kiescollege dat is samen gesteld uit vertegenwoordigers van gemeenteraden, rabbijnen en de regering. Dit college staat onder politiek toezicht van de nationale religieuze partij, hoewel zij in het parle ment maar over tien zetels beschikt. De verdaging van de verkie zingen is het gevolg van het feit dat men in de nationale religieuze partij geen opvol gers voor Josef en Goren kan vinden en dezen zichzelf niet willen opvolgen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15