I Bruisend Grieks I theater! Bedrijfetechniek uit voorraad van Overtoom Britse kerkopera actualiseert martelaarschap van St. Magnus 'sochtends bellen.. 'savonds bijons dedeuruit.. ^gl overtoom tecwiiek KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JUN11979 PAGINA 9 Gratis voor bedrijven particulieren 12,50 Gironummer 433540 Bij de pilaar met de relikwieën van St. Magnus is twee jaar geleden voor de kathedraal van Kirkwall een aan deze Heilige gewijd kerkspel in pre mière gegaan. Maxwell Davies, de com ponist, die zelf in de buurt woont, ver beeldt naar de oude sage hoe Magnus door zijn heerszuchtige neef Hakon wordt verraden, gefolterd en gedood omdat hij een einde wilde maken aan de barbaarse oorlogen tussen de door hen beiden geregeerde groepen Orkney- eilanden, die ten noorden van Schot land in de Atlantische Oceaan liggen. Met „The Martyrdom of Saint Magnus" kon op de avond van Eerste Pinkster dag in de Nieuwe Kerk worden kennis gemaakt. De componist kent men hier al van ander werk, vooral van de „Songs for a mad king" (1969) op tek sten van George III zelf. Het Residen tie-Orkest heeft er enkele malen veel indruk mee gemaakt. Ook de „Vesalii Icons" (1970) naar 16e-eeuwse anatomi sche tekeningen en religieuze werken van Maxwell Davies (naar middeleeuw se gegevens) trokken de aandacht. Steeds plaatst Davies zijn moderne in terpretaties van een oude stof in een actueel kader, zowel wat de dramatiek als wat het muzikale idioom betreft. Dit is ook weer het geval in het Mag- nusspel. Eerst wordt de oude legende uitgebeeld in scenes die ononderbroken in elkaar overgaan, maar plotseling ver anderen de spelers-zangers uit de 12e eeuw in hedendaagse reporters, die ver slag gaan geven van Hakons verraad en Magnus' executie. Hoewel voor de muziek slechts tien instrumenten ter be schikking staan (2 houten en 3 koperen blaasinstrumenten, klavecimbel, gitaar, altviool en cello) wordt hiermee een flit sende, onheilspellende sfeer opgeroepen. In de laatste scene gebeurt het wonder: de blinde Mary, van het begin af als zieneres aanwezig, bidt op het graf van Magnus om haar gezichtsvermogen te rug te krijgen. Dat gebed wordt dèn verhoord. De hedendaagse mens dient te weten dat wat St. Magnus werd aan gedaan, ook nu nog vele onschuldigen treft. Hoewel het muzikale idioom veel mo derner is, doet dit Magnusspel uiteraard denken aan de kerkspelen van Benja min Britten die in vroegere festivals veel weerklank vonden. Ik vrees dat Maxwell Davies niet op dezelfde weerk lank behoeft te rekenen, niet zozeer vanwege het andere muzikale idioom alswel door de dramatische onduidelijk heid. Vier zangers beelden met weinig requisieten liefst 25 personages uit. In het melodrama is hun tekst lang niet altijd te verstaan. Zelfs met het pro grammaboekje in de hand is niet elke scene tot in onderdelen duidelijk. Bij een kerkspel echter dient de handeling zonder toelichting duidelijk over te ko men. Dit doet overigens niets af aan de zorg vuldige, toegewijde opvoering door The Fires of London, een door de compo nist zelf opgericht en geleid ensemble dat nu echter vanwege ziekte gediri geerd werd door de Amerikaan Richard Duffalo. Deze heeft het ook elders wel geleid zodat hij de materie volledig be heerste. Gezien de Eesste Pinksterdag was de belangstelling heel bevredigend. Het bleek dat werk, opvoering en strekking toch indruk maakten. J. KAS ANDER H Atheense groep speelt Aristophanes',De Vrede" Dat theater een genot kan zijn om te zien zonder dat het z'n betekenis verliest is helaas een zaak die je maar moeilijk op een groter pu bliek kan over brengen. Logisch, want eigenlijk heb je daar een voorstelling voor nodig als het Atheense Thea- tron Technis liet zien van Aristo phanes' antieke komedie „De vre de". Het Holland Festival bracht hem terecht hier naar toe, want wat regisseur Ka- rol us Koun laat zien is ronduit veroverend. Al versta je geen jota van het nieuw-Grieks waarin de Athe- ners spelen, een kleine notie van het verhaal en je geniet van bewe ging, vaart, volop op de Griekse fol klore geënte lie deren in een brui send spektakel. Dat kan vandaag nog in Utrecht, morgen in Haar lem en 7 en 8 juni in de Rotter damse Schouw burg. Aristophanes' stuk uit het jaar 421, preluderend op de te sluiten vrede tussen Athene en Sparta, is een van z'n simpelste ko medies met een sterk revue-karak ter al spelen de klassieke koren er nog een rol in. Regisseur Koun heeft dat revue element stevig aangezet binnen een simpel, maar goed lappendecor en een aanpak die aan die van Erik Vos hier te lande doet denken. Hoofdpersoon is de boer Trygaios, die een reusachti ge mestkever vet mest omdat, zo heeft hij 't eens in een fabel van Esopus gelezen, je daarmee naar de hemel kan vlie gen. Daar wil hij de Vrede gaan ophalen voor zijn verkommerde aar de. In de hemel hebben alle goden de benen geno men door het ge weeklaag van de burgers van Athe ne; alleen Hermes is nog aanwezig en die wijst Try gaios de weg. Te rug op aarde, vol gen de protesten van pqlitici, wa penfabrikanten en. oorlogsprofiteurs. Dat is dan de mo derne vertaling voor dat proteste rende, oorlogs zuchtige volkje, maar die misstaan niet want Kouns regie kiest zo dui-' delijk voor het volk van alle eeu wen, geeft je visu ele suggesties van kerk en kapitaal dat je alle moder ne perikelen van Griekenland en de wereld er aan kan afzien. In een vol le Amsterdamse schouwburg kwa men de meest di recte reacties uit eraard van Grieks sprekende toe schouwers, maar het uitgebreide scala aan volkslie deren, de dansen en de blijheid om die Vrede kwam niettemin zo sterk over dat een ova tioneel applaus de beloning voor Koun en z'n ac teurs werd. In het Haagse Circusthe ater met een ma tige vijfenhalfhon- derd man gedu rende de Pinkster dagen lukte dat wat minder. Het doet weinig aan de knappe kunst van dit gezelschap af, typisch Grieks maar toch inter nationaal in z'n speelse, bruisende, commedia dell'ar- te-achtige benade ring. Een van die weinige voorstel lingen waar je volkomen opge frist en blij uit komt! Alphenaar bekent twaalf inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige Alphenaar heeft afgelo pen weekend 12 inbra ken bekend. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij inbrak bij een automobielbedrijf aan de Prinses Irenelaan te Alphen aan den Rijn. Het was de derde keer dat hij daar onge vraagd te gast was. Eerder had hij onder meer twee keer een ser vicewagen meegenomen. Verder bekende hij on dermeer inbraken bij de Schoolartsendienst, Woonruimtezaken, een bakkerij en bij Avifau na. Van twee inbraken was nog geen aangifte gedaan. De Alphenaar zal worden voorgeleid aan de officier van jus- titie. Kledingroof LEIDEN Uit een kleding zaak aan de Leidse Brees- traat is gedurende het Pink- sterweekeinde voor een be drag van twaalf mille aan kleding gestolen. In totaal werden drie rekken met lange japonnen, korte jasjes en mantelpakjes leegge haald. Men kwam het pand binnen door het verbreken van een ruit aan de voorzijde. Jazeker, zo snel werkt dat. Want Overtoom heeft 30.000 artikelen in voorraad. Een extra magazijn voor u van zo'n negenduizend vierkante meter, 's Ochtends bellen's avonds bij ons de deur uit. En een scherpe inkoop, want de korting kan oplopen tot 40%. Om zeker te weten of wij het in voorraad hebben kijkt u even in de 500 pagina's tellende katalogus. Tijdens luilaknacht Veel schade in Nieuwveen NIEUWVEEN - Een groep van zeven jongens in de leef tijd van 15 tot 17 jaar heeft in de luilak(vrijdag)nacht in Nieuwveen voor ruim 20.000 gulden schade aangericht. In deze nacht vooraf gaai ie aan het pinksterweekeinde ts het gebruikelijk om de sla pende burgers wakker te schudden. De bijbehorende vernielingen dateren van de laatste jaren. In Nieuwveen werden ruiten ingegooid,auto's vernield en met verf beklad en schoolmeubilair en de in ventaris van vele voortuintjes verwoest. Ook vele zitbanken, hekken en telefooncellen ble ken in de luilaknacht niet vei lig voor de vernielers. Ten slotte werd de woning van de Nieuwveense gemeentesecreta ris met verf besmeurd. Door middel van een buurtonder zoek heeft de rijkspolitie pro ces-verbaal op kunnen maken tegen de vandalen. Ze zullen ook de schaderekening gepre senteerd krijgen. Speedboot omgeslagen ALPHEN AAN DEN RIJN Een speedboot die op zijn kop dreef in het Aarkanaal te Alphen aan den Rijn heeft de politie handen vol werk bezorgd. De politie die in de buurt ook nog diverse benodigdheden van de boot zag drijven, vreesde het ergste voor de be manning. Een grootscheepse zoekaktie werd dan ook op touw gezet. Later bleek dat deze voor niets was geweest. De eigenaar, een Alphenaar, had kans gezien de wal te be reiken en was daarna, door nat, huiswaarts gekeerd om een takelwagen te bestellen. De politie had hij .niet geïn formeerd. uon opsturen aan: Tolhuislaan 47-85 Den Dolder (Ut.) Tel.: 030 784641 Jk met de wijde mouw 3646 25" het vrolijk bedrukte stofje 3848 met 't kleine lieve kraagje 3644 de broderie anglaise 36462^» C&A ii tbcA \fooidefJ<jeJl! het boeren bonte ruitje 3646 14z met de echtebreedband Katoen. 3440 39:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9