Jeugd opent Argonnepark Zevenhoven adopteert jeugd uit ontwikkelingslanden Leidschendam doet zuiniger met energie ,,De Sonnenburgh" viert zijn honderdjarig bestaan Bedrijfsvoetbal Hazerswoude REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JUN11979 PAGINA 4 E ZEVENHOVEN - De KVW in Zevenhoven, een organisa tie die zich elk jaar bezig houdt met het organiseren van een vakantie-week voor de Zevenhovense jeugd, is een actie gestart om kinderen in ontwikkelingslanden finan cieel te adopteren. Het idee om een actie op deze manier Rattenslang op balkon flatwoning ALPHEN AAN DEN- RIJN Een 1 1/2 meter lange rattenslang heeft een bewoonster van een flat aan de Pieter Flo- riszstraat te Alphen aan den Rijn de nodige ril lingen bezorgd. De vrouw ontdekte het rep tiel zaterdagavond om streeks 11 uur op het balkon van haar wo ning. De politie die te hulp werd geroepen schakelde een reptielen- houder in. Deze identifi ceerde de slang en ver- lelde vervolgens dat deze niet giftig was maar wel agressief. De slang werd door de man meegenomen en voorlo pig in zijn terrarium op gesloten. De eigenaar van de slang is nog niet opgespoord. Drie Katwijkse meisjes uit water gered KATWIJK Drie inwoon- stcrtjes van Katwijk zijn zon dag (Eerste Pinksterdag) aan de verdrinkingsdood ont snapt. Een badmeester van het zwembad „De Mierewei- de" aan de Piet Heinlaan kon op het nippertje de 8-jarige H.M. redden. Het meisje was het „diepe" ingegaan zonder te kunnen zwemmen. Omstanders redden rond half een de 4-jarige J.v.d.B. van de verdrinkingsdood. Het meisje was in zee vermoede lijk door de kou bevangen. Uit het uitwateringskanaal moest zondagmiddag de 5-ja- rige T.H. worden gehaald. Ook dit meisje had zich door het mooie weer laten verlei den tot het nemen van een bad in de zee, die daar eigen lijk nog te koud voor is. Alle drie de meisjes zijn naar de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht Het 5-ja- rige meisje is er het slechtst aan toe. Zij heeft voordat zij uit het water kon worden ge haald erg veel water binnen gekregen. Politiek café" in Voorhout VOORHOUT Aanstaande woensdag is er voor de twee de maal een „politiek café" in Voorhouts restaurant „Boerhaave". Aanvang 20.00 Dit gebeuren werd ter gele genheid van de jongste ge meenteraadsverkiezingen voor de eerste maal gehouden dooi de werkgroep „Voorhout Vooruit". De reacties waren dennate positief dat men toen al be loofde om wanneer daar aan leiding voor zou zijn, opnieuw; de Voorhouters in de gelegen heid te stellen hun zegje te zeggen over gemeentelijke za ken. ..Voorhout Vooruit" vindt, dat belangrijke beslis singen die door de gemeente raad moeten worden genomen zijn, hoe het „gat voor de Ag nes" te vullen en het uitbrei dingsplan „Oosthout". Alle fracties uit de gemeente raad zijn uitgenodigd om hun gedachten in zo'n tien minu ten per fractie uiteen te zet ten. Daarna volgt dan de al gemene discussie waaraan ie dereen zijn of haar steentje kan bijdragen. te houden is geïnspireerd door het 'Jaar van het kind'. De KVW wil de gehele dorp sgemeenschap bij de actie be trekken. Het ziet er overigens naar uit, dat men daarin slaagt. De gemeenteraad heeft voor de huidige zitting speriode van de raad al een bedrag van tweeduizend gul den per jaar beschikbaar ge steld en een eerste actie on der de welzijnsorganisaties die binnen Zevenhoven actief zijn, heeft ook al een aardig bedrag opgeleverd. Bij elkaar al voldoende on enkele kin deren te adopteren. Hel adoptieplan van de KVW omvat drie fazen. De eerste faze is reeds uitgevoerd. Dit was het benaderen van in stanties die zich in Zevenho ven bezighouden met het wel zijnswerk, Enkele verenigin gen hebben al een jaarlijks bedrag toegezegd. In totaal heeft deze eerste faze vol doende opgebracht om één kind te adopteren. Die adop- tatie geschiedt overigens door gebruik te maken van het 'Foster Parents Plan', een in ternationale organisatie die de adoptie regelt. Jaarlijks is per kind een bedrag van 540 gul den nodig. De tweede faze van het plan behelst het inschakelen van alle burgers van Zevenhoven. Aan alle gezinnen is uitge breide informatie toegestuurd, alsmede een opgaveformulier waarmee men zich kan opge ven voor deelname aan de ook dit jaar weer te houden vakantieweek, maar waarin de ontvangers ook naar me dewerking aan het adoptie plan wordt gevraagd. Op 8 of 9 juni wordt dit formulier weer opgehaald, om een over zicht te krijgen van de ver wachte belangstelling. De derde faze wordt door de Zevenhovense jeugd verzorgd. Elk jaar houdt zij namelijk een soort kermis tijdens de o- pening van het Bouwdorp. Dit jaar staat deze kermis in het teken van het adoptie plan. De opbrengst komt del actie ten goede. Tijdens dei afsluiting van de Kinderva kantieweek op zaterdagavond; 2 augustus hoopt de KVW het eindresultaat bekend te kun nen maken. Het fraaie Argonnepark GROENE BUFFER TUSSEN TER AAR EN ALPHEN TER AAR Mark Vergeer, Jeroen van der Hoorn en Monique Splinter hebben met assistentie van burge meester P. J. Verhoef zaterdagmid dag in Aardam-Wcst een nieuw wan delpark geopend. De drie schoolkinde ren mochten dat doen omdat zij de drie winnaars waren van een door de gemeente Ter Aar uitgeschreven te kenwedstrijd in het kader van het nieuwe park. Meer dan zeshonderd kindertekenin gen bereikten het gemeentehuis. Een overweldigend aantal, mede bereikt door de medewerking van het onder wijzend personeel. De opdracht was om iets te tekenen in het kader van groenbeplanting. De burgemeester noemde de opening vanhet nieuwe wandelpark een evenement voor Ter Aar. „Het doel van de aanleg was on der meer om een bepaalde afgrenzing, een groene bufferzone, te bewerkstelli gen tussen Ter Aar en Alphen aan den Rijn. Vroeger gebeurde zoiets door het plaatsen van hekken of schuttingen, maar wij hebben het wat meer vriendelijk willen doen. Het is een stukje welzijn voor Ter Aar en heeft een recreatieve en passieve func tie", aldus de burgemeester. De opening van het ongeveer honderd duizend gulden gekost hebbende park een schepping van gemeente-hove nier Van der Valk en uitgevoerd door de heer Van Vliet werd bijgewoond door vele kinderen, hun ouders, buurt bewoners en raadsleden. De toegang tot de nieuwe wandelruimte door de regenval van de laatste dagen nog een zeer vochtigeaangelegenheid was gemarkeerd met winnende teke ningen. Voor de beoordeling was het Langeraarse kunstenaarsechtpaar Van der Harst uitgenodigd. Door de tekeningenwand weg te schui ven werd een bord zichtbaar met de naam: Argonnepark. Vroeger was hier een woud en werden hier tot voor zo'n zestig jaar z.g. „toogdagen". ge houden waar volksdansen en toneel stukken opgevoerd werden „en waar misschien ook wel de liefde bedreven werd", veronderstelde burgemeester Verhoef. Argonne is afgeleid van het Fries en betekent: niet meer in staat zich te bewegen. Argonne is boven dien een plek in Noord-Frankrijk waar in de Eerste Wereldoorlog zwaar is gevochten. LEIDSCHENDAM Vroeger uitschakelen van, en gebruik van andere lampen en arma turen voor de openbare ver lichting, het aanstellen van een energiebesparings-ambtc- naar en deelname aan het Nationale Isolatieplan zijn de voornaamste conclusies die burgemeester en wethouders van Leidschendam hebben neergelegd in de Energienota. Verder zal het Energiebedrijf personeel op het punt van energiebeperking gaan scho len en faciliteiten scheppen op het gebied van de voor lichting terwijl bij alle ener giebesparende maatregelen in de eerste plaats overheidsge bouwen. waarbij ook gedacht wordt aan scholen, zullen worden betrokken. Wethouder J. J. Meijer van het gas- en electriciteitsbe- drijf, dat in Leidschendam voortaan Energiebedrijf gaat heten, zei bij de aanbieding van de nota dat hiermee werd voldaan aan de op dracht van de gezamenlijke raadsfracties. In de door de fracties bij de samenstelling van het nieuwe wethouders college opgestelde richtlijnen is een reeks noia's gevraagd waarvan de Energienota de eerste is. In de bijna vijftig! pagina's tellende nota zijn I ook de maatregelen van de rijksoverheid opgesomd. De; plannen van burgemeester en wethouders, die uiteraard nog door de gemeenteraad moeten worden goedgekeurd, worden gezien als een voorbeeld voor de burgerij. In woningen Dat besparing van electriciteit in woningen in Leidschendam zeer wel mogelijk is blijkt uit de verstrekte cijfers van het verbruik in 1978: landelijk1 was het percentage van het, totale verbruik 29.8, voor Leidschendam echter 37.6.1 Het aandeel van de openbare; verlichting was landelijk 1.5%j terwijl dit in Leidschendami ruim de helft hoger (2.4%); ligt. Volgens wethouder' Meijer moet dit laatste cijfer echter worden bezien in het licht van de grote oppervlakte van de gemeente (3600 ha)' naar verhouding van het aan tal inwoners. Wat de wonin gen aangaat gaf hij Leid schendam de raad „doe het licht uit", waarbij hij uiter aard bedoelde het overbodige licht. CROCUSSTRAAT LEGT PAD AAN WASSENAAR Bewoners van de Crocusstraat kunnen trots zijn op het 'Berbée van der Leijepaddat zij zelf hebben aangelegd en dat afgelopen zaterdag met een buurtfeestje in gebruik werd genomen. De Crocusstraat stak de handen uit de mouwen om een modderpoel achter de huizen te doen verdwijnen. Die modderpoel was ontstaan op de plaats waar \roeger ook een pad lag. Na de bebouwing van de Anemonenweg raakte het pad echter in verval door een andere stand van het grondwaterpeil. Het gemeentebestuur liet het af weten en daarom besloten de bewoners C. Berbée en ir P.J. van der Leije van de Crocusstraat zelf maar iets aan de poel te doen. Met andere bewoners van de straat be sloot men de kosten te dragen en zelf de verbeteringen aan te brengen. Zo werd een riolering aangelegd, kolken aangebracht en betegeling gerealiseerd. Zaterdag was het pad klaar, het draagt de naam van de twee irütiatiefne- Ongeval in Leimuiden LEIMUIDEN Twee brom fietsers uit Leimuiden zijn in het pinksterweekeinde ernstig gewond geraakt bij een onge val op de provinciale weg tussen Leimuiden en de ring vaart. De twee bromfietsers botsten in de nacht van zaterdag op zondag door een onbekende oorzaak op elkaar. Beide slachtoffers moesten zwaarge wond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Doorgereden jding na aanri SASSENIIEIM Een 23-jari- ge automobilist uit Lisse is zondagnacht doorgereden na dat hij in de Sassenheimse Hoofdstraat twee fietsers had aangereden. De fietsers, een jongen en een meisje van 16 en 18 jaar ston den op de wegas van de Hoofdstraat klaar om over te steken toen de automobilist het tweetal schepte. Beide slachtoffers raakten wonder wel licht gewond. De Lisser werd later min of meer bij toeval aangehouden bij een drankcontrole. Pon) trapt meisje (14) ALPHEN AAN DEN RIJN - De 14-jarige Ella Hulscher uit Alphen aan den Rijn heeft zaterdagmorgen rond tien uur een trap in haar rug opgelo pen van een pony. Dat ge beurde op het oefenterrein van de ruitervereniging aan de Heuvelweg waar op een gegeven moment alle pony's losbraken. De jeugdige ama zone greep een pony in 'zijn hals maar deze schudde het meisje weer van zich af en trapte haar in de rug. Met onbekend letsel werd ze opge nomen in het Rijnoordzieken- Parkeerterrein bij Driehof" HAZERSWOUDE Achttien auto's zullen een plaats kunnen vinden op het parkeerterrein dat wordt aangelegd nabij het bejaardencentrum Driehol' te Hazerswoudedorp. Dit is trou wens één van de verkeersmaatregelen die hier en in de directe omgeving van gemeentewege worden of werden getroffen. Wat dit laatste aangaat: er is intussen al een rijwielpad Dorps straat-Lindelaan, tegenover het Raadhuisplein, waarvan met name degenen gebruik kunnen maken die op school gaan op het „scholeneiland" aan de Sportparklaan (achter de Burge meester Warnaarkade). Nabij de parkeerplaats zal trouwens beplanting worden aangebracht. HAZERSWOUDE De teams van het Technisch Installatie Bureau De Boer en van de gemeente Hazerswoude ko men morgenavond tegen el kaar uit in de finale van het bedrijfsvoetbalkampioen- schaptoernooi van Hazers woude 1979. Plaatste de formatie van De Boer zich al op zaterdag 26 mei, de ambtenaren kwamen' tot' de eindstrijdplek na h'ón prestatie van afgelopen zater dag. De equipe van de ge meente klopte toen in de dag finale de concurrenten van FC De Loete door de straf schoppen beter te benutten. Voor de wedstrijd om de der de plaats komt FC De Loete uit tegen Van de Niet. Semi- en grote finale van het toer nooi vinden dindsdagavond, vanaf 19.00 uur, plaats op het complex van Hazerswoudse Boys. De Pingel Cup werd afgelo pen zaterdag gewonnen door FC De Loete. In het klasse ment om de Fair Play Cup eindigden de formaties van Scholtes Vleeswaren en Boe- lants-Batalaan op een gedeel-. de eerste plaats. Het wonder lijke is dat beide equipes tot hun puntentotaal kwamen op zaterdag 26 mei. Op zaterdag 2 juni werd er zo fel op de velden gespeeld, dat geen en kel team kon tippen aan het puntentotaal van de slagers en van de architecten/aapne- =üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ In deze klederdracht gingen de i weesmeisjes vroeger naar de kerk. E Het „provinciaal gerefor- E meerd weeshuis De Son- E nenburgh" in Wassenaar E viert binnenkort het eeuw- E feest. Het weeshuis werd in E 1879 te Middelharnis ge- sticht, maar verhuisde in E 1938 naar Wassenaar. Het E tehuis is in Wassenaar in E verschillende panden geves- E tigd geweest en beschikt E sinds 1965 over een riante E huisvesting aan de rustige E Lindelaan, op de buiten- E plaats „Frisia State", op "E een steenworp afstand van E het kasteel Oud Wassenaar. Bewoners E In het huis zijn op het E ogenblik 30 meisjes en jon- E gens opgenomen in de leef- tijd van twee tot achttien E jaar. Fricties in de samen- E leving, die door welvaart- E sinvloeden en sociale voot- E zieningen niet worden op- E geheven, leiden ertoe dat E ofe kinderen in internaats- E verband moeten worden verzorgd en begeleid. Het tehuis en zijn jeugdige be- woners hebben zich in de Wassen a arse gemeenschap een eigen plaats verwor- ven. Zoals burgemeester K. Staab het uitdrukt in het j= voorwoord van het jubi- H leumboekje: „Van de 100 E jaar is „De Sonnenburgh- "gedurende de laatste veer- E tig jaren in onze gemeente E gevestigd geweest. Voor E een deel hebben we dus E wel en wee gezamenlijk be- p leefd Dat geeft een nauwe E band". Het tehuis De Sonnenburgh. Erfenis De stichting van het pro vinciaal gereformeerd weeshuis werd mogelijk ge maakt door de erfenis van een welgestelde vrijgezel op Goeree-Overflakkee, Dirk Bos. Hij bestemde in 1876 een kwart miljoen van zijn bezit - effecten en lan derijen - voor de totstand koming van een weeshuis in Middelharnis. In juni 1879 werd dit weeshuis in gebruik genomen. Toen in 1938 het oude gebouw ge breken begon te vertonen 1\ en men bovendien de nade len ondervond van de geï soleerde ligging op Goeree- Overflakkee besloot het be stuur het tehuis te ver plaatsen naar Wassenaar. Jarenlang is het tehuis ge vestigd geweest in het pand „De Sonnenburgh" aan de Van der Oudermeu- lenlaan. In 1958 werd aan de overkant van de Rijks straatweg een tweede pand in gebruik genomen Clin- genhagen". In 1964 deed zich de mogelijkheid voor de buitenplaats „Frisia Sta te" aan te kopen. Eeuwfeest Ter gelegenheid van het eeuwfeest hebben het be stuur en de directie ge meend een beroep te mo gen doen op allen, die overtuigd zijn van het voortbestaan van het kin- derbeschermingswerk in deze tijd. Dat beroep geldt in het bijzonder de gerefor meerde kerken in de pro vincie Zuid-Holland, die middels de provinciale sy node de verantwoordelijk heid dragen voor het kin dertehuis. Met de actie hoopt men een ton bij el- kaar te krijgen, waarmee een aantal bijzondere voor- zieningen voor de kinderen zullen worden aangekocht Met het geld wil men on- der meer een busje voor het vervoer van de kinde- ren, een eigen orgel, fil- j mapparatuur, drie televisie- j toestellen, tuinmeubilair en sportmateriaal aanschaffen. Het eeuwfeest zal op vrij dag 22 juni met een „open dag" worden gevierd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4