Nog ldag en dan... Pecci verrast Europese dressuurtitel verrassend naar Theurer Verlies voor damkampioene op Roland Garros Waterpoloers derde plaats Lichte terugval Poloteam start tegen Spanje LI. [U Staatsloten? SPORTTRIBUIME ONDANKS PERFECTE VRIJE OEFENING ■M zeildoek, udAigchel Sportwereld Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Binkhorst tweede bij zeilwedstrijden Kanotitel voorDKV Kom op voorEu^ppa. ThxiKiXxL Cricket- ploegen voor halve finales LEIDSE COURANT/' DINSDAG 5 JUN11979 PAGINA 23 Nadia Comaneci stijlvol bezig op de balk. TOKIO Ondanks twee eerste plaatsen bij de toestelfinales en twee keer een tien voor baar perfecte vrije oefening heeft Europees turnkampioene Nadia Comaneci een lichte terugval niet kunnen verbergen bij de strijd om de wereld beker in Tokio. Turnen Een relatief zwakke brugoefening (bij de EK ook al het slechtste onderdeel) bracht de Roemeense in de probelemen voor de meerkamptitel. Omdat ze met haar voeten de grond raakte, was de waardering slechts 9.30. Ook al kreeg ze voor haar paardsprong en balkoefening 9.90, na drie onderdelen stond ze op een gedeelde negende plaats. Een geweldige vrije oefening (10.00) hielp haar nog aan de vierde plaats. De vijftienjarige Russische Stella Sacharova, die dit seizoen inter nationaal op de achtergrond is gehouden, won de wereldbe ker met een totaal van 39.90 punten. Emilia Eberle(Roe) werd tweede, Nelly Kim (Rus) derde. De Amerikaanse Kathy Joh nson viel buiten de prijzen na een goed begin. Bij de finale per toestel maakte Comaneci nog iets goed. Zij won het paardspringen en de vrije oefening. Voor het laatste onderdeel kreeg ze weer een tien. Op de brug en de balk ging de titel respectievelijk naar de Oostduitse Steffi Kraker en Emilia Eberle. Bij de heren had de Amerikaanse wereldkampioen Kurt Tho mas ook al geen geweldig toernooi. Hij werd vierde bij de meerkamp en kwam bij de toestelfinales maar een keer als derde (paardvoltige) op het erepodium. De Rus Alexander Dit- jatin was het succesvolst. Hij won de wereldbeker en was de beste aan de ringen. i TC Te laat Er zijn wel eens competities geweest waarin de beslissin gen eerder waren gevallen. Het voordeel daarvan kan zijn dat de bekerstrijd daar door mede aan belangrijk heid wint indien er twee ploegen bij betrokken zijn, die nog niets hebben. Is dat wel het geval, zoals nu bij Ajax en FC Twente ervan uitgaande dat Ajax, trerecht kampioen zou worden dan gebeuren dingen zoals gisteren bij Volendam waar een totaal ongeïnspireerd Twente, dat alleen betrok ken was bij een titel voor Ajax om zodoende toch nog Europees voetbal te kunnen spelen wel een rijke troostprijs voor een ploeg die zo bescheiden op de competitieladder staat en de sportieve plicht danig aan de laars lapte. Het was dan ook maar goed dat Haarlem eveneens won, zo dat de verhoudingen niet scheef werden getrokken. Er is wel uit gebleken dat de eindstrijd voor de vader landse beker veel te laat valt. Dat moet gebeuren in een periode waarin nog van alles kan gebeuren. Dat maakt de strijd ook interes santer. Een bekerfinale (veel) eerder in het seizoen is, gezien de weinig profes sionele houding van sommi ge ploegen, pure noodzaak. Leren Van de finale Europa Cup 1 zal niemand wakker hebben gelegen. Het was verre van een afspiegeling van de krachten van wat de beste twee kampioensploegen van Europa hadden moeten zijn. Maar er viel toch veel te le ren van, vooral, Nottingham Forest. De Engelsen waren niet te beroerd om de te genstander de bal aan te reiken, zij piekerden er niet over na een fluitsignaal de bal weg te schoppen wat gemeengoed lijkt geworden, waartegen geen scheids rechter (spelbederf) in Ne derland afdoende optreedt. Er kwamen pok geen hefti ge gebaren na een forse charge noch opmerkingen tegenover de scheidsrechter. Dat tekent toch wel de En gelsman die een meer pro fessionele houding aan neemt dan in menig ander land. Het is de vraag of an dere, zich prof noemende, voetballers daarvan iets hebben opgestoken. Men mag het ten zeerste betwij felen. Verruwing Kwalijke eigenschappen worden sneller van een an dere sport overgenomen dan eventuele goede. Wie het toernooi om de Europa Cup hockey heeft gevolgd, zal het zijn opgevallen dat in deze sport het bij voetbal al gebruikelijke „neerleg gen" is overgenomen. Dat kan tot een ontwikkeling leiden die niet gehoopt mag worden. Hockey wordt thans nog bedreven door lieden, die welopgevoed en intelli gent zijn zodat zij zich niet tot wandaden zullen laten verleiden, hoewel ze een „wapen" in de hand heben. Zodra hockey zich uitbreidt tot bevolkingsgroepen die zichzelf minder in bedwang hebben, zal deze spelverru- wing, die het ontegenzegge lijk is, tot onverkwikkelijke zaken kunnen leiden. Wel licht is in de hockeysport de tijd nog rijp om met alle middelen die maar ten dien ste staan de verruwing NU tegen te gaan want als de kiem is gelegd, kan verbrei ding van het arsenaal ruw heden moeilijk uitblijven. Tot grote schade van de sport die eens een toon beeld van sportiviteit was. Maar dat waren andere sporten ook eens. LENT Lenie Geurts, vrijdag al Nederlands kampioene, heeft zaterdag in de elfde en laatste ronde van de strijd om het na tionale damkampioenschap voor dames verloren van Barbara Graas, die door deze overwin ning op de tweede plaats, voor Petra Polman, eindigde. De uitslagen van de elfde ronde zijn: Barbara GraasLenie Geurts 2-0, Ciska Butter—Pietje Veeriboer 1-1, Petra PolmanCato van Setten 2-0, Marjan Foppen-^Joan Vermeer 0-2, Mieke Heitmeier—Eefje Nieuwenhui- zen 2-0, Caroline van der Sande—le- pie Poepjes 1-1. Eindstand: 1. Geurts 16 pnt., 2. Graas 15 pnt., 3. Polman 15 pnt., 4. Butter 14 pnt., 5. Poepjes 13 pnt., 6. Veenboer-11 pnt, 7. Heit meier 11 pnt., 8. Nieuwenhuizen 11 pnt., 9. Van Setten 9 pnt., 10. Van der Sande 9 pnt.. 11. Vermeer 5 pnt., 12. Foppen 3 pnt. tentdoek .markiesdoe k vlaagedoek.canva5.leer. nyion-pvc doe k.wij ma ken erop uw verzoek van- alles van.Uwasgten wij naaien. Wij zijn vakmen sen die het ambacht in ere houden Op onze aÖeling zeilma kerij kijkt uuwogen uit IN HETCENTRUM-SPUI 262 DEN HAAj -Ta 070-605820* PARIJS Victor Pecci zorgde in het pinkster- weekeinde, tijdens de strijd om de open Franse tenniskampioenschappen in Parijs, voor de groot ste verrassing. De speler uit Paraguay schakelde in de achtste finales de als zesde geplaatste Amerikaan Harold Solomon uit met duidelijke cij fers: 61 64 63. „Ik geloof dat ik het aan mijn service te danken heb dat ik Solomon kon verslaan. En verder kon ik zijn spel aardig ontre gelen", aldus Pecci na afloop tevreden. In de kwartfinales moet Pecci spelen tegen de winnaar van de partij tussen Guillermo Vilas en Gene Mayer. Dit duel moest gisteren wegens de invallende duisternis worden onderbroken. Op dat moment leidde Mayer met 57 61 76. Bij de laatste acht plaatsten zich voorts Björn Borg. Jimmy Connors, Jose Higueras, Hans Gilde- meister, Vitas Gerulaitis en Eddie Dibbs. Naast Pecci wonnen ook Borg en Gerulaitis in drie sets. Borg versloeg de laatste Franse deelnemer, Mo- retton, met 75 64 62 en Gerulaitis wees de jonge Tsjechoslowaak Lendl terug met 62 6—1 63. Connors gaf de eerste set nog af aan de Spanjaard Manuel Orantes, maar hij sloeg daarna onbarmhartig toe. Met indrukwekkend spel gaf Connors zijn tegenstander geen enkele kans meer (46 61 63 61). Higueras (tegen Teltscher), Gildemeister (tegen Tim Gullikson) en Dibbs (te gen Fibak) moesten vijf sets, lang op de baan staan. In het damesenkelspel haalde Chris, Lloyd-Evert de halve finales gemakkelijk. Ze won met 60 64 van Ruta Gerulaitis (in de derde ronde op permachtig, 61 64; tegen Betty Stöve). Betty Stöve draait op de Roland Garrosbanen nog wel volop mee in het damesdubbelspel en het ge mengd dubbelspel. In beide onderdelen, respectie velijk met Wendy Turnbull( en Patrice Beust, be- .reikte de Nederlandse in het pinksterweekeinde de derde ronde. Tom Okker, die zich volledig op het dubbelspel met zijn Poolse partner Wojtek Fi bak had geconcentreerd, ging in de tweede ronde ten onder tegen McNamara en John Lloyd (61 5-7 5—7). Louk Sanders, die met de Tsjech Granat een dubbel vormt, is in de tweede ronde van het her endubbelspel uitgeschakeld. Het tweetal verloor met 63 76 van de Amerikaans-Rhodesische combinatie Manson—Pattison. De Roemeense tennisser llie Nastase heeft aange kondigd, in verband met een liesblessure, dit jaar niet aan het toernooi van Wimbledon deel te ne men. Volgende week zal hij wel in. de Davis Cup wedstrijd tegen West-Duitsland uitkomen en daar na zal de Roemeen, die in; Wimbledon tweemaal als tweede eindigde, een maand rust nerhen. Zes anti-apartheidbetogers drongen zaterdag tij dens de open Franse kampioenschappen de kan toren binnen van de Franse tennisbond en ke tenden zich daar aan elkaar vast uit protest te gen de sportbetrekkingen, die Frankrijk nog steeds heeft met Zuid-Afrika. Tegelijk lieten andere betogers op het druk bezet te centrecourt een regen van 'pamfletten neerko men, waarin werd geprotesteerd tegen de raciale politiek van Zuid-Afrika. Op dat moment was de partij aan de gang tussen de Pool Wojtek Fibak en de Fransman Dominique Bedel. Tevens kregen de persbureaus een communique toegestuurd, waarin de Franse anti-apartheidsbeweging de ver antwoordelijkheid voor de demonstratie op zich nam, die naar men zei een reactie was op de Frans-Zuidafrikaanse betrekkingen op het gebied van tennis, rugby, golf en andere sporten. HAMM Het Nederlands jeugdwaterpoloteam is in het toernooi in Hamm op de derde plaats geëindigd. In de laatste wedstrijd /ai; wonnen de junioren met 9-8 van Spanje. De periodestanden wa- he ren: 2-2,3-1,3-2,1-3. icje Omdat West Duitsland verrassend van Italië verloor 4-6) behaalde drie teams vier punten. West Duitsland werd totaalwinnaar door Kefi een beter doelgemiddelde. Italië tweede en Nederland derde. Neder- rujfi land verloor zaterdag met 7-6 van de Duitsers en won met 5-4 van U Italië. toj Nederland won in Lelystad een toernooi van spelers tot en met Hei veertien jaar. door overwinningen op Duitsland 7-3), Mladost(Joe) janj met 7-6 en 8-7 tegen Spanje. WENEN Tijdens een kunst zwemwedstrijd in Wenen be haalde bij de soli Marleen En gelen en Ilse Westbroek respec tievelijk een zesde en zevende plaats. BRUSSEL Blokker is tijdens een internationaal volleybaltoer nooi in Brussel als achtste en laatste geëindigd. Eerste werd Cuba, voor Turijn Belgie en Brazilië. NAGOVA Rusland heeft zon dag in Nagoya een damesvol leybalwedstrijd tegen Japan met 3-2 gewonnen. De setstanden waren: 15-11, 15-3, 7-I5, II-I5, I5- 12. EAST RUTHERFORD Het Mexicaanse voetbalelftal heeft zondag in East Rutherford een wedstrijd voor het Olympische kwalificatietoernooi tegen Ame rika met 2-0 gewonnen. OLDENZAAL Het Nederlands meisjes volleybalteam heeft gis teren in Oldenzaal met 3-0 ver loren van West Duitsland. MIRANDA De Spanjaard Ro- dolfo Sanchez heeft zaterdaga vond in Miranda de Europese titel in het supervedergewicht veroverd op zijn landgenoot Carlos Hernandez. De titelhou der verloor op punten. li Verkoopadressen in de Gouden Gids. yj- Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. <0^ AARHUS De Oostenrijkse Elisabeth Theurer heeft in Aarhus verrassend de Europese dres suurtitel veroverd. Zij kreeg met het paard Mon Chéri 1367 punten, twintig meer dan titel verdedigster en favoriete Christine Stiickelber- ger met Granat. De Westduitser Harry Boldt werd met Woyceck derde. Hij kreeg 1325 pun ten. De Nederlandse deelnemers hadden zich niet bij de beste twaalf geplaatst Het Westduitse ruiterteam legde voor de achtste achtereenvolgende keer beslag op de Europese dressuurtitel voor landeteams. Het -trio bestond uit Uwe Schulten-Baumer met Slibowitz, Harry Boldt met Woyceck en Gabriello Grillo met Ulti mo. x Het hoofdnummer van de drie dagen durende Kempische ruiterdagen te Hooge-Mierde, de driedaagse internationale military, is zowel bij de equipes als bij de individuele rijders een overwinning voor Nederland geworden. De Ne derlandse ploeg, bestaande uit Eddy Stubbe, Martin Lips, Conny Brink en Wouter-Jan van der Schans, eindigde op de eerste plaats, voor West-Duitsland en Groot-Brittannië. Martin Lips, met zijn paard Babyface, bezette de eerste plaats in het individuele klassemenmt. De Ier Con Power met Lough Crew en de Fransman Gilbert de Ballanda met Geloubet hebben tijdens het internationale concours hip- pique in Wiesbaden het springconcours om de grote prijs gewonnen. Deze ruiters plaatsten zich voor de barrage, maar de jury besloot de wedstrijd af te breken wegens de slechte weers- en bodemomstandig heden. Derde werd de Westduitser Paul Schoc- kemoehle met El Paso. Reims De Nederlandse jeugdruiter Jan Tops is winnaar geworden van de Grote Prijs van de stad Reims. Hij leverde deze prestatie tijdens internationale jeugdwedstrijden waar ruiters uit zes Europese landen aan deelnamen. Jimmy Connors plaatste zich eenvoudig voor de kwartfinales. OLST In de dubbelinterland turnen voor jongens tussen Ne derland en Denemarken in Olst heeft de Nederfandse ploeg een overtuigende zege behaald. Bij de junioren 17 en 18 jaar) won Nederland met 215.60 punten tegen 173.55 voor de Denen. Bij de jeugd tot 16 jaar won iets minder ruim: 186.40 tegen 170.35. MEDEMBLIK - Boudewijn Binkhorst is na drie races in de strijd om de Olympische zeilkwalifikatie in de Starklasse, die bij Medemblik wordt gehouden, tweede. Binkhorst won de derde race. De Duitser Wagner leidt in het algemeen klassement nadat hij twee zeges had geboekt. Cees Douze is vierde in de totaalstand. Peter Vollebregt is in een regatta bij Weymouth tweede geworden in de Finnjollen. Winnaar werd de Amerikaan Price. Wenkebach en Schelling'zijn winnaar geworden van een Jnternatio- ADVERTENTIE LEEUWARDEN De Deventer kanovereniging heeft in het Pinksterweekeinde met ruime voorsprong beslag gelegd op het kano-clubkampioenschap dat in het Friese Sint Nicolaas- ga werd gehouden. Met inbe grip van de resultaten van de adspiranten, nieuwelingen, juni oren, senioren en veteranen vergaarde DKV 296 punten. Tweede werd de Geuzen uit Zaandam met 252 punten en derde Frisia Amsterdam met 192 punten. Daarna volgden de Zwetplassers uit Wormer met 136, de Hydronauten Leeuwar den met 123 en Beatrix Eind hoven met 100 punten. DEN HAAG Het Nederlands waterDolozevental opent het Europese kwalificatietoernooi voor de Olympische spelen van 1980 in Moskou met het duel tegen Spanje. Het toernooi wordt van 1 tot en met 7 oktober gehouden in Hvar in Joegoslavië. Er nemen zeven Europese landen deel, waarvan vier teams zich plaatsen voor het wereldkwalificatie toernooi, dat in april 1980 wordt gehouden. De eerste vijf van dat laatste toernooi verzekeren zich van deelneming aan de Olympische Spelen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ^VADER \NU&f~EN BOORMACHINE BIRMINGHAM De vier ploe gen, die zich voor de halve fi nales in het kwalificatietoer nooi cricket om de officiële wereldbeker in Engeland heb ben geplaatst zijn: Denemar ken, Sri Lanka, Bermuda en Canada. Denemarken, de enige conti nentale Europese natie in dit gezelschap, plaatste zich defi nitief voor de halve finales, die op 6 juni worden gespeeld, door een overwinning op Bangladesh. De Denen kwa men tot 156 runs voor acht wickets in 60 overs, Bangla desh bleef steken op 155 runs. De overwinning met tien runs betekende dat Denemarken de eerste plaats in groep twee bereikte. - Canada, dat ook in groep twee speelde, werd daarin tweede. Doordat de Canadezen in die groep twaalf punten behaalden (meer dan de nummers twee uit groep één en drie) verkre gen zij het recht eveneens iri d6 halve finales uit te komen. Nederland kwam uiteindelijk nog op een derde plaats in groep drie terecht, doordat de Verenigde Staten met acht runs van Wales wonnen: 190 tegen 182.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23