Pim Bosch gelukkige winnaar in Zuidhollands kampioenschap Prizefighter klasse genoeg in Grote Pinksterprijs Italiaanse wielrenners overtreden erecode Wereldrecord Marita Koch SPORTTRIBUNE Tour de France zonder Moser en Thevenet 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: pak de korte stukjes lopend. Tips voor Duindigt LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JUN11979 PAGINA 22 TRENTO Y/6 (ANP) Frances co Moser zal niet deelnemen aan de ronde van Frankrijk. De Italiaanse oud-wereldkampioen heeft veel last gehad van een oogkwaal, en verloor daardoor tweetiende van zijn gezichtsver mogen. Moser heeft minstens een maand rust nodig. Ook de Fransman Bernard The venet maakte bekend niet in de Ronde van Frankrijk van start te zullen gaan De tourwinnaar van 1975 en 1977 is op het moment slechts een onbetekenende figu- TRENTO Dit jaar moest en zou een Italiaan de Ronde van Italië winnen. De „afgetopte" Giro, er wac immers geen echt hooggebergte te beklimmen, ontwikkelde zich echter de eerste vijftien dagen zodanig dat het lang niet onwaar schijnlijk was, dat de Noorse specialist achter volging Knut Knudsen op het hoogste platform ih eindstation Milaan ging plaatsnemen. Een baanrenner als Girowinnaar, dat kon eenvoudig niet. Niet na al die vernederingen door Merckx (vijf keer winnaar), Pollentier (1977) en De Muynck (1978). Toeval of niet, Knudsen kwam in de dagen voor de enige rustdag, pinksterzondag -in Pieve di Ca- dore, drie keer ten val. Hij wel. Saronni en Moser niet. Het lachen verging Knudsen. die bij zijn eer ste valpartij meende dat Antonini hem omver had geduwd. Knudsen werd zaterdag aangereden door een passerende auto. Saronni demarreerde op dat moment. 20 kilometër voor het einde, en nam 25 seconden afstand van de ongelukkige Knudsen. Gisteren was de Noor nog zo gewond, dat hij een kwartier verloor. In de wielersport is een ongeschreven wet, dat er niet geprofiteerd wordt van pech (valpartij, materi aaldefect) bij de concurrentie. In deze nerveuze ronde van Italië hebben de Italianen dit maar even vergeten. Moser sprintte gisteren het snelst in de omvang rijke kopgroep Zaterdag won Robert Ceruti de eerste bergrit in de Dolomieten met ruim een mi nuut voorsprong op Saronni. Joop Zoetemelk heeft zaterdag het internationaal berg-criterium gewonnen, dat in Chanteloup-les- Vignes (Frankrijk) werd gehouden. Cees Priem won zaterdagavond de profronde van Kloosterzande vóór Mare Demeijer. Jan Aling. Ad Gevers en Michel Pollentier. Krachtsinspanning vanGijs den Besten voorniets PUTTERSHOEK Als er in het kampioen schap van Zuid-Holland in Puttershoek zater dag een prijs was geweest voor de meest strijdlustige renner dan was deze zeker te recht gekomen bij Gijs den Besten uit Mon ster. De inspanning van de 20-jarige renner uit de ploeg van De Wit/Vrolijk was echter voor niets geweest. Op het vijf kilometer lan ge parcours was hij in de finale niet vooraan te vinden. Pim Bosch (22) greep de overwin ning over de 120 kilometer in 2 uur 57 minu ten en 48 seconden. - Halverwege de koers waren drie renners uit het peloton weggesprongen. Dat waren Gijs den Besten, Arie van Asten en Jan Nederlof. Wim Luchtenburg, Theo Hogervorst en Jan de Groot kregen aansluiting maar Gaby Minneboo trok als leider van het peloton alles weer bij elkaar. Later deed Minneboo alleen een po ging maar ook dat liep op niets uit. Er kwam een nieuwe groep van veertien renners met daarin Martin Rietveld, Jan de Groot en weer Gaby Minneboo. Maar de eerste serieuze po ging kwam vier ronden voor het eind met nog vijfentwintig kilometers. Gijs den Besten, juist terug van een niet onverdienstelijke Olympia's Tour sprong met Piet Stek weg uit het geslo ten peloton. Dertien kilometers heeft Gijs den Besten op kop gereden, met steeds Stek aan zijn wiel. Piet Stek deed geen enkel kopwerk. Ze na men een voorsprong van ruim twintig secon den. Roel Moes, ploegleider van De Wit/ Vro lijk, zag het helemaal zitten. Maar met nog tien kilometer te rijden, kon Piet Stek niet meer. Hij liet zich terugvallen in het peloton dat nog uit een kleine vijfentwintig renners bestond. Gijs den Besten ging nog even door, maar kon het alleen niet meer. Het peloton nam hem weer in de gelederen op en met nog een ronde was alles weer bij elkaar. Van de 117 renners was Pim Bosch niet veel vooraan te vinden geweest. Maar op de streep af was de renner van de ploeg Driessen wel de snelste. Pim Bosch: 'Nu mag ik gelukkig naar de Nederlandse kampioenschappen over twee weken .Dit moet je zien als een soort re vanche omdat ik voor mijn ploeg niet in Oly mpia's Tour mocht rijden Het was de zesde overwinning van het seizoen van de man uit Gorinchem. In het Nederlands kampioenschap zal hij wel voor Mutsaars moeten rijden. Pim Bosch heeft het bij de formatie Driessen.hele maal niet naar zijn zin en is dan ook druk op zoek naar een nieuwe ploeg. De Haagse Henk van Weers( 22) van De Markthof. die met de week sterker gaat rijden, mag evenals Jan de Groot (Hank) die als Plaatsing voor het kampioenschap in het Lim burgse Geulle is mogelijk door met de regel maat van de klok voorin bij de uitslagen van de klassiekers voor te komen of een plaatsje bij de eerste drie bij de provinciale kampioen schappen. Bovendien kan de districtssport- commissie nog bij uitzondering een renner voordragen. Ton Vrolijk De Lier) werd zeer knap acht ste. Theo Hogervorst, zonder meer een van de beste amateurs uit Zuid Holland, kon niet verder komen dan een twaalfde plaats. De Scheveninger Wim Hus pakte de veertiende plaats en Nico Toussaint, de laatste tijd erg succesvol in het buitenland pakte de zestien de. Favorieten als Gerrlt Pronk, Bram Jouve- Bij de nieuwelingen zegevierde Peter Blokzijl uit Rotterdam in 59 minuten en 34 seconden over veertig kilometers. J. Scholte Berkel) werd tweede voor Wim van Oorschot Zwijn- drecht).Bij de veteranen zegevierde Gerrit de Wit s-Gravendeel) voor Cees Kouwenhoven Leidschendam) en Cock van der Hulst uit Zoetewoude. In een tijd van I uur. 27 minuten en 14 se conden zegevierde over zestig kilometers Rob Koppert uit Poeldijk bij de- jgnioren voor L Godde Zwijndrecht), T.van Vliet Maasland. G van Rossem Den Haag), kansrijk in de fi nale. moest genoegen nemen met een vierde ARTHUR VAN RIJSWIJK NIEUWE STARTMETHODE OP DUINDIGT WASSENAAR Eerste Pinksterdag verliep het draf-en renprogramma op de Wasse- naarse renbaan Duindigt, dat bestond uit vier rennen en zeven draverijen, erg vlot. Eén van de oorzaken was zeker de nieuwe starlmethode die vanaf 1 juni van kracht is bij de draverijen. Voorheen maakten de paarden vlak voor de start het défilé langs het publiek. Dit is nu niet meer het geval. Tien minuten voor de start is het défilé. De paarden blijven daarna in de buurt van de startplaats. De wedstrijdleiding telt daar na vijf minuten, drie en twee minuten voor de start,, waarna het commando startvrij klinkt. Precies op tijd vertrekken de paar den daarna. Deze methode is al jaren met succes van kracht in Duitsland. De nieuwe vorm van starten is mede op verzoek van de trainers en pikeurs. Zowel op Duindigt als op de overige Nederlandse banen is de nieuwe vorm van starten uitstekend bevallen. Hoofdnummer zondag op Duindigt was bij de dravers de Grote Pinksterprijs. Op papier was Maria Poort met Prizefighter niet te kloppen. Maar aan de start maakte de hengst toch een lelijke fout en verloor ter rein. Niets aan de hand. Prizefighter had voor de Pinksterprijs met slechts zes paar den klasse genoeg en versloeg in de eind strijd de Utrechtse Piet Smit met Opulent Pride die steeds aan de leiding was ge weest. Leo Schoonhoven met Okos.die e- venals Opulent Pride en Prizefighter vijfen twintig meter aan de overige drié paarden had moeten geven, kwam op de derde plaats voor Orion Dakota. Een zeer verrassende ontknoping in de su- pertriodraverij. Favoriet Renvogel met de Noordeling Arnold Mollema zag zijn kansen de mist m gaan. Fouten deden hem bij de start gelijk in de achterhoede verdwijnen. De uitbetaling van het supertrio was voor èèn gulden ƒ5.245.20. Voor deze erg lage cóte stonden borg: Robinia du Bois, Redfire R en Reindert. De winnaar die zegevierde in de zeer snelle tijd voor die klasse van I.I9.2. bracht winnend maar liefst vijftig tegen één. Als pleister op de wonde zegevierde Arnold Mollema even later op de middag erg fraai met Rebecca Signal. Hoogtepunt bij de rennen was de Van Heemstraprijs voor de Nederlandse topklas se. Boxberger Prins, in Engeland in training, zegevierde in trainingsgalop. Deze keer niet met steun van een speciaal uit Engeland af komstige jockey, maar met die van de Ne derlandse kampioensjockey Kevin Davies. Deze bracht de Prins vanuit de achterhoede uitstekend in voorste lijn en zegevierde met groot vertoon van oppermacht. Kevin Davies kan uitstekend met Boxberger Prins over weg. zodat het er naar uitziet dat eigenaar Nuy voor dit paard in het vervolg wel geen dure buitenlandse kracht zal laten komen. King Kong met Erick Bloem kwam op de tweede plaats.Het paard was lang aan de leiding geweest. Het derde geld was zeer verrassend voor de oud-derbywinnaar Zilver ster. Fair Hunter, de tweede favoriet in deze ren, kwam in de achterhoede binnen en stelde danig teleur. Voor trainer en jockey Henk van der Kraats was het ook een goede dag. De bij hem in training zijnde Ditcher zegevierde met John Smith in de Brightonprijs. Van der Kraats pakte met Phantom Major de derde prijs achter Mc Nicoholas. In de eerste afdeling van de Carlisleprijs won Van der Kraats zelf met Mush Kabad voor Salalah (Marianne Ooms) en The Toy (Gert Bier). Geen enkele jockey of pikeur wist op het druk bezochte Duindigt voor een dubbele overwinning te zorgen. Op de meeting zaterdagavond in Hilversum trok Manus Bouwhuis weer flink van leer en zegevierde met Regular Speed. Susanne Be- Iwin en Pimelmees H. In Groningen bleef Speedy Volita de schrik van de totalisator en bracht beide heats van de Mijl van Gro ningen op haar naam met .Gerard Gom- mans. Eerst in de prachtige kilometertijd van I.I6.4 voor Speedy Pay Day en Fiyoo en een klein uur later in I.I6.2 voor Fiyoo en Jaspis du Bois. In de eerste heat bracht Speedy Volita nog I.50 winnend, maar in de tweede, zoals meestal bij deze wondermerrie te doen gebruikelijk de kleinst mogelijke uit betaling van 1.10. ARTHUR VAN RUSWUK Marita Koch verbeterde eigen wereldrecord. DEN HAAG Het pinksterwee- keinde heeft In de internationa le atletiek veel uitstekende prestaties opgeleverd. Er sneu velde één wereldrecord, maar dat was dan ook van zeer goed gehalte. In Leipzig verbeterde Marita Koch haar eigen wereld record op de 200 meter tot 22.03 seconden. Zij was daar mee driehonderste sneller dan een jaar geleden. De 22-jarige Oostduitse studente in de medicijnen die vorig jaar Irena Szewinska de wereldre cords op de 200 en 400 meter ontnam, leverde haar prestatie in Leipzig met een tegenwind van 1.6 meter per seconde. Een week geleden kwam de Oost duitse op de 200 meter tot 21.85 seconden maar tijdens die race werd zij gesteund door een niet toelaatbare rugwind. Het lijkt een kwestie van enkele we ken voordat Marita Koch de barrière van 22 seconden door breekt. Naast het wereldrecord van Ma rita Koch werden in Leipzig nog enkele bijzondere prestaties ge leverd. De 23-jarige Detlev Mi chel kwam met de speer tot 89.74 meter. Marianne Adam stootte 21.25 meter met de ko gel en hetzelfde nummer werd bij de heren gewonnen door Olympisch kampioen Udo Beyer (21.21 m.). Marlies Göhr won de 100 meter dames in 11.15 en verwees Marita Koch (11.19) naar de tweede plaats. Beste wereldseizoenprestaties kwamen op naam van Rolf Beilschmidt met 2.30 meter bij het hoog springen en de 800 meter loop sters Totka Petrova (Buig.) en Christine Wartenberg (Odl) die tot 1.58.6 kwamen. De 25-jarige Noorse lerares Gra te Waitz heeft in New York la ten zien nauwelijks concurren ten te hebben op de lange af stand. Zij won een wedstrijd over tien kilometer in 31 minu ten 15.4 seconden, een halve minuut sneller dan ooit een vrouw deze afstand had gelo pen. De Italiaan Pietro Menea heeft tijdens de wedstrijden om de Europa Cup voor clubteams in Lissabon een uitstekende presta tie geleverd op de 100 meter. Menea liep 10 seconden blank in de 4x100 meter estafette. Mede door deze snelle tijd kon hij zijn club Iveco uit Turijn naar een eerste plaats voeren. De Amsterdamse vereniging AAC eindigdeals negende. Einduitslag: 1. Iveco (Ita) 722 pnt.. 2. TV Wattenscheid (Wdl) 679 pnt., 3. Racing Club (Fra) 618.5 pnt.. 4. Rode Ster (Jsl) 571.5 pnt.. 5. Spor ting Club (Portugal) 536.5 pnL Piet Kleine wielerkampioen van Drente HOOGEZAND Piet Kleine kan niet alleen goed schaatsen. Ook in de wielersport staat de postbode uit Kerken- veld wel zijn mannetje. Tijdens de zomermaan, den boekt Piet Kleine in deze tak van sport de nodige successen. In Hoogezand was hij gis. teren de hele noordelij. ke wielerelite te snel af en veroverde daar door de Drentse titel. Greijdanus uil Wommels were in dezelfde koers provinciaal kampioen van Friesland, ter wijl het Gronings kampioen schap werd behaald door Al bert Raven uit Hoogkerk. Jeugdrecord estafetteploeg Sparta De 4 x 100 meter estafetteploeg van Sparta heeft zaterdag hè Nederlands jeugdrecord verbe-j terd. Het viertal Seinen, Leeu-j wenburgh, Van Santen en Bey liep tijdens wedstrijden in Stutt gart de 4 x 100 meter in 41,9 seconden. Dezelfde ploeg bezat het nationale jeugdrecord sinds 25 mei met 42,0 seconden. Mare Borghans (Caesar) heeft gisteren tijdens internationale wedstrijden op Papendal het Ne derlandse jeugdrecord op de 5000 meter verbeterd en ge' bracht op 14 minuten en 19.3 seconden De atleet uit Beek' was daarmee 1,3 seconden snel Ier dan Armando Houtveén (Al tis). die sedert 16 juni van he vorig jaar met 14.20.6 houde van het jeugdrecord was. Bij nationale wedstrijden in Kei krade verbeterde Erik de Bruir het nationale juniorenrecord ko| gelstoten met één centimeter to! 16 meter 59 centimeter. Hè oude record stond ook op naam van de Typhoon-atleet uit Gorim chem. Van onze sportredactie) WASSENAAR Drie rennen «i acht draverijen staan morgen middag op het programma van de Wassenaarse renbaan Duin digt. Onze tips voor het pro gramma.dat om 14.00 uur van start gaat: ALGIERSPRIJS: Super Star L» ren. Sjors Buitenzorg en Sir varj Hanegem. TUNISPRIJS: Spencer Fortunaj Sergio Fortuna en Salva H. EGYPTEPRIJS: Rocky Marciano, Prinses Alkestis en Rindy Forto SPANJEPRIJS: Rainier Gallant Otilda en Ricky Moore. j CHEPSTOWPRIJS: Une de Ro( Rilana en Magyar. LIBIEPRUS: Martina No .Ann Dayan en Mac Roodnoot. CHELTENHAMPRIJS: Sir Woi ter. China Station en Boxbergs Eik. EGYPTEPRIJS: Riekie V. Pie Pander en Poesjkin. NAROKKOPRIJS: Star van Epst Reine de Pomme en Rien Are ADVERTENTIE Gewurztraminei A.C verfijnd* droogheid. Bij vis en zuurkool e< ware traktatie. /Setacdlxna, lurclcted Met gering verschil ging Moser als eerste over de eindstreep. In He laatste bocht gaat Opulent Prlde nog aan de leiding. Prlzefight-jr nog niet zichtbaar pakt de zege.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22