Promoverend Rijnsburgse Boys degradeert Katwijk Jaap van Kesteren wijst Noorwijk de weg Ter Leede slaapverwekkend naar zege Quick Boys scoort soepel (ERKELIJK „KLASSEVERSCHIL" AL SNEL EEN FEIT. Monsternederlaag RCL bij ACV: 6—0 SPORTTRIBUNE TWEEDE KLASSE TIJDENS AFSCHEIDSDUEL: EERSTE /KLASSE LISSER BOYS UITGEBLUST TWEEDE KLASSE LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JUNI1S79 PAGINA 19 Henk van der Zwan „hangt" weer eens op de juiste plaats. Nul-drie is een feit. KATWIJK In tien mi nuten werd het werkelij ke verschil een feit. Kon bij aanvang van het tref fen door (met name) Kat- wijkse optimisten nog worden gesteld dat het verschil tussen Rijns burgse Boys en Katwijk slechts kon worden ge vonden in het „gat" tus sen de eerste en de laatste plaats op de com petitieladder van de tweede klasse B, na die periode binnen de vijf tiende en de vijfentwin tigste minuut was het an dere verschil - dat van eerste- en derdeklasser - werkelijkheid geworden. Geholpen door erg onze kere, uiterst nerveuze in valler-doelman Rein Kasi- us van Katwijk, sloeg Rijnsburgse Boys toe. De op dat moment bereikte 0—2 stand betekende bij zonder veel. Het kam pioenschap en de promo tie van Rijnsburgse Boys bijvoorbeeld, maar ook de definitieve degradatie van het dit seizoen veer tig jaar geworden Kat wijk. Opkomst en ondergang van een jubilerende Katwijkse club. Waar „buurman" Rijnsburgse Boys zich het hele seizoen, zij het op afstand van Nieuw-Lekkerland en Heerjansdam. met promotie mogelijkheden mocht bezighou den, was het toch als een der mede-favorieten voor de titel van start gegane Katwijk met heel andere kansberekeningen bezig. Sombere berekeningen, leek eerst. De voor de winter- pauze op de ranglijst bereikte plek bood immers nauwelijks meer mogelijkheden op handha ven? Het Katwijkse tij keerde echter. De opeens weer punten- winst boekende formatie van Frans van der Zeeuw werkte zich toch weer in de veilig ogende middenmoot en passant Rijnsburgse concurrenten als Nieuw-Lekkerland en Heerjans dam punten afsnoepend. Totdat zes wedstrijden voor het eind van de competitie het tij opeens keerde. De plots weer opkomen de vloed kondigde zich aan bij het verloren duel met Ter Leede en nog een viertal wedstrijden Het kampioensteam van Rijnsburgse Boys dat komend seizoen in de eerste klasse zal uitkomen. volgde waarin Katwijk de voeten niet droog hield: één winstpunt, het zou te weinig blijken. Een wetenschap die zich al voor het beslissende treffen met Rijnsburgse Boys van de Kat wijkse elf meester leek te heb ben gemaakt. Niet voor niets zou zwaar teleurgestelde Van der Zeeuw na afloop vertellen dat het Katwijkse verweer ook hem negatief had verrast. „Als je niet wist dat Katwijk nog kon degraderen, zou je hebben ge dacht dat we de partij gewoon cadeau gaven aan een buurman die zo graag kampioen wilde worden", een treurige conclusie van een gedegradeerde trainer die de werkelijkheid van afgelo pen zaterdag evenwel erg dicht naderde. De naar schatting drie duizend toeschouwers moeten zich regelmatig bij een andere, dan de aangekondigde wedstrijd hebben gewaand. In geen enkel opzicht toonde Katwijk zich een voor de laatste kans vechtende ploeg. Zonder geloof werden de laatste negentig minuten tweede klassevloetbal uitgespeeld. „En dat", nogmaals Van der Zeeuw, „de stemming er voor de wed strijd helemaal was. Niemand berustte erin dat we nu zouden degraderen". Berusting die, het moet worden gezegd, wel enigszins in de hand werd gewerkt Door Kat wijkse invaller-doelman Kasius met name. De vervanger van de aan zijn achillespees ge blesseerde Kees Koelewijn, had aan de week voorbereiding voor dit treffen duidelijk niet voldoende gehad. Ontpopte zich als een uiterst nerveus doelverdediger voor wie de druk overtuigend te groot was. Zoals in de vijftiende minuut van de ontmoeting al zou blij ken. Akkoord, de vrije schop van Gert Ouwersloot bracht de bal op maat bij de tweede paal, maar het bleef een te onder scheppen voorzet. Ook de door Piet Haasnoot vervolgens met het hoofd verzonden bal was niet onhoudbaar. Kasius pakte, liet het leer los en kwam daar na centimeters te laat om de bal nog via een sliding uit het doel te houden: 0—1. Tien minuten later knakte Kasi us, en met hem Katwijk, defini tief. Nadat Wim Guyt 2 (zater dag niet de traditionele rustb- renger) en Gidi van de Bent re delijke mogelijkheden voor de overigens foutloos keepende Cees Star hadden laten liggen, besloot Ruud van der Voort vanaf rechts tot een veel te zachte voorzet. Kasius dook evenwel over het leer heen en Henk van der Zwan benutte de hem toegeworpen kans voor een leeg doel naar behoren. „Ongelukkige goals", wist ook Van der Zeeuw, „maar het maakt de nederlaag niet minder verdiend. En niet minder onbe grijpelijk". Collega Herman Wij- nands, vergoeilijkend: „Na die blunders was het geloof bij Kat wijk helemaal weg. Stond ons kampioenschap in feite vast". Nog eenmaal zou het noodlot dat Katwijk toch al duidelijk had getroffen, in die eerste periode toeslaan. De op rechts doorge broken Stef Groeneweg ont moette meeverdedigende Henk van der Zwan met gestrekt been op zijn weg naar een voorzet. Een gebroken kuitbeen was het trieste resultaat voor de Katwijk verdediger. De tweede helft, die overigens een kwartier vertraging kende, omdat bijna vlekkeloos leidende Overkleeft uit Alphen aan den Rijn (hij zag kort voor rust een overtuigende handsbal van Kat wijk-verdediger Piet Kruit over het hoofd) de ruimte achter het doel van de thuisclub redelijk vrij van publiek wilde hebben, die tweede helft nu had het best schriftelijk afgedaan kun nen worden. Rijnsburgse Boys consolideerde, viel af en toe eens aan en wisselde Perfors en van der Voort voor Cas Zwaan en Vreugdenhil en Katwijk ver langde eigenlijk alleen maar naar het eindsignaal. Dat Rijns burgse Boys dat laatste fluitsig naal met een 04 marge haalde was te danken aan het tor-in stinct van Van der Zwan - hij kopte knap in na een hoek schop van Gert Ouwersloot - en een derde fout van Kasius. De Katwijkse doelverdediger die al lang niet meer in de wedstrijd was, verslikte zich schromelijk in een terugspeelbal van invaller Koelewijn. Cas Zwaan vond zichzelf vervolgens op de doel lijn van Katwijk terug, met de bal aan de voet. Keek nog even om naar scheidsrechter Over kleeft, die bemoedigend knikte. Een seconde voor het laatste fluitsignaal besloot Zwaan dan maar tot de geflatteerde 04. De Katwijkse (rouw)plechtigheid was afgelopen, de Rijnsburgse festiviteiten konden een aan vang nemen. Ook voor de dit jaar zo succesvol In het bloe- mendorp debuterende trainer Wijnands. Die, vooruitblikkend op de achter de feestelijke rij toer door het dorp en de ont vangst op het gemeentehuis liggende toekomst, nuchter als hij nu eenmaal is, niet veel kwijt wilde. „Mooi dat we die eerste klasse hebben gehaald, volgend seizoen zullen we wel weer eens zien. Versterking? Ja, er komt nog een goede speler naar Rijnsburg. Wie? Dat zal na de feestelijkheden wel duidelijk worden. GERT-JAN ONVLEE ard (Van onze sportredactie) Te-ASSEN/LEIDERDORP RCL 'in-benutte het dubbele programma in het Pinksterweekeinde om zich ook volgend seizoen van eersteklas voetbal te verzeke- pel ren. De Leiderdorpse formatie sen had nog altijd één punt nodig er- om zich definitief veilig te we- te ten, maar in het zaterdagse de duel met de latere kampioen nt- ACV slaagde RCL er niet in dat ene punt uit de confrontatie in de Drentse hoofdstad te destil leren. Integendeel, de formatie van oefenmeester John Hugue- nin werd door een gretig ACV jvan het veld gespeeld en j moest tenslotte met een alles zeggende 6—o nederlaag de thuisreis aanvaarden. Tegen ACV kreeg RCL de reke ning gepresenteerd voor een door matheid gekenmerkt optre den. Een onjuiste instelling die fataal bleek tegen de Drentse formatie, die nog altijd jacht maakte op het kampioenschap. Aanvankelijk bood RCL goede tegenstand aan de titelpreten- dent en regelmatig werd het heiligdom van ACV-doelman Doede ter Veld onder vuur ge nomen. ACV liet zich echter ook niet onbetuigd en deze ploeg bleek aanmerkelijk slagvaardiger in het benutten van kansen. Spits Gerrit Volkers was de eer die de roos trof, na slecht wegwerken in de RCL-defensie en nog voor het rustsignaal te kende routinier Jan Schipper 2—0 aan. Zijn schot werd van richting veranderd en maakte doelman Bram Brandt kansloos. Na de doelwisseling trad RCL aan met A-junior René Kammin- ga, die in de ploeg kwam voor verdediger Cees Ruis. Trainer Huguenin trachtte op deze wijze zijn ploeg van offensieve impul sen te vporzien. maar werd al spoedig met een nieuwe tegen- geconfronteerd. De opgeko men vleugelverdediger Ab Braat kwam op ongelukkige wijze zijn ploeg van offensieve impulsen voorzien, maar werd ai spoe dig met een nieuwe tegenslag geconfronteerd. De opgekomen vleugelverdediger Ab Braat kwam op ongelukkige wijze in botsing met doelman Ter Veld moest vervolgens met een gebroken scheenbeen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Rob van der Zwan kwam de pechvolle postbode vervangen en deze trof bij zijn eerste actie de paal. Het bleek voorlopig het laatste wapenfeit, want de for matie van trainer Foppe de Haan begon zich in deze fase krachtdadig te roeren. Schipper, Rolf Veneboer. Bert Hooyer en invaller Hans Bolman brachten een 6—0 stand op het bord en slechts door verregaande non chalance werd de marge niet vergroot Jack Soumeru vol stond andermaal met het afleg gen van een minimaal aantal meters, die evenwel een maxi maal rendement opleverden door de precisie waarmee hij zijn passes afleverde. Veneboer en topscorer Hooyer toonden zich levensgevaarlijke buitenspe lers. die doelman Brandt een drukke middag bezorgden en RCL ging in dit geweld geheel ten onder, Slechts de bikkelen de David Brandt bleef op de been en de Leiderdorpers kre gen nog slechts één reeie mo gelijkheid. Aanvoerder Koos Ha- neveld passeerde doelman Ter Veld, maar schoot vervolgens te gehaast naast Het was illustra tief voor het RCL van zaterdag- krachteloos. machteloos, redde loos verloren... Tegen Harkema- se Boys had de roodwitte bri-_ gade het een en ander goed te maken en de Friese ploeg werd het slachtoffer van de Leider- dorpse dadendrang. De Friezen snakten naar het einde van de competitie en maakten een aan geslagen indruk na de zoveelste „wereldreis", die zij hadden moeten ondernemen. RCL, dat in het Hoogmadese retraiteoord de accu weer had opgeladen, startte agressief en slaagde erin de opponent onder druk te hou den. Al spoedig leverde deze strijd wijze succes op toen Ben Heemskerk toesloeg na sterk voorbereidend werk van Pierre van Gemerden: 1-0. Nog voor rust was RCL definitief in veili ge haven. Linkerspits Fred Plij- ter werd onreglementair gestuit en specialist Cees Ruis maakte vanaf de stip geen fout: 2-0. Na de hervatting kreeg RCL nog et telijke mogelijkheden om de score uit te bouwen, maar al leen Plijter slaagde er op de valreep nog in zijn eerste com petitietreffer te laten registreren. Zijn schitterende treffer kwam tot stand na een formidabele solo, die uiteindelijk leidde tot de 3-0 eindstand. Jaap van Kesteren: nuttig in „afscheidsduel" (Van onze sportredactie) NOORDWIJK De laatste sei zoenwedstrijd van Noordwijk betekende tevens het af scheidsduel van Jaap van Kes teren. De Noordwijkse routinier doet het komende seizoen een stap terug en gaat in het twee de elftal spelen. Wel toonde hij aan nog volop op het hoogste amateurniveau mee te kunnen. Tegen Zwaluwen stond hij niet alleen aan de basis van de op eningstreffer, zelf scoorde hij met het hoofd het tweede doel punt. Vooral bij hoekschoppen vormde Van Kesteren een voortdurend gevaar voor de verdediging. Noordwijk sloot het duel met 3-2 winnend af. Ondanks de nadrukkelijke aan wezigheid van enige routiniers, ook bij het zwakke Zwaluwen toonde de toch ook niet meer zo jonge Jos Buitelaar de mees te inzet en inspiratie, kreeg de jeugd bij beide elftallen gele genheid zijn kunnen te tonen. Zowel Noordwijk als Zwaluwen hadden enkele jongeren ingezet, enerzijds ten gevolge van bles sures van basisspelers, ander zijds om de toekomst vast op niveau te testen en ervaring op te laten doen. In dat opzicht ziet de toekomst er voor Noord wijk duidelijk beter uit. Van Zoelen toonde zich ijverig, wilde het echter soms te mooi doen en miste enige opgelegde kan sen. Jaap Plug nam de opening streffer voor zijn rekening en Al- bert van der Luyt had geen Gezien het ontbreken van enige belangen beloofde de wedstrijd op een ontspannen partijtje voetbal uit te draaien. Beide for maties voldeden inderdaad aan deze verwachtingen. Toch kan een dergelijk duel best leuk zijn, wanneer tenminste de be reidheid bestaat om een aan trekkelijke pot voetbal te gaan plegen. Bij Noordwijk was deze gezindheid aanwezig, bij Zwalu wen ontbrak daarentegen elk initiatief. De ploeg van trainer Theo de Waard trad slechts met twee spitsen aan. Het werd dan ook een eenzijdige aangelegen heid. Noordwijk drong rustig tik kend sterk aan. Jaap Plug bracht de Eelman-equipe aan de leiding, Jaap van Kesteren kopte fraai inlopend de bal direct uit een door Anton Wil van Zoelen genomen hoekschop in de uiter ste hoek: 2-0. Enkele minuten na rust voerde Jan Willems Bogers de voor sprong op tot 3-0 door vanuit een vrije schop ineens raak te knallen. Vooral in deze tweede periode werkte Noordwijk goed, waarbij Bogers en Karstens op vielen, en schiep zich vele doel- rijpe kansen. Jaap van kesteren kopte echter rakelings over, Van Zoelen verspeelde de bal knullig aan doelman Ab Nijgh en wilde het even later te mooi doen. Zo bleef het 3-0, totdat twee ge vaarlijk momenten van Zwalu wen ook meteen twee treffers opleverden. Na een half uur mocht Dick van der Berg de bal na een hoekschop eerst keurig doodleggen, waarna hij onhoud baar inschoot. Vervolgens zond Jos Buitelaar het leer bij een vrije trap om het muurtje heen in de uiterste hoek: 3-2. Het bleef bij deze twee oplevingen. Noordwijk nam het initiatief weer over, zonder nog te sco ren. (Van onze sportredactie) LEIDEN Behalve de topper Katwijk—Rijns burgse Boys, die in de gradatie voor Katwijk en promotie voor de Boys eindigde, werden ook de laatste duels in de twee de klasse van Ter Leede en Lisser Boys ét- gewerkt. Ter Leede ein digde met een 2—1 over winning op Jodan Boys. Lisser Boys ondervond de naweeën van de lan ge reddingbrengende eindsprint en delfde bij Rijsoord met 3—2 het onderspit. Wat Ter Leede en Jodan Boys Tempoloos werd er wat tegen de bal getrapt. Toch deden zich hier en daar nog enige kansen voor. Pieter van der Plas en Frits Hoekstra richtten echter verkeerd. Nico van der Fange trof het zijnet. Een fraaie voor zet van Jan van Harskamp werd niet benut. Hoewel doelman Wil lem van Harskamp weinig werk had, werd hij toch als eerste gepasseerd. Uit een door Frits Stekelenburg genomen vrije trap kopte Bert Graafland de bal in de uiterste hoek, hetgeen een 0—1 ruststand betekende. In het vervolg van de wedstrijd bleek, dat de trainer zijn pupillen iets in het oor had gefluisterd, aan zienlijk gemotiveerder gingen de Sassenheimers te werk en met resultaat. Chiel Krop rondde een soepele combinatie met Jan van Harskamp en Dries van Hars kamp met een harde knal af. Ter Leede rook kansen op de zege en ging door. Nico van der Fange raakte de binnenkant van de paal. De terugkaatsende bal werd een prooi voor de gre tige invaller Frans Laaramp: 2— 1. De defensie van de thuisclub slaagde er in het slotoffensief van Jodan Boys te pareren, zo dat trainer Turkenburg met een overwinning afscheid nam. Zijn opvolger Spaan kon zijn conclu sies voor het volgend jaar trek ken. Vier man, onder wie Piet boot (huwelijksreis) en Gerard Nij- kamp, ontbraken op het appèl. Toch waren de beste kansen voor Lisser Boys. Ed Langereis en Ben Barten schoten tegen de lat. De tweede periode lever de een handvol treffers op. Rijs oord bouwde een 30 voor sprong op via Louis Verschoor (2x) en Arie den Uil. Dit werd de Boys te bar. Nog één maal werd aangezet voor een venijnig offensief. Dit leverde op de val reep twee doelpunten op. Na een solo bediende Ed Langereis de meegekomen Ben Barten op maat: 3—1. Even later was Bar ten de Rijsoordse verdedigers te snel af, waarop Jan van Slooten in staat werd gesteld raak te schieten: 32. Meer zat er ech ter niet in. (Van onze sportredactie) PUTTEN Quick Boys heeft in de laatste wed strijd van het seizoen nog éénmaal uitgehaald. SCDP werd in Putten met 50 van de grasmat gespeeld. Eindelijk ble ken de Katwijkers geen 'probleem te hebben met het maken van doelpun ten, hetgeen in dê afge lopen competitie wel eens anders is geweest. Ondanks de warmte had den beide ploegen er zin in. Vrijuit voetballend met een behoprlijk tempo en een goedé inzet tracteer- den de elftallen het pu bliek op een attractieve wedstrijd. Het duurde wel lang tot de eer ste treffer genoteerd kon wor den. Hoewel zowel Quick Boys als SCDP de nadruk legden op de aanval en zich ook kansen schiepen, werd de score pas drie minuten voor rust geopend. Met een listig hakballetje nam Kees van Rooyen het eerste doelpunt voor zijn rekening. Het bleek tevens een goed tijdstip. Na de hervatting immers zakte de thuisploeg ver terug en Quick Boys kon zich naar harte lust uitleven. Martin van der Plas, een veelbelovende A-juni or. soleerde door de SCDP de fensie en schoot in. Kees van Rooyen voltooide vervolgens zijn hattrick, eerst met een afstands schot, daarna door een voorzet van Martin van der Plas af te ronden. Een knal van Jaap Hee- rikhuisen betekende het laatste wapenfeit van de Boys. De 5—0 eindstand was voldoende. -

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19