Klein Zwitserland: triomf van de totaalprestatie Amsterdam viert Europees jubileum NEDERLAND NU OOK IN CLUBVERBAND AAN ABSOLUTE HOCKEYTOP Tumult naafloop finale r Duitse trainer Venlose hockeyers Eurcpa C15) Klein Zwitserland Europa Cl?) KleinZwitserland LEIDSE COURANT/ DINSDAG 5 JUNI1979 PAGINA 17 OEN HAAG De ban is gebroken. Eindelijk heeft Klein Zwitserland de inter nationale erkenning af kun nen dwingen, waar het Ne derlandse clubhockey al verschillende keren eerder jaloers naar had opgekeken. Met groot machtsvertoon veroverde de Haagse heren- ploeg 'dit afgelopen week einde de Europa Cup voor landskampioenen. Een zege van 2-1 in de finale tegen Real Club de Polo uit Bar celona bracht de victorie definitief binnen. De vreug de kende uiteraard geen grenzen. Joost Bellaart, de succesvolle trainer/coach, ging met nog steeds de on vermijdelijke sigaret tussen zijn lippen geklemd spon taan op de schouders van zijn eveneens dolgelukkige spelers. De champagne vloog alle kanten op, hui lend viel men elkaar om de hals. Klein Zwitserland had zojuist een stuk geschiede nis geschreven. Een unieke prestatie voor het Nederlandse hockey. Immers, nog nooit eerder was een Ne derlands clubtearh er. merkwaar dig genoeg, in geslaagd om zich zo nadrukkelijk aan de Eu ropese top te manifesteren. Ter wijl-de nationale ploeg momen teel onbetwist tot de absolute wereldelite behoort - alleen Pa kistan (dat trouwens medio au gustus een serie van zes test wedstrijden in ons land komt spelen) moet nog sterker geacht worden - is het verenigingsas pect altijd een beetje op de achtergrond gebleven. Klein Zwitserland heeft daar nu voor goed mee afgerekend. Voortaan moet ook in dit opzicht wel de gelijk rekening met de Neder landse hockeyers gehouden worden. Niet alleen meer bij de dames, waar Amsterdam gister middag haast vanzelfsprekend voor de vijfde achtereenvolgen de maal onverslaanbaar bleek, maar ook bij de heren. Sinds 1969 bestaat het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. De eerste twee sei zoenen kwam de zo fel begeer de hoofdprijs in handen van het Spaanse Egara Tarrasa, waarna vijf jaar lang Frankfurt 1880 uit West Duitsland als de allersterk ste uit de strijd naar voren kwam. De laatste drie jaren ging de titel onafgebroken naar Southgate, de Engelse ploeg die ditmaal in Den Haag reeds in de eerste ronde werd uitgescha keld. Nog nooit was de hoofd prijs voor een vertegenwoordi gend team uit Nederland wegge legd. Klein Zwitserland heeft het afge lopen weekeinde duidelijk bewe zen niet voor niets als een echt topteam aangemerkt te kunnen worden. Door overwinningen op Guildford (3-1) en Stade Fran cais (5-1) werd aanvankelijk de eerste plaats in poule C een feit. In de halve finale bleek ook Edinburgh, dat vrijdag voor de grootste verrassing had gezorgd door drievoudig bekerwinnaar Southgate uit te schakelen, geen enkel probleem: 6-0. Dat de finale tenslotte geen al te geweldig schouwspel opleverde, moet Klein Zwitserland dan maar even worden vergeven. Zinderend Coach Joost Bellaart: „Ik had dit geweldige seizoen natuurlijk graag een zinderend slot mee willen geven. Maar helaas, het zat er ditmaal gewoon niet in. Een uur voor de wedstrijd viel er nog weinig van te merken, we leken ontspannen aan de fi nale te kunnen beginnen. Maar toen opeens sloegen de zenu wen toe. in de Nederlandse competitie zijn we geenszins gewend ooit onder druk te moeten spelen. Ditmaal was die spanning er plotseling wel. Ge lukkig is het goed afgelopen, maai ik heb zelf ook behoorlijk in de zorgen gezeten. Twee maal moest ik door de jury worden vermaand omdat ik me te veel met het spel wilde be moeien". Klein Zwitserland kon echter ge rust zijn. Real Club de Polo, dat zondag in de halve finale pas via strafballen van het Westduit- se Rüsselsheim kon winnen, had ditmaal geen geluk. Met name tijdens het laatste kwartier van de tweede helft stond Klein Zwitserland onder hevige druk. De technisch zeer vaardige Spanjaarden slaagden er echter niet in een beslissende bres achter doelman Joost Claushuis te slaan. Claushuis na afloop: ,,lk zag die Spanjaarden maar steeds mijn kant op blijven ko men. Toch heb ik eigenlijk wei nig te doen gehad, steeds kon de verdediging de zaak oplos sen. Ik heb in het hele toernooi, vier wedstrijden lang, trouwens slechts acht ballen gekregen". Ook aanvankelijk zag het er geenszins naar uit dat Klein Zwitserland, behoudend gestart met slechts twee echte spitsen die vanaf het middenveld wer den aangevuld, met de hoofd prijs zou gaan strijken. In de zeventiende minuut namelijk nam Real Club de Polo de lei ding door eert treffer van routi nier en liefst 125-voudig interna tional Jorge Fabregas, die een strafcorner zeer kundit) benutte. Negen minuten later trok Ties Kruize de stand hoogstpersoon lijk gelijk. Ook ditmaal als direct gevolg van een strafcorner: 1-1. Dezelfde speler zorgde na zes- VENLO De hockeyclub Venlo, die vorige week promoveerde naar de hoofdklasse, heeft een Westduitse trainer-coach aange trokken. Het is de 33-jarige sportleraar Peter Klonstein, die mo menteel uitkomt voor Mönchengladbach. Hij is voor een jaar ge contracteerd met een optie voor nog eens twee jaar. Klonstein maakte ooit deel uit van het Oostduitse nationale team. S over het algemeen een rustig toernooi, de verdediging hield bijtijds het hoofd koel, de mid denvelders deden precies wat van hen verlangd werd en de aanval schoot ook beslist niet tekort. Kortom: de hoofdprijs kwam bij Klein Zwitserland te recht dank zij een geweldige to taalprestatie. Aan de overwin ning valt dan ook helemaal niets af te dingen. DICK KIERS Eindstand heren: 1. Klein Zwitserland (Nederland), 2. Real Polo Barcelona (Spanje), 3. RK Rüsselsheim (West Duitsland), 4. Edinburgh Civil Service (Schotland), 5. Southgate (Enge land?, 6. Slavia Praag (Tsjecho Slo wakije), 7. Royal üccle Sport (Bel gië), 8. Guidltord (Engeland), 9. Dy- nao -Alma Ata (Rusland), 10'. Stade Francais (frankrijk), 11. Basler HC (Zwitserland), 12. KKS Lech Poznan (Polen). (Van onze sportredactie) DEN HAAG Direct na afloop van de herenfina le in het toernooi om de Europa Cup hockey voor landskampioenen ontstond gistermiddag op het sportcomplex van Klein Zwitserland de nodige consternatie toen een zichtbaar over zijn toeren geraakte suppor ter, in kennelijke staat van dronkenschap, vol komen onverwacht ver schillende mensen te lijf wilde gaan. In het tumult, dat hierdoor ontstond^ liepen onder meer coach Joost Bellaart en de voorzitter van het organisa tiecomité, Ab van Grimber gen, rake klappen op. De desbetreffende man bleek zelfs dermate opgewonden dat hij amper door vijf ster ke lieden in bedwang kon worden gehouden. Uiteinde lijk moest aanvoerder Ties Kruize er nog aan te pas komen om de man tot be daren te brengen. len-Bax aan. Na vijf minuten stond Amster dam gistermiddag reeds met 1-0 voor: na een rush van uitblink ster Marjolein Bianchi-Gouka kreeg 'Amsterdam een strafcor ner te nemen. Toos Bax sloeg in en de bal werd met de voet op de lijn gestopt. De goed lei dende Zwitserse scheidsrechter Trachsler wees naar de stip. Liesbeth Zegers liet de strafbal niet onbenut. Gegund Alleen Bianchi zorgde in de Amsterdamse voorhoede voor gevaar. De net weer in de nati onale selectie opgenomen speelster kon echter geen van haar acties doeltreffend afron den. Het publiek had het haar van harte gegund, maar zij liet de eer over aan haar mede speelsters. Op het middenveld was Kiki de Wolf de beste en in de achterste lijn speelde Margriet Zegers een uitsteken de partij. Zij had tot taak de le vensgevaarlijke, 97-voudige in ternational Francine Stoupel uit te schakelen. De Belgische kwam zegge en schrijve slechts driemaal aan de bal. Na enkele gemiste kansen aan Amsterdamse zijde wist Uccle wel een mogelijkheid te benut- S ten. Uit een strafcorner maakte Chritiane Chausteur, die later tot de meest waardevolle speel ster van het toernooi zou wor den uitgeroepen, gelijk: 1-1. De spanning was hiermee terug voor het publiek en nu was het ook te begrijpen dat Amsterdam veel pressie en daardoor onge controleerd spel ten tonele voer de. Een donderspeéch van coach Nico Spits in de rust was nodig om de Europese finale naar een iets acceptabeler niveau te schroven. Van Amsterdamse kant kwam in de tweede helft iets meer geweld. Het ging nu als team jagen, iets wat Spits graag ziet. „Als je gelijk staat, moet je komen. Anders win je niet. We hebben allemaal naar de voetbalwedstrijd tussen Ne derland en Argentinië gekeken. Dat heb ik als voorbeeld ge steld. Dat jagen komt iri het hockeyspel te weinig voor. Van daar dat ik hier wat extra aan dacht op heb gevestigd". Jagen De tactiek had succes: vele corners kreeg Amsterdam te nemen: om precies te zijn ze ven korte en vijf lange hoeksla- gen. Opvallend was echter dat Liesbeth Zegers de bal gedu rende het hele toernooi slecht aangaf en dat terwijl op elke training minstens een half uur besteed wordt aan dit belangrij ke wapen. Uiteindelijk toch bracht een lange hoekslag in de veertiende minuut indirect de verlossende voorsprong. De technisch nog zwakke goaltjes- dief Mirjam Gerritse (19) pakte de rebound. Dezelfde speelster haalde een minuut voor tijd de laatste spanning weg: 3-1. Toch was' er na afloop zelfkri tiek. De dames constateerden dat het de slechtste finale tot nu toe was geweest. Ze waren zich er duidelijk van bewust dat het spel onzuiver was en op bouwend tactisch nog het een en ahder beter had gekund. Nico Spits: „We moeten weer aan het werk, want als je zo'n ploeg als Klein Zwitserland ziet dan heb je pas echt met to- phockey te maken. Gewoon rus tig een balletje vanuit de verde diging naar voren brengen via het middenveld, goed breed j houden etcetera, dat kunnen we nog niet". De andere Nederlandse verte genwoordiger. Were Di uit Til-, burg, werd vierde in dit toer nooi. In de directe confrontatie tussen Were Di en Amsterdam zondag hield de Brabantse for matie lang stand. Vooral Moni que Westerdijk speelde daarbi) een belangrijke rol. Toch wist Amsterdam ook deze wedstrijd te winnen. In de strijd om de derde en vierde plaats speelde het verzwakte Tilburgse team, dat spelmaakster Kathy Wouden berg erg miste, met 1-1 gelijk tegen Glasgow. Na strafballen ging het brons naar de Schotse dames. Eindstand dames: 1. Amsterdam (Ne derland), 2. Royal Uccle Sport (Bel gië), 3. Glasgow (Schotland), 4. Were Di (Nederland). 5. Pegasus Belfast (Noord Ierland), 6, Braunschweig (West Duitsland). 7. Chelsea College (Engeland), 8. Stade Francais (Frank rijk). tien minuten in de tweede helft ook voor de allesbeslissende treffer. Na een slim genomen vrije slag van Maarten van Heeswijk knalde Ties Kruize vanaf de rand van de cirkel schitterend raak in de linkerbe nedenhoek: 2-1. Uitblinker Met Ties Kruize is tevens de grote uitblinker van Klein Zwit serland genoemd. De 26-jarige Haagse aanvoerder werd uitein delijk volkomen terecht tot de meest waardevolle speler van het toernooi uitgeroepen. Bo vendien werd de topscorer- sprijs zijn deel: met negen tref fers uit vier wedstrijden zorgde Kruize voor een uitstekend to taal. Maar behalve al deze ei gen treffers bewees Ties Krui ze ook over andere, wellicht even zo belangrijke, kwaliteiten te beschikken: hij dirigeerde het spel sterk als nooit tevo ren, nam in zijn onstuitbaar en thousiasme jonge spelers als Maarten van Grimbergen, Maar ten van Heeswijk en Ewout van Asbeck mee waarmee Klein Zwitserland een bijna onover winnelijk front kon vormen. Lof daarom voor het voltallige team. De ploeg speelde als een homogene eenheid, moeilijk van zijn stuk te brengen en werd verdiend winnaar van de enige echte hoofdprijs: de Europa Cup voor landskampioenen. Doelman Joost Claushuis had (Van onze hockeymedewerkster) DEN HAAG Toen het bevrij dende laatste fluitsignaal gister middag had geklonken, werden sticks de lucht ingegooid, knal den champagnekurken en ren den supporters dolgelukkig het veld op. De „jubileum Europa Cup" was binnen. Voor de vijf de achtereenvolgende maal hadden de dames van Amster dam de Europese titel op hun naam gebracht. In de finale werd Royal Uccle Sport uit Bel gië met 3-1 geklopt Deze fan tastische prestatie werd uiter aard uitbundig gevierd en te recht, want nog nooit eerder was een hockeyclub er in ge slaagd vijfmaal op rij een der gelijke prestatie te leveren. „Heel fijn dat het gelukt is maar het ging wel moeilijk", aldus Kiki de Wolf na afloop. Een be tere analyse had de Amsterdam se aanvoerster niet kunnen ge ven, want moeizaam ging het. De uitslag doet vermoeden dat Amsterdam het karwei gemakke lijk heeft geklaard, maar het te gendeel is waar. Ondanks het feit, dat vroeg in de wedstrijd al een voorsprong was verkregen, draaide Amsterdam verre van optimaal. „Een finale is nooit goed, er staat te veel op het spel", vulde Anneke van Puffe- Ron Steens Garcia voor geklopt. juicht. De de tweede "v V T 4. f beslissing is gevallen. Ties Kruize (niet zichtbaar) heeft de Spaanse doelman maal gepasseerd. Klein Zwitserland heeft Real Club de Polo Barcelona met 2-1 Na vijf minuten in de eerste helft neemt Amsterdam tegen Royal Uccle Sport de leiding. Liesbeth Zegers benut een strafbal. De Belgische doelvrouwe Brigitte Car- lier krijgt geen kans.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17