larke wil na kampioensdoetount o snel moaeliik vertrekken Hoofdrol De Kip bij redding Haarlem COR BROM HAALT ALLES MET AJAX Kessler schroeft ambities terug Afgedankte Bert Blijie aan basis zege op AZ Krol kan Ajax geestelijk niet meer aan 14 DINSDAG o JUN11979 Ü3 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Cor Brom voelt zich sterk. Hij heeft er ook alle reden joe, want hij heeft zijn yerkgever in een uiterst .astige situatie gema noeuvreerd door dit sei- :oen met Ajax alles te J, pakken wat in het Neder- t'i; ndse voetbal te pakken Hl ralt, titel en beker. Zater dagavond, na de winst ip Volendam (31) en iet gelijke spel van Fey- noord, kon de vlag al ifficieus in top. Gisteren, ia de puntendeling met \Z '67 (1—1), kon het eest ook officieel losbar den. ndanks die sportieve successen wil Ajax van Cor Brom af. Voorzitter Ifton Harmsen roept al jmaanden uit dat hij Brom Jjjiever kwijt dan rijk is. Hij verkondigt al een half Klaar dat komend seizoen I tie Joegoslaaf Tomislav (vic de technische mees- li terhand in De Meer zal Maar de bereidheid van iet bestuur van Ajax om iroms contract af te ko en lijkt enigszins weg- leëbd te zijn. De machti- ledenraad van Ajax heeft nadrukkelijk laten ■wit-n ri TfMii Het punt dat Ajax nog nodig had om kampioen te worden, kwam uit het duel metAZ dat de leiding nam. Maar Ray Clarke kopte tegen het eind de gelijkmaker in (foto). Wat moet je met zo'n speler? (van onze sportredactie) AMSTERDAM Nog voordat landskampioen /ljax midden volgende week naar Zuid-Amerika vertrekt, hoopt aanvoerder Ruud Krol bekend te maken bij welke Europese topclub hij volgend seizoen speelt. „De komende dagen ga ik met enkele clubs onderhandelen", meldde Krol. „Eind van de week hoop ik meer te kunnen vertellen". Ruud Krol gaat er blindelings van uit dat hij het volgend sei- zoen niet meer bij Ajax speelt. „Ik draag Ajax een warm hart toe", erkende Krol, ,,en dat zal altijd zo blijven, maar ik kan hot niet meer opbrengen om hier te blijven voetballen. Met Aj:ax heb ik alle successen meegemaakt. Ik heb ook het ver- vaJ van dichtbij meegemaakt. Ik voel me niet bij machte om diiB' hele ontwikkeling, om weer aan de top te komen, te doorstaan. Dit seizoen hebben we succes gehad, maar vol- gens mijn taxatie duurt het toch nog wel drie jaar voordat we terug zijn aan de Europese voetbaltop. En dat duurt me te lamig. Zo'n strijd kan ik geestelijk niet meer opbrengen. Daar- onn wens ik te vertrekken". weten niet akkoord te gaan met een voortijdige ontbinding van Broms contract, waardoor het bestuur zich weer schoor voetend achter Brom schaarde. Met uitzonde ring dan van voorzitter Harmsen. Vooralsnog lijkt de kans dat Harmsen zijn zin er bij de ledenraad door kan BHIHH drijven uiterst gering. Veel waarschijnlijker is het dat Harmsen zelf bin nen veertien dagen op een zijspoor wordt geran geerd. En dat zou niet zo'n gekke oplossing van de ledenraad van Ajax zijn, want in de korte tijd dat Harmsen het in De Meer te vertellen heeft, berokkende hij Ajax meer kwaad dan goed. Cor Brom blijft onder dat alles tamelijk rustig. Ook na het pinksterweekeinde bleef Brom de rust zelve. Hij maakte niet de (men selijke) fout zijn triomf breeduit te laten merken, wetend dat hij vrijwel alle troeven in handen heeft. Brom: ,,lk wil er niet te veel over zeggen. Dat is verreweg het verstandig ste. Ik weet alleen dat ik nog een contract voor de komende twee jaar heb. Daarom ga ik er zelf van uit dat ik gewoon bij Ajax blijft". Overtuigend Met verve heeft Ajax eventuele geruchten de kop ingedrukt dat de samenwerking met Volen dam zou kunnen leiden tot het toespelen van een puntje. Op overtuigende wijze zegevierde Ajax in het vissersdorp zater dag met 31. Tegen AZ "67 - de wedstrijd waarin HET moest gebeuren - had Ajax het veel zwaarder. Tot vijf minuten voor tijd hield iede re rechtgeaarde fan zelfs de adem in want AZ stond met 1 0 voor door een doelpunt van Kees Kist in de 38e minuut. Toen scoorde de, ook al, veel 5EN HAAG - Georg Kessler is een heer en zal dat altijd blijven. Niet voor niets werd hem ooit de bij naam sir verleend. Dat hij onder vrijwel alle omstan digheden zijn gezicht in de plooi en zijn stem onder controle houdt siert hem. Zo ook zaterdagavond na afloop van de wedstrijd FC Den Haag - AZ '67, waarin het lot van zijn team met het oog op Europees be kervoetbal werd bezegeld. Toch was er in het eerste commentaar van de grijze eminentie een wat wrange ondertoon te beluisteren. Kessler stond namelijk voor de taak verantwoording af te leggen voor de zoveel ste mislukking die in het bestaan van waarschijnlijk de meest ambitieuze betaald voetbalclub van Neder- oog van de toren blies, maar met één uitzondering steeds weer met een enorme smak met beide benen "lop de grond terecht kwam. Tonnen en tonnen werden I geïnvesteerd, maar het rendement was vrijwel nihil. I -r ontstonden wel levensgrote conflicten, zoals de Izaak-Van Hanegem, maar het zo hartstochtelijk nages treefde succes bleef uit. ïeorg Kessler werd aan het begin van ook dit weer desas reus verlopen seizoen ingehaald als de man die dan eindelijk' iet Europese voetbal(mede noodzakelijk vanwege de zware 'erplichtingen in salarissfeer van de spelersjmogelijk zou noeten maken, maar aan het eind van de rit stond hij met ege handen. Maar niet met zijn mond vol tanden. Kessler estte een flinke pas terug. „We zullen volgend seizoen niet beginnen met als doel een plaats bij de eerste drie", iracht de coach de teruggeschroefde ambities onder woor- .We zullen gewoon naar het een zo goed mogelijke ilassering toe moeten werken. Ik had inderdaad een positie lij de topdrie verwacht dit seizoen. Daarom is een teleurstel- Bnd einde geworden". Excuses ïeorg Kessler heeft zoals het' een voetbaltrainer betaamt !en aantal factoren(lees: excuses) bij de hand om de zovel- _ste misgreep van AZ '67, dat in de slotfase van de competi- ie PSV toch voorbij zag gaan in de race naar Europa Cup voetbal, te verklaren. |Er zijn blessures geweest", gaf Kessler met een stalen ge licht, alsof hij de enige oefenmeester is met dergelijke pro- ilemen, ten beste. „Hovenkamp, Reijnders, Welzl en Van Rijn oever hebben we geruime tijd moeten missen". Bovendien enden we een bijzonder zwakke seizoenstart. Slechts acht lunten uit zeven wedstrijden. Zo'n slecht begin werkt door. 'as te laat, na de winterstop, hebben we uit een achttal uels veertien punten gepakt. Een bijkomend facet was dat er s in een bepaalde fase een aantal belangrijke spelers rerd geschorst, terwijl dat bij concurrenten niet gebeurde". Indere taak Jaast het terugschroeven van de verwachtingen voor vol- flend seizoen heeft Georg Kessler zich een andere taak 'oor ogen gesteld. En de oorzaak daarvoor zag hij onder indere zaterdagavond in de wedstrijd tegen FC Den Haag. .AZ zal een beter evenwicht moeten zien te vinden tussen lanvallend en verdedigend voetbal. We hebben dit seizoen veel gescoord, maar te veel treffers tegen gekregen. Je mag Jijvoorbeeld in zo'n wedstrijd als tegen FC Den Haag nooit 'i gelijkspel van 2-2 uit handen geven. Als dat evenwicht er en dat zal bereikt moeten worden met de spelers die we ju hebben, moeten we trachten" de competitie zo goed moge- 'jk af te sluiten. Want dit seizoen is weer gebleken dat je in e voetballerij van te veel factoren afhankelijk bent om het elf in de hand te hebben". Vaarna Georg Kessler, da man die de grootspraak van figu- 'en als de gebroeders Molenaar in daden moest omzetten, '"aar er (weer) niet in slaagde, opstond, de heren van de >ers beleefd groette en zich voegde bij zijn sterren, die ook aterdagavond weer geen team waren gebleken. fa i» SS j Haarlem stelde zich veilig door van FC Den Haag te winnen met 2—1. Kees de Vries, die zijn laatste thuiswedstrijd voor Haarlem speelde, kon niet voorkomen dat Blijie het enige doelpunt voor Den Haag maakte. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM/HAARLEM- De ge schiedenis herhaalde zich in Haar lem. Weer ging Barry Hughes in triomf op de schouders, alsof de zich soms tegen het belachelijke aan gedragende Brit in zijn eentje het eredivisieschap had zeker ge steld. Een hossende menigte Haar lemse supportertjes nam de pet- dragende oefenmeester op de schouders en Hughes liet zich dit blijk van aanhankelijkheid met graagte welgevallen. Opnieuw had zijn equipe het vege lijf gered en de wijze waarop mocht zo waar overtuigend worden genoemd. Za terdagavond werd de buit reeds grotendeels binnengehaald door bij Sparta in een overigens matige wedstrijd de zege weg te kapen en gisteren werd het karwei afge maakt door FC Den Haag op ver lies te tracteren. Bij deze buit van vier punten nam Rob de Kip een hoofdrol voor zijn rekening. Hij be nutte zaterdagavond tegen Sparta op het Kasteel een van de legio verdedigingsfouten van de Rotter dammers en scoorde gisteren te gen FC Den Haag zelfs tweemaal, waarvan overigens een treffer uit een strafschop. Die benutte elfmetertrap tegen FC Den Haag bracht Haarlem gisteren eigenlijk in veilige haven, hoewel de paniek nog even terug sloop in de rood-zwarte geledertsn toen de aan zijn laatste wedstrijd bij Haarlem bezig zijnde Cees de Vries zijn eigen doelman passeerde, waardoor het nog 2-1 «werd. Een handvol minuten later konden de voorberei dingen voor het wat geforceerd aandoende feest een aanvang nemen. FC Den Haag. dat in de eerste helft nogal mat acteerde, kreeg een derde treffer om de or«n en het pleit was beslecht. Een fout van de uiterma te zwak spelende Wickel, die eerder al de strafschop had veroorzaakt door Van der Ban te torpederen, verdedigde verk eerd uit. waardoor Böckling aan de onzekerheid een eind kon maken. FC Den Haag trok vanaf dat moment met vrijwel de gehele plqeg ten aanval, maar ondanks deze energieik.e pogin gen bleef de score ongewijzigd. De zege van Haarlem was verdiend. Hoewresl nu al kan worden voorspeld dat de Hughes-briga de volgend seizoen opnieuw in de onderste regionen zal verkeren. Daaraan kon de eind sprint van afgelopen weekeinde mets aan veranderen. Voor FC Den Haag bleef na de framie zege op AZ '67 de vervelende nasmaak van een mislukking tegen Haarlem. Ondanks alles heeft de ploeg van Piet de Visser een ver dienstelijke eindsprint gerealiseerd, die mo gelijkheden biedt voor volgend seizoen. Hoewel er over het aanblijven van een aan tal spelers nog wel even moet worden ge praat. Zo komt contractering van Jan Ver- heyen, die na een sterke start behoorlijk te rugviel, na de laatste competitieronde van komend weekeinde ter sprake. Bovendien lijkt Aad Kila vrijwel Seker te vertrekken. FC Twente wil de middenvelder inlijven. Komen de donderdag valt de beslissing. Voor het overige lijkt er weinig te veranderen bij FC Den Haag. Hoewel er tussen de betrokken partijen nog wel het een en ander gebakke leid zal worden. Scbreverloop: Sparta-Haarlem 20. De Kip 0-1; Scheidsrechter: Jonker; toeschouwers: 1500. SPARTA Doesburg; Jansen. Balkestein, Marijt(De Goey). Stuy van de Herik; Van Tiggelen, Van der Gijp, Van Gaal, Valke; Holverda. Morgan. Van Sta- HAARLEM: Boersmna; Masefield, Van den Berg, Huyg, De Vries;.George, Haar, Van der Ban; Bock- ling (Melgers). De Kip, Balm (Beek). Scoreverloop Haarlem-FC Den Haag; 16. De Kip 1- 0; 50. De Kip (strafschop) 2-0; De Vries (eigen doel) 2-1; 59. Bockling 3-1; scheisrechter: Weerink; toeschouwers: 4000. HAARLEM: Boersma; Masefield, Van den Berg. Huyg(Verkaik). De Vries; George. Haar. Van dar Ban; Bockling. De Kip. Balm (Melgers). FC DEN HAAG; Galjè; Wickel. Mansveld. Van Vliet. Korevaar; Kila. Albertsen (Lorié), Jonker; Verheyen. Blijie (Treling), Hoekema. bekritiseerde Ray Clarke en was Ajax kampioen. Er brak een enorm gejuich los in De Meer. Maar in de kleedka mer sprak Clarke: „Ik wil zo snel mogelijk weg bij Ajax. Ik heb contacten met RWDM. On der deze omstandigheden, en zeker niet met deze voorzitter, wens ik niet meer te werken. Deze week zal ik mijn eisen op tafel leggen". Bloedarm Overigens was Ajax—AZ een bloedarm duel met een falende scheidsrechter Mulder aan het roer. Ajax was geheel uit eigen doen en zelfs toen Kist had gescoord, kwam er geen vuur in de Amsterdamse ploeg. Penningmeester Brandsteder was al van plan het kampioens diner af te zeggen toen Ray Clarke uit een voorzet van Arne- sen beheerst inkopte. Toch nog feest in De Meer maar het kampioensduel had heel wat supporters een bange middag bezorgd. Ajax—AZ '67 1—1: 38. Kist 0—1. 84. Clarke 11. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 23.000. Gele kaarten voor Peters. Reynders en Arntz (allen AZ) en Ling (Ajax). Ajax: Schrijvers; Meutstege. Wijn berg. Krol. Everse (Zwamborn); Arne- sen. Schoenaker, Lerby; Ling, Clarke, Tahamata. A: De Koning; Reynders, Van Don gen. Metgod. Hovenkamp (Van Nie- (Schouwenaar), VolendamAjax 13: 21. Lerby 0 1. 41. Clarke 0—2. 52. De Boer (strafschop) 12. 59. Lerby 13. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 16.000. Volendam: Hoek; Van Wensveen, Guyt. Schokker. De Boer; Helling. Braan, Jonk; Kramer (Kraal). Bond, Plat. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Wijnberg, Everse; Lerby. Schoenaker. Arnesen; Ling (Erkens). Clarke. Taha- 3UHBHK DEN HAAG Bert Blijie en Jos Jonker waren de meest op vallende figuren in het team van FC Den Haag, dat de uit schakeling van AZ 67 voor Europees bekervoetbal van za terdagavond liet volgen door een glansloze nederlaag bij Haarlem. Waardoor de tegenstander van gisteren van de Ha genaars het vege lijf weer voor een jaartje redden. De In het oog springende daden van eerder genoemd tweetal spe lers dienden dan ook gevonden te worden In het treffen van zaterdagavond tegen AZ '67, dat met 3-2 door het team van trainer Plet de Visser werd gewonnen. Een triomf die op een even knappe als spectaculaire manier werd bewerkstel ligd door Blijie en Jonker, omdat zij de drie doelpunten voor hun rekening namen. En dat was vooral voor Bert Blijie(22 pas) een flinke genoeg doening. De oud-RVC-er voelt zich namelijk door FC Den Haag afgedankt. Voor de verplichte termijn van 15 mei ont ving Blijie een contractaanbod, dat hem een jaarsalaris van zegge en schrijve zesduizend gulden in het vooruitzicht stel de. Een vermindering met meer dan 300 procent. Weliswaar kon er in het geval van Blijie nu niet direct worden gespro ken van een geslaagde overstap naar de rijen der profs. Het dieptepunt in zijn betaalde carriere tot nu toe was de been breuk die hij aan het eind van vorig seizoen opliep en door werkte tot in dit seizoen en de ernstige dijbeenblessure die hem halverwege deze competitie trof. Mede daardoor en on der invloed van een niet geheel slagend geestelijk rijpingspro ces bleef de (door menigeen verwachte) doorbraak uit. Onder De Vissers voorganger Malatinsky trad er een stevige stagna tie in. die pas de laatste maanden lijkt te worden onderbro ken. Dankzij het vertrek van Schoenmaker en Ouwehand naar Canada en blessures van Van Leeuwen, Goemans en Tempe laar kreeg Blijie zijn kans en zaterdagavond greep hij die met beide handen. Met twee treffers, de een nog fraaier dan de andere, zette hij AZ niet alleen op een achterstand van 2-0 maar bewees hij tevens dat hij als centrumspits toch zeker enige mogelijkheden heeft. Meer in ieder geval dan wordt ge rechtvaardigd in het contract(nou ja. contract) dat hem werd aangeboden door FC Den Haag. „Het betekent in feite een ontslag", meent Bert Blijie. „Ik krijg dit minimumbedrag aan geboden, zodat Den Haag in ieder geval de transferrechten behoudt. Ik ben al bij het gewestelijk arbeidsbureau geweest om over deze zaak te praten. Wat er nu verder gebeurt bij Den Haag weet ik niet. Ik wacht maar af". De twee doelpun ten van zaterdagavond tegen AZ waren in ieder geval een aardige voldoening voor Blijie en eventueel een niet onver dienstelijk visitekaartje bij andere (eerste divisie)clubs. Hoogtepunt Zoals gezegd was ook voor Jos Jonker een opmerkeli|ke rol weggelegd zaterdagavond. De loopvermogen aan techniek en inzicht parende middenvelder beleefde tegen AZ '67 een hoogtepunt In zi]n reeks goede optredens In de tweede helft van dit seizoen. Hij onderstreepte dat niet alleen met een opmerkelijk grote aan irritatie grenzende felheid, maar smaakte bovendien de triomf van het maken van de winnende treffer. Zes minuten voor het einde van een uitermate boeiende ontmoeting, waar in AZ een achterstand van 2-0 tenietdeed, maar vervolgens het initiatief weer aan de thuisclub moest laten, kreeg FC Den Haag een vrije trap toegekend. Terwijl Aad Mansveld de bal nogal traag klaar legde en terug beende om zijn aanloop te nemen kwam ineens vanaf zijn eigen helft Jos Jonker aan gesneld. In een lange ren ging de middenvelder op het leer af en knalde tot veler verbazing en verrassing het projectiel door de daar niet op verdachte muur. De bal werd van rich ting veranderd en vloog langs de verbouwereerde doelman De Koning: 3-2. Mansveld was op slag zijn boosheid over Jon kers interventie kwijt en FC Den Haag had zijn overwinning. Scheidsrechter Thomas, die zeer lankmoedig leidde in het soms wat geprikkelde duel, gaf Jonker en Arntz nog een noti- ,le- FRANK WERKMAN Scoreverloop: 8. Blijie 1-0; 24. Blijie 2-0; 26.Peters 2-1; 51. De Graat 2- 2; 84. Jonker 3-2. Scheidsrechter Thomas; toeschouwers; 538I. FC DEN HAAG; Galjé; Kila. Mansveld. Van Vliet. Korevaar; Hoekema. Albertsen.Jonker; Verheyen. BlijiefTreling). Goemans (Wickel). AZ '67: De Koning; Reijnders, Van Dongen. Metgod.Hovenkamp; Arntz- (Tol). Peters, Nygaard; Welzl (Schouwenaar). Kist. De Graaf.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15