Kwaliteit recreatiewater in Rijnland redelijk Paddegat heeft nieuwe veerman Progressieve Partij" valt sterk terug ZWEMMEN BLIJFT RISKANT Provincie wil botulisme in de hand houden STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 JUN11979 PAGINA 3 Idin^n NIEUW! N UIT AMERIKA: KIKKERSHOW p££Z'e1 rt* 1 kojziilïïiiraó^^n dagtocht I 'Toontje lager' inStompwijk In de jongerensociëteit Oase in het Stompwijk Dorpshuis treedt zondag, Eerste Pinksterdag, op de Nederlandse punk-formatie 'Toontje lager'. Aanvang is om negen uur, de toegangsprijs be draagt 3,50 gulden. VOORSCHOTEN De ver keersafwikkeling in de omge ving van de Jan van Galen laan en de Abraham van der Hulstlaan moet worden gewij zigd. Dit in het kader van het plan om recreatieve voorzie ningen aan te brengen in een gedeelte van de wijk Noord- Hofland. Over de plannen van deze verkeersafwikkeling wordt woensdag 6 juni een hoorzitting gehouden in de aula van het scholencomplex Noord-Hofland. Aanvang 20.00 uur. De gemeente Voorscho ten nodigt iedere belangheb bende uit deze hoorzitting bij te wonen en aan de gedach- tenwisseling deel te nemen. LISSE De bekende' Kamp- ense Organist Klaas J. Mul der geeft donderdag 7 juni een orgelconcert in de St.Aga- thakerk in Lisse. Aanvang 20.15 uur. In het programma komen werken voor van J.S- .Bach, G.F.Handcl en Fr. Liszt. Tot slot zal hij een im provisatie geven. Toegang is 5 gulden. CJP en houders van een 65+ kaart betalen de helft. LISSE Het Lissese vor mingscentrum Qbus houdt op zaterdag 23 juni een grootse rommelmarkt met fancy fair in de CNB - hallen van Lisse- .De organisatoren doen een beroep op de Lissese bevol king oude rommel, meubelt jes, of andere spulletjes be schikbaar te stellen voor Qbus Een telefoontje naar Qbus, Ruishornlaan 21 tel. 14118 is voldoende om het op te laten halen. WASSENAAR De Wasse- naarse Volleybal Vereniging (WW) houdt 9 juni haar tien de nationale volleybaltour- nooi. Dit jaar zullen ruim 2000 volleyballers variërend in de leeftijd van 8 tot en met 50 jaar op het sportveld aan de Prinsenweg hun kun- 'nen tonen. Voor teams, die van ver moeten komen is er gelegenheid een tentje op te slaan op het sportveld. De en tree is gratis. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft een dringend beroep ge daan op de gemeenten, recre- j atieschappen en waterschap- pen om actief de bestrijding j van het botulisme, dat vooral onder de watervogels slacht offers maakt, ter hand te ne men. In een circulaire wijzen GS erop dat alle gevallen van botulisme moeten wor den gemeld aan de Provincia le Waterstaat van Zuid-Hol land. De afgelopen jaren zijn geval len van botulisme gemeld uit 98 van de 151 Zuidhollandse gemeenten. In 1978 was het aantal meldingen overigens veel lager dan in de jaren daarvoor. De belangrijkste oorzaak daarvan was de rela tief lage zomertemperatuur. Dode watervogels moeten on middellijk worden verwijderd. De provincie heeft enkele richtlijnen gegeven over de wijze waarop de kadavers moeten worden vernietigd. Voorts dringt het provinciaal bestuur erop aan de gebieden waar vermoedelijk botulisme voorkomt zo veel mogelijk te inspecteren. Voederen van watervogels in de zomer is uit den boze. De kans op het optreden of uit breiden van botulisme is na melijk op dergelijke „voeder plaatsen" groter dan elders. LEIDEN De kwaliteit van het re creatiewater in Rijnland is in bacteri ologisch opzicht vergeleken met 1977 enigszins verbeterd. Dit is gebleken uit onderzoekingen die door het hoog heemraadschap voor Rijnland in de periode tussen mei en september 1978 zijn verricht. Alleen de kwaliteit van het water in de Noord Aa en omgeving (ten zuiden van Zoeterwoude) is verslechterd. De oorzaak hiervan is niet duidelijk. Er vindt hier vrijwel uitsluitend recreatie óp het water plaats. Wel is een aantal recreatiewerken in de nabijheid van het water in uitvoering. Op enkele punten (nabij de bebouwing) in de Braassemermeer en Wijde Aa is water van ongewenste kwaliteit gemeten dat dringend verbetering behoeft. De kwa liteit yan de overige wateren in Rijn land varieert van goed tot aanvaard baar (verbetering hier en daar wel wenselijk). Water van goede kwaliteit kwam voor op plaatsen in de Westein der- en Kager-plassen, in de Vlietlan- den en in de zandwinplas Voorhofpol der (tussen Oegstgeest en Warmond). Duidelijke verschillen zijn er ook dit jaar weer naar voren gekomen tussen de recreatiewateren die in open ver binding staan met de grotere (boezem- )wateren - waar nog steeds diverse omvangrijke lozingen van ongezuiverd afvalwater plaatshebben - (Kagerplas- sen, Braassemermeer) en de meer geï soleerd gelegen recreatiewateren (Oost- du inmeer en de verschillende zandwin- plassen). De onderzoekingen hebben zich uit sluitend gericht op het vaststellen van de mate van verontreiniging met huis houdelijk afvalwater. Het is niet de bedoeling om de verkregen gegevens te gebruiken om precies aan te geven in welke gebieden wel en in welke ge bieden niet kan worden gezwommen. Uit de resultaten._wil het hoogheem raadschap hooguit" afleiden op welke plaatsen in deze gebieden het opper vlaktewater zo duidelijk met afvalwa ter is verontreinigd, dat zwemmen vanuit hygiënisch oogpunt moet wor den ontraden. Aan het zwemmen in buitenwater zijn overigens nog meer risico's verbonden dan het binnenkrijgen van ziektekie men, afkomstig uit afvalwater. In dit verband wordt in het rapport van het hoogheemraadschap gewezen op de door ratten verspreide ziekte van Weil, het gevaar van het optreden van kramp als gevolg van te snelle afkoe ling en de kans op het overvaren wor den door speedboten. Bovendien kan de hygiënische kwali teit van het oppervlaktewater sterk variëren door de lozing van afvalwa ter door recreatievaartuigen. Zwem men in het buitenwater is, volgens het rapport, nog enigszins verantwoord wanneer men op voldoende afstand van woonboten en jachthavens te wa ter gaat, omdat er van dergelijke ob jecten bijna zeker ongezuiverd afval water in het „zwem"-water terecht komt. Schoolhoofd Couperus in de boot genomen De leerlingen van de Chr. Nat. School in Woubruge hadden gisteren heel wat werk gemaakt van het 25-jarig jubileum als leraar en afscheid van schoolhoofd Sytze Couperus. Met een boot werd het schoolhoofd gistermorgen van huis gehaald en naar de brug over de Woudwetering gevaren, waaralle leerlingen hem een feestelijk welkom bereid hadden. Vandaar ging het per koets naar de school waar een uitbundige feestdag plaats vond. Schoolhoofd Couperus verlaat de Woubrugse school door de door hem gewenste vervroegde terugtreding uit het onderwijs. Als dank voor vele jaren uitstekend onderwijs boden de leerlingen hem onder meer een bijbel in het frieszijn moedertaal, aan. De veerlieden Kinkel en Hoogenboom (rechts) aan de riemen, die in de nieu we pont het gezelschap naar de overkant roeiden. ALKEMADE/WOUBRUGGE Gisteroch tend, om klokke tien uur, vond de officiële overdracht plaats van de veerpont over het Paddegat. Hierbij legde veerman Kinkel, na 32 jaar roeien, voorgoed de spanen neer en kon zijn opvolger H. Hoogenboom zijn nieu we beroep gaan uitoefenen. Om deze over dracht officieel te doen verlopen stapten burgemeester Bolten van Alkemade en bur gemeester Brouwer de Koning van Wou- brugge aan de Woubrugse kant van het Paddegat in de oude roeiboot, om voor de laatste keer met de beer en mevrouw Kin kel te kunnen overvaren. Naast de twee burgervaders maakten ook enkele heren van de Provincie deze laatste overzet mee, evenals de beide gemeentesecretarissen, Brama en Hoogenboom, en enkele andere vertegenwoordigers van de gemeenten. Al met al een volle boot, maar door de grote ervaring van het echtpaar Kinkel arriveer de het gezelschap droog en wel aan de wal van Roelof arendsveen. Daar sprak burge meester Bolten zijn dank uit aan het echt paar Kinkel voor zoveel jaren trouwe dienst én voor de laatste (gratis) overtocht. Honderd meter verder lag voor het huis van de familie Hoogenboom een spiksplinter nieuwe roeiboot te pronken, die het groepje mensen weer naar Woubrugge moest varen. Echter nu met de nieuwe veerman aan het roer. Maar de heer Kinkel trad voor deze laatste keer op als zijn assistent. En na deze geslaagde terugtocht was de inwijding van de nieuwe veerpont een feit en begaf het gezelschap zich naar ,,'t Oude Raedthuis" te Woubrugge. Tijdens een feestelijk koffieuurtje richtte burgemeester Brouwer de Koning zich tot het scheidende veermansechtpaar. De burge meester haalde aan dat de heer Kinkel vo rig jaar te kennen had gegeven te willen stoppen met het varen in verband met het bereiken van zijn pensioengerechtigde leef tijd. Het bleek echter niet meer mogelijk het pont op dezelfde wijze in stand te houden. Gemeentesecretaris Hoogenboom, die bijna een professionele fietser genoemd kan wor den, kwam op een van zijn tochtjes de an dere heer Hoogenboom tegen, en na een schertsende vraag van de een kwam een eveneens schertsend ja-woord van de ander, waarop al spoedig serieus werd ingegaan. Uiteindelijk werd besloten dat de heer Ho ren boom vanaf zaterdag voor Pasen de nieuwe veerman zou zijn. Op die dag echter was de boot van firma Heemskerk wel klaar, maar de steigers niet. Toen bleek de heer Kinkel weer bereid om door te roeien tot de dag van gisteren, vrijdag voor Pink steren. Hiervoor sprak de burgemeester zijn oprechte dank uit, maar vooral ook voor de afgelopen 32 jaar, waarin de heer Kinkel dag en nacht gebonden is geweest. Onweer, regen of wind, dat alles was voor hem geen reden om een fietser te laten staan. De bur gemeester noemde hem een voorbeeld voor ieder. Uit naam van de gemeente Alkemade en Woubrugge overhandigde burgemeester Brouwer de Koning als blijk van dank een envelop met inhoud aan het echtpaar Kin kel. Vervolgens dankte hij ook al diegenen die hebben meegewerkt aan het in stand houden van het woon-werk-verkeer en het recreatieve verkeer over het Paddegat. Ook wethouder Verhaar droeg Jaap en Ka- trien Kinkel voor een warm hart toe, temeer daar hij in het verleden 28 jaar lang ge bruik heeft gemaakt van de veerpont. Hij was dan ook blij dat deze zaak onder zijn portefeuille viel, zodat hij hard kon vechten voor het behoud van de veerpont, verheugd toonde de wethouder zich over de keuze van het type vaartuig, een gewone roeiboot, die zijns inziens het veiligste vervoermiddel voor dit doel is. Voor hem had de heer Kin kel een traditie doorboken door de dag voor Pasen nu op de dag voor Pinksteren te la ten vallen. Ook haalde hij in zijn speech verschillende liedjes aan die in de loop der tijden over het pontje zijn gemaakt. Nieuwe veerman Voor de eerste 15 jaar is het voetveer Pad degat, daterend uit 1610, verzekerd van een veerman. Tot zijn 65-ste wil de heer Hoo genboom blijven roeien, daarna ziet men wel weer. Zijn beroep van tuinder heeft hij voorgoed opgegeven, eigenlijk al toen hij vlak voor Pasen zijn kassenbedrijf verkocht. Ondanks dat hij zijn wedde uit handen van de provincie en de twee gemeenten ontvangt blijft hij een ..zelfstandige". Als werknemer zou hij namelijk nooit honderd uur mogen werken. Niet dat hij nu die volle honderd uren zal moeten varen, maar gebonden is hij toch wel al die tijd. Zijn grote hobby, koorzang, heeft hij er voor moeten opgeven. Verder zullen hij en zijn vrouw ook moeten wennen aan het gebonden zijn op rustige tijden, zoals in de winter. Op winteravonden wordt er na acht uur niet meer gevaren, dan heeft de familie Hoogenboom vrij. In de zomer vaart de pont van 's morgens half zeven tot 's avonds half elf. Fietsers en voetgangers worden voor 40 cent overgezet, bromfietsers betalen 45 cent. Ten gerieve van de wach tenden zal er aan de kant van Woubrugge een wachthuisje met lantaarn worden ge plaatst. Met een bel! En eenieder, die wel eens tegen de wind in zijn roepstem verlo ren voelde gaan, kan weten wat dét bete- MARLEEN VAN LEEUWEN Verkiezingen voor Universiteitsraad Jeróme van Dam (links), voorzitter van de Stichting Accommodatie Leidse Atletiek Gemeenschap (SALAG) en Piet Biegstraten, voorzit ter van de Leidse Sportstichting hesen gistermiddag in eendrachti ge samenwerking de Nederlandse en de Leidse vlag op het gedeel telijk voltooide clubhuis en aangrenzende kleedkamers van het sportcomplex Leidse Hout. Dat gebeurde naar aanleiding van het bereiken vap het hoogste punt van de sportaccommodatie. De atle tiekverenigingen AV-Holland, De Bataven en AV-Leiden (dames) zul len straks gebruik gaan maken van deze sportvoorziening, die naast een kantine en de door de gemeente gefinancierde kleedka mers bestaat uit een wedstrijdsecretariaat, faciliteiten voor kracht sport en EHBO en diverse bergingen. Het geheel is ontworpen door de heer Berkhout van de Sportstichting en wordt gebouwd door de firma Sportbouw BV uit Kedichem. Op zaterdag 1 septem ber zal de accommodatie samen met de nieuwe 400-meterbaan in gebruik worden genomen. Directeur Scheffer verlaat KTS Voorhout VOORHOUT De heer A.C. Scheffer heeft gisteren defini tief afscheid genomen van de Katholieke Technische School (KTS) in Voorhout waar hij 32 jaar directeur is geweest. Het afscheid houdt verband met de pensionering van de heer Scheffer. teur van de toen nog Bis schoppelijke Nijverheids School. In die jaren was de BNS een internaat met in to taal zo'n tweehonderd leerlin gen. In '73 werd het internaat gesloten en kreeg de BNS meer de functie van streek school. Drie jaar geleden werd de naam gewijzigd in KTS. Directeur Scheffer nam donderdag tijdens de jaarlijk se sportdag afscheid van de leerlingen. Gistermiddag tus sen drie uur en half vijf was er de officiële afscheidsrecep tie. De heer Scheffer wordt opge volgd door broeder Th.A.M. Blokland, overste van de broedergemeenschap Nieuw Schoonoord, die al vanaf 1966 als leraar aan de school ver bonden is. hartiging van de studenten en het stelling ne men op basis van een anti-kapitalistische vi sie. Als éénmansfractie komt in de raad de Onafhankelijke Studenten Fractie, die vooral 'politiek getint optreden wil bestrijden en streeft naar een zo neutraal mogelijke opstel ling van de universiteitsraad. De raad heeft volgens de OSF vooral de rol van een neu traal bemiddelaar. Bij de andere twee geledingen waren de ver anderingen niet zo opvallend als bij de stu denten. Hier werden de zetels verdeeld tussen de Progressieve Partij en de Unie van Facul teiten en Diensten. De UFD is van mening dat ieder bestuursniveau zijn eigen verant woordelijkheden heeft en vindt dan ook dat een centralistisch beleid absoluut vermeden moeten worden. Men streeft ernaar alle pro blemen in redelijkheid en tolerantie op te los sen. Bij het wetenschappelijk personeel be haalde de PP vier zetels en de UFD zeven ze tels. Bij het technisch-administratief personeel was de verdeling zes zetels voor de UFD en 5 voorde PP. Bij deze uitslag moet nogmaals de beperking gemaakt worden dat hij voorlopig is. De offi ciële uitslag zal half juni bekend gemaakt worden-. In september zal de raad dan voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeen komen. Hoogste punt sportcomplex Leidse Hout LEIDEN De voorlopige uitslag van de ver kiezingen voor de Universiteitsraad, die in mei zijn gehouden, zijn gisteren bekendge maakt. Het ging om de verkiezing van 33 nieuwe leden, waarbij er voor elk van de drie geledingen elf zetels beschikbaar waren. Deze geledingen zijn het wetenschappelijk personeel, het technisch-administratief perso neel en de studenten. De grootste veranderin gen hebben zich voorgedaan bij de studenten. De Progressieve Partij, die het vorige jaar de enige vertegenwoordiger was van de studen ten, viel terug naar drie zetels. De Progressieve Partij is de enige partij die sinds de bestuurshervormingen van 1970 per manent deel heeft uitgemaakt van de raad. Het is ook de enige partij die vertegenwoord igd is in alle drie de geledingen. Men streeft naar een zo ruim mogelijke medezeggenschap van alle bij de universiteit betrokken perso nen. Opvallend was hier de terugkomst van de Centrum Groepering Leiden met vier ze tels. Bij de vorige verkiezingen had deze par tij geen kandidaten gesteld. Zij zullen streven naar een doelmatige opstelling en het open staan voor argumenten van anderen, zodat op deze manier de polarisatie vermeden kan wor den. Hiertegenover staat de Leidse Studenten Bond, die met 3 zetels voor het eerst in de raad komt. Deze partij heeft als een van de belangrijkste uitgangspunten de belangenbe-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3