We rijden nog steeds (veel) te hard DRIEBERGEN „Dat de mensen nu ineens gevolg geven aan die oproep van de regering om minder energie te verbruiken, kunnen we wel vergeten". Rijkspolitieman J. G. Waanders, oppenwachtmeester bij de Algemene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen, poneert deze stelling met zekerheid. Wel, hij weet waarover hij praat, want zijn dagelijks werk bestaat uit het observeren van automobilisten op de snelwegen. Dit met behulp van een Alta Romeo, die aan de buitenkant niet te herkennen Is als een politiewagen: een zogenoemde onopvallende surveillance-auto. Zo krijgen wij na een uur of vijf te gast geweest te zijn bij de AVD, toch nog antwoord op de vraag, die de aanleiding is geweest voor ons bezoek. Het eerste contact met de dienst was drie dagen na het verzoek van premier Van Agt aan de bevolking (op 5 april) om mee te helpen de olievoorraden weer op peil te brengen, onder meer door respect te tonen voor de maximumsnelheden. Logisch dus om snel bij de centrale van de AVD te informeren of de gemiddelde automobilist nu ineens zoveel gezagsgetrouwer was geworden. „Maar meneer, het is toch nog veel te vroeg om daar iets van te kunnen zeggen", luidde het antwoord van woordvoerder Leenders. „Belt u over veertien dagen nog eens". Zo gezegd, zo gedaan. Maar dan blijkt er nog niets bekend te zijn, dat rijp is voor publikatie. Leenders geeft het advies te bellen met het ministerie van justitie, waaronder de rijkspolitie ressorteert. „Justitie" kaatste de bal echter onmiddellijk terug, erop wijzend dat de autosnelwegen „echt uitsluitend" een zaak zijn van de Algemene Verkeersdienst. Weer terug naar Leenders dus, die dan met een aanbod •komt: „Als u graag wilt weten, hoe de automobilisten zich gedragen, waarom rijdt u dan niet eens een dagje met ons mee? in een Porsche of een onopvallende wagen. U zegt het maar". Dat was niet tegen dovemansoren gezegd ONOPVALLENDE SURVEILLANCE VAN RIJKSPOLITIE BEWIJST: altijd zakenmensen, die haast hebben en niet op een paar centen hoeven te kijken. Het zou me niks verbazen als de zaak ook nog voor de bekeuringen opdraait". Aan het gedrag van de heren in deze auto zou men dat wel zeggen. Wat een lol, wat een lol! Vooral de bijrijder schijnt de aanhouding door een wagen, waarvan de bestuurder door snel een pet op te zetten verandert in een politieman, als iets onbeschrijflijk komieks te beschouwen. Na het vervullen van de voorgeschreven formaliteiten en de afscheidsgroet van de opper zit hij nog steeds te hinniken. De schade voor de chauffeur bedraagt waarschijnlijk zo'n tweehonderd gulden (vijf gulden per kilometer te veel). Waanders vermeldt in zijn rapport een snelheid van 140 kilometer per uur. „Zo hard reden ze de meeste tijd, dat we achter hen zaten". Die ruim twee uur, dat wij voor onbezoldigd politiefotograaf spelen, mogen wij - tot ons plezier - nog vier keer op het knopje drukken. Volgens Waanders is dat niet bijzonder. Van enige verandering in het rijgedrag sinds de tv-oproep van de minister-president is hem niets gebleken. „We leven in een klein landje met veel te veel mensen en de meesten realiseren zich ook wel, dat het wat minder moet. Maar ze laten dat liever aan de buurman over. ledereen schijnt altijd te denken dat zo'n snelheidslimiet niet voor hem geldt". Smoezen Een overtreder, die zijn fout ronduit toegeeft, kan rekenen op enig respect van Waanders. Maar de opper wordt heel erg boos op mensen, die een bepaald soort smoezen ophangen. Zo blijkt het nogal eens voor te komen, dat ziekte van een familielid als excuus wordt aangevoerd voor een scheurpartij. Zo pakte men onlangs een bekend voetballer, omdat hij 185 (zuiver) kilometers per uur aflegde. Hij vertelde plotseling van een training te zijn weggeroepen wegens ziekte van zijn dochter. De verbalisant, ook niet van gisteren, liet via de mobilofoon bij de vrouw van de voetballer informeren. „Wat?", riep deze verbijsterd, „hij is al in geen twee jaar meer thuis geweest en weet niet eens meer hoe z'n dochter eruit ziet". De Groep Onopvallende Surveillance (GOS) heeft twaalf auto's, waarvan er permanent vier op de weg zijn, Volgens opper Waanders is dat te weinig. Hij droomt van tientallen GOSsers op de autosnelwegen, wier bezigheid door middel van grote borden staat aangekondigd. „Je zou eens zien hoe netjes iedereen zich zou gaan gedragen". Zonder de opvoedende waarde van zijn Porsche-collega's in twijfel te willen trekken, meent de opper dat de heimelijke surveillering het enige effectieve middel voor beïnvloeding van het verkeersgedrag is (of beter: zou kunnen zijn). Want ook de Groep Snelheidscontrole van de AVD. die met de bekende radarbusjes opereert, is volgens hem niet dé oplossing. „Wie een VW-busje langs de kant ziet staan, weet toch onmiddellijk hoe laat het is". En ook bestaan er radarverklikkers, vertelt Waanders. Dat zijn kastjes, die radarstralen signaleren en de automobilist daarvan onmiddellijk op de hoogte stellen door middel van een pieptoon gecombineerd met een lichtje. (Volgens sommige deskundigen zijn deze dingen, die in prijs variëren van vijf- tot negenhonderd gulden, niet erg betrouwbaar, omdat ze ook zouden reageren op bijvoorbeeld starters in lantarenpalen). Blijft dus over: onopvallend surveilleren. Maar opper Waanders is zo eerlijk toe te geven, dat er ook automobilisten zijn, die zich door niets en niemand laten pakken. En inderdaad, een paar keer gebeurt het, dat een enthousiast aangevangen achtervolging moet worden afgebroken, omdat de overtreder op de een of andere manier lont ruikt. „Ze zien de camera in hun spiegeltje of worden argwanend door mijn witte overhemd of wat dan ook". Onder zulke omstandigheden is Waanders zo soepel, dat hij niet gaat schrijven, ook al is er een duidelijke overtreding begaan en is die zelfs op de gevoelige plaat vastgelegd. „Wij bekeuren alleen in geval van excessen". Al met al mag de conclusie worden getrokken, dat Nederland nog altijd te hard rijdt, energiecrisis of geen energiecrisis. Maar... daarbij moet worden vermeld, dat, zoals opper Waanders ook dagelijks constateert, het aantal andere verkeersfouten relatief ontzettend meevalt. En hij kan het gevoel niet van zich af zetten, dat de maximumsnelheid daar iets mee te maken heeft. „Weet u, iemand, die te hard rijdt, doet iets wat niet mag en let dus doorgaans veel beter op". RIK IN T HOUT FOTO'S:.MILAN KONVALINKA Boven: De Sur- veillancegroep Autosnelwegen (SAS), zoal? de Porsche-brigade officieel heet. Links: Net echt echt deze pseudo-politie- man. Op de achtergrond een echte wachtmeester en dus stonden wij ongeveer een week later op een zonnige vrijdagochtend voor de villa in Driebergen, waarin de staf van de AVD is gevestigd. De rest van de vijfhonderd man personeel is verspreid over een terrein van een paar hectaren, waarop een allegaartje van barakken, garages en sporthalachtige complexen. Eerst is er koffie en dan meldt zich wachtmeester der eerste klasse Ed ten Cate, één van de "Porsche-jongens". Hij zal gedurende de ochtend fungeren als gastheer. De Surveillancegroëp Autosnelwegen (SAS), zoals de Porsche-brigade officieel heet, is alweer zo'n negentien jaar oud. Hij werd opgericht om de politie een betere greep te geven op het zich stormachtig ontwikkelende autosnelverkeer. Naar Duits voorbeeld werd gekozen voor de zogeheten inhalende surveillance. Daarvoor had men een snelle wagen nodig, die als cabriolet geleverd kon worden, om de bemanning meer betrokken te doen zijn bij het gebeuren om haar heen. De combinatie van de geheel witte Porsche met daarin opvallend in het wit gestoken agenten zou een sterk preventieve werking hebben. Hoopte men. Ook de wijze van benadering van de weggebruikers was nieuw voor Nederland. Niet blijven rijden tot een „geheid" proces verbaal kon worden geschreven, maar bij elke afwijking van het voorgeschreven verkeersgedrag overgaan tot „staande houden". Het proces-verbaal was niet langer doel, maar middel. Afhankelijk van de soort overtreding werd vooraf besloten tot waarschuwen, een opvoedend praatje of een bon. Daarbij werd onontbeerlijk geacht, dat de politieman zich voorstelde. Vervolgens diende hij dan even te wachten. In de hoop dat de tegenpartij ook zijn naam zou noemen. Engelengeduld Het is nu nauwelijks meer te geloven, maar de verschijning van de SAS-Porsches deed een enorme hoeveelheid stof opdwarrelen. Krantekoppen uit die tijd: „Witte politiewagen suist als opvoeder over de weg", „Rijkspolitie grijpt.... en wil praten". „Snelheidsduivels met engelengeduld" en „Sneller dan de snelsten is de witte brigade van de SAS". Maar ook binnen de politiekorpsen zelf was er opschudding. Officier J. van der Heide, één van de mannen van het eerste uur, herinnert zich, dat zijn collega's heel vreemd aankeken tegen het beleefde optreden van de SAS. „Dat deed je toch niet!". De „Porsche-jongens". onder aanvoering van majoor W. H. van Ballegoijen de Jong. gingen echter gewoon hun gang en genoten al snel een grote vermaardheid. Belangrijk daarbij waren anecdotes als de navolgende: op een zaterdagmiddag stond er een politieporsche geparkeerd langs de rijksweg Utrecht-Den Haag. Volgens de regels moet men dan bij het wegrijden eerst snelheid maken alvorens, na goed uitgekeken te hebben, in te voegen. De witte auto „stapte" echter „over", precies op het moment dat hij door een andere auto ingehaald zou worden. Een duidelijk voorbeeld van verkeerd invoegen dus, waartegen de SAS juist zo strijdt. Na het voorval haalde de agent de ander in en verzocht hem te stoppen. Hij stapte uit en bood de verbouwereerde automobilist zijn excuses aan. Een druk op de knop en de voorligger is vereeuwigd; friet datum, uur en snelheid, waarmee op dat moment gereden wordt. Een eer dus voor heel even opgenomen te worden in de rijen van deze snelle Heren in het Verkeer. Wachtmeester Ten Cate neemt ons eerst mee naar een soort kleedkamer, waar een wit uniformjasje, een helm en een blauwe sjaal klaarhangen. Dat laatste kledingstuk is nodig om te verbergen, dat de pseudo-politieman een groen overhemd aan heeft in plaats van het voorgeschreven witte. Een blik in de spiegel wekt een heel bijzondere sensatie. „Net echt". Het kost echter wel grote moeite een even kalme indruk te maken als de ware wachtmeester, die ondanks zijn 26 jaar of daaromtrent een natuurlijk overwicht uitstraalt. Eenmaal op de snelweg (Utrecht-Arnhem) wordt de sensatie van het agentje-spelen nog sterker. Wij kunnen het niet laten bij auto's, die ingehaald worden, even dreigend naar binnen te kijken. Zo van: oppassen mannetje, ik heb je in de gaten! De reactie van de eerste de beste bestuurder is een zeer vertrouwde. Hij kijkt opzij, ziet de gehelmde figuur vanuit de overbekende witte wagen naar hem staren, schrikt en kijkt bliksemsnel weer voor zich. Vermoedelijk overdenkt hij, welke overtredingen er het laatste kwartier door putten zelfvertrouwen uit het feit, dat wij ons niet behoeven te mengen in de discussie en gaan het langsrazende verkeer staan bekijken. Het is hartverwarmend te zien hoe keurig iedereen zich gedraagt onder ons toeziend oog. Na de lunch in de kantine van de AVD komt er een paarsblauwe personenauto voorgereden met daarin de opgemelde opperwachtmeester Waanders. Hij vertelt vrolijk, dat de gast van de pers met hem dan een kijkje zal krijgen op hoe het verkeer zich werkelijk gedraagt. „Wij van de Groep Onopvallende Surveillance worden bij het zien van flagrante overtredingen wel eens wat cynisch. In zo'n geval prpbeer ik het dan ook niet meer om de mensen vermanend toe te spreken en is het voor mij een strikt zakelijke aangelegenheid. Hij begaat de overtreding, ik bekeur en daarmee is voor mij de kous af", aldus Waanders. Druk op de knop Het interieur van de Alfa Romeo (Alfetta 2000) intrigeert. Op de plaats, waar normaliter het dashboardkastje zit, is een fotocamera gemonteerd. Deze kan met een eenvoudige handgreep omhoog gebracht worden, waarna een druk op een klein knopje voldoende is om later een afdruk te kunnen krijgen van een voorligger. Op de foto komt tevens automatisch de tijd te staan, de datum en de snelheid, waarmee gereden wordt. Op de plaats van het asbakje zit een geijkte metef, die in duidelijk oplichtende cijfers laat zien hoe hard de auto gaat: 9192,122,123, enz.. Zo toegerust beweegt opper Waanders zich over de autowegen, als ware hij het (kwade) geweten van de heren en dames automobilisten. Wij worden er bij ingeschakeld. Wij mogen de camera bedienen. Een dure, slank gesneden auto. die met een heidense vaart van Utrecht naar Amsterdam „blaast", zoals Waanders dat noemt, is het eerste slachtoffer. De gezellig koutende heren op de voorbank hebben niets in de gaten, wanneer de Alfa Romeo achter hen kruipt en aan de voor hen fatale achtervolging begint. De snelheidsmeter verspringt zo snel, dat het blote oog het nauwelijks meer kan volgen: 133,142,151,165... „Die bolides zijn geheide klanten", deelt Waanders mee. „De bestuurders zijn vrijwel Rechts: Pet af om de automo bilisten in een onopvallende surveillancewa gen te kunnen observeren. Zo rijden de GO- S'ers dagelijks over de snel wegen. hem zijn begaan en vraagt hij zich af of de Porsche hem zal laten stoppen. „Stop politie" Het bejaarde echtpaar uit Hummelo, dat met een DAFje langs 's heren wegen sukkelt, heeft inderdaad reden tot schrikken. Wachtmeester Ten Cate drukt op een knop en laat aan de achterzijde een bord opgloeien: „Stop politie". De chauffeur reageert echter in het geheel niet en vervolgt eigenzinnig zijn weg. Dan maar forsere middelen, denkt de rijkspolitieman. Hij richt zich hoog op en zwaait gebiedend met één arm naar de kant. Eindelijk wordt de DAF-bestuurder wakker en komt langzaam tot stilstand. „Loop maar gerust mee, hoor", zegt Ten Cate tegen ons. Wij vragen ons af of hij dat wel kan maken. Hij blijkt helemaal nietsTe hoeven maken, want de bejaarde echtelieden zijn zo ondersteboven door het gebeuren, dat zij alleen oog hebben voor de martiale verschijning van Ten Cate. Deze probeert hun duidelijk te maken, dat het niet verstandig is de richtingaanwijzer te laten knipperen, voordat men daadwerkelijk van richting gaat veranderen of inhalen. Wij

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21