Waarom wij familieleden lijken Durvers die het meestal goed kunnen zeggen Holland helemaal niet zo saai en somber Er was beslist geen oorlog... Hollanders hebbenniet veel geschiedenis Holland is een voorstad van de Nederlanden De mensen schrobben hun stoep Europese kinderen geven hun visie op Nederland Land van het wasmiddel De mensen zijn erg vriendelijk Ft ON A JOHNS ON (11) IN BROMLEY, ENGELAND - Ik ben elf jaar, en al die tijd heb ik maar enkele Nederlanders ontmoet. Toch hebben die Nederlanders bij mij een erg warm en vriendelijk gevoel ten opzichte van Holland nagelaten. Uit wat ik heb gelezen en gehoord, meen ik dat Holland een erg plat land is en heel wat problemen heeft met de zee. Zo ver ik weet, zijn jullie voornaamste industrieën de prachtige kweek van tulpen e.d. en de heerlijke kaas die wij graag in onze winkels kopen. Ofschoon natuurlijk Holland ook bekend is om zijn handel in diamanten (en jenever en sigaren I) In onze National Gallery heb ik gelukkig voorbeelden kunnen zien van de beroemde Hollandse schilderkunst, die een schitterende indruk geven van Hollandse landschappen en van de manier waarop Nederlanders leefden. Bijv. de Laan van Meerdervoort van Albert Cuyp. Ik heb ook gehoord van de feilloze manier waarop jui'lie huisvrouwen het huishouden doen en hoe iedereen fietsten natuurlijk, van jullie prachtige windmolens, die erg interessant moeten zijn om te zien. Er zijn veel fascinerende overeenkomsten tussen het Nederlandse en het Britse karakter. De z$e heeft een grote rol gespeeld in de geschiedend van beide landen. Is dat misschien de reden waarom wij familieleden lijken? Ik hoop eens naar Nederland te gaan en al de mooie dingen te zien waarover ik gehoord heb en jullie te ontmoeten. Intussen hoop ik dat jullie naar Engeland komen en piefier zullen hebben in onze bezienswaardigheden en ons landschap. ANN DE RUCK (12) IN BRUSSEL Van Belgische (Nederlandstalige) kinderen is bekend dat ze doorgaans door ouders en onderwijzend personeel strenger worden aangepakt dan dat in Nederland het geval is. In België is de opvoeding minder losjes met soms niet al te beste gevolgen op latere leeftijd. Een meisje van de zesde klas van het 1 Lutgardiscollege in Oudergem (een van do negentien Brusselse gemeenten) weet haar weetje wel over ons land. Naast de leerzame lessen op school hoeft ze toch ook een eigen oordeel over Nederland. Op de vraag wat weet en denk je over k Nederland, geeft ze het volgende antwoord ten beste: „Nederland is een vlakte en ligt aan de Noordzee. De Nederlanders moeten hun land versterken met dijken. Er zijn veel grachten en sloten. Nederland is een koninkrijk met een koningin, die enkele maanden geleden haar zeventigste verjaardag vierde. De hoofdstad is Amsterdam en de regering ligt in Den Haag. Het land is bekend om zijn kaas. Er is maar één officiële taal, het Nederlands. Het is een klein landje en is een buurland van België. Het is er meestal rustig. De Nederlanders zijn durvers, die het meestal goed kunnen zeggen. Waarschijnlijk is het daardoor dat ze steeds zo 'n mooie tv-programma's hebben, waarin niet altijd Engels gezongen wordt. Nederland is een mooi land". ALEXANDRA HIBITT(10) IN LONDEN: Toen ik uit de boot kwam was mijn eerste indruk van Holland dat het maar een saai en somber land was. Maar al gauw merkte ik dat Holland heel anders was. Onderweg naar de boerderij van vrienden van mijn ouders in het noorden zag ik hoe mooi het landschap was. Zo netjes. Er staan grote bomen langs de wegen, er zijn veel heggen en overal zie je koele groene velden. Natuurlijk hebben we de beroemde windmolens gezien. Toen we in de boerderij waren aangekomen begon het plezier pas goed. We hebben veel gefietst. Holland is namelijk zo plat als een dubbeltje en daarom zijn er zoveel mensen die fietsen. De boerderij waarin we gelogeerd hebben was enorm. Er zat een dak van stro op en de muren waren wit. De mensen in de ANTJE WATERMAN(11) IN BAD GODESBERG PAUL FOX (11) IN LONDEN: Als ik aan Holland denk, denk ik aan Edam. Dan zie ik mensen rond draven of fietsen met zigeunerachtige kleren en houten klompen. De vrouwen dragen altijd sjaals om hun kleine ronde hoofden. Zij geven mij de indruk dat ze langzaam zijn. Ik denk dat ze aardig lang zijn, en in de films die ik zie zijn ze zorgeloos. Hollanders hebben niet vóel geschiedenis. Ik kan maar twee beroemde Nederlandse mensen bedenken: Van Gogh en Johan Cruyff. En er is maar een veldslag die me te binnen schiet over Holland: dat is de slag van Arnhem. Toen probeerden Britse troepen drie. bruggen te bezetten, maar dat mislukte. Zij houden, lijkt het, van poppen, vooral van geiten en van boerenjongens en boerinnetjes. Die zijn nogal houterig, zoals trouwens veel dingen van hout zijn: tafels, schoenen, schuttingen, poppetjes, speelgoed, bureaus, potloden en zelfs huizen. Holland is, denk ik, een land met erg veel gras. Veel koeien zijn er voor de kaas, en het gras is er voor de koeien. De mensen in Holland eten, drinken en roken altijd. Ik weet niet veel over dit land, maar ik denk er veel aan. Mijn conclusie: zij zijn erg ru6tig en onafhankelijk. FRANQOIS BERCOVICI (11) IN PARIJS LARS ELBRANDT (12) IN KOPENHAGEN Ik ben een jongen, heet Lars en ben 12 jaar. Ik woon op Sjaelland, een eiland in Denemarken. Er is veel bos in dq streek waar ik woon. Hebben jullie in Holland bossen Ik heb er nooit van gehoord. Holland is heel groot, Denemarken klein. Groenland hoort ook bij Denemarken (Groenland is het grootste eiland van de wereld). Het eiland heeft net zelfbestuur gekregen. Wat ik weet van Holland: er zijn gtote kanalen, grote bloemenvelden en de mensen schrobben hun stoep. Bat is alles wat ik weet (ik denk dat Holland een heel schoon land is). In Denemarken hebben wij geen kanalen, geen bloemenvelden en wij schrobben onze stoep niet. Nu wil ik vertellen wat ik denk van Holland: ik denk dat er veel muséa zijn, dat er veel toerisme is, want ik zie veel ansichtkaarten uit Holland. Ik dénk dat er grote steden zijn, maar ook veel boerderijen. Ik denk dat Hollandse kinderen net als wij leven, maar toch niet helemaal, want zij zijn verschillende volkeren met verschillende gewoonten. Van de zomer kom ik naar Holland. Ik hoop dat Holland netzo is als ik denk. Het was makkelijker geweest om dit te schrijven als ik al eens in Holland was geweest, want ik weet eigenlijk heel weinig en dan is het moeilijk om iets te vertellen. Lars Elbrandt, Denemarken. Aan de vooravond van de Europese verkiezingen die moeten lelden tot een grotere eenheid van Europa, hebben wij aan kinderen uit EG- landen gevraagd In het kort te vertellen wat zl] weten van en denken over Nederland. De meesten van hen zijn nooit In Nederland geweest, en hun mening Is dan ook gebaseerd op wat zij gehoord hebben van anderen of wat zij vla lectuur en televisie zich hebben eigen gemaakt. Soms geven ze blijk van een verrassende kijk op ons landje en zijn bewoners, maar ook stereotype antwoorden ontbreken niet. Alles bij elkaar een vrij willekeurige bloemlezing, maar toch een aardig boeke tje als beeld van de verscheidenheid van het toch zo grote West-Eu ropa. TOMASSO FONTANA (12) EN FABRIZIO FONTANA (12) IN ROME: Ik heet Antje Watermann en ik woon in Bad Godesberg bij Bonn. Ik word deze maand tien jaar en zit in de vierde klas. In het najaar ga ik naar het gymnasium. Ik ben een Duits meisje, maar af en toe roepen de kinderen mij na: „Antje, de kaasvrouw uit Holland" („Antje, die Kasefrau aus Holland" is in de Bondsrepubliek het reclame-object van de Nederlandse zuivelindustrie. Zij is vaak op de televisie te zien, red.). Maar toch vind ik kaas heel lekker. Ik ben al vaak met vakantie in Holland geweest: op het eiland Ameland, in Walcheren jn Oostkapelle en in Noordwijk. In sommige streken van Holland dragen de mensen ook door-de-week mooie klederdrachten, dat vond ik eerst raar, .maar het past ook mooi bij de klqine straatjes en huisjes. In Nederland was beslist geen oorlog, want de steden en dorpen zien er uit als plaatjes uit oude boeken en ze zijn niet nieuwgebouwd. De mensen in Holland zijn vast niet wantrouwig, want ze hebben vaak geen gordijnen voorde ramen en iedereen kan zien wat de buurman doet. In Noordwijk aan het strand warqn veel honden en niemand foeterde daarover; bij ons moeten honden altijd aan de lijn gehouden worden. De Nederlandse taal is heel moeilijk om te spreken, maar als ik in de vakantie met kinderen in het hotel speelde, kon ik ze al heel gauw begrijpen. NIGEL DA VISON (11) IN DUBLIN: Holland staat ook bekend als Nederland of de lage landen. Ik ben er twee jaar geleden geweest. Heql lang geleden zijn er dijken gebouwd. Dat zijn enorme stenen muren die de zee buiten de deur houdqn. Het binnenlopende water wordt overdq muren heen weggepompt. De bloemen van Nederland zijn wereldberoemd, want ieder jaar is er een bloemenfeest. De bloemen worden er afgeknipt om ze sterker te maken. De bekendste zijn de tulp. de narcis en de hyacint. Ik vind zélf de narcis het mooiste. De ouderwetse klederdrachten worden alléén nog maar gedragen doofmensen die wat ouder zijn. De vrouwen dragön mooie met de hand gemaakte kanten kappen en zowel de mannen als de vrouwen lopen op klöfnpen. Dan is er de Goudse kaas. Heerlijk. Het zuiden van Nederland is niet zo plat als het noorden. Een produkt dat.bijna even bekend is als de bloemen is Delfts blauw. Dat is erg duur. De Nederlandse steden zijn enorm zindelijk. De vensters van de huizen zijn zo schoongewassen, dat ze fonkelen. Ze hebben daar andere gordijnen dan bij ons, want je kunt tussen de bloempotten door naar binnen kijken. Er wordt veel gefietst in Nederland en de fietsers hebben hun eigen pachn en stoplichten. De Nederlandse kanalen zijn beroemd. Langs de kanalen staan bomen en huizen. In Amsterdam en Rotterdam zijn er speciale boten voor toqristen. Ik heb zelf een van die boten mogen sturen. Rotterdam is de grootste haven van de wereld. Ik vind de Nederlanders erg vriendelijk. Ik zou best een tijdje in Nederland willen wonen. Francois Bercovici is elf jaar en woont in een van de kleinere westelijke voorsteden van Parijs, waar hij ook op school is. Hij is een van de beste leerlingen van zijn klas, pienter, wakker en drukt zich zeer goed en ietwat te „volwassen voor zijn leeftijd uit. Hij heeft (via de televisie) over de Europese parlementsverkiezingen gehoord, maar de Europese Gemeenschap en deze verkiezingen zijn niettemin vage en nogal abstracte begrippen voor hem. Zoals de politiek en vele „vervelende dingen van grote mensen". Maar hij weet dat. ,1a Hol lande" bij dit Europa hoort en ook over „la Hol lande" weet hij een beetje. „Het is een voorstad van „les Pays-Bas" (de Nederlanden)", zegt hij. „En het is helemaal plat. Met tulpen en windmolens. En omdat het plat is, wordt er verschrikkelijk veel gefietst. Zelfs om naar het werk te gaan. Ze maken er vooral kaas en er zijn veel koeien buurt waren erg vriendelijk voor ons. We konden op boerderijen in de buurt gaan kijken hoe de koeien werden gemolken. Ze geven er veel melk. Er zijn duizenden kanalen in Nederland. In Makkum in Friesland heb ik een pottenbakkerij bezocht. Daar werkten artiesten non-stop met het ontwerpen en schilderen van de potten en ik heb de ovens gezien waarin ze worden gebakken. De dijken zijn enorme muren van steen die het zeewater tegenhouden. Gewoonlijk loopt er een weg over de dijk. We zijn er overheen gereden en dat was geweldig. Het eten in Nederland is erg goed, vooral in Hotel Onder de Linden. Ik heb daar een groot diner gegeten bestaande uit soep, dan vlees en daarna een ijsje. De Nederlanders zijn lief. Einde Tomasso Fontana (12) en Fabrizzo Brocca (11) in Rome zeggen precies te weten waar Nederland ligt: „Ergens aan de zee. bij Duitsland...Dat hebben ze geleerd op de buurtschool, waar enkele lesuren zijn besteed aan de op handen zijnde Europese verkiezingen. Ze spreken bij voorkeur „Romanesco" (Romeins dialect). Daarom hebben we onze vrouwelijke Canadese collega, die in een Romeinse volksbuurt is opgegroeid. Marguérite Anna Stewart, in de arm genomen als tolk. Druk gebarend legt Tomasso haar uit dat hij de Europese eenwording een goede zaak vindt. Zijn argumentering is echter verrassend: „Kijk eens, Rusland is rijk en Italië is arm. Daarom moet Italië zich bij Europa aansluiten. Italië zou niet zo arm zijn als Zuid-ltalië er niet bij hoorde. Nu moeten wij dat gebied alleen ontwikkelen. Straks kan Europa ons daar misschien bij helpen". Die veronderstelde rijkdom van andere landen tegenover de niet minder veronderstelde armoede van Italië brengt Tomasso verder nog als volgt tot uitdrukking: „Ook Nederland is een rijk land, evenals België en Zwitserland. Daarom gaan er zo veel Italianen werken... néén, niet uit Rome en ook niet uit het noorden, maar wel uit Zuid-ltalië en van de eilanden Sardinië en Sicilië. Nederland is een proper land. Bijna elke avond zien we op de televisie Olandesina (een reclame voor wasmiddelen, red.), het Hollandse meisje dat Italië komt oppoetsen. We fingen altijd het refreintje mee van „Olandesina. Olandesina... Fabrizzo heeft er al de tijd bijgestaan met een peinzende blik in de grote, donkerbruine ogen. Eindelijk krijgt hij de kans om de rad pratende Tommasso te interrumperen. Hij weet namelijk ook nog iets belangwekkends over Nederland: „Ze kunnen daar goed voetballen. „Kroef" is de beste „calciatore" van de wereld, zelfs nog beter dan Paolo Rossi". „Kroef" is natuurlijk het Romeins voor „Cruyff en de hoofdstad is Amsterdam". Maar dat laatste weet hij niet helemaal zeker. Hgt kan ook „la Haye"zijn, Den Haag. „En ik weet ook nog dat een deel van Holland bestaat uit land dat vroeger zee was en dat de Hollanders.droog gemaakt hebben en daarvoor zijn er heel veel dijken aangelegd. En dat is alles...". Neen, Franpois had natuurlijk niets voorbereid; hij werd zó uitzijn spel geplukt. Vandaar...

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19