Formule-team doet aanval op '"6n0uur wereldrecord 163 gemiddeld marathonbowling Pernix-toernooi weer groter van opzet Quick Boys dl: ook al kampioen leidse courant-bal SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG2JUN11979 PAGINA'3 8 430 games lang gooien... niet alleen goed bowlen voor nodig, ook een perfecte conditie is beslist noodzake lijk. Vandaar die trainingen onder lei ding van taekwondoka Nick Schoemaker. Twee keer in de week wordt er getraind aan de Wassenaarseslag. Daar komen dan nog een wekelijkse kracht- en bow lingtraining bij. Met het bowlen zit het wel goed. De Scheffers, Van Soest en Marco Humme maakten deel uit van het team dat twee keer op rij kampioen van Leiden werd. Blom is een nieuwkomer, hij speelde dit jaar voor het eerst maar ontpopte zich al direct als een goed speler. „Blom is een ongelooflijk talent", aldus Tjeerd Scheffer die dit jaar een „perfecte" 300- game gooide. Met de conditie is het heel wat minder gesteld. Tjeerd Scheffer: „Bowlers hebben over het algemeen een slechte conditie. Als je fit bent dan gooi je direct een hoger gemiddelde". Blom: „Als je zestig uur achter elkaar wilt bowlen dan is de mentaliteit van de ploeg het belangrijkste. Niet kankeren als één van je teamleden wat minder De aanval op het wereldrecord doen de Formulebowlers uit liefde voor hun sport. Van Soest: „Omdat we dit jaar niks hebben gehaald, willen we op deze manier in de publiciteit komen". Tjeerd Scheffer, na het algemeen gelach: „Op deze manier kunnen we het bowlen als sport propageren. Zo'n evenement zal best veel aandacht krijgen en dat is al leen maargoed voor het bowling". Zestig uur bowlen, het lijkt een bijna on menselijk karwei. Per uur mogen de spe lers slechts vijf minuten pauze nemen. In die korte periodes moeten maaltijden worden genuttigd, sanitaire stops worden gemaakt en meer van die zaken, die de persoonlijke verzorging betreffen. Een delegatie van de Bowling Bond Gronin gen zal er nauwlettend op toe zien, dat de regels correct worden toegepast. .Blom: „Tegen de eerste nacht ziet nie mand op, de volgende nacht wordt het zwaarst. We moeten dan ook dat gemid delde in de eerste veertig uur min of meer zeker stellen. Daarna zal het wel erg moeilijk worden om redelijk hoog te blijven gooien". Grote waarde hecht het vijftal aan de aanwezigheid van publiek. Tjeerd Scheffer: „We spelen op de bow lingbaan van Hans Menken, die midden in een woonwijk ligt. Als er wat te rege De vijf van Formule met hun trainer. Aanval op het wereldrecord marathonbowling. Staand van links naar rechts: Tjeerd Scheffer, Marco Humme, Jim Scheffer en trainer Nick Schoemaker. Zittend: Jilles van Soest en Aad Blom. len valt, dan kan de bar misschien de hele nacht openblijven en dan komt er in die moeilijke uren ook publiek. Ver der nodigen we waarschijnlijk teams van de Leidse Bowling Bond uit die dan te gen ons kunnen sparren. Niet om een echte wedstrijd te spelen, maar gewoon om ons een beetje op te peppen". Een ander punt vormen de blessures, zestig uur bowlen kan best eens pijnlijk zijn voor de drie vingers, die je bij deze sport zo hard nodig hebt. Vooral de duim heeft nogal wat te lijden. Maar ook daar is volgens Tjeerd Scheffer een op lossing voor: „Als het zover mocht ko men, dan laten we onze vingers gewoon plastificeren". Medische begeleiding is vanzelfsprekend noodzakelijk. De beken de Leidse sportarts Har Meyer is ge vraagd zich met het medische aspect rond deze zaak te bemoeien. Vrijdagochtend, 17 augustus, om negen uur wordt de eerste bal richting pins geworpen. Als alles loopt volgens sche ma zullen de laatste pins dus zondaga vond om negen uur vallen. De keuze tussen de twee bowlinghuizen van Leiden was een kwestie van geld. Aangezien Hans Menken Formule het meeste bood, wordt de recordpoging op de banen aan de Boshuizerkade onderno men. Tjeerd Scheffer: „Gelukkig wel, die banen van'Holiday Inn zijn niet bepaald van geweldige kwaliteit". Verder is Sjaak Scheffer, broer van Tjeerd en Jim en daarbij ook nog zakelijk manager van beroep, in onderhandeling met een aan tal sponsors. Volgens het vijftal zijn dat onderhandelingen in een vergevorderd stadium. Gert-Jan Onvlee zal trachten de publiciteitsmedia zoveel mogelijk te inte resseren voor dit spektakel. Reserves zijn niet toegestaan. Toch heeft het Formule Marathon Team een wissel speler. John Zandbergen van de vereni ging Tettero doet gewoon aan alle trai ningen mee. Dit is noodzakelijk om een onverhoopt voortijdig uitvallen van één van de spelers goed te kunnen opvangen. Tjeerd Scheffer: „Ergens wel vervelend- voor John, doe je bijna drie maanden fanatiek mee aan de training om de re cordpoging alleen maar als toeschouwer mee te maken. Maar ja, een reserve is echt noodzakelijk". Voorlopig echter werken de bowlers nog aan een solide basis die garant moet staan voor een effectieve aanval op het marathonrecord. Dat houdt in nog heel vaak de auto op dat parkeerterrein aan de Wassenaarse slag parkeren om je ver volgens moe te sjouwen in dat mulle zand. En iedere week weer zuchtend en steunend die gewichten omhoog brengen tijdens de krachttraining. Alleen bezoek jes aan de bowlingbaan zullen een wel kome afwisseling zijn in dat zware pro gramma. Vervelend is wel dat elk ge broken record vraagt om opnieuw ver beterd te worden. Voor je het weet ben je dat record al weer kwijt... KEES VAN HERPEN LEIDEN Het is woensdagavond acht jur, drie auto's draaien het parkeerter rein aan de Wassenaarseslag op. Een aantal zeer sportief uitgedoste personen hijst zich uit de respectievelijke voertui gen en zet zich ondanks de drukkende warmte en het naderende onweer lang- caam in beweging. Onder aanvoering van trainer Nick Schoemaker wordt de eerste duintop dapper genomen. Ruim een uur lang wordt het groepje het ene na het andere duin opgejaagd. Pittige oefeningen completeren het geheel. Nee, dit is niet een trimclubje dat zich eens per week in het zweet loopt met de be doeling een aantal pondjes kwijt te ra ken. Hier wordt voor maar een ding hard gewerkt en dat is de bowlingsport. Vijf Leidse bowlers bereiden zich mo menteel voor op een aanval op het we reldrecord marathonbowling. Het vijftal, Aad Blom, Jilles van Soest, Marco Hum me en Jim en Tjeerd Scheffer, is van plan in augustus zestig uur aan een stuk te gaan bowlen. En dat is volgens Tjeerd Scheffer alle maal de schuld van Aad Blom, die onge veer anderhalve maand geleden op de idee kwam het huidige wereldrecord, dat op naam staat van de Bowling Bond Groningen, te verbeteren. Blom: „Dat marathonbowling kwam een keer ter sprake en toen dacht ik, waarom probe ren wij dat niet? In het begin werd er hartelijk om gelachen, maar nu zijn we dan zover dat we het werkelijk gaan doen". Geen gemakkelijke opgave voor het gelegenheidsteam van Formule. In feite moeten er drie records worden ver beterd. De tijdsduur, nu 55 uur en acht minuten, het aantal games, 425 en het gemiddelde, 162,49, zijn de drie onderde len die de hoogte in moeten. En daar is Training aan de Wassenaarseslag. Opdoen van de broodnodige conditie om zestig uur aan een stuk te bowlen. Van onze sportredactie voor de Leidse Courant bal, zoals altijd be- LEIDEN Het voetbalseizoen loopt zo lang- schikbaar gesteld door het sporthuis Wout Be- zamerhand naar het einde en daarom is deze rgers, laat zich niet moeilijk raden. Inderdaad; elftalfoto van Quick Boys Dl voorlopig de Quick Boys Dl is kampioen. Volgend voetbal- laatste die in deze krant verschrijnt. De reden seizoen gaan deze jeugdige Katwijkers „en waarom Quick Boys Dl in aanmerking komt groupe" over naar de C-klasse. (Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN Met meer dan normale belangstelling luis terden de leden van de toe- rnooicommissie van de korf balvereniging Pernix naar het resultaat van UVS op He melvaartsdag. De 30 over winning van UVS op Ilpen- dam waardoor de blauw-wit- ten zich vrijwel verzekerden van handhaving was voor hen een enorme opluchting. De reden hiervoor wordt ge vormd door het door Pernix •te organiseren toernooi op de Kikkerpolder. Want als op tweede Pinksterdag het Per- nixtoernooi in volle gang is vindt ook een thuiswedstrijd van UVS plaats. Zoveel men sen op de Kikkerpolder geeft onvermijdelijk problemen. „Dat UVS veilig is betekent nog niet dan alle problemen opgelost zijn" verklaarde toe- rnooicommissielid Flip van der Kooij na een laatste ge sprek met de Sportstichting. „Ook Lugdunum speelt die maandag thuis en ze hebben nog titelkansen. Maar met Lugdunum hebben we wat minder moeilijkheden, we lo pen elkaar ook wat minder voor de voeten." De proble men die zich zouden kunnen voordoen omvatten een breed scale: Van parkeerproblemen tot entree gelden, inmiddels zijn de beide verenigingen tot een vergelijk gekomen. Het zal op tweede Pinksterdag in elk geval erg druk worden. Over de inschrijving kan de organisatie tevreden zijn. Was het vorig seizoen een zwak bezet toernooi door de con currentie van het TOP-jubi- leumtoernooi, nu is er weer een stijging in de deelname tot 114 teams te bespeuren. Dit is ook een gevolg van het afstappen van de gedachte van een opvolger aan de Bondsdag. De Bondsdag was jarenlang het festijn van de Christelijke korfbalverenigin gen verenigd in de C. K. B. Bij de fusie waaruit het K. N. KV. ontstond verdween de Bondsdag, waarna Pernix startte met de „Pernix Pink sterseries". De zesde uitgave vindt dit jaar plaats. De stij gende belangstelling is duide lijk zichtbaar in de hoogste afdeling. Er wordt in deze klasse weer in twee poules gespeeld, waama kruisfinales en finale de uiteindelijke toer- nooiwinnaar aanwijzen. Favo riet is zonder meer over- gangsklasser HKC dat de wis- selprijs al twee jaar in bezit heeft. Maar ook VES en het organiserende Pernix behoren tot de kanshebbers. Het acht tal in de hoogste klasse uitko mende ploegen wordt gecom pleteerd door De Algemene, DES, Fiks, KVR en Ons Ei land. Pist Haasnoot en Henk van der Zwan (11): ook in trainingen productief. Training Dinsdag even bij Rijnsburgse Boys wezen kijken. Het clubje oefent per slot van rekening haar voetbalactiviteiten een steenworp afstand van mijn eveneens Rijnsburgse woning uit - veel problemen gaf die oversteek dan ook niet. Heb daar wel mijn ogen een beetje uitgekeken. Niet zozeer dat de meer dan voltallige se lectie zich ondanks de nattig heid keurig staande hield op het vrijwel onbespeelbare trainingsveld, maar wel de in zet die werd getoond was erg opvallend. Een eenvoudig trainingspartij tje, dat werd al snel duidelijk, kennen ze bij de Boys niet (meer). Speelhelftjes van tien minuten - ze worden volledig benut. Toch geroutineerde jongens als Van der Zwan, Haasnoot en Vreugdenhil, lo pen zich de benen onder het lijf vandaan. Waarmee we eigenlijk alleen maar willen stellen dat oefen- meester Wijnands de ?aken daar goed onder controle heeft En dat is best wel waard eens gezegd te worden. Training (2) Meer genoemde Cor Vreug denhil speelde toch een opval lende rol in het geheel. De Rijnsburgse spelverdelers die eerder voor Ter Leede en Noordwijk uitkwam, ligt ook tijdens de training erg vaak op de grond, middels slidin- gen nog veel op het laatste moment regelend. Ook daar wordt door besnor de Vreugdenhil dus duidelijk op getraind. is dan een feit. En opnieuw is VTL dan bij een dergelijk treffen betrokken. Opnieuw hebben de Vlietbewoners dan de kans het verloien gegane KNVB-terrein te heroveren. In een voetbalwereld waarin bijgeloof soms hoofdrollen vertolkt, is dit een moment om weer erg stil bij te staan. Twee keer al ging het fout voor VTL. En als het aan KRV ligt, zal het opnieuw verkeerd gaan voor de Leide- naars. Een plek in de vierde klasse trekt de Katwijkers vanzelfsprekend ook erg aan. Een moment om, zoals ge zegd, stil bij te staan mensen. En een beslissingswedstrijd om naar toe te gaan. Beslissing Mocht die beslissingswedstrijd er inderdaad komen - de bal blijft ook in dat laatste duel van KRV vanzelfsprekend rond, mocht VTL inderdaad die promotieboot weer mis sen, dan rest de Vlietbewo ners in tegenstelling tot eerde re afdelingsseizoenen een troost: de plek in de nieuw te formeren hoofdklasse is in middels al ruim zeker gesteld. Een nieuwe topafdeling die - al is die waarschijnlijk voor slechts een jaar ingesteld.- als het allemaal normaal loopt twee promotieplaatsen naar de KNVB zal kennen. En dan hoeft VTL eindelijk geen eerste te worden om die zo verlangde overstap te kun nen maken. Is die „eeuwige tweede plaats" eindelijk vol doende. Maar ja - dat is wel erg ver doorgeredeneerd. Eerst maar eens kijken wat er dit jaar gebeurt. Leiden Toch gedegradeerd. De con clusies na het gelijkgespeelde duel tegen Oranje Zwart, ble ken toch juist - de in de hoofdklasse debuterende Leid se hockeyclub zou een aantal punten tekort gaan komen. De overwinningen op Tilburg en Hattem zouden niet vol doende blijken. Jammer natuurlijk, maar de LMHC kent ook een troost Juist het uitbreiden van de hoofdklasse naar twintig teams komend seizoen (een beslissing die hoogstwaar schijnlijk wel overeind blijft ondanks de grote kritiek) kan Leiden erg goed van pas gaan komen, kan de ploeg van Grippeling weer spoedig in het hockeywalhalla bren gen. En dan te bedenken dat ook Leiden fel gekeerd was tegen die versterkte promotie die die uitbreiding van de hoofd klasse moet bewerkstelligen. Het kan aardig lopen toch. Training (3) Alleen beide doelverdedigers die tijdens die trainingsp^rtije in actie kwamen, hadden het duidelijk niet zo naar hun zin. Want pas bij die potjes blijkt wat een geweldige schotkracht het huidige Rijns burgse Boys toch wel bezit Van der Zwan, Haasnoot, Merbis - noem maar op, ze scoorden een hoop treffers. En echt houdbaar waren de meeste toch beslist niet Beslissing Nog één overwinning van KRV en het is weer zover. De zoveelste beslissingswed strijd in de nog prille historie van de Gouds-Leidse afdeling

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13