Ook kleine partijen willen zetels Nieuwe regeling voor verbetering van woningen komt volgende maand Naar een Europees Parlement Echtpaar Dubinsky concerteerde in Duivenvoorde Principe-akkoord over Hoveniers-cao Vondeling99 hield politie voor de gek BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JUN11979 PAGINA9. Op 7 en 10 juni gaat het Verenigd Europa naar de stembus voor de verkiezing van een nieuw Europees Parlement. Voor het eerst in de geschiedenis zal de verkiezing rechtstreeks door de bevolking van de lan den van de Europese Gemeenschappen wor den gekozen (tot nu toe gebeurde dit door de nationale parlementen). Van de 410 le den die straks in Straatsburg over het wel en wee van Westelijk Europa zal waken, wijzen de Nederlandse kiezers er 25 aan. Om een inzicht te geven in het ontstaan van het Verenigd Europa, zijn problematiek en de verwachtingen rond de totstandko ming van het nieuwe Europese Parlement, gaan wij in een aantal afleveringen de ver schillende facetten hiervan na. Vandaag: de kleine partijen in Nederland DEN HAAG Als we de uitslagen van de Kamer-, staten- en raadsverkiezingen van 1977 en 1978 en van recente opiniepeilingen als richtsnoer nemen, zullen slechts vier van de tien groeperingen die kandidatenlijsten voor de Europese verkiezingen van 7 juni ingediend hebben erin slagen zetels in het nieuwe Europees Parlement te verwerven. Dat zijn de PvdA, het CDA, de WD en D'66. Ómdat er maar 25 Nederlandse zetels in het Europees Parlement te verdelen zijn (en niet bijvoorbeeld 150, zoals bij de Twee de Kamerverkiezingen), wordt het een hele toer om de kiesdeler te halen. Ruwweg zou men kunnen zeggen dat alleen die groepe ringen die in de Tweede Kamer zes of meer zetels zouden verwerven, in het Europees Parlement in Luxemburg en Straatsburg v ertegenwoordigd zullen zijn. Niettemin: er zijn niet vier maar tien kandi datenlijsten. Naast de al genoemde vier gaan zes andere groeperingen een gooi naar een of meer zetels in het Europees Parle ment doen. namelijk de SGP, de PPR, de CPN. het GPV, de PSP en de heer Winand Leschot. Volgens de regels van de logica en de statis tieken zouden ze een hopeloze strijd voeren (de SGP en de PPR hebben in de Tweede Kamer drie zetels, de CPN twee, de PSP en het GPV één, en de heer Leschot is in de Nederlandse politiek volledig onbekend), maar toch doen ze een poging. Heleméól kansloos zijn ze niet, maar hun mogelijkhe den zijn bijzonder klein. Waarom doen ze dan mee? Enerzijds omdat ze menen dat hun taak als partij zich ook uitstrekt tot Europa, anderzijds omdat deze verkiezingen nu eenmaal mede als graadmeter voor de nationale politieke verhoudingen fungeren en ze (behalve Leschot) daarbij een rol wil len spelen. We gaan in deze beschouwing heel in het kort na wat de kleine partijen willen en wie hun lijsttrekkers zijn. SGP: Christenplicht Lijstaanvoerder is ir. H. van Rossum (59) uit Zeist. Hij is sinds 1967 lid van de Tweede Kamer en geldt binnen en buiten zijn partij als een van de beste parlementariërs. Van Rossum kreeg al vrij snel na zijn intrede in de Kamer grote bekendheid vanwege een 1972), een zeer actief parlementariër, met name bedreven op terreinen als energie en economische zaken. Hij was ook enige tijd lid van provinciale staten van Gelderland. De PPR ziet zich in de Europese verkie zingsstrijd als „groene partij", in de zin van voorvechtster van milieubelangen. Ze hoopt dat ze, als ze een zetel in het Europees Par lement krijgt, samen kan werken met geest verwante groeperingen uit de andere lid-sta- ten. Grote aandacht zal voor haar in het Europa van de Negen (waar sprake is van een te sterk centralisme) de kleinschaligheid moeten krijgen. „De regionale autonomie vormt de basis van een waarlijk democrati sche gemeenschap. De regio's zijn de dra gers van de soevereiniteit. „De bevoegdhe- initiatief-voorstel van zijn hand (over de wa terstaat), dat hij glansrijk door Tweede en Eerste Kamer haalde. De SGP heeft grote bezwaren tegen supra nationale politieke eenwording van Europa, maar zij wil wél medewerken aan de bevor dering van de onderlinge economische con tacten tussen de lid-staten van de Europese Gemeenschap. De SGP wil haar stem in het Europees Par lement laten horen, onder meer om te hel pen bevorderen dat bij het maken van Eu ropese verordeningen rekening gehouden wordt met Gods Woord en Wet. Ook vindt ze dat de Europese landen gezamenlijk moe ten optreden tegen internationale misdaden, kaping, terreur, drugshandel, prostitutie en abortus. PPR: Milieu den van het Europees Parlement zullen uit gebreid moeten worden op het gebied van wetgeving, begroting en controle. De Euro pese Commissie zal een politiek college moeten worden, benoemd door en verant woording schuldig aan het Europees Parle ment. Zeer sterke nadruk legt de PPR op de noodzaak van een selectieve economische ontwikkeling. Het economische beslissing sproces zal gedemocratiseerd moeten wor- CPN: Tegen Duitse hegemonie Lijstaanvoerder: M.J. Haks uit Amsterdam, voorzitter van de CPN-fractie in provinciale staten van Noord-Holland en lid van het partijbestuur. De heer Haks heeft veel erva ring opgedaan in contacten met andere communistische partijen. Hij was in het maatschappelijk leven geruime tijd werk zaam als taxichauffeur in de hoofdstad en was en is aktief in tal van actiecomité's. Volgens Haks doet de CPN mee aan de Eu ropese verkiezingen „om bij te dragen aan het doorbreken van de EEG-politiek zoals die tot dusver is gevoerd". „Wij zijn voor een andere politiek in Europa die niet ten dienste staat van de multinationale en niet leidt tot Duitse hegemonie. Daarvoor is machtsvorming nodig. Om te helpen die tot stand te brengen nemen wij deel". De CPN is vóór Europa, maar niet voor al les wat onder Europese vlag wordt opge diend. De CPN is bijvoorbeeld tegen een Europese kernmacht, wel voor Europese sa menwerking op democratische basis. De be langrijkste Europese kwestie is voor Haks dat Europa niet nogmaals in een oorlog ge stort mag worden. GPV: Natie Lijstaanvoerder: dr. J. Blokland (36) uit Ca- pelle aan den IJssel. Hij is hoofd van de af deling planning van de Rijksplanologische Dienst en wetenschappelijk hoofdmedewer ker van de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Verder vertegenwoordigt hij het GPV in de gemeenteraad van Capelle. Het GPV voert zijn verkiezingscampagne onder het motto: „Om het behoud van de natie". Daarmee wordt al duidelijk dat het GPV de supranationale aanpak van de hand wijst. „Wij willen streven naar de best mo gelijke ontplooiing van een Europa waarin de zelfstandige staten blijven bestaan. Wij willen dat de Europese naties zich elk vreedzaam ontwikkelen in een toenemend besef dat ze afhankelijk zijn van God. maar vrij in de wereld", aldus het manifest van het GPV voor deze verkiezingen. De vrijheidsrechten van minderheden moe ten ondersteund worden als die behoren bij passende vormen van autonomie. De EG moet strijden tegen terrorisme en de mis- PSP: Tegen Europa van het Kapitaal Lijstaanvoerder: B. Kalma (55) te Rotter dam. Hij is oud-hoofdinspecteur van politie in Rotterdam en oud-lid van de Rijnmon- draad voor de PSP. Kalma kreeg grote be kendheid door zijn conflict met functionaris sen binnen de Rotterdamse politie naar aan leiding van bepaalde politieke activiteiten zijnerzijds. Toen hij zich gedwongen zag als politieman op te stappen beschouwde hij dit als „Nederlands duidelijkste geval van Be- rufsverbot". De PSP vindt dat het Europees Parlement al het mogelijke moet doen om bijvoorbeeld de multinationals de controleren. Ze zal zich ook daar keren tegen de vrije onderne- rrtingsgewijze produktie en tegen alle krach ten die vredebedreigend zijn. Ze zal haar pacifistische denkbeelden er duidelijk uit dragen. LESCHOT: Medemenselijkheid Enige kandidaat op de lijst: Winand J. Le schot, zakenman, gemeenteraadslid van Ey- gelshoven (Limburg). Leschot beschouwt zich als de man van de basis, die hij in het Europees Parlement wil vertegenwoordigen. Als Zuidlimburger is hij, zo zegt hij, zich bewust van de noodzaak van de samenwerking over de grenzen heen. Leefbaarheid en medemenselijkheid staan bij hem voorop. Hij hoopt dat velen op hem zullen stemmen, die het in de gevestigde Ne derlandse partijen niet zien. Het Europees Parlement moet de volksgezondheid voorop stellen. Er dient een sterk parlement te ko men met menselijke kenmerken als tegen hanger van de machtsposities die de raad van ministers in de EG nu bekleedt. Een parlement met het volk achter zich, aldus Leschot, die zich in alle kieskringen van ons land kandidaat heeft gesteld EVERT MATHIES MINISTER ZWICHT VOOR KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) heeft de Tweede Kamer gistereh beloofd binnen één a twee maanden een gewijzigde regeling uit te vaardigen met betrekking tot het subsi diëren van verbeteringen aan particulie re woningen. De bewindsman zegde dit toe nadat het duidelijk was geworden dat de Kamer een daartoe strekkende motie van CDA en VVD zou steunen. De oppositie stemde overigens met tegen zin voor de motie. Ten eerste omdat zij er niet van houdt een minister „blanco volmacht" te geven en ten tweede omdat zij het niet eens is met de wijzigingen die de minister in de regeling wil aan brengen. Deze zouden namelijk lang niet voldoende zijn om te garanderen dat er vooral -in de oude stadswijken ingrijpen de woningverbetering tot stand kan wor den gebracht. PvdA, D'66 en PPR bleven erop hameren, dat alleen subsidie zou moeten worden gegeven aan de mensen in gebieden die door een gemeentebe stuur zijn aangewezen. CDA en WD, die ook grote bezwaren hadden geuit tegen de nu geldende rege ling (ingegaan op 15 februari van dit jaar), verklaarden zich bereid af te wachten wat voor effecten de wijzigin gen zouden hebben. Volgens deze frac ties is het zeker niet uitgesloten, dat juist de mensen die de geldelijke steun van het rijk het hardst nodig hebben, daar van zullen profiteren. Een half jaar na het van kracht worden van de wijzigin gen willen christen-democraten en libera len een rapport van de minister waarin de effecten worden beschreven. De be windsman zegte dit toe. Smeulende schepen in Iraanse haven In de Iraanse havenstad Choramshahr woeden al eni ge dagen gevechten tussen leden van de Iraanse revolu tionaire garde en Arabische immigranten. Vandaag open den de garde het vuur op een menigte van enkele dui zenden Arabieren, die aan het betogen waren. Het is niet bekend of er slachtof fers gevallen zijn. Op de foto: smeulende schepen in de haven. Als gasten van de Kunstkring Duivenvoorde speelden gister avond in het gelijknamige Voorschotense kasteel het Russische muzikantenechtpaar de violist Rostislav Dubinsky en de pianiste Luba Edlina. Deze sedert 1976 in Neder land woonachtige musici ken de men reeds als leden van het Dubinsky-pianokwartet, een ensemble dat in april j.l. in Diligentia concerteerde. Tussen dat Diligentia-optre- den en de Beethovenavond in Duivenvoorde valt een duide lijke overeenkomst aan te wij zen. Met name Luba Edlina blijkt de voorkeur te geven aan een stevige aanpak, waar bij valt te vermelden dat men helaas niet de beschikking had over een kleinere vleugel dan de te forse Steinway. De prachtige Marotzaal is geen concertzaal en het gevolg was, dat Beethovens sonates nogal fors, stormachtig en ui termate krachtig overkwamen. Het zou onjuist zijn niet te vermelden, dat er wel dege lijk ruimte was voor poëzie en tederheid. Het accent lag echter op een pathetisch ka rakter en dramatische intensi teit, het spel van beide musici is doordrenkt van spanning en geladenheid. Uit de reacties van de aanwe zigen valt af te leiden, dat de gewijzigde stoelenbezetting goed bevalt. Door de kring- vormige-opstelling is het pu bliek meer bij het muzikale gebeuren betrokken en ook visueel voldoet deze opstelling meer. Weliswaar heeft niet een ieder zicht op de verrich tingen aan de vleugel, doch het spel van Dubinsky was ook zichtbaar. Het vierde Duivenvoordecon cert is op 14 juni. Met zang en spel brengt Camerata Tra- jee tin a een programma met muziek uit de tachtigjarige oorlog. A.H. Acht amateurs bij FC Den Haag DEN HAAG - FC Den Haag heeft voor komend seizoen acht amateurs aangetrokken. Het zijn Bakker (Feyenoord), Van Dijk (Olympia Gouda), Wotte (FC Twente), Pleun Storm (DEVJO), Ronald Vris- sen (SOA), Albert van Garde ren (VUC), Gert Jan la Graauw (Naaldwij'k) en Ah med Keloghu (Zwart Blauw). Inmiddels is een aantal con tracten verlengd. Zo tekenden Van Bergen Henegouwen, Van Delft, De Vroedt, Have naar, Treling, Van der Zwan en Tempelaar Korevaar, Jon ker, Wickel en Mansveld heb ben allen nog een lopende verbintenis. WASSENAAR De buurtve reniging sluit haar seizoen met het organiseren van drie spelavonden. De sjoelliefheb bers hebben dinsdag 5 juni hun laatste avond, donderdag 7 juni is er een slotavond voor het bingo (er zijn extra prijzen) en dinsdagavond 12 juni wordt de klaverjascom- petitie afgesloten. Alle avonden beginnen om acht uur, de plaats van de evenementen is het ontmoe tingscentrum aan de Broek- Discriminatie ,,In Stil Vertrouwen" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiesvere niging van de SGP in Putten „In Stil vertrouwen" heeft zich volgens minister Wiegel schuldig gemaakt aan discri minatie, toen zij op 24 april een openbare vergadering over de Europese verkiezin gen niet toegankelijk ver klaarde voor vrouwen. Hij zei dit donderdag op vragen van het PvdA-Tweede Ka merlid mevrouw Langedijk. De fractieleider van de SGP in de Tweede Kamer, ds. Abma, zei dat er inderdaad nog enige afdelingen zijn, waar vrouwen niet worden toegelaten. Op de vraag of de partij hier afwiizend tegen over staat antwoordde hij: „Wanneer deze afdelingen geen vrouwen od de vergade ringen wensen, dan moeten die niet worden aangekondigd als een ODenbare vergadering, maar dan moeten daar een besloten karakter aan gege ven worden". Volgens hem zijn echter in de andere kies verenigingen weinig proble men wat dat betreft. FNV kweekschool in gedram en ontevredenheid DEN BOSCH Het liberale Kamerlid Broos van Erp heeft gistermiddag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Den Bosch, de vrees uitge sproken dat de FNV-cursus „Politieke bewustwording" wel eens zou kunnen uit groeien tot een kweekschool, waar men opleidt tot „drs. in gedram en ontevredenheid" of „drs. in het genot en ge mak". Een dergelijke opleiding wees Van Erp van de hand. Een FNV-cursus, opgezet door een objectief en neutraal bureau noemde hij daarentegen „een prijzenswaardig initiatief". In zijn toespraak haalde het ka merlid fel uit naar voorzitter Arie Groenevelt van de indus triebond. Hij noemde hem „Nederlands grootste deugniet aller tijden". Poetsdag Vijfennegentig procent van de Nederlanders lijdt aan tandbe derf en tandvleesziekten. Voor een aantal mondhygiënisten van de Amsterdamse universiteit was dit aanleiding om giste ren in de hoofdstad een nationale poetsdag te houden. Geze ten in heuse tandartsstoelen kregen belangstellenden aanwij zingen hoe zij hun gebit het beste schoon konden houden. Maandag 28 mei is een prin cipe-akkoord bereikt over de CAO voor het Hoveniersbe drijf 1979 met een looptijd van 1 januari 1979 tot en met 31 december 1979. De volgende wijzigingen zijn overeengekomen: De lonen worden verhoogd met 1,65% per 1 juli 1979, de vervroegde uittreding, die nu mogelijk is voor 64-jarigen, wordt per 1 januari 1980 uit gebreid tot de 63-jarigen. De uitkering wordt per 1 januari 1980 op 85% bruto gebracht. De werknemers zullen over de periode van 1 juni 1979 t/m 31 december 1980 0,35% van de loonsom in de kosten van de VUT-regeling bijdra gen (50% van de geschatte kosten in 1980 bij een rege ling voor 63- en 64-jarigen). De bijdrage wordt vereffend met de initiële loonsverho ging per 1 juli 1979, zodat per slado een verhoging van 1,3% plaats vindt. Verder wordt het aantal vakantiedagen met één dag uitgebreid tot 22 dagen, de vakantietoeslag per 1 juli 1979 verhoogd van 8 tot 8 1/3%, de minimumvakantietoeslag per 1 juli 1979 verhoogd van 1850,— tot/ 1950,—. De automatische prijscompen satie wordt voortgezet. De mi nimumprijs-compensatie wordt per 1 juli 1979 ver hoogd van 222,50 tot 240,— per procent op jaar basis. Afspraken zijn gemaakt om in de tweede helft van 1979 een gemeenschappelijke stu die te verrichten naar de op zet van een funk tie jarensys- teem, welke zo mogelijk zal worden opgenomen in de CAO voor 1980. Een aantal vergoedingen zal per 1 juli 1979 met 4% wor den verhoogd, waarbij bedra gen praktisch worden afge rond. In de CAO zal voorts een aantal redactionele aanpassin gen worden aangebracdht. De bevoegdheid daartoe is gede legeerd aan een gemeenschap pelijke redactiecommissie. AMSTERDAM De kleine „Petas Karintopoulos", de negenjarige jongen die op 23 mei als „vonde ling" op het Cen traal Station in Amsterdam werd aangetroffen en sindsdien in een tehuis verbleef, blijkt de Amster damse vreemde lingenpolitie al die tijd voor de gek te hebben ge houden. De jongen heet in werkelijk heid Vasihos Moukas, heeft de Griekse nationaliteit en zijn ouders wonen in Düssel- dorf. Bij verhoren op het po litiebureau had hij verklaard, dat zijn ouders bij een ver keersongeluk om het leven waren gekomen en hij in Skopje (Joegoslavië) woonde. Ook zou hij drie dagen tevo ren vanuit Skopje per trein naar Nederland zijn gekomen. Nu is komen vast te staan, dat hij in de middag van 23 mei in Düsseldorf op de in- ternationale trein naar Am sterdam was gestapt. Vasilio's spel was uit toen men gistermorgen op het Ne derlandse consulaat in Düssel dorf in een plaatselijke krant las dat de Duitse recherche naar een vermist Grieks jon getje zocht, dat dit jaar al vier keer eerder van huis was weggelopen. Op het consulaat werd toen onmiddellijk aan de vondeling in Amsterdam gedacht De Duitse recherche werd gewaarschuwd, die daarop contact opnam met de collega's in de Nederlandse hoofdstad. Aan de naam Pe tas Karintopoulos had de Duitse politie toen al voldoen de om de jongen te kunnen identificeren. Ook bij een vo rige weglooppartij had Vasili- os deze valse naam gebruikt. De kleine avonturier, die kort geleden in Keulen ook als als verstekeling op een schip werd aangetroffen, is inrrud- dels op transport naar Düs- seld orf gesteld. Camouflagenetten voor Zd.-Afrika blijven in loods ROTTERDAM De Ver- voersbonden FNV zijn er gis teren achter gekomen dat bij het overslagbedrijf Europe Container Terminus in Rot terdam tien ton camouflage- netten zou worden ver scheept, met bestemming Zuid-Afrika. Het transport ging niet door. Nederland heeft een VN-reso- lutie ondertekend, waarin wordt bepaald dat via ops land geen oorlogsmateriaal naar Zuid-Afrika mag worden verzonden. Daarom schakel den de bonden de Economi sche Controledienst in, en gingen zij met het personeel praten. De directie van het bedrijf heeft later hiet perso neel van de loods waar de uit Duitsland afkomstige netten liggen opgeslagen, opdracht gegeven het karwei niet aan te pakken. Wat er verder met het oorlogsmateriaal gaat ge beuren, is nog niet bekend. Ondank» dreigement Albeda ZIEKENHUISPERSONEEL KRIJGT VOLLEDIGE TREND UTRECHT (ANP) De salarissen van de 180.000 werknemers in het ziekenhuiswezen worden met de volledige trendpercen tage van 2,21 procent verhoogd. De bonden hebben hierover gisteren met de Nationale Ziekenhuisraad overeenstemming bereikt, na het mislukt gesprek van minister Albeda (sociale zaken) met de zogenaamde trendvolgers. Tijdens dat gesprek dreigde de minister, zoals toen werd ge meld, met een loonmaatregel in de sectoren van gezondheids zorg, welzijnswerk en bejaardenzorg. Reden daarvoor was vol gens de minister, dat het volledig volgen van de trend grote fi nanciële moeilijkheden zou veroorzaken. De Nationale Ziekenhuisraad liet gisteren weten contractueel verplicht te zijn per 1 januari j.l. de volledige trend uit te be talen. Na het gesprek met de minister zag de Raad geen aan leiding om dat verder uit te stellen. Subsidie voor „Vrouwen- persburo" UTRECHT De provincie Utrecht zal mogelijk 82.000 gulden subsidie verstrekken voor de oprichting van een zogeheten „vrouwenpersbure au". De vier betrokken dames, al len afgestudeerd aan de school voor de journalistiek in Utrecht, stellen dat zij een jaar vruchteloos hebben ge studeerd en daarom zijn ge komen tot de oprichting van de „Stichting Vrouwenpersbu- ro". Zij doen een beroep op de „werkgelegenheidspot" van de provincie. De commissie economische zaken van de provincie Utrecht heeft zich in meerderheid akkoord ver klaard met de aanvraag. De vier oprichtsters menen dat de bestaande media niet voorzien in de behoefte aan informatie voor de vrouw. Volgens hen vullen zij „een gat in de informatiemarkt". Russische expeditie op Noordpool MOSKOU (Reuter) Zeven ontdekkingsreizigers van de Sovjet-Unie onder leiding van professor Dmitri Sjparo van de universiteit van Moskou hebben gisteren de Noordpool bereikt na een reis per boot en ski in het poolgebied. De groep was op 16 maart van het Henrietta-eiland ver trokken in rubberboten. De expeditie is georganiseerd door het Sovjetblad Komso- molskaja Pravda.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9