.Nosferatu' meer dan een vampierfilm Oude scheepsprenten bij E. de Keuning Anthony Quinn schittert in „The passage" Litho's in „Witte Duif" SPELEOLOGIE IN RIJKSMUSEUM Moderne doch figuratieve kunst in galerie Oude Rijn Deze week in de bioscopen En verder. LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JUN11979 PAGINA 7 LEIDEN Het grot-onder zoek (speleologie) in al haar facetten staat centraal op een grote tentoonstelling die van 7 juni tot en met 31 augustus uordt gehou den in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralo gie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden. De expositie wordt inge richt in samenwerking met het museum door Speleo Nederland. De tentoonstelling toont zo wel de sportieve kant van speleologie als de weten schappelijke zijde. Het spor tieve element zal blijken uit het aangevoerde materiaal dat betrekking heeft op klimtechnieken. grotduiken en veiligheid. In weten schappelijk opzicht wordt aandacht besteed aan het ontstaan van de grotten (ge ologie), de vorming van druipsteen (mineralogie), overblijfselen van vroegere grotbewoners (paleontolo gie), menselijke activiteiten in grotten (archeologie), te genwoordige levensvormen in de grotten (biologie) en het in kaart brengen van de grotten (topografie). Behalve foto's en tekeningen zijn veel voorwerpen te zien, zoals gesteenten, druipsteen vormingen. fossielen, biolo gisch materiaal (blinde grot- vissen) en technische uitrus ting. Een diaserie geeft een algemeen overzicht van spe leologie. De expositie is te bezichti gen van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur, alsmede op de zonda gen van twee tot vijf uur. 19 KUNSTENAARS IN VOORJAARS-EXPOSITIE Leidschendam In het centrum .,De Schakel" in Leidsenhage wordt van 2 tot en met 28 juni grafisch werk geëxposeerd van de 28-jarige Jan Naezer. Jan Naezer maakt in hoofdzaak prenten waarbij hij gebruik maakt van de gedragingen van lijnen en vlakken bin nen het grafische proces. Voorstellingen in de traditi onele zin zijn niet aanwezig, de grafiek zelf fungeert als onderwerp van zijn werk. Op zijn prenten wordt niets meer bedoeld dan getoond wordt. In tegenstelling tot de meeste kunstenaars ziet Jan Naezer de grafiek niet als iets ondergeschikts maar als een duidelijk zelfstandig gegeven dat als zodanig ook benaderd moet worden. Grafiek is volgens hem meer dan een techniek die wordt aangewend ten gun ste van iets. De prenten op de expositie zijn de beste getuigen van zijn bedoelin gen. Werken van Jan Naezer, die zijn opleiding genoot aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. bevinden zich in de collecties van het rijk, de gemeente Den Haag en in particuliere collecties in Ne derland. Zwitserland en de Verenigde Staten. Voor zijn totale grafisch werk ontving de kunstenaar in 1977 een bijdrage van het Karei Klinkenbergfonds. De ten toonstelling die zoals ge bruikelijk gratis toeganke lijk is wordt zaterdag 2 juni om 14 uur geopend door mevrouw ir. T. C. Kiers, Leidschendams gemeente raadslid voor D'66. De ope ningstijden zijn op weekda gen van 13.30 tot 16.30 uur, dinsdag woensdag en vrij dag ook 's morgens van half 11 tot 12 uur, op zater dagen van 10.30 tot 16.30 uur en op de koopavonden. Naast deze expositie zijn er prenten van Jan Naezer te zien bij Fleur 2000, Dam- laan 66 in Leidschendam. STUDIO Nosferatu de vampier (12) met Klaus Kinski en Isabelle Adja- ni Regie: Werner Her zog. Wie alle voorpublieiteit, die Werner Herzog's film „Nos feratu" kreeg tijdens de op namen in Delft, vergeten is en denkt een vampierfilm naar het recept van Holly wood of de Engelse Ham mer-studio's te zien te krij gen, komt bedrogen uit. Dit om teleurstelling bij bloed dorstige kijkers te voorko men. Want Herzog heeft alle rattenproblemen ten spijt de film gemaakt, die liij steeds ongeveer voor ogen moet hebben ge had. Een terugkeer naar het Duitse expressionisme in de film, een in visueel schitterende beelden ver pakt noodlotsverhaal, dat in de hier vertoonde Duitse versie beter overkomt dan destijds bij de première op het filmfestival van Avori- Werner Herzog heeft nooit onder stoelen of banken ge sloken, dat hij Bram Sto ker's Dracula-verhaal maar ven bijeenraapsel van vam pierlegenden vond en dat zijn voorkeur uitging naar de filmversie die Murnau er in 1922 onder de titel „Nos feratu" van maakte, een werk dat hij om zijn waar schuwing tegen het opko mend nazismë de belang rijkste zwijgende Duitse filirt vond. Herzog's „Nosfe ratu is Murnau trouw geble- Met een voortslepende Klaus Kinski als de vam pier, in zijn afzichtelijke Max Schreck-make-up meer deerniswekkend als hij kla gelijk om bloed kreunt dan angstaanjagend. Isabelle Adjani is een mooie, zich vergeefs opofferende Lucy en Bruno Ganz een verbij sterde Jonathan Harker. De grote vampierbestrijder Dr. van Helsing is hier een oude sul die alles doet mis lukken terwijl tekenaar schrijver Roland Topor van de makelaar Renfield een waanzinnig lachend vam pierslaafje maakt. Van de Nederlandse rolbezetting is in de slotfase Herzog moest driftig couperen in de eindmontage om aan de vereiste twee uur speelduur te komen weinig overge bleven, maar Delft zo zonder auto's en fietsen langs de grachten komt schitterend uit de verf. £lea Gelderse K&eghi VOORSCHOTEN Schepen hebben altijd een bijzondere plaats ingenomen in het le ven van de Nederlanders. Het waren voor al in de zeventiende eeuw zeer belangrijke bronnen van inkomsten. Een groot deel van de welvaart in onze Gouden Eeuw hebben wij te danken aan die schepen. Dat gevoel van aanhankelijkheid en waar dering is ook terug te vinden in de afbe eldingen van schepen die in de zeventien de en achttiende eeuw door zeer bekwame zeeschilders en etsers en graveurs werden gemaakt. De belangrijkste scheepsprenten uit de ze ventiende eeuw zijn van Reinier Nooms, alias Zeeman, die leefde van 1623 tot 1664. Men neemt aan dat deze schilder en etser zelf zeeman is geweest, gezien de grote kennis van het onderwerp. Zonder zijn prenten, die alle voorzien zijn van gegra veerde onderschriften, zouden wij vaak niet weten hoe vele in kronieken vermelde vaartuigen er in werkelijkheid hebben uit gezien Bij De Keuning zijn een aantal exemplaren van scheepsprenten van Nooms te zien en te koop. De Zeeuwse tekenaar Jan Roos (levend omstreeks 1774) is vertegenwoordigd met drie tekeningen van o.a. een zeilende drie masthoeker. Robert de Baudois (1575-1644) toont sche pen in stormachtig weer op een gravure „De Herfst" die deel uitmaakt van een se rie van vier seizoenen. Een andere grootheid op scheepsgebied is Gerrit Groenewegen (1754-1826). Ook al zo'n kunstenaar die nauw bij zijn onder werp betrokken was. Groenewegen was van oorsprong scheepstimmerman, maar doordat zijn been bekneld raakte tussen een klapbrug, kon hij dat beroep niet meer uitoefenen. Hij legde zich toe op het tekenen van schepen. En met veel succes. Groenewegen markeert het eind van een tijdperk. In dezelfde tijd dat zijn tekencar rière ten einde liep. voer de eerste stoom boot de Nieuwe Maas op, het Engelse schip Defiance, op 10 mei 1816. Groenewegen bepaalde zich echter als laat ste tot het tekenen van trotse zeilschepen, waarbij hij ook de binnenvaart niet vergat. Een statige Barkentijn, maar ook een een voudige Heynst zeilen bij De Keuning langs de wanden. De serie prenten wordt gecompleteerd door een aquatint van Ploos van Amstel, naar een schilderij van Ludolf Bakhuizen. Het is een gezicht op het IJ. waar een im posante Oostindiëvaarder zojuist binnen valt. De tentoonstelling Oude Schepen is geo pend tot en met 29 juni, op vrijdagen en zaterdagen van 11-17 uur, en na telefoni sche afspraak. E. de Keuning, Oude Pren ten, Molenlaan 2, Voorschoten (vlakbij de oude Dorpskerk). LEIDEN Moderne kunst is wel zo'n beetje het han delsmerk van galerie de Oude Rijn aan de Stille Mare 4. Dat moderne kunst zeker geen synoniem is voor abstracte kunst be wijst de voorjaarsexpositie van deze Leidse galerie, die bestaat uit het vooruitstre vende en meestal figuratie ve werk van niet minder dan 19 kunstenaars. Een dergelijke hoeveelheid exposanten betekent natuur lijk ook een veelheid van kunstuitingen, variërend van potloodtekeningen tot houten schalen. Etsen ne men een belangrijke plaats in op de voorjaarsexpositie, vervaardigd volgens talrijke procédés en in kleur of zwart-wit. Hans Andringa, Anne Huisjes, Fran^oise Aquillard, Enric Adsera, Marry Hpvig, Anne Hulle- man, Jan Krejc'i, Oldrich Kuhanek, Sietse Smeding en Ans Wortel zijn met et sen vertegenwoordigd. Een oude bekende is de Leidenaar Hilbrand Bruy- ning, present met een olie verfschilderij en tekeningen. Ook dit keer is het ietwat komische aspect, dat vaak in zijn werk terugkomt, aanwezig. Het leger is in dit geval het mikpunt van de ironie van de kunstenaar. Het grote olieverfschilderij „Het meisje en het mon ster" geeft naast een clow neske dame als het meisje een grote groengepakte mi litair met gasmasker als het monster te zien. Titels als „Als het vaderland roept dient de vlag danig enzo voort" en „Want je moet schoon zijn als je het va derland dient" spreken in dit opzicht voor zich. Opvallend zijn de houten schalen van Christine Lan- gerhorst. Ze worden geken merkt door de zeer fraaie tekening van het „pure" hout dat door de kunstena res speciaal is geselecteerd. Het gaat dan ook wel om houtsoorten met tot de ver beelding sprekende namen als Moeras Cyprus, Taxus Baccata en Andaman Pa- douk. De voorjaarsexpositie van Galerie de Oude Rijn be staat verder uit gouaches van Erli Esselink, gemengde technieken van Jan Hamer- ling, keramiek van Vilma Henkelman, litho's van Jo sephine Kelly, gouaches van Fanny Mazure, acryl op pa pier van Nick Oudshoorn en olieverf op papier van Oscar Penez. De uitgebreide tentoonstel ling is tot en met 30 juni te zien van woensdag tot en met zaterdag van 12 tot 17 uur, op zondag 10 juni ook nog van 14 tot 17 uur. Grafiek in „De Schakel" 7inpunerhoofdman Christopher Lee wordt met benzine overgoten. KATWIJK AAN ZEE In galerie de „Witte Duif" wordt aanstaande zaterdag een verkooptentoonstelling gehouden, van een tiental bijzondere litho's. Twintig van deze litho's zijn uit de periode 1840-1880, afkomstig van de Kunstkronijk. Het in de vorige eeuw bekende kunstblad de „Kunstkronijk" had de gewoonte om iedere maand twee litho's, meestal van bekende kunstenaars, bij de aflevering in te sluiten. De litho grafie verving tot ongeveer 1880 op artistieke wijze de fotogra fie. Een litho is een tekening op steen, die meerdere malen af gedrukt kan worden Twintig van de in galerie „De Witte Duif", Voorstraat 92 te Katwijk, tentoongestelde litho's zijn uit de periode van voor 1880. Daarnaast zijn er ook litho's (en gravures en andere kunstwerken) uit deze eeuw (waaronder van Dobbenburg en Verstijnen). Galerie „De Witte Duif" is iedere zaterdag geopend van 11 uur tot vijf uur 's middags. LIDO I - The passage (16) met Anthony Quinn en Malcolm McDowell. Regie. J. Lee Thomson. Regisseur J. Lee Thomson is een bekwaam vervaardi ger van publieksfilms. 'The passage' is daar een uitste kend voorbeeld van. Een stevige dosis actie, gelar deerd met een vleugje sex en romantiek, opgehangen aan enkele voortreffelijke acteurs en geen enkele re gisseur kan zich nog een buil vallen. Het verhaal kan dan nog uitermate zwak zijn ook. Maar met een ac teur als Anthony Quinn in een hem op het lijf geschre ven rol als ruige bonk is het verhaal ondergeschikt. Zo is dat tenminste in 'The passage', waar Quinn voor treffelijke tegenspel krijgt van Malcolm McDowell als een volledig verknipte, sa distische SS-kapitein. In 'The passage' wordt de Baskische schaapherder Quinn ingehuurd om een Amerikaanse wetenschapper uit het door de Duitsers be zette Frankrijk te helpen ontvluchten dwars door de Pyreneën. Met prof. Be- rgson (James Mason) vluch ten zijn slecht ter been zijn de echtgenote, dochter en zoon. Het vijftal wordt ach tervolgd door de fanatieke SS-kapitein. Na een serie spektakulaire acties, wat ge folterde verzetslieden en het uitmoorden van een groep zigeuners. belandt het vluchtende gezelschap aan bij de Pyreneën, waar moe der Bergson het al snel moet opgeven. J.Lee Thom son weet met prachtige beelden van het bergmas- sief de achtervolging fraai in beeld te brengen, com pleet met een indrukwek kende lawine. W.B. LUXOR - Pas op of we slaan erop (12) Het Trinity-duo heeft het wilde westen voor goed de rug toegekeerd, maar slaat nog steeds even wild en humoristisch destructief om zich heen. Liefhebbers zullen zich stellig weer amuseren, (tweede week) CAMERA - Jesus Christ Su perstar (a.l.) De bekende roc- kopera gebaseerd op het Nieuwe Testament, waarin Je sus als een hippie wordt voorgesteld, (reprise, tweede week) LIDO II - The deer hunter (16) Robert de Niro en John Savage in een aangrijpende film, waarin de Verenigde Staten van nu hun frustraties over de oorlog in Vietnam af reageren. Rijkelijk overladen met Oscars, (achtste week) LIDO III - Animal House (a.l.) Een dolle komedie over een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens flink bui ten zet. (achtste week) TRIANON - Twee vrouwen (16) Vaderlandse film van de k betere categorie van regisseur George Sluizer met buiten landse topacteurs als spelers. De intiigrerende menselijke relaties worden uitstekend uit gediept. (tweede week) In de matinee: Juliana in ze ventig bewogen jaren (a.l.) Een voortreffelijk werkstuk over de vorstin dat ver uit stijgt boven het obligate ver tonen van oude journaalfrag menten (zesde week) REX - Pervers op z'n frans (16) Uitsluitend voor de lief- hebbers.(eerste week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) The deer hunter (12) zie Lido II. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Death in Veni ce (16) Klassieke film van Visconti met Dirk Bogarde die in Veneti wil sterven. EUROCINEMA IH (Alphen aan den Rijn) Foul Play (a.l.) Comedie met Goldie Horn. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Kentucky fright movie (16).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7