Analiste Rinny liet schildpad-ei uitkomen Geen verkoop van eigen woningbezit N oordwi j kerhout SCHOLIEREN ONTWERPEN EN MAKEN ZELF KINDERKLEDING KEV uit Lisse gaat operette „Blume von Hawaii" instuderen Keukens van klasse. poggenpohl Oegstgeest onderhandelde niet over AMF-woningen Zoeterwoude bouwt meer premiekoopwoningen STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JUN11979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Natuurlijk was het erg aardig wat die meiskes Van Dam uit Culemborg begin deze week op een krantenfoto lieten zien. Astrid en Jolanda toonden een schildpaddenechtpaar met gelegd ei, een uitzonderlijke produktie voor schildpadden in ballingschap. „Ho ho", dacht Rinny van der Waals aan de Seringenstraat in Leiden, bij Iris Niericker en Mieke Schakenbos. links en rechts op de foto, hebben het cou- turevak al helemaal in de vingers, al zijn ze nog zo jong. Ze zijn eerstejaars leerlingen van de opleiding Mode Kleding van de Zita Stichting, afdeling R.K. Scholengemeenschap „De Noorderwiek" aan de Leidse Ter -Haarkade. Ze beginnen nu al expert te worden op het gebied van kinderkle ding. Zo te zien dragen de zeer Jeugdige modelletjes, tussen Iris en Mieke in, een jurkje en een tuinbroek. De maaksters staan er lachend bij, want de resultaten van hun toegewijd werk mogen gezien worden. Leerlingen zoals Iris en Mie ke. afkomstig van de MAVO. HAVO en LHNO. volgen op „De Noorderwiek een tweejarige mode-oplei ding. Van deze meisjes gaan sommigen zich in het derde jaar specialiseren, waarbij eigen mogelijkheden en cre ativiteit voorop staan. Tij dens de opleiding kan er een aantekening handelsken nis en textielwarenkennis behaald worden. Met zo'n aantekening kunnen de leer lingen bijvoorbeeld in een boetiek werken. In dit geval hebben Iris en Mieke werk stukken geleverd binnen het project Kinderkleding. Dit project is opgezet naar aan leiding van het internationa le jaar van het kind. De meisjes moesten de verschil lende kledingstukken zelf ontwerpen en realiseren. Broertjes en zusjes van de leerlingen dienden als mo del. Niet zelden kregen de leerkrachten van „De Noor derwiek" die zich met dit project bezighielden van moeders te horen, dat de door hun dochters gemaakte kleding een welkome aanvul ling van de garderobe vorm de. het aanschouwen van het plaatje; „ho ho, dat is helemaal niet zo vreselijk uniek. Per slot van rekening heb ik sinds september vorig jaar een schildpadje dat onder mijn hoede uit een ei is gekropen en dat gebeurt vrij zelden onder huiselijke omstandigheden". Ik ben even wezen kijken bij Rinny, die 31 jaar is, als analiste werkt op het Zoölogish Laboratorium aan de Kaiserstraat en daarneven nog biologie studeert, waarvoor ze gisteren een tentamen moest Sinds een jaar of acht houdt Rinny van der Waals zich met schildpadden bezig, waterschildpadden. „Ik kreeg er een paar van mensen die een beetje met die schildpadden omhoog zaten en er niet veel heil meer in zagen". Pa en ma Roodwangschildpad zwemmen, plonzen en leven in een soort terrarium dat bestaat uit een plastic kinderbadje met een hekwerk erom heen. Als naaste buurman is er een moerasschildpad die af en toe uithaalt naar moe roodwang of over het hekwerkje klimt, zich dan gewoon laat vallen en door de kamer kruipt. Pa roonwang wordt door Rinny geschat op 10 jaar en grote moe is ook zoiets en weegt een kilo. Maar waar het in dit geval om draait is het kleine terrariumbakje naast de grote bak. „Ja, we hebben een jong en dat zit daarin", aldus Rinny die naar Rowan (want zo heet het, als samenvoeging van Roodwang, „origineel hè?") begint te vissen. „Nou, eieren hebben we al zoveel gehad. Dat leggen is niet zo bijzonder, maar het uitkomen van die eieren wel. Bij mij was het de eerste keer, toen op 12 september het roodwangetje uit het ei kroop. Tien gram was-ie bij de geboorte. Hij groeit lustig door als kool. In januari kreeg hij zijn eerste rode wangetje. Ik denk, dat als we hem bij de groten zetten dat moe 'm opvreet. Ik vertrouw moe niet zo erg. Het is toch al een liefdeloos stel, zo'n losvast schildpadechtpaar dat van de hak op de tak leeft en geen vaste relatie onderhoudt. Hun broedzorgen zijn erg beperkt. Doorgaans graaft de moeder - in de natuur - een kuiltje, deponeert het ei en daarna gaat letterlijk en figuurlijk zand erover. Ma trekt zich dan terug. Pa bemoeit zich er helemaal niet mee". De zon moet het dan verder doen, boven het kuiltje. Bij Rinny lag de zaak anders. Ze stopte het gelegde eitje in een potje met zand en zette het op het laboratorium bij een temperatuur van 25 graden weg. „Het broedproces duurde 68 dagen. Dat is nog aan de snelle kant, dacht ik". Rinny van der Waals vindt het best, als er een stukje over Rowan in de krant komt, „maar de mensen moeten niet denken dat ik reklame wil maken voor het houden van schildpadden door particulieren. Je hebt er veel Rinny van der Waals met ma en Rowan rood- schildpad zorg aan te besteden. Meestal weten de mensen geen raad met een schildpad die ziek wordt. Zo'n dier gaat dan doorgaans ook dood. Als mijn schildpadden er niet meer zijn zal ik ook geen nieuwe meer nemen". Nieuws van Kunst en Volharding, het muziekgezelschap dat al dertig jaar lang in Lisse thuishoort. Het is niet al te vers nieuws meer, maar we mogen het belanghebbenden niet onthouden Dirigent G. van Strien, die dertig jaar het gezelschap en zijn talrijke trouwe publiek met hart en ziel was toegedaan - een feit. dat onlangs feestelijk werd onderstreept - heeft te kennen'gegeven, da t hij er nu maar eens mee op zal houden, omdat de jaren bij hem langzamerhand meegaan tellen. Maar vindt nou eens een waardige opvolger van Van Strien, zo vraagt men zich in KEV-kringen terecht af Tweede feit is, dat de vereniging, die erg veel succes heeft gehad met uitvoeringen van De Vogelhandler (tien maar liefst), in gebouw Rehoboth meestal, nu begonnen is met het instuderen van een nieuwe operette. Het eerste materiaal daartoe is al verschaft door dirigent Van Strien en regisseur John Hulsbergen. De operette, die KEV het volgend seizoen op de planken hoopt te brengen is van nog vrij recente datum en beleefde de première in 1931. Het is het welbekende zangspel „Blume von Hawaii", geschreven door Paul Abrahams. Uit een beschrijvingervan 1 ik, dat uiteraard avontuur, romantiek en de nodige verwikkelingen volop in deze operette aan bod komen, tijdens de afwikkeling van het verhaal, dat gesitueerd is op Hawaii en in het casino van Monte Carlo. Voorlopig is het nog niet zover. Eerst zal men bij KEV de handen meer dan vol hebben aan het instuderen en het ontwerpen en vervaardigen van de verlichting, kostuums en coulissen. Verder kan men bij Kunst en Volharding nog best wat nieuwe leden gebruiken. Daar hoefje helemaal niet alleen voor uit Lisse te komen. Van belang is vooral de juiste intentie om in verenigingsverbanden op een gezellige manier een operette in te studeren en overal in den lande die te gaan uitvoeren. Aan stemcapaciteiten worden geen extreme eisen gesteld, ook al omdat voor velen al gauw plaats is in het begeleidend en meespelend koor. Ook is er behoefte aan wat jongedames, die samen een dansgroep je zouden willen vormen. Misschien zijn er ook heden, die in het eigen orkestje van KEV willen meespelen. Belangstellenden zijn van harte welkom op de recepties, elke donderdagavond vanaf 8 uur in Rehoboth. NOORD WIJKERHOli De raad van Noordwijkerhout besloot gisteravond dat zij zowel de in haar bezit zijnde woningwetwoningen als de in haar bezit zijnde premiehuur woningen niet zal verkopen aan de bewoners of aan an dere gegadigden. De discussie over dit punt lag duidelijk in het verlengde van een nota inzake de instrumenten van het volkshuisvestingsbeleid, maar dit punt werd van de agenda afgevoerd daar men een te korte tijd had gekre gen om de nota gedegen te bestuderen. In een circulaire van staatsse cretaris Brokx van Volkshuis vestingsbeleid wordt gevraagd of de gemeenteraad in een beleidsnota kan aangeven of en zo ja, hoeveel woningwet woningen er in een periode van drie jaar in aanmerking komen voor verkoop. Het col lege stelde dat geen enkele woningwetwoning (en ook premie-huurwoning) in aan merking komt om verkocht te worden. Zij constateert dat het aantal woningzoekenden tot boven de 600 is gestegen, zodat zij de staatssecretaris moet berichten dat de lokale volkshuisvestingsbelangen het niet toelaten dat de woning wetwoningen en de premie- huurwoningen worden ver- ledereen vond dat dit zeker gold voor de woningwetwo ningen. De heer Van Schie (EZP) en Knapp (WD) von den echter dat er op het ge bied van de premie-huurwo ningen wel mogelijkheden la gen tot verkoop. De heer Van Schie constateerde een ontoe laatbaar verschil in huurhoog- te in deze premie-huurwonin gen. „In hetzelfde blok kan het verschil in huur soms op lopen tot 700 gulden, omdat sommigen van deze woningen ook in het bezit zijn van par ticulieren," zo stelde hij. De heer Van Koningsveld en ook wethouder Heemskerk gaven toe dat er excessen waren, maar dat het ging om het principe dat de gemeente zo veel mogelijk woningen in haar bezit moest hebben ter verdeling onder de minst- draagkrachtigen. De heer Van Koningsveld (PvdA) wees erop dat binnen de nota inza ke de instrumenten voor het volkshuisvestingsbeleid de mogelijkheden aanwezig zijn dit soort excessen tegen te gaan. Hij betreurde het dan ook dat dit punt van de agen da was afgevoerd. De heer Knapp hield echter staande dat het mogelijk moest wor den de premie-huurwoningen te verkopen. Hij maakte hier dan ook een voorstel van, dat door de raad met 12 dagen 3 stemmen werd verworpen. Een behoefte-onderzoek naar de accommodaties voor sport en sociaal-culturele ruimten werd vooral cijfermatig door de raad afgekraakt. Ook op dit punt had de -heer Van Ko ningsveld (PvdA) zijn huis werk goed verricht. In een uitvoerig betoog toonde hij aan dat het rapport de cijfers veel te rooskleurig voorstelde. „Het rapport geeft niet weer wat de reële behoefte is aan ruimten, maar wil ten koste van alles aangeven dat zij no dig zijn," zo stelde hij. Van Koningsveld eiste een her overweging van de cijfermati ge aanpak die in samenhang moest worden gebracht met de uitbreiding van het ge meentehuis en een nieuwe bi bliotheek. „Ik blijf erop ha meren dat de raad de priori teiten moet vaststellen," zo voegde hij eraan toe. De heer Van Duin (CDA) voelde zich door de nota „het, bos ingestuurd", terwijl de heer Knapp (WD) „niet bela zerd wenste te worden." Ten slotte werd besloten dat de cijfers aangepast diende te worden aan de reële behoefte, maar men tekende daarbij aan dat de sporthal wel reëel becijferd was en de behoefte daaraan groot was. ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt b.v Gebr. Rolff s Handelmi] Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 OEGSTGEEST De huur dersbelangenvereniging „Flo raplan" heeft zich tot het college van B. en W. van Oegstgeest gewend omdat zij van mening is dat er door B. en W. onderhandelingen ge voerd zijn omtrent de ver koop van AMF-woningen. Het bestuur van deze vereniging spreekt in de brief haar ver bazing uit over het feit dat B. en W. onderhandelen met onbekende tussenpersonen en men betreurt het dat het col lege het bestuur van de huur dersbelangenvereniging geen informatie heeft verstrekt. Bovendien vraagt men zich af waarom B. en W. gemeend hebben zo te moeten hande len. Wethouder Thorn, openbare, werken, ontzenuwde de ge- dachtengang van het bestuur van de belangenvereniging, door te verklaren dat hij per- sóónlijk door een makelaar was benaderd met een aan bod. Dit stond volkomen bui ten het college van B. en W. „Dus kan men niet stellen dat de gemeente zich in een on derhandelingspositie bevindt", zo verklaarde Thorn. De heer Thorn had het aanbod van 13 miljoen bekend gemaakt aan de heer Bas van het Bouw fonds Nederlandse Gemeen ten. Deze instelling berekende of het haalbaar was de wo ningen voor die prijs te ver werven en onder te brengen in een stichting. Dit bleek geen haalbare kaart. De heer Thorn voegde aan zijn uiteen zetting toe dat dank zij dit persoonlijk initiatief de heer Bas van het BNG in staat was tijdens een bijeenkomst van de huurdersbelangenvere niging met een aantal feiten te komen. De heer Kohlbeck (PvdA) vroeg gisteravond tijdens de raadsvergadering, of de ge meente als er kontakten wa ren, direkt de huurdersbelan genvereniging Floraplan in wilde lichten of er bij te be trekken. „Dat is ook onze po litiek". aldus de heer Thorn. Provinciale Staten denkt na over de plannen van de heer Menten uit Warmond, die het gebied langs de Leidsevaart, waar thans zand aan onttrok ken wordt, voor de symbo lische prijs van 1 gulden heeft aangeboden. In de' Oegstgeester verkeerscommis- sie was door een te summiere voorlichting het idee ontstaan dat de heer Menten het fiets pad over zijn grond aanbood in ruil voor een kavel van 7 ha, waarop 50 luxe woningen gebouwd konden worden. Het één stond echter volkomen los van het ander. Dit bleek reeds woensdagavond, toen de heer Menten zelf nog eens uitvoerig de stand van zaken toelichtte. Ook tijdens de gis teravond gehouden gemeente raadsvergadering zette burge meester Van Eysinga uitvoe rig uiteen hoe de plannen la gen. Ook nam hij bij de raad de eventueel aanwezige mis verstanden weg. Hij vergeleek Provinciale Staten met een kip die zat te broeden. „Stoort u dit niet", zei hij. ZOETERWOUDE In het plan West einde 11 zullen meer premiekoopwonin gen gebouwd worden dan in 1976 was bepaald De gehele gemeenteraad was gisteravond blij met deze ontwikkeling, omdat hiermee aan de wens van vele Zoeterwoudse ingezetenen tegemoet ge komen wordt Vooral van CDA-zijde spraken Roessen en Hogenelst hun genoegen uit Qver de gunstige voorwaarden die voor deze wo ningen gaan gelden: een uitgebreide sub sidie én een antispeculatiebeding, zodat de woningen inderdaad voor de inko mensgroep beschikbaar blijven waar ze voor bestemd zijn. Er zullen 25 van deze zogenaamde „premie A-sector" worden gebouwd, waardoor de verdeling van het totaal aantal te realiseren woningen 30%. woningbouw, 50% premiebouw en 20% vrije sector wordt. Deze verdeling was voorheen 404020. Nu de gemeente weer helemaal „bij" is met de administratie, blijkt dat de reke ningen van 1976 en 1977 totaal een batig saldo van meer dan 900.000 gulden te zien geven. Burgemeester en wethouders zullen zo spoedig mogelijk met een voor stel tot besteding van dit bedrag komen. Progressief wees al bij voorbaat op de accommodatieproblemen die in Zoeter woude bestaan, met name waar het over de bibliotheek gaat. Engelkes (CDA) wees erop dat de uitgaven volgens het beleidsplan gedaan moeten worden. Voordat zij goed en wel in de commissie waren benoemd die zich bezig houdt met straatnaamgeving werd het stuk waar de Eendekooi en de Bernardusschool aan liggen „Kooikerspad" gedoopt. Toch zal er voor mevr. Plantinga (CDA) en de heer v.d. Post (PZ), die gisteravond plaats namen in de commissie nog ge noeg werk zijn als straks de straatnaam geving in „Hoge Rijndijk West" aan de orde komt. Bezwaar Landbouwschap tegen plan „Rijnfront" van Oegstgeest OEGSTGEEST De Ge westelijke raad voor Zuid- Holland van het Landbouw schap heeft gistermorgen tij dens een hoorzitting van de Provincie haar bezwaren uit een gezet tegen het bestem mingsplan Buitengebied Rijn front dat door de gemeente Oegstgeest is opgesteld. Zij maakte vooral bezwaar te gen de bestemming honden kennel en tegen de bestem ming eengezinshuizen aan het einde van het Rustenburger- pad. Zij meent dat de raad bij het opstellen van het be stemmingsplan meer heeft ge let op de- toevallige eigen domssituatie dan op de moge lijkheden van agrarisch ge bruik van die grond. De Ge westelijke raad van het Land bouwschap meent dat de grond een agrarische bestem ming moet krijgen. Het college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest merkten in het verweer op dat zij op het terrein aan de Valkenburgerweg een honden kennel had bestemd om de in de bebouwde kom aanwezige kennel te kunnen verplaatsen. Voorts is het college van me ning dat het terrein in kwes tie al jaren niet meer voor agrarische doeleinden is ge bruikt. Het college voerde verder aan dat het terrein aan het einde van het Rusten burgerpad reeds gedeeltelijk is verhard en bebouwd, zodat een agrarische bestemming niet rëeel zou zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5