Avant-Garde binnen de singels99 volgende week in Leiden Fietsersbond wil meer tweerichtingsverkeer NIEUWE WERKPLAATS VOOR LAF GEREED Herrie over badhuis STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JUN11979 PAGINA 3 Aanbesteding In totaal acht bedrijven hebben ingeschreven op de o- penbare aanbesteding van het vernieuwen van riolerin gen en het verbeteren van verhardingen in een gedeelte van Noorderkwartier (Nassau- en Oranjestraat en gedeel telijk Waldeck Pyrmont-, Anna Paulowna- en Alexander- straat). Als laagste schreef het bedrijf Heeremans Uitge est b.v. met 686.600,-. Drie bedrijven uit de Leidse re gio schreven in en wel Stam Voorschoten b.v. met 738.000,-, Gebr. Schouls b.v. uit Leiden met 720.000,- en b.v. aann. bedrijf v/h J. Visscher en Zn uit Leider dorpmet/ 711.000,-. Hot House The European Jazz Quintet treedt morgen op in jazzzol- der Hot House in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De muziek van de groep bestaat uit modale improvisaties d la John Coltrane en met elementen van rock-jazz ritmen. Het quintet bestaat uit de Engelsman Alan Skidmore (saxofoon), de Pool Leszek Zadlo (saxo foon), de Duitser Gerd Dudek (saxofoon), de Duitser Ali Haurand (bas) en de Nederlander Pierre Courbois (slag werk). Het concert begint om negen uur. Oraties Aan de Leidse Universiteit worden in juni drie oraties uitgesproken en wel vandaag door de heer G.A. Irwin, vrijdag 15 juni door prof. dr. D. Suurmond en vrijdag 22 juni door prof. dr. W. Buikhuisen. De heer Irwin zal het ambt van gewoon lector in het politiek gedrag alsmede de methodologie van het politicologisch onderzoek aan vaarden, prof. Suurmond wordt gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten en prof. Buikhuisen gewoon hoogleraar in de criminologie en penologie. De drie bij eenkomsten hebben plaats in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Zij beginnen alle om kwart over vier. Afscheidsavond Ark Clubhuis in de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 in Leiden neemt vanavond afscheid van de drie stagiaires Guus, Elly en Han en kinderwerkster Hannah, die in een clubhuis in Amsterdam gaat werken na drie jaar Vroolijcke Arke. Dat geschiedt op feestelijke wijze op deze speciale avond die om 20.00 uur begint. Alle buurtbewoners zijn welkom. Sport^ig De Jongeren Activisten Groep houdt morgen een lande lijke sportdag in het studentensportcentrum aan de Was- senaarseweg. Het toernooi omvat dam-, tafeltennis-, wor stel-, basketbal- en voetbalwedstrijden. De sportdag be gint om tien uur. 's Avonds kunnen de deelnemers zich verpozen in hotel-restaurant „Het Witte Huis" in Oegst- geest, waar vanaf tien uur de beatgroep „Fuzz" op treedt. The Lord's Folks Jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt zondag 3 juni (eerste pinksterdag) een eucharistieviering in de kerk aan de Herensingel. De viering begint om elf uur. Voorganger is pastor P. de Ridder. Dorine van der Klei Dorine van der Klei, die vroeger samen met haar zus Gerrie van der Klei het bekende duo „De Sissies" vorm de brengt op zaterdag 2 juni in haar eentje een try-out van haar nieuwe programma „Leven is sloven en liefde is lastig" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het programma omvat een groot aantal zeer uiteenlo pende liedjes, die betrekking hebben op vrouwenzaken, de verhalen van 1001 Nacht (compleet met buikdanse res). nieuwe popsongs en populair werk. Het geheel wordt verlucht met muzikale intermezzo's, gedans en stuntelige situaties. Aanvang 20.30 uur, toegang ƒ6, CJ- P/65+/LAK ƒ4. LEIDEN Wethouder A. Verboom van Volks huisvesting weet wat het kan betekenen als je het gramschap van bepaalde groepen in de Leidse sa menleving op je hals haalt. Zijn toch al zware pad werd de laatste tijd steeds gekruist door een groot aantal ontstemde lieden van de Kraakbond, die hem te pas en te on pas laten weten wat hun visie op zijn huisvesting sbeleid is. Collegegenoot wethouder P.H.Schoute van Maatschappelijk Werk lijkt nu een zelfde lot beschoren. De heer Schoute behan delt het wel en wee van het laatste Leidse badhuis aan de Medusastraat, dat zoals bekend wordt geslo ten omdat het louter en alleen verlies oplevert voor het toch al krap bij kas zittende Leiden. Dit tot ongenoegen van enke le honderden Leidenaars die het nog altijd zonder douche of badkuip moe ten stellen. Vele alterna tieven om het badhuis alsnog open te houden zijn onderzocht maar heb ben geen resultaat opgele verd. Inmiddels is het Ad- vocatencollectief Leiden door een wanhopige ba der ingeschakeld om de op hygiëne beluste Leide naars alsnog aan hun trekken te laten komen. In een brief aan het colle ge heeft dat advocatencol- lectief verzocht om het badhuis pas eind 1981 de finitief te sluiten. In af wachting daarvan houden de noodlijdende baders wel de vinger aan de pols, dat bleek gistera vond op de openbare commissie Maatschappelij ke Aangelegenheden, die wordt voorgezeten door wethouder Schoute. Hoe wel het badhuis niet op de agenda van de verga dering stond probeerden twee uithuizige baders het punt alsnog besproken te krijgen. De heer Schoute wilde daar niets van we ten en verwees het twee tal naar de vergadering van de commissie over twee weken, waarop de zaak dan wederom zal worden aangeroerd. .Maar dat duurt weer veertien dagen. Waar moeten wij in de tussen tijd blijven. Als we gewe ten hadden dat het hier zo ging waren we met 200 man hier gekomen. Dém had je wat kunnen bele ven", vertelde één van de twee de wethouder voor dat hij buiten de orde werd gesteld. Het is misschien niet on verstandig als men op het stadhuis voor de zeker heid een forse hoeveel heid dranghekken inslaat voor het geval dat straks krakers, baders en wie weet welke grootschalige groeperingen nog meer te gelijkertijd hun gram ko men halen. ADVERTENTIE uitvoering brengt Speciale gast uit het buitenland is het Duitse duo Heiner Goebels en Alfred Harth, twee musici uit Frankfort, die gewapend met piano, saxofoon en trek- harmonika de „strijdkultuur" vertegenwoordigen. Al met al ontstaat er op deze manier een gevarieerd beeld van wat er op dit moment op het ge bied van de geavanceerde muziek te berde wordt ge- brach. Donderdag 7 juni treden in de Breestraat de volgende or kesten op: Koor Morgenrood (werken van Bertold Brecht op muziek van Hans Eisler), Leids Studenten Kameror kest, Het tweede Leven en het leidse orkest De Onderste Steen. Vrijdag 8 juni: Groep Hoketus, Forumdiscussie om tien uur. Maarten van Regte- ren Altena Solo, De Volhar ding en Niko Langenhuyzen Septet. Zaterdag 9 juni: Am sterdams Studenten Kamer orkest, Gilius van Bergeyk- /Huib Emmer Duo, Jazzduo Frankfurt, Guus Jansen Solo en Loek Dikker Waterland Big Band. Alle uitvoeringen worden ge geven in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Prijzen: leden LVC/Hot House 6,-; CJP 7,- en niet-leden 8,- per avond. Aanvang: alle avonden 20.30 uur. Reserveren van plaats- kaarten is mogelijk tussen 12.00 en 17.00 uur onder tele foon 071-14.64.48/14.64.49. Dit zijn de telefoonnummers van het Leidse Vrijetijdscentrum. Eerste diploma's Reinwardt Academie Aan de Reinwardt Academie aan de Van de Brande- lerkade werden gisteravond voor het eerst diplo ma's uitgereikt. De hogere be roepsopleiding voor museumme dewerkers werd drie jaar geleden in Leiden geves tigd. Gisteravond kregen de eerste tien eindexamen kandidaten de uitslag van hun examen te horen. De directeur van het rijksmuseum van Volkenkunde, prof. dr. P.H. Pott, viel de eer te beurt de diplo ma's uit te rei ken. Donderdag 5 juli zullen de overige eindexa menkandidaten hun diploma in ontvangst nemen. LEIDEN - De ENFB (Echte Nederlandse Fiets Bond) heeft er bij het Leids gemeente bestuur op aangedrongen tweerichtingsver keer op fietspaden^ in te stellen. Volgens de bond kan dit met enkele eenvoudige ingrepen worden gerealiseerd. „Om een normaal fietspad om te bouwen tot een veilig tweerichtingspad is een goede mar kering het belangrijkst. De richtingen moeten altijd door een - onderbroken - streep geschei den worden", aldus de ENFB. „Op de kruis punten moet het voor alle verkeersdeelnemers duidelijk zijn dat fietsers in twee richtingen rijden. Ook hier is een goede wegmarkering belangrijk. Verder moeten onder bestaande stop- en voorrangsborden in ieder geval on derborden worden geplaatst waarop duidelijk staat aangegeven dat fietsers in twee richtin gen rijden". Met name langs drukke wegen is het instellen van tweerichtingsverkeer voor fietsers van groot belang volgens de ENFB, aangezien het langzaam verkeer aan grote gevaren wordt blootgesteld als het twee maal de wegen moet oversteken om op de plaats van bestemming te komen. „Indien men op een bepaalde plaats tweerichtingsverkeer noodzakelijk acht, mogen gebrek aan middelen of mankracht om een tweerichtingspad aan te leggen nooit een reden zijn om van openstelling in twee rich tingen van het bestaande pad af te zien",aldus de ENFB. Tweerichtingsverkeer op fietspaden zou in ie der geval moeten worden toegestaan langs de route Oegstgeesterweg-Willem de Zwijgerlaan. „Dit is de drukste autoroute in Leiden, wat oversteken gevaarlijk en tijdrovend maakt". Bovendien is, volgens de fietsersbond twee richtingsverkeer reeds op grote stukken moge lijk en kan het op de stukken waar het nog niet is ingevoerd zonder veel moeite worden gerealiseerd. Voor elders in de stad doet de fietsersbond de suggestie op het korte trajact station-ingang AZL tweerichtingsverkeer in te stellen. Tevens zouden mogelijkheden moeten worden gescha pen zodat fietsers van de Morssingel richting Vondellaan niet meer tweemaal het Stations plein en de Plesmanlaan hoeven over te ste ken. Tenslotte kan ook de gevaarlijke situatie op de Voorschoterweg nabij het Lammen- schansplein met deze ingreep tot het verleden gaan behoren. De nieuwe werkplaats van de LAF aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Dc nieuwe werkplaats van de Leidsche Apparatenfabriek aan de Hoge Rijndijk in Zoe- terwoude is gereed. Vandaag wordt open huis gehouden. De officiële opening heeft pas 24 augustus plaats. Twee jaar geleden nam de di rectie van het Delftse bedrijf van Gist-Brocades n.v., waar mee de LAF is gefusioneerd, het besluit de behuizing aan de Leidse Os- en Paardenlaan te verruilen voor een nieuw onderkomeri aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Rond mei vorig jaar is de fir ma Niersman uit Voorschoten met de bouw van de nieuwe werkplaats met de bijbeho rende kantoren, kantine en sanitaire voorzieningen begon nen. Niersman verhuurt .het pand aan Gist-Brocades. Het Delftse bedrijf heeft zelf voor de inrichting gezorgd. Voor een groot deel werden hiertoe nieuwe machines en appara tuur aangeschaft, echter is ook een aantal oude machines na een grondige revisiebeurt naar de nieuwe werkplaats overgebracht Van de voormalige honderd werknemers zijn er veertig naar het nieuwe gebouw over gegaan. De overige zijn bij Gist- Brocades ondergebracht. Maar de werkplaats in Zoe terwoude is er nu al wel op ingericht dat er in de toe komst weer evenveel perso nen kunnen werken als voor heen in Leiden. Het produktenpakket van de nieuwe LAF omvat de bouw van apparaten en machines voor de chemische, pharma- ceutische, cosmetische en voe dingsmiddelenindustrie. Deze apparaten en machines zijn bestemd voor zowel gebruik in de fabricageprocessen van de diverse produktiebedrijven van Gist-Brocades zelf als voor gebruik door andere in dustrieën. De ontwerp- en de verkoopafdeling* zijn in het Delftse bedrijf van Gist-Bro cades n.v. gehuisvest teneinde een optimaal contact en daar mee een goede samenwer- kidng met andere afdelingen van Gist-Brocades te waar borgen. LEIDEN „Avant-Garde binnen de singels", je weet nooit wat je in huis haalt, maar in dit geval zit het goed. Op donderdag 7, vrij dag 8 en zaterdag 9 juni zal Leiden dat wel merken, want dan zal voor de tweede maal in successie een festi val worden gehouden van hedendaagse gecomponeerde, geïmproviseerde en electro- akoustische muziek. Gerug- gesteund door het grote suc ces van het eerste festival verleden jaar hebben de or ganisatoren (st. Kritische Kuituur Leiden, het Leidse Vrijetijdscentrum en Jazz so ciëteit Hot House) een pro gramma samengesteld dat drie avonden zal omvatten en waarin getracht zal wor den een zo gevarieerd moge lijk beeld te geven van het geen zich op dit moment op het gebied van de heden daagse muziek afspeelt. Dit jaar zijn de organisato ren nog eerder dan voorheen begonnen het spectakel veilig en op tijd binnen de Leidse stadsmuren te halen. Plaats van handeling: het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66, waar het feest ook dit maal zonder manke ren mogelijk wordt gemaakt. Frits Bruins, een van de or ganisatoren van het evene ment en nog altijd wat ge bukt gaande onder het naar zijn zeggen onterecht toege kende predikaat van „begees terd brein" achter deze muzi kale wedloop, vertelt er het volgende over: „Het program ma ziet er deze keer weer wat anders uit dan verleden Het Niko Langenhuyzen Septet, een van de orkesten die op Avant-Garde binnen de singels van zich zullen doen spreken. jaar. We hebben dit jaar wat meer tijd genomen dan in '78 om het festijn te doen sla gen. Ik geloof, dat „Avant- Garde 2" nog beter uit de verf zal komen: we hebben er meer inhoud aan gegeven. Zo zal er op vrijdagavond 8 juni een forum-discussie plaatsvinden, waarbij een aantal bekende Nederlandse componisten hun visie zullen geven op de aspecten van het hedendaagse componeren en de positie en rol van de componist daarbij. De jour nalist Elmer Schönberger van Vrij Nederland zal het geheel als voorzitter begelei den. De thema's die naar we hopen behandeld zullen wor den, houden zich bezig met bijvoorbeeld de vraag: Kan een componist zich maat schappelijk opstellen in de uitoefening van zijn beroep en wel in de ontwikkelingen zijn er aan te wijzen tussen de muziek van tien jaar gele den en nu? Dat soort zaken komt er aan de orde. Op zich is zo'n forum erg bijzon der, omdat het maar zelden gebeurt dat een componist aanwezig is bij de uitvoering van een van zijn stukken". Ook wat de variëteit van de verschillende groepen betreft mag „Avant-Garde" worden gezien als een voor Neder landse maatstaven uniek eve nement. De groepen die vol gende week in het LVC-ge- bouw optreden'zijn te onder scheiden in drie categorieën. Te weten: orkesten met mo derne geïmproviseerde jazz, groepen uit de zogeheten strijdkultuur en zij die mo derne gecomponeerde muziek ten gehore brengen. Een voorbeeld van deze laatste groep musici is het Amster dams Studenten Kamer Or kest dat geïnspireerd op een tekst uit de „Bezette Stad" van Paul van Ostaijen een

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3