'Rijnsburgse Boys moet gewoon winnen... DOCOS mist gelul bij Vredenburch Vormingswerk onder katholieken op rij gezet in boek van KKE g Lugdunum benadrukt klasseverschil HERMAN WIJNANDS ONDERSCHAT KATWIJK NIET, MAAR: Heemskerk blijft toch Heiligdomsvaart, historisch gebeuren in Susteren KORTE METTEN SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JUN11979 PAGINA 14 RIJNSBURG De op dracht die Herman Wij- nands, de 32-jarige oe- fenmeester van Rijns- burgse Boys morgen middag voor het alles beslissende duel bij en met Katwijk aan zijn team zal verstrekken is even simpel als eenvou dig: „winnen". Na drieëntwintig wedstrij den in de tweede klas se KNVB zaterdag kent Rijnsburgse Boys, met nog een duel te gaan, één punt voorsprong op grootste en enige con current Nieuw Lekker- land. En ook Wijnands weet dat die voor sprong uitsluitend bij winst op het in ernstig degradatiegevaar verke rende Katwijk gehand haafd zal blijven. „Het klinkt natuurlijk wel erg eenvoudig", ver klaart Wijnands, „maar de zaak ligt erg simpel. We hebben de kansen nu in eigen hand en dan moet je die als ploeg ook pakken. Dus winnen van Katwijk. En, dat is dan geen kwestie van het onder schatten van een tegen stander, maar gewoon de realiteit van het moment". Dat nu juist „buur" Katwijk de tegenstander moet zijn in d.eze zo belangrijke ontmoe ting, doet Wijnands niet zo veel. De Amsterdammer: „Het maakt mij persoonlijk hele maal niets uit dat het nu net Katwijk moet zijn. Het is ge woon een tegenstander die je moet kloppen. En het feit dat de spelers van Katwijk en Rijnsburg elkaar goed kennen staat daar volledig buiten. Zoiets mag in de wedstrijr zelf ook geen rol spelen. In het veld moet elke tegenstan der gelijk zijn, moet elke te genpartij ook fel maar fair tegemoet worden getreden". Wijnands. die zijn voetbalcar rière bij Aalsmeer vijf jaar geleden abrupt afbrak op het moment dat Ajax belangstel ling voor hem toonde als oe- fenmeester („En zo'n kans mag je niet laten liggen als je op dat terrein ambities hebt"), heeft het eerste seizoen bij Rijnsburgse Boys niet als moeilijk ervaren. „Elke com petitie brengt een zekere spa ning met zich mee. Bij Rijns burgse Boys, maar ook bij Ajax. Daarbij werk je bij die twee clubs met eenzelfde ge geven. Iedere tegenstander wint nu eenmaal graag van het grote Ajax, zoals iedere tegenstander ook graag van Rijnsburgse Boys wint omdat die club nu eenmaal een naam is in het zaterdagvoet bal én omdat je ook nog eens bovenaan staat. Daarom ver schilt die partij van morgen in Katwijk niet echt met die drieëntwintig andere wedstrij den: elke tegenstander gaat tegen ons tot op de bodem van het kunnen". Op een punt, weet Wijnands, kan het waarschijnlijk laatste competitieduel (de mogelijk- Trainer Herman Wijnand heid van een beslissingswed strijd blijft natuurlijk aanwe zig) wel „anders" zijn dan de andere. Nervositeit. „Een aan tal jongens van het elftal kent inderdaad zenuwen. Herinnert zich het vorige seizoen waarin het net niet lukte dat kam pioenschap te pakken en zijn bang dat het nu misschien weer net niet lukt. Wat dat betreft is het prettig dat Kat wijk morgen ook gewoon zal moeten winnen, dat ook die ploeg zeker niet zonder zenu wen zal zijn". Indien Rijnsburgse Boys zich morgenmiddag om kwart voor vijf inderdaad als kam pioen naar de kleedkamer kan begeven, meent Wijnands' dat er dan een juiste kam pioen uit de bus is gekomen. „Alleen al omdat we dan een punt meer hebben gepakt dan andere ploegen die voor de ti tel in aanmerking kwamen. Daarbij hebben we dit jaar maar twee keer verloren. Nieuw Lekkerland zes maal. Dat scheelt nogal wat. Op voetbaltechnisch gebied zullen Nieuw Lekkerland, Heerjans- dam en Rijnsburgse Boys 'él- kaar overigens maar weinig ontlopen. Op dit moment dan". Een toevoeging die Wijnands niet voor niets maakt. „Rijns burgse Boys is nu in opbouw. De ploeg speelt aanmerkelijk beter dan in het begin van het seizoen, maar kan nog al tijd veel beter. Ik ben er ook van overtuigd dat het team in de komende jaren sterker zal gaan spelen. Dat de ont wikkeling van dit jaar zich in het spel voortzet". Een ontwikkeling op het ge bied van inzicht. Wijnands gouden regel - „de kwaliteit van een ploeg zie je op het moment dat je in balbezit bent, verdedigen is een verve lend aspect in de voetbal sport" - houdt in dat elke speler binnen het team zich juist met het ontwikkelen van voetbalinzicht moet bezighou den. „Hoe meer inzicht een speler, een elftal heeft, hoe groter de mogelijkheden zijn op het moment dat een ploeg in balbezit komt. Ik heb de jongens dan ook al eens ver teld hoe de ideale situatie er uitziet op het moment dat dat inzicht er helemaal is. Dat zou namelijk inhouden dat Wijnands alleen maar in de dug-out zit en geen woord meer zegt. Dat het team zelf de oplossingen vindt, de maatregelen treft die in het veld genomen moeten wor den....". Een ideale situatie die, Wij nands beaamt lachend, wel erg moeilijk te bereiken zal zijn. Zoals Wijnands er ook van doordrongen is dat een ander doel, dat kampioen schap van de tweede klasse, op dit moment nog niet is bereikt. „Ik zou nu ook beslist nog niet weten hoe Rijnsburgse Boys zich tot andere eerstek lassers verhoudt. Maar dat is op dit moment ook nog niet van belang. Eerst zal het team zich morgen nog in die klasse moeten spelen...". Waarmee het uitgangspunt wederom is bereikt. Dat duel morgen in Katwijk. En die winst die daar toch wel zal moeten worden veroverd. GERT-JAN ONVLEE RIJSWIJK Naarmate de wedstrijd vorderde sloop de duisternis voor het Leidse DO- COS het Rijswijkse sportpark binnen. De tegenstander was Vre denburch en op het' spel stond slechts één plaats in de derde klas se. De verliezer zou de graderen. DOCOS werd die verliezer. Met 3-0 ging de ploeg ten onder in het geweld, dat vooral door de snelle vleugelspelers van Vre denburch werd veroor zaakt. Oefenmeester Siem van der Ham, te leurgesteld, typeerde het juist: „Het breek punt, dat in elke wed strijd zit, kwam nu al na zeventien minuten. Toen de scheidsrechter die strafschop gaf, was het gedaan. Afgezien van of het nu wel of geen hands was". Tot dat doelpunt was er geen enkel overwicht te bespeuren. Beide teams tastten elkaar af en voetbalden even nerveus als voorzichtig. Na ruim een kwartier werd de bal in het doelgebied van Peter Burg- houwt gebracht. Er ontstond Leiderdorp Ben Heemskerk blijft toch bij RCL. Heemskerk zag gisteren af van overschrijving naar de Leidse hoofdklasser UVS, toen hem bleek dat ook hij de blauwwitte club niet in - alle vrijheid kan worden gezaalvoetbald. Zaalvoetballen mag volgend seizoen ook bij UVS, maar wel in UVS. Dit bleek voor Heemskerk niet aantrekkelijk genoeg waarna hij zijn overschrijving introk. een kans voor de Rijswijkse spits Ben Steyn. Voordat Steyn echter gevaarlijk kon worden, tikte Cees Verburg de bal met de hand weg. Ar biter Van de Boor zag het goed en wees naar de stip. André Postma scoorde be heerst in de linkerhoek: 1-0. Voor de thuisploeg was toen het hek van de dam. Een fors offensief volgde. Dick Polman en Ton Steyn kwamen ge vaarlijk voor de Leidse doel man Burghouwt, die zijn doel nog tien minuten van de tweede treffer kon afhouden. Arie de Kruyk gaf een verre voorzet, die ook als schotpo ging bedoeld kon zijn. Burg- houwt miste het leer finaal en Polman kwam op rechts voor een leeg doel te staan. Met een hard schot comple teerde hij de fraaie aanval: 2-0. DOCOS zag het helemaal niet meer zitten. Treffend was de kreet van trainer Van der Ham: „Kop op, jongens, we hebben nog een uur", maa* achterin rammelde het teveel. Aanvoerder Ruud van de Meel, die gewoonlijk de rust in het team brengt, maakte veel fouten, terwijl het uitver dedigen al helemaal niet meer ging. De opponenten stoorden vroeg en waren feller op de bal. Slechts eenmaal hadden de Leidenaars in hét eerste deel een vruchtbare mogelijkheid om te scoren. Cees Vrisekoop gaf uit een vrije .schop op links goed voor. Ernst Jan Beerlage, de lange voorstoper, kopte strak in, maar Ton Steyn redde, zij het met grote moeite, op de doellijn. Uit de rebound gaf Vrisekoop weder om voor. Peter van de Kooij knalde hierop weer in, maar ontmoette dezelfde speler op de lijn. Na rust, waarin Peter door broer Hans Burghouwt werd vervangen, startten de Mors- bewoners hoopgevend. Vech tend voor de laatste kansen schoot Ton van Houten ver rassend van afstand. Doelman Bobby Moore stond op de goede plek. Jan Smits was even later met zijn diagonale poeier ook dicht bij een doel punt. Moore redde weer met een knappe actie. DOCOS had in deze fase dat beetje geluk nodig, dat de winnaar altijd heeft. Helaas voor de Leidse ploeg beland de de kopstoot van Vrisekoop niet in, maar net naast het doel. Ook Beerlage kopte goed. Eerst stond Bobby Moo re in de weg, waarna hij in de 22e minuut zelfs op de lat kopte. Smits plaatste de bal goed op het hoofd van Beer lage uit een van de vele vrije trappen. Het doelpunt kwam niet. De dramatische ontkno ping kwam voor de roodwit- ten een kwartier voor tijd. Postma speelde zich knap vrij en passte perfect op het hoofd van Ton Steyn. Een magnifieke afwerking volgde. Steyn plaatste de bal over Burghouwt heen in de uiter ste hoek en de beslissende 3-0 voorsprong was een feit. Van der Ham over de wed strijd: „Dat beetje geluk bleef weg. Wij hadden zeker meer verdiend, maar niette min heeft de beste van van daag gewonnen". Over hoe die degradatie mogelijk was, zei de jonge oefenmeester: „Na de winterstop zijn wij te zwak gestart. Vooral de rou tiniers lieten het enkele maanden afweten, terwijl juist de jonge spelers goed werkten. We waren de erva ren basis gewoon kwijt. Toen de vorm terugkeerde, was het te laat. Jammer, maar we moeten weer opnieuw begin- nCn TJEERDSCHEFFER Overtuigende 03 zege in derby tegen LFC LEIDEN Lugdunum is ook na het inhaal- duel tegen stadgenoot LFC nog steeds kans hebber voor de titel. In het voor beide ploe gen belangrijke duel bood LFC in de eerste helft goede tegenstand aan de vice-koploper, maar na de doelwisseling benadrukte Lugdu num het bestaande klasseverschil, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een 03 eindstand. Vooral na de hervatting manifesteerde de equipe van oefenmeester Ruud de Groot zich als de betere ploeg, die op slagvaardige wijze gebruik maakte van de geboden ruimte en zodoende de opponent met lege handen ach terliet. Al direct na het begin werd duidelijk dat er twee ploegen aan het werk waren die elkaar door en door kenden. Beide trainers hadden hun pupillen vooral in defensief opzicht van de nodige opdrachten voorzien. Ben de Roo beperkte zich tot het onzichtbaar maken van de gevaarlijke Bles Zuma en aan de andere kant werd Frans Sjardijn geschaduwd door Hans Selier. De openingsfase was vooral van Lugdunumzijde erg voorzichtig en alles was er op gericht het eerste half uur zonder averij door te komen. De groenwitte brigade slaagde uitstekend in deze opzet, want na een klein kwartier nam de ploeg een voorsprong via Koos Bekooy, die verkeerd uitverdedigen ade quaat afstrafte: 0—1. LFC, dat nog steeds niet geheel veilig is, liet zich door deze geduchte tegenvaller evenwel niet ontmoedigen en met goed verzorgd veldspel werd de veste van Lugdunumdoelman Wim Eradus opgezocht. Deze kon echter niet tot capitulatie gedwon gen worden, waardoor Lugdunum met de voorsprong het rustsignaal haalde, nadat Be kooy en Rinus van Es nog goede mogelijkhe den onbenut hadden gelaten. Na de hervatting was het LFC-aanvoerder Aad Neuteboom die zorgde voor de eerste wa penfeiten. Eerst dwong hij Eradus tot een ui terste krachtsinspanning met een laag af standsschot en vervolgens bracht hij na een fraaie rush, Ger Nachtegeller in stelling, die hard in het zijnet schoot. Doordat de thuis club er hiet in slaagde de gelijkmaker te pro duceren, kon Lugdunum na twintig minuten de -marge vergroten. Een solo van Sjardijn stierf in schoonheid, maar het speeltuig be landde voor de voeten van Jeroen van Eg- mond, die met een droge knal LFC-doelman Sam Holswilder versloeg: 02. Deze treffer bleek de nekslag voor de formatie van oefen meester Henk Swaak, waardoor Lugdunum steeds meer greep op de wedstrijd kreeg. LFC ondernam nog wel enkele obligate pogingen, maar deed dat in een te laag tempo om de opponent werkelijk te verontrusten. Alleen Nachtegeller zorgde nog voor vuurwerk met een onbedaarlijke knal op de paal naast Era dus, maar aan de andere kant legde Sjardijn meer precisie aan de dag. Zijn schitterende diagonale uithaal belandde in de bovenhoek en bepaalde de eindstand op 0—3. Dit resultaat betekent dat beide ploegen in het Pinksterweekeinde nog tweemaal tot op de bodem van hun kunnen zullen moeten gaan. Het zware programma (drie wedstrijden in vijf dagen) zal LFC definitief in veiligheid moeten brengen en Lugdunum zal moeten winnen, om bij een misstap van Westlandia toch nog de kampioensvlag te kunnen hij sen... DICK VAN DER BIJL in Susteren in Urn- burg wordt van 1 tot 10 juni de ze- venjaarlijkse heilig domsvaart gehou den met eucharis tievieringen, een openluchtspel en een rellekenpro- cessie. Oud-bis schop Moors van Roermond opent deze festiviteiten morgen met een eucharistieviering in de St. Amelber- ga kerk. Op 10 juni sluit bisschop Gij- sen van Roermond de feestelijkheden eveneens met een eucharistieviering. Vijf keer wordt in de openlucht voor de Amelberga-kerk een openluchtspel opgevoerd. Het is in 1937 geschreven door Jacques Schreurs en is ge wijd aan de bewo- stoet uit. Daarbij gen geschiedenis worden de relieken van de kerstening van Limburg rond 700. Op de sluiting- meegevoerd van heiligen uit Suste ren, zoals Amelber- tibold en anderen, alsmede vele kerk schatten en reli gieuze kunstschat ten uit naburige steden als Maas tricht en Aken. Het Limburgse Sus teren in de buurt van Sittart kent e- venals andere his torische steden als Maastricht, Tonge ren. Aken en Has selt de godsdiensti ge traditie van de zevenjaarlijkse hei ligdomsvaart.- Dit is een middeleeuws gebruik, dat ver band houdt met de oorsprong van deze steden. die hun ontstaan te danken hebben aan de be gintijd van de christelijke bescha ving in deze streek In Susteren wordt St. Willibrord bij zonder vereerd. De eerste aartsbis schop van Utrecht, die vier eeuwen na St. Servatius het geloof in de Neder landen verkondigde, was ook de eerste abt van de bene dictijnerabdij van Susteren. Verering genieten ook ande re abten en abdis sen van de later ontstane abdij der benedictinessen. Het klooster werd door de Noorman nen verwoest. Het werd opgebouwd maar ging verloren tijdens de Franse revolutie. Alleen de vroegere klooster kerk is behouden gebleven. Het Kontakt Katholieken Educatief Werk (KKE) heeft een inventarisatie samenge steld van de verschillende vormen en mo gelijkheden van vormingswerk onder de Nederlandse katholieken. Het boekwerk werd deze week in Den Bosch gepresen teerd. Katholiek vormingswerk was vroeger een duidelijke zaak. De internaten voor Katho liek vormingswerk waren bekend en het was ook min of meer duidelijk volgens welk programma ze werkten. De laatste jaren is dat sterk veranderd. Katholieke vorming scentra kregen vragen bij het „katholiek zijn" en bovendien bleef vormingswerk niet alleen beperkt tot de internaten, maar ge beurde het ook in alle soorten groepswerk en cursussen. Om in. dit woud van verschil lende activiteiten, doelstellingen en opzetten enige klaarheid te brengen heeft het KKE de inventarisatie gemaakt onder de titel: „vormingswerk onder katholieken". Die inventarisatie geeft op schematische wij ze weer de opzet en activiteiten van de ver schillende instellingen die betrokken zijn bij het vormingswerk onder katholieken, zoals: de diocesane pastorale centra, de instellin gen die werken op het gebied van missie-, ontwikkelings- en vredeswerk, de katholieke vrouwenorganisaties, het jeugd- en jongeren werk, het bedrijfspastoraat, vakbondswerk, F-2 werk, vormingscentra en andere instel lingen. In bijlagen van de inventarisatie staan ook de adressen van de genoemde in stellingen en een aantal voorbeelden van be staande educatieve projecten. Het KKE heeft aan de inventarisatie enige voorzichtige conclusies toegevoegd over het vormingswerk onder katholieken. In het ge hele vormingswerk is sprake van een ver nieuwing. Steeds vaker wordt voorrang ge geven aan systematische kadervorming in plaats van aan incidentele activiteiten, die kadervorming betekent tevens dat leden er cliënten veel beter kunnen gaan deelnemer aan de instelling en op die wijze du' gewerkt wordt aan een democratisering. Opvallend vindt het KKE ook dat door gaans de vraag rond identiteit, levensbe schouwelijkheid, duidelijk aan de orde wordt gesteld. Veel cursussen zijn er op ge richt de kloof tussen levensbeschouwing en maatschappij te overbruggen. Tot slot signa-, leert het KKE dat traditionele bewegingen, zoals vrouwenbewegingen en vakbonden voor ouderen zich in groeiende mate inzet ten voor emancipatie en zelfontplooiing. Tijdens de presentatie werd het boek inge leid door dr. H. van Munster, vicaris-gene raal van het aartsbisdom Utrecht. Hij zei te hopen dat er ook snel een soortgelijke in ventarisatie komt van protestantse zijde. „Dan kunnen we ons een nog completer beeld vormen van het kerkelijk vormings werk". Dr. K. Roessingh, voorzitter van de landelij ke commissie „Bevordering Plaatselijke Educatieve Netwerken", wees er op dat er jaarlijks zo'n 410.000 Nederlanders deelne men aan het zogenaamde ingebouwde edu catieve werk in vrouwenorganisaties, vak bonden en kerken. Het merendeel daarvan, namelijk 310.000 personen, is actief in het kerkelijk educatief werk. Binnen die groep nemen de katholieken met 123.000 deelne mers de belangrijkste plaats in. Roessingh maakte tot slot bekend dat zijn commissie binnenkort criteria zal publiceren waardoor de vraag of kerkelijk educatief werk gesubsidieerd kan worden beter be spreekbaar wordt. Hij zei overigens niet te verwachten dat veel instellingen gebruik zul len maken van een overheidsfinanciering. „Daarvoor zullen namelijk eisen gelden van kwaliteit en deugdelijkheid, van open toe gankelijkheid en het volgen van een leer plan. Veel kerkelijk werk zal daar niet in passen en naar mijn overtuiging ook niet in willen passen. Juist door de grote vrijheid en bewegelijkheid zal het kerkelijk educatief werk blijven bijdragen aan het welzijn en de geestelijke groei van zijn deelnemers en zal het hun deelname aan samenleving en levensverband ondersteunen". Kardinaal Alfrink zal op vrijdag 8 juni naar Warschau vertrekken voor" het bijwonen van de herdenking van de negenhonderdste sterfdag van de Heilige Stanislaus. Het gaat om een uitnodiging van het Poolse episcopaat. De Nederlandse bisschoppen zijn verhinderd op de uitnodi ging in te gaan. De Poolse regering heeft de verkoop van bier en andere alcoholhoudende dranken in Warschau verboden tijdens het bezoek van tweeënzeventig uur, dat dé paus aan de Poolse hoofdstad zal brengen. De Poolse kerkelijke lei ders, die samenwerken met de staat in de strijd tegen het alcoholisme in Polen, zijn ingenomen met het verbod. Uit statistieken blijkt, dat de Polen per hoofd meer wod ka drinken dan welk ander volk ter wereld ook, namelijk 14,5 liter. Zij geven zeventien procent van hun inkomen uit aan alcohol en tabak. Het vierde symposion van katholieke Europese bisschop pen zal van 17 tot 21 juni in Rome bijeenkomen. Dit heeft de raad van bisschoppenconferenties in Europa via het Vaticaan meegedeeld. Het Europese bisschoppenover- leg zal gewijd zijn aan het onderwerp jongeren en ge loof. De vergadering wordt voorgezeten door aartsbis schop Roger Etchegaray van Marseille, die op 30 juni kardinaal wordt. Bisschop Möller van Groningen is de vaste vertegenwoordiger van de Nederlandse bisschop pen in het Europese overleg. Het Interkerkelijk Vredesberaad, samenwerkingsverband van negen kerken in Nederland, heeft de aanwezigheid van de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien NAVO-landen bij de confererentie in Noordwijkerhout aangegrepen om hen in kennis, te stellen van zijn ontwa peningsinitiatief, dat erop neerkomt, dat Nederland zelf standig een eerste effectieve stap doet op weg naar de totale afschaffing van kernwapens. Het IKV deelt mee, dat bijna zestig procent van de Nederlandse bevolking zich achter zijn initiatief heeft geschaard en dat het ini tiatief een eerste aanzet wil zijn tot een nieuwe benade ring van de ontwapening om zo tot daadwerkelijke stap pen te komen, zowel van de kant van de NAVO als van het Warschau-pakt. „Scholing zonder meesters" is de titel van een cahier, dat de Amsterdamse studentenecclesia, evenals vorig jaar heeft uitgegeven. Het bevat teksten, die in de loop van het jaar in die kring tot stand kwamen, aangevuld met bijdragen, die zijn verschenen in De Nieuwe Linie. Met dit cahier wil de studentenecclesia een bijdrage le veren aan het proces van scholing en vorming, waaraan in veel basisgroepen grote aandacht wordt gegeven. De teksten zijn van Huub Oosterhuis, Ton Veerkamp, Ton van der Stap, Jeltje Kuiper, Gerard Santiago Thijsen en Pietervan Vêen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14