Alles in Warschau in teken van komst paus Nederland blijft Muzorewa afwijzen Dit jaar beslissing over modernisering N A V O-bewapening Somoza roept op tot verdediging van Nicaragua Strauss verleent gratie aan Vera Bruhne 'Arafat is niet op de hoogte' BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JUN11979 PAGINA 11 JAN PAWEtlf WARSCHAU - In de Poolse hoofd stad is men druk bezig zich op te maken, voor wat men hier al het mooiste bezoek uit de Poolse geschie denis noemt. Sinds enkele dagen staat alles in Warschau in het teken van de paus. Ondanks de hitte van meer dan 25 graden zijn duizenden arbeiders, de hele dag bezig met het plaatsen van dranghekken, het op bouwen van podiums, het afladen van banken en stoelen en het schoonmaken van de stad. De autori teiten laten zich van hun beste kant zien en het is duidelijk, dat de ka tholieke kerk dezer dagen in de hoofdstad van het communistische Polen heer en meester is. In het centrum van Warschau zijn de vaandels en vlaggen aJ uitgestoken: de pauselijke geel-witte en de Poolse wit-rode kleur. Alleen op het gebouw van het centrale comité van de com munistische partij wappert nog slechts de geheel rode vlag. De kerkgebouwen hebben een extra beurt gekregen. Boven de deuren van de kathedraal staat in levensgro te letters geschreven „Gij zij Petrus". De hele dag door komen de inwo ners van Warschau de versiering van binnen bewonderen. Morgen, als de paus hier officieel wordt verwel komd, zullen ze er niet bij kunnen zijn. Bij de kerk van de jezuieten, naast de kathedraal,, heeft men het groots aangepakt: op een anderhalve meter hoog bord aan de buitenmuur staat het programma van de paus in War schau beschreven. Voorbijgangers vragen elkaar een stukje papier en een potlood om het te kunnen over schrijven. Maar de kans, dat al die mensen de paus echt van dichtbij zullen zien is bijzonder klein. De plaatsen voor de officiële plechtigheden zijn allang vergeven. Men weet weliswaar niet hoeveel mensen er in Warschau op de been zullen komen, maar men vreest het ergste: een paar miljoen. Op het grootste plein van Warschau, het Plein van de Overwinning, zijn arbeiders druk bezig met het opbou wen van het podium, waarop de paus een mis zal opdragen. Met hon derden tegelijk volgt men de werk zaamheden; nu kan men nog dichtbij het podium komen en er zijn er zelfs, die het verse hout vol eerbied aanraken. Het Plein van de Overwin ning is nu al een heilige plaats ge worden. Poolse dollar Het bezoek van de paus heeft voor buitenlanders tot gevolg, dat de prij zen drastisch zijn verhoogd. De Po len zelf fluisteren al, dat de paus vooral gekomen is om hun land veel Westerse deviezen te bezorgen. De ruim duizend buitenlandse journalis ten, die tot gisteravond in Warschau zijn gearriveerd, kunnen ervan mee praten. Een paar dagen geleden kon men in Polen met weinig dollars nog leven als een koning. Nu moet je voor een goede hotelkamer 110 dol lar (225 gulden) per nacht neertellen. En een bed in een tweepersoonska mer in een studentenhuis kost altijd nog 55 gulden. De „Poolse dollar" is van de ene dag op de andere tot minder dan de helft van de waarde teruggebracht. Het staatsbureau Interpress, dat zich op de buitenlandse journalisten be kommert, heeft ook een goede slag geslagen. Het int vrolijk ruim zeven-, honderd gulden van iedere journalist, die daarvoor in ruil gratis busver voer ter plekke heeft en gebruik mag maken van een schrijfmachine èn - als hij daar zin in heeft - van een tv-toestel. Hij krijgt ook tien pro cent korting op tarieven van hotels enzovoorts. Maar die tarieven zijn eerst verdubbeld. Het is overigens wel te begrijpen, dat het Poolse perscentrum veel dol lars wil incasseren. Tot voor enkele weken beschikte dit perscentrum nauwelijks over een stoel, waar je niet doorheen zakte. Nu heeft het niet alleen voldoende stevige stoelen en bureaus, maar ook vierentwintig spiksplinternieuwe schrijfmachines van een onbekend merk, voldoende telefoons, telex-apparatuur en tv-toe- stellen, zodat de buitenlandse journa listen in elk geval comfortabel hun werk kunnen doen. Organisatie AJ verloopt de organisatie volgens een wat ingewikkeld Oosteuropees patroon, het geheel wekt toch wel vertrouwen. Men is erin geslaagd de talloze buitenlanders, die vanwege de paus naar Warschau zijn gestroomd redelijk onder dak te krijgen. De journalisten zullen met twee extra- slaaptreinen en tientallen bussen ver voerd worden naar de vele plaatsen, die de paus op zijn pelgrimstocht aandoet. Maar hoe het vanaf morgen in de praktijk zal verlopen kan nog nie mand voorspellen. Volgens sombere schattingen zullen er de komede week achttien miljoen Polen op de been komen om ergens een glimp van „hun" paus op te vangen. De te levisie zal elke stap van de paus re gistreren, maar dat levert vermoede lijk weer heel veel werkverzuim op, want geen Pool wil ook maar iets missen van hetgeen Jan Pawel doet. De pater, die in het perscentrum he lemaal alleen de kerk vertegenwoord igt, zegt met een glimlach waarin een tikkeltje trots ligt, dat hij alleen al in Czestochowa, het nationale hei ligdom van de Polen, drie miljoen bezoekers verwacht. Als dat waar is, •zullen zelfs de beste organisatoren een chaos niet kunnen voorkomen. Eergisteren heeft partijleider Gierek een lang onderhoud gehad met kar dinaal Wyszynski. Beiden hebben zich bezorgd getoond over de massa le afmetingen van het enthousiasme, dat het bezoek van Jan Pawel zal losslaan. En voor het eerst in de ge schiedenis van het na-oorlogse Polen zullen kerk en partij nu de handen ineen slaan om alles in goede banen te leiden en om - notabene - een paus in te halen. Zoiets kan alleen maar in Polen. MANAGUA (AFP) Dictator Anastasio Somoza van de Mid- denamerikaanse staat Nicaragua heeft iedereen opgeroepn de „nationale souvereiniteit" te verdedigen. Hij deed dit op de derde dag van het grote offensief dat de Sandinistische gue- rillastrijders hebben ingezet tegen de Nationale Garde. In ze ker vier plaatsen wordt zwaar gevochten en tot nu toe lijkt geen der partijen aan de winnende hand. In de steden Naranjo, Rivas, Leon en Puerto Cabezas zijn de Sandinisten binnengevallen, maar zij vinden krachtig verzet van de Nationale Garde. In de hoofdstad Managua is het nog vrij rustig. De Sandinisten kondigden woensdag hun beslissen de offensief aan tegen het uiterst rechtse regime van Somoza. Vanuit Costa Rica is vernomen dat de Nationale Garde woens dag en donderdag de stad Naranjo op vijf kilometer van Cos ta Rica gebombardeerd heeft. Over slachtoffers is niets be kend. Het revolutionaire volksblok in de Middenamerikaanse staat El Salvador heeft gisteren meegedeeld dSt het de Franse ambas sadeur in de hoofdstad San Salvador, zijn drie medewerkers en de twee Salvadoriaanse employees van de Franse ambassa de, vandaag in vrijheid zou stellen. Ook de ambassade van Venezuela die bezet werd gehouden zou door het Revolutionai re Volksblok worden verlaten. Panama zou politiek asiel wil verlenen aan de bezetters. Belgisch dorp aan ramp ontsnapt BRUSSEL (ANP) Het Oostvlaamse plaatsje Schellebelle is woensdag op het nippertje aan een grote ramp ontkomen. Daar explodeerde name lijk een spoorweg-tank wagen, gevuld met pro- paangas, terwijl men be zig was het gas over te pompen in de tanks van een bedrijf. Tenminste vier mensen werden met zware ver wondingen naar zieken huizen overgebracht Een aantal mensen liep lichte re verwondingen op. Volgens ooggetuigen wérd de exploderende wagen tientallen meters de lucht in geslingerd. Hij raakte daarna de voorzijde van een passerende personen trein, die uit Brussel on derweg was naar Gent. De bestuurder van die trein en zijn assistent werden ernstig gewond. Enkele passagiers liepen lichtere verwondingen op. Weer motor uitgevallen van DC-10 NEW YORK Een DC-10 van de luchtvaartmaatschap pij National Airlines is gis teravond enkele minuten na het opstijgen van Kennedy Airport met bestemming Schiphol teruggegkeerd om dat motor nummer 1 plotse ling uitviel. Het is dezelfde motor die er bij het rampvliegtuig van Chi cago was afgeslagen. Een woordvoerder zei dat dit wel meer voor kwam, maar dat het wel goed was dat hij is teruggekeerd. Deskundigen van de Ameri kaanse rijksluchtvaartdienst hebben gisteren onvolkomen heden in de 134 vliegtuigen van het type DC-10 ontdekt, maar een functionaris ver klaarde dat bijna tweederde van de toestellen veilig zijn bevonden en weer in dienst zijn. Men heeft bij een aantal toestellen haarscheurtjes ge vonden in de verankering van de motoren aan de vleugels. Dat kan een van de oorzaken geweest zijn van de lueht- ramp van vorige week in Chi cago waarbij een vleugelmo tor losraakte. Van metaalmoe heid in een gebroken bout is niets gebleken. De bout is volgens deskundigen gebroken doordat er teveel spanning op kwam. VjN adviseren han delsembargo tegen Z.-Afrika NEW YORK (UPII Met 118 tegen nul stemmen, bij 16 onthoudingen, heeft de VN- assamblee gisteren geadvi seerd tot een handelsembargo tegen 2uid-Afrika, onmiddel- x lijk ingaand. De onthouders waren Ameri ka, Canada, de EEG-landen en enkele andere landen, die van mening zijn dat sancties Zuid-Afrika in zijn houding zullen stijven. De Veiligheidsraad, het enige VN-orgaan dat sancties kan opleggen, heeft het laatste woord. Een bijeenkomst van de raad wordt spoedig ver wacht. De algemene vergadering heeft voorts met 118 tegen 0 stemmen een resolutie aange nomen, waarin om maatrege len van de Veiligheidsraad ge waagd wordt ten einde Zuid- Afrika uit Namibië (Zuidwest- Afrika) te krijgen. Zestien af gevaardigden onthielden zich van stemming. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De neiging van een aantal Westerse landen op de nieuwe zwarte meerderheidsregering in Zimbabwe Rhode- sië te gaan erkennen, en daarmee de econo mische sancties op te heffen, kan tot grote moeilijkheden leiden in de Oost-West verhou dingen in Afrika. De Rhodesië-boycot is opgericht door de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties, zodat opheffing ervan ook bij besluit van de VN zal moeten geschieden. Het staat echter vast dat de Sovjet-Unie als lid van de Veiligheidsraad haar veto zal uitspreken over een eventueel westelijk voorstel de boycot op te heffen. Zolang de situatie zo ligt, blijft de Nederland se regering op het standpunt staan dat niet tot erkenning van Zimbabwe Rhodesië kan worden overgegaan. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zei gisteren bij de NAVO-raad in Noordwijkerhout: „We hebben steeds steun gegeven aan de pogingen van de Verenigde Staten en Engeland om tot algeme ne verkiezingen in Rhodesië te komen. Dat is niet gebeurd, want de bevrijdingsbewegingen zijn er van uitgesloten. Als we nu ineens, om dat de opkomst goed is geweest, het resultaat (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na zeventien jaar gevangenis straf heeft de 69-jarige Vera Briihne in 1962 wegens dubbele moord tot levens lang veroordeeld, gisteren van de Beier se minister-president Strauss gratie ver kregen. Vanaf december zal de vrouw, die altijd heeft volgehouden dat ze on schuldig is, op vrije voeten zijn. Maar of ze een gelukkige oude dag zal heb ben, valt te betwijfelen: de boulevard pers staat in de startblokken om haar privéleven te vergallen. Jarenlang heeft de zaak Bruhne de ge moederen in de Bondsrepubliek bezig ge houden. 'Behalve door het geheimzinnige van de affaire zelf werd dit mede ver oorzaakt door het feit dat alle elementen van een melodrama aanwezig waren: geld, glamour, sex, passie. De vermoor den waren de rijke arts Otto Braun en zijn huishoudster, tevens geliefde, Alfrie- de Kloo. De onmiddellijke dader was een eenvoudige man, Johann Ferbach, die in de erotische ban was van Vera Bruhne, toen een bekende figuur in de society van München, en die door haar tot de daad zou zijn aangezet. Motief: de arts had de relatie met Briihne verbroken en wilde een aan haar beloofde villa in Spanje verkopen. De dramatiek werd nog versterkt door het feit dat Vera Briihne de levenslange gevangenisstraf van de verkiezingen wel zouden gaan erken nen, dan zou dat een volledige ommezwaai van ons beleid zijn", aldus Van der Klaauw. Tijdens de NAVO-raad in Noordwijkerhout heeft de nieuwe Engelse minister van Buiten landse Zaken, Lord Carrington, aangekondigd twee gezanten naar Zimbabwe Rhodesië te zullen sturen om zich nader op de hoogte te ■stellen van de situatie daar. Dit wordt gezien gezien als een eerste stap van Londen om tot erkenning van de regering Muzorewa over te gaan. Met een definitief besluit zou Engeland overigens willen wachten op de Gemenebest conferentie in augustus a.s. in Lusaka en het jaarlijkse debat in het Lagerhuis over perio dieke verleniging van de boycot van Rhodesië. President Carter heeft aangekondigd dat de Amerikaanse regering binnen twee weken een besluit wil nemen over opheffing van econo mische sancties. Het Amerikaanse Congres zou daar in meerderheid toe willen overgaan. Minister Van der Klaauw benadrukte gisteren de noodzaak dat er een internationaal besluit in VN-verband komt. Hij noemde het een zeer gevaarlijke situatie als een aantal landen die het handvest van de VN hebben ondertekend, op eigen houtje een officieel besluit van de Veiligheidsraad terzijde gaat leggen. uiteindelijk aan haar dochter Sylvia te wijten heeft, wier uitspraken voor het gerecht de doorslag hebben gegeven voor de veroordeling van haar moeder. Er zijn talloze theorieën opgezet die de onschuld van Vera Briihne moesten be wijzen. Geen van hen werd door de rechtbank zo ernstig genomen dat het proces heropend werd. De aangeslagen vrouw die nu gratie heeft gekregen is echter vast van plan om alsnog haar on schuld te bewijzen. Voor haar financiële toekomst hoeft zij niet te vrezen: de uit geverijen verdringen zich om de rechten van haar story te kopen. Naar schatting is daar een bedrag van minstens een half miljoen Mark mee gemoeid. De Amerikaanse minister Cyrus Vance heft na afloop van de besprekingen het glas met NAVO-opperbevelhebber Haig (I) en met de Amerikaanse ambassadeur, mevr. Garry Joseph (r). VAN DER KLAAUW BIJ NAVO-RAAD: (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Nog dit jaar valt een positie ve beslissing te verwachten over een vergaande moderni sering van de NAVCMkern- )bewapening als tegenwicht tegen de in drie jaar tijds enorm gegroeide Sovjet-kern macht. Alle vijftien landen van de NAVO, inclusief de landen die worden geplaagd door interne politieke tegen stellingen zoals Nederland, hebben zich op de bijeen komst van de NAVO-raad in Noordwijkerhout uitgespro ken voor modernisering, en tegelijkertijd voor hernieuw de pogingen om met het oost- blok tot wapenbeheersing te komen. Overigens is niet rechtsreeks gereageerd op een voorstel van het Warschau pact nog dit jaar een minis tersconferentie van alle Euro pese landen, de Verenigde Staten en Canada te houden om te spreken over wapenbe heersing. De NAVO-landen zullen overi gens nauw betrokken worden bij de komende SALT-III on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie over de beperking van strategische kernwapens. Deze onderhandelingen gaan voor een belangrijk deel over het potentieel van tactische kern wapens in Europa en ons we relddeel is dus zeer nauw bij deze onderhandelingen be trokken. Toch zal geen verte genwoordiger van een Westeu ropees land bij de besprekin gen over SALT-III aanwezig zijn, om het overleg niet ver der te bemoeilijken. Voor het eerst sedert het be staan van de Atlantische ver dragsorganisatie is in een NAVO-communiqué gesteld dat bij een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten de legitieme rechten van het Palestijnse volk aan bod moe ten komen. De NAVO-landen gebruiken hier voor het eerst de naam van het Palestijnse volk in een communiqué. Zeer belangrijk was de ge- dachtenwisseling over Rhode sië, nu de verwachting be staat dat de erkenning van het nu zwart-blanke bewind door Groot-Brittannië nog slechts een kwestie van tijd is (zie elders op deze pagina). Secretaris-generaal Luns grapte nog wat over de be richten rond zijn aftreden. „Ik heb nog geen zin om als een oude heer op te stappen, en ik zal er in december dus weer bij zijn", aldus Luns. Aanslag op ministerie in Belfast BELFAST (AP) Gewapen- zondheid in Belfast (Noord- sten verscheidene brandbom- de mannen zijn gisteren de Ierland) binnengedrongen. Zij men, die twintig minuten la- kantoren van het ministerie dwongen het personeel het ter tot ontploffing kwamen, van sociale'zaken en volksge- gebouw te verlaten en plaat- Het kantoor is uitgebrand. Zware regenval, gepaard met onweer heeft niet alleen in Nederland, maar ook in Zuid-Engeland het nodige ongerief veroorzaakt. Bij Charmouth in het Engelse graafschap Devon trad de ri vier de Char buiten zijn oe vers. Het water verraste de heer Chapman en zijn vrouw Janet in hun caravan, maar gelukkig kwamen er spoedig redders opdagen om hen uit hun netelige positie te be vrijden. Overstromingen in Zuid-Engeland BUITENLANDSE ZAKEN: DEN HAAG (ANP) De uit lating van de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO Yasser Arafat, dat Nederland binnen de Eu ropese Gemeenschap wat betreft de Palestijnse kwestie het slechtste standpunt in neemt, toont duidelijk aan dat hij niet op de hoogte is van het beleid van de Neder landse regering. Zijn opmerking dat Neder land in Europa bovenaan de lijst staat van landen die moeten worden gestraft we gens steun aan agressie tegen het Palestijnse volk „berust op een misverstand", aldus heeft de officiële woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaard. Hij leverde commentaar op berichten in het weekblad Nieuwsnet en het dagblad Trouw volgens welke Arafat een boycot en het verbreken van de diplo matieke betrekkingen bepleit met alle landen die de Israëli sche agressie steunen. Het Nederlandse standpunt is identiek aan dat wat de ne gen landen van de Europese Gemeenschap in openbare verklaringen over het conflict hebben ingenomen, aldus de woordvoerder die hierbij met name verwees naar de verkla ringen gedaan in 1977 en naar aanleiding van het tot stand komen van het Israë- lisch-Egyptisch vredesverdrag. Zuid-Brazilïè in winterkoude RIO DE JANEIRO (UPI) Het zuiden van Brazilë is gis teren, 22 dagen te vroeg, door de winter getroffen. De bewo ners van Rio de Janeiro leden kou en twee doden worden geweten aan de vrieskou in vier zuidelijke provincies. In twintig jaar tijds is in de zuidelijkste staat, Rio Grande do Sul, niet zo vroeg sneeuw gevallen en de weersvooruit zichten voorspellen nog meer kou. De koffieplanters in Parana gaan na hoe groot de vorst- schade is aan hun planten. Levenslang voor RAF-lid Irmgard Möller STUTTGART (DPA) Irm gard Möller. die gerekend wordt tot de kern van de RAF (Rote Armee Fraktion) is gisteren wegens moord en pogingen tot moord veroor deeld tot levenslange gevan genisstraf. Het proces heeft een jaar geduurd. In de gevangenis Stuttgart- Stammheim, waar het proces uit veiligheidsoverwegingen werd gevoerd, veroordeelden de rechters medebeklaagde Bernhard Braun wegens medeplichtigheid aan moord tot twaalf jaar. Stücklen (CSU) voorzitter van Bondsdag BONN (DPA) Richard Stücklen van de Beierse CSU is gisteren, zoals verwacht, met grote meerderheid geko zen tot voorzitter van de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer). Hij werd gekozen met 4 ló stemmen voor, 40 tegen en 19 onthoudingen. Stücklen volgt Carl Carstens van de chris ten-democraten (CDU) op, die verleden week is gekozen tot president van de Bondsrepu bliek. Richard Stücklen is al dertig jaar afgevaardigde in dë Bondsdag. Bella Kortsjnoi wil naar Westen MOSKOU (AFP) - Bella Kortsjnoi, de 48-jarige echtge note van de verliezende uitda- -ger voor het wereldkampioen schap, die in 1976 in Neder land „de vrijheid verkoos", heeft een brief aan president en partijleider Leonid Brezn- jev gezonden om toestemming te krijgen zich bij haar man in het Westen te voegen. Zij zei dat haar op 5 mei voor de derde keer een visum voor emigratie geweigerd werd. Zij wil met haar zoon Igor (20) en de pleegmoeder van Viktor Kortsjnoi, Rosa Fridman (69), emigreren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11