Beelaerts wil gevecht aangaan met Andriessen -fessv £eidóc0oivumt Meisjes moeten elk onderwijs kunnen volgen ■j Anti-kerndemonstraties in Pinksterweekeinde Beste stekkies, zwiepende hengels, zulke kanjers, en heerlijk, helder Heineken. 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: ga dit weekend eens niet toeren. Politie beschermt in proces tipgever L„ Uitzicht op goede kinderopvang ffiöJGü— C03B32Ü INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 ME11979 PAGINA'S EMANCIPATIENOTA VAN PAIS EN KRAAYEVELD (Vanc e parlementaire redactie) DEN HAAG Alle vormen van onderwijs in ons land moeten in gelijke mate toegan kelijk zijn voor jongens en meisjes. Ook mogen in het onderwijs geen specifieke mannelijke of vrouwelijke gedragspatronen aan jongens en meisjes worden opgedron gen. Dit zijn de twee belangrijkste beginse len uit een nota die minister Pais (Onder wijs) en staatssecretaris mevrouw Kraaye- veld (Emancipatie) gisteren aan de Tweede Kamer hebben aangeboden. De nota. die de titel „Schets van een beleid voor emancipatie in onderwijs en onder zoek" heeft meegekregen, bevat een groot aantal maatregelen die de emancipatie in het onderwijs zullen moeten bevorderen en die vooral zijn gericht op het wegwerken van de achterstandpositie van meisjes in het onderwijs. De door Pais en Kraayeveld voorgestelde maatregelen behelzen onder meer: proefprojecten met roldoorbreking van bepaalde vakken in het basisonderwijs (handwerken en handenarbeid); ontwikkeling van een leerpakket met „ba sisvaardigheden" voor het voortgezet onder wijs; stimulering van schooldecanen tot een be tere begeleiding van meisjes, vooral ten aan zien van de keuze van de vakkenpakketten bevorderen dat meer vrouwelijke studen ten toegang hebben tot opleidingen die ty pisch gelden als „mannelijke" opleidingen. bevorderen van de mogelijkheden van deeltijdarbeid voor vrouwelijke onderwijsge venden. 'rotest tegen gg 0! ssen van ;ernafval MUIDEN Circa veertig erknemers bij Hoogovens >bben de directie laten we ll dat zij niet meer willen leewerken aan het tran- loort en .de overslag van ra io-actief afval, et gaat om een jaarlijks te- igkerend transport van zwak trnafval, dat per trein uit jvitserland komt en in IJ- liden wordt overgeladen op fn schip. Daarna wordt het de oceaan gedumpt. De igovenarbeiders vinden het irwei te riskant. Vorig jaar itstond de nodige consterna- toen een aantal vaten lek te lekken. Bestuurder ui van de industriebond zei dat de betrokken U erknèmers op steun van de igfjï ikbeweging kunnen rekenen. !ommissies van 'weede Kamer aan openbaar ergaderen 'an onze parlementaire redactie) EN HAAG i Binnen af- enbare tijd gaan de com- van de Tweede Ka- beginsel zoveel moge- jk in het openbaar vergade- De commissie voor de erkwijze van de Kamer eeft hiertoe gisteren beslo- e Kamer zal nu een proce- ïre zoeken voor de agende- ng van de commissieverga- iringen. Net als in het verle- in de gemeenteraden en de •ovinciale staten zal de Ka- er oplossingen moeten vin- in voor de vraag wat open wat besloten is. irote fracties: oodstraf is nmenselijk EN HAAG De Tweede- amerfracties van de PvdA, )A, VVD en D'66 hebben et verontrusting kennis ge- >men van het doodvonnis tt door middel van de elec- ische stoel is voltrokken in de Amerikaan Spenke- ik. een gezamenlijk uitgegeven irklaring zeggen de fracties at de doodstraf onmenselijk omdat zij een ontkenning etekent van de menselijke aardigheid, omdat zij defini- ef is, en in strijd is met de ichten van de mens en het iternationale verdag inzake burgerrechten. Het is dub- il te betreuren aldus de acties, dat momenteel in eeds meer landen de doodt- raf (weer) wordt toegepast dat elders de roep om de Dodtraf weer groeiende is. In EEG moet alles in het erk worden gesteld om de lodstraf in de lidstaten af te j ihaffen, aldus de verklaring, en deed ook een beroep op 1 regering van de VS, alles het werk te stellen om de /ens van de nog vierhon- rd op hun executie wach- Inde veroordeelden te red- Jong geleerd. Kinderdagverblijven en ge zondheidszorg liggen in el- kaars verlengde. Het was gisteren waarschijnlijk dan ook geen toeval, dat zowel de belanghebbenden in de gezondheidszorg als die bij de kinderdagverblijven op het Binnenhof vóór de Tweede Kamer demonstreer den tegen de korting op de financiën in deze sectoren. De moeders, die voor hun kinderen gebruik maken van de dagverblijven, namen bij hun protest ook de kindert jes mee. die weliswaar ver tederend overkwamen, maar nauwelijks wisten waarom het allemaal ging. ..Jong geleerd is oud gedaan zullen de moeders gedacht hebben. TWEEHONDERD MILJOEN MEER NODIG VOOR WONINGVERBETERING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) wil meer geld beschik baar hebben voor de verbetering van woningen. Hij zal daarover gaan onder handelen met zijn ambtsgenoot Andries sen (Financiën), zo bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over woningverbetering. De bewindsman wilde, ondanks grote aandrang van de oppositie, niet aange ven om welk bedrag het gaat. Volgens deskundigen heeft hij echter minimaal tweehonderd miljoen extra nodig, wil hij enigszins aan de behoefte in het land te gemoet kunnen komen. Naar verluidt kan Beelaerts daarbij op forse tegen stand rekenen van Andriessen, die in het kader van Bestek '81 strijdt tegen elke overschrijding van de begroting. De uit slag van het gevecht zal bekend worden bij de presentatie van de voorjaarsnota van Andriessen medio juni. In de wandelgangen van de Tweede Ka mer verwachtte men, dat Beelaerts het been stijf zou houden. Dit omdat hij steeds gezegd heeft al het mogelijke te willen doen voor de stadsvernieuwing, waarvan de verbetering van woningen het hoofdbestanddeel vormt. De financië le problemen van Beelaerts zijn het grootst op het gebied van het opknappen van woningwetwoningen. Op de begro ting is daarvoor 630 miljoen gulden uit getrokken, te besteden aan 18.000 wonin gen. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn er echter al ruim tienduizend goedkeuringen voor een dergelijke op knapbeurt uitgegeven, waardoor het geld al voor een belangrijk deel op is. Bee laerts moet dus meer tot zijn beschik king krijgen om te voorkomen dat hij te gen het einde van het jaar zonder zit ADVERTENTIE DEN HAAG De opsporing sambtenaren zijn verplicht tot geheimhouding van de naam van personen die aan gifte hebben gedaan van overtreding, tenzij die perso nen schriftelijk hebben ver klaard tegen mededeling van hun naam geen bezwaar te hebben. Zo luidt artikel 17 lid twee van de onlangs inge voerde wet op de gevaarlijke stoffen. Volgens de procureur-gene raal bij het Haagse gerechts hof is heroine ook een ge vaarlijke stof. Hij stelde zich daarom gisteren volkomen achter de Rotterdamse com missaris van politie, J. Blaauw, die in een heroïne zaak voor het Haagse hof weigerde inlichtingen te ver strekken over de wijze waar op via een informant een Rot terdammer met drie kikilo heroine in de val was gelo- Of in de val was gelokt? Dat had de verdachte voor de Rotterdamse rechtbank als zijn verdediging aangevoerd. gedagvaarde politiemensen niets anders te horen kreeg dan dat er van uitlokking geen sprake was geweest, kwamen de rechters tot de slotsom dat in deze zaak on voldoende inzicht kon worden verkregen. Zij verklaarden de officier van justie niet ont vankelijk en de verdachte kwam op vrije voeten. De of ficier tekende hoger beroep rnenergie, die voor 2 en 3 juni a.s. in asselte. Kalkar en Doel de demonstra- es organiseren, verwachten een op- imst van zeker zestigduizend mensen. e demonstraties zijn' een onderdeel van :ernationale anti-kern-acties in Europa, merika, Australië en Japan. In Gasselte (Drenthe) wordt gedemonstreerd tegen de voorgenomen opslag van kernafval in zoutkoepels. Volgens de actie-comités is de opslag van het radio-actieve afval le vensgevaarlijk. Er zal een demomstratie- ve tocht van vijf kilometer worden ge maakt langs een aantal zoutkoepels. Bo vendien vindt op het dorpsplein van deze Drents gemeente een manifestatie plaats. In Doel (in de buurt van Antwerpen, vlak over de grens) staat een tocht naar het zogeheten kern-energie-park bij die gemeente plus een manifestatie met een aantal sprekers op het programma. Op 3 juni volgt dan de Kalkar-demonstratie naar de in aanbouw zijnde kweekreactor, met aansluitend een bijeenkomst op het marktplein van Kalkar. Overste wilde sergeant omkopen DEN HAAG De krijgsraad voor de zeemacht heeft giste ren een kapiteit-luitenant ter zee (overste) wegens omko ping veroordeeld tot drie we ken militaire detentie. De krijgsraad achtte bewezen dat de overste vorig jaar de cember tijdens een etentje een sergeant-administrateur had gevraagd zijn naam over het hoofd te zien als hij een lijst moest controleren. De overste zou zo een zogenaam de vliegtoelage zou ontvangen. Deze toelage (vt) wordt via een speciale administratie toe gekend aan- elke marineman die per maand een aantal vlieguren maakt. De overste kon geen recht op deze toela ge laten gelden. Bij de veroordeling zei de president van de krijsraad dat de overste volgensde de raad zijn positie tegenover de sergeant had misbruikt, om deze iets te laten doen dat nadeel voor de marine zou opleveren. Studentenstop voor acht richtingen DEN HAAG Minister Pais van onderwijs en weten schappen wil studentenstops afkondigen in acht studie richtingen: geneeskunde, tandheelkunde, diergenees kunde, lichamelijke opvoe ding, biologie, farmacie, ge schiedenis en rechten. De minister heeft geen geld genoeg om een numerus fixus te voorkomen bij geschiedenis en rechten. Universiteiten hadden daarop aangedrongen om een sneeuwbaleffecte te voorkomen. Zij vrezen dat het aantal aanmeldingen voor an dere richtingen, waaronder letteren, zonder numerus fi xus te groot zou worden. Directie Sociale V erzekeringsbank weg na conflict UTRECHT De tweehoofdi ge directie van de Sociale Verzekeringsbank stapt deze zomer op als gevolg van een conflict met haar bestuur. Het conflict spitst zich toe op de vraag of de bank zich louter met uitvoerende taken moet bezighouden binnen de bank gaan de vele miljoe nen van uitkeringen krach tens de sociale verzekering swetten om) of dat men zich Bestuur en directie konden het over deze kwestie niet eens worden, hetgeen tot de ontslagaanvraag van de beide directeuren Weenink en Cop- pes heeft geleid. Beide par tijen stellen nadrukkelijk dat zich rond de traditionele werkzaamheden van de bank geen enkel probleem voordoet en dat het meer gaat om een principieel verschil van in zicht over de toekomstige koers van de bank. (morgen opening visseizoen). De onverwachte wending in het kamerdebat over het PvdA-initiatief-wetsvoorstel over opvang van weggelo pen kinderen heeft een zeer positieve kant. Uit het feit dat alle grote fracties in de Tweede Kamer willen pro beren om door het bijschaven van dit initiatief-voorstel tot een voor allen aanvaardbare regeling te komen, spreekt een bereidheid om de kwestie op korte termijn uit het politieke slagveld weg te krijgen. DiE ontwikkeling geeft hoop op een regeling, waarbij de opvang van weggelopen kinderen uit de sfeer van het strafrecht gehaald wordt, terwijl er toch een garan tie komt voor een betrouwbare, zorgvuldige hulpverle ning. Wanneer de politieke fracties in de Tweede Ka mer de handen ineen slaan, en zoals het zich nu laat aanzien tesamen naar een praktische en werkbare op lossing zoeken, kan het probleem van de opvang van weggelopen minderjarigen spoedig opgelost zijn. Daar bij moet wel voorop staan, dat de opvang professioneel moet zijn, de ouders over de opvang moeten zijn inge licht, en er een voortdurende toetsing is of de scheiding van ouders en kind nog langer noodzakelijk of verant woord is. Er is nu onverwacht uitzicht gekomen op een wetsont werp, dat al volgende maand door de Tweede Kamer zal zijn aangenomen. Het is van het grootste belang dat het nu komende overleg tussen de fracties resultaat op levert, want anders zal het PvdA-initiatiefwetsontwerp worden verworpen. Dat zou tot gevolg hebben dat er in de eerstkomende jaren geen gedegen regeling komt voor de opvang van weggelopen minderjarigen, want indiening van een nieuw wetsontwerp zou opnieuw een lange tijd van voorbereiding vergen. Wie is nou in vredesnaam Mientje? Wat gesorteerde schaapjeswolken stapten sloom door de blauwe weide van de hemel, maar aan de horizon stapelden de engelen alweer de dweilen voor de volgende depressie op elkaar. In het café kroop een vrouw over de vloer met een grote, doelloze zwabber. Toen ik aan de overkant langs liep, verscheen in de deuropening een ongemeen lange ober, die waarschijnlijk per meter was aangenomen. Hij wenkte me krachtig en riep daarbij enige woorden, die in het straatverkeer als zeepbellen voortijdig uit elkaar spatten. Ik wilde de pas versnellen, want er zijn in deze stad langzamerhand te veel mensen bij wie ik schrijnende schulden heb uitstaan, die pas vereffend kunnen worden als ik de toto heb gewonnen. Het uitblijven van deze klapper noopt me nu al ruim vier jaar om gebogen over straat te gaan met een eenvoudige, haaks gebreide muts tot ver over de ogen getrokken. Onder degenen die mij voortdurend naroepen bevinden zich opmerkelijk veel slijters en als ik niet voordurend met grote tegenwoordigheid van geest het dichtstbijzijnde park invlucht, halen ze me gegarandeerd hijgend in en beginnen ze bij de waterpartij een beschamende conversatie, waarin dat ongelukkige tientje centraal staat. Deze keer was het helaas al te laat om op de vlucht te slaan, want de man stond al aan de overkant voordat ik het goed en wel besefte. Nu pas zag ik dat hij een opmerkelijk krap pak droeg. Net alsof het niet van hem was, maar dat hij er alleen maar zo lang in mocht logeren. Hij had grote, ronde ogen van goedkope bruine kandij, die mij hartelijk taxeerden. „Ik stond toevallig de glazen te spoelen", hoorde ik hem zeggen, „en opeens zie ik jou voorbij schuiven. Malle Ep'pie. Het eerste moment denk ik nog: is-ie het nou of i«-ie het nou niet? Want hoe gaat dat. als je iemand in geen twintig jaar meer gezien hebt? Dan raken gezichten op de achtergrond, nietwaar. Dan staat zo'n persoon je toch niet geheel helder meer voor de geest. Maar bij jou was het meteen raak. Al had je een feestneus voorgebonden man, dan had ik je er nog zo uitgepikt. Zeg op, hoe gaat het er mee, ouwe reus?". Hij freewheelde nu kennelijk doorzijn herinnering en zei pas na vele seconden zuchtend: „Guttegut, waar blijft de tijd. Herwijnen?". Ik haalde maar zo'n beetje de schouders op. want zoiets moet je mij ook niet vragen. Ik vroeg me trouwens ook af wie Herwijnen nou weer was. De ober legde,zijn geheel gemoffelde hand op mijn schouder en riep: „Wat wij niet in die jaren hebben afgelachen, Herwijnen. Kun je je dat feest in Groningen nog herinneren?". „Nou, en hoe", sprak ik. daarbij koket grinnikend tussen pruimen en krenten in. Want het kon toch ook best wezen dat hij het zilveren jubileum van de reclasseringsvereniging op het oog had. „En Mientje", peilde hij gretig, „ben je nog steeds met haar getrouwd?". Nu had ik natuurlijk op dat moment resoluut mijn vermomming moeten afleggen. Maar dat was ook weer zo'n gedoe. Dan moet je op het trottoir gaan uitleggen dat je Herwijnen helemaal niet bent, dat je nog nooit in Groningen bent geweest en dat je geen flauw benul hebt wie Mientje is. En dan hij uiteraard wantrouwig worden en zeggen: „En net roef) ik: Ha. dje Herwijnen, en toen zei je niks". Ik knikte derhalve en zei vertederd: „Ach ja. die Mientje. Da's een hele beste". Dat kon ik makkelijk gokken, want iemand die niet goed is. heet geen Mientje. Hij boog zich voorover en vervolgde fluisterend: „Ik ga je nou een geheimpje vertellen, Herwijnen. Maar je moet me wel beloven, dat je er niet kwaad over wordt". „Afgesproken", zei ik, „daar kun je van op aan". Hij ging voort: „Ik was inderdaad ook gek op Mientje, Herwijnen. Ik lag helemaal blind voor d'r. En ze zag. geloof ik. ook wel wat in mij. Vlak voordat jij in Groningen kwam, gaf ze me nog een ringetje. Je weet wel. zo'n goedkoop ding, waar je niks achter moet zoeken. Nou zou ik het zo leuk vinden als jij dat ringetje als aandenken zou willen meenemen. Je zou me er een groot plezier mee doen, Herwijnen. Want voor mij is het toch allemaal verleden tijd. Voor mij heeft het geen zin meer". Hij zocht in zijn portefeuille en haalde tenslotte een kleine, intens bleke ring tevoorschijn. „Leuk je weer eens gezien te hebben. Herwijnen", zei hij zacht. Toen hij alweer bijna terug was in het café, draaide hij zich nog even om en riep hij: „En doe de groeten aan Mientje". Dat wil ik met alle soorten van genoegen doen. Maar de groeten van wie moet ik nou eigenlijk aan haar overbrengen?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9