Kazerne-leven gehandicapten in De Haardstee onhoudbaar" Waardeiland ontevreden over gemeentebeleid voor tweede brug EX-PERSONEEL EIST IN ZWARTBOEK AFTREDEN BESTUUR Den Haag verantwoord Ranner (PvdA) uit felle kritiek op beleid wethouder Fase (VVD) Markante Beethoven in Stadsgehoorzaal Krachtiger optreden tegen krakers STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 ME11979 PAGINA 3 LEIDEN Als het hoofd en het waarne mend hoofd van het gezinsvervangend tehuis „De Haardstee" in Leiden per 1 juni hun functie neerleggen dan sluiten zij een periode af die door sommigen op zijn zachtst uitge drukt „amateuristisch, onbehoorlijk en walge lijk" wordt genoemd. Een periode die door drie generaties verzorgend personeel ervaren wordt als een zwarte bladzijde in de geschie denis van de Leidse zwakzinnigenzorg en maar beter snel vergeten kan worden, ware het niet dat er op dit moment nog geen enke le garantie bestaat dat de tijden van weleer voorgoed achter de rug liggen. Om te voorko men dat nieuwe generaties werkneemsters en de bewoners van het tehuis dezelfde toestan den als voorheen moeten meemaken, heeft het voormalig personeel van „de Haardstee" de koppen bijelkaar gestoken en besloten tot actie over te gaan. Momenteel zijn er brieven onderweg naar het Provinciaal Bureau van CRM, waarin de door het personeel gevórm de werkgroep uiteenzet wat men in de toe komst van de stichting „De Haardstee" ver wacht, wil men niet in dezelfde fout van vroeger vervallen. De geschiedenis van het te huis voor zwakbegaafde mensen is neergelegd in een zwartboek, dat het schrijven aan CRM begeleidt. „De Haardstee" is het eerste gezinsvervan gend tehuis dat 13 jaar geleden in Leiden werd geopend. De bedoeling van zo'n tehuis is om zogenaamd „geestelijk gehandicapten van hoog niveau", men spreekt ook wel van zwakbegaafden, te helpen zich zo zelfstandig mogelijk te ontwikkelen, hun sociale red zaamheid te bevorderen en de functie te be kleden van vervangend milieu voor de bewo ners. „Op al deze punten", zo zegt een woordvoerster van de werkgroep en ex-perso- neelslid van het tehuis is de directie en het bestuur tekortgeschoten. Er gelden hier nog steeds wantoestanden zoals ze 20 jaar geleden in Nederland voorkwamen". Het zwartboek spreekt in dit verband van „een kazerne-le ven" met ouderwetse disciplines waaraan de 19 „zwakbegaafde jongens" zich moeten on derwerpen. Het vertrekkend hoofd van het te huis, de heer I. L. van As, wordt in het zwartboek een „vaderlijk" amateuristisch be leid verweten, dat star en zeer verouderd overkomt. Volgens de drie generaties personeel, die in de loop van een paar jaar om genoemde re denen het tehuis aan de Witte Singel 70 heb ben verlaten, dient het beleid dringend gewij zigd te worden. In hun brief aan CRM stellen zij, dat het enkele generaties werkneemsters onmogelijk was gebleken tijdens hun werk verband tot verbeteringen van de kwaliteit van de woon- en leefsituatie van de bewoners te komen. Ook voor toekomstige verzorgsters zouden dergelijke veranderingen niet in de wieg zijn gelegd. Daarom werd besloten „te trachten van buitenaf de situatie ten goede te keren", aldus de werkgroep „Haardstee". Het beste wellicht typeerde een zuster van een van de bewoners van „De Haardstee" gisteren de situatie aldaar: „Er heerst in het tehuis een ongelooflijke discipline. De mensen krijgen de meest vreemde gedragsregels met de paplepel ingegoten. De sfeer is er heel kil. Er kan geen lachje vanaf. Eens in de maand wordt mijn broer bij voorbeeld naar de kap per gestuurd en dan krijgt hij steevast zo'n ouderwets kapsel aangemeten. Hij wordt echt geknipt als een debiel. Hij ziet er dan uit als of hij getekend is. Mijn broer is een flinke man en hij werkt buiten maar hij krijgt elke dag maar vier boterhammen mee naar zijn werk. Dat zijn afgepaste pakketjes. Iedereen krijgt dezelfde hoeveelheid brood mee naar zijn werk. (De bewoners verrichten werk zaamheden op minimumloonbasis bij verschil lende instellingen in de stad-red.) Ik zou mijn man met zo'n maaltijd niet hoeven af te schepen". Het zwartboek maakt gewag van een lange lijst van gesignaleerde misstanden aan de Witte Singel. Op de verschillende pagina's Van het boek staan met een kadertje omge ven gevallen beschreven, die de situatie moe ten illustreren. Een voorbeeld hiervan: „Als bewoners al een meisje hadden moest dat stiekum. Ze mochten 's avonds niet naar huis toe. Het hoofd had ook de onhebbelijkheid Het gezinsvervangend tehuis De Haardstee aan de Leidse Witte Singel. om, waneer een vriendinnetje ter sprake kwam, daarop op een zeer vernederende ma nier te reageren: „Jij een meisje zeker. Je kunt niet eens voor jezelf zorgen". Nog een voorbeeld: „Bewoner tegen groepsleiding: „Was ik maar een hond. Die wordt ten min ste nog eens uitgelaten. Al is het maar aan een riempje". De werkgroep spreekt van een „chronische geestelijke wreedheid en van incidentele li chamelijke geweldpleging", die door de hoof den van het tehuis zouden zijn bedreven. On derhandelingen met het bestuur van de stich ting Haardstee heeft tot dusverre weinig soe laas gebracht. De werkgroep stelt dan men vanuit het bestuur de directie de hand boven het hoofd houdt en zo weinig mogelijk ruch tbaarheid probeert te geven aan het vrijwilli ge ontslag van deze twee mensen. Het opstap pen van de directeur en de onder-directrice is met geheimzinnigheid omgeven. Het is niet duidelijk of de actie van het voormalig perso neel hier direct de aanleiding voor is geweest. De werkgroep neemt aan dat de geuite klach ten zeker bepalend zijn geweest voor het ont slag, maar vermoedt dat het bestuur dit niet durft toe te geven. Een woordvoerder van de werkgroep stelt dat „De Haardstee" sterk gei- soleerd van andere soortgelijke tehuizen ope reert. Contact met andere instellingen en overlegorganen werd nooit gezocht door het hoofd van het tehuis. „Van buiten lijkt alles pais en vrede. Maar binnen deugen er een heleboel dingen niet. Over het geld dat de be woners verdienen bestaat nog veel onduide lijkheid. Zeker is dat er mee geknoeid wordt. Er zijn bewoners die niet eens taartjes voor hun verjaardag kunnen kopen, omdat dat van de directie niet mag. De bewoners dur ven hier niets van te zeggen, omdat ze niet anders gewend zijn". De werkgroep heeft een en ander duidelijk op papier gesteld en aan CRM meegedeeld. In een bijgaand schrijven leggen de voormali ge verzorgsters CRM een aantal eisen voor. Voornaamste eisen daaruit zijn, dat het huidi ge bestuur, dat „De Haardstee" exploiteert moet verdwijnen, er een accountantsonder zoek moet komen naar de financiële handel en wandel van de stichting en er een onder zoek moet plaatsvinden naar de wantoestan den in het tehuis. Voorgesteld wordt om eventuele verbeteringen in het tehuis geleide lijk door te voeren, „omdat de bewoners langzaam aan moeten toegroeien naar een si tuatie waarin ze een beter, zelfstandiger be staan kunnen leiden," aldus de werkgroep „Haardstee". MINISTER TUIJNMAN: Minder treinen naar LEIDEN Minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) vindt de beper king die de Nederlandse Spoorwegen hebben aan gebracht in het treinenbe- loop tussen Leiden en Rotterdam buiten de spit suren een verantwoorde zaak. In antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Tweede Kamer lid Ed. van Thijn zegt de minister de nieuwe dienstregeling ook niet in strijd te vinden met de bevordering van het open baar vervoer en de op roep die in het kader van de gewenste energiebezui nigingen is gedaan om van het openbaar vervoer gebruik te maken. Minister Tuijnman wijst er op dat buiten de spitsuren op het traject Leiden-Den Haag- Rotterdam v.v. sprake was van overbediening. De nieuwe dienstregeling sluit beter aan op de vervoersbehoefte zoals die uit NS-onderzoeken is ge bleken, schrijft de minister. Volgens minister Tuijnman houdt een en ander voldoende rekening met de vervoers vraag zoals die sinds de ope ning van het station Den Haag CS is gebleken en houdt deze opzet ook al reke ning met de gewenste bedie ning van Schiphol en Amster dam-Zuid na de opening van het traject Schiphol-Leiden in i 1981. De bewindsman heeft de NS wel verzocht hem regel matig te informeren over de ontwikkeling van het vervoer in de nieuwe situatie en daar over overleg te plegen met het departement van verkeer en waterstaat. Op basis van de ontwikkelingen zal zonodig bij komende dienstregeling- swijzigingen de treindienst worden aangepast, zegt minis ter Tuijnman toe. LEIDEN - Het PvdA-raads- lid A. Ranner heeft gistera- I vond tijdens een vergadering i zijn fractie felle kritiek i geuit op het economische be- j leid van wethouder mevrouw Fase (VVD). „Voor zover er sprake is van een beleid is I dat er een met verkeerde ac- centen", aldus de heer Ran- ner. In dit verband stelde de heer Ranner dat in het PvdA-ver- kiezingsprogramma zwaar wordt getild aan de oplossing van de werkloosheidsproble- matiek en het voeren van een acquisitiebeleid om meer be drijven te interesseren in een vestiging in Leiden. „Tot nog toe is er, ondanks herhaalde lijk aandringen van mijn kant, niets in die richting ge beurt", aldus de heer Ranner. „De extra-formatieplaats op de afdeling voor economische aangelegenheden en bedrij ven, die werd gecreëerd voor een acquisitie-ambtenaar is op andere wijze opgevuld. Met de opmerkingen die ik in ver gaderingen maak, gebeurt he lemaal niets", aldus het onte vreden PvdA-raadslid. Hij weet het uitblijven van een actief beleid met name aan de politieke gezindheid van de betreffende wethou der. Mevrouw M. Koning noemde de beschuldigingen van de heer Ranner „vrij grof". „Wij hebben zelf vier jaar op die stoel gezeten, zon der dat er veel gebeurde", al dus mevrouw Koning. „Ik vind het onjuist om de schuld nu alleen maar te schuiven op politieke onwil van me vrouw Fase." Geslaagd jeugdprogramma Volkenkunde De serie jeugdprogramma's, die in het museum voor Volkenkun de zijn gehouden, bleken ook dit jaar weer zeer succesvol. Het programma was bedoeld voor kinderen in de leeftijds groep tussen zeven en twaalf jaar. De animo was op de woensdagmiddag vaak zo groot, dat er zelfs kinderen teleurge steld moesten worden omdat in de werkruimte voor maar 32 kinderen plaats is. Dit jaar werden de kinderen ge durende het seizoen begeleid door Lenny van Hazebroek, een stagiaire van de Leidse Oplei ding Cultureel we'k. Ook giste ren was de opkomst ondanks het mooie weer bepaald hoog te noemen. Zon vijfentwintig kinderen namen zeer enthousi ast deel aan het onderwerp: kle ding. Om twee uur werd begon nen met een diaserie over kle ding uit alle delen van de we reld. daarna mochten de deelne mers kleding passen. Voordat de film begon, hielden de als Eskimo's, Indianen en Afghanis- tanen verklede Nederlandertjes een modeshow (foto). Een Indi aanse voerde zelfs uit puur ple zier een regendans op, hetgeen vannacht kennelijk het beoogde resultaat opleverde. Kraakbond weer actief Aan de Paul Krugerstraat 29 heeft de Leidse Kraakbond een pand gekraakt. Deze maal voor een samenwonend stel, dat van van de huishaas te horen kreeg, dat hun onderkomen verkocht zou worden. De gekraakte woning is eigendom van de Leidse Woning Stichting (LWS). In een brief aan deze krant bestempelt de kraakbond deze woning als een typisch voorbeeld van het leeg laten staan van bewoonbare huizen door de LWS. Mis overledenen In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 5 juni weer een heilige mis voor de overledenen opgedra gen. De eucharistieviering begint om negen uur 's mor gens. Quintus sociëteit De algemene Leidse studenten vereniging Quintusop ent donderdag 14 juni om vijf uur haar nieuwe sociëteit aan de Korte Mare 34. De officiële opening wordt ver richt door de rector magnificus van de universiteit prof. dr. D.J. Kuenen. De nieuwe sociëteit is bij de opening nog niet geheel gereed; de ingebruikname van het com plete complex zal nog enige tijd op zich laten wachten, maar Quintus heeft dan tenminste opnieuw een gelegen heid voor het vieren van een feestje. De receptie ter ge legenheid van de opening duurt overigens tot zeven uur. Gehandicapte zeilers De Watergeuzenstam uit Leiden, een groep van Scouting Nederland, houdt op 15, 16 en 17 juni een zeilkamp voor gehandicapten. Het zeilkamp is in zoverre ongewoon, dat de gahandicapten niet mogen meezeilen, maar zelf de zeilsport zullen beoefenen. Vorig jaar heeft de Leidse scoutinggroep met dit idee geexperimenteerd en dit jaar gaat dan het volwassen zeilkamp van start. De gehandi capten, afkomstig van de Wegelaergroep uit Den Haag, uiteraard ook een onderdeel van Scouting Nederland, zul len de lelieschouw en lelievletten van de Leidse groep be sturen vanaf het zeilkamp op de Kogjespolder, een eiland in De Kaag. Pelgrimstocht Vanuit Leiden, Noordwijk, Delft, Den Haag, Gouda en Rotterdam vertrekt zaterdag 16 juni een aantal bussen voor een bedevaartstocht met als bestemming Banneux- Notre-Dame in de Belgische Ardennen. De geestelijke leider van deze bedevaart is mgr. B.G. Henning. Het thema van de bedevaart is afgestemd op het jaar van het kind: „Mijn kind, bid veel". De kosten voor deelna me bedragen negentig gulden met inbegrip van reis kosten, logieskosten, met ontbijt en koffietafel op heen- en terugreis). De bussen vertrekken zaterdag rond het middaguur. Zij, die aan de tocht willen deelnemen, kun nen zich melden bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, Postbus 16 in Nootdorp. Of bij een contactadres in een van de plaatsen vanwaaruit de bussen vertrekken. Het adres voor Leiden is zr Theodora, Haagweg 49 teL 310415. LEIDEN In de Stadsge hoorzaal kon gisteravond het tweede concert van de Beet hoven-cyclus beluisterd wor den. Onder leiding van Tenn- stedt speelde het Rotterdams Philharmonisch Orkest de ou verture Coriolan, het viool concert en de vijfde van deze componist. Een niet bepaald van originaliteit overlopend programma dus. Het is jam mer dat niet werken waren gekozen die minder vaak in de concertzaal te horen zijn. Een obligaat programma kan over het algemeen minder in teressants bieden. Werken waar al zoveel belangwek kende uitvoeringen van be staan zouden beter kunnen wijken voor minder bekende- plezieriger voor publiek én orkest. Tennstedt, die de laatste tijd als dirigent nogal op de voor grond treedt, heeft uitgespro ken opvattingen over Beetho ven en stak die niet onder stoelen of banken. Zijn visie is vooral dramatisch, duide lijk merkbaar in interpretatie en opbouw. Hij laat overwel digende tegenstellingen horen. De lyriek is teruggehouden en meer vermoed dan uitgespro ken. In de ouverture Coriolan (uit 1807) waren de lijnen loodz waar getrokken. Het kwam op enkele plaatsen zelfs het verloop van het stuk in de weg. In het vioolconcert (1806) werd het orkest niet altijd even strak gestuurd, verba zingwekkend omdat in de sy mfonieën Tennstedt's directie uitnemend te noemen is. So list Rosand speelde overigens een overtuigende vioolpartij. Evenals vorige week was een symfonie het hoogtepunt van de avond. De vijfde stond gis teren op het programma, on getwijfeld het meest bekende van de gespeelde werken. Hij werd na de pauze uitgevoerd, met een frisheid en markantie die ons imponeerden. Loep zuiver spel leidde in volmaakt evenwicht en begrip naar qen sprankelende finale. Het was een uitvoering om te onthou den en door zijn kwaliteit toch een rechtvaardiging van het programmakeuze. VERENA KOPERDRAAT LEIDEN Het Leids college van b en w gaat krachtiger optre den tegen de kra kers van wonin gen in het Heren- gracht/Zijlsingel- gebied. In een brief aan de le gale huurders van gekraakte panden stelt de chef van het ge meentelijk bu- reau voor huis vesting namens het college dat eind augustus alle gekraakte woningen ont ruimd zullen zijn. Er wordt een dringend be roep op de huur ders gedaan, niet het recht in ei gen hand te ne men. Begin mei hééft het college beslo ten de krakers van woningen die IN HERENGRACHT/ ZIJLSINGELGEBIED reeds waren toe gewezen aan te schrijven dat zij de door hen ille gaal bewoonde panden moesten ontruimen. Tot 3 juni kunnen de krakers tegen dit besluit een be zwaarschrift in dienen. Deze be zwaarschriften zullen in juni door de huisves tingscommissie worden behan deld. Deze com missie zal bekij ken of aan de betreffende kra kers vervangende woonruimte moet worden aangebo den. Wanneer de huisvestingscom missie besluit dat de woningen moeten worden ontruimd en dat de krakers geen recht op vervan gende woonruim te hebben, kun nen de laatstge noemden schor sing van de ont- ruimingsbevëlen bij de Raad van State aanvragen. LEIDEN De bewoners van het Waardeiland en de bewoners van de woningen aan de Ke'ttingstraat, Ho- gendijkstraat en Nieuwe Rijn zijn uitermate ontevreden over de ge meentelijke begeleiding van de bouwplannen voor een tweede brug naar het Waardeiland. Deze ontevre denheid kwam gisteravond tot uiting tijdens een bewonersvergade ring, waarvoor slechts een minieme gemeentelijke afvaardiging was ko men opdagen. Over een ding waren alle aanwezigen het zonder meer eens: de nieuwe brug aan de Hogen- dijkstraat mag niet alleen bestemd worden voor fietsers en 'alarmver- keer', maar dient ook gebruikt te worden door gemotoriseerd verkeer en als een normale ontsluitingsweg te worden gezien. Zoals bekend heeft de gemeente andere plannen. De bewoners van het Waardeiland en de 'walkant' vonden elkaar gisteren in een groot aantal gezamenlijke wensen die aan de gemeente worden gepresenteerd. Nadrukkelijk kwam de ontevredenheid van de bewoners ten aanzien van de ge meentelijke begeleiding van het plan voor de bouw van een brug en een ver bindingsriool tot uiting. Zo betitelden de bewoners het als 'een schandaal', dat* geen voorzieningen zijn getroffen voor de periode voor en na de bouw van riool en brug. Zo blijkt een groot aantal wo ningen. tijdens de bouw volstrekt geïso leerd te raken, onbereikbaar voor brand weer en ambulance, terwijl de enige toe gangsmogelijkheid via het -voor gemoto riseerd verkeer verboden- Utrechtse Jaagpad door een bouwkeet wordt ge blokkeerd. Ook zet men volop vraagte kens bij de bouwwijze van de brug. Be woners van de oude woningen op de 'walkant' vrezen ernstige beschadigingen nu men wil gaan heien met zestien me ter lange palen, terwijl de bestaande huisjes geen hechte fundering hebben. Namens de projectontwikkelaar van het Waardeiland verklaarde de heer A. de Graaf, dat de bouwer zorgt voor een goede verzekering tegen eventuele schade door de bouw. Kanttekeningen werden gemaakt bij de veiligheid in de Kettingstraat en straks in de Hoogendijkstraat. De bewoners wa ren het erover eens, dat in beide straten eenrichtingsverkeer diende te worden in gevoerd waarbij de brug aan de Ketting straat het verkeer naar het Waardeiland zou dragen, terwijl de nieuwe brug voor de afvoer zou zorgdragen. Een deputatie van de bewoners zal bin nenkort bij het gemeentebestuur binnen stappen met een wensenlijst. Om in de toekomst wat minder vaak 'vergeten' te worden, gaat men een buurtcomité op richten, dat op het Waardeiland al verga derruimte heeft gevonden in het kantoor van de projectontwikkelaar jJ

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3