Verkeersvliegers protesteren tegen werkwijze van Raad voor Luchtvaart Minister positief over celmanipulatie Meer werk door forse besparing op energie QeidöaQowumt Weinig overtuigend Wao-er niet welkom als nieuw lid >weer BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 ME11979 PAGINA 9 STOPLICHT VOOR VLIEGTUIGEN ide pEN HAAG, 30 mei De direkteur-gene- Iraal van de Rijksluchtvaardienst, mr. H. taben, heeft gisteren bij het uitspreken van zijn requisitoir inzake de ramp Teneri fe de schuld nagenoeg volledig bij de radi overbindingen gelegd. Zijn stelling: „De ra diocommunicatie is ver tenachter gebleven bij de overige ontwikkelingen in de lucht vaart. Het is bekend dat zich op verschil- ende vliegvelden in de wereld de laatste 0f 2 jaren een aantal incidenten heeft voorge daan die voortkwamen uit de radiocommu nicatie. Hoewel ze niet tot ongevallen heb ben geleid, vertoont de toedracht in één en- tel geval zelfs grote gelijkenis met het on- reval op Tenerife. Maar het is duidelijk iat verbeteringen in de communicatie al leen op internationaal niveau kunnen wor- tjyi den bewerkstelligd. Dit zal onderzoek en len len tijd vergen". Als hulpmiddel op korte termijn gaf mr. ïaben onder meer een rood-groen licht op" □rkruisdc drempel van de baan aan. Pas als het i licht op groen springt, mag de gezagvoer der starten. De vraag, tijdens een gesprek na de zitting van de Raad voor de Lucht vaart gesteld, hoeveel automobilisten al liet door rood licht rijden, liet de direk- leur-generaal onbeantwoord. PIETSNOEREN BEHANDELING TENERIFE-RAMP OPPERVLAKKIG EN EENZIJDIG DEN HAAG De Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers protesteert tegen de ma nier waarop de Raad voor de Luchtvaart de ramp op Tenerife, die 584 doden eiste, heeft behandeld. „Uiterst oppervlakkig", zei giste ren het bestuurslid en de woordvoerder van de organisatie, gezagvoerder F. van Vianen. „Volgens ons is de Raad volledig voorbij ge gaan aan de menselijke factoren, die tot het drama moeten hebben geleid. Het college had deskundigen op het gebied van de menselijke gedragsleer dienen te raadplegen". De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermid dag zijn behandeling van de grootste vlie gramp aller tijden afgesloten. De uitspraak is bepaald op 31 juli of zo veel vroeger als mo gelijk zal blijken. In zijn eindwoord benadruk te voorzitter mr. C. Stol nogmaals dat het col lege geen enkel antwoord wenst te 'geven op de schuldvraag. „Wij distantiëren ons van con- conclusies die de vooronderzoeker heeft ge trokken". Deze vooronderzoeker, direkteur-generaal mr. H. Raben van de Rijksluchtvaartdienst, had eerder op de dag in zijn requisitoir gesteld: „Geen van de betrokkenen (KLM-bemanning, Panam-bemanning, verkeersleiders op Teneri fe) heeft ernstige nalatigheid betracht. Op alle betrokkenen zou afzonderlijk kritiek zijn uit te oefenen, maar deze kritiek gaat niet verder dan de vaststelling, dat zij allen, in een nor male uitoefening van hun functies, op één en kel punt niet optimaal hun werk hebben ge daan. Ik kan echter in de handelingen van geen van hen grove fouten constateren". Mr. Raben zocht de schuld van de ramp dan ook voornamelijk bij de radioverbindingen, die te wensen zouden hebben overgelaten. „EEN DOODDOENER" De Nederlandse Vereniging van Verkeersvlie gers bleek dit gisteren na afloop van de zaak een dooddoener te vinden. Woordvoerder Van Vianen: „Wij geloven niet dat de fout uitslui tend kan liggen bij communicatiestoornissen. Mensen van een kaliber als gezagvoerder Vel- thuyzen van Zanten zouden het nooit in hun hoofd hebben gehaald te handelen zoals hij gehandeld heeft (starten zonder vergunning) als hij niet in de rotsvaste overtuiging had verkeerd een startpermissie te hebben. Onze vraag blijft dan ook, en dat is de belangrijk ste lering die uit de ramp getrokken kan wor den: hoe is het mogelijk dat de captain de volstrekte zekerheid had te mogen starten, ter wijl hij feitelijk die zekerheid niet bezat? Het is onjuist dat de Raad voor de Luchtvaart deze vraagstelling heeft laten liggen. Nergens bij de verhoren van de getuige-des- kundigen is op de ramp Tenerife ingehaakt. De Raad heeft verzuimd diep in te gaan op wat de gedachten van vliegers en verkeerslei ders ten tijde van de catastrofe bezighield. Men had psychologen in het onderzoek moe ten betrekken, deskundigen op het gebied van menselijk gedrag". I 'TT-directie 'erwacht iroblemen bij ervroegd uittreden EN HAAG Directeur-Ge- iraal Leenman van de PTT erwacht grote problemen oor het experiment dat op 1 nuari a.s. bij zijn bedrijf egint om mensen vanaf zes- g jaar vervroegd te laten uittreden. Vierduizend perso- 11 ooiieelsleden zouden daarvoor aanmerking komen. Leen- an houdt het er voorlopig dat ongeveer een derde an de betrokkenen die mo- Jijkheid wil aangrijpen. ra roblemen voorziet Leenman n tijdig in al die vacatures voorzien. Volgens de PTT- iman is het aantal voor rvroegd uittreden in aan- (rking komende PTT'ers in daarop volgende jaar eeds 900. Het opvullen van icatures bij de PTT meer in it algemeen verloopt wel cd, hoewel daar, aldus lenman, „hard aangetrokken oet worden" en vaak intern invullende scholing gegeven oet worden. Wel is de per- neelswerving in Groningen iterst moeilijk". (interschade emeenten 320 miljoen TRECHT De gladheids- estrijding, het sneeuwrui- ien en de reparatie van ka- otgevroren wegen heeft de ederlandse gemeenten totaal ngeveer 320 miljoen gulden (kost. De jaarlijkse groei in de financiën voor die ge- eenten gaat daaraan dit iral bijna helemaal op. lorzitter J. Roeien van de ireniging van Nederlandse "(meenten (VNG) zei van- ag tijdens het congres'van vereniging in Utrecht dat regering op teleurstellende jze heeft gereageerd op de voorziene en abnormaal ge gemeentelijke uitgaven i gevolge van het barre nterweer. Bekerfinale werd latertje (OTTERDAM Menig lezoeker van de bekerfina- Ajax—FC Twente in de tuip in Rotterdam heeft annacht na afloop van we wedstrijd in een file loeten staan. Deze wat ogebruikelijke situatie oor dit tijdstip deed zich oor op de weg Rotter- am-Dordrecht ter hoogte an Ridderkerk. Daar was oor asfalteringswerkzaam- eden maar één van de tie rijstroken voor ver eer beschikbaar. De ma- jmale lengte van de file, ie van tien uur gistera- ond tot vanmorgen twee ur aanhield bedroeg ze en kilometer. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl tijdens de presentatie gisteren van de nota „Werkgelegenheid door solidariteit". „VOORTGANGSNOTA" VAN PVDA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de verslechtering van de economische situatie en het dreigende energietekort het dringend nodig ma ken de stijging van het energieverbruik tot staan te bk-engen. Via een forse energiebesparing kunnen in de periode tot 1990 tienduizenden arbeidsplaatsen gescha pen worden. Fractievoorzitter Den Uyl zei dit gisteren bij de presenta tie van de voortgangsnota „Werkgelegenheid door solida riteit", waarin de uitgangspunten voor een alternatief be leid tegenover Bestek'81 geactualiseerd worden. Het eer ste alternatieve plan van de PvdA verscheen, zoals be kend, vorig jaar, kort vóór de indiening van Bestek'81. In de nieuwe nota wordt, naast „oude" programpunten als selectieve groei en forse inkomensmatiging, veel aan dacht besteed aan de energieproblematiek (in relatie met de werkgelegenheid) en het monetaire beleid. Volgens de PvdA-fractie moet een energiebesparingsprogramma dat zoden aan de dijk zet een besparing realiseren van 30 procent in tien jaar ten opzichte van het huidige ver bruik (en bij een veronderstelde economische groei van 2,5 a 3 procent), om een stabilisatie van het huidige ver- bruiksniveau te bereiken. De PvdA pleit voor een ver schuiving van de in het kader van de Wet Investerings Rekeningen (WIR) uitgetrokken gelden naar investeringen en activiteiten die gericht zijn op besparing van energie. Met het door de PydA gewenste bezuiniging op energie kan een besparing van 8 a 10 miljard gulden bereikt worden, waarmee 60 a 70.000 arbeidsplaatsen tot 1990 ge schapen kunnen worden. Nodig is dat er een energiewet komt waarin onder meer bepaalde normen moeten staan waaraan bedrijfsgebouwen dienen te voldoen. De CDA-Tweede Kamerfractie liet gisteravond in een re actie op de nota weten dat in de PvdA-nota* geen wezen lijke nieuwe voorstellen zijn gedaan. De WD-fractie noemde het PvdA-stuk „even ondoelmatig en ondeugde lijk als zijn voorganger van vorig jaar". Reeds twaalf aanhoudingen in bouwfraude HAARLEM Met de aan houding van de 32-jarige aan nemer W. uit Zaandstad is het aantal verdachten in de bouwfraude in Haarlem, Heemskerk, Hoofddorp en Be verwijk tot twaalf gestegen. Voor baan bij defensie: Voorrang voor werklozen na dienstplicht DEN HAAG Er dient een beleid te worden gevoerd, waarbij de dienstplicht zo wordt ingericht dat de be trokkenen zo weinig mogelijk ten achter gesteld zijn bij hun niet-dienende tijdgeno ten. Dit zeggen minister Scholten en staatssecretaris Van Lent van Defensie in hun nota over het dienst- plichtbeleid die is gezonden aan de vaste commissie voor defensie van de Tweede Ka- Er wordt gedacht aan een ex tra bemiddeling bij het zoe ken naar een werkkring. Deze vorm van compensatie zal in de toekomst toenemen, omdat defensie verwacht dat meer schoolverlaters direct in dienst zullen gaan. „We zien het als onze plicht de dienst- verlater zo veel mogelijk te helpen bij het vinden van werk," aldus minister Schol ten en staatssecretaris Van Lent in de nota. De dienstver- later kan ook een test doen voor zijn toekomstige beroep en krijgt daarvoor extra ver lof. In overleg met de minis ter van sociale zaken zal bin nenkort een permanent rij dend arbeidsbureau voor de fensie worden gerealiseerd. Ook krijgen dienstplichtigen, die vóór hun opkomst niet aan het arbeidsproces hebben deelgenomen, bij sollicitatie naar een functie binnen het ministerie van defensie een voorkeursbehandeling. De Zaankanter wordt ver dacht van het uitschrijven van valse facturen tot een be drag van 600.000 gulden. Bij de bouwfraude gaat het in to taal om een bedrag van 50 miljoen gulden. Ook heeft de Haarlemse politie gigteren twee bewoners uit bouwkrin- gen uit Beverwijk gehoord, maar deze zijn na verhoor vrijgelaten. De Zaankanter blijft in arrest. Het conflict tussen de regeringspartijen CDA en WD over de per 1 juli te nemen sociaal-economische maat regelen ligt er nog steeds levensgroot. Tot nu toe heeft niets tot een oplossing van de ernstige tegenstelling kunnen leiden. Ook niet het gisteravond laat door de regering bij de Tweede Kamer ingediende „1 juli-pak- ket", met een ingebakken poging tot compromis. MeT de indiening van het pakket is ook duidelijk ge worden, dat premier Van Agt zijn plan om voorafgaan de aan de indiening van het wetsontwerp overeenstem ming met de beide regeringsfracties te hebben, heeft moeten laten varen. De politieke strijd zal wat be treft de maatregelen voor dit jaar de komende we ken in het parlement uirtgevochten worden, en dat is odk de plaats waar die strijd thuishoort. De poging tot een compromis, die de regering in het belangrijkste conflictpunt aan de Kamer heeft voorge legd de aftopping van de hogere inkomens doet weinig overtuigend aan. Het CDA wil een aftopping van de prijscompensatie bij een inkomen van 50.000 gulden per jaar. De WD wilde eigenlijk helemaal geen aantasting van wat deze partij .middeninkomens" noemt, maar scheen met veel moeite te vinden te zijn voor een aftopping bij 60.000 gulden. Het kabinet ging vervolgens precies in het midden zitten, bij 55.000 gul den. Weinig beargumenteerd, zelfs in de memorie van toelichting vermeldend dat die keuze betwistbaar is. Het blijft teleurstellend, dat dit kabinet bij het vra gen van een bijdrage aan de verbetering van 's lands economie, zo weinig overtuigende en beargumenteerde daadkracht aan de dag legt als het om de hogere inko mens gaat. Die daadkracht is en was er steeds wel als het ging om het vasthouden aan het korten op sociale uitkeringen en minima. Het ware te wensen dat het ka binet de aftopping van de hogere inkomens veel meer dan nu het geval is, in relatie brengt met andere mati gende maatregelen, zoals de aftopping dit jaar van de ambternarensalarissen bij 45.000 gulden. Als het kabi net bij de inkomens in het bedrijfsleven op een aan zienlijk hoger niveau gaan aftoppen, dan wordt nu reeds bij de ambtenaren de motivatie weggenomen om volgend jaar weer boven 45.000 gulden in te leveren. „WE MOGEN DE BOOT NIET MISSEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Risico's van nieuwe technolo gieën moeten weliswaar worden onderkend, maar mogen nieuwe ontwikkelingen niet in de weg staan. Daarom moet de genetische manipulatie (een erfelijkheidsexperiment met cellen) alle aandacht krijgen en worden gesti muleerd". Met deze uitspraak onderschreef minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren in de Eerste Kamer het betoog van de VVD-senatoren De Jong en Zoutendijk, die er voor waarschuwden dat Nederland op het gebied van de DNA-technologie de boot niet mag missen. Minister Van Aardenne kondigde aan dat de DNA-technologie belicht zal worden in de aan het einde van de zomer uit te brengen innova tie-nota. Op aandrang uit de Senaat beloofde de bewindsman dat daarin ook de positie van het midden- en kleinbedrijf bijzondere aan dacht zal krijgen. Van Aardenne wilde niet zo ver gaan de strekking van het betoog van PPR-senator Trip te onderschrijven. Deze oud minister van wetenschapsbeleid stelde dat kleinere bedrijven veel meer perspectief bie den om de werkgelegenheid uit te breiden dan de grote. Daarom zouden met name deze kleinere bedrijven financieel gesteund moeten worden, wat dan door regionale colleges zou moeten worden besloten. Bij een gecompli ceerde aanrijding op de rijksweg bij Diemen zijn van nacht twee men sen om het leven gekomen en raak te er een zwaar gewond. De foto toont een beeld van de ravage. GROENEVELT: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voorzitter A. Groenevelt van de industrie bond FNV is er fel tegen ge kant, om wao-ers als nieuwe leden te accepteren. ,Het is een gevoelskwestie", zo zei hij gisteren op een dis cussiedag. „Als iemand pas op het moment dat hij ar beidsongeschikt wordt ver klaard tot de ontdekking komt dat de vakbond voor hem van nut kan zijn, dan zeg ik: je bent te laat". Groe nevelt zei wel, dat -als een meerderheid van zijn bond daar anders over zou denken, hij zich daar dan bij neer zou moeten leggen. Volgens Groenevelt heeft het vraagstuk van de wao-er tot op heden nog weinig weerk lank gevonden in FNV-ver- band. Meest ideaal zou zijn een eigen bond, maar zo'n op lossing stuit volgens Groene velt op te veel bezwaren bij vooral kleinere FNV-bonden, die een gevoelige aderlating vrezen bij een overstappen van hun wao-leden naar die aparte bond. AMSTERDAM - Twee fotomodel len die ingeschre ven staan bij het Amsterdamse be middelingsbureau Holland Location and Modelplan ning bv, hebben de officier van justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar het financiële reilen en zeilen van het bureau. De twee achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat de bv zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering. Dat zou onder meer gebeurd zijn door geld achter te houden dat voor de modellen van opdrachtge- Bureau failliet; fotomodellen naar de rechter vers was geincas- De bv is sinds kort ter zielen. Dinsdag is het be drijf voor de rechtbank van Amsterdam failliet verklaard: op ei gen verzoek overi gens. Van de onge veer zestig model len die voor het bureau werkten, hebben velen nog flinke bedragen va het bedrijf tegoed. Volgens de advo caat van een hun ner, variëren de vorderingen van duizend tot vijf tienduizend gul- De mo,dellen wa ren tot op het laatst van de op handen zijnde li quidatie van het bureau onkundig gebleven. De direc teur was voor enig commentaar niet bereikbaar. Ex-politieman doodt invalide ROTTERDAM De 36-jarige Vlaardingse ex-politieman E. V., is door de president van de rechtbank in Rotterdam wegens doodslag terbeschik kingstelling van de regering opgelegd. De oud-politieagent bracht 8 februari de 71-jarige invalide A. Westdijk in diens woning in Vlaardingen met messteken om het leven. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie, die de verdachte ontoereke ningsvatbaar achtte op het moment dat hij het misdrijf pleegde. Westdijk was een goede ken nis van V., die de bejaarde man de laatste jaren weke lijks opzocht om hem in zijn- auto mee uit te nemen. Tij dens de rechtszitting twee we ken geleden, zei de verdachte de invalide man altijd met plezier te hebben geholpen. Hij kon dan ook niet verkla ren hoe hij* tot zijn" daad was gekomen. Uit het psychia trisch rapport en uit verkla ringen van de verdachte bleek, dat hij af en toe ge bukt gaat onder zware de pressies. Regen of onweer Morgen blijft Nederland waarschijnlijk nog een groot deel van de dag in vrij war me en vochtige lucht waarin enkele regen- en onweers buien voorkomen. De begren zing van deze lucht loopt van Zweden via Denemarken, de Noordzee en Oost-Engeland tot boven Portugal. Ook langs deze grenslijn is het bewolkt en regenachtig. Boven de Golf van Biscaje komt een depressie tot ontwikkeling die vergezeld van een omvangrijk regengebied naar Engeland trekt. Om deze depressie gaat koelere oceaanlucht opdringen naar het vasteland. Een hoge- drukgebied met centrum bo ven West-Rusland brengt in Italië, de Balkanlanden, Polen en Oost-Duitsland droog, zon nig en warm weer. Oen Helder Luchth. R'da Vlissingen Hu Neer-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9