KWJwerkgevers in horeca lichten personeel op Noordwij kerhout wil meer greep op woningmarkt Rijnsburg vernieuwt walmuren bij Smidstraat Winkelcentrum Noord-Hofland moet aantrekkeli j ker wordei Verbazing over ontslag leraar REGIO LEIDSE COURANT PAGINA) S \oordwijkse hotelier*: Absurde beschuldigingen o C LEIDEN De Noordwijkse hoteliers wijzen de beschuldi gingen van de KWJ met klem af. „Absurde verzin sels", meent directeur J.F.G. van den Anker van Palace Hotel bv. ..De mensen die bij ons in loondienst werken, worden op de gebruikelijke, legale wijze betaald. Problemen zijn er uiteraard soms wel, en dan vooral ten aanzien van werk nemers uit zuidelijke landen." aldus directeur Van den An ker. Ten aanzien van de door de KWJ aangevoerde beschuldi ging als zou de Italiaanse werknemer A.L. uitzonderlijk lang hebben moeten wachten op zijn achterstallig salaris zegt de heer Van den Anker: „Deze heer is op staande voet ontslagen, omdat hij handelin gen verrichtte, die binnen ons bedrijf niet thuis hoorden. De man vertrok zonder zijn adres achter te laten, vandaar dat het wat lang heeft ge duurd voordat hij zijn geld kreeg. Hotel Noordzee kan weinig commentaar geven op de be schuldigingen van de KWJ. Het bedrijf is per 1 mei een onderdeel geworden van de Britse hotelketen 'Confort Ho tel International' en heeft der halve een andere directie. Wel beklemtoont de huidige direc tie, dat van het oplichten van de werknemers geen enkele sprake is en dat men zich zonder meer houdt aan alle wettelijke regelingen. Noordwijkse hotels zouden personeel niet voldoende hebben betaald LEI DEN/NOORD WIJK „Er is maar een conclusie mogelijk: veel mensen die in de horeca werken, worden door hun werkgevers opgelicht. We hebben nu twee gevallen opgelost, waarbij horeca-personeel dat in Noordwijkse hotels heeft gewerkt, niet het geld kreeg uitbetaald waar men recht op had. Pas na ellenlange procedures kregen die mensen (een Marokkaanse afwasser en een Italiaanse keuken hulp) het verdiende geld op hun reke ning gestort. Dat waren dan toevallig die mensen, die de weg naar de KWJ hebben kunnen vinden. In het geval van de Marokkaanse werknemer heeft het anderhalf jaar geduurd voordat hij zijn centen van hotel Noordzee kreeg overgemaakt. Daar heeft dan ook wel een advocaat aan te pas moeten komen". Aldus de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) gisteren tijdens een persconferentie. De feiten die KWJ-Randstad aan het Leidse Noordeinde 2a op tafel heeft liggen, liegen er niet om. Koude staal tjes van loonontduiking, die recentelijk aan het licht zijn gebracht. In dit ge val gaat het om twee Noordwijkse ho tels, Palace en Noordwijk, die onte genzeggelijk als wanbetaler figureren in het lijvige dossier van de Leidse KWJ'ers. De landelijke actie die door deze beweging voor werkende jonge ren verleden jaar tegen de onderbeta lende werkgevers alom werd gestart, heeft volgens hen ook in de Leidse re gio succes gehad. De eerste affaire be treft een Marokkaanse afwasser in ho tel Noordzee en de andere een Itali aanse keukenhulp, die werkzaam is geweest in hotel Noordzee en het Pa- lace-hotel. Voor de Marokkaan ging dat om een bedrag van 5.414,— en wat de Italiaan aangaat, stonden de hotels voor in totaal zo'n kleine 2.000,— in het krijt. Dime Craane van de KWJ hierover: „We hebben de indruk, dat ontzettend veel mensen door de werkgevers in de horeca worden bestolen. Die twee kwesties uit Noordwijk zijn ons toe vallig ter ore gekomen op het klach tenspreekuur, dat we elke dinsdagoch tend van vijf tot acht uur in het KWJ- gebouw houden. Het aantal ioonont- duikingsgevallen ligt natuurlijk veel hoger dan die twee door ons aan de kaak gestelde zaken. De affaire rond die Marokkaanse afwasser heeft in to taal ongeveer anderhalf jaar gespeeld. Om de een of andere duistere reden is hij door „Noordzee" ontslagen. Hij werkte in de keuken als afwasser, maar deed daarbij ook nog allerlei an dere voorkomende karweitjes. Toen hij zijn ontslag kreeg, was het hotel hem over elf maanden een bedrag van ruim 5000 gulden schuldig. Geld dat hij onder meer door overuren had erdiend". „De directie van „Noordzee" (het be drijf is inmiddels van directeur veran derd - red.) voelde er niets voor om het geld, waar die man recht op had uit te betalen. Nee, het was zelfs zo, op het moment dat de KWJ zich met deze zaak ging bemoeien, dat voorma lig directeur Brouwer met een loon- specificatie aan kwam zetten, waarop stond dat de heer A. Z. (de initialen van de schuldeiser) 492,— teveel had verdiend. Er was gewoonweg niet met Brouwer te praten. De ene keer als we hem belden, zat hij in Zwitserland en de andere keer was hij volgens het hotel ziek en kon hij ons niet te woord staan. Pas met de tussekomst van een advocaat hebben we hem op de knieen gedwongen. En toen moest hij wel met het geld over de brug ko men. Op 2 mei kregen we bericht van onze advocaat, dat hotel Noordzee het verschuldigde bedrag van 5.414, aan A. Z. in de vorm van een cheque had overgemaakt". De kwestie rond de Italiaanse keuken hulp A. L. vertoont nagenoeg hetzelf de beeld als bovengeschetste situatie. Ook hier een werknemer die door zijn baas in de boot werd genomen. Een ontduikingsgeval dat door de KWJ èn ditmaal zonder de hulp van een advo caat. na veel gebedel en gesmeek tot klaarheid werd gebracht. Al weer ho- Noordzee", dat zijn lonen niet op tijd wilde uitbetalen, en er een jaar en vier maanden over deed om met veel omhaal van woorden toe te geven, dat er inderdaad nog een rekening was te vereffenen. Vanaf 18 januari '78 tot aan april '79 heeft dit bedrijf de tijd genomen om de Italiaan een bedrag van 545,— netto aan vakantiegeld te betalen. Diezelfde Italiaanse keuken hulp werd een aantal maanden later wederom het kind van de rekening toen hij in het Palace-hotel werk vond op de afdeling waar zijn landsgerecht, de alombekende pizza, werd gebakken. Ook hier kreeg hij geen loon naar werken, maar koekkjes van een zelfde soort deeg, die hij bij zijn vorige werkgever al had voorgeschoteld ge kregen. Deze keer stond Palace in het krijt voor een kleine 1.400,—, die het hotel, na een korte werkperiode van vijf weken, schuldig was aan zijn per soneelslid. Eerst op 30 april van dit jaar ging Palace ertoe over hem het verschuldigde bedrag uit te betalen. „Daar hebben we wel tientallen scheldtirades voor aan moeten horen en het verwijt meegekregen van direc teur Van Hese, dat we gek waren en nergens verstand van hadden. De con clusie lijkt ons daarom gerechtvaar digd, dat horeca-personeel goed moet uitkijken met welke werkgever in Noordwijk zij in zee willen gaan", al dus Dinie Craane van de Leidse KWJ. ten worden. De gemeenteraad wordt gevraagd tij dens de vergadering van donderdag 25 mille be schikbaar te stellen voor een snel onderzoek naar de ondergrond en fundering van het loop brugje. Na afronding van dit onderzoek kan ge bruik gemaakt worden van het bedrag van vijftig Rijnsburgse Smidstraat en Brouwerstraat in zeer slechte conditie geraakt door de afgelopen stren ge winter. Volgens het Rijnsburgse gemeentebe stuur is herstel dringend noodzakelijk. Gelijktijdig met dit herstel zou de voetgangersbrug tegen over de Smidstraat onder handen genomen moe- mille op de begroting van dit jaar, dat al was uitgetrokken voor herstel van de walmuren van de Vliet. Over een afstand van ongeveer 25 meter zijn de walmuren van de Vliet (zuid zijde) tussen de NOORDWIJKERHOUT Het Noordwij- kerhoutse gemeentebestuur wil meer greep op de te verdelen woonruimte binnen de gemeente. Dit schrijft men in een discussienota over de woonproble matiek. In die nota stelt het gemeente bestuur tevens vast, dat in de praktijk geen grote gevolgen verwacht kunnen worden van het beter naleven van de bpschikbare wettelijke instrumenten om het woningarsenaal dusdanig te beheer sen, dat meer woningzoekenden gehol pen kunnen worden. Op dit moment heeft het gemeentebe stuur grip op ongeveer eenderde deel van het woningbestand van Noordwijker- hout. Door het nemen van enkele maat regelen zou de grip tot ongeveer twee derde deel kunnen worden vergroot. Maar veel soelaas kan deze vergroting niet bieden, omdat het vooral koopwo ningen betreft. Voorheen kon elk ge meentebestuur de opvang van eigen wo ningzoekenden alleen verzorgen door nieuwe huizen te bouwen. De hogere overheden zijn echter van mening, dat de kleinere kernen in de agrarische ge bieden van ons land te sterk uitgroeien en dat een dam opgeworpen dient Ae worden. Het streekplan Zuid-Holland West is een goed voorbeeld hiervan. Maar, zo constateert het gemeentebestuur in de uitstekend onderbouwde nota, het beleid ten aanzien van de ruimtelijke or dening isniet afgestemd op het beleid ten aanzien van de volkshuisvesting. In de praktijk schrijft de hogere overheid voor, dat er minder gebouwd kan wor den, terwijl het benodigde instrumentari um om toch aan de opvang van woning zoekenden vanuit de eigen bevolking te voldoen, ontbreekt. Zonder dit instru mentarium is geen enkele gemeentebe stuur in staat zoveel grip op het woning- bezit te verkrijgen, dat van een goed volkshuisvestigsbeleid gesproken kan worden. Het Noordwijkerhoutse college verwacht ook niet, dat de noodzakelijke wettelijke mogelijkheden spoedig inge voerd zullen worden. „Waar het de prijs van woningen betreft, kan alleen een maatregel op landelijk niveau verant woord zijn, omdat deze sterk kan ingrij pen op de vermogenswaarde van onroe rend goed. Deze problematiek kan verge leken worden met de grondpolitiek. En daar is zelfs een kabinet over gevallen. Wij hebben dan ook geen hoge verwach tingen, dat er iets op dit gebied bereikt kan worden", aldus het college. Toch wil het gemeentebestuur zoveel mo gelijk doen om zoveel mogelijk woningen te kunnen toewijzen. Enig overlast ten aanzien van de huiseigenaar acht men verantwoord. Een van de nieuwe bijko mende maatregelen zal worden: het toe passen van een woonruimtebeschikking waardoor huurwoningen met een maand- prijs beneden de 540 gulden en koopwo ningen onder de 270 mille aan een woon vergunning worden gekoppeld. Het ge meentebestuur acht een zogenaamde mel dingsverordening overbodig, terwijl een vestigingsverordening ook kan uitblijven als de woonruimtebeschikking door het ministerie wordt toegestaan. Het college vraagt de gemeenteraad tijdens de don derdag te houden vergadering met de conclusies van de nota in te stemmen. Hanje May voor CDA Noordwijk NOORDWIJK Hanja May, de Noordwijkse huisvrouw die voor het CDA als negende prijkt op de lijst voor de Euro pese verkiezingen, trad gisteravond als spreekster op tijdens een door het CDA uitgeschreven bij eenkomst in het Vereni gingsgebouw. Het Europees beleid zal in de eerste plaats gericht dienen te zijn op de be vordering van vrede en veiligheid, waarbij een verzoenende houding van belang is om meer ont spanning te kweken. Ook de bestrijding van de werkloosheid, noemde me vrouw May in haar refe raat. Zij verklaarde te vens geen principieel te genstander van kernener gie te zijn, mits omgeven door strenge veiligheids maatregelen. Kritisch liet zij zich uit over de be perkte bevoegdheden van het Europese parlement. CDA-voorzitter Van Hoe ken vroeg de afloop de aanwezigen voorkeursste- men uit te brengen op de Noordwijkse ingezetene. OEGSTGEEST - Annie Borst Pauwels houdt van vrij dag 1 juni tot en met donder dag 21 juni een tentoonstel ling met aquarellen, tekenin gen en schilderijen in Galerie Pulchri Studio aan de passa ge 10 in de Kempenaerstraat in Oegstgeest. De tentoonstel ling is dagelijks te zien van 10.00 tot 16.00 uur.Zon- en feestdagen gesloten. WASSENAAR - De tweede A.V. Holland strandloop gaat vanavond om half acht van start. Inschrijven vanaf 7 uur. Er kan gekozen worden uit de afstanden 2, 4 en 8 kilo meter. Het inschrijfgeld be draagt 3,50 gulden. Jeugd on der de 15 jaar betaalt 2,50 gulden. Alle deelnemers ont vangen na afloop een fraai lint. VOORSCHOTEN Het colle ge van burgemeester en wet houders van Voorschoten heeft besloten de Voorscho- tense Oranjevereniging „Ko ningin Wilhelmina" een recep tie aan te bieden. Dit in ver band met haar 75 jarig be staan en omdat het college meent dat de vereniging eeh bijzondere plaats inneemt in de Voorschotense gemeen schap. De receptie wordt ge houden op dinsdag 5 juni van 16.30 tot 18.00 uur in de raad zaal van het gemeentehuis. ZOETERWOUDE De soos organiseert morgen een knal super barbekjoe waar voor een habbekrats de meest gek ke hapjes en brokken geroos terd kan worden op houts kool. De disko zorgt tussen de bedrijven door voor de broodnodige variatie. NOORDWIJK Op vrijds 8 juni zullen op de Gevers-ijsbaan aan de G< weg wielerwedstrijden word gehouden om de clubkamj oenschappen van Noordwi^ en van Katwijk. Verder zullj ploegen uit beide dorpen gen elkaar uitkomen in wedstrijd Noordwijk-Katwi; De kamp begint 's morg< om acht uur. Inspecti Spoelstra, voorzitter van Noordwijkse Politiesportvi niging zal om tien uur l prijzen uitreiken. OEGSTGEEST Op 1 gustus gaat de heer M. Koning, hoofd van de Oei tgeester Terweeschool, pensioen. De heer Koning gedurende vele jaren van genoemde school gewe en het afscheid zal zeker officieel tintje krijgen, school staat in Oegstge hoog aangeschreven. Geduri de de wintermaanden heeft] een ingrijpende verbom plaatsgevonden welke vleugel" van het geboü werd uitgevoerd. Maar, H werk is bijna gereed zodat opvolger van de heer Konii niet bang hoeft te zijn dat Ij „vleugellamme" onderwijs stelling hoeft over te nemen. Dunlin-a, de nederlandse filj van Joop Burcksen en Ru Herblot, is op het 19e interi tionale festival voor marit me films in Milaan ondi scheiden met de Zilveren ft daille van de President v Italië. Het is de tweede bekr ning van deze door Mun< film in Hilversum geproc ceerde film over de bouw v het grootste betonnen oliepl form voor de Noordzee. WENS VAN VOORSCHOTENSE COMMISSIE VOORSCHOTEN De com missie voor economische za ken kwam bij de bespreking van de winkelfunktie in Voorschoten tot de uitspraak dat het totale beeld van het winkelcentrum Noord-Hof land veranderd moet worden. Het centrum is tochtig, te donker en niet gezellig. De gevestigde winkeliers krijgen bij de eigenaresse van het centrum, een verzekerings maatschappij, geen gehoor. Wethouder Van Dalen zal deze zaak bespreken met o.a. de dienst openbare werken. De Schoolstraat, de winkel straat in het dorpscentrum, mag nimmer afgesloten wor den voor autoverkeer. De On dernemersvereniging Voor schoten heeft via een onder zoek de zekerheid dat 80% van de bezoekers aan deze straat ook kopers zijn. Men rijdt per auto de Schoolstraat in om te kopen en niet om te winkelen. De afvaardiging van de Vrouwenraad Voor schoten wil zo spoedig moge lijk alle hobbels weg uit die straat en een betere afschei ding tussen voetgangers en rijverkeer. De winkeliersvere niging ziet weinig voordeel in het weer opbreken van de huidige sierbestrating. De straat moet eerst bouwkundig tot rust komen. Regelmatig zijn de laatste jaren grote bouwprojekten geweest, waar door de straat regelmatig tij delijk afgesloten werd. Vol gens de winkeliers heeft nog niemand kunnen wennen aan het nieuwe straatbeeld. Bij de bespreking van de lo kale werkgelegenheid bleek dat zowel in de bouw als in de agrarische sector een groot gebrek aan werkkrachten be staat. De agrarische afgeva digde deed de toch wel v rassende uitspraak dat de meente beplantingsdienst z< veel hulpkrachten wegtrt De meeste Voorschot» tuindersbedrijven worden dwongen te werken met k tenlandse arbeiders. Voorschotense bedrijfsle> had weinig goede w voor de arbeidsbemiddel van het Gewestelijk Arbeif bureau in Leiden. De gi berijven krijgen zelden werknemer via het Arbei bureau. De werving geschi veelal door middel van ri ties of advertenties in dag weekbladen. De afgevaar( den van NW en CNV wil een nadere toelichting over door het Arbeidsbureau op geven 40 Voorschotenaren, moeilijk te plaatsen zijn het bedrijfsleven. OPEN BRIEF P.O.O.K.: KATWIJK Het Progressief Overleg Orgaan Katwijk heeft in een open brief aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs haar verbazing uitgesproken over het besluit van dit bestuur om de heer Pronk, leraar van het Christelijk Pieter Groen College in Katwijk niet in vaste dienst aan te stellen. Zoals bekend is de reden van dit ontslag zijn lidmaatschap van de Communistische Partij Ne derland. De leden van het Progressief Overleg Orgaan Katwijk menen dat de heer Pronk naar eer en geweten vanuit zijn christelijke overtuiging de doelstellingen van de school onderschrijft en dat hij naar de mening van de schoolleiding en collega's over dermate goede onderwijskwaliteiten beschikt dat geen enkele aanleiding gevonden kan worden tot het niet benoemen van de heer de heer Pronk. Overigens lijkt een compromis in de af faire naderbij te komen. Het schoolbestuur lijkt welwillend te staan tegenover een voorstel om leraar Pronk nog een jaar te laten blijven, om gedurende dit jaar met alle betrokkenen een open discussie te voeren. Koperen jubileum Ruim 100 bejaarden van Zoeterwoudse Bejaardensocie vierden gisteren in het m functionele centrum 'De Eer kooi' het twaalfeneenhalf-) bestaan van hun soos. I aanleiding van dit heugelijke bracht gistermiddag burgemi ter J A. Detmers een bezoek De Eendekooi. De sociëteit werd opger door pastoor Kracht omdat meende dat er voor de den van zijn parochie te we ontspanning was. De soos w daarom niet alleen door de terwoudse bejaarden bezc maar ook door die i.it Lei dorp en de Leidse riviorenbt Sinds de bejaarden gebruik nen maken van De Eendekot het aantal bejaarden dat soos bezoekt sterk gestegen komen daar iedere dins bijeen en eens per jaar m« ze een gezamelijke reis. Idzorgen heeft de soos want in 1975 heeft een ent siaste bejaarde een groot van zijn vermogen aan de jaardensocieteit nagelaten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4