7 Elizabeth Troost heeft haar moordenaar mogelijk gekend Van Agt bezorgd over kracht van Sovjetleger DC-10's aan de grond voor nadere controle 'Geloofwaardigheid Fransen staat op het spel' Bloempap halve liter tijdelijk Mssnm$ Idi Amins laatste bolwerk gevallen Onzekere toekomst voor nieuwe leiders Rhodesïé Roofoverval en ontvoering in Spanje BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 ME11979 PAGINA 11 ET 25 zal i 4 uur jwoerd perce- in t 4 uui (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Elizabeth Troost (27), de Nederlandse huisvrouw die vori ge week vermoord werd in Zuid- west-Londen, kan haar aanvaller ge kend hebben. Ze werd met een keu kenmes doodgestoken, terwijl een andere indringer haar 2-jarig zoon tje in bedwang hield. De Londense politie is er nog niet in geslaagd voor deze moord een andere aan- vaarbare verklaring te vinden, dan dat de dader toegeslagen heeft om dat zijn slachtoffer hem herkend had. Mevrouw Troost was zes maanden zwanger. Met haar 2-jarig zoontje Eric was ze donderdagmorgen aan de voordeur gaan kijken toen er aangebeld werd. De politie vermoedt dat er twee mannen aan de voor deur stonden. Ze waren gekomen om te stelen. Zelfs wanneer Eliza beth Troost een van beiden maar oppervlakkig kende, was het voor hem gevaarlijk haar te laten leven. Een van de bandieten zou het kind vastgegrepen hebben. De moeder, die haar zoontje wilde losrukken, werd door de andere aangevallen. Hij bracht haar verscheidene mes steken toe. Het vreemde is, dat de indringers alleen dingen zonder gro te waarde gestolen hebben: een foto camera, waarvoor ze bij een heler niet meer dan 25 pond zullen krij gen; een goedkope blauwe tas, een lichtbruine portemonnaie en twee verschillende handschoenen. Dure bezittingen, waaronder een camera van 1500 pond, een stereo-installatie van 2000 pond en juwelen, bleven onaangeroerd. to's. „Ik ben al meer dan 17 jaar bij de politie", zegt detective-superinten dent Ray Adams, die belast i§ met het onderzoek. „In al die tijd heb ik het nog nooit meegemaakt, dat ie mand voor zo weinig vermoord werd". Elizabeth Troost was niet onmiddel lijk dood. Een anoniem telefoontje van de indringers naar de stedelijke hulpdiensten had haar nog kunnen redden. Maar zelfs dat hebben de daders niet gedaan. Cornelius Troost (29), de echtgenoot van het slachtoffer, is een ingenieur die gestudeerd heeft aan de univer siteit van Cambridge. Toen zijn vrouw vermoord werd, bevond hij zich op een van de olieplatforms in de Noordzee. Het gezin Troost was afgelopen zomer voor het eerst naar Engeland gekomen. Het huurde een huis in de Londense gemeente Cla- pham en was van plan daar gerui me tijd te blijven wonen. De ldeine Eric is nu ondergebracht bij zijn grootouders in Nederland. Zijn vader en de politie hopen, dat het kind iets zal vertellen over het vreselijke drama, dat tot de arresta-' tie van de daders zal kunnen leiden. Israëlische oorlogsschepen doorSuezkanaal Voor het eerst sinds de stichting van de joodse staat in 1948 zijn gisteren drie Israëlische oorlogsschepen door het Suezka- naal gevaren. Het waren landingsvaartuigen, die van Suez naar Port Said voeren. Egyptische loodsen begeleidden de schepen door het kanaal. ralbu :'n hit! to lov terda; 0! ity van astiek Gevlucht naar ZaïreY ARUA (Reuter) Het Tanza- niaanse leger heeft gisteren de laatste grote stad in Oe ganda ingenomen. Het betrof Arua, de stad die ligt in het geboorteland van de verdre ven dictator Idi Amin. Zon dag was in de buurt van de stad nog gevochten maar gis teren werd geen weerstand meer geboden. De inwoners vertelden dat Amin en zijn vice-president generaal Mustafa Adrisi in de richting van Zaïre waren ver trokken met medeneming van een groot aantal bezittingen. De Citroën-Maserati sportwa gen van Amin werd door de Tanzanianen in het huis van de dictator aangetroffen. De nieuwe machthebbers in Oeganda hebben „majoor" Bob Astles, de Britse adju dant van Idi Amin. van moord beschuldigd. Maandag heeft de procureur-generaal George Kanyaihamba op dracht gegeven de uitlevering van Astles en ten minste drie van de gewezen ministers van Amin van het naburige Kenia te vragen. Vorige week ver klaarde justitie-ambtenaren over bewijzen te beschikken dat Astles persoonlijk ver scheidene mensen heeft ge dood. Hij zou hebben gehol pen bij de oprichting van het J gevreesde „bureau van onder- I zoek" dat verantwoordelijk I zou zijn voor de dood van I vele mensen tijdens het acht- jarig bewind van Amin. Het I hoofd van dit bureau, de ge- I wezen minister van binnen- landse zaken Faroek Minawa, is een van de ministers wier uitlevering wordt gevraagd. De andere zijn de brigadege neraals Ali Fadoel en Does man Saboeni. Offensief Sandinisten in Nicaragua MANAGUA (AFP) Guerril lastrijders van het Sandinisti- sche Bevrijdingsfront hebben een aanval ingezet tegen het leger in de stad Rivas, 120 kilometer ten zuiden van de Nicaraguaanse hoofdstad Ma nagua. Volgens de pers aldaar is Je Nationale Garde begonnen met het bombarderen van de stad. De Sandinisten gebrui ken zwaar wapentuig en het leger heeft zich moeten terug trekken om te wachten óp versterkingen. Beschietingen op Zuid-Libanon I BEIROET (Reuter-upi) Is raëlische oorlogsschepen heb- jben gisteren de Zuid-Libanese havenstad Tyra opnieuw on- Ider vuur genomen en Artille risten hebben samen met christelijke militie een half idozijn dorpen en een Pales tijns vluchtelingenkamp in Zuid-Libanon beschoten. Vol- ijgens ooggetuigen wijken veel /mensen uit dat gebied naar (noordelijker streken uit jDe voornaamste rechtse par itijen in Libanon, de falangis- ten en de Liberalen, hebben Jgisteren maatregelen bekend gemaakt om de spanning tus sen hen te verminderen, zoals leen verbod tot het dragen .{van wapenen in streken die (zij gezamenlijk beheersen, jln Cairo is iemand van de (grootste palestijnse guerilla- jgroep aan gekomen voor be sprekingen naar aanleiding Van de Egyptisch-Israelische Onderhandelingen over Pales tijns zelfbestuur. Het is de vertegenwoordiger van El Fa- |ah in Beiroet, Zuhair Ezze- SCHIPHOL De KLM heeft besloten de zeven DC-10-toe- stellen van de maatschappij aan de grond te houden tot dat een nader onderzoek heeft uitgewezen dat het risi co van een ongeluk als bij Chicago, waarvan 271 mensen om het leven kwamen, is uit gesloten. Behalve de controle op de bevestiging van de mo toren aan de vleugels moeten ook andere zaken aan de toe stellen worden gecontroleerd, zo heeft de fabrikant, het Amerikaanse concern Mac Donnell Douglas voorgeschre ven. Vier toestellen waren gisteravond op Schiphol, de overige drie worden in het buitenland aan de grond ge houden en ter plaatse gecon troleerd. Ook de vier DC-10's van Martinair blijven aan de grond tot na de controle, die volgens een woordvoerder van de KLM ongeveer vier uur per toestel in beslag zal nemen. Hoeveel vertragingen het onderzoek zou opleveren, was vanmorgen nog niet te overzien. Een vlucht van een KLM-DC-10 naar Zuid-Ameri ka moest gisteravond worden uitgesteld. De passagiers zijn ondergebracht in hotels. Gisteren heeft de Amerikaan se luchtvaartdienst alle Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pijen tot nader order verbo den met een DC-10 te vliegen. Het gaat om 134 toestellen. Bovendien is bevolen alle „wide-body's" aan een onder zoek te onderwerpen, dus ook de Boeing-747 en de L-1011 van Lockheed. Bij de laatste toestellen gaat het om een on derzoek van de inspectie-sche ma's. In tal van landen wor den de DC-1 O's aan de grond gehouden voor controles. NAVO-CONFERENTIE IN DEN HAAG GEOPEND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De afgelopen tien jaar is de militaire macht van de Sovjet-Unie voortdurend in kwantiteit en kwaliteit versterkt en er zijn geen aanwijzingen, dat hierin verandering zal komen. Als deontwikkelingen in deze richting doorgaan, zal er een militaire macht ontstaan, die, indien geen tegenmaatregelen worden getroffen, ernstige ge volgen zou kunnen hebben voor de stabiliteit in Europa en de gehele wereld", aldus premier Van Agt bij de offi ciële opening van de minis terconferentie van de NAVO in de Haagse Ridderzaal. De conferentie wordt na de offi ciële opening, verder in Noordwijkerhout voortgezet. Premier Van Agt zei, dat de geschiedenis geleerd heeft, dat vrede en veiligheid geba seerd zijn op een geloofwaar dige defensie. Daarom is dan ook vorig jaar besloten tot een jaarlijkse verhoging van de defensiebegrotingen met drie procent,,, maar", zo zei Van Agt, „wij zijn er in ons land ook diep van doordron gen, dat handhaving van een toereikende defensie gepaard moet gaan aan een nog ster ker streven naar concrete maatregelen voor wapenbe heersing en naar concrete af spraken over beperking en vermindering van de bewape ning." Premier Van Agt meent, dat de SALT II niet alleen op zich zelf belangrijk is, maar ook mogelijkheden biedt voor voortgang op het terrein van wapenbeheersing in het algemeen. Op een persconferentie in Noordwijkerhout heeft de se cretaris-generaal van de NAVO, mr J.Luns, gisteren gezegd, dat de NAVO-landen in militair en strategisch op zicht ernstig verzwakt worden door de energiecrisis. Niet al leen omdat in geval van oor log de legers door oliegebrek in hun bewegingen worden beperkt, maar vooral ook om dat de economische kracht van het bondgenootschap dreigt te verzwakken en de machtsverhoudingen in de wereld steeds meer bepaald Luns worden door de energiever houdingen. Dit ingewikkelde vraagstuk zal een van de onderwerpen zijn die op de conferentie be sproken worden. Mr Luns wees er op, dat de Sovjet unie dank zij zijn eigen olie velden veruit in het voordeel is bij de NAVO. Mr Luns hoopte, dat de NAVO-landen bereid zijn om, ondanks de energiecrisis de komende ja ren hun defensieuitgaven tell- kens met drie pet te verho gen, zoals de laatste tijd ge bruikelijk is. De grootste zorg voor de NAVO blijft volgens mr Luns de vraag: wat is de Sovjet- Unie van plan met haar sterk uitgebreide aanvalskracht, vooral die van de vloot. De secretaris-generaal van de NAVO wilde dan ook geen al te grote betekenis toekennen aan de Russische ontspan- ningsgebaren, zoals de vrijla ting van dissidenten en een ruimer emigratiebeleid voor joden. Mr Luns ontkent dat er in West-Europa reeds neutronen bommen zouden zijn. De Amerikaanse oud-president Ford had dat vorige week verklaard. „Ex-presidenten zijn minder goed geinfor- meerd dan toen ze nog in functie waren", zo meent mr Luns.. BIJ ONDERTEKENING RIJNVERDRAG STRAATSBURG (ANP) Als de Franse volksvertegenwoordiging op de interparle mentaire Rijnconferentie de komende twee dagen in Straatsburg geen toezeggingen doet het bijna drie jaar geleden gesloten zoutver- drag te bekrachtigen, dan staat haar geloof waardigheid ernstig op het spel. Dit is de mening van het CDA-Tweede Kamerlid, de heer P. Cornelissen, die samen met negen an dere Nederlandse parlementariërs aan de con ferentie van volksvertegenwoordigers uit Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Luxem burg en Nederland deelneemt. De heer Cornelissen, die Frankrijk geen enke le ruimte meer geeft voor uitstel van ratifica tie en de uitvoering van de zoutopslag in de Elzas, wijst op de uitspraken die de Franse parlementariërs op de eerste conferentie begin 1977 in Den Haag hebben gedaan. De Fransen onderstreepten toen onder meer het grote be lang van een spoedige uitvoering van de sane ring van de Rijn, vooral ten behoeve van Ne derland. De heer R. Lubbers, die als delega tieleider optreedt van de Nederlandse parle mentariërs, zal morgen een scherpe oproep doen aan Frankrijk aan zijn verplichtingen te voldoen. Frankrijk heeft geen enkele reden om het zoutverdrag niet te ondertekenen. Tijdens de zitting gisteren maakten zowel offi ciële vertegenwoordigers van de Franse rege ring als deskundigen duidelijk dat opslag van het afvalzout in de ondergrond de enige en beste oplossing is. Er blijkt geen bezwaar te bestaan voor aantasting van het grondwater en het zoutverdrag biedt de Franse regering de mogelijkheid de opslag in geval van nood tijdelijk stop te zetten. Een voorstel het afval zout op de markt te brengen werd door des kundigen commercieel een onhaalbare zaak genoemd. Het argument van Franse zijde dat de werk gelegenheid in de Elzas in gevaar dreigt te komen, onderving de voorzitter van de Neder landse delegatie door te wijzen op de moge lijkheden van het Europees Regionaal Fonds. De voormalige Nederlandse ambassadeur in buitengewone dienst, de heer M. Vigeveno zei dat het systeem van zoutopslag op vele plaat sen ter wereld met- succes wordt toegepast Hierbij worden nimmer bezwaren geopperd. SALISBURY Bisschop Abel Muzorewa en Josiah Gumede zijn gisteren beëdigd als eer ste zwarte premier en eerste president van Rhodesië. Beiden riepen op tot eenheid in het land. De plechtigheid vond plaats op Govern ment House in de hoofdstad Salisbury in aanwezigheid van officieren, politici en rege ringsfunctionarissen. De nieuwe regering zal vrijdag aantreden, op dezelfde dag dat de nieuwe staat Zimbabwe-Rhodesië officieel wordt uitgeroepen. „Ik kan u verzekeren dat ik vastbesloten ben de problemen in het land vastberaden en meedogenloos op te lossen", zo zei Muzorewa na afloop van de plechtigheid. Op de vraag wat hij bedoelde met meedogenloos, ant woordde hij: „Ik bedoel standvastigheid". De nieuwe regering zal die eigenschappen drin gend nodig hebben, gezien de grote moeilijk heden op vele fronten in Rhodesië. Wegens onderlinge geschillen hebben twee van de vier partijen geweigerd deel te nemen aan de coa litieregering van Muzorewa, waardoor van een. regering van nationale eenheid nauwelijks sprake kan zijn. Kort na de plechtigheid maakte het opperbevel bekend dat de afgelo pen 24 uur 52 doden waren gevallen in de guerrilla-oorlog, waarin het land gedompeld is. En het bureau voor statistiek deelde mee dat f in april het op twee na hoogste aantal blan ken in een maand tijd in de geschiedenis van Rhodesië het land heeft verlaten. Bovendien is de kans klein dat de regering-Muzorewa inter nationaal wordt erkend. De blanke minderheid heeft negentig jaar lang Rhodesië bestuurd. De grootste tijd daar van stond het land onder Brits bestuur, de laatste veertien jaar onder het bestuur van de blanke bewoners, onder leiding van Ian Smith die het land in 1965 eenzijdig onafhankelijk verklaarde. Arabieren in Iran komen in opstand TEHERAN De officiële Iraanse radio-om- roep heeft gemeld dat in de Iraanse haven Chorramshahr aan de Perzische Golf vanmor gen straatgevechten zijn uitgebroken. Er zijn troepen naar de stad gezonden die gelegen is in de olierijke zuidwestelijke provincie Choe- zestan. Bij het aanbreken van de dag werd een aanval gedaan op een politiebureau. In het begin van de maand hebben zich in Chorramshahr botsingen voorgedaan tussen Iraniërs en Arabieren. De provinciale gouver neur gelastte de ontbinding van alle revolutio naire comités en de inlevering van vuurwa pens door de burgers. Volgens de Iraanse radio zijn twintig van de aanvallers van het politiebureau gevangen ge nomen. In de straten is geschoten. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. Nieuw priemgetal van 13.395 cijfers gevonden IVMORE (UPI) Twee com- puterkundigen hebben een nieuw priemgetal gevonden met een record aantal cijfers, 13.395. In het hele heelal zijn nog niet zoveel atomen als de hoeveelheid die het getal betekent. Het priemgetal is gevonden door de geleerden Harry Nel son en David Slowinski en stelt het vorige grootste, dat 6.987 cijfers telt, ver in de schaduw. Een priemgetal is een getal dat slechts deelbaar is door zichzelf en door een. Het nieuwe getal is gevonden met een computer die in staat is 75 miljoen vermenigvuldi gingen per seconde te verrich- VANCE WIL AF TREDEN NA VERKIEZINGEN ROME De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Cyrus Vance, heeft presi dent Carter laten weten dat hij zal aftreden na de verkie zingen van volgend jaar, on geacht de resultaten, zo heeft een hoge functionaris uit zijn omgeving in Rome verklaard. De minister zat die ochtend aan bij een werkontbijt met de Italiaanse premier Giulio Andreotti. Bij die gelegenheid bracht Vance verslag uit over de stand van zaken ten aan zien van het midden-oosten en het tweede SALT-akkoord tussen Washington en Moskou over beperking van de strate gische bewapening. Vance is inmiddels in Nederland aan gekomen voor de NAVO-con- ferentie in Noordwijkerhout Aanslagen in Italië GENUA In Genua hebben gisteren leden van de Rode Brigade onbekenden vanuit een hinderlaag een christen democratische kandidaat voor de Europese verkiezin gen in de benen geschoten. Het slachtoffer, Enrico Ghio, lid van het regionale parle ment en voormalige afgevaar digde in het parlement in Rome, verkeert niet in le vensgevaar. Voorts werden bomaanslagen gepleegd op kantoren van de Christen-democratische partij in Milaan en in Tivoh bij Rome. Persoonlijke ongeluk ken deden zich hierbij niet voor. In Bergamo in het noor den werd een arbeidsbureau beschadigd door een tijdbom. MADRID (UPI/REUTER) Een goed georganiseerde rovers bende heeft bij een van de rijkste Spaanse families een grote hoeveelheid juwelen, schilderijen en andere kunstvoorwerpen buit gemaakt. Om hun actie te doen slagen ontvoerden zij de vrouw van de populaire Spaanse zanger Rafael Martos, maar lieten haar vrij toen zij de buit binnen hadden. Omstreeks twee uur in de nacht van maandag op dinsdag drongen vier gewapende en gemaskerde mannen de luxueuze woning van Rafael Martos in de omgeving van Madrid binnen. Raphael zelf was niet thuis, maar wel diens vrouw, de schrijf ster Natalia Figueroa met haar drie kinderen. De overvallers laadden twee auto's van de familie vol met kostbare boedel en dwongen Natalia mee te gaan naar haar tante, de gravin van Romanones. Ook daar werden tal van kostbare spullen ingela den. Tenslotte vertrokken de overvallers met achterlating van Natalia. Geen microgolven meer in VS-ambassade in Moskou MOSKOU (Renter-Upi) De microgolven waarmee de Ameri kaanse ambassade in Moskou meer dan drie jaar bestookt is, zijn eind april uitgeschakeld, zo heeft een woordvoerder van de ambassade gisteren verklaard. De Amerikanen he"bben herhaaldelijk bij de autoriteiten van de Sovjet-Unie geprotesteerd over de microgolven, die volgens hen Russische bewakingsinstrumenten in de ambassade in werken moesten stellen, of het functioneren van Amerikaanse elektronische apparatuur moest belemmeren. De Sovjet-Unie heeft altijd tegengesproken iets met de micro golven te maken te hebben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11