^aad voor de Luchtvaart behandelt liegramp_op academische wijze Regeringsvisie op welzijn jeugd uiterst mager abinet wil ociale uitkeringen beter beheersen De Ruiter moet hulpverlening weggelopen jongeren regelen \r NAAM TENERIFE NIET EENMAAL GENOEMD r QeidódQowumt Vergeefs beroep op kerkbezetters -1NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 ME11979 PAGINA 9 ezwaren tegen ita-plicht bij raadsgebed EN HAAG Twee arti- 'Jen van het reglement an orde voor de raadsver- ideringen in Goedereede, aarbij (uitsluitend) man- elijke raadsleden Verplicht orden een gebed staande an te horen, moeten wor- •n geschrapt. )e artikelen zijn in strijd et de grondwet en de niversele rechten van de aens, waarin vrijheid van odsdienst wordt gewaar- orgd. Dat schrijven de wee Statenleden ir. Wolf drs. Mastik-Sonnevelt )eiden PvdA) aan het col- >ge van gedeputeerden in luid-Holland. lovendien zij ze van me- ing dat waar slechts man- elijke raadsleden de sta- erplichting wordt opge- er sprake is van dis- riminatie van de vrouw. POLITIE ZOEKT KENNISSEN VAN PETAS AMSTERDAM De Amsterdamse recherche zoekt naar familieleden of andere bekenden van een onge veer negenjarige jongen, die sinds 23 mei onder de hoede is van de Vreemdelingendienst. De jongen, die zegt Petas Karintopoulos te heten, in Skopje (Joegoslavië) te zijn geboren en in Fiorina (Griekenland) te wonen, werd op 23 mei aangetroffen op het Centraal Stati on. Hij zei dat hij drie dagen tevoren uit Skopje met de trein naar Nederland was ge komen. De jongen spreekt Duits, gebrekkig Zuidsla- visch en wat Grieks. Hij is ongeveer 1.40 groot, heeft een tenger postuur, zwart lang haar, en donkerbruine ogen. Wethouder Vorrink kreeg glas water in gezicht AMSTERDAM Wethouder Vorrink van Amsterdam heeft gisteravond een buurtbijeenkomst in Zuid over de vestiging van een opvangscentrum voor drugverslaafden na tien minuten verlaten, nadat zij door een boze buurt bewoner een glas water in haar gezicht had gekregen. Bij aankomst werd de wethouder onthaalt met een scheldkannonnade van ruim duizend aanwezige omwo nenden die zich fel tegen zo'n centrum verzetten. De bijeenkomst was de laatste in een serie hoorzittingen over de vestiging van het centrum, dat als vervanging moet dienen van het huidige in het Doelengebouw. Het gemeentebestuur van Vaassen heeft inmiddels beslo ten een soortgelijk centrum niet onder te brengen in een pand in de omgeving van een kleuter- en lagere school. Dit na sterke druk van vele ouders, die dreigden hun kinderen thuis te houden. |5N HAAG, 29 mei De hoofdrol- jelers en zelfs het toneel van han- |ling bleven ongenoemd, toen de lad voor de Luchtvaart zich giste- n in het Haagse Vredespaleis boog Ier het grootste drama uit de phtvaarthistorie tot op heden. jna zes uur duurde de eerste zit- tgsdag (vandaag vindt de tweede lats), maar geen enkele maal vie- de namen van Tenerife waar de p zich 27 maart 1977 voltrok, de KLM en PanAm in wier bot- de toestellen 583 passagiers en anningsleden de vuurdood stier- of van de gezagvoerders Vel- lyzen van Zanten en Grubbs, die ntwoordelijk waren voor het lot de twee Boeings 747. De Raad voor de Luchtvaart bleek er de voorkeur aan te geven zijn onderzoek te be perken tot vage bespiegelingen over hoe de ideale communicatie tussen een verkeerstoren en een cockpit, waar ter wereld ook, zou die nen te geschieden, en over hoe een beter on derscheid tot stand zou kunnen komen tussen een vliegtuig dat start en een vliegtuig dat ta- xiet De werkelijke toedracht op Tenerife en het baksteen-dikke rapport dat de Spaanse autori teiten er na bijna 19 maanden van grondig onderzoek over hebben samengesteld, kwamen totaal niet ter sprake - bijna alsof de ramp nooit was gebeurd, alsof men academische vraagstukken zat te behandelen. visie verkeersvliegers Naar mate de eerste zittingsdag vorderde, ble ken de talrijke belangstellenden uit binnen- en buitenland meer en meer verbijsterd over dit verloop. Zo zal de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers waarschijnlijk na het einde van de tweede zitting vandaag een bij eenkomst beleggen om zijn visie op de gang van zaken openbaar te maken. De keuze van getuige-deskundigen die de Raad had opgeroepen, leek eveneens te pas sen in het beeld van de dekmantel. Luchtver keersleider Deegan uit Ierland, gezagvoerder Dentesano uit Italië, verkeersleider Stefanos uit Griekenland, gezagvoerder Gardner uit Ca nada, verkeersleider Werner uit West-Duits- land - geen van allen hadden ook maar de zwakste band met de catastrofe op Tenerife, zo ze er al van gehoord hadden. „geen problemen" De reden van hun aanwezigheid in het Vre despaleis was onduidelijk. Hun verklaringen betroffen hooguit het feit dat er in het alge meen wel eens wel wat schort aan de commu nicatie tussen verkeerstoren en cockpit, maar dat het, alweer algemeen gespreken, zo be roerd nog niet is. De Griekse verkeersleider Stefanos durfde zelfs zeggen dat er voor 99 procent geen problemen zijn, en dat de enkele gevallen waarin wel misverstanden rijzen, moeiteloos worden opgelost. Het meest kernachtig was de uitspraak van de KLM-gezagvoerder N. Verhoef die ook voor de Raad verscheen. „Mijn vliegtuig blijft op de grond staan totdat ik weet wat ik er mee moet doen". Hij bedoelde: ik start pas wanneer ik van de verkeersleiding duidelijk toestemming heb om te starten, en zolang er onzekerheid is of ik al dan niet startpermissie heb, doe ik niets. eerste les De Italiaanse gezagvoerder Dentesano voegde daar in de wandelgangen van het Vredespa leis aan toe: „De eerste les die we uit de ramp kunnen trekken, is dat een gezagvoerder nooit zonder duidelijke startvergunning mag vertrekken, zoals op Tenerife helaas is ge beurd. Maar ja, die vraag heeft uw Raad voor de Luchtvaart me niet gesteld en dus heb ik hem niet kunnen beantwoorden". De bewogen oproep van bisschop Bluyssen van Den Bosch tot de Christen Turken om de bezetting van de Sint Janskathedraal op te heffen heeft totnutoe niet mogen baten. Zelfs zijn argument dat een voortgezette bezetting zijn bemiddelingspogingen ernstig zou door kruisen, heeft geen gehoor gevonden. Het is na alle gebeurtenissen van de afgelopen weken duidelijk geworden, ook al door enkele uitspraken van Nederlandse rechters, dat de christen Turken als groep yeel minder hulp kunnen verwachten, dan wanneer zij individueel, ook per afzonderlijk gezin, daartoe pogin gen aanwenden. Het demonstratieve karakter van de bezetting en de publiciteit erom heen, is een belemme rende factor geworden om de inderdaad veelal in nood verkerende christen Turken te helpen. Een collectief verleende verblijfsvergunning aan de bezetters zou de Nederlandse buitenlandse politiek ernstig kunnen scha den, omdat het een demonstratieve erkenning van de christen-vervolging in Turkije zou inhouden. En in Tur kije is geen sprake van een actieve vervolging door de overheid, maar van een passieve: men neemt geen of onvoldoende maatregelen tegen misstanden. BlSSCHOP Bluyssen heeft niet voor niets zijn bewo gen oproep gedaan, om de bezetting van de Sint Jan op te heffen. Beter dan wie ook buiten de bevoegde au toriteiten weet hij welke subtiele mogelijkheden er zijn om door voorzichtig overleg een aantal positieve beslis singen te kunnen nemen. Vooral voor de bezetters zelf is het om die redenen zo triest, dat zij geen gehoor hebben gegeven aan zijn oproep. Doderer in hoofdrol film Preminger SCHIPHOL De acteur Joop Doderer is gisteren naar Londen gevlogen voor de eer ste opnamen van de film „The human factor" naar de laatste boek van Graham Greene over de Engelse ge heime dienst in Afrika. Dode rer is de eerste Nederlander die voor een hoofdrol in een grote Amerikaanse speelfilm is gevraagd. Voor de opnamen zijn vier maanden uitgetrokken. Ze worden gemaakt in de Pine- woodstudio's in Londen en ter plaatse: in het Zuidafri- kaanse Pretoria. De film wordt geregisseerd door Otte Preminger. De rolprent kent vijf grote rollen. Tegenspelers van Do derer zijn de 23-jarige actrice Iman Abdoel Majid, Sir John Gielgud, Robert Morley en Sir Richard Attenborough. De laatste was in ons land te zien in o.m. „Een brug te ver". In „The human factor" speelt Doderer het hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheids- IN HAAG - Behoud van ons stelsel van so- 11e zekerheid maakt het nodig de kosten irvan beter in de hand te krijgen. Beheer- g van het beslag dat de sociale zekerheid de nationale middelen legt zal allereerst eikt moeten worden door te voorkomen i mensen een beroep moeten doen op het Isel van sociale zekerheid. Het beleid dat daarop richt heet met een duur woord „volumebeleid". En om een dergelijk be- met succes te kunnen voeren heeft het linet gisteren een reorganisatie aangekon- tn de instellingen die zich tot nog toe iig hielden met het beheersen van ons stel- van sociale voorzieningen. Staatssecretaris L. de Graaf (Sociale Zaken) gaat de SER op korte termijn vragen wat hij ervan vindt als de huidige Sociale Verzeke ringsraad (SVR) wordt omgevormd tot een or gaan dat zich met de beheersing van de socia le zekerheid gaat bezighouden. De SVR, nu nog een club van werkgevers, werknemers en kroonleden waarvan de toezichthoudende en coördinerende functie blijkens een onderzoek niet goed uit de verf gekomen zijn, zou daar toe moeten worden omgevormd tot een college van full-time deskundigen die door de Kroon worden benoemd op voordracht van de minis ter van Sociale Zaken die op zijn beurt eerst de Sociaal-Economische Raad om een mening zou moeten vragen. Een lang gekoesterde wens van de Noord brabantse gemeente Oosterhout is een ei gen station. Om die wens nog eens op het ministerie in herinne ring te brengen bood burgemeester Mater gisteren minister Tuijnman en staatsse cretaris Smit-Kroes staat een modeltreintje Geen plannen voor vervallen hondenbelasting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Binnenlandse Zaken ïeeft met klem berichten ontkend als zou de regering ilannen hebben om de hondenbelasting te laten verval- Het ministerie wijst erop dat het oordeel om deze belas ting al dan niet te heffen uitsluitend aan het gemeentebe stuur toebehoort. Er is geen enkel plan in „Den Haag" Dm de gemeenten deze bevoegdheid te ontnemen. De berichten waren in de wereld gekomen nadat bekend Sjeworden was dat er plannen bestaan voor het tatoueren ;an honden, waardoor ze op een „nieuwe wijze" geregi streerd worden. Op de zesde etage van een flat aan de Leeuwstraat in Dordrecht deed zich gisteravond een gasontploffing voor, op het mo ment dat de 39-ja- rige bewoner een sigaret opstak. De man is met brand wonden overge bracht naar het brandwondencen trum van het Rot terdamse Zuider ziekenhuis. Zijn flat werd totaal vernield. VVD EN CDA WIJZEN PVDA-WETSONTWERP AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil, dat minister De Ruiter (Justitie) spoedig met een wets ontwerp komt voor de regeling van de hulpverlening aan weggelopen minderja rigen vanaf twaalf jaar. In afwachting van de totstandkoming van een dergelij ke regeling zal er een soepel en terug houdend vervolgingsbeleid gevoerd moe ten worden tegen hulpverleners, die minderjarige kinderen voor de ouders verborgen houden. De Wü-er Ed Nijpels heeft deze wensen vandaag in de vorm van een motie, die wordt gesteund door het CDA, aan de regering voorgelegd. De motie werd inge diend om uit de impasse te komen, die is ontstaan in de behandeling van het initiatief-wetsontwerp van de PvdA- Tweede Kamerleden Roethof en Haas- Berger over de hulpverlening aan van huis weggelopen minderjarigen. Het wetsvoorstel van de twee socialisten, dat het verborgen houden van weggelopen minderjarigen toestaat, zolang de opvang en hulpverlening maar „zorgvuldig" ge schieden, krijgt geen meerderheid in de Tweede Kamer. De fracties van CDA en WD kwamen vorig jaar september met een wijzigingsvoorstel, waarin stond, dat hulpverleningsinstanties bij wie weggelo pen kinderen zich melden, te allen tijde contact zouden moeten opnemen met een kinderrechter. De indieners van het wets voorstel waren hier falikant tegen. Op verzoek van de Kamer vroegen zij uitein delijk advies aan de Nederlandse kinder rechters, die een vernietigend oordeel uitspraken over het gehele wetsontwerp. KAMER COMMISSIE: Vrij warm Morgen zal het vrij warm zijn met veel bewolking en af en toe regen of onweer. Van Ita lië via midden-Europa tot aan de Oostzee strekt zich een ho- gedrukgebied uit met droog zonnig en warm weer. Daarentegen is het boven de Britse eilanden koel en buiïg, veroorzaakt door een depres sie ten westen van Ierland. En in het overgangsgebied van warme en koele lucht be vindt zich boven Frankrijk, België, onze omgeving en de Noordzee een brede zone met bewolking waarin gebieden met regen en onweer voorko- Zonnig, later kans op een re gen- of onweersbui. Vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10 min. temp.: omstreeks 13 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft gis teren van alle kanten kritiek te ver werken gekregen op haar standpunt ten aanzien van het jeugdwelzijnsbe- leid. Zowel de oppositie als de rege ringspartijen omschreven de visie van de regering als te mager en te vaag. Het VVD-kamerlid Nijpels verweet de regering dat zij met haar reactie en kel open deuren heeft intrapt, waar mee niemand is gediend. Tijdens een openbare vergadering van de Bijzondere Commissie Jeugdwelzijn werden de staatssecretarissen Haars van Justitie, Kraaijeveld-Wouters en Wallis de Vries van CRM, Veder-Smit i van Volksgezondheid en De Jong van Onderwijs door de Kamer op hun vin gers getikt voor hun onduidelijke visie op een meer samenhangend jeugdwel- zijnsbeleid. Mevrouw Cornelissen (CDA) miste in het regeringsstandpunt zaken als de preventieve en de ambu lante zorg en vroeg in een motie de regering om zo snel mogelijk tot een rapport daarover te komen. De Kamer wil op korte termijn een definitief oordeel horen over de plaats en taak van de Raden van Kinderbe scherming. De verschillende, tegenge stelde, taken van de Raad voor de Kinderbescherming roepen een nega tief beeld op bij de justitie en de medewerkers zelf, aldus de commissie. Stockholm Zurich Casablanca

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9