5^6 SIMON Tilly Gardeniers gaf verbouwde Leidse kapsalon nieuwe glans GS betreuren verlaging treinfrequentie op ,oude lijn' Actie tegen Navo-top in N oordwij kerhout Straatterreur in Noordwijk GOEDKDOP40GEZEI1IG Fraaie ,,gezigten uit Neêriands Indië" heruit gegeven als kunstwerk Vernielzuchtige barbezoekers BURGERLIJKE STAND TT STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 29 ME11979 PAGINA 5 Elke week even optutten Met oprechte trots en zeer vereerd liet de familie Van Tongeren vader Leendert, zoons Leo en Hans en hun drie vrouwen gistermiddag haar „geheel verbouwde en gemoderniseerde kapsalon" (er was dus geen sprake van een half verbouwde salon) officieel openen door een klant Precies om half zes draaide dezelfde groene auto met chauffeur als waarmee een paar weken terug de nieuwe huisvesting van de Leidse Courant de „doopmoeder" werd aangevoerd met een halve slag het Leidse Levendaal rond. Vlak voor Salon van Tongeren stapte de klant uit en kreeg van running manager Jos Spruyt de sleutel van de winkel aangeboden. De coiffure van de klant weerstond de vrij sterke wind en deed meteen de zorg van Van Tongeren eer aan. Het slot gaf mee en daar stond de klant meteen in een warme zaak vol genodigden. Waarmee de opening was verricht. De uitverkoren klant van kapsalon Van Tongeren-in-het-nieuw was toevallig mevrouw Tilly Gardeniers-Berendsen, in het Nederlandse dagelijkse leven gouvernementeel bekend als minister van CRM. Nu mag mevrouw Gardeniers op het moment wel staatsdienares zijn, zij is ook al zeker twintig jaar lang „hoofdelijk" onder de hoede van de Van Tongerens. En waarom heeft zij het zolang uitgehouden onder de warme kap van Leendert en consorten? Ze getuigde gisteren zelf van haar trouw waarmee ze haar „kopzorgen" aan steeds hetzelfde adres heeft toevertrouwd: „vanwege de sfeer hier. Ik heb nu al twee verbouwingen meegemaakt, maar de geweldige sfeer is gebleven. Mijn gelukwensen daarmee, meneer Van Tongeren en ook meneer Spruyt; gelukgewenst ook met uw personeel". Mevrouw Gardeniers was net op weg naar Almelo. Voor een spreekbeurt ongetwijfeld. Net even tijd voor de kapsalon om die met een feestelijk tintje nieuw leven in te blazen. Een glaasje sju en een glas sherry, een paar vriendelijke woorden en voort, daar ging het alweer in oostelijke richting, waar de politieke plicht riep. De zaak van Van Tongeren aan het Levendaal is zes weken gesloten geweest, Mevrouw Gardeniers met boeket in gesprek met hoofdkapper Jos Spruyt maar dat ongerief werd opgevangen door de salon aan de Doezastraat. Geen centje pijn dus. Vader Leendert kan dat allemaal best overlaten aan zijn zoons en schoondochters, die ook al geroutineerd in het kappersvak zijn. „Onze kappersfamilie is begonnen in 1938", vertelde kapper Leendert me gistermorgen, toen de laatste hand werd gelegd aan het interieur (de gang is weggevallen en de draaiende zetels' stonden er al uitnodigend bij), „mijn vrouw was dameskapster, dus dat zat wel goed. Direct na de oorlog zijn we begonnen met een dameskapsalon. Ook op de Doezastraat en in de Breestraat, waar „Nou heb ik verder het geluk gehad, dat mijn twee zoons getrouwd zijn met echte vakvrouwen, meisjes die de knepen van het dames vak behoorlijk in de vingers hadden en nog steeds hebben. Ze werken nog steeds in de zaak mee. Hier aan het Levendaal is Jos Spruyt de bedrijfsleider. Die draait alweer 28 jaar bij ons mee. Jos, kom even hier. Jawel, de tijd, dat we van 8 uur 's morgens tot zaterdagsavonds 12 uur in de weer waren is voorbij. Gelukkig wel ja, hoewel ik in die tijd schik genoeg heb gehad, dat mag u wel weten. De zaak hier aan het Levendaal is nu ongeveer vijftig procent groter geworden, nietwaar Hans? We hebben nu de modernste apparatuur, infrarood en zo. De veiligheidsnormen van de brandweer, met ons iets verlaagde plafond, zijn in acht genomen. De zaak beneden kan nu minstens een half uur lang branden zonder dat de bovenverdieping gevaar loopt, volgens berekening. Nou, dat is niet mis". Hans en Leo van Tongeren vertellen me, dat er na de verbouwing zeventien „werkplaatsen" gecreëerd zijn, exclusief de wachtgelegenheid. Het personeel bestaat, behalve meneer Spruyt, uit zeven meisjes die van haarwanten weten en de moed erin houden. Hans van Tongeren; „ook een leuke wetenswaardigheid voor uw krant: iedere twee weken hebben we hier een trainingsavond voor het personeel om bij de tijd te blijven. Hartstildce leuk hoor, alleen hebben we gebrek aan modellen. Misschien dat een publicatie in die richting ons een beetje soelaas kan geven". Waarvan akte dus. Nou, daar was mevrouw Gardeniers dan, gistermiddag. Gestrikt voor het karretje van de Van Tongerens en nog van harte ook, anders had ze het beslist niet gedaan. Jos Spruyt, gaat met haar om als van kapper tot dame. Al twintig jaar lang. Dus ook al toen tante Tilly gewoon kamerlid was en daarvóór nog. Je mag derhalve aannemen, dat de minister en Veender Spruyt elkaar via de haartooi aardig kennen. „Inderdaad", geeft Spruyt toe, „ze is een ouwe klant gewoon. Mevrouw Gardeniers werkt zo hard, dat ze vaak al 's morgens om half acht bij me in de salon zit om bijgewerkt te worden, 's Zaterdags bijvoorbeeld. En dat iedere week, als het mogelijk is. En praktisch altijd hetzelfde modelletje; wat het gemakkelijkste is. Ze zet ook weieens zelf in, hoor, thuis. Natuurlijk. Een enkele keer een licht permanentje, op z'n tijd. Dat houdt dan wel weer een flinke tijd. Maar eigenlijk heeft mevrouw Gardeniers te weinig tijd voor dat soort dingen". Het was gisteren geen ministeriële opening, maar gewoon het leuke gebaar van een huisvrouw, die er verzorgd bij wil lopen. Ontegenzeglijk een beetje weemoed, gisteren in de Indonesische afdeling van het Rijksrpuseum voor Volkenkunde in Leiden. Tempo doeloe, de tijd van weleer. Gebruinde gezichten, hier en daar een soort sarong, blikken die afdreven (gelaatsuitdrukkingen, zogezegd), hier en daar wat Maleis, of hoog-Maleis. Vertegenwoordigers van de Indonesische ambassade die een beetje kneuterige indruk maakten, omdat ze tijdens een openingswoord net binnenkwamen en dachten dat ze zowat de hoofdpersonen waren, ofschoon de spreker (een uitgever van een boek) enkele malen hen verzekerde, dat hij „straks wel even wilde kennismaken en begroeten". Maar het was Lest gezellig, in Volkenkunde, bij presentatie van het eerste exemplaar van de facsimile-uitgave „Gezigten uit Neèrlands Indië, naar de natuur geteekend en beschreven" door luitenant ter zee Charles William Meredith van de Velde. Er waren velen gekomen op de uitnodiging. Eigenlijk meer dah de uitgever T. Wever in Franeker verwachtte. Dat betekende ook een diepere aanslag op de consumpties, later in de buurt van de geëxposeerde Javaanse interieurs en de diavoorstelling omtrent het dagelijkse Indonesische leven. De plechtigheid, geopend door museumdirecteur prof-. Pott (die het had over „beeldvorming, die berust op vroegere indrukken, van school met de platen aan de muur, menselijk en boeiend getekend"), liep verder uit in een inleiding door meneer W. A. Braasem, museumdirecteur van het Westfries Museum in Hoorn, die zich .noodzakelijkerwijs voelde als „met de neus gedrukt op Jan Pieterszoon Coen". Het ging allemaal om een sterk toegenomen belangstelling voor ons koloniale verleden. Van lieverlee heeft men ontdekt, dat er ook nog zoiets bestaat als „Indische literatuur en schilderkunst". Nu kwam als een soort aap uit de tropische mouw, dat het voormalige Nederlands-Indië in de eerste helft van de 19e eeuw een aantal niet-professionele kunstenaars binnen z'n grenzen had, waaronder merkwaardig genoeg enige zee-officieren, die van hun beroepsmatig verblijf in de Archipel gebruik maakten om de schoonheid van het Indische landschap met pen of penseel vast te leggen. Eén van deze artistiek begaafde marine officieren was Ch. W. M. van de Velde, die vier jaar lang, namelijk van 1838 tot 1842, het Indische eilandenrijk in alle richtingen doorkruiste en, overweldigd door de aanblik van zoveel ongekend natuurschoon beschreef wat hij waarnam en daar bovendien ongeveer vijftig aquarellen over vervaardigde. Die waterverftekeningen werden gedrukt als litho's, op steen dus, en opgedragen aan Oranje-prins Hendrik der Nederlanden, ook wel „de Zeevaarder" genaamd, vanwege zijn uithuizigheid. Nou, deze uitgave is herdrukt. En wel op een zeer bijzonder verzorgde manier. Schitterende gravures, die ons geholpen hebben aan een gemengd Nederlands- Indonesisch cultureel-historisch erfgoed, te weinig bekend nog en ook te schaars verkend en beoefend. Maar daar kwam Charles van de Velde, een zee-officier, met talent en schoonheidszin. Dat was nogeens iets voor een luitenant-ter-zee die rond 1840 naar Vice-admiraal b.d. H. Bos krijgt van uitgever Wever (rechts) het eerste exem plaarvan de reprint van „Gezigten uit Neêriands Indië" aangeboden. Indië voer, niet zozeer als bedienaar van scheepskanons en handhaver van tucht en orde, maar veeleer vlijtig met potlood en penseel; een door en door ervaren tekenaar. Daar heeft prins Hendrik de Zeevaarder der Nederlanden, enz. enz. nooit van kunnen dromen, want daar nam hij niet de tijd voor. Ik krijg ook sterk de indruk, dat Van de Velde een humane oase was temidden van een legertje Compagnie-dienaren die het bankboek slechts vereerden en de cultuur vermijdden, wat wezenlijk was aan de Vereenigde Oost-Indische Compagnie van de 17e en 18e eeuw: kooplieden met bijbel en zwaard, zoals de heer Braasem het uitdrukte. Hij hield zijn gehoor een spiegel van de VOC voor en daarna kwam de culturele renaissance, de 19e-eeuwse herwaardering. De zeeman Van de Velde, die na zijn Indische jaren ook nog veel ervaring opdeed in Zuid-Afrika (als zendeling) en omtrent Palestina (waar hij geen enkele Jood waarnam, althans niet de moeite nam ze te vermelden, hetgeen de heer Braasem als „curieus" bestempelde), heeft veel stof doen opwaaien, in stijlvolle band van gemarmerd perkament Ruim tweehonderd pagina's, verlucht met 50 lithografieën van Indische landschapstaferelen, zeegezichten en dergelijke. Vice-admiraal b.d. H. Bos, voorzitter van de Stichting Cultuurgeschiedenis van de Nederlanders Overzee, nam het eerste exemplaar bewogen in ontvangst Nederlanders buitengaats; wie kan daar onverschillig tegenover blijven? De plaatwerken van Van de Velde, met dat warme plekje in zijn hart, brengen een heel tijdperk van cultuurbewustzijn tot vernieuwd leven. Hij leverde „gezichten" die onvergankelijk zullen blijven. Intekenprijs 125 gulden. Na 15 december 155 gulden. Verkrijgbaar bij uitgeverij T. Wever b.v. in Franeker. LEIDEN Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wil er op korte termijn bij minister Tuijn- man van Verkeer en Water staat op aandringen dat deze. de voorgenomen verlaging van de treinfrequentie tussen Leiden en Den Haag onge daan maakt. Dit delen GS mee in antwoord op vragen van het PvdA-statenlid J. van der VlisL Zoals bekend willen de Ne derlandse Spoorwegen in de stille uren de doorgaande stoptreinen tussen Leiden en Rotterdam laten te vervallen. Dit houdt in dat gedurende deze uren reizigers voor een station lussen Den Haag en Rotterdam voortaan zullen moeten overstappen in Den GS zijn het met het PvdA-sta- tenlid eens dat deze frequen tieverlaging niet strookt met eerdere toezeggingen van de minister dat hij steun zal ge- een brief aan het provinciaal- ven aan het Experimenteer- bestuur gesteld dat „in het project voor het vervoer in' kader van de vaststelling van' het gebied Leiden-Den Haag. het openbare dienst verplich tingen voor het personenver- Tevens heeft de minister in voer per spoor er van zijn kant op zal worden toegezien dat de capaciteit van het rail- vervoer met name op het traject Leiden-Den Haag wordt aangepast aan elke re delijkerwijs te verwachten ontwikkeling van de vraag". Volgens GS doelde de minis ter daarbij op uitbreiding van de capaciteit van het railver- voer. Tot nog toe heeft de minister GS geen gegevens verstrekt, noch hebben deze het provin ciaal bestuur op andere wijze bereikt waaruit zou blijken dat in het recente verleden de vraag naar openbaar vervoer per trein in de relaties tussen Leiden, Den Haag en de tus sen- of verdergelegen plaatsen aan de „oude lijn" zouden zijn afgenomen. „Derhalve komt het ons voor, dat er uit gaande van de vervoersvraag geen reden aanwezig is, om tot de voorgenomen frequen tie-verlaging over te gaan", al dus Gedeputeerde Staten. Noord wijk Een leerling-hovenier (17) en z'n 15-jarig vriendje, beiden uit Noord wijk, maakten zich na het verlaten van een bar-dancing aan de boulevard aan een reeks vernielingen schuldig. Op de landerijen achter de Algemene Begraafplaats ver trapten zij over een lengte van circa honderd meter de daar geplante hyacintengewassen. Vervolgens begaven zij zich naar de flat aan de Westerbaan, waar door hen een bloemenbak naar beneden werd gegooid. Een krantenbe zorger aan de Dr. Hadriaan van Neslaan was het volgen de doelwit van hun vandalisme. Hier werden pakken kranten van een landelijk ochtendblad over de omheining van de opslagplaats van gemeentwerken gesmeten, terwijl aan de Anemoonstraat een schutting omver werd ge duwd. Toen de jongelui zich voor dergelijke activiteiten op het terrein van de bouwerij „Erica" bevonden, werden zij door een politiepatrouille betrapt en ingerekend. Volgens de knapen verkeerden zij na het dancing bezoek in een wrevelige bui en daardoor waren zij tot de ge pleegde vernielingen gekomen. NOORDWIJKERHOUT Het aktiekomitee „30 jaar NAVO, 30 jaar teveel", houdt morgenavond op de Brink in Noordwijkerhout een mani festatie, waaraan meewerken Leon Wecke, Gied ter Berge (secretaris Vredesvraagstuk ken PSP) en Rob van Doorn (Vereniging Dienstweige raars). Dit ter gelegenheid van de konferentie van de NAVO-top die op dat mo ment in Noordwijkerhout plaatsvindt. gint worden er demonstratie ve fietstochten georganiseerd# Vanaf het Stadhuisplein in Leiden wordt een fietstocht gehouden die om 19.00 uur start Vanaf de Grote Markt in Haarlem wordt gestart om 18.30 uur en vanuit Den Haag gaat er een demonstratieve fietsstoet weg vanaf het Cen traal Station om 17.30 uur. De manifestatie wordt door verschillende politieke groepe ringen ondersteunt en zal mu zikaal omlijst worden door onder andere Armand en Grote Bluf. NOORDWIJK Een jeugdi ge agrariër (19) uit Noord- wijk, die 's nachts omstreeks twee uur met z'n vriendjes op de Parallelboulevard liep, werd daar plotseling aange vallen door een groepje van vier jongelui. Een van hen gaf de agrariër een klap in de nek en toen deze de wijs te partij koos en de benen nam, werd hem een steen na gegooid, die hem aan het hoofd trof. De jongeman liep daarbij een hevig bloedende wond op en moest zich onder behandeling van een dokter stellen. Voor de brute aanval bestond geen enkele aanleiding. De groep was kennelijk op vech ten uit, want volgens getuigen zei een van hen „We zullen die grote pakken". De recher che speurt naar de bedrijvers van deze straatterreur. Een dergelijk geval deed zich dezelfde nacht ook voor op de Molenstraat Een Noord- wijkse chauffeur (24) moest plotseling afremmen voor een tweetal wielrijders, die kenne lijk in beschonken staat ver keerden en al slingerend de gehele rijbaan voor zich op eisten. Tijdens het passeren, gaf een van hen een klap op de auto. Toen de chauffeur stilhield en uitstapte, vielen de fietsers hem aan, waarbij de man geschopt en geslagen werd. Een van de daders sprong op het kofferdeksel en trapte de achterruit van de wagen in. De recherche is in middels de daders op het spoor. LEIDEN Geboren: Ali, z.v. H. I. Tas en F. Ucar; Nicholas Franciscus Christian, z.v. P. J. W. Schreurs en J. T. Hazenoot; Kamar. d.v. A. Mkad- dem en F. Louelmouti; Anouk. d.v. V. N. M. Peters en J. M. P. van Heugten; Nathalie, d.v. J. Zwetsloot en A. de Jager; Michel. z.v. T. Buis en M. Hoek*; Annemarie, d.v. G. van der Vijver en C. L de Vries; Renate Agatha Jenneke, d.v. C. J. M. Nleu- wenhuizen en J. de Jong; Dirk, z.v. W. Schat en G. A. Vooijs; Niels. z.v.. C. N. van Dijk en O. Scherder; Ma- riëlle Jeriena Maria. d.v. W. C. van Delft en J. M. Klok. Overleden: J. Stouten, geb. 7 dec. 1908, man; G. van Duijn, geb. 5 sept. 1906, man; J. I. Erades, geb. 16 aug. 1906, man; J. Tabbernal.' geb. 15 mei 1904, man; J. Pannen, geb. 12 juni 1950. echtgenote van J. J. Biersteker; C. Titahena, fleb. 23 okt. 1894. gehuwd geweest met P. Tatipatta; A. van Rijn, geb. 11 mei 1927, man; O. R. Westgeest. geb. 15 maart 1978. zoon; L. van der Klugt. geb. 25 dec. 1902, echtgenote van P. van Groeningen; J. W. Wehrmeijer, geb. 11 aug. 1909, man; A. B. Veen- hof. geb. 30 juni 1905, man; C. J. Schenk, geb. 15 juni 1890. gehuwd geweest met A G. Fakkel. ADVERTENTIE nnr A Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 214, KooUaaa 45.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5