Leids bedrijfsleven bouwt h uisvestings vergoeding buitenlandse arbeiders af der wet -f Leerstoel immunogenetica aan Leidse universiteit Universiteit worstelt met studentenhuis vestingsprobleem agiiJTAD LEIDSE COURANT DINSDAG 29 ME11979 PAGINA 3 N,'" inla D; livrei g( 12 Gokkast verspeeld Nalatigheid kan altijd minder prettige gevolgen hebben. Dat het ook han denvol geld kan kosten on dervond een horeca-onder- nemer uit Noordwijker- hout op de middagzitting van het Leidse kantonge recht. an had in zijn bedrijf aan de Zeestraat 7a in Noordwijkerhout ruim een jaar geleden een fruitauto maat geplaatst tot lering en vermaak van zijn gas ten. Hij had echter verge ten voor deze éénarmige bandiet het fiat van de burgemeester van Noord wijkerhout te vragen en toen de politie daar op een gegeven moment achter kwam werd het ding zon der pardon uit zijn etablis sement opgepakt en meege nomen. Het enige dat de In exploitant restte was een ,y gepeperd verbaal dat op 6 den duur toegang zou ver schaffen tot het Leidse kantongerecht. Daar stond behalve de ho- reca-ondernemer ook het bedrijf dat het apparaat [eplaatst had terecht. Vol lens de kantonrechter had- len de heren nog geboft lat het uitkeringsmechanis- ne van het apparaat, waarschijnlijk toch al niet een onderdeel waar veel aandacht aan wordt ge- ichonken bij een goktoestel iefect was, anders waren nie in nog veel hogere boe- «tarieven terecht gekomen. »e officier van justitie eis- e niettemin nog altijd een )oete van 600 gulden of 24 lagen hechtenis voor de ïalatige exploitant en een joete van 300 gulden hetzij 2 dagen hechtenis voor de everancier tevens eigenaar 'an de fruitmachine. Daar- )ij werd de gokmachine net inhoud tevens verbe- ird verklaard, geen klei- ïigheid omdat een derge- ijk toestel een waarde van imstreeks 4000 gulden teeft. De exploitant en de idvocaat van het bedrijf ,lat de eigenaar was lieten lan ook gelijk merken wei- ïig enthousiasme te kun- ïen opbrengen voor een lergelijke hoogdravende !is. „Die eis is exorbitant loog in vergelijking met de IK ivertreding die is gemaakt. 1 Iet is niet meer dan verge- tachtigheid geweest", al ms de verdachten. De offi- liet nog even weten laar niet in te geloven langezien zo niet de explo itant het automatenbedrijf eker had moeten weten /at er met vergunningen noest gebeuren en dat het >p die manier meer weg lad van ontduiking dan an slordigheid. De kanton- echter had wel enig be- rip en draaide de zaak im door de horecaman 300 ulden boete op te leggen n het toeleveringsbedrijf 00 gulden boete, maar an met behoud van de ruitautomaat. lij bewijs len Leidse stratenmaker vas gistermiddag weinig inder de indruk van het- jeen hem ten laste 1 werd jelegd, het rijden zonder >P. rijbewijs, waarschijnlijk 20.0(>mdat hij wel zo'n beetje justitie gewend vas. „Hebt U nu een rijbe- 23.3twijs?", wilde de kanton- [-echter weten. Dat bleek geval te zijn. j,Rijdt U nog wel eens?", de volgende vraag. "deP3» af en toe- Ik rij al vanaf mijn dertiende jaar ponder rijbewijs en ik heb ïog nooit een ongeluk ge laakt, dus ik kan best rij- len", aldus de stratemaker. .Zoudt U niet eens willen Jroberen om een rijbewijs halen?". „Van de zomer isschien. Maar ik ben rerkloos en ik heb maar in kleine uitkering en bo vendien heb ik weinig tijd. - heb laatst nog een beet- gezeten. Negen maanden dat", aldus de ver- fachte. Op de vraag of hij eerder terecht had ge- an antwoordde de stra- 'nmaker dat dat best mo- 't tviPijk was, maar dat hij al vaak terecht had ge- Stoiitaan voor zoveel dingen hij dat niet meer pre- fies wist. De officier van istitie eiste 150 gulden 7.10}oete. „Kan ik niet vrijge sproken worden. Ik kan de tot I2.0ran de verdachte. De kan- irkerbnrechter ging op dat on- ;rbare voorstel niet in en 2 /Jonniste 150 gulden boete, bert ietzij de mogelijk meer de hand liggende zes Jagen hechtenis. LEIDEN De Industriebond NVV vreest dat steeds meer bedrijven in Leiden en omgeving ertoe overgaan de vrijwillige vergoedingen voor huis vesting aan buitenlandse werknemers af te schaffen. Deze afbouwregeling van de bedrijven kan ertoe leiden, dat buitenlandse werknemers worden gedwongen hun pension of woonoord te verlaten en elders een goedkoper onderdak te zoeken. De traditonele vergoeding van de Leidse onderne mers werd tot dusverre beschouwd als een tegemoetkoming in de huur kosten van de werknemers en als een stukje financiering voor de maat schappelijke zorg. Het NVV bracht deze problematiek gisterochtend on der de aandacht van de gemeentelijke commissie Huisvesting Migranten, de instantie die de buitenlandse werkne mers in de Leidse regio begeleidt op het gebied van huisvestingszaken. De heer D. ter Wisscha van het NW lichtte zijn verontrustheid gisteren tij dens de commissievergadering als volgt toe: „We bespeuren steeds meer de tendens in deze regio dat de be drijven hun vergoeding aan buiten landse werknemers aan het afbouwen zijn. De ondernemers voelen zich de laatste jaren minder geroepen om de mensen die zij in dienst hebben een vrijwillige bijdrage voor hun huur te geven. Vroeger was dat veel meer het geval, want toen ging het om buiten landse werknemers, die door de be drijven zelf waren geworven en te kennen gaven, dat zij zich met hun gezin in Nederland wilden vestigen. Deze categorie werknemers is wel kleiner geworden, maar het wil niet zeggen, dat de vergoeding van de be drijven geen noodzaak meer is. Het gaat om een oude regeling, die in feite gecontinueerd moet worden. Het is de verantwoordelijkheid van de onderne mers om hun werkgevers hierin te steunen. Het gaat mij vooral om de vergoedingen van pensions. De kans is groot dat een heleboel buitenlandse werknemers, nu zij de vergoeding niet meer krijgen, in de goedkopere huizen hun toevlucht zullen nemen". In het woonoord te Waddinxveen, waar werknemers van de Nederlandse Kabelfabrieken uit Delft gehuisvest zijn, zou men al te kampen hebben met exploitatieverliezen, omdat het be drijf de extra vergoedingen niet meer wil betalen. De Delftse kabelfabriek heeft enige tijd geleden al aangekon digd het woonoord door gebrek aan belangstelling te sluiten. De gemeente Leiden is verzocht de mensen die nog in het woonoord zitten in het Leider- dorpse woonoord De Beukenschans op te nemen. De gemeente heeft dit ver zoek niet gehonoreerd. De vrees lijkt gegrond dat als de Leidse bedrijven hun bijdragen stopzetten er in de stad verschillende huizen zullen leeglopen. Een vergoeding zou in de ogen van het NW alleen daarom al noodzake lijk zijn. Aan de andere kant heeft zo'n bijdrage ook tot gevolg dat bij voorbeeld het woonoord aan de Beu kenschans meer kandidaten krijgt dan tot nog toe het geval is geweest. De Beukenschans kan nog aan tientallen mensen onderdak bieden. De commis sie was gisteren van mening dat er in iedèr geval spoedig overleg tot stand moet komen tussen werknemers en werkgevers. Het NW zou volgens de commissieleden de start voor dit over leg moeten geven. De Industriebond werd door de gemeente toegezegd, dat ook de commissie bij dit contact zich vóór het handhaven van de subsidiere geling zal uitspreken. Arbeidsbemiddelaar Mazurel 65 jaar De heer Sj. Mazurel (Sjoerd voor zijn collega's) heeft gistermiddag afscheid genomen van alle vrienden en bekenden van het Leidse arbeidsbu reau vanwege het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Mazurel heeft hiermee een loopbaan van 36 jaar afgesloten, waarin hij werkzaam is geweest bij de bemiddeling voor ar tiesten en musici op het arbeidsbureau. Tijdens zijn werkzaamheden op het arbeidsbureau heeft hij veel mensen leren kennen, vandaar dat hij gisteren onder grote belangstélling een af scheidsreceptie mocht geven in de kantine van het Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen aan de Leidse Rooseveltstraat 45. Volgens zijn collega's is Mazurel een uniek mens, die in alle omstandigheden zichzelf is gebleven. Ook bij de artiesten is hij een graag geziene gast, vooral omdat hij ook dikwijls 's avonds spe ciaal naar hun optreden ging kijken om te zien of alles goed ging. Gisteravond vierden Mazurel en zijn collega's'nog een gezellig feestje op het arbeidsbureau zelf aan de Oosterkerkstraat. Een bijeenkomst die dankzij „de relativeringskunst van Mazurel" absoluut geslaagd was te noemen. Op de foto het echtpaar Mazurel (midden) dat wordt gelukgewenst door de heer P. Biegstraten (I). Hot House viert tweede lustrum LEIDEN Stichting jazzzol- der Hot House bestaat in september tien jaar. Onder het motto „Tien jaar Hot House in foto's" wordt een grote fotowedstrijd gehouden. Iedereen die in het verleden foto's op Hot House heeft ge maakt, wordt uitgenodigd en kele produkten in te zenden. Deze foto's zullen het materi aal vormen voor een grote overzichtstentoonstelling die tussen 22 september en 3 ok tober wordt samengesteld. Deelnemers kunnen hoogstens drie zwart/wit foto's indienen. De foto's moeten op een for maat van 18x24 cm zijn afge drukt. Zij moeten op een Hot House-concertavond zijn ge- maakt.De inzending moet voor 1 augustus worden ge stuurd aan Jan Spek, Doelen steeg 6, Leiden. Op de achter zijde van iedere foto dient de deelnemer zijn naam en adres te zetten. Zaterdag 2, donderdag 7, vrij dag 8 en zaterdag 9 juni zijn er nog mogelijkheden om fo to's te maken voor de wed strijd. Zaterdag 2 juni treedt het „European Jazz Quinte- t"op en van 7 t/m 9 juni is er in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat een avant-gar de-festival. De jury die de foto's gaat be oordelen bestaat uit saxofo nist Herman de Wit, actrice Tienge Dongelmans, schrijver Jan Wolkers en (persfoto graaf Jan Hubers. De winnen de foto wordt, wanneer de maker daarmee akkoord gaat, gebruikt voor de „Tien jaar Hot House-affiche", De hoofd prijs - honderd gulden aan fotomateriaal - wordt zater dag 29 september uitgereikt om acht uur 's avonds, vlak voor het grote jubileumcon cert. BEZWAREN TEGEN DIERPROEVEN LEIDEN De Rijksuniversiteit in Leiden krijgt een bijzon dere leerstoel immunogenetica van zoogdieren in het bijzon der van primaten. De universiteitsraad ging gisteravond in meerderheid met een voorstel dienaangaande akkoord. Een dergelijke leerstoel is van groot belang voor de onderzoe ken die worden verricht in verband met nier- en beenmerg- transplantaties.Ook de subfaculteit biologie zal van het instel len van een leerstoel immunogenetica kunnen profiteren. Door enkele leden van de universiteitsraad werd bezwaar ge maakt tegen de instelling van de leerstoel. Dit met oog op de noodzakelijke dierproeven die er verricht zullen gaan worden. Prof. Kuenen deelde mee dat er op zal worden toegezien dat deze proeven binnen het toelaatbare zullen worden gehouden. Hij kon evenwel een minderheid van de raad niet overtuigen. Zij stelde zich op het standpunt dat het maar in beperkte mate toelaatbaar is om voor de verbetering van de medische technieken proeven op dieren uit te voeren. Unaniem ging de universiteitsraad vervolgens akkoord met de instelling van een bijzonder lectoraat in de kinder- en jeugdli teratuur in pedagogisch perspectief. Overigens zal alvorens tot benoeming van een lector wordt overgegaan de faculteit der sociale wetenschappen worden gehoord. NA BOUWVAKVA KANTIE Het Kruisgebouw aan de Leiderdorpse Splinterlaan. LEIDEN/LEIDERDORP De Turkse Islamitische Cul turele Vereniging in Leiden en omstreken heeft aan de Leiderdorpse Splinterlaan een pand gevonden waar eventu eel een moskee zou kunnen verrijzen. Het gaat om het voormalig Gele Kruis-ge- bouwtje dat sinds kort leeg staat. Volgens een woord voerder van de Islamitische Vereniging zou het pand ui termate geschikt zijn om tot moskee verbouwd te worden. De inrichting van de moskee zelf is volgens de vereniging makkelijk te betalen, maar de noodzakelijke reparatie aan het gebouw zal wat moeilijker te realiseren zijn. „We moeten zeker voor een bedrag van 43.000,- verspijkeren wil het een beetje toonbaar worden", aldus de zegsman van de ver eniging. Bovendien zullen de 300 leden van de Islamitische vereniging jaarlijks nog eens 6000,- aan huur moeten op brengen. Volgens de Turkse tolk, de heer Y. Kücüksen, een van de initiatiefnemers 'itoor de bouw van de moskee, Turken vinden ruimte voor moskee aan Splinterlaan zal de vereniging eveneens het salaris van een geestelijk leidsman moeten betalen, die op vaste tijden voorgaat in het gebed. „Al die kosten bij elkaar geteld komen we tot een hele hoop geld en het zou ons erg welkom zijn als de verschillende gemeenten aan het project mee zouden beta len. Het gaat namelijk niet al leen om mensen uit Leider dorp en Leiden, maar om ge loofsgenoten uit de hele regio. Het geld moet wel op een of andere manier op tafel ko men. Voor het grootste ge deelte uit ons eigen zak en voor een deel van bijvoor beeld CRM, aldus Kücüksen. Overigens zou de moskee aan de Splinterlaan niet het eind doel van het Islamitische stre ven naar een eigen kerk in de Leidse regio zijn. Het ge bouwtje in Leiderdorp zou namelijk slechts een gedeelte van de Turkse gemeenschap van een bidplaats kunnen voorzien. Op hoogtijdagen zou het pand wellicht uit zijn voe gen scheuren, als alle 300 le den er tegelijkertijd naartoe komen. Naarstig wordt er derhalve gezocht naar een nog groter gebouw in de wij de omgeving, waar de defini tieve moskee met gouden koe pel kan worden gebouwd. Volgens de heer Kücüksen heeft een architect de teke ningen hiervoor al klaar lig gen. Van gemeentezijde is meege deeld dat het pand aan de Splinterlaan in ieder geval voor minstens tien jaar in ge bruik moet worden genomen, wil men de afschrijving voor de verbouwingskosten eruit krijgen. Lage Rijndijk afgesloten LEIDEN De Lage Rijndijk wordt na de bouwvakvakan tie grondig onder handen ge nomen. Gedurende de werk zaamheden, die ongeveer drie maanden in beslagnemen, zal de Lage Rijndijk voor door gaand verkeer zijn afgesloten. De riolering wordt vernieuwd. Daarna kunnen de werkzaam heden ter herindeling van de Lage Rijndijk van start gaan. In tegenstelling tot wat aan vankelijk was afgesproken, is besloten telkens per gedeelte over de gehele breedte van de straat te werken. Dit in ver band met de veiligheid. Het doorgaand verkeer wordt tij dig door middel van borden van de veranderde situatie op de hoogte gesteld. De door gang voor voetgangers en fietsers blijft mogelijk. Bedie nend en bestemmingsverkeer per auto blijft mogelijk over die gedeelten waar op dat moment niet wordt gewerkt. De buslijnen op de Lage Rijndijk zullen ook een ande re route moeten nemen. Dit zal onder meer bij de halte plaatsen duidelijk worden aangegeven. Begin juni wordt begonnen met de vernieuwing van de riolering van de Hambroek laan en Kooilaan tussen Lage Rijndijk en Medusastraat In verband met nog te verwach ten bouwverkeer zal hier een noodbestrating worden aange legd. Nadat de Lage Rijndijk gro tendeels onder handen is ge nomen, wordt begonnen met de vernieuwing van de riole ring en de straatverbetering van de Celebesstraat Deze werkzaamheden duren tot be gin januari 1980, waarna het overgebleven gedeelte van de Lnge Rijndijk wordt aange- Pjkt Jeugdwerkloosheid Jongerenvereniging „Augustinus" houdt morgen in haar onderkomen aan het Rapenburg 24 een bijeenkomst over jeugdwerkloosheid en wat een Europees parlement daar aan kan doen. Vertegenwoordigers van de Werklozen Be langenvereniging, de jonge socialisten, de PSP-jongeren en van de 1KB zullen hun visie hierop geven. Tevens houdt de journalist Harry van Seumeren een inleiding over de verwachtingen en bedoelingen van het Europees parlement. Tot slot wordt de film „Samen sterk voor poen en werk" vertoond. De bijeenkomst begint om acht Kinderloneel Straattheatergroep „Gajes" treedt maandag 4 juni, Twee de Pinksterdag, op in de Leidse Schouwburg. De groep speelt het kindertheaterstuk „Sprookje van 1001 angst", dat enkele maanden geleden in het LAK-theater zijn pre mière beleefde. De voorstelling begint om half drie. Vernieu wing Herenbrug De werkzaamheden voor de vernieuwing van de Heren- brug over de Herengracht en voor het maken van de walm uren worden binnenkort aangevat. Onlangs is er een openbare inschrijving voor het werk gehouden. Als hoogste schreef aannemingsmaatschappij Loeve b.v. uit Pijnacker in voor 857.000,-. Laagste inschrijver was de firma H. en B. Beljon uit Voorburg. Deze firma denkt het karwei voor 735.000,- te klaren. In totaal schreven negentien bedrijven op het werk in. B.v. aannemersbe drijf voorheen J. Visscher en zoon uit Leiderdorp was het enige bedrijf uit de Leidse regio dat inschreef eii wel voor 780.000,-. Here and now De groep „Here and now" treedt vrijdag 1 juni op in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De groep is een Engels muziekcollectief, een vrij omvangrijk gezelschap dat op dit moment in een grote bus door Nederland toert. In Engeland heeft „Here and now" twee langspeel platen uitgebracht. De groep bestaat uit Stephie Sharp- string, gitaar, Bernie Elliot, gitaar, Keith the Bass, bas gitaar, Gavin DaBlitz, synthesizer, Bob Bougie, drums en Froggo, fluit. Het concert begint rond half tien. De toegang is gratis. Diploma-uitreiking Op de Reinwardt Academie worden thans voor de eerste maal eindexamens afgenomen. Tijdens een feestelijke bij eenkomst in de aula van de academie aan de Van den Brandelerkade zullen de eerste eindexamenkandidaten van deze hogere beroepsopleiding voor museummedewer kers donderdag 31 mei rond half zeven hun diploma in ontvangst kunnen nemen. De tweede diploma-uitreiking heeft donderdag 5 juli om omstreeks half acht plaats. Verkiezingen De Leidse afdeling van de PSP houdt vanavond vanaf acht uur een verkiezingsbijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De lijsttrekker van de PSP voor de Europese verkiezingen, de heer Bouwe Rai ma, treedt op als hoofdspreker. Tevens treedt de caba retgroep „Geen bezoek Geen Bloemen" op. De Leidse af deling van D'66 houdt vrijdag 1 juni een bijeenkomst in het kader van de Europese verkiezingen. Doeke Eisma, lid van het Europees Parlement en nummer 4 op de lijst van kandidaten spreekt voor de Leidse D'66-ers. De bij eenkomst, die om negen uur begint, wordt gehouden in ,,'t Parlement", Nieuwe Rijn 52. LEIDEN Het college van bestuur van de rijksuniversi teit Leiden is van plan het Leids gemeentebestuur alsnog over te halen studenten een jaar voor beëindiging van de studie in te schrijven als wo ningzoekenden. Deze bepaling was aanvankelijk opgenomen in het voorstel van de nieu we woonruimteverdelingsre geling, maar is later door de Leidse gemeenteraad ge schrapt Het college van bestuur heeft thans de universiteitsraad be loofd alsnog bij het college van b en w stappen hiertoe te ondernemen. Dit lijkt hem ge wettigd gezien de zeer aan zienlijke woningnood onder studenten in Leiden. Door het scheppen van meer inschrij vingsmogelijkheden voor bij na- afgestudeerden, kan er een betere doorstroming in de studentenhuizen plaatshebben. Een' en ander antwoordt het college van bestuur op vragen uit de universiteitsraad. Ge steld werd dat de mogelijkhe den voor het verkrijgen van huisvesting voor studenten gunstiger zouden liggen, in dien zij als woningzoekenden bij de gemeente zouden kun nen worden ingeschreven. Het college van bestuur wijst er in zijn antwoord terecht op dat aan studenten in dat ge val een voorkeursbehandeling ten deel zal vallen, omdat er dan voor hen twee mogelijk heden worden geschapen, na melijk inschrijving bij bureau huisvesting en bij de stichting studentenhuisvesting, terwijl er voor niet-studerenden maar een mogelijkheid is. Voorts wijst het college van bestuur op het gevaar dat anderzijds de gemeente er bij de univer siteit op aan zal dringen dat niet-studerenden ook moeten orden ingeschreven bijt de stichting studentenhuisvesting.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3