WNHUSMT Modecouturiers spreiden uw bedje in allerlei kleuren; rustig of uitbundig Betere controle op scharreleieren m MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 8| DOOR TINY FRANCIS Begin van dit jaar is het landbouwkwaliteitsbesluit „scharreleieren" van kracht geworden. Hierin is vastge legd aan welke eisen schar releieren moeten voldoen en hoe de controle daarop is ge regeld. Helaas werd vroeger de consument op het gebied van scharreleieren nog al eens bedrogen. Met grote let ters werden hoeveelheden eieren, verpakt in mooie doosjes, aangeduid als „scharreleieren". Men kon ze overal aantreffen. Eieren, die voor „scharreleieren" door gingen (dus iets meer kost ten), maar doodgewoon af komstig waren uit de kip- penbatterij. Hieraan is door het besluit een einde gekomen. Controle wordt behoorlijk uitgeoefend. Het „echte"scharrelei is ge markeerd door een blauw driehoekje, een waarmerk waaruit blijkt dat het niet af komstig is van een batterij. Scharreleieren moeten al dus het besluit voldoen aan de volgende voor zichzelf sprekende eisen: ze moeten zijn geprodu ceerd op bedrijven, waar op het grondoppervlak dat de legkippen ter beschikking staat, ten hoogste acht kip pen gemiddeld per vierkante meter worden gehouden; ze moeten zijn geprodu ceerd op bedrijven waar de ruimte, bestemd voor de kip, voor tenminste eenderde deel uit grondoppervlak bestaat, bedekt met stro, turfmolm, zand of ander strooimateriaal (de batterijkip staat op gaas, dat de poten beschadigt; ze zitten opeengepakt zodat ze elkaar verwonden, de leg- duur loopt soms uit tot een paar uur door het ruimtege brek; er ontstaat kannibalis me tussen de kippen); ze moeten zijn gelegd door kippen die niet uit legpro- duktie zijn ondergebracht voor een bepaalde legperiode, waarbij water- en/of voede ronthouding plaats vindt ge durende langere tijd dan 24 uur. Speciaal met het oog op dit besluit is de Stichting Schar- releieren-controle opgericht. Deze stichting is belast met het toezicht op de naleving van het besluit en met de keuring van de aangesloten bedrijven. Momenteel zijn dit ongeveer 150 strooiselschu- ren. Alleen eieren geprodu ceerd in een bedrijf dat bij de Stichting Scharreleieren- controle is aangesloten, mo gen als zodanig worden ver handeld. Scharreleieren en „gewone" eieren ontlopen el kaar wat voedingswaarde be treft niets. Hoe het leven van de batterijkip verloopt blijkt onder meer uit een nota be- drijfsgrootte en produktiebe- heersing aan de Voorzitter van de Tweede Kamer, gete kend door minister Van der Stee, waarin de zinsnede voorkomt: „door toenemende mechanisatie en modernise ring stijgt het aantal dieren dat één man kan verzorgen bij een toenemende produk- tie-omvang, waardoor in de tijd gezien dit aantal toe neemt". Het werd tijd dat de consument wéét wat hij koopt. BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT ..Chatanooga" in bruin, groen en zwart, een frisse „Tuileries", een dekbedset, slopen, gordijnen, De zolderkamer in één klap omgetoverd in een slaapkamer in moderne stijl. Het bed is met recht spreien, maar ook comforters naar een ontwerp vari prachtig slaapvertrek. een ruitensymfonie. Een dekbedset uit de voorjaars- Mary Quant in de kleuren caramel, roze en gras- /zomercollectie van Dorma, ontworpen door Mary groen. De stijl is nostalgisch Frans. De kleinmeube- Quant len zijn van pitriet. Ton Everse, eigenaar van zeven kappersbedrijven in Rotter dam en omgeving, demonstreerde in het Rotterdam Hilton hoe een elektronisch brein voor honderd procent kleur en permanent van iedere willekeurige klant afstemt op de haar- structuur. De computer spuwt speciale haaranalyses uit, die weer door de kapper worden vertaald ten dienste van zijn cliënt. Een zestal modellen liet de mogelijkheden zien van wat de haarstylist tegenwoordig aan service te bieden heeft via de elektronica. Deze ontwikkeling in de haarmode en haarverzorging, waaraan kleurenspecialist H. Lurvink van Goldwell BV. te Apeldoorn een groot aandeel had, is niet al leen voor Nederland een primeur. Modebewuste mensen uit de hele wereld, aldus Everse, zullen profijt kunnen trekken uit deze uitvinding van hem en de heer R. Schelven. Kapper Everse denkt dat meerdere collega's op korte termijn even eens gebruik willen maken van „computer bestuurde haar verzorging". Robots, die .coupe knippen zijn echter nog niet in de maak In toenemende mate wordt de laatste tijd lyrisch over de slaapkamer gesproken. Meer dan ooit zoekt men naar comfort en een zekere harmonie met de rest van de inrichting. Elk onderdeel van het vertrek, waarin we een groot deel van het et maal doorbrengen, krijgt aandacht: muurbekleding, gordijnen, spreien, lakens, kussenslopen, comforters en dekbedden. De „comforter" is een plezierig nieuw soort „eiderdown", die met een licht geplooide strook tot op de grond het hele bed om zoomt. Zwaarder en warmer dan een sprei, kan hij het best worden gebruikt met dekens en lakens in de win ter en alleen met een laken in de zomer. Fabrieken van naam trekken tegenwoordig ook bekende mode-ontwerpers aan voor de bedmode. Dezen storten zich dan op de tekentafel, want zelfs een couturier kan het hoofd niet meer boven water houden door alleen kleren te maken. Zo levert Mary Quant in deze sector betove rend werk. Voor Dorma maakte ze drie nieuwe ont werpen: „Tivoli", „Lotus" en „Tuileries", geïnspireerd op vreemde landen. „Tivoli is dat kleine park in Kopenha gen. Je hebt er een tuin met restaurants en een altijd voelbare sfeer van vriende lijkheid en gezelligheid", moet Mary hebben gezegd. Uit deze voelbare gezelligheid onstond comforter „Tivoli", geschikt voor een slaapkamer met veel hout (vloer, wanden, plafond). De print is een zwart-witte pentekening van wilde bloemen, die zich van uit de aarde (grafische hori zontale strepen) verheffend verstrengelen en terugkomen op alleen de linkerkant van het kussensloop. Mary's ont werpen zijn delicaat, ijl flo- kan knappen) werden de eer steklas slaapkamers in een sjiek decor van zwart en grijs uitgevoerd. Aan boord eten met stokjes, daarna tus sen sierlijk met kant- en bloemmotieven bedrukte la kens kruipen in de vliegende slaapkamer. Natuurlijk is het onmogelijk een droomslaapvertrek in één keer samen te stellen. Het geheim is het kiezen van een bepaalde kleur, bijvoorbeeld subtiel blauw en daarop ver der voort te borduren. Stukje voor stukje wordt de droom dan werkelijkheid. Wie het in het meer functio nele zoekt kan zich een zit- slaapbank aanschaffen, die voor gezinnen en alleenstaan den perfect zit- èn slaapcom fort biedt. Men heeft thans de ideale formule gevonden voor' een meubel dat eruit ziet als een normale bank, maar eigenlijk een bed met toebehoren is. De nadelen die er vroeger aan zo'n slaap bank kleefden: lomp, pom peus, duur en dan. nog moei lijk te hanteren, zijn opgehe ven door het materiaal pi triet. De bekleding van bank jes en fauteuiltjes, de gordij nen en de rond te strooien kussentjes zijn dan van de zelfde stof als de (instopte) sprei, ofwel in kleurharmonie daarmee. In een apparte ment, een huis, een flat, op zolder, een etage of in een bungalow, de slaapkamer moet een eigen sfeertje heb ben: het Ierse platteland met briesende paarden op een koude ochtend; slapende hon den voor de open haard en toast met boter voor het ontbijt; rust en imposante schoonheid van Versailles bij het ochtendkrieken, als er nog geen mens in de tuinen is; het dromerige Petit Tria non of de geurige boterbloe- menweelde van een weitje achter een boederij in Noord- Holland. Permanent uit de computer ten moderne zitslaapbank volgens de nieuwe formule uit de collectie van Moolenaar MeuOelagentu- ren, Heemstede. Ook zeer geschikt voor bejaarden- en studentenflats. raai of uitbundig van dessin als „Lotus", met paradijsach tige vogels en bamboescheu ten. Ze beveelt hier een fel gekleurd onderlaken (hoes)' bij aan. In de nieuwe bedmode zijn de kleuren afgezwakt. Vier nieuwe tinten werden aan het kleurengamma toege voegd: lavendel, pink, cara mel, weidegroen. Het lijkt of je ze ziet met gefilterd licht of door vliesdunne vitrage. Sommige slaapkamers doen denken aan de jaren twintig. De tinten leunen tegen wal noot, mahonie, sandel (hout) en snuiftabak. Een waas van romantiek, optimaal in ba lans met het boudoir er naast... De meubels, de attri buten van bamboe, de Tif-' fany lampen en kleerkasten (spiegelkasten...), het doet al lemaal denken aan een ande re tijd. Mooi is ook de interpretatie van de oude Engelse katoe nen stof, die zijn oorsprong vindt in de handbeschilderde Indiaanse stoffen, welke van af het begin van de zeven tiende eeuw in Engeland werden geïmporteerd. Hoewel wij die gekleurde katoentjes tegenwoordig gewoon als tex tiel beschouwen, lag dat vroeger anders. Deze import zette in de zeventiende eeuw heel Engeland op z'n kop. De sensatie die katoen veroor zaakte, verontrustte de koo plieden in zijde en.wol in he vige mate. Ze zorgden er dan ook ijlings voor dat er een boycot kwam op alle Indi aanse import èn op katoen, dat in Engeland werd ge drukt. Vijftig jaar later werd die boycot opgeheven en de katoenindustrie begon toen te bloeien als een roos. Dessin „Fontainebleau" is een inter pretatie van die oude Indi aanse stof. Betsey Clark creëert in de kinderkamer een eigen we reld vol getekende straat schoffies in tere kleurtjes. De figuurtjes van Betsey werden pas een jaar of tien geleden bekend en nu lijken ze over al op te duiken waar kinde ren slapen, eten of spelen. Ze beelden een leefwijze uit, met de nadruk op eeuwenoude waarden als liefde, vriend schap, bezorgdheid en verte dering. Een vriendelijk we zentje troost een jong hondje dat zich heeft bezeerd, een lief deerntje verkoopt een tuiltje zoete weidebloempjes. Deze lieve avontuurtjes alle maal op hoezen van dekbed den, spreien, gordijnen en la kens in de „Betsey Clark- slaapkamers", waarin bijpas sende rolgordijnen en andere accessoires. „Total look", die kan meegroeien met het kind. Toen Japan Air Lines met de nieuwe service van een Sky Sleeper kwam (een vlieg tuig, waarin de reiziger bij nachtvluchten een flinke uil LOCHEMSE PROMOTOR VAN ANTILLIAANSE KUNST Galerie Horizonte wil van eenrichtings verkeer af MARIA MARTINA ...huiselijk... LOCHEM Neem nou maar eens José Ma ria Capricorne, de in '32 op Curasao gebo ren beeldend kunstenaar. In het Antilliaanse kunstgebeuren blaast hij duchtig z'n partijtje mee. Hij weet er flink wat werk aan de man te brengen. En ook om opdrachten zit hij. niet verlegen. Hij is de maker van enkele objecten, die als kunstzinnige stoffering van Willemstad danig in het oog lopen. Neem alleen maar het plastiek voor het Cultureel Centrum en de veertien meter lange muur plastiek van plexiglas voor het nieuwe ge bouw van de Antilliaanse universiteit. Capri corne, die vanaf het begin, in '69, betrokken is geweest eerst als docent, later als di recteur bij het kunstonderwijs aan de Curapaose Academie voor Beeldende Kun sten, mag dan echter op de Antillen een kunstenaar zijn waar niet aan voorbij ge gaan kan worden, in Nederland is zijn werk minder bekend. Maar misschien gaat daar wat verandering in komen. Aan de Lochem- se Galerie Horizonte zal het tenminste niet liggen. Deze nieuwe expositiegelegenheid in de Gelderse Achterhoek gaat er alles aan doen de kunst uit de Antillen in ons land wat meer populair te maken. En dan gaat het niet om wat misschien typisch Antilliaanse kunst heet te zijn: fraai ogende landschap jes met de dividivi bijvoorbeeld, maar wel om hedendaagse kunst waarin heel wat An tilliaanse kunstenaars hun mannetje best staan. Julio en Maria Martina, de galeriehouders, twee jaar geleden vanuit Curapao naar ons land gekomen, proberen op die manier de horizon van de Nederlandse kunstliefhebbers wat te verbreden. En dat kan geen kwaad, want veel van de artistieke activiteiten op de Antillen dringt niet door tot het moeder land. Bij het noemen van de namen van een paar Curapaose naieven Olario, Oka- lia en Onofra blijft het meestal. Curieuze Internationale beeldtaal Van wat de hedendaagse kunst verder ople vert in het stukje Nederland in het Caribisch gebied sijpelt niet veel door in ons land. En de schilders die conventioneel te werk gaan en wier werk lokaal gekleurd is alsmede de kunstenaars die primitief genoemd worden, en die zich vprwant voelen met de Haïtiaan- se kunst niet meegerekend, weten de he dendaagse kunstenaars uit de Antillen in hun werk best een internationale beeldtaal te hanteren. Julio Martina, naast zijn werk zaamheden als galeriehouder leraar Frans in Zutphen: „Als hun opleiding op een interna tionaal niveau staat, maken ze moderne' kunst waarin de Antilliaanse invloed alleen nog maar zichtbaar is voor hen die het we ten. Voor de rest is het moderne kunst zoals die elders, of het nu in Japan is of in Zweden, gemaakt wordt. Moderne Antilliaan se kunst bestaat eigenlijk niet, wel moderne kunst gemaakt door Antiliaanse kunstenaars. Omdat zoveel kunst uit Europa naar de An tillen gaat en daar uitvoerig gepresenteerd zondagsschilders met een natuurtalent, die zonder zich te storen aan de regels van de schilderkunst het dagelijks leven op de An tillen penselen. Schilderij van de Curapaose naïef Olario. Lino van Capricorne, van wie momenteel in Galerie Horizonte werk te zien is. JULIO MARTINA ...aan de weg timmeren... wordt, is het een goed ding als dat eenrich tingsverkeer doorbroken wordt en kunst uit de Antillen in ons land getoond wordt". „Je kunt het een culturele uitwisseling noe men. Bovendien stimuleer ik de Antilliaanse kunstenaars er een beetje door, vooral hen die niet aan de bak komen. Op de Antillen waar geen contraprestatie is of zoiets, kan geen enkele kunstenaar helemaal van zijn kunst leven. Voor hen betekent een Neder landse expositie een verbreding van de markt". Ook op Curapao hebben de Martina's voor exposities gezorgd. Dat was in een landhuis in Scharloo, waar tevens creativiteitscursus- sen werden gegeven. Het ging allemaal ech ter wel wat gemakkelijker dan hier. Maria Martina: „In de Antillen kun je iets per tele foon regelen. Maar met een telefoontje ben je hier niet klaar. De programmering van de exposities moet heel zorgvuldig en zakelijk gebeuren. Alles moet op tijd klaar zijn. an ders loopt de expositie in het honderd". De galeriehoudster over de belangstelling voor de kunst die zij in huis haalt: „Een beetje huiverig zijn ze wel, de Lochemers. Heel aarzelend komen ze hier binnen. En dan liefst in groepsverband. Ik probeer ze dan' maar op hun gemak te stellen door met een gietertje rond te lopen, door pianomu ziek van de Antilliaanse pianist Dominico Herrera te laten klinken, kortom door een huiselijke sfeer te creëren. Het gaat er om ook dóódsimpele mensen te bereiken. Op Curapao was de drempelvrees veel minder groet. De mensen hier denken dat ze niet vrijblijvend een galerie mogen binnenstap pen. Kopen is echt niet verplicht. Desnoods komen ze hier om alleen maar te schuilen voorde regen". Op zoek naar een huis kwamen de Marti na's toevallig in Lochem een galerie op het spoor die net z'n deuren had gesloten. Ze hoefden niet lang na te denken. Alhoewel ze niet naar Nederland waren gekomen om Beterin het westen Vraag aan Julio Martina of Lochem ee gunstige plaats is om er een galerie voo Antilliaanse kunst te hebben. Martina: „El genlijk niet. Je kunt beter in het westen zi: ten. Lochem is een te kleine plaats. Bover dien zijn in de Achterhoek de mensen mill der geïnteresseerd in kunst. Om het weste hier naar toe te krijgen moet ik gewoon wt meer aan de weg timmeren, iets dat ik o; Curapao nooit heb hoeven te doen. Ik g< loof dat ik het wel zal leren". expositie-activiteiten te continuere was de gelegenheid een galerie over te ni men, te mooi om af te slaan. Voor de eei ste expositie, twee maanden geleden, mi werk van de Arubaanse schilder Wouter va Romondt en de Curapaoenaar Anton Vreed kwam de gevolmachtigde minister Madur van Den Haag naar de Achterhoek. En voc het eerst bezocht Lochems burgemeestt een galerie-opening in z'n gemeente. Hog belangstelling dus voor de kersverse expos tiegelegenheid die in de zomermaande gastvrijheid verleent aan twee kunstenaai die in olieverf hun visie op de Antillen het ben gepenseeld in een naturalistische stij H. Boyé, sinds kort wonend in de Bijlme: meer en bekend door zijn in opdracht g( schilderde doeken van Curapaose landhu zen en de naïeve schilderes Leolian Bertii°

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8