Pleidooi voor erkenning kanker-therapie dr Moerman Arts beboet wegens gevaarlijke vermageringskuren i: Duitse minister Genscher woedend op Den Uyl 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: tijdens de schaft machines uit. Huisdieren INDEINUMPLEX gedood door bestri j dingsmiddel Bisschop Bluyssen: Beter als Turken weggaan uit St Jan' Mgr. Jansen vierde priesterjubileum ^BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 5 lumanisten rillen betere jresentatie talLVERSUM Het Huma nistisch Verbond wil zich be- herkenbaar presenteren zich meer op de maat schappij gaan richten. Door |die grotere bekendheid kan 10k het ledental worden uit- jebreid en de stem van het Humanistisch Verbond beter worden gehoord. Dat is de strekking van een leleidsnota die is aanvaard het tweejaarlijks congres pat het afgelopen weekeinde Hilversum is gehouden, pet ledental van het verbond al jarenlang stabiel (onge veer 15.700), maar blijft sterk ichter bij de toenemende bui tenkerkelijkheid. Het Huma nistisch Verbond vindt zich- jelf weliswaar geen vertegen woordiger van alle buitenker kelijken, maar meent dat hun belangenbehartiging toch erg belangrijk is. Temeer daar volgens het verbond de over heid bij het toekennen van subsidies accepteren van (hu- nanistische) geestelijke ver- feorging en onderwijs getals criteria hanteert uit verouder de bevolkingsadministraties. 1DVIES AKTIEGROEP: atoueer hond in lies om ïfsnijden oren le voorkomen 'EN HAAG Tatoueer hon- len in de lies en niet in de iren om te voorkomen dat lormerken bij de dieren wor- len afgesneden. Dat is de suggestie die de actiegroep ,Stop dierenmoord" in Den Haag de ministers van CRM >n Landbouw heeft gedaan, ïaar aanleiding van het be- iluit van de regering om tonden in Nederland te regis treren. >e actiegroep vraagt de be- ndslieden verder de regi- vond^tratie financieel te begelei-' Jen. Als dat niet gebeurt dan ste obreest men herhaling van het ifmaken van honden enkele geleden, toen inenting et zifegen rabies verplicht werd. Pluviket is de bedoeling de tatoua- en ejge en registratie voorlopig te rd tefceperken tot de hondenhan- dra «ei. n ef fan g i (Van Praag-prijs voor Van Oorschot HILVERSUM „Het zou in- teressant zijn eens te onder- toeken hoe de kansen in de toekomst zijn voor de uitge ver van literatuur van kwali teit. De hoop is er; maar de verwachtingen zijn gering". Aldus uitgever Geert van Oorschot bij het in ontvangst pemen van de hem toegeken de J.P. van Praag-prijs van het Humanistisch Verbond. Jury-voorzitter dr. H. Bonger signaleerde een angstwekken de ontwikkeling in de uitge verswereld: Verreweg de (neeste uitgevers verkopen bestsellers net als diepvries kippen. overhemden en luiers. Boeken die het rinkelen van de kassa garanderen. Hij boemde Van Oorschot een der laatste uitgevers die de ivaarde van een essay of ge dicht kent, en weet hoe hij het moet drukken en uitge- "^Oppositie Suriname ^boycotte parlement ?en PARAMARIBO (ANP) De mediregeringscoalitie in Suriname lid. I heeft weer een meerderheid umaiin het parlement. Nadat hij eerder door president Ferrier was beëdigd, zijn het afgelo- ien weekeinde de geloofs- irieven van het parlement- lid Koorndijk door een com- issie uit het parlement aan aard. De regering van pre- aier Arron was zijn meerder- eid in het parlement (20-19) wijtgeraakt na het overlij- "3en van het parlementslid dalmijn. eerste optreden van norndijk in het parlement rerd niet bijgewoond door de eden van de oppositie. Die Sm door ^aar afwezigheid iunte jewerkstelligen dat geen ver- gemi 5adering zou kunnen worden aiiat )eleSd van het parlement, ïh (vaardoor de geloofsbrieven inter 'an Koorndijk niet zouden .unnen worden behandeld, ie oppositie begon haar boy- :ot-actie omdat ze van me- ring is dat het kabinet Arron ia het teloor gaan van zijn neederheid had moeten aftre- ien. ld. 'Pr°. ïONDA Honda heeft vorig ïaar 2,46 miljoen motorfietsen :n 746.000 motorvoertuigen op rier wielen geproduceerd, vaarvan ruim zestig procent •uiten Japan werd verkocht, n 1977 produceerde Honda !,43 miljoen motorfietsen en 161.000 auto's. De nettowinst 'erminderde als gevolg van le aanzienlijke koersstijging an de yen in 1978 met 48,7 •rocent tot 14,09 miljard yen circa 141 miljoen gulden). AMSTERDAM/BONN De Westduitse minister van buitienlandse zaken Genscher heeft gisteren in Bonn heftig gerea geerd op opmerkingen van de Nederlandse op positieleider Den Uyl, dat de Europese Ge meenschap noodzakelijk is om te kunnen voorko men dat Duitsland weer een oorlogshaard wordt. Genscher noemde deze opmerking „een genante flater". Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft Duitsland een op vrede gerichte politiek ge voerd, aldus de West duitse minister, tevens leider van de liberale partij FDP. Den Uyl plaatste de door de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken veroordeelde op merking zaterdag tijdens een symposium in Am sterdam over de Europe se verkiezingen waarop ook CDA-fractievoorzit- ter Lubbers en de libe raal Rietkerk het woord voerden. Den Uyl zei let terlijk: „iedereen, die wil voorkomen dat Duits land een oorlogshaard wordt, is gedwongen de Europese Gemeenschap intact te laten. Elke ont manteling van de Ge meenschap, die een zelf standig opererende Bondsrepubliek de kan sen geeft, vergroot het oorlogsgevaar". Volgens hem is dit één van de belangrijkste betekenis- De drie fractievoorzitters vonden elkaar op het symposium in de opvat ting dat een gekozen Eu ropees parlement geen machteloos orgaan zal blijven. Lubbers voegde daaraan nog toe dat de landen van de Gemeen schap gezamenlijk moe ten optreden voor de verdediging van de men senrechten en de realise ring van een nieuwe economische wereldorde. Grootse huldiging Vlaardingse huisarts Patiënten van de Vlaardingse huisarts dr Moerman boden de grondlegger van de gelijknamige kanker therapie een portet van hemzelf aan tijdens de zaterdag in de Haagse Houtrusthallen gehouden mani festatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ongeveer tweedui zend mensen hebben zaterdag in de Haagse Houtrusthallen de manifes tatie „Kanker voorkomen en gene zen" bijgewoond, die was georgani seerd door de ecologische beweging „Anders denken, anders doen", die zich beijvert voor maatregelen om kanker te voorkomen en voor er kenning van de zogenaamde Moer mantherapie, een alternatieve be handelingsmethode van kanker. Ere gast was de nog immer strijdbare 86-jarige Vlaardingse huisarts dr C. Moerman, grondlegger van de door de officiële medische wetenschap nog steeds verguisde Moermanthera pie, die evenwel bij verschillende artsen steeds meer ingang gaat vin den. Hem viel zaterdag een grootse huldiging ten deel. Dr Moerman zette uiteen, dat zijn therapie stoelt op het inzicht dat in een lichaam met een goed functione rend afweersysteem en een goed functionerend herstelvermogen kan kercellen geen kans krijgen. Onvol waardige voeding maakt de weg vrij voor kankercellen, aldus dr Moer man. Teneinde die goede gezondheid te verkrijgen heeft hij een bepaald dieet samengesteld. Dr Moerman vond het vanzelfsprekend dat de of ficiële wetenschap hem aanvalt, om dat zij slechts een deel van de mens onderzoekt, terwijl hij de mens als geheel beschouwt. Het D'66 Tweede Kamerlid mevr E. Wessel-Tuinstra zei, dat de gezond heidszorg zich niet alleen op zieken moet richten, maar ook op gezon den. De gezondheidszorg doet te weinig om de burgers van Neder land duidelijk te maken, dat zij zelf moeten helpen om ziekten te voor komen. Mevr. Wessel vroeg zich af, waarom de officiële wetenschap een monopoliepositie moet hebben. Zij pleitte voor samenwerking met alter natieve geneeswijzen, opdat beide ervan kunnen leren en bevruchtend kunnen werken. Volgens mevr. Wes sel moet de overheid erkennen dat voeding heel belangrijk is en meer aandacht aan gezonde voeding ge- Het CDA-Kamerlid Borgman stelde onder luid applaus vast, dat de Tweede Kamer dezer dagen terecht een motie heeft aangenomen voor een onderzoek naar de Moermanthe rapie. Hij noemde de negatieve reac ties van de zijde van de officiële wetenschap teleustellend. Het wordt volgens hem de hoogste tijd dat ook andere methoden van kankergene zing worden onderzocht. Het ver band tussen ziekten en voeding is aantoonbaar, aldus het Kamerlid. De voorzitter van de ecologische be weging, mevr. E. Vleer-Jagerman pleitte ervoor, dat de officiële weten schap en de alternatieve geneeskun- die elkaar ontmoeten en proberen het over de methode-Moerman eens te worden. Zij trok fel van leer te gen de overheid die nog steeds ver zuimt maatregelen te nemen tegen tabaksreclame. Auto onder trein bij Schiedam UTRECHT - Op de Kande- laarsweg in Schiedam is van morgen een personenauto op een met automatische knip perlichten beveilgde overweg onder de trein gekomen. De bestuurder en tevens enige in zittende van de auto is naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Het- treinstel werd zodanig beschadigs, dat het moest worden weggesleept. Hierdoor ontstond enige ver traging op de lijn Den Haag - Rotterdam, die om negen uur weer was opgeheven. Zuster Folkerts ontvangt zilveren Simavipenning UTRECHT (ANP) Zuster Brechtje Folkerts, die al 25 jaar als verpleegster in de tropen werkt, heeft zaterdag in Utrecht de zilveren legpen ning van de vereniging Sima vi ontvangen. Eerder kreeg Eva den Hartog van het Le ger des Heils, die zich vooral het lot van de kinderen in het Verre Oosten heeft aangetrok ken, de penning. Unieke bevalling of drie bijkómen. Dat is een kwestie van tijd. Bevruchting van schildpadden kan alleen geschieden als de dieren een hele winter onder de grond hebben doorgebracht. Het uitbroeden van het ei kan wel 45 dagen duren. De familie krijgt voortdurend aanwijzingen van de heer Kuilenburg van Ouwehandsdierenpark. afd. reptielen hoe te handelen bij deze moeilijke bevalling. Een vrij unieke gebeurtenis voor schildpadden in ballingschaop. DEN HAAG Het medisch tuchtcollege heeft een arts een boete opgelegd van tien duizend gulden wegens het voorschrijven van gevaarlijke vermageringskuren aan elf mensen. De arts gaf geduren de periode van enkele maan den een combinatie van am fetaminen, schildklierpoeder en soms ook caffeine. Uit zijn verklaring voor het tuchtcollegfe bleek dat hij nu al achttien jaar mensen op deze manier behandelt Daar bij ging .het om mensen die op geen enkele andere manier van hun overtollige gewicht af konden komen. Uit de pa tiëntenkaarten van de arts bleek evenwel dat de behan deling lang niet in alle gevall- ken succesvol was geweest en dat veel patiënten later weer hun oude gewicht terug kre gen. Het tuchtcollege achtte de be handeling niet deugdelijk, om dat door het voorschrijven van amfetamine een grote kans op verslaving aanwezig was. Ook had de arts in een aantal gevallen niet de be trokken huisarts ingelicht, zo dat deze niets van de voorge schreven medicijnen afwist Ook had het college bezwaren tegen de combinatie van me dicijnen. Bovendien bleek dat de arts zijn patiënten voordat hij de kuur voprschreef niet voldoende had onderzocht. De klacht van de inspectie had betrekking op de periode 1975-1976. De uitspraak da teerde van eind vorig jaar en is nu ,Jn het algemeen be lang" gepubliceerd in de staatscourant. GESLOTEN LEEUWARDEN (ANP) De mysterieuze dood van een aantal huisdieren in het Friese Deinum is aanleiding geweest om alle sportvelden in dit dorp, die een week eerder met een be strijdingsmiddel bespoten waren, te sluiten. Daarom kon tij dens het weekeinde daarom geen sport beoefend worden. Bo vendien heeft de politie alle inwoners gewaarschuwd hun kinderen en de nog levende huisdieren uit de buurt van het sportcomplex te houden. De dood van deze huisdieren is vermoedelijk veroorzaakt door het bestrijdingsmiddel tegen onkruid, dat over het sportcom plex is uitgestrooid. Volgens de gemeenteopzichter is het bestrijdingsmiddel „2.4.d" al enige jaren gebruikt zonder dat het kwalijke gevol gen heeft gehad. Bovendien is het normaal in de handel ver krijgbaar en bijna iedereen in Deinum gebruikt het om het gazon bij zijn huis schoon te houden, aldus deze opzichter. Sectie op enkele dode huisdieren heeft uitgewezen dat de ka davers bestanddelen van het vergif bevatten. DEN BOSCH Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft de 170 Turken die sinds zes weken in de Sint Jan in Breda ver blijven „uitdrukkelijk" verzocht de kathedraal te verlaten. Tijdens een bezoek aan de Sint Jan zei hij gisteren dat een voortzetting van hun verblijf daar afbreuk doet aan hun ei gen belangen. het Rode Kruis is met ingang van vandaag drastisch beperkt, van voortdurende aanwezigheid tot enkele dagelijkse controles. Volgens mgr. Bluyssen is gebleken dat een voor het zoeken naar nieuwe openingen in de problematiek van de met uitzet ting bedreigde Turken niet een benadering van de groep de beste is. De bisschop wees er op dat ook de grote politieke partijen en leden van verschillende Tweede Kamerfracties te kennen hebben gegeven dat een „individuele benadering de beste is". „Dat is ook de mening van alle bij het vluchtelin genwerk betrokken autoriteiten,"zo zei de bisschop. Een verschil van mening over het beleid dat de bisschop inza ke de bezetting van de Turken heeft gevoerd, is overigens de aanleiding geworden voor het ontslag van Willem Arts, stafme dewerker van het diocesaan pastoraal centrum. Arts was sinds 1 april speciaal belast met de afdeling kerk en samenleving van het bureau. Vijf opvarenden van jacht gered BERGEN De reddingsboot „Ubbo" uit Egmond aan Zee heeft gisterochtend vijf opva renden gered van het Britse jacht „River of Northsea", dat voor de kust van Bergen in nood verkeerde. Omstreeks half twee 's-nachts zag een Bergenaar vuurpijlen, en waarschuwde de politie. Het jacht bleek door zwaar weer, regenm en harde wind in moeilijkheden geraakt Het scheepje, negen meter lang, is gisteren gestrand op de kust tussen Bergen en Egmond. ROTTERDAM In concelebratie met mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam en zijn beide oud-vicarissen dr. C. Braun en drs. W. v. d. Ende heeft mgr. M. A. Jansen, eerste bisschop van het bisdom Rotterdam, gisteren in de kathedrale kerk aan de Mathenesser- laan te Rotterdam een pontificale heilige mis gecelebreerd bij gelegenheid van zijn vijftig jarig priesterjubileum. Srij de zeer velen, die de, vanwege de gezond heidstoestand van mgr. Jansen eenvoudig ge houden, plechtigheid meemaakten, bevonden zich ook mgr. P. J. A. Moors, oud-bisschop van Roermond en vertegenwoordigers van an dere kerken, onder wie ds. De Ru en ds. Beets. Mgr. Simonis belichtte in een kort woord de grote inzet en toewijding van de ju bilaris, die zelf iedereen opriep, ondanks alles, trouw te blijven aan Christus en Zijn kerk. Zaterdag 9 juni zal mgr. Jansen het feest nog vieren met de prier ïrs uit het bisdom. Augustin in hongerstaking UTRECHT De Nederlander Ronald Augustin, die in de Bondsrepubliek een straf uit rit wegens terroristische acti viteiten, is sinds tien dagen in hongerstaking. Volgens zijn advocaat, mr. Bakker Schut uit Utrecht, doet Au gustin mee aan een collectie ve aktie van 32 gevangenen, onder wie ook de RAF-leden Folkerts, Wackernagel en Schneider. De gevangenen protesteren volgens Bakker Schut tegen de volgens hen onduldbare wijze van gevangenhouden. Zij wuillen behandeld worden als gewone gedetineerden. De 32 vinden dat zijn ten onrech te worden blootgesteld aan langdurige sociale isolatie en aan zogenaamde „sensorische deprivatie", d.w.z. het leven in volledige stilte, zonder kon- takt met anderen, zonder ver schil in dag en nacht. Ook willen zij af van bezoekverbo- den en postcensuur. Nieuw licht, minder energie DEN HAAG Schakel in alle gemeentelijke gebouwen over op een nieuwe TL-buis die zo'n 55 procent elektrici teit bespaart terwijl de hoe veelheid licht dezelfde blijft Dat adviseert het gemeente raadslid ir. G. van Otterloo (PvdA) burgemeester en wet houders. Hij vraagt het colle ge uit te rekenen hoeveel met nieuwe TL-buizen aan energie kan worden bespaard. B en W hebben overigens besloten op het Lange Voorbout 130 lantaarnpalen te vervangen door zogeheten Haagse palen oud model. Deze palen zou den per jaar bijna 47.000 kilo watt-uur minder gebruiken. Een proef met een exemplaar zou goed zijn bevallen. Op het Voorhout staan nu nog palen die in 1955 zijn ge plaatst en die niet alleen duur zijn in gebruik, maar ook in onderhoud, aldus B en W. Fietser ten val door tramrails DEN HAAG - De 26-jarige fietser H.P. uit de Terschel- lingsestraat is vanmorgen vroeg met zijn fietswiel in de tramrails van de Zoutman- straat terechtgekomen. Hij kwam ten val en liep hoofd letsel op. Hij is naar het Westeinde Ziekenhuis overge bracht Het Footsbarn Theatre uit Engeland, dat eerder in Den Haag optrad met Robin Hood, The tempest en Jungle fever, komt op woensdag 30 mei in het Openluchttheater Zuider park met hun nieuwe produk- tie Arthur, gebaseerd op de legende van King Arthur. De nieuwe show duurt ongeveer 1 1/2 uur en is een mengeling van toneel, muziek en 'specta cular happening'. Richard Walz en John Jar di ne, leerlingen barokviool van Sigiswald Kuyken aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, geven woensdag middag 30 mei (17 u.) een 1/2 C-recital in de zaal van het conservatorium. Vooruitzichten voor woens dag: opklaringen, maar ook af en toe buien. Hogere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers- gemiddeld over Nederland voor woensdag: aantal uren zon 2 tot 10, min temp: omstreeks 12 gra den, max temp: omstreeks 21 gra den, Kans op een droge perioden van minsten^ 12 uur 70 pro cent, Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Aberdeen Barcelona Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5