Academische Ziekenhuizen voetbalden een ton bijeen voor gehandicapten Baals „Kaspar" echt theater ;;tad ^^Etalageruiten aan diggelen Bejaarde bewusteloos door koolmonoxide KAMERLEDEN VERSLAAN HOOGLERAREN MET 4—2 ianghaarkatten trokken ruim 3500 bezoekers Cabaret-festival geslaagd LEIDSE COURANT MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 3 .EIDEN Vier etalageruiten waren in de lacht van vrijdag op zaterdag het doelwit van onbekende vernielzuchtigen. De eerste uit gaf de geest toen een automobiel de terkte testte, maar tussen de poppen in de 'itrine terecht kwam. Dit gebeurde rond drie iur. De auto was gestolen uit de Herensteeg, naar de dief kwam niet verder dan de etala- van V. en D. De bestuurder nam snel de nen en wist onbekend te blijven; de eige- laar heeft zijn licht beschadigde vehikel in- niddels weer terug. )e andere drie ruiten stierven een wat min der opmerkelijk einde: zij werden alle getrof fen door een straatklinker. De eerste ruit, die de vitrine van een juwelier in de Morsstraat afschermde, werd om half vier getroffen door een klinker. Uit de uitstalkast werd niets weg gegrist. Zo'n vijf minuten later werd de vol gende ruit vernield door een klinker. Ook hier in de Haarlemmerstraat betrof het een juwe- lierswinkel en ook hier werd niets gestolen. De derde winkelruit werd een tiental minuten later ingeworpen van een winkel in huishou delijke artikelen aan de Herensingel. Diefstal bleef ook deze keer uit. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond acht uur een 68-jarige vrouw ge red van koolmonoxide-vergif tiging. De vrouw werd be wusteloos in haar woning aan de Tweede Havenstraat aangetroffen terwijl de ka chel stevig stond te loeien. Een onderzoek toonde aan, dat de schoorsteen al vele ja ren niet geveegd was. De pijp was geheel verstopt ge raakt. De politie werd gealarmeerd door onwonenden, die onge rust waren doordat zij al ge- ruime tijd de vrouw niet had den gezien. Nadat de politie een ruitje in de voordeur had ingeslagen werd de vrouw be wusteloos in de woonkamer aangetroffen. Tijdens het ver voer naar het Academisch Ziekenhuis keerde het be- wustzijn al weer terug; toch i is zij voor onderzoek opgeno- j men. De vrouw had zondag j de kachel weer aangestoken om de kilte uit de woning te verdrijven. Prins Bernhard zorgde voor een ferme aftrap - 'i. Tactische bespreking op het midden veld nadat premier Van Agt een kans voor open doel had gemist. Kamerlid Ad Ploeg „snelt" langs een hoogleraar LEIDEN Het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten kan binnenkort een bijdrage van ongeveer 100.000 gulden op haar rekening verwachten voor de activiteiten ten be hoeve van gehandicapte sporters dankzij het afgelo pen zaterdag op het terrein van de Leidse voetbalvereni ging UVS gehouden Boerhaa- ve voetbaltoernooi. De teams van de academische zieken huizen van Leiden, Amster dam, Groningen, Rotterdam, Maastricht, Utrecht en Nij megen, aangevuld met ploe gen van de Leidse politie en brandweer, studentencorps Minerva en artsenteams van landmacht en marine voet balden dat bedrag bijeen door middel van de sponso ring door diverse bedrijven. Als tegenprestatie werden de namen van de desbetreffende bedrijven door de meeste teams op het shirt meegedra gen. Ondanks de hevige regen buien waren 4000 toeschou wers (4000 minder dan was verwacht) zaterdag naar het UVS-terrein in de Kikkerpol der gekomen, waardoor een bedrag van 10.000 gulden aan de sponsor-opbrengst kon worden toegevoegd. De mees te belangstelling van het pu bliek ging uit naar het speci ale duel dat aan het eind van de middag was gepland: een wedstrijd tussen hoogle raren verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Lei den en een team van leden van de Eerste en Tweede Ka mer onder leiding van nie mand minder dan minister president Van Agt. Het elftal van de politici won na een enerverende wedstrijd vrij gemakkelijk met 4—2. De gretigheid waarmee ge speeld werd bleek al direct na de aftrap die werd ver richt door Prins Bernhard. Terwijl er nog een heel ge zelschap op het veld stond poogde de minister-president, die als midvoor stond opge steld zich gelijk een weg te banen naar het vijandelijk doel waardoor de prins en de hem omringende personen werden genoodzaakt om een sprint naar de zijlijn te on dernemen. De politici, die voetbaltechnisch duidelijk meer onderlegd leken, be heersten de eerste helft. Staatssecretaris Van Eekelen van Defensie kon in zijn doel rustig toekijken hoe corifeeën als Jan Terlouw, Europees politicus Cornelis Berkhou wer, Ed van Tijn, Ad Ploeg, Hans Kombrink en natuurlijk Dries van Agt keer op keer door de paniekerige defensie Wethouder en loco-burgemeester Waal volgt met Prins Bernhard het voetbalspektakel van de hoogleraren braken. Oud-staatssecretaris Brink horst profiteerde daar het eerst van door van dichtbij koelbloedig in te schieten. Niet veel later liet Harry van der Berg AZL-keeper profes sor Schmidt voor de tweede keer kansloos. Zeer fraai was het doelpunt van de socialist Hans Kombrink, de beste man van het veld, dat vlak voor rust 30 betekende. De volijverige minister-presi dent was een paar keer zeer dicht bij een treffer, maar slaagde er na zich te hebben vrijgespeeld steeds niet in om doeltreffend uit te halen. In de rust moest hij zich la ten vervangen omdat zijn en thousiaste doelpogingen hem een enkel-blessure hadden bezorgd. Het bleek geen ern stige blessure te zijn. „Ik durfde maar in één milieu te gaan voetballen en dat was tussen de supermedici. Kijk maar hoe goed ze mijn voet verbonden hebben", aldus de heer Van Agt later in de kleedkamer. In de tweede helft werden tal van pogingen ondernomen om de hoogleraren op gelijke hoogte te laten komen, niet in de laatste plaats omdat er voor doelpunten van acade mische zijde allerlei premies voor het goede doel werden uitgeloofd. De hoogleraren stonden op een gegeven mo ment met een man of dertien in het veld terwijl de train- ster van de politieke ploeg, Erica Verkerk-Terpstra juist een aantal mensen naar de kant had gehaald. Tevens riep zij als commentatrice haar spelers op om zich op de eigen helft terug te trek ken en alle aanvalspogingen te staken. Deze zelfmoordtak- tiek resulteerde in twee doel punten van de professoren De Bruin en Van Es, waar door de stand op 32 kwam. De voorhoede van de politici wenste zich echter niet tot verdedigen te beperken. Eerst maakte Harry van der Berg nog een buitenspeldoel- punt, maar tenslotte was het Hans Kombrink die na goed voorbereidend werk van Jan Terlouw wederom zeer fraai inschoot en de eindstand daarmee op 4—2 bepaalde. Scheidsrechter Wim Schalks, die wat langer had laten doorspelen om de professo ren de gelegenheid te geven om gelijke hoogte te komen maakte gelijk na het laatste doelpunt een einde aan het duel, dat in de laatste ogen blikken werd geteisterd door hevige slagregens. De Boerhaave-commissie, die het toernooi organiseerde heeft nog altijd een actiere keningnummer lopen bij de RABO-bank Leiden (335511902) en ook op postgi ronummer 4067400 ten bate van „Boerhaave Voetbaltoer nooi" kan men giften kwijt voor zover de gehandicapte sportwereld een warm hart wordt toegedragen. ILEIDEN De Tweede Inter nationale Langhaarkattenten- toonstelling die het afgelopen weekend in de Ton Menken 3lJshal werd gehouden is be- i tocht door meer dan 3500 Kattenliefhebbers uit heel Ne derland. Dat aantal viel de Nederlandse Langhaarkatten Vereniging, die het geheel or ganiseerde gezien de weers omstandigheden zeker niet te- De meeste bezoekers kwamen op de zondag. De ongeveer 850 langhaarkat ten werden door een tiental keurmeesters op hun juiste waarde geschat. Dat leverde een groot aantal winnaars in de diverse categorieën op, die allemaal afkomstig waren uit Nederland, waarmee dan nog eens werd aangetoond dat Nederland in Europa een zeer vooraanstaande plaats in neemt voor zover het deze pluizige kat aangaat. De Langhaarkatten-expo is zeer tot de tevredenheid van expo santen, bezoekers en organisa tie verlopen. De EHB O-dienst hoefde maar een paar keer in actie te komen voor het be handelen van een lichte schram die door een haal van een al te temperamentvolle kat was veroorzaakt. Het staat wel vast dat volgend jaar de Derde Internationale Langhaarkattententoonstelling wederom in de Ton Menken IJshal zal worden gehouden. De prijs voor de mooiste kat in de Ereklasse, het gaat dan om de wat oudere katten ging naar mevrouw Coby Rijsdam uit Leiden voor haar witte poes Harlandes Anchira. Zij kreeg de zilveren medaille die ter beschikking is gesteld door Burgemeester dr. A. J. Vis. De allermooiste kat van de gehele tentoonstelling, in vaktermen aangeduid als de „Best of Best" was de blauwe poes Blue Beauty de la sor- rentina van mevrouw Kloos terman uit Vlaardingen. Het beste nest bleek in handen te zijn van mevrouw M. C. Slot boom, het ging om een nest met vier katten, een zwart en een zwart/smokekleurig poesje en een zwart en een zwart- /smokekleurig katertje. Deze jonge Langhaarkatten, die nog geen naam hebben zijn tussen de tien en dertien we ken oud. Afscheid GDSW-directeur De heer J.J.N.B. Smits legt met ingang van 1 juni zijn werkzaamheden als directeur van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening neer. Ter gelegenheid van dit afscheid biedt het gemeentebestuur hem vrijdag 8 juni een receptie aan in de kantine van het GDSW aan de Willem Barentszstraat 12-24. De receptie begint om drie uur. Ledenvergadering Lakenhal De 'vereniging van belangstellenden in de Lakenhal' houdt woensdag 30 mei om half vijf in bet gelijknamige stedelijke museum aan de Oude Singel 28 de algemene ledenvergadering. De agenda voor de bijeenkomst ver meldt onder meer bestuursverkiezingen. Voorgesteld wordt wethouder drs P.H. Scboute te benoemen in de gemeentelijke commissie op de vrijkomende plaats van prof. dr. I. Schöffer. Informatie Waardeiland Bij de planning voor de bebouwing van het Waardeiland is rekening gehouden met de aanleg van een tweede brug en de aansluiting van het rioleringsnet van het Waardei land op het riool in de Hoge Rijndijk via de Ketting- straat. Over de voorgenomen veranderingen wordt mor gen informatie gegeven in het informatiecentrum Waar deiland door de heer De Graaf. Woensdag 30 mei wordt om 20.00 uur een informatieavond gehouden in de kanti ne van aannemer Van Wijnen op het Waardeiland. Sahelp In de Zuiderkerk aan de Lammenschans weg wordt mor genavond tussen zeven en tien uur een avond gehouden ten behoeve van de stichting Sahelp. Deze stichting stelt zich tot doel met vrachtwagens vanuit Nederland medi camenten. medische apparatuur en andere hulpgoederen rechtstreeks te brengen naar de posten in de Sahellaan- den waar die artikelen nodig zijn. Om gelden bijeen te brengen voor de binnenkort te houden derde reis naar de Sahel wordt in de Zuiderkerk de avond gehouden. Tal van met de band in de SaheUanden vervaardigde artikelen zullen verkocht worden, voorst is er een dia vertoning en vertelt een van de vrachtwagenchauffeurs over zijn reiservaringen. Voorts zijn aanwezig, een bloemscbikster. poppenmaakster, pottenbakster. wand- kledenmaakstere en een beoefenaarster van de boeren- schilderkunst. Ook bun produkten zijn te koop. Geslaagden Op 17 mei zijn in het Academisch Ziekenhuis Leiden de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma zieken verpleging A: dhr. N. Anes. mw. C. P. Bonthond-Koning, dhr. E. van der Bijl, dhr. T. W. N. Dassen, mw. K. C. C. Dilz, mw. I. Evers-Seriier. mw. M. J. van de Geest, dhr. J. Heemskerk, mw. J. F. Kalwy, mw. P. A. C. F. van Resteren, mw. J. M. A. Krol, mw. L. M. van der Kwast, mw. A. van der Meijden, mw. J. A. M. Nederstigt, mw. Neuteboom, mw. C. C. Parmentier, dhr. R. C. W. Roden burg, mw. G. Af. Af. Ruiter, mw. Af. J. J. A. van Rije, mw. T. J. Rijken, mw. D. A. Schouten-Schlundt Bodien, mw. A. Verbeek, mw. C. Af. van Vliet, dhr. J. G. Af. War merdam, mw. A. C. H. Af. van de Waterbeemd-van Geel, mw. Y. Al van Wulfften Palthe-Hols, mw. B. van Zwie- ten. Jubilarisavond NW Ter afsluiting van de periode Industriebond NW (1 juli gaat Federatie Industriebond FNV van startworden dinsdag 5 juni de laatste jubilarissen gehuldigd voor respectievelijk 25, 40, 50, en 60-jarig lidmaatschap. Arie G roe nevelt komt als gast naar Leiden. De Leidse harmo niekapel zorgt voor de muzikale omlijsting. De bijeen komst wordt gehouden in bet Antonius Clubhuis (Mare 43) en begint om acht uur. Economisch wel en wee Aan de Hogewoerd 18 is Jamin B.V., winkel in banket, cho colade, ijs en suikerwerken, opgeheven. Aan de Hoge Rijndijk 15 is de artsenpraktijk van G. D. de Jong overgedragen aan E. K. Fogelberg. Aan de Wolsteeg 2 t/m 6 is i.p.v. cafe-bar-dancing 007 de bar-dancing „Studio 246" gevestigd. Aan de Klaproos 38 is „Tc Team Consult Ned. B.V.", het geven van adviezen op het gebied van management, marketing en financiering enz., gevestigd. Jan van het Hof, de spiri tueelste. LEIDEN Aan het slot van de finale van Het Tweede Leidse Cabaret Festival, eergiste ravond in de Schouwburg, gebeurde er iets merkwaardigs. Het ging de organisatie om maatschappelijk-geëngageerd cabaret, om groepen „die in hun programma blijk geven een duidelijke verbintenis te bezitten met maatschappelijke omstandigheden". Nu was de slotbeoordeling op niet competatieve basis van de landelijke jury zeker adequaat en to the point, maar zij ging nauwelijk in op de aard van het engagement dat de drie finale- groepen, te weten, Virus, Jan v.h. Hof en La tent Talent, zo plichtsgetrouw in hun pro gramma hadden gestopt. Daarmee wordt de suggestie gewekt, dat het voldoende is Chili, Zuid-Afrika, Van Agt en Wiegel, de verontreiniging, de EO, het kapita lisme etc. te noemen, maar dat het hoe (analy se, visie, eigen inzicht) er niet toe doet. Hoe dapper het ook is van bovengenoemde drie om op het grote podium van de Schouwburg voor bijna vierhonderd (te) kritische studenten hun jong talent bloot te leggen, hoe dapper zij zich ook weerden, juist dat gebrek aan een echt eigen visie is mijns inziens het grote manco van het kritische cabaret, ook zater dagavond weer. Het is allemaal te voorspel baar. Latent Talent was muzikaal de beste. Jan v.h. Hof bleek het spiritueelst en de enige die enig gevoel aan de dag legde voor „pijnlijke" on derwerpen (lelijk zijn, de grote plaats van sek sualiteit in de huidige samenleving), Virus toonde zich het minst toneelmatig en het meest „gewoon gek!". Bij v.h. Hof en Latent Talent ontbrak ieder zaalcontact, hetgeen ik persoonlijk tamelijk funest vind. Kritisch ca baret wil mensen toch aan het denken zetten; contact met die mensen lijkt me daarom on ontbeerlijk. Virus had dat contact, door de open opstelling van de groep, wel. Daarom vond ikzelf Virus de leukste groep, maar om aan te geven dat I een recensent altijd alleen staat, koos het pu- j bliek massaal voor v.h. Hof en Latent Talent, die samen de publieksprijs mochten delen: een miniatuur speeldoosje met de internatio nale. Organisator van dit geslaagde festival (hopelijk volgend jaar weer). PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Wederom is het Toneelgroep Baal gelukt een uiterst boeiende voorstelling te maken. Door een stuk heel anders te spelen dan de schrijver het geschreven en misschien bedoeld heeft. Vrij dagavond viel in een matig gevulde Schouwburg Peter Handkes Kas par die eer te beurt. Kaspar is een heel talig stuk; de tekst is essentieel, niet al leen door zijn inhoud, maar eerder nog door zijn vorm en functie. Handke heeft met Kaspar eén stuk geschreven over de onderdrukkende func tie die taalverwerving in de samenleving heeft Door het correct leren spreken kan men een goed burger worden, een eerzame huisvader of - moeder, die voldoet aan nor men en wetten, maar die geen enkel contact meer heeft met het wezen der dingen. Misschien is Kaspar wel te li terair voor een toneelstuk. Baal heeft allerlei aspecten die in Kaspar latent aanwezig zijn uitgebuit Bij Handke wordt de hoofdfiguur verveel voudigd op het ogenblik waarop hij volkomen aange past is. Bij Baal zijn er vanaf het begin van de voorstelling acht Kaspars aanwezig op het toneel, die alle de tekst doen, ook die van de „opvoedende" luidsprekers. Op die manier passen in Baals voorstelling de mensen elkaar aan en wordt de functie van de taal in dit proces ingepast, maar niet als een op zichzelf staan de grootheid beschouwd. De clowneske elementen die in Kaspar latent aanwezig zijn, heeft Baal meer dan vol ledig geëxploreerd. Zozeer zelfs, dat het clowneske de betekenis van de voorstelling af en toe naar het tweede plan terugdringt. Dat is nu al jarenlang de kracht en de zwakte van Baal: dat de groep prachtige toneelvoor stellingen maakt, maar dat het toneelmaken zelf (beeld, actie) af en toe het te spelen stuk dreigt onder te sneeu wen. Toch mag Baal wat mij betreft nog jarenlang zo door- gaan PAUL VAN DER PLANK. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Christian zn. v. C. Gubler en P. Hoogervorst. Markus Comelis Nicolaas zn. v.: J. J. N. Bis- schops en P. E. M. Zoetemelk. Yvon ne Gerarda dr. v.: J. M T. Opdam en G. A. van Hameren. Edith dr. v.: G. F. van Diemen en J. van Rijssen. Daniëlle dr. v T Mieremet en J. M T. Bosman. Robert zn. v R. Fokke- ma en C. Noort, Hedwig Dorothea Johanna Maria dr v.: J. H. Harmsen en T M. M. Udema, Danny zn. v.: P L van der Plas en A. Miska. Annika dr. v.: C. R. Goudberg en A. C. Be rgers. Malika Nadia dr. v H. J. Koet en O. I. M. Bavelaar. Gabriëlle Hen- riëtte Mary-Lou dr. v.: J. de Lange en E. L. S. Vinkestijn, Marc Laurens zn. v.: N. P. de Bruijn en M. J. van den Honert. Mirjam Irmonj dr. v.: F. Ireeuw en C. Kooij. Bernardus Jo hannes zn. v :B. J. Pasman en L W. Krasenberg. Annelike Jeannette dr. v.: E. Scheijde en A. H. Sitter. Vin cent Armand zn. v.: F. A. Hogenes en E. J. A. M. van der Kroef, Anton zn. v.: P. A M. Balemans en W. J. Krijgsman. Vicky Regina dr. v.: V. T, Justiana en l. L Pikero, Harmen Se- bastiaan zn. v.: H. J. van Bijleveld en A. Bakker. Yvette Albertino Simo- ne dr. v.: W. G. Helmus en E. F. M. dec. 1894 i mei 1961 dochter. H. van ftijswijk geb. 23 april 1915 man. L Merbis geb. 18 mei 1936 man, E. Lindner geb. 25 mei 1896 echtgenote van: C. Kanbier. L M. Verdel geb. 14 feb. 14 feb. 1962 zoon. A. W Schenkeveld geb. 31 aug 1902 echtgenote van: J. P van Rooijen. C. van der Kraan geb. 26 juli 1906 man. C J. van der Linden geb. 22 feb 1895 gehuwd geweest met: G. Brussee. Gehuwd: F A Auè en V l. Souisa. T. Risvanoglu en N. S. Bilgin. A. van de Weerthof en M. de Vries. R. Moe- liker en M. S. van Strien. R. E. van Waesberge en M. M M Weeber. R. A. Vrede en D. M. Best. M. Sloos en W. de Jong, P. J. W. Bloem en W. M. Tabak. J. Meerwijk en A. C. M. B. van der Salm. G. F. de Bruijn en G. H. Roggeveen. J. F. van den Berg en C. M. Bekooy

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3