Scheckter leidt alleen in formule 1 Hinaultbrengt Zoetemelk vernietigende slag toe JOS LAMMERTINK 1 BLIJFT OVEREIND m ZIJDELINGS LEIDSE COURANT MAANDAG 28 MEM 979 PAGINA 15 Formeel De Nederlandse Basket- ballbond, de Nederland se Volleybalbond en de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond (ge- wichtheffers) zullen geen deelnemers afvaardigen naar de Paralympics die volgend jaar in Neder land worden georgani seerd als Zuid-Afrika tot de Spelen voor gehandi capten wordt toegelaten. En dat is het geval. Wat de basketballbond be treft, lijkt het alleen een formeel standpunt. In een toelichting op de beslissing meldt de NBB dat het rolstoelbasket- ballteam, dat officieus wereldkampioen is. niet onder auspiciën van de NBB zal deelnemen maar dat geen sancties genomen zullen worden tegen leden van de bond die toch actief zul len zijn op de Paralym pics. Dat kan dus inhou den dat het rolstoelbas- ketballteam zelf beslist tot deelneming. Wat het standpunt van de andere twee bonden is, en of zij eenzelfde richtlijn zul len volgen, is niet be kend. Wellicht dat ook zij tot een „formeel pro test" besluiten en hun leden voor de rest vrij laten. Het organisatieco mité zal zonder meer hun inschrijving accepte ren. Immers, voorzitter A. van Emden, heeft het duidelijk gezegd: „Hoe je het ook doet, je neemt voor een groep mensen voor- of te genstanders altijd een verkeerde beslissing". Schijn Er wordt op de vergade ringen van het betaald voetbal sterk de indruk gewekt dat ten behoeve van het image naar bui ten tumult moet worden geschapen. Vrijwel alles, behalve de rondvraag mag worden aangeno men, wordt van te voren „doorgesproken". Zo wist men ook dat Dé Stoop met een onhaal baar voorstel zou komen en dat zal hem best zijn medegedeeld. Niettemin nam de voorzitter van FC Amsterdam plaats achter de katheder en spuide zijn ongenoegen over de gang van zaken. Dat woelde natuurlijk een discussie los en dat was de bedoeling van de schijnvertoning die moet voorkomen dat vol staan kan worden met simpele mededelingen. Want de mannen van de radio zijn er immers en het kan nooit kwaad je stem in de huiskamers te laten klinken. Dat denken de afgevaardig den maar als er zinloze dingen te berde worden gebracht maakt men zich slechts belachelijk en raakt de toch al niet zo goede naam van het betaald voetbal op be stuurlijk niveau nog meer in diskrediet Durf Op het technisch vlak is het door velen gekoes terde pessimisme door het Nederlands elftal in het duel met Argentinië voor een fors deel weg gevaagd. Er is vooral gebleken dat er bepaald meer goede voetballers in ons land rondlopen dan de gevestigde orde, waarop vrijwel altijd een beroep wordt gedaan. Coach Zwartkruis hees Simon Tahamata in het Oranjeshirt en dat was een beste greep, zeker ook wat betreft het pu bliek dat genoot van de „spring in 't veld". Hij had ook de moed de tweeling v.d. Kerkhof uit de ploeg te laten we gens vormverlies. Kort om, er is gebleken dat durf belangrijker is dan teren op oude roem. Zo spelend als tegen Argen tinië mag Oranje ook best verliezen. Een ge slaagd kijkspel en dat was het is uiterst be langrijk in de mening svorming en het opbou wen van een nieuwe ploeg, wat toch ééns moet gebeuren lijkt min der lastig dan velen me nen. .AIMERS' BOLIDE TE .ANGZAAMIN MONACO IONACO De Zuidafrikaan Jody Scheckter, leF lend van start tot finish, heeft de Grote Prijs "n Monaco gewonnen. Het was de achtste zege n Scheckter, de snelste ook In de training, lif n wedstrijd tellend voor het wereldkampioen- hap. Door zijn zege heeft Scheckter met 30 lunten alleen de leiding In de competitie om de wereldtitel formule l-rijders voor Lafltte met 24 'inten. |e Ferrari's waren in de training al oppermachtig, ie tweede man van de Italiaanse renstal, de Ca- jadees Gilles Villeneuve, eiste de tweede start plaats op. De wagens waren per ronde meer dan pn halve seconde sneller dan die van de voor- lamste concurrent, de Franse Ligiercoureur Pa giek Depailler. [ange tijd waren de ruim 90.000 toeschouwers <nd het 3312 meter lange stratencircuit ervan ertuigd dat Ferrari een dubbele overwinning 'U behalen. Scheckter werd echter alleen in de lotfase bedreigd en Villeneuve, die in de start ijn tweede plaats kijt raakte, heroverde die in de lerde ronde op oud-wereldkampioen Niki Lauda., taavi de 51e van de 76 te rijden ronden moest de Canadees echter wegens mechanische problemen de strijd staken. Daardoor kon de Zwitser Clay Regazzoni de tweede plaats opeisen. De derde plaats was voor de Argentijn Carlos Reutemann. Een na laatst Slechts drie van de fwlntfg gestarte coureurs eindigden In dezelfde ronde als Scheckter. Dat waren Regazzoni, Reutemann en de Brit John Watson. Jan Lammers had zich niet kunnen plaatsen. Hij was In de kwalificatie ais 23e en een na laatste - dat was Daly geëindigd. Michele Bleekemolen werd op het circuit van Monte Carlo negende in de formule Hl-race. mee tellend voor het Europees kampioenschap. Win naar werd de Fransman Alain Prost Nieuw is de zogenoemde Procarrace. Een dag voor de formule l-race rijden de beste formule I- coureurs tegen de beste toerwagenrijders. Alle deelnemers worden voorzien van hetzelfde, super sonische type BMW, zodat de rijtechniek de door slaggevende factor wordt. Op het circuit van Mo naco won Niki Lauda zaterdag deze race. Toine Hezemans was met zijn vierde plaats de beste toerwagen-coureur. CHAMBERY Joop Zoetemelk heeft gisteren in de Alpen een vernietigende nederlaag gele den tegen de Franse vedette Bernard HinaulL In regen en mist blokkeerden de onder de Spaanse zon verwarmde spie ren van Zoetemelk volledig. In de 200 kilometer lange rit over vier Alpentoppen tussen Gre noble en Chambery verloor Zoetemelk niet minder dan 19 minuten en 13 seconden op Hinault, die met Henk Lubber- ding aan zijn zijde het peloton afslachtte. Hennie Kuiper, die als kopman van een Franse formatie, een kans heeft op een overwinning in de Ronde van Frankrijk, raakte 25 minu ten en 49 seconden achter. Luclen van Impe, de Belgische klimgeit, kwam - net als Zoete melk en Kuiper bevangen door de plotselinge koude nog zo langzaam vooruit dat hij maar besloot In de bezemwagen te stappen. De fantastisch rijdende Bernard Hinault stelde in de Koningin- nerit over de Chambrousse, Ba- rioz, Granier en de Revard zijn kandidatuur voor een tweede achtereenvolgende overwinning in de Ronde van Frankrijk. De zege in deze Dauphiné Libera kan hem niet meer ontgaan. Lubberding heeft een achter stand van 8 minuten en 36 se conden. Met vandaag nog een tijdrit kan Hinault zijn voor sprong uitbreiden tot tien minu ten. Lubberding, weer eens de beste renner van Peter Post, zal dan aan zijn zoveelste twee de plaats dit seizoen toe zijn. Bernard Hinault gaf een de monstratie weg, zoals Eddy Merckx in de Ronde van Frank rijk van 1969 deed. De plotse linge koude deed hem niets. Hij voelde zich na zijn overwin ning in de klimtijdrit naar La' Bastille zeker van de overwin ning, hoewel Zoetemelk slechts een halve minuut achterstand telde. Die nederlaag werkte kennelijk al demoraliserend voor de beste Nederlander in dit seizoen. Zoetemelk was be ter dan ooit, maar merkte in de Dauphiné Liberé, dat hij ai van af februari bezig was toppresta ties te leveren. Uitgerust zoals Hinault, zou hij in zijn speciali teit, de klimtijdrit, niet verloren hebben. Leo van Vliet won zaterdag het eerste deel van de zesde etap pe. door in de eindsprint de Fransman Simon en de Italiaan Polini te verslaan. Van der Vel de werd negende. Pirard twaalf de en Hinault veertiende. Bernard Hinault wachtte de be klimming van de derde berg, de Granier (waar vorig jaar Kuiper in de Tour zijn sleutel been brak) af om toe te slaan. De favorieten en de klimmers bleven tijdens de twee voor gaande beklimmingen bij el kaar in een groep van zestien. Aan de voet van de Granier werd Hinaults demarrage al leen beantwoord door Henk Lubberding. Samen bepaalden ze het beeld van de wedstrijd. Samen bleven de Nederlandse en Franse kam pioen fris, terwijl steeds verder achter hen een waar slagveld ontstond. Niet minder dan 23 coureurs stapten af en zij die doorgingen zagen er aan de eindstreep in Chambery meer dood dan levend uit. Op de top van de Granier had de groep Zoetemelk-Van Impe al meer dan twee minuten ver loren en het verschil werd steeds groter. In de afdaling, maar vooral op weg naar de top van de Revard. Een groepje met de Zwitser Mutter, de Itali aan Baronchelli en de Limbur ger Jo Maas wist de schade nog enigszins te beperken, maar Hinaults concurrenten voor de Ronde van Frankrijk, Zoetemelk, Van Impe en Kuiper, gingen ten onder en mochten - voor zover hun hersens daartoe nog in staat waren - bedenken dat ze in „La grande bouclé" slechts voor de tweede plaats slag kunnen leveren. In de vierde tijdrit van de Ron de van Italië heeft Francesco Moaer zijn tweede nederlaag geleden. Vrijdag won zijn groto concurrent Giuseppe Saronnl, gisteren zegevierde de Noorse specialist Knut Knudsen. De Olympische kampioen achter- volging van 1972 nam In 25 kilometer 54 seconden voor sprong op Moser, die teleur stellend als zesde eindigde, vlak voor de enige Nederland se deelnemer Roy Schuiten. Saronni, de verrassende drager van de rose leiderstrui, eindig de als tweede en nam weer 38 seconden extra voorsprong op Moser, die intussen een minuut en 40 seconden achterstand in het algemeen klassement heeft Moser klaagde na afloop van de tijdrit in Portovenere op nieuw over darmstoornissen. „Nog twee dagen", zei hij, „dan ben ik weer de oude en zal de strijd echt losbarsten". 32.667, lULSBERG - De eerste klappen in de 28ste Oly- Lpia's Tour zijn gevallen. Zoals in de lijn der ■^■Jerwachtlngen lag heeft de strijd op en om de luidlimburgse heuvels voor grote schiftingen ge- [orgd. Niet alleen gisteren In de koninginnerit lulsberg-Hulsberg, de derde etappe van de in- ernationale wielerronde door Nederland, werd jet klassement behoorlijk door elkaar geschud. f u 4^ok zaterdag in de individuele tijdrit rondom ichijndel, als eerste onderdeel van de tweede pgl Jtappe, werden tikken uitgedeeld. In beide ge tallen was de grote winst voor Jos Lammertink, lie zaterdag de tijdrit won en gisteren naar ^^Julsberg geweldig koerste en met zijn vierde ^"^jlaats zijn leidende positie stevig vasthield. hs Lammertink is de laatste weken een klasse part. Gisteren ontlokte zijn optreden bondscoach is: 6|ini Wagtmans de uitspraak' „Zoals hij de From- Swaaferg opging, met één woord geweldig. De koppo- (C. Witie van zijn groep nemen, niet meer op- of om- de Wjijken en knalhard doorgaan. Kat achter kat vie- f 373in 2e eraf. Het was iets Merckx-achtig." De aanval werd na twintig kilometer door John Broers geopend. Met Wim Albersen demarreerde de pupil van Jan Giesbers, die tijdens die ont snapping bergen werk verzette. De voorsprong liep op tot 1 minuut 25 seconden, maar na 63 kilometer werden de twee toch teruggepakt. Noodweer was inmiddels losgebarsten, waardoor de zware koers nog moeilijker werd. Valpartijen waren onontkoombaar, en slachtoffer daarvan werd Johan Kuiken, zevende in het algemeen klassement en ten aanzien van de ploegentijdrit over honderd kilometer als onderdeel van de WK door bondscoach Rini Wagtmans scherp in de gaten gehouden. Beslissend Nadat vervolgens nog een groep van zestien renners (met alle favorieten) even het peloton op achterstand hadden gezet, plaatste Jack van Meer een beslissende demarrage. De renner van Ben van Erp had een dag eerder een miserabel slechte tijdrit gereden en had drie en een halve minuut op Jos Lammertink moeten prijsgeven. Je Oranjetrui-drager was niet de enige die giste- fen bewondering oogstte bij de bondscoach. Het legint al een eentonig verhaal te worden, maar fck Rini Wagtmans ziet in het verloop van de Bste Olympia's Tour een bevestiging van de borbraak van de jeugd. „Ik heb de kracht van kcques van Meer gezien, en het rijden van zo'n Ingen als Ad Wijnands. Formidabel." ooral met het oog op de Olympische Spelen ^yan Hgend jaar is Rini Wagtmans uiterst content met prestaties van een aantal wielrenners. En na- lurlijk vooral in verband met de wereldkampioen- Ichappen, die naderen. „Ik ben verheugd over rat ik zie van met name de jonge renners. Je nerkt dat ze een duidelijk verantwoordelijkheids gevoel bezitten ten opzichte van de komende jlympische Spelen. En wat de WK betreft: in die loeg zal slechts een enkele oudere renner zitten. ^Jie zal als een soort handlanger van mij moeten kracHjn9eren Tijdens de vorige wereldkampioenschap oor" had 'k als Ploe9leider niets te vertellen, om- at ee|at ik met de v0,9aut° n'ef bij de jongens kon n eePmen om tactische aanwijzingen te geven. Dat >m tii ons 9rootste probleem. Door de radio hoorde te ne bijvoorbeeld steeds dat Theo de Rooy op kop n bufed De a,sPraak was dat h'i we' voorin zou rij- zullelen' maar dat h'j zich daar zou sParen- Een man ilen i)s Ar'e Hassink 's tactisch erg goed, en die kan 'en dfraks bi' de WK zulke din9en voorkomen." en dl corJrima begin acom 1 sp^et weekeinde begon voor de formatie van Her- armenan Krott prima. Oranjetrui-drager Jos Lammer- jnk won de individuele tijdrit over 20,2 kilometer pndom Schijndel overtuigend, en zette zijn voor- laamse concurrenten voor de eindzege op grote Ichterstand. In het tweede gedeelte van de weede etappe, een rit van Schijndel naar Huls- ovqerg over 136 kilometer, controleerde hij met dooijjn ploeggenoten de koers volledig. De overwin- chterjing was voor Peter Damen, die na het succes iar d(an Hans Plugers een dag eerder de tweede ementappezege voor zijn ploeg binnenhaalde, ït vol vae rit Hulsberg-Hulsberg over 152 kilometer *'e 'Hoest de volgende slachtoffers eisen. Die kwa- oe|b^en er, vooral door toedoen van Van Meer, die f'uiti%rig jaar tijdens Olympia's Tour de beide etap- »t zu|eS in het Limburgse weekeinde won, en Jos begmmertink. vooral de formatie van Henk Stevens T ba, jan Giesbers kregen forse tikken. Laatstge noemde had na de tweede etappe via Guus' Bie- intralings en John Broers (met een achterstand van 3n a,hpectievelijk 1 minuut 14 seconden en 1 minuut etaal(3 seconden op Jos Lammertink) de tweede en twefercje piaats in het algemeen klassement in han- dfvisijen. Maar beide renners moesten gisteren veel terna^ieveren. verge De 21-jarige coureur uit Wouw, die overigens niet zo'n sterke tijdrijder is, wenste revanche, maar sleurde in' zijn vlucht Ab Wijnands (als ploegmaat van Jos Lammertink moest hij diens positie be schermen) en Hennie Stamsnijder mee. De natio nale veldritkampioen (en tevens nummer twee van de WK) stond van de drie vluchters er het beste voor met bijna drie minuten achterstand op de Oranjetrui-drager. Na 110 kilometer koersen had den de drie een voorsprong van 43 seconden op zeven achtervolgers, waarbij Jos Lammertink bij zonder veel werk deed. en 1.40 op een danig ge slonken peloton. Bij de eerste doorkomst in Huls berg was de eerste achtervolgingsploeg vooral dankzij Lammertink in tweeën gebroken, en was de achterstand op het trio 1.35. Weinig werk Het gat slonk nog tot één minuut en vijf secon den, waardoor Wijnands, Van Meer en Stamsnij der om de ritzege moesten strijden. De triomf ging naar de pupil van Herman Krott, die als be schermer van de Oranjetrui-posltle weinig werk had gedaan in de kopgroep, dus tamelijk fris was, en zijn toch rappe spurt met een etappe winst kon belonen. Daarmee won Ab Wijnands dan toch nog een klassieker, nadat een paar weken geleden hij een zekere overwinning in de Ronde van Midden-Ne derland als sneeuw voor de zon zag smelten, doordat zijn ploegmakker Jos Lammertink zich zo sterk voelde, dat hij Wijnands na een beslissend lijkende demarrage terugpakte en zelf won. De verliezer was Jacques van Meer, die zijn niet geringe klimcapaciteiten al op 6 mei had ver toond middels een overwinning in de Ronde van Limburg. Gisteren lukte het net niet. Jacques van Meer Het is erg jammer. Wijnands heeft de meeste tijd in het wiel gereden. Begrijpelijk en de normaalste zaak van de wereld, want hij moest de trui van Lammertink verdedigen. Ik vind de,, tijdrit echter triester. Ik kan niet zo goed tegen de klok rijden, en heb daarop de laatste twee we ken serieus geoefend. Onvoldoende dus. Na Oly mpia's Tour ga ik iedere dag oefenen." Jacques van Meer. voor de ronde gezien als één van de grootste concurrenten vah Lammertink, bracht gisteren zijn achterstand terug tot drie mi nuten, maar is nog niet definitief verslagen: Het kan nog een rare Olympia's Tour worden, als ik' eens naar het verloop van eerdere klassiekers kijk. De etappe naar Sint Willebrord is ook een zware rit. De eerste klappen zijn uitgedeeld, er zullen er meerdere volgen." CO BUYSMAN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15