Uren, dagen, I weken, maanden knutselen aan .wondermobiel' >e meeste lederlanders :ijn ronduit te dik Uit Japan komt deze hoovercraftmotor. De Honda V 75 motor drijft het achter wiel aan. Het voorwiel ie vervangen door een hoovercraft. Op de weg wordt het voorste deel bij een bepaalde snelheid opgetild en In het water moet het achterstel omhoog gaan. Op deze zogenaamde „kangoeroeflets" nam minister Tuljnman plaats tijdens de opening van de tentoonstelling. Het Is een soort sprlngflets. Door sprlngbewe- gingen te maken komt men vooruit Als trlmtoestel lijkt het echter meer ge schikt dan als vervoermiddel. IUNEN Drie jaar geleden wist de toenmalige Inister van verkeer en waterstaat, Westerterp, een •jarige Inwoner van Hilversum te verzekeren dat n zelf gebouwde „wondermobiel" een kruising n vervoermiddelen met als eindresultaat een pro- ikt, dat het meest leek op een geperfectioneerde kfleta nimmer een kenteken zou krijgen, om- t het voertuig niet voldeed aan de eisen van het egenverkeersreglement De opmerking werd ge- lakt tijdens de opening van de eerste „wonder- ibielen"-tentoonstelling. de opening, begin mei, van de zogenaamde her- lings-expositie onder het motto „Wondermobielen 179" in Lips Autotron in Drunen, was de huidige jnister van verkeer en waterstaat aanwezig: ir. D. melt Tuijnman. Hij had onder de inmiddels sterk veran- e he irde omstandigheden de technische prestaties ztjn veel hoger dan in 1976 een heel ander ver- s,: al. Zittend op een ludieke „wipfiets" verklaarde de draiiwindsman dat energiebesparing een probleem is als it door ons allen gezamenlijk moet worden aange- de kt en dat automobilisten niet de enige verslinders n. Geen grapje dus, al doet een eerste confronta- met de wonderlijke bouwsels van de tentoonstel- andb ig wel zoiets vermoeden. n belt meeste ontwerpers en constructeurs van de in- est-Endingen hebben wel degelijk het item van brand- ofbesparing in het achterhoofd gehad, ook al eeg techniek het meeste accent. Vooral Japanners >hijnen uren, dagen, weken, maanden en soms ja- n te besteden aan het scheppen van vervoermidde- die qua uiterlijk nogal verschillen van de gang- 'e types en daardoor ook ludiek aandoen. Het id van de rijzende zon is met vijftien inzendingen it sterkst vertegenwoordigd op de expositie en dat ift volgens Lips Autotron-directeur, de heer M. L. iminiau, te maken met de belangstelling die in dat id bestaat voor dit soort evenementen. Er worden llfs tentoonstellingen in competitieverband georga- ierd en de grote autofabrieken stimuleren de zelf van hun technici door apparatuur en materiaal beschikking te stellen. Het mes snijdt op die ma- aan twee kanten: mogelijk wordt het eigen :hnisch vermogen nog wat opgevoerd en wor- ideeën ontdekt en bovendien is het element vrijetijdsbesteding zinvol. |uropees >t alleen Japanners beoefenen deze hobby. Ook ilgen, Engelsen, Duitsers, Amerikanen en natuurlijk tderlanders spanderen veel (vrije) tijd aan het ont- irpen en bouwen van vervoermiddelen. Ook bij :e „knutselaars" in schuren, gangen en desnoods straat is de innerlijke drang om eens iets anders maken, aanwezig en de resultaten mogen er zijn. jrecteur Taminiau vindt dat een schitterende ont- [kkeling en kondigde op een persconferentie aan it zijn museum (als enige in Nederland een B.V.) iraat is om het kunst- en vliegwerk aan het geëer- publiek te tonen. Autotron heeft het vaste voornemen de exposi- over drie jaar te herhalen en is ook van plan het ipetitie-idee van de Japanners naar het Europese intinent te halen. Ook in Drunen worden dan twee iren gediend: de zelfbouwers krijgen een stimulans it het werk door te gaan in de wetenschap dat in produkten niet strikt anoniem blijven en het au- iuseum krijgt via de expositie middelen binnen de exploitatie te verzekeren. Het derde pluspunt dat de bezoekers regelmatig kennis kunnen ne- jen van de vorderingen die gemaakt worden. Alles 0 '®jkt dus gunstig voor Lips Autotron, dat naast deze aan%te jaarlijkse tentoonstelling ook tal van andere ttiviteiten organiseert, waarvoor zich jaarlijks Wasp, een voertuig dat volledig om zijn as kan draaien en daardoor zeer gemakkelijk is te parkeren. Leerlingen van een Engelse technische school hebben dit vervoermiddel ontworpen en gebouwd. Het biedt plaats aan één persoon. nenlEDERLAND SN ZIJN Eetgewoonten (1) aanbod te maken. De kwalen van ondervoeding zoals die voor de oorlog nog voorkwamen zijn nu vervangen door ziekten als gevolg van overvoeding, de bekende welvaartsziekten. Ik weet niet waar we blijer mee moeten zijn." Voor de spiegel Er bestaan allerlei tabelletjes waaruit valt af te lezen hoe zwaar iemand van een bepaalde leeftijd en lengte eigenlijk zou moeten zijn. Maar de waarde die aan dergelijke tabelletjes mag worden toegekend is nogal relatief. Hoe weten we nu of we te dik zijn of niet? Het antwoord blinkt uit door duidelijkheid en eenvoud: „Ga maar eens bloot voor de spiegel staan. Dan zie je het wel hangen als je te dik bent. Je kunt je natuurlijk voorhouden dat het allemaal best meevalt, maar de enige die je daarmee voorde gek houdt ben je zelf. De spiegel is als graadmeter veel betrouwbaarder dan welke tabel ook. En als je nu beslist een andere graadmeter wilt hebben, houd dan als vuistregel aan je lengte min honderd min tien procent. Dan krijg je globaal het aantal kilo's datje hoort te wegen. Bedenk daarbij wel, dat er marges naar boven en naar beneden zijn, afhankelijk van je lichaamsbouw". De schuld van het ongezond eten ligt natuurlijk in de eerste plaats bij de consumenten, die het zichzelf aandoen. Maar de commercie maakt het hun ook wel gemakkelijk een verkeerd voedingspakket samen te stellen. Dat gebeurt via indringende reclame, gemakkelijke bereidingsmethoden en aantrekkelijke verpakkingen. Geen oplossing Anderzijds is het weer dezelfde commercie die met de nodige indringendheid voedingsmiddelen en preparaten op de markt brengt die ons tot een gezondere manier van eten en leven moeten brengen. Mejuffrouw Lim: „Het verlangen om af te slanken en daarmee een beter figuur te krijgen is bij de vrouw sterker aanwezig dan bij de man. Daarom richt de reclame zich ook meer op de vrouwen. Voor de commercie vormen zij een prachtige markt. Maar al die slankheidsprodukten zijn op zich nog geen oplossing voor het te dik zijn. Het gaat erom hoe je ajs consument die produkten gebruikt. Kijk, je kunt dan wel halvarine gebruiken als je net zo slank wilt zijn als je dochter, maar als je het dan net zo dik smeert als die mevrouw in de tv-spot, word je wel steeds dikker. Produkten waar je slank van wordt bestaan niet. Wel zijn er produkten waar je minder snel dik van wordt". Met die vaststelling is mejuffrouw Lim terecht gekomen bij een van de voornaamste taken van het Voorlichtingsbureau voorde Voeding: het geven van voorlichting en instructie aan de bereiders en consumenten van voeding, om hen te laten komen tot een evenwichtige en smakelijke voeding, die samengesteld is op grond van de behoefte aan essentiële voedingsstoffen. Uitgangspunt daarbij is het gangbare Nederlandse menupatroon. „De meeste mensen zitten nu eenmaal met overgeërfde kookpatronen",zegt mejuffrouw Lim. „En nu kunnen we wel gaan roepen dat die kookgewoonten helemaal fout zijn, veranderen doen we ze toch niet". Jojofiguur Dat beseffende zien de voorlichters van het bureau dan ook maar heel weinig heil inde maaltijdvervangende koekjes, pilletjes, drankjes, soepjes en poedertjes. „Dat is allemaal veel te kunstmatig en w.ijkt te zeer af van het normale eetpatroon. O, je slankt er best van af hoor, maar wat zien we gebeuren als de gebruiker het gewenste gewicht heeft bereikt? Dan schakelt hij weer terug op het oude eetpatroon en dan wordt- ie weer te dik. Dat noemen wij de mensen met een jojofiguur: afwisselend dik en dun. Ze vliegen van de ene kuur naar de andere, zonder ergens definitief baat bij te vinden. Soms zijn die kuren, bij consequente toepassing, gevaarlijk. In Amerika zijn meer dan veertig volhouders van een preparatenkuur omgekomen, omdat dergelijke voeding onvolwaardig is. Ze missen de essentiële voedingsstoffen die in een gevarieerd menu voorkomen". Belangrijk meer waarde hecht het Voorlichtingsbureau aan het calorie-arm maken van in het gangbare voedingspakket voorkomende produkten. „Dat geeft de mensen een kans aan te sluiten bij de eigen gewoonten", zegt mejuffouw Lim, „zonder dat al te grote concessies worden gedaan. Of je nu volle meikof halfvolle melk gebruikt bijvoorbeeld, dat maakt op de smaak niet veel uit. Maar het scheelt wel belangrijk aan calorieën. Bij een consequente toepassing van calorie-arme produkten zet het wel degelijk zoden aan de dijk, zonder dat je je kook- en eetgewoonten ingrijpend wijzigt. Op die manier bereik je ook meer dan de enkeling, want degene die met deze produkten het eten bereidt, heeft invloed op het hele gezin". Vette baby's Maar al te vaak is het nodig dat hele gezinnen hun voedingspakket op de helling zetten. Meestal gaan de ouders bij de voeding van hun baby's al in de fout. Kom eens op een consultatiebureau en zie daar eens hoe apetrots de moeders zijn op hun moddervette baby's. Hoe dikker hoe beter, lijkt het wel'. Een moeder die haar kind op een gezond gewicht houdt wordt daar meestal maar meewarig aangekeken. Maar voor zulke moeders heb ik wel waardering. Zij scheppen voor hun kind veel betere kansen op een gezond leven. Wat dat betreft zou je haast af en toe terugverlangen naar de oorlogsjaren. Naar het voedingspakket voor de kinderen uit die tijd dan wel te verstaan. Want hoe gek dat ook mag lijken: die kinderen werden in het algemeen veel gezonder gevoed dan de baby's van tegenwoordig. En dan heb ik het uiteraard niet over de hongerwinter..." Informatie Het gangbare Nederlandse menupatroon mag dan voor het Voorlichtingsbureau uitgangspunt zijn voor de activiteiten, dat wil nog niet zeggen dat aan dat menupatroon niets moet of mag worden veranderd. Mejuffrouw Lim zegt het recht voor zijn raap: „Een massa mensen kan gewoon niet koken en heeft zo weinig benul van voedingswaarde, dat het ook helemaal niet verwonderlijk is dat er zo ongezond wordt gegeten. Wij proberen daar wel degelijk wat aan te veranderen. Natuurlijk verstrekken wij informatie aan iedere particulier die daar maar om vraagt, maar de meeste aandacht schenken wij toch aan informatie aan tussenpersonen, die met veel anderen in contact staan. Dat zijn vooral scholen, instellingen, diëtisten, artsen, bejaarden- en gezinsverzorgsters, verpleegkundigen. Vooral voor scholen hebben wij veel materiaal, dat kan worden geïntegreerd in de gezondheidsvakken, samen met voorlichting over zaken als veiligheid, drugs, alcohol en «sigaretten. Wij hebben een speciale afdeling onderwijs, want we vinden het belangrijk dat de mensen op een zo jeugdig mogelijke leeftijd leren hoe ze zich gezond kunnen voeden". RINK DROST (Volgende week, 2 juni. besteden wij aandacht aan vormqn van alternatieve voeding) aan werd gewerkt tijdens de oorlogsjaren. Het werd een éénpersoons driewielig autootje voorzien van een centrifugekoppeling. De snelheid zou 75 km per uur moeten zijn. Na de oorlog had de ontwerper aanvankelijk serieuze plannen voor de produktie van duizend stuks, maar korte tijd later kon men een circusclown zien optreden met het Dafke, dat door de rare vorm en zijn korte draaicirkel in staat was de gekste capriolen te maken. De clown oogstte er veel succes mee. En zo heeft „Wondermobielen 1979" nog veel meer bijzonderheden in petto: Lips Autotron heeft in de showrooms nog tenminste 250 andere automobielen, waaronder ook exemmplaren die in een of andere achtertuin geboren zijn. JANVANKERKVOORDE Vijf maanden lang kijken naar wondertjes in Autotron Tot 30 september heeft het bekende automuseum „Lips Autotron" In het Brabantse Drunen een unie ke collectie vreemdsoortige voertuigen binnen de poorten, die geëxposeerd worden onder het motto „Wondermobielen 1979". De voertuigen zijn veelal van eigen ontwerp en fabrikaat en omdat de zelf bouwers zich op die manier afzetten tegen bijvoor beeld massamotorisering, is een verscheidenheid In stijlen gegarandeerd. Er zijn voertuigen bij die di rect de lachspieren in beweging zetten, doch ook prestaties waaruit zonneklaar blijkt dat gesleuteld Is met veel vakmanschap. „Wondermobielen 1979" is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur op zon dagen van 12.00 tot 18.00 uur en met Ingang van 4 juni komt de maandag daar nog bij. Van 15 juli tot 5 augustus worden met de wondermobielen demonstraties gegeven op de binnenplaatsen van het automuseum, 's middags van 12.00 tot 14.30 uur. Drunen, gelegen tussen 's-Hertogenbosch en Waalwijk, is gemakkelijk te bereiken. Aan het woord is mejuffrouw M. Lim. Ze is dieetdeskundige bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. maar houdt zich in die functie met veel meer bezig dan alleen de voeding van die mensen die op doktersadvies bepaalde zaken beslist niet of juist wel moeten eten. Kijkend naar de eetgewoonten van de gemiddelde Nederlander constateert ze dat meestal te veel, te vet, te zoet en te eenzijdig wordt gegeten. „Vroeger aten de mensen ook te eenzijdig, maar dat kwam omdat er gewoon een te kleine keus aan voedingsmiddelen was. Maar nu, sinds de oorlog, het assortiment voedingsprodukten onvoorstelbaar groot is geworden, blijkt het verschrikkelijk moeilijk een juiste keus uit het en elektrische uitrusting zijn gelijk aan die van een volwaardige auto. Omdat de bouwer niet in het bezit is van een garage en ook niet wil dat het produkt op straat moet staan, heeft hij de maten aangepast aan die van de deur van zijn schuur. De auto werd 2.75 meter lang, 99 cm breed en 1,30 meter hoog. Hij kan de wagen desnoods in de gang zetten na via het tuinhekje en de voordeur naar binnen te zijn gereden... Parkeerprobleem Leerlingen van de technische „Broadland"-school in Engeland ontwierpen en bouwden een ronde auto die om de as kan draaien en dat is gemakkelijk bij het parkeren. Een andere Engelse inzending heeft betrekking op een Morris-auto die naar believen kan worden uitgebreid en voorzien is van zes wielen. Het achterste deel met twee wielen kan worden afgekop peld en dan ontstaat er een mini. Het principe van de fiets is voor veel inzenders aanleiding geweest daarop door te borduren. Een Japanner ontwikkelde de zogenaamde ligfiets. Gebruik makend van armen en benen wordt het voertuig voortgedreven, terwijl de straat horizontaal voorbij glijdt. Zeer moeilijk, maar wel uniek. Een uitstekend trimtoestel. Uit Japan komt onder meer de zogenaamde „flippe- rauto". Zeven mensen hebben er aan gewerkt. Als de bestuurder te weinig punten scoort gaat het voertuig afhankelijk van het aantal punten links- of rechtsaf. Is de score voldoende dan gaat het appa raat vooruit en scoort men geen punten dan gaat de wagen voorzien van allerlei lampjes enzovoort achteruit. De bouwers willen met dit ding een wat speelser karakter aan het huidige verkeersbeeld ge ven, maar je komt er natuurlik nooit mee thuis... Het Dafke Naast de heuse, echt Nederlandse personenauto, de DAF-33 (niet behorend tot deze tentoonstelling) is ook het Dafke (Drakentand), het eerste geesteskind van autofabrikant Huub van Doorne, aanwezig. Daar DEN HAAG „Van geen enkel voedingsprodukt of preparaat kun je zeggen dat het gezond is. Gezonde voeding bestaat niet. Gezond eten wel. Maar dan moeten we „eten" zien als een werkwoord en niet als een zelfstandig naamwoord. Het gaat er namelijk om hoe veel je van een bepaald produkt eet en in combinatie waarmee je dat doet. En als we dan eens kijken naar wat en hoeveel grote massa's van ons volk eten, dan moeten we concluderen dat er in het algemeen niet alleen te veel, maar ook te ongezond wordt gegeten. De meeste Nederlanders zijn ronduit te dik en krijgen toch lang niet altijd voldoende essentiële voedingsstoffen binnen die nodig zijn voor een gezond functioneren van het lichaam". 300.000 mensen moeten interesseren om buiten de rode cijfers te blijven. Creaties De eigenaar van Lips Autotron, de heer M. Lips, heeft in de oorlogsjaren veel tijd besteed aan het ontwerpen en bouwen van een vervoermiddel dat bekend is geworden als ,,'t Wagentje". Hij was daar bij uitgegaan van het principe van de fiets waarvan het voorwiel werd vervangen door twee gekoppelde wielen die zich vrij kunnen bewegen via schuinstel- len naar links of naar rechts. Tijdens het rijden wordt het evenwicht op gevoel gevonden en bij stil stand helt de „automobiel" over. Door de verticale stand van de wielen tijdens het rijden te vergrende len, kan het voertuig als een normale auto bestuurd worden. Visueel doet het rijdend wat vreemd aan, omdat de wielen schuin gaan staan, terwijl de „cabi ne" rechtop blijft, 't Wagentje is ontwikkeld in de hap j n p te i een serie van vier schartlkelen besteden wij dig pndachtaande es", etgewoonten van de NOEjederlanders. Vandaag aat het vooral om een pzond functioneren van tt lichaam, concludeerd moet lamelijk worden, dat in et algemeen er niet i kolden te veel, maar ook ongezond wordt agaten. Nog geen meter breed is deze „Maresia" van Leo Rombouts uit Waalwijk. Hij kan er niet alleen zijn schuurtje mee bereiken, maar zelfs als hij dat zou willen de gang van zijn woning als stalling gebruiken. Hij heeft er tweeëneenhalf jaar aan gewerkt De voormalige Fiat-600 is éénpersoons. periode van de Messerschmidt en de Goggomobiel, vervoermiddelen die bij de opkomst van luxe en comfort geen toekomst kregen. Het produkt van Lips is op de expositie te zien en er kan ook nog mee gereden worden. Serieus Zeer serieus is de inzending van de heer G. Janssen uit Venray. Hij ontwierp mini-bromfietsjes, die tot de kleinste van de wereld behoren. De dingetjes hebben twee-takt motoren en bereiken een maximale snel heid van 35 kilometer per uur. De ontwerper is een echte hobbyist en heeft ook al een minibromfiets- club opgericht. Met zijn pupillen tussen de zes en twaalf jaar oogst hij veel succes in binnen- en bui tenland. Exceptioneel is het voertuig van de Nederlander L. Rombouts uit Waalwijk. Zijn „Maresia" is een wat smal uitgevallen Fiat-600 automobiel. De aandrijving

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19