Bondspresident Carstens:triomf van 27 procent Nog 12 dagen en dan™ Die slimme stunthond al aan t werk gezien' Snuffel al'ns in de leenwijzen zien bijten? De risicoverzekering met 'n lekker hapje winst toe. Concordia Duitse Europakandidaat schreef antisemitische studie 00.000 au eeu Massale betoging tegen Carter in Teheran Kom op voorEur 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: doe eens de waakvlam uit. IÉ r £SO GrOEPE 1 S/TUFFEL BEHOEFT &EEH KfiAASS... 4 EH GEEF /AU MAAKEEA) C KLUIF... enbedra ~ToUiksem- 150 25.000 00 050 arriere 2050 2.000 1.01i 00.010 5.011 10.010 hodelkind o iet uiterst egatieve I wardering 5.000 >0.000 2025NM verwacht voor de tachti- jaren zware crises in de wereld en 1.000 rmee ook voor onze natie", zei Carl 5.000jcdrich von Weizsacker deze week in uitvoerige motivering, waarom hij icipieel wel bereid was staatshoofd [worden, maar uiteindelijk toch de didatuur voor het presidentschap de Bondsrepubliek afwees. Als de trnationaal bekende natuurkundige filosoof gelijk krijgt, is het de vraag _de man die de nieuwe bondspresident )[eworden, Karl Carstens, in staat zal 100.1 om de daarmee verbonden binnen- 2.000 dse conflicten in de Duitse samenle- 2.000 g het hoofd te bieden. In de bagage Carstens met zich meebrengt, wan- r hij zijn intrek in de villa Ham- rschmidt maakt, zit een groot pakket uiterst negatieve oordelen over die hij slechts met de grootste jeite te zijnen gunste zal kunnen ver- 4.000 leren. 2.000 5.000 tuurlijk moet men aan opini peilingen t al te veel waarde hechten. Zo was niet verwonderlijk dat de huidige 5.000 ndspresident, de joviale Walter Scheel, toekomstige in populariteit ver achter h het: „Het volk jubelt de heersende 2.oi5ning toe, niet de onbekende kroon- 5^015Rns". Maar de verschillen in waarde- 2.015 ig waren toch wel zo groot dat men deze cijfers moeilijk heen kan lopen. 50 p het om rechtstreekse verkiezingen ,^9 is gegaan, zou tweederde van de bevol- ig voor Scheel hebben gestemd; :hts 27 procent voor Carstens. Nog te- QOfjlnender was het antwoord op de vraag aarbij cijfers konden worden gegeven 0 tot 10) hoe sympathiek men Car- .is vindt. Meer dan 10 procent van de dervraagden gaf zijn nieuwe Bond- resident het cijfer 0, wat betekent eel erg onsympathiek". Nog vernieti- i hei jnder voor het image van Carstens is i enquête van Der Spiegel onder een jresentatieve groep personen van 16 ioude| 30 jaar met een middelbare schoolop- iing. Deze toekomstige meningsvor- irs vinden de nieuwe president welis- ordt kar beschaafd, maar tegelijk koud, fchter en conservatief. steile Hanseaat uit Bremen - versto- van elk gevoel voor humor, al wil op partijbijeenkomsten in Beieren eens in klederdracht optreden - ont- it dit laatste: hij noemt zich liberaal eensjde zin van 1848. Wel wil hij behouden }t de rechtsstaat aan vrijheid heeft ge- icht. Maar in brede kringen, vooral Ier de jongeren, wordt Carstens' be- itenis tot liberalisme met hoongelach tvangen. Men wijst op zijn herhaalde lidooien voor „law and order" en voor •ezen deugden als tucht, ijver, vlijt en istatie. ik kan men zijn heftige weerstand te- id I1 de Oost-politiek, die „uitverkoop van eltu]iitse interessen" (Carstens) niet anders conservatief noemen. Het komt dan dichter in de buurt van de werke lijkheid, wanneer men Carstens een plaats in de uiterste rechterhoek van het parlementaire spectrum toedeelt. Niet voor niets is Carstens de favoriet van CSU-voorzitter Franz-Josef Strauss, die hem door tactisch en vroegtijdig ma noeuvreren als kandidaat naar voren heeft geschoven, tegen de wil van een groot deel van de veel grotere zusterpar tij CDU in. De bedenkingen tegen Carstens zijn van zelfsprekend nog veel groter in SPD en FDP, waar men hem er openlijk van verdenkt niet in staat te zijn als kataly sator tussen de botsende meningen in de Bondsrepubliek zelf te kunnen dienen en als representant van West-Duitsland te kunnen optreden. In deze ongunstige beoordeling spelen behalve Carstens „natuurlijke" instelling ook zijn NS DAP-verleden en zijn twijfel achtige gedrag inzake geheime wapenle veranties een rol. Met name kritische jongeren (maar zij niet alleen) vinden het een schandaal dat iemand die uit carriè re-overwegingen lid van de Nazi-partij is geworden, 30 jaar na het ontstaan van de Bondsrepubliek de allerhoogste func tie in deze staat kan bekleden. De gerin ge bereidheid van de nieuwe president om over deze periode in zijn leven eer lijk en open te spreken, maakt de erger nis alleen maar groter. En over zijn ken nis als staatssecretaris in de kanselarij over illegale wapenpraktijken is door on bevredigende compromissen voorlopig een even onbevredigende mantel der lief de gelegd. De drijfveren voor Carstens ambitie (die hij zelf ontkent te bezitten) moeten waar schijnlijk worden gezocht in zijn jeugd. Omdat zijn vader in de eerste wereldoor log was gestorven, nog voordat Karl het levenslicht had gezien, moest deze de in spanningen die zijn onbemiddelde moe der in het werk stelde om haar zoon te laten studeren, wel met goede resultaten belonen. Dat is hem dan ook gelukt. Vanaf zijn schooltijd is hij het model kind geweest, dat hij tot op de dag van vandaag is gebleven: altijd de beste van de klas, altijd correct, nooit aanstoot ge vend, met een scherp gevoel voor inter menselijke en daarmee voor machtsver houdingen, koel berekenend waar zijn beste kansen liggen en die kansen niet bedervend door overdreven originaliteit die mensen eventueel van hem zouden kunnen afstoten. Adenauer zei in ver band met deze eigenschappen al dat „Carstens altijd zo'n rustgevend element in zijn omgeving was". Carstens loopbaan: juridische studie; in de oorlog Flak-officier (luchtdoel-artille rie); na de oorlog studie in Amerika, waar hij de wenselijkheid van een „dub- belcarrière" (in politiek en/of wetenschap en/of commercie) leerde kennen. Als ge volmachtigde van de stadstaat Bremen naar Bonn. Later 12 jaar lang bezig in verschillende functies voor het ministerie van Buitenlandse Zaken, „die mijn leven hebben bestempeld" (Carstens). Tijdens de zogenaamde „grote coalitie" (1966- 1969) als staatssecretaris werkzaam, ging hij na de machtsovername van de soci aal-democraten en liberalen terug naar> zijn „tweede beroepspoot" de weten schap. Maar al snel gaf hij zijn professorale be zigheden (Staats- en Volkerenrecht) op, omdat hij, naar eigen zeggen, „geroepen" werd in de politiek terug te gaan. Van Bondsdagafgevaardigde tot CDU/CSU- fractievoorzitter in de Bondsraad tot Bondsraadpresident waren snelle oogver blindende, maar door gebrek aan tegen wicht niet onbegrijpelijke stappen. Het presidentschap van de Bondsrepubliek is van deze curieuze loopbaan van de man die veel respect, maar weinig liefde ont vangt, het hoogtepunt. Een dieptepunt voor de Bondsrepubliek menen velen. Aan Carstens te bewijzen dat zijn tegenstanders ongelijk en zijn kiezers gelijk hebben gehad. AMI VAN VREE Hapje? Zeg maar rustig hap, want met een reservering van goed 40% van de premie-ontvangst voor winstbijschrijving, ligt Concordia royaal boven het landelijk gemiddelde van ruim 15%. Want wat voor een verzekering u ook bij Concordia Leven afsluit, iedere verzekerde heeft recht op winstdeling. Hoe klein het verzeker de bedrag ook is. Sterker nog, bij Concordia deelt elke individuele polis,van af de eerste dag, mee in de winst! Bovendien is het zo dat bij Concordia op zuivere risicoverzekeringen winst wordt bijgeschreven. Onze tussenpersoon bij u in de buurt geeft u graag tekst en uitleg. Voor zijn adres en telefoon nummer kunt u bellen met Concordia Utrecht: 030 - 33 34 33. Ook de andere verzekeringen van Concordia Leven: mèt winsten lekker lage premies. Concordia Levensverzekering NV, Oudenoord 10, Utrecht, Telefoon: 030 - 33 34 33. Vrienden van het Nederlands Snuffelgenootschap. Komt dat zien, komt dat zien. Die trouwe prijsbijterheeft zich vastgebeten op de leer- prijzen. Dat betekent dus weer tientallen guldens voor deel en nog steeds prima kwaliteit. Links: Sportief kort leren jack. Soepel en sterk rundnappa. Tricot boord en manchetten. Geheel gevoerd. 34-44 Snuffel's prijs Rechts: Eerste klas cowsplit blousonjack. Tricot banen op kraag en zijstuk ken, geheel gevoerd. Een bijzonder Snuffelvoordeel. 36-44 C&ed is tbtA Pooide TEHERAN (AP-Reuter) Meer dan 100.000 betogers, van wie er sommigen „dood aan Carter" riepen, zijn gis termiddag langs de Ameri kaanse ambassade in Teheran getrokken om te protesteren tegen de Amerikaanse kritiek wapende Teden van de Iraan- op het optreden van de se revolutionaire militie, die Iraanse revolutionaire rech- zich achter zandzakken ver- tbanken. schanst hadden. Jeugd goedkoop naar Scandinavië SCHIPHOL De KLM zal samen met de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij SAS een spe ciaal sterk verlaagd jeugdtarief invoeren op de diensten tussen Amsterdam en Kopenhagen, Oslo en Stockholm. Het lage tarief geldt tussen 15 juni en 31 augus tus en is bestemd voor jongeren van 12 tot en met 25 jaar. Een enkele reis Amsterdam—Kopen hagen zal 125 gulden kosten, naar Oslo komt dat op 223 gulden en naar Stockholm kost een enke le reis 224 gulden. Dat is een korting van 70 procent op de normale enkele-reistarieven toeris tenklasse. Voorwaarde om van het lage tarief te profiteren is dat er een dag voor de aanvang van de reis wordt geboekt Dat geldt zowel voor de heen als de terugvlucht, waardoor alleen en kele reizen kunnen worden geboekt Volker-Stevin Stevin Roads bv te Utrecht, onderdeel van Koninklijke Volker Stevin nv heeft van de Canadese over heid de vereiste goedkeuring verkregen voor haar 50 pro cent deelname in het Canade se bedrijf John de Vries Con tracting Ltd te Calgary (Al berta). John de Vries is een expanderend aannemingsbe drijf dat activiteiten ontplooit op het gebied van grond-, rio- lerings- en wegenbouwwerken. De onderneming heeft thans een omzet van ruim 45 mil joen gulden trokken voorafgegaan door luidsprekerauto's en gewapen de leden van de ordedienst in kolonnes langs het ambassa degebouw. De Egyptische president An war Sadat is van plan de af gezette sjah van Iran politiek asiel in zijn land aan te bie den. Dit meldt het blad „Joodse Kroniek" in zijn edi tie van vandaag. Zevenhonderd politieke ge vangenen zijn in Teheran in vrijheid gesteld. Vastgesteld is dat deze gevan genen niet schuldig zijn aan het hun ten laste gelegde en hun dossiers zijn dan ook niet overgedragen aan het re volutionaire tribunaal. Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni Kathedraal van El Salvador ontruimd SAN SALVADOR Het re volutionaire blok heeft giste ren de kathedraal van San Salvador ontruimd die sinds drie weken werd bezet om ei sen aan de regering van E| Salvador meer gewicht te ge ven. De bezetters gingen op in de menigte die zich voor en in de kerk verzameld had. De vrees was ontstaan dat de re gering gebruik zou maken van de staat van beleg die zij woensdag had afgekondigd en die samenscholingep verbiedt Linkse guerillastrijders heb ben woensdag de minister van onderwijs van El Salva dor, Carlos Antonio Herrera- Reboila, vermoord. Ook zijn chauffeur kwam bij de actie om het leven. De aanslag volgde op de dood van 17 studenten door politieoptre den. Dinsdagavond werden zij door de politie doodgeschoten tijdens een vreedzame beto ging waaraan ongeveer twee duizend mensen deelnamen. UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 ME11979 PAGINA 9 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Europapoliticus en kandidaat lummer 1 op de CDU-lijst voor de aanstaande luropese verkiezingen van de deelstaat Neder- aksen, Hans Edgar Jahn (64), blijkt als actief oationaal-socialist in de oorlog een fel antisemi tisch boek te hebben geschreven waarin hij een tanval doet op het Joodse bolsjewisme" en waarin hij Hitier uitbundig prijst als „grote Duitser en grote Europeaan". Dit heeft het tijd schrift Stern deze week onthuld. In het ruim vierhonderd pagina's tellende propa gandageschrift, getiteld „Der Steppensturm" is op talloze manier sprake van een wereldbedrei- gende joodse samenzwering, van joodse „bast aardgestalten" met „bestiale instincten". Het Rus sische volk bestaat uit „bastaarden, tussen mens en dier in"; de vervolging van de joden in de zgn. „Rijks Kristalnacht" wordt verdedigd als „tegenmaatregel tegen de joden', en de bezetting van Tsjechoslowakije als „bescherming van Bo- hemen en Moravië". „Engelsen en Amerikanen zullen eens God in de hemel bedanken als de Duitse overwinning hen beschermd heeft voor de geplande overwinning van de bolsjewisten" en „Frankrijk moest door Duitsland overwonnen worden om weer naar de haard van de Europe se cultuur te kunnen terugkeren". Jahn, die al sinds 1970 in het Europese Parlement en in ver schillende commissies daarvan zitting heeft, ver weert zich nogal zwak. Hij beweert dat een we tenschappelijke studie van hem uit 1941 twee jaar later buiten zijn medeweten is misbruikt door het propagandaministerie dat zijn werkstuk heeft veranderd in een hetze-stuk. De SPD- woordvoerder voor Europese zaken in het parle ment van Neder-Saksen heeft inmiddels de te rugtrekking van Jahn uit de Europese politiek geëist

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9