„Planten Dier" in Oranjerie Ugo Tognazzi en Michel Serrault een paar apart Volwassen verfilming van Mulisch' roman Café Plantage kent louter stamgasten GETAFS CAFÉ jptmme Bamsisters in Ons Huis iji Trinity-duo laat spoor van vernielingen achter EN VERDER. Modern realisme in de Kieviet LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 ME11979 PAGINA 7 LIDO I La cage aux folies (a.l.) met Ugo Tognazzi en Michel Ser rault. Regie: Edouard Molinaro. In Edouard IMolinaro's „La cage aux fol ies" spelen Ugo Tognazzi en Michel Ser rault twee mannen van middelbare leef tijd, die al zo'n twintig jaar samenwonen. Ugo als de manager van een nachtclub voor travestieten en Serrault als de vedet te. met alle nukken van dien, die nog steeds avond aan avond twee uur op de Bühne staat. Met al hun gekibbel vormen zij een aan el kaar verknocht paar. totdat Ugo's jeugd zonde, een zoon, opduikt met de verplette rende mededeling dat hij gaat trouwen. En nog wel met de dochter van een kamerlid van 'n uiterst puriteinse partij. Omdat schoondochter-in-spé haar vader heeft wijs gemaakt dat Ugo cultureel attaché is van Dat George Sluizer een van onze belangrijkste filmers zou kunnen worden, bewees hij in feite al met zijn in het Braziliaanse oerwoud gemaakte eerste hoofdfilm „Joao", al kreeg die film nauwelijks speelkansen in de Nederlandse bioscoop. „Twee yrouwen" zet Sluizer definitief op de eerste rang. Zijn verfilming van Mu lisch' roman „Twee vrou wen" heeft niet alleen door de buitenlandse hoofdrol spelers internationale allu re en ademt een duidelijke volwassenheid in de behan deling van de karakters. Sluizers talent ligt niet in de spectaculaire filmische benadering. Hij zoekt het in het uitdiepen van intri gerende menselijke relaties en weet daarbij* bijvoor beeld de Zweedse actrice Bibi Andersson te motive ren tot een rol van allure, trefzeker in haar aarzelin gen, ontroerend in haar menselijke betrokkenheid. Zij speelt een gescheiden vrouw, conservator van een ikonenmuseum in Amster dam, die een lesbische rela tie aangaat met een jong Nederlands meisje (Sandra Dumas). Een verhouding die uitgroeit tot een merk waardige driehoek van twee vrouwen en een man, in dit geval ex-echtgenoot Anthony Perkins. Door het thema zijn er in voorpublikaties al vergelij kingen gemaakt tussen Slui- TRIANON, EUROCINEMA I: Twee vrouwen (16) met Bibi Andersson en Sandra Dumas. Regie: George Sluizer. zers film en de laatste film van Nouchka van Brakel „Een vrouw als Eva". Niet terecht, al spelen in beide Nederlandse film lesbische relaties de hoofdrol. Als die vergelijking, zich tijdens het kijken naar „Twee vrou wen". (of, zoals de titel van de in Nederland voorname lijk in de Engelse versie uit gebrachte kopie heet; „Twi ce a woman") al voordoen, is dat tijdens de mindere momenten, wanneer de film halverwege wat spanning verliest. Dan besef je dat Sluizers camera tamelijk koel registreert waar Nouchka van Brakel een ondanks haar „beginners"- feilen warmbloediger bezig was. Haar koppeling van het thema aan een typisch Hollandse binnenhuis-fami lierelatie, is echter wezenlijk anders dan het gecompli ceerde dramatische spel van Sluizer-Mulisch. Bibi An dersson stort zich compleet in de relatie met het jonge meisje, maakt zich volko men van haar afhankelijk. Sandra Dumas echter speelt een veel zelfstandiger, mo derner en ongrijpbaarder karakter, dat het leven naar haar hand zet, haar ouders Terence Hill en Bud Spen cer, beter bekend als het Trinity-duo, hebben het wilde westen kennelijk voorgoed de rug toege keerd, maar hun „act" is hetzelfde gebleven. Onder leiding over regie kan nauwelijks gesproken wor den van Marcello Fonda- to spelen zij weer de zwer vers, de slimme, lenige op portunist en de trage maar oersterke dommekracht, die dit keer erg boos worden op een gangsterbende die hun race-autootje heeft ver nield. Na een veelbelovende rally cross met veel stuntwerk pruttelt de film „Pas op of we slaan d'r op" door, in onsamenhangende beelden die het duo alle gelegenheid geeft met behoud van eigen persoonlijkheid een spoor van vernieling achter te la ten. maar de zin van des tructieve humor is ons ont gaan, te meer daar Marcello Fondato zo nu en dan het tempo opzettelijk drukt om de volgende vernielzuchtige scène toch maar héél duide lijk te kunnen aankondigen, LUXOR: Pas op... of we slaan d'r op (12) met Terence Hill en Bud Spencer. Regie: Mercel- lo-Fondato. waardoor ieder element van verrassing ontbreekt. Hill volgens Sergio Leone op het ogenblik een van de best betaalde sterren van het witte doek en Spen cer worden omgeven door een aantal mannetjes-ma kers met aan het hoofd een afgrijselijke slechte John Sharp als de vadsige bende leider en een toch knap ac teur als Donald Pleasence LEIDEN In de Oranjerie van de Leidse Hortus Botani cus wordt deze zomer een tentoonstelling gehouden met als titel 'Plant en Dier'. De tentoonstelling is samenge steld door het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie met medewerking van het Rijks herbarium en de Hortus Bo tanicus. De drie samenwerkende Leidse in stellingen hebben gemeen, dat ze elk niet of nauwelijks beschikken over een geschikte expositieruimte en toch graag iets van hun grote collecties willen tonen aan het publiek. De Hortus heeft nu de Oranjerie ter be schikking gesteld voor deze expositie. De ruimte staat 's zomers leeg, om dat hij dan gebruikt wordt voor de overwintering van niet winterharde bomen en planten. Geprobeerd wordt met de expositie een indruk te geven van de samenhang die er tussen planten en dieren bestaat; de een kan zonder de ander niet leven. De volgende onderwerpen komen onder meer aan de orde: nestbouw, bestui ving, voortplanting, camouflage, aan passing en voedselketens. Deze veel heid van raakpunten wordt aan- schouwelijkk gemaakt door middel van foto's, opgezette dieren, gedroog de planten e.d. Meer dan een jaar is aan de voorbereiding van de exposi tie gewerkt. Toegang tot de expositie zal gratis zijn, met dien verstande dat wel de toegangsprijs van een kwartje voor de Hortus betaald dient te worden. De tentoonstelling wordt gehouden van 19 juni tot en met 26 september. Openingstijden: werkdagen van tien uur tot half vijf en op zondag van half een tot half vier. Ingang Acade mieplein, Rapenburg 73. de Italiaanse ambassade moet een komedie worden opgevoerd,' waarin voor Serrault, die als een moeder voor de jongen is ge weest. geen plaats is. Een nogal trieste ko medie, die als de echte moeder van de jon gen komt binnenvallen, nadat de jaloerse Serrault in travesti deze rol al op zich had genomen, eindigt in een complete misluk king. ..La cage aux folies" is een nogal wrange lachfilm geworden, een klucht voor twee oudere homofiele heren. Er zitten schitte rende grappen in de film, zoals de scène met het Griekse eetservies, Serrault heeft een aandoenlijk scènetje als hij in donker pak voor „normaal" wil doorgaan, maar de ondertoon is toch vrij triest met goed spel van Tognazzi als de geduldige nacht clubeigenaar, die alle grillen van zijn vriend - Serrault maakt er een creatie van - maar moet opvangen. Michel Galabru speelt het dikdoenerige kamerlid in het kluchtige. MILO zonder bezwaar een verloof de voorliegt, en plotseling uit het leven van de conser vatrice verdwijnt. Dat ge beurt na een ontmoeting met ex-man Anthony Per kins, een theatercriticus. Hij blijkt zijn tweede vrouw verlaten te hebben en in een miezerig hotelletje met Sandra samen te wonen. Wanneer ze even plotseling bij een desolate Bibi An dersson terugkeert, is ze zwanger. Een gewenste zwangerschap, waarmee ze haar oudere vriendin het kind wil geven dat die nooit gehad heeft. Dat spel zon der scrupules met de liefde past in haar karakter, maar zal uiteindelijk tot de nood lottige ontknoping van het drama leiden. Knap in Sluizers film is dat hij die drie soorten mensen, met hun eigen beleving van verhoudingen, hun manier van liefhebben, aanvaard baar weet te maken. De twee vrouwen zijn wat dat bouwd, de man die tegel kertijd wel en niet in de driehoek meespeelt krijgt minder gestalte, maar blijft door een paar goede mo menten van Perkins toch intrigeren. Sluizer weet op een paar vlakke zijstapjes na, een psychologische drie- dimensionaliteit waar te maken of te suggeren en daarin bijna voortdurend te boeien. Een volwassen film. BERTJANSMA in een karikatuur van een Duits psychiater. Het geheel mag als los zand aan elkaar hangen, demakers moeten er een dik belegde boter ham in gezien hebben, want alleen al wat er vernield wordt kostte meer dan eni ge Nederlandse produktie op dit moment kan uitge ven. Liefhebbers van het „be dachtzame" gooi- en smijt werk zullen er zich mee amuseren, ons ging dit kluchtig bedoelde „harde klappenwerk" al spoedig even snel vervelen als de doorsnee Chinese karate- film. MILO Café „Plantage". Kogewoerd 168, Leiden. Open: alle dagen van de week van 's middags vier uur tot 's avonds zeven uur en van negen uur tot de gebruikelijke sluitingstijden van één of twee uur na middernacht. Zater dags gaat het café twee uur eerder open. Snacks: balletje gehakt en tosti's. Joop van Dort (de huidige kastelein) en Henk Overdijk (de man die tot 1976 het café bestierde) gaan er eens goed voor zit ten. Twee rustige kerels van halverwege de vijftig, relaxed onderuitgezakt, de een met een pilsje en de ander met een tonic voor zijn neus. Het vak van kastelein heeft na al die jaren praktijkervaring geen geheimen meer voor deze geboren en getogen Leidenaars. Toch, als je oplet, zie je dat ze elkaar soms met een peilende blik aankijken: zo van wij weten het na tuurlijk wel, maar zullen we hem dat nou ook allemaal vertellen. Het tweede pilsje maakt de tongen al wat soepeler en na het derde en het vierde glaasje bier is het ijs gebroken en hebben we geen geheimen meer voor elkaar. Henk is boven het café geboren in 1924. Zijn ouders vormden een klassiek kaste leinsechtpaar: zij besloeg de zakelijke kant van de medaille en hij in dat opzicht, de wat minder nuchtere, zag dat café eigen lijk niet zo zitten. Toch hebben ze met zijn tweeën het Café lokale roem bezorgd. De Plantage behoort tot de oudste en ge- tapste café's van de stad. De inrichting is, op wat kléine veranderingen na, precies hetzelfde gebleven als zo'n vijftig jaar ge leden. Het oude Schepper-biljart staat er nog, de tafels en stoeltjes zijn authentiek en de oude gevel met zijn witte bepleiste ring en sierletters springen nog steeds in het oog als je vanaf de Hoge Rijndijk de stad inrijdt. Op de ramen aan de buiten kant kan je uit de verweerde resten van reliëfletters opmaken, dat de Plantage het laatste café van de stad was waar fietsers een opstekertje kwamen nemen en hun banden oppompten. „Fietspomp disponibel en Telefoon interlocaal" staat er te lezen. „Het is zo lang als ik me herinner", zegt Henk, „altijd een rustig café geweest, met bijna uitsluitend vaste stamgasten. In de 25 jaar dat ik hier achter de tap heb ge staan is er in feite maar weinig veran derd. Alleen sommige klanten zie je niet meer terug. Het laatste jaar zijn vier van de oudste klanten overleden". Joop valt hem hier in bij en zegt dat een hele stam tafel in de tijd van een jaar geheel is uit gestorven. Joop: „Er waren klanten bij die hier al 60 jaar achtereen kwamen. Maar je krijgt voor hun in de plaats er steeds weer nieu we bij. Laatst kwam hier een ploeg bij me met het verzoek om vaste klant te mo gen worden, omdat het vorige café hun niet beviel. Dat kom je alleen maar in de ouderwetse zaken tegen, waar bijna ieder een stamgast van je is. Je bent hier bij voorbeeld wel snel geaccepteerd, maar door Peter De naam Plantage (dus ook van het gelijknamige café) is waarschijnlijk afgeleid van de walbeplanting tussen Hoge- woerd en Koepoort, die in vroeger jaren Plantagie heette. Voor het eerst als café op 15 maart 1888. Op die dag werd er door De Fransche Kroon (nu Harteveld) 100 liter jonge klare geleverd a 43,6% voor de prijs van 68 gulden en 51 cent. Uit de gedrukte tekst ter gele genheid van het 75-jarig be staan van café Plantage. dan moet je je niet achter een tafeltje te rugtrekken. Het komt wel eens voor dat de klanten als er een nieuwe binnenkomt rechtstreeks aan mij vragen: „Joop wie is die man?" De buurt rond de Plantage en Hogewoerd is karakteristiek vanwege zijn schitterende huizen. Het heeft de naam een artsen- en notarissenwijk te zijn. Vandaar dat café Plantage een bijzonder gemêleerd publiek heeft. „Bouwvakkers, studenten, dominees en advocaten zitten hier aan één tafel te kaarten. Alles loopt door elkaar. Aan het verschil tussen rangen en standen wordt bij ons radicaal een einde gemaakt", zegt Joop over zijn café. Een café met een dergelijke oude geschie denis heeft in de loop der tijd stof opgele verd om boekdelen mee te vullen. Zo is het voorgekomen dat één van de koetsiers van trouwautobedrijf De Jong hier op een goede avond met paard en al het café binnen kwam stappen en doodgemoede reerd een pilsje bestelde. Wat treuriger is het verhaal van de man die op een dag een familielid had begraven en volslagen in verwarring bij het vernemen van de condoléancebetuigingen van de stamgasten de historische woorden sprak: „En dat jul lie er nog maar lang getuigen van mogen zijn". Achteraf kan er smakelijk om dit soort dingen worden gelachen „Proost", zeggen Henk en Joop en ze vertellen de ene anecdote na de andere. De geheimen van hun café. Henk Overdijk (rechts) en Joop van Dort (links) voor hun schitterend café, om de hoek van de Hogewoerd en Veerstraat (ingang). CAMERA Jesus Christ Superstar (a.l.) De bekende rockopera gebaseerd op het Nieuwe Testament, waarin Jesus als een hippie wordt voorgesteld (reprise). LIDO II The deer hunter (16) Robert de Niro en John Savage in een aangrijpende film, waarin de Verenigde Staten van nu hun frustra ties over de oorlog in Viet- nam afreageren. Bij de Os- caruitreiting van dit jaar viel dit produkt van regis seur Michael Cimono vele malen in de prijzen (zeven de week). LIDO III Animal House (a.l.) Een dolle komedie over een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens flink buiten zet (zeven de week). TRIANON - In de mati nee: Juliana in zeventig be wogen jaren (a.l.) Een voor treffelijk werkstuk over de vorstin dat ver uitstijgt bo ven het obligate vertonen van oude journaalopnamen. Veel draagt koningin Juliana daar zelf toe bij middels een zeer plezierig gesprek dat eveneens op het celluloid werd vastge legd (vijfde week). STUDIO Brutti, sporchi e cattivi (16) Nino Manfredi en Franscesco Anniballi in een nieuwe film van Ettore Scola waarin deze met gitz warte humor de zelfkant van de maatschappij toont De heer W. Oudshoorn, bezig met de opbouw van de expositie. (tweede week). REX Partnerruil (16) Prikkelwerk van de gebrui kelijke magere kwaliteit. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) The deer hunter (16) Zie Lido II. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Kentucky fried movie (16). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Foul Play (a.l.). WASSENAAR Kunstschilder Ab van Overdam houdt in Auberge de Kieviet aan de Stoeplaan in Wassenaar een expositie. Ab Overdam geeft zijn schilderijen die ont leend zijn aan een verwonderende wereld een frappante echtheid mee. Hij genoot zijn opleiding aan de Koninklij ke Academie in Den Haag en de Parijse Ecole des Beaux Arts. Zijn schilderijen zijn onder te brengen onder de noemer .modern realisme". ZOETERWOUDE Een optreden van de Bamsisters morgen in Ons Huis betekent de laatste aktiviteit van Wouw in het lopende seizoen. De Bamsisters brengen het stuk „Geen Gezicht". Het verhaal verloopt ongeveer als volgt: Het is winter.... Hoe de Bamsisters bij het gezellige licht van de bestaan de schemerlamp eikaars levensverhaal vertellen. Hoe zij daarna via een stofzuiger en het lidmaatschap van het Amsterdamse Bos terecht komen in de vrije natuur. Hoe zuster Agaath zich bijna laat verleiden door een Fran soos. Hoe Agatha telkens haar zuster weer tot meespelen weet te verlokken met een banaan en zich daarna meermalen vergist in haar persoon, omdat Betty in het publiek ba nanen^ heeft uitgedeeld. Hoe beiden het publiek aanvoe ren in het zingen van een canon. Hoe de gezusters elkaar verliezen en weer vinden. Hoe beiden weer op weg gaan om door elkaar vermoord te worden... Het verdere wel en wee van de zusjes Bam, die in ons land hebben bewe zen méér dan loljurken te zijn, is vanaf half negen in Ons Huis aan het Kosterspad te zien. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7