Pover uvs luit zorgen DOCOS even veilig Kater voor Roodenburg LDWS deelt met Verburch Winnend Lugdunum nadert koploper LFC klopt ook Texas/DHB TWEEDE KLASSE SC Lisse: kampioen met karakter IPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 ME11979 PAGINA 17 .EIDEN Door een 3—0 «verwinning op Ilpendam leeft UVS zich verzekerd van ïoofdklasse voetbal in het eizoen 79/80. Met nog drie wedstrijden in het verschiet «ebben de Leidenaars een oorsprong van zes punten ip Ilpendam. Theoretisch is lus nog van alles mogelijk naar gezien de kwaliteiten ran Ilpendam, lijkt de ploeg lit Noord-Holland een regel- echte degradatiekandidaat. 4u was het niet zo dat UVS lit duel met het grootste ge- nak won. De Leidenaars peelden voor rust een slech- e partij. In de tweede helft orgde een vroeg doelpunt ran Bon Bekooy voor rust in iet team van trainer Gerard >ésar. Ilpendam, dat gisteren nóest winnen, kwam die te enslag niet meer te boven ;n liet zich erg simpel naar en 3—0 nederlaag spelen. ^oals gezegd, voor rust liep iet niet bij UVS. De achter- loede had dan wel weinig moeite met de aanvalsoDzet- Hans van Leeuwen, ma ker van het tweede UVS- doelpunt, gaat de bal voor zetten. Kopie Beuving van Ilpendam snelt toe. ten van Ilpendam. Het mid denveld en vooral de aanval- slinie, gevormd door Ron Be kooy, Hans van Leeuwen en* Cees Pouwiel, waren op hun beurt ook niet in staat Ilpen dam in direct gevaar te ma- nouvreren. Het duurde tot' tien minuten voor rust toen UVS zijn eerste grote kans kreeg. Pouwiel, laatste man Ben Verwey gleed uit op het spekgladde veld, dook alleen voor doelman Sjaak Hinke op maar schoot te zwak in zodat Hinke de bal uit zijn doel kon werken. Na amper drie minuten spe len in de tweede helft viel de openingstreffer. Fred Sieval reageerde attent door een vrije trap razendsnel te ne men. Hij schoof de bal naar de diep sprintende Ron Be kooy die de te traag hande lende Verwey voorbij liep en de bal schitterend achter Hin ke knalde. En dat doelpunt was precies wat UVS nodig had. Ilpendam mocht nu rus tig aanvallen zodat de Leide naars hun geliefde counter spelletje konden spelea Die tactiek slaagde volledig. Ilpen dam ontwikkelde inderdaad een offensief maar dat was niet van dien aard dat UVS zich werkelijk zorgen hoefde te maken. Alleen Louis Abels schoot een keer goed in maar doelman Wijnand Sloos redde bekwaam. UVS daarentegen voelde zich in zijn element. Nadat Hinke op fraaie wijze Hans Neuteboom het scoren had belet was het wel raak. Van Leeuwen werd op links weggestuurd door Bert KOrt en, inplaats van een voorzet te geven, tikte Van Leeuwen de bal slim achter Hinke. Tien minuten voor tijd 'werd de wedstrijd beslist. Wil Hens- kens, in de ploeg voor Ron Bekooy, rondde een een-twee- 9 s) combinatie met Van Leeuwen doeltreffend af. En zo, zonder coryfeeen Van Seggelen en de gebroeders Van der Blom stelde UVS zich vrijwel zeker van een plaats in de hoofdklasse. Bo ven Ilpendam pakken zich donkere wolken samen. In drie wedstrijden moet de ploeg drie punten achterstand op Neptunus goedmaken. Kees van Herpen (zn REIDEN Verdiend heeft Lugdunum met —1 van Delft gewonnen en daarmee brach- :n de Leidenaars de achterstand op koploper 'estlandia tot één punt terug. De grote con tinent speelde namelijk gelijk in de streek- lerby tegen de in degradatiezorgen verkeren- le stadgenoot Naaldwijk. Met nog drie wed strijden in het vooruitzicht is de strijd om iet kampioenschap in de tweede klasse dus nog geheel open. Dver het geheel -gezien was de wedstrijd van een laag niveau, maar bood het publiek toch pnige spectaculaire momenten. Het treffen be gon aardig, want al in de vijfde minuut verzil verde laatste man Henk de Cler een vrije trap vanaf dertig meter. De aanvoerder van Lug dunum verraste doelman John Smits door de bal rechtstreeks op het doel af te vuren, het. leer verdween vlak onder de lat in het doel. Na het fraaie doelpunt bleef het spel nog een minuut of vijf attractief, zakte daarna af, en bloeide tijdens de eerste rondgang niet meer op. Het enige bewonderenswaardige in het Leidse spel was het uitverdedigen. Op dat punt vormden de laatste lijn en het midden veld een goede eenheid. Lugdunum probeerde wel aan te vallen, maar vaak werden de po gingen vroegtijdig door Delft onderbroken, waarna snel werd gecounterd. Op die momen ten scheen de verdediging* van de thuisploeg te slapen. Gelukkig voor Lugdunum kwam de tegenstander niet tot scoren. De bezoekers werden vooral gevaarlijk door schoten uit de tweede lijn. Halverwege de wedstrijd probeerde De Cler wederom om door een vanaf dertig meter genomen vrije trap gevaarlijk te worden. Doelman Smits liet zich echter niet voor de tweede maal verras sen en reageerde alert. Rustig plukte hij de bal uit de kruising. De tweede helft gaf een betere wedstrijd te zien. In de dertiende mi nuut kwam het mooiste doelpunt tot stand. Koos Bekooy en Fred Sjardijn begonnen een één-twee, die uiteindelijk in een doelpunt uit mondde. Samen walsten zij door de Delftse verdediging heen, die het tweetal met geen mogelijkheid kon afstoppen. Nadat de verde diging uitgespeeld was, mocht Sjardijn de bal in het lege doel schuiven. Na het doelpunt verzwakte de équipe van trainer Ruud de Groot wederom. Tien spelers van Delft waren voortdurend op de vijandelijke speelheft terug te vinden. Het offensief resulteerde vijf minu ten na de treffer van Sjardijn in een doel punt. Uit een voorzet van Rob Sommeling kopte Geert Knoester in, doelverdediger Wim Eradus was kansloos. Het tegendoelpunt schudde de kampioenskandidaat en tevens trainer De Groot wakker. De oefenmeester wisselde middenvelder Jeroen van Egmond voor de in de voorste lijn opererende Jaap Schildhuyzen. De wissel had een positieve uit werking op het Leidse spel. Lugdunum trok de wedstrijd naar zich toe en in de dertigste minuut van de tweede helft werd een van de vele kansen benut. Sjardijn plaatste de bal voor het doel, Rinus van Es schoof het leer naar invaller Schildhuyzen, die de Delftenaren de genadestoot toebracht De bezoekende club probeerde de beslissing (wegens buitenspel) nog ongedaan te maken, maar scheidsrechter Van der Bulk was onvermurwbaar. - «an. j a11 foto-onderschrift: Docos-speJer Jan Smits (wit shirt) probeert tussen twee Vreden- iurch-verdedigers de beslissing te forceren, maar zijn poging heeft geen succes. Leiden De realiteit was hard, zeer hard. De vreug" vreugdevolle Leidse gezichten stonden weer somber en het was ineens weer sjouwen in plaats van freewheelen voor de rood-wit- ten. De boosdoener in het hele verhaal heette Vredenburch. De Rijs wijkers hadden de blijd schap in het Docos-kamp om de 2—0 voor sprong in deze allesbeslissende wedstrijd vol ledig te niet gedaan door de stand verrassend paar 2—2 op te trekken. Het enige lichtpuntje dat Docos na afloop dan ook restte was de wetenschap dat er door het verlies van mede degradatiekandidaat Spoorwijk een driekamp. öodig is om alsnog de twee degradanten aan te wijzen. En daar hadden ze in het Morskwartier niet pp gerekend want Docos leek al snel op rozen te ritten. Na het gebruikelijke zenuwachtige begin moest de uit Wales afkomstige Vreden- burch-doelman Bobby Moore al na een kwar tier spelen kapituleren voor een afgezwaaide voorzet van Kees Vriesekoop. Het bracht vooral bij Docos de nodige rust en via de ra zendsnelle Sjaak Rietbergen creëerde de ploeg van trainer Siem van der Ham enkele behoor lijke kansen maar mede door het volledige fa len van Ton van Dinten kon Docos de marge niet vergroten. Tegenstander Vredenburch was fcelfs nog dichter bij een treffer dan de gas theren maar de paal stond de terechte belo ning voor een fraaie solo van André Postma |n de weg. Negen minuten na de thee echter was het weer feest voor alles wat rood-wit droeg toen Rietbergen zijn zoveelste solo uit stekend afrondde door Moore met een lob kansloos te laten. De vreugde was echter van korte duur want de Rijswijkers sloegen kei hard terug. Aanvoerder Ben Steyn ontdeed zich in het Leidse doelgebied van twee verde digers en gaf een prima voorzet aan zijn broer Ton Steyn die op zijn beurt doelman- Peter Burghouwt volkomen kansloos liet. Weer kwamen er links en rechts wat zenuwen boven en mede door het kvrije partijdige vlaggen van vooral de Rijswijkse grensrechter werd het van beide kanten vrij hard. Ook het spel had hier natuurlijk onder te lijden, maar toch wisten beide plkoegen nog wel wat kans jes te scheppen. Ton van Dinten aan de Leid se kant en Ton Steyn voor Vredeburch had den hun vizier echter niet op scherp staan. In valler Fred Swinkels had dat tien minuten voor tijd wel want rijn kopbal verdween on houdbaar achter de Leidse-goalie Burghouwt en dat betekende dat beide ploegen Spoorwijk ook in hun degradatieperikelen betrokken hebben en het binnen een week nog eens mo gen proberen. Blauw Zwart behoudt kans WASSENAAR Blauw Zwart en HVV speel den een boeiende partij voetbal, die in de slotfase in Wassenaars voordeel werd beslist (21). De formatie van oefenmeester Roel Timmer leverde in dit duel de beste seizoen prestatie af en behield aldus een theoretische kans op het kampioenschap. HW was in de openingsfase de betere ploeg, maar de beste kansen waren voor Blauw Zwart; Pieter Donath en Ruud Timmer slaag den er evenwel niet in de score te openen. Door het missen van deze mogelijkheden kon HVA na een half uur de leiding nemen toen Dick Peshar via de onderkant van de lat raak schoot: 0—1. Allerd Lugard (HW) was even later dicht bij 0—2, maar zijn knal in de bo venhoek werd vorstelijk gepareerd door doel man Pieterse. Na de hervatting startte de thuisclub een enorm offensief, dat evenwel pas na een half uur een treffer opleverde toen Ruud Timmer de gelijkmaker verzorgde: 1—1. Blauw Zwart behield het initiatief en kreeg twee minuten voor het einde alsnog loon naar werken. Linkervleugelverdediger Hans Grun- deken passeerde vier tegenstanders en liet ook HW-doelman Ronald Gebhard kansloos (2— 1), daarmee zijn ploeg de zege schenkend. Den Haag LFC speelde een nerveuze wedstrijd bij Texas/DHB, maar slaagde er toch in het duel winnend af te sluiten (2—4). Door deze nieuwe overwinning kan de ploeg van oefenmeester Henk Swaak zich inmiddels veilig wanen en zich gaan voorbe reiden op de nieuwe competi tie, die hopelijk betere resul taten oplevert. Texas heeft geen belangen meer in deze competitie en kon dus vrijuit voetballen. Het ontspannen spelletje wat de Haagse ploeg speelde le verde na een kwartier de ope ningstreffer op via Dick van der Zwan, die op fraaie wijze de roos trof: 1—0. Nog voor het afsluiten van de eerste helft kwam LFC op gelijke hoogte via Henk Brand: 1—1. Na de hervatting bleek de Leidse formatie over een be tere conditie te beschikken, wat al spoedig in de score tot uitdrukking kwam. Ger Nach- tegeller schoot zijn ploeg op voorsprong (1—2) en kort daarna vergrootte Aad Neute boom de marge na een voor zet van Bles Zuma. 1—3. Na een overtreding binnen het strafschopgebied tegen Neute boom mocht Nachtegeller vanaf de stip raakschieten (1—4), alvorens Wim Steen- wijk de eindstand op 2—4 be paalde. LEIDEN Ondanks de we tenschap dat ze tegen VIOS best een goede wedstrijd had den gespeeld, stapten de Roo- denburg-spelers met een enigszins katerig gevoel het veld af. Het resultaat, een 00 gelijkspel, is in deze sombere degradatietijden, ei genlijk onvoldoende. Gezien de positie op de ranglijst was en is het voor Rooden burg gewoon noodzakelijk de resterende partijen met winst af te sluiten. Maar Rooden burg sprong woensdagavond nogal nonchalant met de kan sen om en ook het Haagse VIOS liet een aantal goede mogelijkheden liggen. Die 0 0 was dan ook wel een te rechte uitslag. Met een voorsprong van drie punten op Roodenburg was, en is, VIOS ook niet veilig voor een overhoopt vertrek uit de eerste klasse. Een wed strijd die dus met recht een degradatieduel mocht worden genoemd. Ontmoetingen die vaak in het teken staan van angstig en verkrampt voetbal. Maar die regel was zeker niet van toepassing op de wed strijd tussen Roodenburg en VIOS. Beide teams waren goed tegen elkaar opgewassen en zo ontwikkelde zich een aantrekkelijke en gelijkop- gaande partij voetbal. Ook op een ander punt waren de Leidse en Haagse ploeg ge lijkwaardig. Zowel VIOS als Roodenburg waren niet in staat kansen doeltreffend af te ronden. Dat VIOS niet scoorde was voor een groot gedeelte te danken aan Roo denburg-voorstopper Aat de Groot die rijn verdediging goed organiseerde en tevens de gevaarlijke Wim van Laar volledig uit de wedstrijd speelde. De Groot won vrij wel elk luchtduel van Van Laar, een speler die zo ge vaarlijk kén zijn met het hoofd. Halverwege de tweede helft kreeg Van Laar zijn eni ge kans. Na een pass van Pe ter Baptist verscheen hij al leen voor doelman Sjaak Nie- vaart en miste de wel fraaiste mogelijkheid van de wed strijd. Dat Roodenburg niet scoorde was niet zozeer een verdienste van de Haagse verdediging maar meer een falen in de afwerking van de Leidenaars. De tweede helft was kwalita tief een stuk minder dan de eerste. Ton Beye reageerde echter knap op een hard in geschoten bal van Kees Ver ver. Ook Nievaart moest han delend optreden. Brullemans,. voor het eerst in de voorste linies te vinden, paste op Baptist die goed inschoot Nievaart redde bekwaam. Nog vier wedstrijden heeft Roodenburg om zich in veilig heid te brengen. Gezien de vorm waarin de ploeg woens dagavond stak is Roodenburg zeker niet kansloos. Maar dan moeten de geboden kansen wel worden benut. KEES VAN HERPEN Leiden LDWS is er niet in geslaagd om tegen het Haag se Verburch de volle buit binnen te halen: 00. Het spel van de Vlietbewoners stond in schril kontrast met dat van afgelopen zondag toen Texas/DHB overtuigend werd verslagen. Voeg daar aan toe dat ook Verburch er bitter weinig van bakte en de verklaring is daar waar om het handjevol toeschou wers een uitermate slechte wedstrijd kreeg voorgescho teld. De Leidenaars verzand den veel te veel in korte kombinaties, de linies sloten slecht aan en de voorwaart- sen Moesman, Ger de Roode en Bart v.d. Weijden waren zelden aanspeelbaar. Het had dan ook weinig ge scheeld of de Hagenaars, die met maar liefst vijf invallers uitkwamen, hadden in het eerste kwartier de leiding ge nomen. Maar doelman Wim Visser behoedde rijn team tot tweemaal toe voor een achter stand door schoten van Moo- ijman en Vollebregt op knap pe wijze te keren. Het enige wat LDWS daar voor de rust tegenover kon stellen waren een tweetal mogelijkheden voor Jan Filippo die eerst van dichtbij in het zijnet schoot en even later oog in oog met de Haagse goalie van Leeuwen faalde. Vlak na rust leefde de wedstrijd even op toen LDWS zijn sterke perio de kende. De voor de gebles seerde Matters ingevallen Haastrecht (Moesman schoof terug naar de back-plaats) bracht wat meer vaart in de Leidse voorhoede. De tot dan toe onzichtbare Bart v.d. Weijden schudde zich einde lijk eens los van rijn bewa kers en schoot buiten bereik van van Leeuwen op de paal Even later werd de doorge broken Haastrecht op zo'n meter of twintig van het doel onderuitgehaald. De daarvoor toegekende vrije trap werd door Cees de Roode met veel effet richting kruising verzon den maar met een uiterste re flex kon van Leeuwen de bal tot hoekschop verwerken. John Haastrecht moest zich geblesseerd laten vervangen door Bram de Roode en de daardoor noodzakelijke om zettingen haalden LDWS dui delijk uit het net gevonden ritme. De ploeg zakte terug naar het bedenkelijke niveau van voor de rust en kon aan vallend geen vuist meer ma ken. Alleen de goed spelende Cock Slingerland was met een kopbal nog dicht bij suc ces, maar toen was ook al het Leidse kruit verschoten. Rob van der Zwan. Het kampioensteam van Sportclub Lisse dat gisteren promotie naar de tweede klasse bewerkstelligde LISSE Sportclub Lisse is kampioen van de derde klasse. De laatste wed strijd van de competitie tegen het Haag se Spoorwijk werd afgesloten met een duidelijke 30 stand. De thuisclub con troleerde bijna de volle negentig minu ten bet spel van de mogelijke degra dant. De doelpunten werden gemaakt door Hennie van Eeuwijk in de eerste helft en door Wim van Beek en Harrié van der Zwet na rust. Spoorwijk moet door dit verlies met Docos en Vreden burch in een nacompetitie uitmaken, welke twee clubs naar de vierde klasse degraderen. Direct na het eerste fluitsignaal bleek de nervositeit de belangrijkse tegenstander van beide ploegen te zijn. Het spel bleef even voorzichtig, totdat Van Eeuwijk zich na zeven minuten van zijn bewaker loswurmde. Vanaf twintig meter haalde hij geweldig uit en doordat de ongelukki ge Aad Hansen de bal van richting deed veranderen, was doelman Leo Meurer kansloos: 1-4). Veel kracht om iets terug te doen had Spoorwijk niet meegebracht. Slechts en kele kleine kansen ontstonden uit de te genstoten van de Haagse club. Na eei> kwartier resulteerde dit in een hard schot van Jaap Bolman, dat maar net naast ging. Even later rolde het leer irri tant langs het Haagse doel, toen Ron Mesman had voorgekopt. Wim van Beek verzuimde het over de doellijn te tikken. Nog eenmaal was de Hagenaar Hansen gevaarlijk dicht bij de tegentreffer met zijn kopstoot Na een half uur ging de bal rakelings over de kruising. Vlak voor rust ontwikkelde Lisse een kort, maar fel offensief. Alex Dobbe - door masseur Boekestein nog op tijd fit gekregen - en Wim van Beek hadden nog enige goede mogelijkheden. De pauzestand bleef ech ter 1—0. Nauwelijks was de tweede rondgang be gonnen of Harrie van der Zwet kopte de bal door naar de vrijstaande van Beek. Met een harde knal passeerde hij doel man Meurer: 20. Het overwicht van de kampioen zou de hele wedstrijd blijven en werd twee minuten voor tijd omgezet in een derde treffer. Van der Zwet lobde het projectiel fraai over de keeper, nadat hij in vrije positie was aangespeeld door van Beek. De eindstand was de juiste en gezien de zeer sterke eindsprint van de Sportclub is deze ploeg terecht de kampioen van de derde klasse. Aanvoerder Jos Faas over de laatste wedstrijden: „Na de win terstop zijn wij pas goed gaan draaien. Rond het paasweekeinde pakten wij zelf zes punten en verloor Teylingen er vier. Toen is de beslissende klap gevallen". Over de speelwijze zegt trainer Hans van der Vlist: „We hebben zeker geen mooi voetbal gespeeld. Alleen met karakter- spel kun je uit deze klasse promoveren. En na veertien jaar wilden we wel eens uit die derde klasse". Over de kansen in de tweede klasse, zegt hij: „Met de huidi ge kwaliteiten in de ploeg en enige aan passing moeten wij minstens in de mid denmoot kunnen meedraaien".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17