NU NAAR TOYOTA' ik AN DE DALING "TWAM EEN EIND 3 Nederlandse missionarissen begonnen aan het schrijven van nieuw hoofdstuk Slotdocument „Puebla" door paus goedgekeurd toyota ej ÊÊÉÜfiÊ. 11.550.- iCONOMIE Korte metten LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 ME11979 PAGINA 1.1 MSTERDAM Woensdag jn er gelukkig een halt wor- tn toegeroepen aan het jortdurend afglijden van het gemene koerspeil dat dins- ag met een ANP Indexcijfer in 89,3 gevaarlijk dicht bij at eindcijfer van 1978 (89) as gekomen en ook niet ver [stond van het laagste peil an dit jaar (88,4 op 21 aart). lie mooie bedrijfsresultaten en we hebben er héél wat had hebben die terug- ing in mei niet kunnen te- inhouden. Beleggers zagen it niet meer zo zitten. Was ;t eerst de vrees voor socia- conflicten en stakingsdrei- ngen die de beurs in haar hield, later ging het drei- »nde energietekort zijn stem- >1 op de kooplust en dus jk de beurs drukken. De 'fhalen over wat ons in de ekomst te wachten staat, orden geleidelijk aan zo on- iilspellend dat men zich ook s belegger gaat afvragen aar dit naar toe moet. Men it een ononderbroken stij- ng van kosten en prijzen jdoemen, m.a.w. een steeds :rder gaande inflatie, in het uitenland en ook in Neder- ind. En de ervaring heeft ge- >erd, dat het bezit en de ver- ere aankoop van aandelen iertegen geen dam kan op- rerpen. het inderdaad zo'n vaart il lopen, is een andere kwes- e. Er kunnen tegenkrachten itstaan die de inflatie de ind uit de zeilen nemen, aar de meeste beleggers ellen zich op die mogelijk- eid niet, althans nog niet in. ij zien aandelen niet meer s groeifondsen, maar hoog- nog als rendementspapie- tn. Op zichzelf als bron van komen erg belangrijk, maar eeds wordt dit weer door- ruist door de twijfel over de ekomst pmerkelijk, zo niet typerend in dit verband de sterke- ijging van de goudprijs op e internationale markt. In et midden van de week was e prijs al tot de recordhoog- van 265 dollar per troy unce (plusminus 31 gram) istegen. Niet de dollar jaagt, jals voorheen, de prijs op, laar de vrees voor een uit olieschaarste voortkomen- steeds verdergaande infla- lillstreet )e kleine opleving afgelopen raensdag was de resultante van enkele krachten: het weer liet aantrekken van Wall- itreet, het wat sterker worden van de dollar (woensdag was üj plusminus f.2,10) en een roorzichtige buitenlandse [ooplust voor enkele interna tionale fondsen. Met elkaar jenoeg om een wat betere itemming op te roepen. Heel veel zoden zette het echter liet aan de dijk want het al- [emene ANP Indexcijfer kon ilechts aantrekken tot 89,4. Haar desondanks, het is een anduiding dat de uit het bui- enland komende krachten de leurs de brug over kunnen lelpen. Gegeven natuurlijk vel dat positieve berichten uit iet bedrijfsleven de overhand louden, arbeidsconflicten uit- ilijven en er geen politieke verwikkelingen rondom het kabinet ontstaan. Er werken nu eenmaal veel krachten op de beurs in en dat maakt het voor de gemiddelde belegger ook zo moeilijk om zijn hou ding te bepalen. Het wordt dan veelal een zich terugtrek ken en afwachten i.p.v. een dynamische beleggingspolitiek Internationals Kijken we naar de koersen van de internationale fondsen, dan zien we over de gehele li nie een lichte achteruitgang ondanks de wat betere stem ming afgelopen woensdag. Die lichte daling voltrok zich ook bij de scheepvaartfond sen en bij de banken (met uitzondering van de Neder landse Middenstands Bank die een fractie steeg). Verze keringsmaatschappijen lieten een wisselend beeld zien maar de hypotheekbanken waren weer lager. Uit de uitgeverijwereld kwa men weer gunstige geluiden. Wegener meent dat een tien tot vijftien procent hogere waaraan banken en commissi onairs de voorkeur geven. Als vijfde internationale fonds kwam Estel, de combi natie van Hoogovens en Hoesch, deze week met de cij fers van het eerste kwartaal voor de dag. Zoals verwacht waren zij beter dan vorig jaar. Het bedrijfsresultaat liet een overschot van bijna tien miljoen gulden zien tegen nog -een tekort van 41 miljoen gul den in het eerste kwartaal van 1978. Er was weliswaar nog een verlies van bijna 72 miljoen gulden, maar dit was toch 48 miljoen gulden min der dan vorig jaar. Voor het tweede kwartaal wordt een beperkt positief resultaat ver wacht. winst dit jaar bereikt kan worden, terwijl Audet in het eerste kwartaal een zeventien procent hogere winst behaal de. De Telegraaf kon bogen op een herstel van de adver tentieomzet in april en mei na de terugslag in de barre win termaanden. Maar de achter uitgang zal desondanks niet ingelopen" kunnen worden. De koersen in deze sector waren nogal in beweging. Elsevier zakte drie gulden tot f.270,- op woensdag, ICU kwam ex- dividend op f.92,- terecht, Kluwer schoof zeven gulden naar beneden tot f.90,50, De Telegraaf als ex-dividend op f.102,-, Verenigde Nederlandse Uitgeverijen zakte een gulden vijftig tot f.94,-en de certifica ten van Wegener verloren f.2.50 tot f.81.-. Nog enkele uitschieters: Holec raakte negen gulden kwijt tot f.135,- op woensdag na het bericht dat er haarscheurtjes ontdekt waren in het schakel- materiaal voor transformato ren. Daarentegen kwam tex tielbedrijf Schuttersveld in de lift (plus zes gulden tot f.115,-) na het bericht dat er vorig jaar een winst van 5,7 mil joen gulden was gemaakt (voorgaand jaar een verlies van negen ton) en dat er weei- dividend betaald zal worden. Op de obligatiemarkt was er in de koers van de overheid- sobligaties maar weinig ver andering. Hieruit was dus geen verandering in het ren dement te destilleren. Toch kon er nog van een opgaande tendens gesproken worden. Dat bleek enerzijds uit de da ling van de nieuwe 8,75 pro cents Amfas tot 98,5 (inschrij- vingskoers was 99) en de voorlopige koers op woensdag van 99,5 voor de 9-procents AMRO-bank (inschrijving- skoers was 100). Anderzijds bleek de stijging van het ren dement uit de verlaging van de afgiftekoers van de 9-pro cents pandbrieven van hypo theekbanken tot 99, waardoor kopers een rendement van plusminus 9,25 procent ma ken. De bekendgemaakte 9-pro cents staatslening was geen verrassing voor de beurs. Uit de inschrijving op 29 mei zal blijken hoeveel geld tegen een bepaalde koers wordt aange boden en dus ook welk ren dement er uit de bus zal ko men. GERO Als de omzet van NV Gerofabriek zich in 1979 voortzet op het niveau van de eerste maanden, ziet de direc tie de ontwikkeling van de re sultaten met vertrouwen tege moet. Niettemin ziet het be drijf zich voor een zware op gave gerplaatst. Opvoering van de productiviteit en de scherpe kostenbewaking zijn de aangewezen middelen in de strijd tegen de goedkope importen. Op deze weg voort gaande, onder handhaving van de hoogwaardige kwali teit van de produkten, meent de directie goede verwachtin gen te mogen hebben voor de onderneming, zo schrijft zij in het jaarverslag. Gero sloot 1978 af met een winst van 910.397 tegen 702.964 in 1977. De omzet daalde van 26,3 min tot 25,1 min. De omzet aan de Nederlandse de taillisten handhaafde zich op het peil van 1977. De daling van de totale omzet was gro tendeels gelegen in een lagere afzet naar het buitenland,. Uit de winst wordt 896.397 toe gevoegd aan de algemene re serve. In de nieuwe 1 2 uitvoering veruit de vlugste in z"n klasse Uitermate praktisch met z'n derde (of vijfde) deur, de variabele bagageruimte en het royale interieur En vol technische verfijningen STARLET v.a. SPECIAAL TOYOTA-WEEKEND MET 6 X VOORDEEL A3 LAGE PRIJZEN. Verrassend laag als men ziet hoe kompleet en degelijk elke Toyota is a gebouwd. A) UNIEKE 2-JAAP.-GARANTIE. r' Ongeacht het aantal kilometers*. Omdat elke Toyota door de uiterste precisie en nauwgezette kwaliteits- kontrole probleemloos en door-en-door *A betrouwbaar is. A3 ZONNIGE INRUILPRIJZEN. De Toyotadealer is u tijdens dit Toyota- Weekend gunstig gezind - probeer maar uit. AUTO-NAAR-MAAT. Door de veelheid van modellen krijgt u nou nèt dié wagen die u elders vergeefs hebt gezocht. U kunt kiezen uit liefst 60 modellen personenwagens van 1000 tot 2600 cc, waaronder veel stationwagons en automatics. Bij de bedrijfswagens: 34 modellen in benzine- ~A en dieseluitvoeringen. A3 GOED OP GAS. Toyota's doen het uitstekend op LPG. Er is dan ook een speciale installatie ontwikkeld die bij iedere Toyotadealer fA kan worden ingebouwd. A3 DE BESTE OCCASIONS. Ook als u bij de Toyotadealer een occasion koopt hebt u voordeel. Hij heeft b.v. prachtige First Class 12 occasions met maar liefst 12 maanden garantie. Zo goed zijn die. 'Bedrijfswagens met e' n 100.000 km. AlgebeeldCelica 2000 Liltback ST. v.a. 19.995 maakt uw keus eenvoudig Importeur LOUWMAN PARQUI Veursestraatweg280.Leidschendam.Tel.070-209353 Garage Heemskerk Garage Dijksman B.V. Autom.bedr. Vlasveld Autom.bedr. J. J. van der Geest Schenkelweg 109 Oestgeesterweg 17-23 Haarlemmerweg 49A Westkanaalweg 37 Zoeterwoude Rijnsburg Leiden Ter Aar Tel. 01715-1220 Tel. 01718-20500/20941 Tel. 071-134689/142855 Tel. 01722-2132 Er zijn nog altijd 5570 missionarissen. En le gio zijn de mensen in de derde wereld die hen nog niet willen en kunnen missen. Hun werk is nog niet voltooid, hun missie nog niet geslaagd. In het groeiproces naar vol wassen relaties tussen veelvormige kerken kunnen en moeten onze missionarissen een heel belangrijke rol spelen. De „mensen met een missie" van nu zijn niet bezig met het schrijven van het laatste hoofdstuk, maar zijn vol toewijding begonnen met het schrij ven van een nieuw hoofdstuk in de geschie denis van onze missionaire opdracht. Deze positieve kijk op het werk van de Ne derlandse missionaris is te vinden in het in structieve en boeiende boekje „Mensen met een missie", dat door het Centraal Missie Commissariaat is uitgegeven bij gelegenheid van de „Week voor de Nederlandse Missiona ris", die dit jaar van 27 mei tot 3 juni (Pink- sterweek) wordt gehouden. In deze actie wordt geld ingezameld om missionarissen een goede vakantie te bezorgen, hen te helpen wanneer zij worden gedwongen hun werkge bied te verlaten, hun gelegenheid te geven tot vorming, lectuur te verschaffen en dergelijke. Vorig jaar bracht de actie ruim vier miljoen gulden op. Daarvan kwam 1,7 miljoen uit de kerkcollecten en 2,3 miljoen via giro 676 ten name van Nederlandse Missionaris te Den Haag. Via het „solidariteitsfonds" werd hiervan 1,4 miljoen gulden besteed aan uitkeringen voor levensonderhoud, zakgeld en sociale premies tijdens verlof. Voor het „rampenfonds" werd een ton gereserveerd, bestemd voor bijzonde re noden, zoals steun voor missionarissen die uit het land waarin zij werken worden gezet en daarbij alles verliezen. Twee ton is be steed aan bijscholing en vorming van missio narissen op vakantie via het centrum Kontakt der Kontinenten in.Soesterberg. Ruim 3,5 ton werd besteed aan lectuurvoor zieningen voor missionarissen, zeven ton kon worden uitgegeven via de „kommissie kleine pastorale voorzieningen", via welke de missio naris zich bijvoorbeeld een koelkast, een sten cilmachine, godsdienstboekjes en dergelijke kan aanschaffen. De Pinksteractie subsidieert ook de uitzen ding van lekenvrijwilligers. Vorig jaar werden via het Bureau Personele Assistentie 23 vrij willigers naar ontwikkelingslanden uitgezon den. Dit jaar worden 24 vrijwilligers ver wacht, wier uitzending met 286.500 wordt mo gelijk gemaakt Voorts werd vier ton gereser veerd voor onvoorziene zaken, de diocesane missiecentra ontvingen tachtigduizend gulden subsidie en ruim drie ton werd uitgegeven voor de kosten van de actie. Het genoemde boekje „Mensen met een mis sie", dat voor twee gulden kan worden be steld via giro 676 ten name van Nederlandse Missionaris te Den Haag, heeft als ondertitel „momentopname 1979 van de Nederlandse missionarissen" en bevat onder meer volledig bijgewerkte statistieken. Daaruit blijkt, dat van de ruim vijftigduizend Europese en Ame rikaanse missionarissen er ruim tien procent uit Nederland komen, namelijk 5.570 mannen en vrouwen. Overal in de wereld loopt het aantal missio narissen terug. Gesteld wordt echter, dat de daling van de inbreng uit de gevestigde ker ken voor de jonge kerken geen ramp behoeft te zijn. Pessimisme in dit opzicht wordt uit den boze geacht, omdat de jonge kerken meestal kunnen bogen op aanwas van eigen priesters en religieuzen, maar vooral ook van wege de opwaardering van de positie van de leek in de kerk. Bovendien gaat de verminde ring van missionarissen geleidelijk, zodat de komende jaren kunnen worden gebruikt voor omschakeling. ie klei g legge Paus Johannes Paulus II heeft zijn fiat gegeven aan het slotdocument van de Pu- ebla-conferentie, de grote vergadering van de Zuida- merikaanse bisschoppen, die begin dit jaar in Mexico werd gehouden. Het docu ment is ruim vijftig pagina's langer geworden dan het oorspronkelijke, omdat ookd rie grote toespraken van de paus erin opgenomen zijn. In totaal telt het slotdocument nu bijna driehonderd pagi na's machineschrift. De tijd.d ie verlopen is tus sen de vaststelling van het document en het pauselijk fiat is door een Vaticaanse commissie gebruikt om de tekst bij te slijpen. Leden van deze commissie waren onder anderen curie-kardi naal Baggio en aartsbisschop Lopez Trujillo, aanvankelijk secretaris-generaal nu presi dent van de CELAM, de Zuidamerikaanse bisschop penconferentie. Daar de commissie geen op dracht tot tekstbewerking had gekregen van de confe rentiedeelnemers, heeft zij - naar in Rome is meegedeeld - geen wezenlijke veranderin gen aangebracht in de grond tekst, maar deze alleen bijge schaafd. Ongeveer vijfentwintig pagi na's tekst legde de commissie ter beslissing aan de paus voor. Deze heeft enkele ver anderingen aangebracht, bij- voorgeeld door van het meer- voue „katholieke sociale doc trines" enkelvoud te maken en te spreken van „de katho lieke sociale leer". Volgens de paus is de Katho lieke sociale leer al een uni form systeem, ook al staat hij open voor verdere ont wikkelingken. De paus heeft het slotdocu ment geen officiële pauselijke, goedkeuring gegeven, maar slechts verklaard, dat hij te gen publikatie geen bezwaar heeft. Hij heeft verklaard het document te beschouwen als „een hoge uitdrukking van het bisschoppelijk leerambt", die hij met het oog op de collegialiteit in de kerk niet door een officiële goedkeu ring aan zich wilde trekken. Drie nieuwe aartsbisschop pen en drieëntwintig pas be noemde bisschoppen uit vier werelddelen ontvangen zon dag de bisschopswijding van paus Johannes Paulus II. De drie nieuwe aartsbisschop pen zijn de nieuwe secretaris van de raad voor openbare aangelegenheden van de kerk, mgr. Achille Silvestri- ni, de nieuwe nuntius in de Westafrikaanse staat Ivoor kust,. mgr. Justo Mullor Gar cia en die in Bolivia, mgr. Alfio Rapisardio. Onder de bisschoppen bevinden zich de nieuwe prelaat van het Noorse Tromsoe, Gerhard Göbel en de nieuwe bisschop van Nicopoli (Bulgarije), mgr. Samuel Serafimov Djoundrine. De Latijnsamerikaanse pries ter en dichter Ernesto Carde- nal zal deelnemen aan de ko mende Westduitse protestant se „Kirchentag" van 13 tot 17 juni te Neurenberg. Carde- nal, een van de leiders van de Sandinistische bevrijdings beweging in Nicaragua, zal op vrijdag 15 juni deelnemen aan een programma van Am nesty International en op 16 juni, tijdens- een „Derde-we- reldfeest", berichten over de situatie in zijn vaderland en over het verzet van de ker ken en sandinisten tegen het bewind van president Somo- Steeds meer katholieke vrou wen in de Bondsrepubliek Duitsland keren zich van de kerk af. In enkele jaren is de deelneming van vrouwen aan het kerkelijk leven met twintig procent afgenomen. Aldus Hermann Mayer, advi seur van het bisdom Mainz, tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van de KFD, de katholieke vrouwenge meenschap Duitsland, in Mainz. Mayer noemde als een van de voornaamste oor zaken van de „zorgwekkende uittocht van de vrouwen uit de kerk" de ontevredenheid met de rol van de vrouw in de kerk. Daarbij komt het groeiend besef, dat veel van wat tot nu toe werd gezifen als behorend tot de natuur van de vrouw nu wordt be schouwd als iets dat de vrouwen door de samenle ving is opgedrongen. Tot redactrice van het bis domblad Den Bosch is per 1 juni benoemd mevrouw Ly- dia Janssen (24) uit Emmel- oord, maar geboortig uit Roosendaal. Zij werkte bij het Dagblad van het Oosten en De Stem en sloot onlangs haar rechtenstudie af aan de Erasmusuniversiteit te Rotter dam. Als vertegenwoordigster van de katholieke studenten in het bisdom Rotterdam is zij lid geweest van de Dioce sane Pastorale Raad Rotter dam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11