Bokassa's ambassadeur bevestigt kindermoord ederland bezorgd over houding Esso en Chevron llnnemarie Renger SPD-kandidate Bondspresidentschap 3/[artens: meer steun Vlaanderen verwacht E LONDEN STUURT AFGEZANT NAAR RHODESIË GEEN LAST VAN ALCOHOL Nederland houdt zinloze resolutie rijke landen tegen Nog weinig kans op gedwongen besparing BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG23 ME11979 PAGINA? een jres, m de IRIJS-KIGALI (AFP-Reuter) Het latshoofd van de Centraalafrikaanse publiek, keizer Bokassa I is giste- het nauw gebracht door zijn ibassadeur in Parijs, generaal Syl- stre Bangui, die de juistheid heeft estigd van een rapport van Am ity International over een massa- jord op schoolkinderen in de Cen- alafrikaanse Republiek. Bangui eft zijn functie opgegeven en poli- siel gevraagd. jl de ambassadeur in Parijs een schuldigende vinger uitstak naar had deze het moeilijk op de [Conferentie van Frankrijk en de nstalige landen in Afrika te Kiga- de hoofdstad van Ruanda. Presi- nt Valery Giscard d'Estaing die in erleden herhaaldelijk was gaan in het rijk van Bokassa, ver een persoonlijke ontmoeting de voormalige sergeant uit het anse leger die zich twee jaar gele- zelf de Keizerskroon op het ofd plaatste. idat Bokassa in eerste aanleg had [zekerd dat het rapport van Am nesty International geheel onwaar was. zei hij dinsdag in Kigali dat er geen kinderen waren gedood, maar ..volwassen jongeren" Volgens hem waren in januari bij ongeregeldheden ..slechts 13 doden gevallen". Over het aantal slachtoffers dat vorige maand was gevallen het rapport van Am nesty handelde over dat geval kon hij niets zeggen. Op zijn verzoek be sloot de Frans-Afrikaanse conferentie een commissie van onderzoek naar Bangui te sturen, bestaande uit verte genwoordigers van Ivoorkust. Togo, Ruanda, Senegal en Liberia. President Giscard ^ei over deze commissie, dat zijn land „alle conclusies zal trekken die de commissie zal aanbevelen". Vol gens persberichten zou Frankrijk overwegen alle hulp aan Bokassa te staken als het rapport ongunstig voor de keizer uitvalt. Amnesty International had in haar rapport meegedeeld, dat veiligheid stroepen van de Centraalafrikaanse republiek vorige maand in de hoofd stad Bangui 50 tot 100 kinderen tus sen de 8 en de 16 jaar hadden ge dood. Ambassadeur Bangui verklaarde gisteren dat volgens zijn zegslieden, onder wie een lid van de keizerlijke garde, dit jaar ongeveer 100 kinderen in zijn land waren gedood. Dat was in januari en in april gebeurd. Aanlei ding was de verplichting voor school kinderen om uniformen te dragen die vervaardigd waren in een onderne ming die eigendom is van Bokassa. Terwijl de kinderen een protestoptocht hielden, waren troepen tegen hen in actie gekomen De jeugdige demon stranten waren opgepakt en in militai re vrachtauto's gegooid. Daar waren zij met gummistokken geslagen. Dege nen die protesteerden of te veel praat ten werden gedood met een hoofd schot. De overblijvenden waren in de Mgaragba-gevangenis in veel te kleine cellen opgesloten, zodat er velen stik ten. De lijken van de kinderen waren voor zover mogelijk in zakken gestopt en 's nachts op een begraafplaats door militairen begraven, die eerst de be waker hadden weggejaagd. Bevrijd na gijzeling De 24-jarige Wendy Lawrence omhelst Loyce Jacobs. Beide vrou wen behoorden tot de zes gegijzelden, die in een hotel in Portland door een gewapende man gevangen werden gehouden Wendy kwam kort na Loyce vrij, maar de man houdt nog steeds twee gijzeling an onze correspondent Amié van Vree) 0NN Na de vergeefse poging om een 'meenschappelijke kandidaat van de re- van ringspartijen SPD en FDP voor het pre- dentschap van de Bondsrepubliek te vin- geëindigd is met een pijnlijke weigering van de geleerde Karl Friedrich von Weiszacker, heeft de SPD gisteren be sloten toch met een eigen kandidaat aan de verkiezingen, die vandaag worden ge houden, deel te nemen. Het is de 59-jarige Annemarie Renger (SPD) van 1972 tot 1976 de eerste vrouwelijke voorzitter van de Bondsdag en op dit ogenblik plaatsver vangend voorzitter van deze Duitse Twee de Kamer. Mevrouw Renger heeft zich ter beschik king gesteld omdat naar haar mening de betekenis en de waarde van het hoogste ambt eisen dat de kiesmannen een duide lijk alternatief hebben bij hun keuze, zoals tot nu toe altijd het geval is geweest. Het komt voor haar niet in eerste instantie op de vermeende of feitelijke kans van de be treffende kandidaat aan. Bij de verkiezing van vandaag liggen de kaarten het gun stigst voor Karl Carstens aangezien CDU en CSU de absolute meerderheid in de na tionale vergadering hebben. BONN De FDP heeft na uitvoerig over leg besloten geen eigen kandidaat te stel len, maar evenmin Carstens (CDU) of Ren ger (SPD) te ondersteunen. Watertekort in Benidorm BENIDORM Vakantiegan gers die het Spaanse Beni dorm hebben uitgekozen, moeten er rekening mee hou den dat 's avonds om zeven uur de waterleiding wordt afgesloten en gedurende twaalf uur niets zal leveren. Het gemeentebestuur wil het gebeurde van vorig jaar voor komen, toen de levering tot twee uur per dag beperkt moest worden en de Spaanse marine water moest pompen uit tankschepen voor de kust. Politieman in Spanje bij aanslag gedood MADRID Reuter) Stads- guerrillastrijders hebben gis teren in de Spaanse stad Sa- badell een politieman dood geschoten. De moord had plaats enkele uren nadat in Madrid politie-agenten aan een dergelijke aanslag waren ontsnapt. Volgens de politie werd de 28-jarige agent in het hoofd geraakt door schoten, die uit een rijdende auto werden af gevuurd. Hij overleed enige tijd later in een ziekenhuis Gisterochtend is er, eveneens vanuit een rijdende auto, ge schoten op een politiewagen in Madrid. Hierbij werd nie mand gewond. [elgische premier naar Den Haag BV atie er' IUSSEL „In het jongste rieden zou ik wel wat :er steun van Nederland or de Vlaamse gemeen- hap gewenst hebben. Dat u nuttig geweest zijn. Maar i heeft Vlaanderen eigen Plitieke en culturele orga- n gekregen. Het enige pro- eem waar we nu nog mee iten, is wat we voor de ,r_~" hmingen in de 19 gemeen- Ivan Brussel tot stand men brengen". t 2 fri lei rr it zegt de Belgische premier Ifried Martens die aan- lande vrijdag met zijn mi jter van buitenlandse zaken iry Simonet een (eerste) :oek aan premier Van Agt minister Van der Klaauw illen brengen. In een ge- y rek met Nederlandse jour- ^4 listen in Brussel liet de Igische premier blijken dat *s5 kwestie, van de zogenaam- waterverdragen een van weinig hete hangijzers is de overigens uitstekende ficiële Nederlands-Belgische trekkingen. Met name de len willen betere voorwaar- !n voor de toelevering van nkwater aan Nederland. Belgische eerste minister ben geboren tussen Gent Watervliet, op een tiental lometers van de Nederland- A grens") is naar zijn zeggen n groot vriend van ons nd. „Ik ken Nederland ook in een fietstocht die ik er ins gemaakt heb. Ik volg de ederlandse media: lees een intal Nederlandse kranten weekbladen en het taalge- ik van mijn kinderen is eïnvloed door de Nederland televisie", aldus Martens in ;n gesprek. Van Agt vindt hij iel te bescheiden. „Van Agt ie ik al verscheidene keren ontmoet heb, heeft in duidelijke profilering ge- 24Q even aan de Europese chris ten-democratie. Ik heb hem gadegeslagen als vice-minis ter-president naast Den Uyl en ik heb het boek gelezen dat Van Tijn geschreven heeft over de laatste Neder landse kabinetsformatie. Uit dat alles is me gebleken dat Van Agt veel te bescheiden is 'als hij zijn leermeesters zoekt in het buitenland en in Bel gië", aldus Martens. Benelux Een onderwerp dat Martens en Simonet in Den Haag ze ker ter sprake zullen brengen is de Benelux-samenwerking. Martens voelt niets voor Be- nelux-overleg op vaste tijden, bijvoorbeeld aan de voora vond van Europese topconfe renties. Hij is niet voor coör dinatie van de politiek van kleine landen in de Europese Gemeenschap omdat zoiets zou leiden tot „frontvorming" binnen de Europese samen werking. Martens merkt nog op dat er in het Waalse landsgedeelte van België een zekere afkeer bestaat tegen de Benelux, maar die zal afnemen „zodra we onze staatsproblemen ge regeld hebben". Dat „orde op zaken stellen" noemde Mar tens overigens een zware voorwaarde voor de Belgische contacten met andere landen. Over de nu reeds ontstane speculatie dat ook deze Belgi sche regering het niet lang zal maken, zegt Martens al leen: kabinetten waarvan een snelle val voorspeld wordt le ven vaak het langst. Maar ik onderschat de risico's niet. De frustaties die deze regering svorming heeft opgeleverd, zijn nog niet verdwenen. Hij geeft zichzelf iets meer dan vijftig procent kans dat hij uit de huidige Belgische staat sproblemen komt. Uitdehand 'i\*> gelopen Landbouwer Hjai- mar Dahlberg kijkt vertoornd naar Rune Lindqvist (geheel rechts), hoofd van de brandbrigade van Varnhem bij Go- tenburg in Zwe den Met reden want Dahlbergs huis en dat van 21 anderen brand den in een uur tijd af toen de brigade te hulp was geroepen bij het in brand ste ken van een oude koeienstal. Door sterke wind ver spreidde het vuur zich over de na bijgelegen houten huizen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, dinsdag Groot-Brittannië wil de Rhodesische regering-Muzorewa wel erkennen, maar zal toch eerst de buurlanden van Rho- desië daarover raadplegen. Minister van Bui tenlandse Zaken Lord Carrington stuurt een politieke afgevaardigde naar Afrika om er te overleggen met de zogeheten frontlijn-presi denten. Londen hoopt de Afrikaanse opinie gunstig te kunnen beïnvloeden voor het begin van de Gemenebest-conferentie, eind juli in Lusaka. Er zal ook een hoge Britse diplomaat naar Salisbury vertrekken om daar als reizende ambassadeur nauwe relaties aan te knopen met de regering van bisschop Muzorewa. De Britse afgezant moet geregeld in Londen ver slag uitbrengen over de Rhodesische situatie. Deze Britse beslissing komt in feite neer op een geleidelijke normalisering van de betrek kingen met Rhodesié, dat na verloop van tijd niet meer beschouwd zal worden als een op standige kolonie. Daarna hebben ook de eco nomische sancties geen zin meer. LE ALANS Alleen dankzij zijn buiten gewoon hoge weer stand" was een 74-ja- rige oude man nog in staat om voor de rechtbank te verschij nen. aldus een rech ter in de Franse stad Le Mans. De man was met een algemeen als dodelijk geldende dosis van 5.22 promille alcohol in zijn bloed op zijn brommer door de po litie aangehouden Hij werd tot drie drie maanden voor waardelijk veroor deeld. Volgens de po litie had de man zelfs vrijwel normaal gereden en kon hij na zijn arrestatie vrijwel recht lopen. MANILLA (ANP) Nederland heeft de andere industrielan den ervan kunnen weerhouden in Manilla een zinloos resolu- tievoorstel in te dienen tegenover de vérgaande eisen van de ontwikkelingslanden op het gebied van herstructurering van de industrieën. Nederland voelt evenmin als de andere indus trielanden iets voor de eisen die de ontwikkelingslanden stel len om een soort waakhondcomité in te stellen, dat de gang van zaken in de westerse industrieën nauwlettend volgt en dat zou kunnen signaleren welke bedrijfstakken eigenlijk be ter naar de ontwikkelingslanden kunnen worden overge plaatst. Maar Nederland wilde liever helemaal geen resolutie dan het tactloze voorstel, waarbij de industrielanden niet verder willen gaan dan voort te gaan met de inkrimping van bedrijfstakken die het niet langer kunnen bolwerken. Het zit de ontwikkelingslanden niet erg mee op de vijfde we reldhandelsconferentie in Manilla. Er is op een aantal belang rijke punten een onderling verschil van mening waardoor hun optreden als eenheid schade lijdt. De ontwikkelingslanden zijn het bijv. niet eens over de herstructurering van de internatio nale scheepvaart. Veel ontwikkelingslanden willen een eind maken aan de praktijk van de „goedkope vlaggen", die de ontwikkeling van eigen koopvaardijvloten belemmert, maar er zijn ontwikkelingslanden die juist welvaren bij de praktijk van de goekope vlaggen. Deze onderlinge verdeeldheid, die volgens Nederlandse waar nemers duidelijker aan het licht treedt dan op vorige confe renties, is echter niet de grootste tegenslag voor de Derde We reld. De grootste teleurstelling is dat zij voor hun wensen geen of nauwelijks gehoor vinden bij de rijke industrielanden. Dat bleek gisteren weer, toen de ontwikkelingslanden met een voorstel kwamen over de manier waarop het Internationale Monetaire Fonds de landen met betalingsbalansproblemen helpt. Aan die hulp kortlopende kredieten tegen gunstige voorwaarden verbindt het IMF strenge voorwaarden voor het te voeren economisch en financieel beleid, hetgeen door de arme landen als bevoogding wordt ervaren. Ook staan de rijke landen afwijzend tegenover de herstructu rering van de industrie, de herverdeling van het vervoer van massagoed, op zodanige wijze dat de Derde Wereld een even redig deel van de scheepvaart in handen krijgt, en ook tegen over het bindend maken van een code voof de overdracht van technische kennis. Van de zijde van de Verenigde Staten is geen enkel initiatief te verwachten in de richting van de Der de Wereld. Vietnam bouwt voor vluchtelingen boten WASHINGTON (Reuter) Charles Freeman, adjunct- coördinator voor vluchtelin genzaken van de Verenigde Staten, heeft gisteren ver klaard, dat Vietnam een scheepsbouwindustrie heeft opgezet met het specifieke doel vluchtelingen het land te helpen verlaten. „Deze hernieuwde officiële aanmoediging van afvaarten zou de snelle groei van het aantal vluchtelingen kunnen verklaren", zei Freeman tegen de subcommissie voor Aziati sche en Paeifische Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Hij voegde eraan toe dat on danks beweringen van het te gendeel, de Vietnamese over heid een nog groter vluchte lingenprobleem in Zuidoost- Azië schept, dan al bestond. „Het is duidelijk dat de Viet namese overheid haar politiek van geleidelijk vertrek van degenen die zij niet meer wenselijk voor de Vietnamese samenleving acht, heeft uitge breid", aldus Freeman. Hij schatte dat het aantal vluchtelingen uit verschillende landen in Zuidoost-Azië thans bijna 300.000 groot was. Daar bij sloot hij niet in de onbe kende duizenden die op zee zijn omgekomen of niet gere gistreerd zijn door de Vere nigde Naties. 'EGENS KORTING OP OLIELEVERING 'ARIJS De Nederlandse rege- 1 ig maakt zich ernstig zorgen er het gedrag van de Ameri- nse oliemaatschappijen Esso Chevron. Deze leveren tien ijftien procent minder ruwe lie aan ons land dan waartoe volgens contract verplicht Daarbij beroepen ze zich „force majeure", omdat ze lf vanuit Saoedi-Arabië aan- nlijk minder olie krijgen, folgens een lid van de Nedcr- dse delegatie op de conferen- van het internationaal ener- agentschap in Parijs loopt land het gevaar van een te- rt op de binnenlandse markt. uister Van Aardenne (Economische Zaken) wijdt de houding van Esso en Chevron grotendeels aan de beleidsmaa tregelen van de Amerikaanse regering. Begin dit jaar, toen de prijzen op de zo genaamde vrije markt scherp begonnen te stijgen, deed de Amerikaanse minister van energie, James Schlesinger, een drin gend beroep op de Amerikaanse oliereu zen niet meer op deze markt te kopen, om zo de druk wat van de ketel te ha len. De concerns volgden dit advies (lees: bevel) op en kwamen daardoor met te korten te zitten. „Die smeren ze uit over hun afnemers en daar zijn wij er een van", aldus Van Aardenne. De Nederlandse bewindsman vond het daarom nodig dit punt op de ministers conferentie van het I.E.A. aan de orde te stellen. „Ik wil de aandacht voor het feit dat maatregelen van één lidstaat de aan- voersituatie in andere lidstaten kunnen beïnvloeden". Overigens is Nederland er wel van door drongen dat de internationale olieindus trie ook zonder inmenging van een rege ring, soms wegen bewandelt die niet in overeenstemming zijn met een rechtvaar dige verdeling van ruwe olie over hun afnemers. „Voor een klein land als het onze is daar heel weinig tegen te doen", aldus Van Aardenne. Den Haag heeft ondervonden hoe moei lijk het is invloed uit te oefenen op het beleid van de grote oliemaatschappijen. Helemaal machteloos is Den Haag overi gens niet, omdat altijd nog een beschik king kan worden uitgevaardigd, waarbij een deel van de Nederlandse voorraden van de betrokken maatschappijen ver plicht op de binnenlandse markt zou moeten worden afgezet. „Maar het spreekt vanzelf dat ze zoiets pas in uiter ste noodzaak zouden doen", aldus een lid van de Nederlandse delegatie. De Amerikaanse minister van energie. James Schlesinger tijdens een persconferentie na afloop van het tweedaagse beraad van ener gieministers in Parijs. PARIJS Tenzij daartoe in internationaal verband wordt besloten, voelt de Nederlandse regering er weinig voor een energiebesparing af te dwingen via wettelijke maatregelen. Dit stelde minister Van Aardenne (Economische Zaken) giste ren in Parijs na afloop van de ministersconferentie van het Internationaal Energie Agentschap. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zulke maatregelen betrek kelijk zinloos zijn, „als de mensen niet geloven dat er be spaard moet worden". Een bewijs voor zijn stelling noemde hij het te weinig naleven van de maximum snelheden voor automobilisten". Daaruit blijkt naar zijn mening de onmoge lijkheid om de bevolking te dwingen. „Je kunt nu eenmaal niet achter elke burger een politieagent zetten". Een autoloze zondag houdt volgens hem het risico in van het duperen van de horeca. Van Aardenne hecht daarom zoveel gewicht aan de afspraak van de I.E.A.-landen om veel meer te gaan doen aan voor lichting. Een belangrijk onderdeel daarvan is het uitroepen van oktober tot de maand van besparing. In alle lidstaten zal dan een intensieve voorlichtingscampagne gevoerd worden. In de Nederlandse delegatie viel overigens te beluisteren dat de Nederlandse regering nog een andere reden heeft om voor lopig dwangmaatregelen achterwege te laten. En die reden is dat de regering er niets voor voelt te gaan bezuinigen ten be hoeve van andere landen. Immers als Nederland minder een beroep zou doen op de internationale oliemarkt, is er zoveel te meer voor landen, die minder bezuinigen. Met andere woorden: zolang West-Duitsland en België geen verplichting opleggen, doet Nederland dat ook niet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7