Bewonersoverleg geeft mensen wezenlijke inbreng bij totstandkoming van plannen Deelnemen aan bewoners overleg geeft nergens recht op Bijeenkomsten voor bewoners overleg op 13 en 14 juni T oewijzingscriteria van gemeente Oegstgeest Antwoordbon In Haaswijk komen 1250 woningen in 8 a 10 jaar Infocentrum nb Bouwfonds Nederlandse Gemeenten LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 ME11979 PAGINA Bouwen op maat van de mens is de maatschappelijke doelstelling van net Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Als een van de middelen om te bereiken dat de mensen zo goed mogelijk wonen, betrekt het Bouw fonds de toekomstige bewoners bij het tot stand komen van de woning en de woonomgeving. Een nieuwe vorm van inspraak van het Bouw fonds is het bewonersoverleg. Inspraak is. evenals participatie, een term waarover de meningen uiteenlopen. In de praktijk is gebleken, dat inspraak best verder kan gaan dan alternatievenlijsten waarmee gekozen kan worden uit verschillende inde lingen en uitvoeringen, maar ook dat volle dige inspraak (nog) geen haalbare kaart is. Daarom heeft het Bouwfonds een nieuwe vbrm van inspraak in het leven geroepen: het bewonersoverleg. Met dit overleg wordt toe komstige bewoners de mogelijkheid gege ven om hun wensen voor de woning en woonomgeving kenbaar te maken voordat de definitieve ontweroen ziin aemaakt Het Bouwfonds-bewonersoverleg is ontwik keld door de afdeling Planontwikkeling van deze instelling. Het overleg start met een tentoonstelling. Door middel van een dia- bandpresentatie en op panelen aange brachte voorbeelden van het wonen, wordt de bezoekers informatie gegeven over het plangebied en het bewonersoveleg. Deelne mers aan het bewonersoverleg krijgen aller eerst te maken met een woonwensenonder- zoek In een enquêteformulier noteren zij hun woonwensen. Het Bouwfonds maakt van al deze wensen een eisenprogramma. Dit programma gaat naar de architecten en de stedebouwkundige, die aan de hand daarvan én op basis van de eisen die voortvloeien uit onder meer het bestemmingsplan, hun eer ste ontwerpvoorstellen maken. De volgende stap zijn de presentatie en de bespreking van deze ontwerpvoorstellen met de deelnemers aan het overleg. Met de op merkingen van de deelnemers over de voor lopige ontwerpen wordt zoveel mogelijk re kening gehouden bij het opstellen van de de finitieve ontwerpen Bij de presentatie van deze ontwerpen wordt een verantwoording gegeven voor wel en niet gerealiseerde wen sen. Het ligt voor de hand, dat niet met alle individuele wensen rekening kan worden ge houden. De ontwerpers kunnen alleen een aantal verschillende woningen ontwerpen. Hieruit kan de toekomstige bewoner een wo ning kiezen die het meest aansluit bij zijn persoonlijke wensen, maar waarin niet al zijn persoonlijke wensen 2ijn gerealiseerd. De toewijzing van de woningen aan de ko pers volgt hierna. Getracht wordt ieder een type woning aan te bieden dat zo goed mogelijk aansluit bij de gegeven wensen. Het tijdstip van de woningtoewijzing wordt zoda nig gekozen dat het nog mogelijk is om een aantal specifieke wensen in de woning ge realiseerd te krijgen. Deze specifieke wensen staan op een alternatievenlijst. Tenslotte zal het mogelijk zijn een inbreng te hebben in de detaillering van de woonomge ving Men moet hierbij denken aan bijvoor beeld beplanting en speelmoqelijkheid voor kinderen Het bouwfonds meent met dit bewonersover leg toekomstige bewoners een wezenlijke in breng te geven bij het tot stand komen van de plannen voor een woningbouwproject Het beschouwt deze methode om de mensen bij de plannen te betrekken van grote bete kenis en ziet het als een reële mogelijkheid om de inbreng van toekomstige bewoners bij een bouwplan te realiseren. L)e toewijzing van de woningen van deelplan I zal omstreeks eind 1979, begin 1980 ge schieden Als men niet voor deelplan I in aanmerking komt. wil dat niet zeggen, dat men ook geen kans meer heeft voor vol gende deelplannen. Volgens de gegevens staan thans reeds zo n 2000 belangstellen den voor een woning in Haaswijk genoteerd Overigens niet allen in de categorie die vol gens de criteria het eerst aan bod komt. Het bewonersoverleg start met een tentoonstelling. Door middel van een dia- bandpresentatie en op panelen aangebrachte voorbeelden van het wonen, wordt de bezoekers informatie gegeven over het plangebied. Het bestemmingsplan Haaswijk in Oegstgeest gaat uit van de bouw van 1250 wo ningen. Daarnaast omvat het plan een klein centrum met een beperkte mogelijk heid voor de bouw van een aantal winkels. De realisering van het plan Haaswijk zal zich uitstrekkén over een periode van 8 a 10 jaar. De te bouwen 1250 woningen zijn onderver deeld in circa 350 woningwetwoningen. 700 pr'emiewoningen en 200 ongesubsidieerde woningen. De gemeente zelf houdt de be schikking over circa 200 kavels bouwterrein De woningwetwoningen zullen worden ge bouwd door toegelaten instellingen, waaron der de woningbouwvereniging Buitenlust. De resterende 700 woninaen zullen worden verkocht door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Een artikel elders op deze pa gina vermeldt de huisvestingscriteria waar van zal worden uitgegaan bij de toewijzing Deelnemers aan het bewonersoverleg kunnen aan deze deelname geen rechten ontlenen op toewijzing van een woning. Het feit bij voorbeeld, dat men zich uitspreekt voor een bepaald type woning, houdt niet in dat men daarvoor, of voor welke andere woning in Haaswijk ook, in aanmerking komt. Het woonwensenonderzoek in het kader van het bewonersoverleg is niets meer, maar ook niets minder, dan een middel tot de beeldvorming van de behoeften van de gemiddelde belangstellende voor een woning. Diegenen die zich afvragen of het in hun si tuatie nut heeft deel te nemen aan het bewo nersoverleg, wordt aangeraden de toewij zingscriteria van de gemeente Oegstgeest te lezen. Aan deze criteria, elders op deze pa gina vermeld, kan men toetsen hoe groot in principe de kans is voor een woning in Haas wijk in aanmerking te komen en of het, in verband daarmee, zin heeft aan het bewo nersoverleg deel te nemen Van de criteria die de gemeente voor de toewijzing van de woningen hanteert, gaat een beperkende werking uit. Niet deelnemen aan het bewonersoverleg houdt overigens niet in, dat men zich de kans laat ontaaan voor een woning in Haas wijk in aanmerking te komen. Vóórdat de woningen zullen worden toegewezen, komt er namelijk nog een oproep zich aan te mel den als men in een woning is geïnteresseerd. Het is van groot belang, dat met de woningen die worden gebouwd in het plan Haaswijk, in de eerste plaats kan worden voorzien in de behoefte aan woonruimte van de eigen bewoners. Derhalve worden door het gemeentebestuur bij de toewijzing van woningen zeer con crete regels in acht genomen. Wat betreft de toewijzing van woningwetwoningen aan gegadigden, berust de toewijzing bij de woningbouwvereniging Buitenlust onder goedkeuring van het gemeentebestuur. De toewijzing van premie(koop)woningen aan gegadigden is een aangelegenheid van het gemeentebestuur, dat bij het bepalen van de volgorde van toewijzing een aantal regels in acht neemt. Met betrekking tot de toewijzing van de premiekoopwoningen wor den in volgorde van urgentie de volgende rubrieken onder scheiden: Voor de ontwikkeling en de realisering van de woningen in de deel gebieden II en III (vlekken C t/m F) van het bestemmingsplan Haas wijk in Oegstgeest zal een bepaalde vorm van bewonersoverleg wor den toegepast. Hiertoe hebben het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en het gemeentebestuur van Oegstgeest besloten. De aard van het bewonersoverleg en de wijze waarop dit gestalte krijgt, wor den elders op deze pagina uit de doeken gedaan. Het overleg richt zich specifiek op de toekomstige bewoners van de woningen in de koopsector. Op woensdag 13 en donderdag 14 juni a.s. worden bijeenkomsten in het Gemeentecen trum aan de Lijtweg gehouden. Wie belang stelling heeft voor de woningbouw in de deelgebieden II en III van het plan Haaswijk en bovendien aan dit bewonersoverleg wil deelnemen wordt verzocht de op deze pa gina afgedrukte aanmeldingsbon in te vul len, uit te knippen en op te sturen aan het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Nas- sauplein 131 te Den Haag. Zij die reeds bij het Bouwfonds genoteerd zijn als belangstellenden voor een woning in Haaswijk, hoeven dit niet te doen. Zij zijn in middels door middel van een persoonlijk schrijven uitgenodigd voor een bezoek aan de bewonersoverlegbijeenkomsten. De aan melding voor de deelname aan het bewoners overleg eindigt op 31 mei 1979. Als men zich door middel van deze coupon aanmeldt voor deelname aan het bewonersoverleg ontvangt men een persoonlijke uitnodiging waarin de tijdstippen van bezoek zijn vermeld van de woningen aan de verschillende cate gorieën belangstellenden Eind van dit jaar. begin 1980 wordt deelge bied I (vlekken A en B) van het bestemmings plan Haaswijk in aanbouw genomen. Het programma gaat uit van de bouw van 163 woningen in dit gebied. In werkelijkheid kan dit aantal iets afwijken. De woningen zijn on derverdeeld in 35 ongesubsidieerde wonin gen voor de gemeente Oegstgeest. 26 onge subsidieerde koopwoningen voor het Bouw fonds. 54 premiekoopwoningen voor het Bouwfonds en 48 woningwetwoningen voor de woningbouwvereniging. De verkoop van de daarvoor in aanmerking komende wonin gen start voorjaar 1980. Deelgebied I kon, gezien de snelheid waar mee aan de ontwikkeling ervan moest wor den gewerkt, niet worden opgenomen in het bewonersoverleg. Dit deelgebied is afge stemd op de gemiddelde behoeften in het westelijk deel van het land, zoals die naar vo ren zijn gekomen uit diverse vormen van be wonersoverleg. Voor de woningen in deelge bied I hebben normale toewijzing en verkoop plaats volgens de toewijzingsnormen van de gemeente Oegstgeest. Het bewonersoverleg zal wel worden toege past op de 166 en 167 woningen die ge bouwd zullen worden in respectievelijk het deelgebied II en het deelgebied III van het plan Haaswijk. Dit overleg zal zich specifiek richten op de woningen in de koopsector. Het gaat om woningen die nog volledig ont wikkeld moeten worden. Die ontwikkeling gebeurt dus mede op basis van de wensen en ideeën die naar voren zul len worden gebracht door de deelnemers aan het bewonersoverleg. Deze woningen zullen pas eind 1981 verkocht worden. Ze zullen voor bewoning gereed komen tussen eind 1982 en eind 1983. De onderverdeling van de woningen in de i II en III is als volgt: II: 8 ongesubsidieerde woningen voor de gemeente, 39 ongesubsidieerde koopwo ningen voor het Bouwfonds, 79 premie koopwoningen voor het Bouwfonds en 40 woningwetwoningen voor de woning bouwvereniging (totaal 166): III: 12 ongesudsidieerde woningen voor de gemeente, 16 premiewoningen voor de gemeente, 35 ongesubsidieerde koopwo ningen voor het Bouwfonds. 68 premie koopwoningen voor het Bouwfonds en 36 woningwetwoningen voor de woning bouwvereniging (totaal 167). In de periode na 1981 zullen de resterende 750 van de in totaal 1250 woningen in Haas wijk geleidelijk worden verkocht, respec tievelijk verhuurd. A. Oegstgeester ingezetenen die 1. een woningwetwoning achterlaten. 2. een premiehuurwoning achterlaten waar van de huur ligt beneden de jaarlijks door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vast te stellen huur- prijsgrens; 3. een andere huurwoning achterlaten; 4 ten minste 5 jaar in Oegstgeest woonach tig zijn of zijn geweest en geen woning achterlaten; 5. alle overigen. B. Niet ingezetenen, economisch en/of sociaal gebonden aan Oegstgeest C. Ingezetenen van een gemeente, gelegen binnen de Leidse regio. Toewijzing in dezelfde volgorde als onder D. Niet ingezetenen van de onder C bedoelde gemeenten, werkzaam binnen de Leidse regio. Tot de binnen de Leidse regio gelegen gemeenten worden gerekend: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. E. Alle overigen. Ten aanzien van de categorieën C, D en E moet worden opgemerkt dat gegadigden die hieronder vallen, er rekening mee moeten houden dat zij voorlopig niet aan bod zullen komen, zeker niet bij de pre miewoningen. Voorts moet worden opgemerkt dat de gemeente te zijner tijd nadere eisen kan stellen met betrekking tot de hoogte van de inkomens, de relatie tussen gezins grootte en woninggrootte, en verkoopre- gulerende bepalingen (anti-speculatiebe- dingen). Naam: Adres: 1Ik heb (nog steeds) belangstelling voor een woning in plan Haaswijk te Oegstgeest en wens als zodanig genoteerd te blijven in de aoministratie. ja/Nee Woonplaats:2. Ik zal gebruik maken van de mogelijkheid deel te nemen aan bewonersovei"ieg. Ja/Nee (privé)(zaak) Als u zich opgeeft deel te nemen aan het bewonersoverleg ontvangt u een uitnodiging met juiste plaats, datum en tijdstip. Na beantwoording deze coupon voor 31 mei a.s. in gefrankeerde enveloppe zenden aan Postbus 85831 2508 CM DEN HAAG

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18