Oranje overtreft zichzelf Eerste zege Zwitserland Vanillevla hele liter tijdelijk West Duitsland wint van Ierland LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 23 ME11979 PAGINA 15 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIDI1U1H BLESSURE PETURSSON NIET VAN ERNSTIGE AARD DUBLIN - Het Westduitse voetbalelftal heeft gistera vond de vriendschappelijke wedstrijd tegen Ierland met 3-1 gewonnen. In de eerste helft nam Ier land weliswaar de leiding door linkerspits Ryan, maar twee minuten later trok Karl- heinz Rummenigge de stand reeds recht. In de slotfase van de tweede helft scoorde West Duitsland nog tweemaal: dit door toedoen van de beide debutanten van VfB Stuttgart, Walter Kelsch en Dieter Hoe- Schotland heeft zich licht hersteld van de zware neder laag (3-0) tegen Wales in de eerste wedstrijd van de strijd om het Brits kampioenschap. In Glasgow versloeg Schot land, waar Celtic eerder deze week de nationale titel had veroverd, gisteravond Noord Ierland met 1-0 door een doelpunt van Graham in de tweede helft. Vanavond tref fen de teams van Engeland en Wales elkaar. IFK Norrköping heeft de ri ante positie aan kop van de Zweedse voetbalcompetitie gisteravond niet vast kunnen houden. De lijstaanvoerder verloor de uitwedstrijd tegen Oster Vaxjö met 2-0. Hierdoor konden liefst drie ploegen op gelijke hoogte ko men. Ook Halmstad BK (1-1 tegen IFK Göteborg), FF Mal- mö (1-1 tegen Halmia) en Elf- sborg (3-0 tegen Landskrona Boys) bezitten nu tien punten- uit zeven wedstrijden. Vooral in da eerste helft kreeg Oranje diverse kansen op een doelpunt Ma3r ook derft kopbal van Jchan Neeskens, zwaar op de huid gezeten door Cigt»n en Gallego, zou geendoe! treffen, Viltaverda houdt links Johnny Rep van daden (Van onze verslaggever) BERN Vaclav Jezek, de oefenmeester van Feyenoord, hoeft zich geen zorgen te maken. Weliswaar viel zijn troetelkindje Petur Petursson gisteravond al na een kwartier in de tweede helft van de interland tussen Zwitserland en IJsland (2-0) uit. maar van een ernstige blessure is geen sprake. Feyenoord kan daarom komend weekeinde volledig op Petursson reke nen. Zwitserland-IJsland, een duel uit groep 4 uit de voorronden om het Europees landenkampioenschap, dezelfde groep waar' Nederland ingedeeld is, was een vermakelijk duel. Zwitserland was in deze voorwedstrijd van Argentinië-Nederland uiteraard duidelijk de sterkste ploeg, maar desondanks was van een echt gevecht sprake omdat de IJslanders zichzelf overtroffen. Ondanks het acceptabele voetbal van de IJslanders ging de overwinning zoals te verwachten viel naar Zwitserland. Her- bert Hermann zorgde voor de rust voor 1-0. Na de pauze ver hoogde de debuterende Zappa voor de eindstand van 2-0. De stand in groep vier is nu: Ï.Nederland5401812-3 2. Polen430167-2 3. Oost Duitsland43 0167-5 4. Zwitserland5104 2 3-10 5. IJsland4 00401-10 Herbert Hermann (links) scoorde het eerste doelpunt voor Zwitserland tegen IJsland. Rechts verdediger Jon Petursson. Positieve balans na revanche- wedstrijd tegen Argentinië der aanvoering van aanvoerder Passarella. Tarantini en de verbluffend sterk spelende Ortiz liet Argentinië de ruim twintigduizend toeschouwers zien dat de ploeg niet per on geluk de regerend wereldkampioen is. Nederland kreeg in de eerste helft dan ook de beste kansen op succes. Kist, Neeskens en Peters waren erg dicht bij een doelpunt. Rep kreeg echter de beste mogelijkheid toen hij, in stelling gebracht door Jansen, de bal alleen maar voor het inschieten had omdat de Argentijnse doelman Fillol zich verkeek op de weg draaiende voorzet. Om onbegrij pelijke redenen miste Rep echter in die kansrijke positie. Geen succes hierdoor voor Nederland voor de rust. Ook niet voor Argentinië, dat net als Oranje eveneens mogelijkheden kreeg op het openen van de score. LuqUe en Ortiz misten echter, zoals ook Maradonna na een schitterende actie van de uitblinkende Órtiz verzuimde te doelpunten. Maradonna liep zich namelijk stuk op Pim Doesburg, die in de eerste helft bewees een waardig vervan ger van Piet Schrijvers te zijn. Slopend Na de hervatting zakte het allemaal wat weg. Weliswaar bleef het duel tussen Ne derland en Argentinië tot aan de laatste minuut boeien, maar desondanks werd het hoge peil van voor de pauze zelden meer bereikt. De slopende inspanningen, uitge voerd in een waanzinnig hoog tempo, eisten steeds nadrukkelijker hun tol. En ook de regelmatige wissels bij zowel Nederland als Argentinië haalden de vaart uit het spel. Was het Nederlands elftal voor de rust een tikkeltje sterker dan Argentinië, na de pau ze lag dat enigszins anders. Argentinië bleek te beschikken over een wat bredere basis, want daar waar Nederland bij elke wissel een stukje kwaliteit inleverde, bleef het team van Menotti gewoon op hetzelfde ni veau doordraaien. Het meest duidelijk bleek dat alles bij de wissel tussen Simon Taha- mata en René van de Kerkhof Vroeg in de tweede helft liet Tahamata zich vervangen omdat hij zich in de eerste vjfenveertig mi nuten volledig leeg had gespeeld. Zijn ver vanger acteerde op geen stukken na op het zelfde plan als Tahamata, waardoor het raf finement langzaam maar zeker uit de Ne derlandse aanvalsacties sloop. Echte kansen kreeg Oranje dan ook niet meer, hoewel Johan Neeskens nog één keer dicht bij een doelpunt was. Argentinië kreeg meer mogelijkheden. De onverzettelijkheid van Doesburg en het perfecte samenspel tussen libero Krol en voorstopper Stevens voorkwam echter dat wereldkampioen Ar gentinië Nederland opnieuw op de knieën kreeg. De al met al tot een ware gala-avond uitge groeide revanchewedstrijd kreeg uiteindelijk een spectaculair slot. De FIFA had bepaald dat bij een gelijke stand een serie van vijf strafschoppen mo^st uitmaken wie zich de winnaar kon noemen van de erewedstrijd. Twintig strafschoppen besloten uiteindelijk het boeiende voetbalavondje. Nadat René van de Kerkhof de tweede Nederlandse strafschop al gemist had, stopte Pim Does burg, nadat achtereenvolgens Oviedo, Met god, Passarella, Houseman, Rep, Barbas en Hovenkamp geen fout hadden gemaakt, de inzet van Olguin waardoor Nederland via Neeskens op 4-4 kwam. De tweede serie van vijf strafschoppen be gon spectaculair. Nadat Maradonna en Ste vens voor 5-5 zorgden, misten zowel Ardiles als de Feyenoorder Jan Peters. Gallego, Krol, Villaverde, Poortvliet en Tarantini hielden daarop het hoofd koel, waarop de Jan Peters (AZ '67) de twintigste strafschop mocht nemen. Het werd meteen de laatste, want de slappe inzet was een gemakkelijke prooi voor de Argentijnse doelman Fillol. Peters later: „Beroerd, dat juist ik moest missen. Weliswaar stond er niets op het spel, maar het groeide allemaal toch naar een climax toe en dan is het vervelend om bij zo'n strafschop te falen". ROB HARTOG Scheidrechter: Ramon Barreto Ruiz (Uruguay). Toeschouwers: 28.000. Nederland Doesburg; Jansen (Metgod), Krol, Stevens, Hovenkamp; Poortvliet, Neeskens, Jan Peters (AZ *67); Rep, Kist (Jan Pe ters, Feyenoord), Tahamata (René van de Kerk hof). Argentinië Fillol; Olguin, Pas sarella, Villaverda, Tarantini; Ardiles, Gallego, Ma radonna; Bertoni (Houseman), Luque (Barbas), Or tiz (Oviedo). L39 BERN Met gebogen hoofd liep Jantje Peters op het veld rond. Weliswaar werd de speler van AZ '67 goed opgevangen door de ande- j re uitverkorenen voor Oranje, maar dat verhinderde toch niet dat de tranen aan alle kanten uit zijn ooghoeken stroomden. Begrij pelijk, want nadat het zinderende voetbalgevecht tussen Nederland en Argentinië gisteravond in een doelpuntloos gelijkspel was geëin digd, moesten, zoals de FIFA tevo ren bepaald had, strafschoppen de beslissing brengen. Twintig stuks kwamen er tenslotte aan te pas om de winnaar aan te kunnen wij- 1 zen van de jubileumwedstrijd die de vijfenzeventigjarige FIFA in Bern organiseerde. De laatste strafschop werd genomen door Jan Peters, die zijn slappe inzet een gemakkelijke prooi zag worden voor de Argentijnse doelman Fil- I lol. „Jammer", sprak bondscoach Jan Zwart kruis later. „Maar niet onoverkomelijk. Be langrijker is dat we vanavond hebben laten zien dat we nog wel degelijk kunnen voet ballen. Er is niet alleen veel inzet getoond, maar er is ook nog goed gevoetbald. En dat is het grote winstpunt van dit duel. Natuur lijk had ik liever gewonnen, maar deson danks ben ik ruimschoots tevreden. De af gelopen dagen heb ik ernstige gesprekken gevoerd met de selectie. Die praatjes heb ben hun uitwerking niet gemist. Dit Neder lands elftal was niet het team dat ik eerder tegen West Duitsland, Italië en Polen aan het werk heb gezien. Dit was een elftal met karakter. En daar ben ik verschrikkelijk blij om. De weg is nog moeilijk en lang, maar na vanavond zie ik de toekomst toch weer vol vertrouwen tegemoet". Terechte uitspraken van Jan Zwartkruis, want het Nederlands elftal heeft zichzelf in de Zwitserse hoofdstad inderdaad overtrof fen. Aan de basis daarvan stonden de beide uitblinkende Ajacieden Ruud Krol en Simon Tahamata. Dat Krol in zijn recordwedstrijd - hij verbeterde de vierenzestig interlands van Puck van Heel- schitterde, was niet zo verwonderlijk, maar dat debutant Simon Tahamata uit kon groeien tot de beste man van het veld, was wel een hele verrassing. Zwartkruis opgetogen: „Simon heeft het ge weldig gedaan. Ik heb werkelijk een enorme bewondering voor het werk dat hij verzet heeft". Tahamata zelf, bescheiden als altijd: „Het ging wel lekker. Mede dank zij de rest van de ploeg. Ik werd veel en goed aange speeld, daardoor kon ik in mijn ritme ko men. Het was voor mij een fijne wedstrijd". Opstelling Van een echte revanche wedstrijd was in Bern eigenlijk helemaal geen sprake. In het fraaie Wankdorfstadion acteerden vooral aan Nederlandse kant maar enkele spelers die elf maanden geleden in Buenos Aires ook in de finale tegen Argentinië meede den: Krol, Jansen, Rep, Poortvliet en Nees kens. De rest van de formatie, die bonds coach Jan Zwartkruis ditmaal op het veld bracht, was er destijds niet bij. Pim Does burg zat in Argentinië op de bank, Hugo Hovenkamp bleef met een kapotte meniscus in Nederland achter, Jan Peters en Kees Kist bedankten reeds lang van tevoren voor de eer en het duo Huub Stevens-Si mon Tahamata was helemaal nog niet in beeld voor een plaats in de selectie van het Nederlands elftal. Cesar Luis Menotti, de Argentijnse bonds coach, wijzigde in vergelijking met Buenos Aires daarentegen niet zo heel erg veel. Slechts twee spelers, die er elf maanden ge leden niet bij waren, stonden nu wel op de grasmat. Dat waren Villaverde en Maradon na. De rest van Menotti's ploeg werkte ook mee aan het behalen van de wereldtitel. In Bern ontbrak Mario Kempes, de ster van het wereldkampioenschap in Argentinië. Hoewel hij toe had gezegd naar Bern te zul len komen en hoewel hij van zijn Spaanse werkgever Valencia ook toestemming kreeg, verscheen de man die Nederland in de fina le uiteindelijk de das omdeed niet. Tot ver driet van het publiek dat Kempes graag eens van dichtbij had willen aanschouwen, tot grote woede van Cesar Luis Menotti, die niet gewend is dat spelers uit zijn selectie afspraken niet nakomen. Ondanks de afwezigheid van Mario Kempes was de revanche wed strijd Nederland-Argen- tinië alleszins aantrekkelijk. In de eerste helft werd bij vlagen zelfs uitstekend ge voetbald. Van de Argentijnen was dat niet zo verwonderlijk omdat oefenmeester Me notti nu eenmaal de beschikking heeft over een in alle linies uitgebalanceerde ploeg, maar van het Nederlands elftal was dat een onverwachte meevaller. Na de trieste verto ningen tegen West Duitsland, Italië en Polen scoorde Oranje eindelijk weer eens een vol doende. Een hele dikke zelfs, want het was alleszins aanvaardbaar wat db volgelingen van Jan Zwartkruis gisteravond lieten zien. Inspiratie Kennelijk misten de kritische woorden van Zwartkruis hun uitwerking niet, want hoe wel de vertegenwoordigers van het sectie- bestuur betaald voetbal nogal wat moeite hadden met die kritiek, vormde het voor de selectie zelf een bron van inspiratie. Ne derland voetbalde goed. Verrassend goed zelfs. Niet alleen werd er hard gewerkt, maar bij vlagen was er zelfs te bespeuren dat er zo links en rechts toch nog wat kwaliteit op de Nederlandse voetbalvelden rond loopt. Argentinië beantwoordde die tegenstand van Oranje zoals het een echte wereldkampioen betaamt. Het ontbreken van Mario Kempes werd goed verwerkt, want ook zonder hem kwam Argentinië tot uitstekend voetbal. On- Ruud Krol bonds- ridder BERN Ruud Krol is be noemd tot rid der van de Ko ninklijke Neder landse Voetbal Bond. Vannacht heeft voorzitter Wim Meuleman de aanvoerder van Ajax en van het Nederlands elf tal deze versier selen tijdens een speciaal feestje opge speld. Krol werd geridderd omdat hij in de wedstrijd tegen Argentinië het record van Puck van Heel verbeterde. Ja renlang is Van Heel met vieren zestig interlands Nederlands re cordhouder ge weest. Debutant Simon Tahamata (links) speelde gisteravond met het Nederlands elftal tegen Argentinië een opmerkelijk sterke wedstrijd. Hier is de kleine Ajacied in fel duel gewikkeld met Jorge Olguin.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15