Dokterswoning ;eeft ruimte an ambtenaren Onvergetelijke gebeurtenis met de vreugde als middelpunt PSP op de bres voor de krakers Architectuur voor Leidse universiteit tentoongesteld EVERT CASTELEIN JUREERDE BRITSE ROLSTOELDANSKAMPIOENSCHAPPEN ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 22 MEI1979 PAGINA 5 „Onvergetelijk, wat een dag!", verzuchtte onverwoestbare Evert Castelein, toen hij zich gisteren - met documentatie - op de Apothekersdijk vervoegde om open kaart te spelen over de Wheelchair Dance Festival, een rolstoel evenement in 's werelds grootste balzaal, ergens in Londen. Ik kan me nauwelijks voorstellen wie er meer opzien baarde bij het binnenkomen in „Hammersmith Palais" in de kromming van Shepherd's Bush: de meer dan tweehonderdvi j ftig gehandicapte dansers en danseressen of stijlvolle Leidenaar Castelein, ook na het afscheid van zijn school enkele jaren terug nog immer kaarsrecht van lijf en leden. Hij zal ongetwijfeld een rijzige entree gemaakt hebben, zich bedienend van een monumentaal stemgeluid. Hoogstwaarschijnlijk ook, al heb ik hem niet gevraagd, zal zijn outfit bovenmatig kleurrijk zijn geweest, zoals gisteren (toen hij een opvouwbare rolstoel de trap opzeulde), bekroond met een lichtblauwe zijden sjaal met een paradijselijk effect. „Ongelooflijk, onvoorstelbaar inderdaad, grandioos zelfs", zo viel de heer Castelein met de stoel in huis. Nadien gaf hij een nadrukkelijke uiteenzetting van zijn belevenissen op die grootse festiviteit, de nationale Britse rolstoel- Dansmeester Castelein geeft een demonstratie van het rolstoeldansen danskampioenschappen in London W.6. „Al die invalide mensen. Je wist niet wat je zag: die souplesse, die overdracht in muzikaliteit wat een enorme training gevergd moet hebben. Je wordt er stil van, hoe mooi vloeiend is dat allemaal als die wielen draaien. Dat snap je niet, hè, zo'n machine die het lichaam bijna perfect vervangt" E. Castelein Esq. zat daar als official, als één van de juryleden, een geroutineerde Nederlander tussen een stel ervaren Britten. Castelein is lang niet onbekend met het rolstoeldansen. Daar weet men in het Nederlands Zeehospitium in Katwijk al een jaar of vier van mee te praten. Hij is zonder meer een bezield promotor van dit soort ballroomdansen op wieletjes. Daarom haalt men zelfs vanuit Engeland Evert naar dit bastion van een sociaal gebeuren dat ballroomdans heet. En laat hem verder maar schuiven als het op Novelty en Couple Dancing aankomt. Eén dag controlerend veldheer op een „slagveld" dat bezaaid was met glijdende patronen van gereden jive, tango, slow fox, een Gaelic waltz of St. Bernard's wals. Evert Castelein Esquire hoorde de klok slaan en wist bovendien waar de klepel hing. Helemaal volgens zijn eigen zeggen: „Big Ben in Londen slaat zeven zware slagen. Op Downingstreet 10, waar mrs. Margaret Thatcher haar hoofd nog vol nieuwe kabinetszorgen had, zijn de lichten uit. Toen arriveerden de eerste van de 23 teams uit geheel Engeland in de wereldstad. Op enkele centrale punten werden de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elkte morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244, u kunt dan naar toestel 18 vragen. meer dan veertig ambulancewagens door Rode Kruis-vrijwilligers opgevangen. Het verst vandaan kwamen de zeventig deelnemers uit het ruim 600 km verwijderde Falmouth in Cornwall. Die waren om middernacht vertrokken. Je moet maar wat voor je sport overhebben, nietwaar? Zo ging het op Hammersmith Palais aan, begeleid door motorpolitie met vaak loeiende sirene vanwege de onvoorstelbaar drukke ochtendspits". „Meer dan 250 dansers en danseresjes werden zorgvuldig op de stoep geplaatst,waarna de meesten zelf in staat waren - dankzij de gelijkvloers gemaakte ingang - met eigen handen of door accu's voortbewogen rolstoelen het grote danspaleis binnen te gaan voor het grote feest. Een geweldige verkleedpartij vond plaats. Met de hulp van helpers en helpsters waren binnen drie kwartier alle dames gekleed in groot avondtoilet en de heren in perfect geperste broek,wit, blauw of roze overhemd en vlmderdas". Evert weet, dat de dansvloer bijna 800 m2 groot was en glansde in het licht van 3000 gekleurde lampen .Daaroverheen kwam dan nog een keer het zilverwitte licht van tien schijnwerpers. Enthousiast publiek - voor een deel zelf gezeten in rolstoelen - en een fronsende jury op een groot draaiend toneel. Zo kon de strijd dan wel beginnen. Bijna nonstop,, met een lunchonderbreking, draaiden de teams hun dansen, „terwijl ook de paardansers de jury voor een moeilijke maar fijne taak stelden om de kampioenen van Engeland en de tweede en derde plaatsen vastte stellen". „Dansen in de rolstoel, kan dat nou echt?, vraagt iedereen zich af; of hebben jelui een gaatje in je hoofd dat vinden ze dan, hè, en dan wordt dat bekende gebaar gemaakt", aldus Castelein. „Nou, maar dansen in de rolstoel kan echt en heel heel mooi en met veel plezier. Dat hebben mijn vrouw en ik in Londen opnieuw kunnen vaststellen. De deelnemers, waarvan de jongste 8 jaar en de oudste 74 was, gaven ons daarvan een klinkend bewijs. Elke dans is bruikbaar". Er is dus volop genoten, in Hammersmith Palais, de uitgebreidste danstent die universeel te vinden is. Tot Everts grote verrassing waren er ook groepen „met de smurfen van Vader Abraham", „in een prima muzikale uitvoering, hetgeen beloond werd met een daverend applaus. Het was een Vader Abraham van vijf turven hoog met elf smurfen, dubbel gehandicapte jongelui van een jaar of tien. Vader Abraham leidde zijn smurfen in prachtige lijnen en .sierlijke cirkels rond door het „bos". Zingen hoefden de smurfen niet meer, want dat deed de geheel gevulde zaal eenstemmig, vanzelfsprekend in de Engelse versie van het smurfenlied". Het was me het dagje wel, voor de Casteleins uit Leiden, Holland. „De totale indruk was zo overweldigend, dat woorden hier volledig tekort schieten. Was dit alles kunst? Danstechniek? Vreugde? Mogen wij het op dit laatste houden? Zelf heb ik uren in de rolstoel gezeten om alles een keer uit te proberen, als ik het zo mag zeggen. Nou, ik heb nu de tango behoorlijk onder de knie in de rolstoel. Ik wil terzijde nog wel even kwijt, dat Eros op Piccadilly Circus in de steigers staat. Dit werkelijk terzijde. Maar we zijn nog even Londen ingeweest, met een bezoekje aan het allround warenhuis Harrods, het grootste van Europa, omdat je daar immers van alles kunt kopen. Maar niet waar, hoor. We wilden een stukje servies van Royal Albert, Lady Carlyle, k meenemen. Harrods had het niet. Wel een met zuiver goud bewerkt eetservies voor twaalf personen, voor de schappelijke prijs van slechts 54.105 Nederlandse guldens contant. Het bordje „sold", verkocht, stond er nog niet bij..." Ook daar word je stil van, om met Evert Castelein te spreken. NOORDWIJK Als er ooit een nieuw raad- buis komt, komen er in Noordwijk in ieder jeval een reeks monumentale herenhuizen ig. Vorige maand wilde het college van B. en W. de zolder van het raadhuis verbouwen [m daar de ambtenaren van ruimtelijke orde ring onder te brengen, die elders op de secre tarie in de knel kwamen te zitten. In feite bas de verbouwing een voorschot op de jaadhuisbouw, want in de totale opzet zou de [older de functie van kantine krijgen. meerderheid van de gemeenteraad voelde Ir weinig voor om geld voor dit doel beschik baar te stellen en op die manier met een pieuw draadje te worden gebonden aan een >ouwplan voor het raadhuis, waarover de zich nog niet heeft uitgesproken. Men bond dat het college eerst andere mogelijkhe den diende te bestuderen om in het ruimtege brek op de secretarie te voorzien. Het voorstel jverd daarom aangehouden. .en dergelijke mogelijkheid doet zich inmid- lels voor, doordat aannemer Jan de Raad be reid is de onlangs door hem gekochte woning rfan dokter Kruyt aan de gemeente te verhu ren. Het aan de Voorstraat staande pand telt iertien kamers, waarvan er zeven op de be nedenverdieping en zeven op de bovenverdie- 'ng zijn gelegen. De gehele afdeling welzijns zorg met haar 22 ambtenaren kan daar tijde lijk worden gehuisvest Dit houdt in dat per soneelszaken, onderwijs en sport, jeugd en cultuur, alsmede de onderafdeling maatschap pelijke zorg naar het doktershuis gaan verhui zen. De gemeente kan de woning voor drie jaar huren met daarop aansluitend een optie van één jaar. Van groot belang is ook dat de dependance dicht (plm. 200 meter) bij het raadhuis ligt. Om het herenhuis geschikt te maken voor kantoorruimte, zullen een aantal voorzieningen moeten worden getroffen, waarmede in totaal een-bedrag van 70.000,- is gemoeid. Daarbij komen nog de kosten van de verlegging en uitbreiding van de telefoon. Als welzijnszorg naar de dokterswoning gaat, dan komt er in het thans bij de afdeling in gebruik zijnde ge bouw „Sartorius" ruimte vrij voor andere af delingen van de secretarie en eventueel ook voor de afdeling bouw- en woningtoezicht van de dienst van gemeentewerken. „In ieder geval is er voor de volgende drie a vier jaar voldoende ruimte voor de secretarie en de dienst van gemeentewerken bij huur van het pand Voorstraat 85"; aldus B. en W. Mocht de raad besluiten om het doktershuis te huren, dan zullen de gemeentelijke diensten verspreid zijn over het raadhuis, het gebouw „Sartorius", het voormalige notarishuis aan de Voorstraat, villa Mignon aan de Gooweg, de Geertruida-kleuterschool en de woning van dokter Kruvt. Het statige doktershuis aan de Voorstraat gaat onderdak bieden aan 22 ambtena- [LEIDEN In de expositie ruimte van de Leidse Ge en tel ijke Archiefdienst aan |le Boisotkade zal vrijdag 25 de tentoonstelling „Uni versiteit en architectuur, ont werpen voor de Leidse Uni versiteit, 1600-1900" worden geopend. De tentoonstelling, die van 25 mei tot en met 23 ini te bezichtigen zal zijn en i geopend van maandag tot i met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 09.00 jfot 12.00 uur, donderdagsa- [vonds van 19.30 tot 21.30 uur maandag 4 juni gesloten I zijn, is ingericht door een {projectgroep van kandidaats- Ikunsthistorici ter gelegenheid ivan het feit, dat sinds vijfen twintig jaar aan de Leidse PUniversiteit onderwijs in de architectuurgeschiedenis wordt gegeven. De tentoonstelling beoogt om door middel van originele bouw- en ontwerptekeningen een overzicht te geven van wat voor plannen in de loop van drie eeuwen voor de be huizing van het Academiege bouw, het Academisch Zie kenhuis, de Universiteitsbibli otheek, de laboratoria, de Sterrenwacht, de musea en de hortus zijn gemaakt Een ten toonstelling van architectuur tekeningen is ongewoon, en het bijzondere materiaal, dat uit de meest verscheiden col lecties en archieven naar bo ven werd gehaald is zeer de moeite waard. Op een enkele uitzondering na betreft het hier meer of minder onbe kend materiaal. De gevonden ontwerpen variëren van pro jecten van een met fraai krul werk versierde broeikas tot en met de meest spectaculaire ontwerpen voor een Acade miegebouw, gelijkend op pa leis Soestdijk, gelegen in een geheel architectonisch daar aan aangepaste stadswijk. Van een van die grote projec ten is een stedebouwkundige maquette gemaakt, die ook op de expositie te zien is. De expositie geeft een aardig beeld van de verandering van karakter van de Leidse Uni versiteit van een aristocra tisch, in zich zelf besloten universiteit in de zeventiende eeuw via een prestigeobject van Koning Lodewijk Napole on tot een veel bouwende rijksinstelling tussen de rijk sinstellingen. Ter gelegenheid van de expo sitie is een rijk geïllustreerde catalogus verschenen, welke zeer diepgaand op het materi aal ingaat, de geschiedenis van het bouwen van de uni versiteit beschrijft en enkele tendenzen in deze architec tuurgeschiedenis signaleert. De catalogus bevat voorts een uitgebreid systeem van ver wijzingen, een literatuurover zicht en een register van ar chitecten en bouwkundigen, die voor de Leidse Universi teit hebben gewerkt in de be handelde periode. „GEMEENTE MAAKTE FOUTEN BIJ TOEWIJZING" LEIDEN - Het Leidse ge meenteraadslid van de PSP, Hilda Passchier, vindt het een droevige zaak dat Leidse woningzoekenden met elkaar op de vuist dreigen te gaan naar aanleiding van fouten die door de gemeente ge maakt zijn. Het gaat hier om twee groe pen woningzoekenden (kra kers en toegewezenen) die met eikaars problemen wor den geconfronteerd in de nieuwbouwwoningen van het Herengracht/Zijlsingelgebied. De eerste groep heeft de wo ningen gekraakt omdat deze te lang leeg hebben gestaan en de tweede groep zou door de gemeente toegewezen zijn voor een deel van de wonin gen, zonder ervan op de hoogte te zijn gesteld dat deze panden inmiddels waren gekraakt. De confrontatie die volgde uit het feit dat de ge meente de toegewezen kandi daten op de krakers afstuurt, heeft in bepaalde gevallen geleid tot felle bedreigingen, met name van de kant van de door de gemeente kandi daat gestelde partij. Volgens mevrouw Passchier mag de gemeente zich in deze affaire niet onttrekken aan haar ver antwoordelijkheid. Datzelfde geldt voor de politieke par tijen in Leiden. Gemeenteraadslid Passchier wijst in haar aan de verschil lende gemeentelijke instanties gericht brief (waaronder B. en W., Bureau Huisvesting en de Leidse Woningstichting) op de door de betrokken instel lingen gemaakte fouten. Voor al het feit dat deze instanties, Bureau Huisvesting en de LWS, de kandidaten niet ver teld hebben dat hun woning was gekraakt, zit de fractielei der van de PSP erg hoog. Dat twee belangengroepen die in feite in hetzelfde schuitje zitten met elkaar op de vuist dreigen te gaan, zoals onlangs bijna het geval is geweest in een gekraakte woning aan de Oranjegracht, mag de ge meente niet zomaar toelaten. „Heeft de gemeente er zelf geen grote schuld aan dat deze situatie is ontstaan? Hoe haalt de gemeente het in haar hoofd om de zwarte piet nu naar de Kraakbond (de orga nisatie van de krakers - red.) terug te spelen, want die heb ben immers gekraakt en deze ellende veroorzaakt, volgens de gemeente? Is er soms niet toegegeven dat deze woningen te lang leegstonden?", vraagt Passchier zich in haar brief af. Een gesprek dat eind verle den week plaatsvond tussen de krakers van de Oranje gracht en Bureau Huisvesting heeft tot niets geleid. „Er werd gezegd", aldus mevrouw Passchier: „Jullie bellen de politie maar als er gevaar dreigt". Deze gemeentelijke tip haalt weinig uit, vooral omdat de politie soms onbe reikbaar is en niet ieder uur op deze grachten gaat surveil leren of voor de bedreigde woning gaat staan. „Voor de krakers zelf is het ook een zenuwtoestand. De gemeente stelt hen in staat om in be roep te gaan en heeft een lange procedure ingesteld. Nu worden ze door deze bedrei gingen en straks misschien gewelddadige uitzetting ook al van dit minimale recht be roofd", stelt de PSP-woord- voerster. Mevrouw Passchier stelt de gemeente daarom voor om in de situatie dat krakers be dreigd worden door „toegewe zenen", vervangende woon ruimte of aan de krakers of aan de toegewezen kandida ten aan te bieden, zodat de lopende beroepsprocedures door de krakers kunnen wor den afgewerkt. „Alle toegewe zenen moeten een duidelijke brief van de gemeente krijgen waarin de situatie uitgelegd wordt en waarin duidelijk ge maakt wordt dat vanwege de beroepsprocedure de hele zaak nog wel een paar maan den zal duren. Die toegeweze nen die niet op de hoogte wa ren gesteld dat hun woning was gekraakt moeten per soonlijk verontschuldigingen door de Leidse Woningstich ting aangeboden krijgen. Ook moet in de brief duidelijk staan, dat het met geweld ontruimen van een gekraakte woning huisvredebreuk bete kent waar 6 maanden voor staat. Voor die toegewezenen die in grote moeilijkheden ho ren te verkeren door de gang van zaken moet een andere oplossing worden gezocht", al dus de voorstellen van de PSP, die vanavond in de commissie voor Volkshuisves ting aan de orde zullen ko men.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5