Tahamata debuteert Jan Zwartkruis jaloers op collega Menotti Neeskens terug van weggeweest Geweldige stimulans voor Joop Zoetemelk WE MOETEN DOORLOPEND EXPERIMENTEREN" >ps i Winst Suriname Selectie UEFA jeugd SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 22 ME11979 PAGINA 15 (Van onze verslaggever) BERN Simon Tahamata (22) debuteert vanavond in het Nederlands elftal. De op het laatste moment aan de selectie van Oranje toegevoegde Ajacied vervangt René van de Kerkhof, die door bondscoach Jan Zwartkruis niet voldoende in vorm wordt bevonden om tegen Argentinië te kunnen spelen. Zwartkruis: „Ik heb Tahamata de laatste weken enkele malen aan het werk gezien. Ik ben sterk onder de indruk geraakt. Tahama ta is een vechtertje en dat spreekt me aan. Daarom heb ik aan hem de voorkeur gege ven. Temeer ook omdat René van de Kerk hof niet m topvorm is". Tahamata zelf was uiteraard aangenaam verrast. „Dat had ik niet verwacht", meldde de kleine Ajacied. „Ik vond het al een hele erkenning dat ik bij de selectie zat". Een tweede verrassing van Jan Zwartkruis is de omzetting Jansen-Poortvliet. Wim Jan sen speelt tegen Argentinië als rechtsachter en Jan Poortvliet staat als middenvelder ge noteerd. Zwartkruis: „Ik heb de indruk dat Poortvliet op het middenveld beter uit te voeten komt. Jansen is zo'n complete voet baller, dat het weinig uitmaakt waar hij speelt. Daarom die omzetting". De opstelling van Nederland ziet er als volgt uit: Pim Doesburg (Sparta); Wim Jansen (Feye- noord), Ruud Krol (Ajax), Huub Stevens (PSV), Hugo Hovenkamp (AZ '67); Jan Pe ters (AZ '67), Johan Neeskens (Barcelona), Jan Poortvliet (PSV); Johnny Rep (Bastia), Kees Kist (AZ '67), Simon Tahamata (Ajax). Op de reservebank zitten: Hans van Breuke- len (FC Utrecht), René van de Kerkhof (PSV). Willy van de Kerkhof (PSV) en Jan Peters (Feyenoord). Argentinië verschijnt met de volgende spe lers: Fillol; Olguin, Passarella, Villaverde, Tarantini; Ardiles, Gallego, Maradonna; Be- rtoni, Luque, Kempes. BERN Jan Zwartkruis is ietwat jaloers op Cesar Luis Menotti, de bondscoach van Argentinië. Met een licht spoortje van af gunst analyseert de verantwoordelijke man bij Oranje de ontwikkelingen van zowel Nederland als Argentinië in dc periode na de finale van het wereldkampioenschap voetbal vorig jaar juni in Buenos Aires tot aan de revanchewedstrijd vanavond in het Zwitserse Bern. 4 Zwartkruis: „Menotti is nu al bezig aan het team dat straks in Spanje de wereldtitel moet verdedigen. Hij krijgt daar ook alle ruimte voor. Zo'n situatie kennen wij in Ne derland niet. Ik moet doorlopend improvise ren en experimenteren omdat steeds .op nieuw blijkt dat ik niet kan spelen met de elf jongens die ik graag in de basis heb De afgunst van Jan Zwartkruis is niet onbe grijpelijk. Inderdaad heeft Menotti, toen hij eenmaal na ellenlange besprekingen zijn contract bij de Argentijnse voetbalbond met vier jaar verlengde, de zekerheid gekregen dat hij ruim baan krijgt voor het volgende wereldkampioenschap in Spanje. Zijn Ne derlandse collega kent die ruimte niet Min of meer traditiegetrouw zit Zwartkruis tus sen verschillende vuren in, die het hem vrij wel onmogelik maken om goed te kunnen functioneren. Er zal* dan ook veel van het improvisatievermogen van Zwartkruis ge vraagd worden om de komende periode met Oranje tot aanvaardbare resultaten te ko men. Zwartkruis is in vergelijking met Menotti niet alleen achterop door de structuur van het Nederlandse voetbal, een opzet waarin Oranje nu eenmaal per definitie onderge schikt is aan het clubvoetbal, maar de op volger van Ernst Happel heeft ook nog eens te maken met de steeds vlugger voortsnel lende achteruitgang van het Nederlandse voetbal. Misrekening Zwartkruis: „De situatie zag er na die finale in Buenos Aires 'niet beroerd uit. Daar in Argentinië worden tenslotte heel wat jonge spelers in het team ingebouwd, waardoor het er alle schijn van had dat het Neder landse voetbal toonaangevend zou kunnen blijven in de voetbalwereld. Dat laatste dreigt een misrekening te worden, want we kunnen er niet langer onderuit om toe te geven dat het de verkeerde kant op gaat". Jan Zwartkruis heeft geprobeerd dat nega tieve proces tegen te houden. Toen hij na het wereldkampioenschap in Argentinië het roer van Happel overnam, legde hij er in woord en gebaar de nadruk op, dat Oranje verder moest met een nieuwe lichting top- spelers, aangevuld met wat geroutineerde •klanten. „Ik wilde de lijn van Argentinië doortrekk- ken", onderstreept Jan Zwartkruis" nog eens. „Aan de ene kant een brok jeugdig talent, aan de andere kant een stuk ervaring. Die twee pijlers moesten naar mijn oordeel voor de continuïteit van het Nederlands elftal zorgen. Daarom ook heb ik geprobeerd Ling, Peters en Kist in te passen. En daar om ook ben ik doorgegaan met mannen als Jansen, Rensenbrink en Neeskens. Simpel weg omdat die mixture van jeugd en erva ring in mijn ogen de meest ideale manier vormde om het Nederlandse voetbal aan de wereldtop te houden". Dat streven van Jan Zwartkruis dreigt fali- kant te mislukken. Nadat eerst al het club voetbal op Europees niveau gigantisch door de mand viel, dreigt nu ook het Nederlands elftal in een betrekkelijk kort tijdsbestek alle aanzien in de voetbalwereld te verspe len. De blamerende nederlagen tegen West Duitsland, Italië en Polen hebben de Neder landse aandelen op de internationale voet- balmarkt al flink doen kelderen, verlies van avond tegen regerend wereldkampioen Ar gentinië doet de rest. Zwartkruis: „We hebben al veel goodwill •verspeeld. Een negatief resultaat tegen Ar gentinië brengt ons nog verder van huis. Niet alleen waar het onze internationale contacten betreft, maar het heeft ook zijn weerslag op het voetbalgebeuren in Neder land zelf. En dan vooral in relatie met het publiek. Dat verliest straks al het vertrou wen in het Nederlandse voetbal". Kwaliteit Jan Zwartkruis erkent dat die terugval ver oorzaakt wordt door het gebrek aan pure kwaliteit. Toch weigert de bondscoach van Oranje de sportieve aderlatingen alleen maar daaraan toe te schrijven. „In aanleg is er nog steeds kwaliteit genoeg. Voldoende om aan de top te kunnen mee blijven draaien. Het is eerder een mentaliteitskwes tie. De nieuwe lichting is lang zo professio neel niet als de groep die tot voor kort het gezicht van het Nederlandse voetbal bepaal de". Bondscoach Jan Zwartkruis (vijfde van links) nam de spelers van het Nederlands elftal gisteren in Bern nog eenmaal stevig onder handen. Tweede van links de weer inde 1 selectie terug gekeerde Johan Neeskens. dat ook niet onder stoelen of banken, te meer niet omdat hij er heilig van overtuigd is dat slechts een regelmatig signaleren van de misstanden de negatieve tendens zou kunnen ombuigen tot een positieve prestatie- „Ik verwijt de jeugd dat zij prestaties niet kunnen afdwingen", zegt Zwartkruis fel. „Het is allemaal te slap. De echte inzet ont breekt. Je ziet het ook in de competitie. Er zijn er maar weinig die echt negentig minu ten lang helemaal bij de les zijn. De grote meerderheid is nog lang zo ver niet. Bij hen is het bewustwordingsproces niet afgerond. Je ziet hen regelmatig om onbegrijpelijke redenen wegzakken. De wil ontbreekt dan om daar doorheen te knokken. In mijn ogen is dat het probleem van het huidige Neder landse voetbal". Jan Zwartkruis: „Toch blijf ik vechten te gen die verziekte mentaliteit. Maar ik wil best toegeven dat ik er wel eens moedeloos van word. Neem Jong Oranje. Straks speelt die ploeg in Toulon een groot internationaal toernooi. Je kunt me geloven of niet, maar inmiddels heb ik al dertig spelers van de lijst kunnen schrappen. De één is gebles seerd, de ander voelt zich niet lekker, de derde gaat liever met vakantie en de vierde wil helemaal niet naar Toulon. Aan zo'n si tuatie moet in Zeist gewerkt worden. Dat kan toch helemaal niet. Als je je zo opstelt, is het toch alleen maar logisch dat de pres taties teruglopen. De vraag is alleen hoe dat te doorbreken. Hoe de jeugd weer te moti veren. Alleen kan ik het niet, daar heb ik ook de steun van de club voor nodig. Het wordt hoog tijd dat we met zijn allen eens gaan inzien dat we de verkeerde kant op hollen". ROBHARTOG (Vart onze verslaggever) BERN Johan Neeskens is er vanavond in het Wankdorf-stadion van Bern weer bij. Precies op het afgesproken tijdstip voegde Nees kens zich gisteren bij de selectie van bondscoach Jan Zwartkruis. Johan Neeskens weet nog altijd niet bij wel ke club hij volgend seizoen zal spelen. Niet uitgesloten is dat hij gewoon bij Barcelona blijft, nu voorzitter Nunez zijn ontslag heeft aangeboden. Andere kandidaten zijn nog al tijd Arsenal, Straatsburg en New York Cos- mos, hoewel Neeskens zelf bezweert dat hij niet naar Amerika gaat. Pim Doesburg vertikt het om nog langer bij Sparta te blijven. De invaller-doelman van Oranje, nu Piet Schrijvers geblesseerd in Nederland is achtergebleven, weigert zijn contract op het Rotterdamse Kasteel uit te dienen. „Ik zie het niet meer zitten", bekent Doesburg. „Het staat voor de volle honderd procent vast, dat Michel Valke vertrekt Weer een stuk kwaliteitsverlies. Onder die omstandigheden heb ik volgend seizoen geen trek meer. Vooral niet omdat er mogelijkhe den zijn om me sportief en financieel te verbeteren". MACON Eén seconde, het verschil tussen Joop Zoete melk en Bernard Hinault in de proloog van de Dauphiné Liberé, is niet veel. Toch zal deze winst, die de Nederlan der in ieder geval de leiders trui bracht voor de eerste etappe van de Dauphiné, een geweldige stimulans zijn voor Zoetemelk. Bernard Hinault namelijk leek tot gisteren on verslaanbaar in tijdritten. Het minimale verschil tussen het tweetal ontstond in de „aanzet" van de rit over 3600 meter. Zoetemelk ging als een raket af, Hinault startte ui terst langzaam en heeft daar door het verlies geleden dat hem de eerste trui uit de Da- phiné 1979 kostte. De onfortuinlijkste van de honderd renners was zonder twijfel Hennie Kuiper, die met Zoetemelk en Hinault tot de favorieten behoorde. Kui per liep op het ongelukkigste moment, namelijk twintig me ter na de finish, een lekke band op. Voor hij een nieuw wiel had, ging er veel tijd verloren. Aan het eind van de eerste rit van de etappewed strijd die over 1500 kilometer gaat, bedroeg zijn verlies op Zoetemelk al één minuut en acht seconden. Het is erg veel in een wedstrijd waarin gro ten als Zoetemelk, Hinault en Van Impe tot zijn belangrijk ste tegenstanders behoren. Uitslag proloog: 1. Joop Zoetemelk (Ned) 3,6 km in 4 min. 26,2 sec. (gemiddelde snel heid 48,685 km per uur); 2. Be rnard Hinault (Fra) op 1,2 sec.; 3. Stefan Mutter (Zwi) op 3,8 sec.; 4. Lucien van Impe (Bel) op 8,8 sec.; 5. Giambattista Baroncnelli (Ita) op 9,3 sec.; 6. Henk Lubberding (Ned) op 10,2 sec.; 7. Leo van Vliet (Ned) op 10,9 sec.; 8. Claude Criquielion (Fra) op 11,4 sec.; 9. Jacques Bossis (Fra) op 11,9 sec.; 10. Daniel Gisiger (Zwi) op 12,4 sec.; 11. Bert Pronk (Ned) op 12,8 sec.; 18. Johan van de Velde (Ned) op 16,6 sec. Moser Francesco Moser heeft giste ren betrekkelijk gemakkelijk zijn leidersplaats in de Ron de van Italië behouden. Door aanvallen van zijn ploegge noot Claudio Bertolotti raak te hij zelfs een aantal van zijn concurrenten in de kop van het algemeen klassement kwijt: Roger de Vlaeminck en Johan de Munck. De twee Belgen raakten bij een massale valpartij het con tact met de groep kwijt en kwamen met een achterstand van bijna drie minuten bin nen. Groter nog was het ver lies van Bernard Thevenet, die in de eerste bergetappe meer dan zeven minuten ver speelde. De slotfase van de rit van Caserte naa Potenza had voor de koplopers Bertolotti en Be- ccia een tamelijk trieste ont knoping. Door een gesloten spoorwegovergang verspeel den zij bijna een minuut van hun voorsprong, die op tien kilometer van de eindstreep nog meer dan anderhalve mi nuut had bedragen. Uitslag vierde etappe: 1. Bortolotti (Ita), 210 km in 6 uur 1 minuut en 30 seconden; 2. Be- ccia (Ita) 6.1.32; 3. Saronni (Ita) 6.02.2; 4. Knudsen (Noo); 5. Schmutz (Zwi); 6. Fuchs (Zwi); 7 Sgalbazzi (Ital); 8. Moser (Ital); 9 Johansson (Zwe); 10. Laurent (Fra) allen dezelfde tijd als de winnaar; 53. Schuiten (Ned) op 13.21. Algemeen klassement: 1. Moser (Ita) 16 uur 26 minuten en 52 seconden; 2. Saronni (Ita) op 29 seconden; 3. Knudsen (Noo) op 0.30; 4. Laurent (Fra) op 0.59; 5. Beccia (Ita) op 2 minuten en 7 seconden; 6. Johansson (Zwe) op 2.09; 7. Contini (Ita) op 3.18; 8. De Vlaeminck (Bel) op 3.23; 9. Fuchs (Zwi) op 4.21; 10. Bertoglio (Ita) op 4.37. Joop Zoetemelk in actie. PARAMARIBO Het Surinaamse voetbalelftal heeft in de kwalificatiewedstrijd voor het Olympische toernooi van 1980 in Moskou tegen Barbados met 5-1 gewonnen. Bij de rust leidde Suriname met 3-1. De grote man was Rinal- do Entingh, die drie keer scoorde. De andere doelpunten kwa men op naam van Lester Smith (Barbados, eigen doel) en De lano Rigters. Bascomb maakte de enige treffer voor Barbados. In de volgende voorronde ontmoet Suriname Trinidad, dat met 6-1 zegevierde over de Nederlandse Antillen. Bij de rust was de stand hier 4-0. De Antillen kwamen zelf niet aan scoren toe. Het enige doelpunt voor de Antillianen was van de voet van de Trinidad-verdediger Pierre. De overige treffers werden geproduceerd door Charles (2), Frederick (2), Neptune en Mur- rell... ZEIST Bondscoach Ger Blok heeft voor de eindronden van het UEFA-jeugdtoernooi, dat van 24 mei tot en met 2 juni in Oostenrijk wordt gehouden, de volgende zeventien spelers ge selecteerd. Jos Strijkers (Urmondia), Peter van der Zwan (VUO, Aad Be- rgenhenegouwen (FC Den Haag), Carlo de Leeuw (Feyenoord), Richard van der Meer (AZ '67), Marco de Vroedt (FC Den Haag), Robert Verbeek (Sparta), Jan van den Akker (FC Utrecht). Rudi Gullit (Haarlem). René van Delft (FC Den Haag). Paul van der Blom (UVS), John-Bert Andriessen (Spar ta), John Holshuijzen (Ajax), Rick Talan (AZ '67), Marcel van der Blom (UVS), Roger Raevefc (Roda JC) en John Vonk (For- tuna SC).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15