ARP: Geen nieuwe kernwapens in Navo Igypte wil jeheim erleg 'alestijnen Gegijzelde ambassadeur in San Salvador ontsnapt 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: doe de etalagelampen eerder uit. Kort geding om kankergeneesmiddel Directeur Rode Kruis gedood in Nicaragua bij evacuatie kinderen Thailand drijft vluchtelingen uit Cambodja terug Spaanse socialisten in verwarring na ontslag Gonzalez ^NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21 ME11979 PAGINA 5 l'erk belangrijker voor laDngeren dan hoog loon StL (BOVEN Werk is be- oor jongeren dan loon. Sociaal gezien jongeren geen grote tftc aan geld. Wel aan Wat kregen de oudere nemers destijds als Hoon? Zij hebben zich ook niet ongelukkig ge- zei dr ir F. Philips giste- i een programma van de J^onale omroep Brabant .jngs legde dr Philips zijn Hste officiële functie bij het _hovense concern neer. Jekend over de toenemende tldoosheid zei Philips, dat _>en groot verschil is tussen fcrisistijd voor de tweede reldoorlog en nu' „Toen jjden de mensen het gevoel werkloosheid het einde alles betekende. Een werkloze voelde zich een nietsnut Hij was zijn zelfres pect kwijt". Nu liggen de za ken volgens dr Philips heel anders. „Veel mensen vinden het helemaal niet erg om een tijdje werkoos te zijn. Ze krij gen een behoorlijke uitkering en verdienen er soms nog wat bij". Philips zei respect te hebben voor de leiding van de vak bonden. Toch doen ze het zijns inziens niet goed. „Ze zeggen de belangen van de le den te behartigen, maar ver geten daarbij een ding, name lijk welke behoeften de werk man heeft. Een van de be langrijkste is, plezier in het werk. Met een tevreden ge voel naar huis gaan is een ge weldige rijkdom die niet te vergelijken is met een loons verhoging van tien procent", aldus dr ir Philips. Hoog bezoek Staatssecretaris mevr. Smit-Kroes van Verkeer en Water staat bracht zaterdag een bezoek aan Zwartsluis, waar de problemen ter sprake kwamen rond het vervoer van gevaar lijk stoffen over Rijn en Waal. 's Middags maakte ze, uitge zwaaid door haar twee kinderen, een tochtje in een lucht ballon. Gedenkteken voor slachtoffers Englandspiel DEN HAAG Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in een comité van aanbe veling voor de oprichting van een gedenkteken voor de slachtoffers van het Englandspiel tijdens de tweede wereldoorlog. Veel kijkers hebben toen spontaan geld aangeboden om alsnog een monument voor de 54 slachtoffers van deze spionage-affaire te verwezenlijken. Prinses Beatrix heeft zaterdagnmiddag een bezoek gebracht aan de nationale kinder manifestatie die ter gelegenheid van het internationale Jaar van het Kind in De Efteling in Kaatsheu vel werd gehouden. Gelach alom, toen onze toekomstige ko ningin aan een van de kinderen vroeg „Wie ben jij?" en deze daarop ant woordde: „Ik ben de koningin". ïauffeurs jeigerden pAatste rit )TTERDAM Chauffeurs 4 de busdienst Zuidwest- Verland hebben zaterdaga- nd geweigerd de laatste fen Rockanje-Hoogvliet te Ben. Ze reden direct door Ir de remise op Ooostvoor- De reden hiervoor is dat chauffeurs de bescherming i baldadige en op vanda- beluste jongelui onvol- e vinden. laatste busritten werden its vergezeld door 1 poli- isje met twee agenten, aximum was dat de [politiekorpsen langs de je ite konden bijdragen, voon en^nsdag vindt een gesprek its tussen de bedrijfslei- de politie, om te zien de situatie kan worden iterd. nti boycot comité Irbijsterd over ieuw onderzoek Amsterdam Het „Anti B Tcot Comité,, heeft in een (gram aan de regering ge- d dat het „met verbijste- g" heeft kennisgenomen -■ de regeringsplannen een «Pefcw onderzoek in te stellen de gevolgen van de Ara- °a^jche boycot. besluit van de regering, het telegram aan minis- J Van der Klaauw (buiten zaken) wijst op een Strekte minachting van het rk van de bijzondere Twee s'Kamercommissie, die al in jari een gedegen rapport deze kwestie uitbracht. ^Junnanieme conclusies van apport, aldus het comité, zo Schokkend dat elk uitstel van het nemen directe tegenmaatregelen uldbaar is. BEUMER DISTANCIEERT ZICH VAN CSU (Van onze parlementaire redactie) ZUTPHEN— Het CDA mag niet meewerken aan de aanschaf van nieuwe kernwapens door de Navo. Uitbreiding van het huidige aantal kernwapens staat op gespannen voet met het CDA-programma, dat pleit voor terugdringing van de kernwa pens. Met vrijwel algemene stem men heeft de partijraad van de ARP afgelopen zaterdag in Zutphen een resolutie van deze strekking aangenomen. De indiener van de resolutie, ARJOS-voorzit- ter De Vries, zei dat de Navo een heilloze weg opgaat als zij enerzijds, zoals vorige week be kend werd, plannen koestert om nieuwe zware atoomraketten aan te schaffen, en anderzijds rjieuwe ontwapeningsbesprekingen wil openen met de Sovjet Unie. Zowel de AR-partijraad als de eveneens in Zutphen vergaderende Algemene Ledenverga dering van de CHU spraken zich zaterdag uit voor een soepeler opstelling van de regering tegenover vreemdelingen die in ons land poli tiek asiel vragen. Volgens de ARP moet staatssecretaris Haars (justitie) haar beleid ten aanzien van de 200 christelijke Turken, die al enige weken de St. Janskathedraal in Den Bosch bezetten, herzien in die zin, dat „aan gerechtvaardigde verlangens wordt voldaan". Naar de mening van de CHU voert mevrouw Haars „formeel een juist beleid", maar men drong er niettemin bij haar op aan, een „ruimhartig vreemdelingenbeleid te voeren, in dien humane overwegingen daartoe aanleiding geven". De KVP-partijraad ook in Zutphen bijeen, nam een resolitie aan volgens welke de fusie tot CDA beslist niet langer mag duren dan tot 11 oktober volgend jaar. 's Middags hielden de drie CDA-partners een gezamenlijke manifestatie in het kader van de Europese verkiezingen. CDA-lijsttrekker Bou- ke Beumer distantieerde zich daarbij van de uiterst conservatieve opvattingen van leden van de Beierse christen-democratische partij CSU. „Wij zullen figuren als Otto von Habs- burg duidelijk maken, dat zij zich in het Eu ropees Parlement zonder meer te houden heb ben aan het Europese christen-democratische program en nergens anders aan", aldus Beu- Op en Euro-manifestatie van de PvdA in As sen constateerde oppositieleider Den Uyl dat het failliet van het huidige kabinetsbeleid nu volledig is aangetoond, met de mededeling van premier Van Agt dat Bestek '81 niet haal baar blijkt te zijn. VOEREN (BELGA) - Een volksfeest, georganiseerd door de Vlaamse verenigingen uit de Voerstreek, heeft gisteren aanleiding gegeven tot inci denten. De Vlamingen, die een demonstratiemars maak ten van Sint-Martens-Voeren naar 's-Graven-Voeren, kregen Taalincidenten in Voerstreek het in deze laatste plaats aan de stok met Franstaligen, die gewapend waren met rieken en stokken. De politie voerde een charge uit en werd door de Franstaligen met stenen bekogeld. Daarbij raakte een rijkswachter bewusteloos. Er werden zeven personen aan gehouden, onder wie een zoon van de burgemeester van Voeren. China laat Vietnaraezen terugkeren PEKING (Reuter) - Het pers- bureau „Nieuw China" heeft gemeld, dat China vandaag begonnen is met het vrijlaten van 120 zieke of gewonde Vietnamezen, die eerder dit jaar gevangengenomen wer den tijdens de grensoorlog met Vietnam. RO (AP/Rtr/UPI) De itische minister van bui- ndse zaken Boutros Gha- teeft gisteren gezegd dat •te probeert te komen tot besprekingen met Ide" Palestijnse nationa- he elementen tijdens de onderhandelingen Israël over Palestijns ituur. Het overleg hier- moet aanstaande vrijdag irsheba, een plaats in Israëlische Negev-woes- beginnen. n vraaggesprek zei Ghali dat Egypte dit 'leg in het openbaar zou- willen laten plaats heb- ar dat de Palestijnen de hand wijzen. „Wij in het verleden al met hen opgenomen zullen doorgaan in de >mst geheim overleg te De minister wilde zeggen of daaraan leiders de Palestijnse Bevrij- [sorganisatie PLO zullen hemen. lanll Israëlische premier Mena- Begin heeft in het O^keinde verklaard dat er bben geen verschillen binnen het kabinet of tussen Israël, Egy pte en de Verenigde Staten bestaan over de beginselen van plaatselijke autonomie voor de Arabieren op de westelijke Jordaanoever. In een vraaggesprek met de Israëlische radio noemde Be gin als een van de grote re sultaten van Camp David dat de Israëlische strijdkrachten ingevolge het autonomieplan op bepaalde veiligheidsplaat sen zouden blijven. Begin her haalde nooit te zullen onder handelen met de PLO, die hij afschilderde als moordenaars en wilde beesten. Het militaire opperbevel van Israël heeft gisteren de Israë lische burgers verboden het gebied van El Arisj, ten noor den van de Sinaï, binnen te gaan. El Arisj wordt vrijdag officieel weer teruggegeven aan de Egyptenaren. Het is de eerste fase van de volledi ge Israëlische terugtrekking uit de Sinaï binnen de ko mende drie jaar. El Arisj heeft twaalf jaar onder Israë lisch opperbevel gestaan. imiddellijk na zijn ontsnapping belde de Venezolaanse ambassa- ur in San Salvador, Santiago Ochoa, president Herrera Campins n Venezuela op. SAN SALVADOR (AFP) De ambassadeur van Venezu ela in El Salvador, Santiago Ochoa, is erin geslaagd te ontsnappen uit het ambassa degebouw in San Salvador, waar hij en leden van zijn staf tien dagen lang gegijzeld werd gehouden door guerril lastrijders van het Volksrevo lutionair blok. „Ik heb een deur aan de ach terkant ingetfapt en kon zo ontsnappen", zo verklaarde hij. Met hem ontsnapten nog vier gegijzelden. Ochoa zei, dat de regering van San Salvador de veilig heid van de negen guerrilla strijders garandeert, als zij zich ongewapend overgeven. Volgens hem hebben zij ge vraagd om de bemiddeling van het Rode Kruis en van de aartsbisschop van San Sal vador, mgr Oscar Romero, voor een vrijgeleide naar de ambassade van Panama. De Venezolaanse militaire at taché heeft zich met een vuurwapen in een van de am- bassadevertrekken verschanst (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag heeft de firma Linogistine, importeur van het middel laetrile dat in de Moermantherapie wordt ge bruikt in de strijd tegen kanker, van de stichting Konsumen- ten Kontakt geëist, dat het haar uitlatingen over dit middel rectificeert en hehalingen achterwege laat. In het februarinummer van het orgaan van Konsumenten Kontakt werd het uit abrikozenpitten getrokken leatrile „het beruchtste zwendelmedicijn tegen kanker van de laatste jaren" genoemd. De adviseurs van Konsumenten Kontakt, drs M. Prins en dr Mulder, haalden onderzoeken uit de Verenigsde Staten aan, waaruit op geen enkele wijze bleek dat laetrile werkzaam is. De advocaat van Linogistine, mr Hoekema, vond dat Konsu menten Kontakt de importeur smalend heeft aangevallen. Vol gens Hoekema wordt in het betreffende artikel onnodig grie vend en lasterlijk over alternative geneeswijzen en speciaal la etrile gesproken. Zijn adviseur drs O.Meier zei het te betreu ren, dat zoekers naar een geneesmiddel tegen kanker in twee kampen verdeeld worden. Hij zei, dat bij de huidige stand van de wetenschap alle middelen beproefd moeten worden. Hij constateerde dat het middel bij een aantal patiënten een objec-' tieve tumorverkleining te zien had gegeven. Hij erkende dat laetrile controversieel is, maar verwijt de officiële wetenschap dat zij zegt: het helpt dus niet. De rechtbankpresident zal vrijdag uitspraak doen. Zoals gemeld, is het omstreden middel ook inzet van een be roepszaak voor de rechtbank in Almelo, waar de 55-jarige arts A. Ronhaar uit het Overijsselse De Krim erkenning probeert te krijgen van de Moermantherapie en het gebruik daarbij van het middel laetrile. Dr Ronhaar is voorzitter van een groep van tien artsen die zich met deze behandelingswijze bezig houdt. In deze zaak is de uitspraak bepaald op 29 mei. De Moermantherapie komt morgen ook ter sprake in de Twee de Kamer, bij de behandeling van een CDA-motie om deze therapie een kans te geven. Vierduizend man protesteerden tegen kernwapens SOESTERBERG Meer dan vierduizend mensen hebben zaterdag in Soesterberg deel genomen aan een demonstra tie tegen de aanwezigheid van kernwapens in Neder land. De organisatie was in handen van de plaatselijke afdelingen het Interkerkelijk Vredesberaad, en de werk groepen Stop de Neutronen bom en Stop de kernwapen loop. Tijdens de bijeenkomst op het Dorpsplein werd onder meer het woord gevoerd door ds. Ringnalda, stdentenpredi- kant uit Amsterdam, en de polemoloog Leon Weck uit Nijmegen. De demonstratie eindigde in en soort luchtge vecht toen de vierduizend bal lonnetjes van de deelnemers opstegen, op zoek naar de twee vliegtuigjes die de hele middag boven Soesterberg cirkelden met de leus:„De Navo verzekert uw vrijheid ook met kernwapens". Deze tegenactie was gefinancierd door het oud-strijderslegioen. MANAGUA (UPD - Bij gevechten tussen de Nationale Garde van Nicaragua en guerrilla strijders van het Sandinistische bevrijdings front in de stad Jinotega is gisteren een di recteur van het Rode Kruis door de garde doodgeschoten toen hij kinderen evacueerde uit een ziekenhuis. Volgens militaire kringen zijn bij de strijd in de stad op 160 kilometer ten noorden van de hoofdstad Managua, vele doden en gevonden gevallen en zijn „vliegtuigladingen" soldaten aangevoerd. De telefoonverbinding met de stad is verbroken. Volgens de radio van het Rode Kruis in Jino tega, beluisterd in Managua, werd Rode-Kruis- directeur Enrique Pereira Meneses m het zie kenhuis doodgeschoten omdat de soldaten zich niet konden verenigen met de manier waarop hij vragen over de evacuering beantwoordde. Sergio Torres, adjunct-directeur van het Rode Kruis in Jinotega, heeft er bij het Rode Kruis in Managua op aangedrongen de militaire overheid te verzoeken noodmaatregelen te res pecteren. Ook heeft hij gevraagd om medisch personeel, medicamenten en levensmiddelen. Sandinisten hebben in de stad Leon, op één na de grootste van Nicaragua, acht leden van de Nationale Garde gedood na hen in een hin derlaag te hebben laten lopen. Twintig gardis ten werden gewond. BANGKOK (UPI) Tenmin ste 30.000 burgers en gewa pende militairen van de rege ring Pol Pot zijn zaterdag Thailand in gevlucht voor de oprukkende Vietnamese troe pen, zo is van Thaise militai ren vernomen. Er zijn maat regelen genomen om hen te rug te sturen. De autoriteiten in Bangkok vinden de toestand kritiek en buitengewoon gevaarlijk om dat de achtervolgende Vietna mezen waarschijnlijk niet bij de grens zullen ophouden. Een aantal eenheden van in totaal duizend manschappen zijn naar de streek van Boeng Sjanang bij de grens met Cambodja. 265 km ten oosten van Bangkok, gezon den. De Thaise grenswachten zijn te gering in aantal en kunnen de Rode Khmers maar moei lijk ontwapenen omdat deze volhouden dat zij vastbesloten zijn de strijd tegen de Vietna mezen en de nieuwe regering voort te zetten, aldus zegslie den. De Rode Khmers die zaterdag wérden ontwapend hadden mortieren, raketten, zware machinegeweren en geweren bij zich. wat erop duidt dat zij tot het geregelde leger be horen en niet tot de militie. De gouverneur van de provin cie Chanthaburi heeft ver klaard dat de plaatselijke au toriteiten proberen de Cam bodjaanse burgers en Pol Pot-soldaten naar Cambodja terug te drijven. Thailand heeft de meeste Cambodjaanse vluchtelingen, naar schatting 100.000 in de afgelopen zes weken, gedwon gen naar hun land terug te keren. Intussen heeft een militaire woordvoerder in Bangkok be kend gemaakt dat de Thaise troepen in het grensgebied in verhoogde waakzaamheid zijn gebracht en bevel hebben ge kregen terug te vechten in dien Vietnamese troepen op Thais grondgebied zouden doordringen en Thaise eigen dommen en veiligheid in ge vaar zouden brengen. Onderzoek naar optreden politie Valkenswaard en Helmond VALKENSW AARD/HEL- MOND Op last van burge meester Bartels van Val kenswaard zal een onderzoek worden ingesteld naar de gang van zaken bij het ge meentelijk politiekorps. Er hebben zich volgens de bur gemeester „enkele oneffenhe den" voorgedaan. Meer wilde hij hierover niet zeggen. De fractie van de PvdA in Helmond wil een onderzoek naar het functioneren van de politie in die gemeente. Direc te aanleiding hier is het inci dent tijdens een protestde monstratie van het plaatselijk woningnoodcomite, waarbij een petitie werd aangeboden aan de PvdA-wethouder J. v. Rooij. Een politieman zou de wethouder toegevoegd hebben „we spreken elkaar nog wel eens als je wethouder-af bent". Volgens de PvdA zou den politiemensen zich al va ker hebben uitgelaten op een manier die volgens de partij niet door de beugel kan. DAILY EXPRESS: Bhoetto is dood opgehangen LONDEN (AFP) De Daily Express in Londen schrijft vandaag dat ex-premier Zoet- fikar Ali Bhoetto van Paki stan al doodgemarteld was toen hij in april werd opge hangen. De krant baseerde zich op onthullingen van de ex-gou verneur van Pundjaab, Moes- tafa Char, die naar Londen is uitgeweken. Een al te ijverige Pakistaanse officier, aldus de Daily Ex press, probeerde aan Bhoetto een bekentenis af te dwingen en folterde hem daarbij zo zeer, dat de dood intrad. Staatshoofd generaal Zia Oel- haq beval dat niettemin een ophanging moest worden gesi muleerd. Frankrijk wil stoppen met hulp aan Bokassa KIGALI (Reuter) Frank rijk zal alle economische hulp aan het Centraalafri- kaanse keizerrijk staken tot het een bevredigende uitleg krijgt over de vorige maand gepleegde moord op vijftig tot honderd scholieren in Bangui, de hoofdstad van het imperium van keizer Bokas- Dit is gisteren in Franse rege ringskringen verklaard. De zegslieden waren in Kigali, Roeanda, voor een topconfe rentie van Franssprekende Afrikaanse landen. Zij ver klaarden er zeker van te zijn dat de moorden hadden plaatsgevonden. Amnesty International maakte vorige week bekend dat op 18 april vijftig tot honderd scho lieren waren gedood omdat zij hadden geprotesteerd te gen het dragen van schooluni formen, waartoe de overheid hen had verplicht. Keizer Bokassa, die de confe rentie in Kigali bijwoont, ver klaarde tegenover journalisten dat er in zijn land geen kin deren waren vermoord. MADRID (Rtr) De socialistische ar beiderspartij van Spanje PSOE, de grootste oppositiepartij in het Madri- leense parlement, is in een crisis be land na het onverwachte aftreden van Felipe Gonzales als secretaris-ge neraal. De 37-jarige Gonzales, na pre mier Suares de populairste politicus van Spanje, trad saterdag af na een redcelaag tegen de linkervleugel van de partij. Hij was er niet in geslaagd de partij te bewegen het „marxis tisch" etiket te laten vallen. Zijn besluit heeft de partij in grote verwarring achtergelaten. De congres gangers slaagden er niet in een ver vanger voor hun leider in het uitvoe rend comité te vinden. De naam Gon zalez heeft een magische klank in Spanje, evenals die van Suarez. Bei den hebben het politieke toneel be heerst sinds de eerste stappen naar de democratie werden gezet na de dood van Franco. Het congres heeft een tijdelijke be- stuurscomité ingesteld, dat de partij bestuurt totdat binnen zes maanden een buitengewoon congres bijeengeroe pen kan worden. Op dat congres komt de kwestie van het marzisme opnieuw aan de orde. Waarnemers zijn van oordeel dat Gonzalez opnieuw de kans kan krijgen de partij ervan te overtui gen dat het marxistisch etiket van de partij moet worden weggenomen om haar aantrekkelijkheid bij de kiezer te vergroten. Als dat het geval is kan Gonzalez worden uitgenodigd de touwtjes weer in handen te n

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5