'Toch gaan we naar een 35-urige werkweek' MEISJE DOOR JALOERSE VRIEND NEERGESCHOTEN £cidoc(3oma4it binnenland/buitenland ^NIEUWE EVV-VOORZITTER WIM KOK: ~P lannen voor nieuwe joodse nederzettingen Verloren tijd Kabinet vergadert maandag verder over steun scheepsbouw TEAM ZWENDELAARS ROOFDE BV'S LEEG buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen' lèidsê courant ZATERDAG 19 ME11979 PAGINA 7 «3INT UNCHEN Wim Kok (40) tevreden, zeer tevreden fs aan het einde van het rde congres van het Euro- Verbond van Vakvereni- jen in München. Niet om- jat hij tot voorzitter is geko- ytn, want dat bezorgt hem alleen maar extra werk. Maar omdat de Europese rakcentrales zich i zaken heel duidelijk heb- i uitgesproken. Over de iodzaak van arbeidstijdver korting bijvoorbeeld en over het vastberaden streven om [overheden en werkgevers on- [der druk te zetten om die [verkorting te realiseren. een bewust geringere groei voorstaan. Dan ontkom je. niet aan herverdeling van het beschikbare werk. Dan kom je natuurlijk wel tot de vraag hoe die herverdeling moet ge beuren. Het heeft er mis schien op geleken dat er op dit punt verdeeldheid tussen de congressisten bestond. Maar je kunt nu eenmaal niet vanuit het EW op een knop drukken en dan zeggen: zo moet het. Daarvoor zijn de omstandigheden per land te verschillend en zelfs binnen een land per bedrijfstak. In onze resolutie hebben we dan ook verschillende mogelijkhe den voor arbeidstijdverkorting aangegeven. Maar ik weet ze ker, dat het uiteindelijk over al ook toegaat naar een 35- urige werkweek, geleidelijk weliswaar, maar toch! Het zal nog wel moeite kosten die 40 i-barrière te doorbreken, maar nu reeds komen ook fervente tegenstanders van werkweekverkorting tot ons standpunt, de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt bijvoorbeeld". Maar er worden toch ook nog overal boten afgehouden door degenen die het voor het zeg gen hebben...? „Dat is waar, maar de maat is zo langzamerhand wel vol wat ons betreft. Ik heb het ook al tijdens het congres ge zegd: toen enkele maanden geleden een nieuw monetair stelsel voor Europa moest worden opgericht vlogen lei dende Europese politici regel matig heen en weer, zelfs in de weekeinden. Maar als het gaat om miljoenen werklozen' dan is er geen plaats voor vliegtuigdiplomatie, dan zijn we aangewezen op de boemel- trein van moeizaam en onge ïnspireerd overleg. Dat nemen we niet langer". Maar kan het EW daar wat wezenlijks tegenover stellen? „Wel zeker, als de werkgevers en de ministers op Europees niveau niet serieus willen pra ten over een algemeen kader van werktijdverkorting - tot dusver hebben ze het laten afweten - zal wel blijken dat de Europese vakbeweging so lidair en gezamenlijk actie zou kunnen en willen onder nemen. Ik kan daar nu nog niet dieper op ingaan, omdat er nog gesprekken op stapel staan. Maar we zullen niet aarzelen de mouwen op te stropen. We willen geen mas sa werkloosheid want die is een levensgrote bedreiging van onze democratie". Dat kan niet allemaal gratis, dat kost geld. „Natuurlijk zijn aan de her verdeling van arbeid financië le consequenties verbonden. Op de solidariteit van de werknemers met de werklo zen zal een zware wissel wor den getrokken. Maar zij zul len die aanvaarden naar de mate waarin Europa als ge heel en de landen afzonder lijk bijdragen tot een eerlijker en meer rechtvaardige inrich ting van de samenleving. Met kleinere inkomensverschillen en meer invloed van de werk nemers op het economisch le ven". Slaat dat ook op de technolo gische ontwikkeling? „Ja zeker, de technologische ontwikkeling heeft overal de werkgelegenheid fors aange tast. Wij wijzen de vernieu wingen niet af, ze kan even eens vooruitgang betekenen, ook op sociaal gebied. We vinden echter dat de ontwik kelingen doorzichtiger en be ter beheersbaar gemaakt moe ten worden. Je kunt dit rang schikken onder de democrati sering van het bedrijfsleven in het algemeen". Er liggen nogal wat aanvra gen voor het lidmaatschap van het EW. Het lijkt erop dat dit een nogal moeilijke kwestie wordt, vooral omdat er communistische organisa ties bij zijn. „Inderdaad, wij hebben nu 33 aangesloten organisaties en 18 aanvragen. Het zal grote wijs heid vergen om toelatingscri teria te vinden. In het alge meen moet je natuurlijk blij zijn met een zo groot en sterk mogelijke organisatie. Ik weet nog niet hoe de criteria zullen worden maar wel zullen de nieuwe leden het program en de statuten van het EW moeten onderschrijven. Een mogelijke uitbreiding van het EW zal dus moeten bijdra gen aan de verwezenlijking van het program en geen af breuk mogen doen aan de daadkracht en eensgezindheid van het EW. En met enkele kandidaat-leden zou ik nog wel eens een robbertje willen vechten over hun Europese en democratische gezindheid". JO SMITS 10,5 miljoen dollar schadevergoeding OKLAHOMA (UPI) Een federale jury in .de Amerikaanse stad Oklahoma heeft gisteren de nucleaire onderneming Kerr-McGèe schuldig bevonden aan radio-actieve besmetting van een van haar werknemers, Karen Silkwood. Het bedrijf moet 10,5 miljoen dollar schadevergoeding betalen aan de nabestaanden. Karen Silkwood overleed in 1974 bij een auto-ongeluk, juist toen zij onderweg was naar een journalist van de New York Times met be darende documenten over de volgens haar ontoereikende veilig- het bedrijf van Kerr-McGee. Enkele weken ervoor was vast- iteld dat zowel mevrouw Silkwood als haar appartement radio actief besmet waren. Het proces tegen het bedrijf is aangespannen door haar vader namens haar drie kinderen. JERUZALEM (Rtr) Er zijn plannen voor de vestiging van wintig nieuwe joodse nederzettingen in bezet Arabisch ge- tied. Naar schatting kunnen zich daar in de komende vijf jaar 58.000 joodse gezinnen vestigen. )it heeft de mede-voorzitter van de afdeling nederzettingen i de wereld-zionistenorganisatie, Matitiahoe Droblees, giste- in Jeruzalem onthuld. Hij zei dat hij nooit een vraag rnza- ontruiming van de westelijke Jordaanoever en de strook i Gaza door joodse kolonisten in overweging kon nemen op wijze waarop zij ingevolge het vredesverdrag met Egypte ut de noordelijke Sinaï worden verdreven. Besprekingen Ühina-Vietnam verbroken '(Bangkok <urn - china leeft gisteren de vredesbe- prekingen met Vietnam af- ebroken en zou troepen sa- nentrekken aan een nieuw ront tegen Vietnamese trijdkrachten in Laos. Vietnam heeft Peking ervan beschuldigd „nieuwe militaire avonturen" voor te bereiden en 500.000 militairen aan de grens te hebben gelegerd. Af gevaardigden van China en Vietnam kwamen gisteren voor de vijfde keer in Hanoi bij elkaar. Na afloop zei de Chinese delegatieleider dat de volgende ronde in Peking zou worden gehouden. Vietnam zei dat de Chinezen de eerste ronde opzettelijk en eenzijdig hebben beëindigd. AMSTERDAM (ANP) Een 17-jarig schoolmeisje is gisteren in haar ouderlij ke woning neergeschoten door haar 22- jarige vriend uit Bodegraven. Het meis je is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. op zijn vriendin had afgevuurd, schoot hij zichzelf door het hoofd en stak zich bovendien nog met een mes tweemaal in de hartstreek. Dat bleek echter niet af doende. Of zijn toestand kritiek is, is niet bekend. In Utrecht raakte een Turk levensge vaarlijk gewond toen hij in zijn huis in de borst werd geschoten door vermoede lijk een 24-jarige Nederlandse man. In verband met de aanslag zijn er twee aanhoudingen verricht. De Turk zou in dertijd betrokken zijn geweest bij de moord op een landgenoot die tijdens een partijtje voetbal werd doodgeschoten. De politie legt verband tussen de twee za- ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN Tandartsen vestigings vergunningen UTRECHT (ANP) De tand artsen in Nederland zijn er in principe niet tegen als er een vestigingsbeleid komt, eventueel zelfs met een wet telijk geregeld vergunningen stelsel. Aan zo'n wettelijke beperking van de vrijheid tot vestiging zullen de tandartsen dan wel duidelijk voorwaarden stellen, zo heeft de algemene vergade ring van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde giste ren bepaald. In sommige de len van ons land bestaat een nijpend tekort aan tandartsen. Bij de Tweede Kamer ligt al geruime tijd een wetsvoorstel, dat ook aangeeft dat er een vergunningenstelsel moet ko men. De genoemde den zullen de komende n den worden geformuleerd. Het kabinet Van Agt probeert nog steeds om langs de weg van vrijwilligheid tot een oplossing te komen voor het huidige energievraagstuk, het probleem van het tekort aan energie-grondstoffen tegenover het over matige energiegebruik. Het kabinet heeft met de vrij willigheid de verkeerde weg gekozen. Dat blijkt de laatste weken keer op keer. Vrijwel nie mand in Nederland is doordrongen van de energiepro blemen waar Nederland en Nederland niet alleen momenteel voor staat. Het beroep van premier Van Agt om in vrijwilligheid te komen tot versobering in het energiegebruik heeft niet gewerkt. Het kabinet acht het nog te vroeg om die conclusie te trekken, maar premier Van Agt gaf vorige week al wel toe dat er slechts ma tig gevolg wordt gegeven aan zijn oproep tot energie besparing. Getuige onder meer het aantal hardrijders op de autowegen. Het moment om tot centraal geregelde beperking van energiegebruik te komen is nu aangebroken. Het kabi net wil daar nog tot na de zomer mee wachten, maar als er in die tussentijd niet op vrijwillige basis echt be zuinigd is, dan is het te laat. Dan is dit jaar de zo noodzakelijke energiebesparing tot een farce geworden, en slaat Nederland in Europees verband waar vijf procent beperking overeen gekomen is een flater. De keuze voor vrijwillige energiebesparing van dit ka binet was wel een genereuze keuze, maar naar nu blijkt geen reeële. Het blijkt een onomstotelijk gegeven, dat mensen wel tot zelfbeperking bereid zijn, maar al leen in het geval dat ook andere mensen die beperking moeten ondergaan. Dat valt alleen te bereiken door een centraal geregelde beperking, ofwel door middel van overheidsmaatregelen om het energiegebruik te verklei- HeT kabinet zou er daarom goed aan doen met ener giebesparende, verplichte maatregelen niet tot na de zo mer te wachten. Het staat nu vrijwel vast, dat op vrij willige basis het energiegebruik niet optimaal zal wor den beperkt. Daarom is iedere week die het kabinet nog wacht met algemene maatregelen, een verloren week. KONINKLIJK PRENTENBOEK In Almelo wordt vandaag een tentoonstelling geopend van aller hande voorwerpen, souvenirs, foto's en dergelijke betreffende het leven van koningin Juliana. Een van de aardige dingen op deze tentoonstelling is dit linnen prentenboekje, dat wijlen koningin Emma zelf borduurde voor het kleine prinsesje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is er gisteravond niet in geslaagd om een beslissing te nemen over financiële steun aan de scheepsbouw. Het Openbaar Lichaam Rijnmond en de gemeente Rotterdam hebben er in .een brief aan de ministerraad op aangedrongen de scheepsnieuwbouw en de buitengaatse activiteiten van het Rijn-Schelde-Verolmeconcern zodanig te steunen dat ze ge handhaafd kunnen blijven. Wanneer dat niet gebeurd zouden er wel eens 3300 arbeidsplaatsen verloren kunnen gaan. Jiri Hendrych overleden PRAAG (AFP) Jiri Hendrych, voormalig leider van de ideologische commis sie van de Tsjechische com munistische partij en voor naamste medewerker van oud-president Novotny, is woensdag op 66-jarige leeftijd plotseling overleden, zo is gisteren vanuit Praag meege deeld. Hendrych heeft een grote rol gespeeld in de heksenjacht na de grote processen van 1952 tegen „revisionisten, titoisten, Slowaakse nationalisten en andere ketters". Hendrych heeft zich steeds tegen de emancipatie van intellectuelen verzet. In april 1968 trad hij uit al zijn functies. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Het regionale fraudeteam in Overijssel heeft een maandenlang durend onderzoek afgesloten waarbij 23 mannen zijn gearresteerd die ervan worden verdacht tiental len in financiële moeilijkheden geraakte bv's in het hele land te hebben leeggeplunderd. De juiste omvang van het verduis terde bedrag is niet bekend maar ligt boven het miljoen gul den. Via advertenties in diverse dagbladen bood men aan financiële steun te verlenen aan noodlijdende bv's of de bv's over te ne men. Tientallen directeuren zijn op dat aanbod ingegaan. In totaal zijn honderden crediteuren gedupeerd. Meestal rolde er een saneringsregeling uit de bus en werd de bv door het twee tal overgenomen. De oude directie trad af en een stroman werd directeur. Op papier werd een schuld gecreëerd die de verdachten het „recht" gaf om ter voldoening van deze schuld goederen uit het bedrijf te onttrekken. Eigen bijdrage niet van de baan DEN HAAG „Ik ea er nog steeds van uit dat enige vorm van een verdere eigen bijdrage nog niet helemaal van de baan is". Dat zegt staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid in een interview met het blad Me disch Contact. De bewindsvrouw voelt zich in dit standpunt gesterkt door het feit dat de regeringspar tijen CDA en WD een vorm van eigen bijdrage in de ge zondheidszorg acceptabel ach ten en er zelfs geen moeite mee hebben zo'n systeem uit te breiden, zo blijkt uit het vraaggesprek. Mevrouw Veder is vol vertrouwen in haar bij- drage-plannen en het zou haar verbazen als alles door de Kamer wordt afgewezen. Heath weigert nieuwe functies (Van onze correspondent) LONDEN De gewezen con servatieve partijleider en ex- premier Edward Heath van Groot-Brittannië wil gewoon parlementslid blijven. Hij heeft twee baantjes gewei gerd die hem werden aange boden. Premier Margareth Thatcher, die hem geen plaats gunde in haar nieuwe regering, heeft hem afgelopen maandag voor gesteld ambassadeur te wor den in Washington. Nog de zelfde dag kreeg zij een brief terug waarin Heath feestelijk bedankte voor de eer. Verder heeft de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken aan Heath gevraagd of hij zich niet, met steun van de regering, kandidaat wil stellen voor de functie van secreta ris-generaal van de NAVO. Deze post komt binnenkort vrij als Luns afscheid neemt. Ook dit aanbod werd gewei gerd. iLAAP 1 rolksvertegenwoordi- 'ijn is vaak een [einig benijdenswaar- i zeer zwaar be- oep. Nora Salomons, van de 53 mensen dit vak in PvdA- erband gekozen heb- ondervond dat ingstleden woensdag ichtbaar aan den lij- Op het voor ka derleden toch tamelijk roege uur van kwart tien 's morgens eklom zij het spreek- estoelte om een drie j wartier durende aeech over de nieuwe uurwet voor te dra- Haar onopge maakte en met wallen omfloerste diepliggen de ogen deden op af stand (en zeker van dichtbij) al vermoeden, dat Klaas Vaak de voorgaande nacht slechts kortstondig bij haar op bezoek moest zijn geweest. Al na en kele regels van haar monotoon ingezette verhaal werd dit ver moeden bevestigd. De spreekster werd be vangen door een onbe dwingbare drang tot gapen. Aanvankelijk trachtte zij haar geeu wen nog weg te moffe len, ma; spel. Na een minuut of twintig was de ver staanbaarheid van het voorgelezene tot een minimum gedaald, want de meeste woor den bleven, omlijst met geeuwen, zuchten en steunen, binnens monds hangen. Op een gegeven mo ment begon het slaap verwekkende schouw en luisterspel de irrita tie op te wekken van dr. Adriaan Verbrugh, volksvertegenwoordi ger voor het GPV. Na de zoveelste geeuw van Nora snelde hij naar de interruptiemi crofoon en vroeg, de blik op Vondeling ge richt: „Meneer de voorzitter, kan het niet wat joyeuzer, zoals wij van mevrouw Salo mons gewend zijn?". Waarop Nora bits ant woordde: „Ik ben hier niet aangesteld om mijn mede-leden te vermaken". En dan, enigszins verontschul digend: „Ik moet zeg gen dat ik soms last heb van een ochtend humeur". SLAAP 2 Uiteraard vraagt zo'n voorval om enige op heldering. De oorzaak van Nora's onparle mentaire optreden gonsde al spoedig daarna door het Ka mergebouw. Inder daad, ze had een zwa re nacht achter de rug. Want aanvanke lijk zou haar fractiege noot Arie de Graaf het PydA-aandeel in het huurdebat voor zijn rekening nemen, maar Arie was vrij plotseling verhinderd. .Of Nora het dan maar even wilde waarne men. Dit had ertoe ge leid, dat Nora zich te elfder ure in het on derwerp moest gaan verdiepen, hetgeen haar nachtrust niet be paald ten goede was gekomen. Arie had het zelf te druk met zijn juridische studie. Hij houdt zich in werk- en vrije tijd veelvuldig bezig met een docto raalscriptie over Beslo ten Vennootschappen. Binnenkort hoopt hij daarmee te. promove ren. Van dat proef schrift in wording laat hij overigens collega's en journalisten al ge ruime tijd meegenie ten, want Arie heeft er een gewoonte van ge maakt, ministers en staatssecretarissen her haaldelijk met schrifte lijke en mondelinge vragen over de handel en wandel van BVs te bestoken. De antwoor den daarvan verwerkt hij allemaal in zijn scriptie. De achter naam van Arie luidt op het Binnenhof dan ook al lang niet meer De Graaf, maar De Vraag. Het is trouwens de vraag of Nora Sa- lomons ooit nog een klusje van hem zou willen o FANMAIL Tante Pos heeft aan de Tweede Kamer een goeie klant. Dagelijks worden er stapels brie ven over het Binnen hof uitgestort. De meeste poststukken, gericht aan fracties als geheel of aan individu ele Kamerleden, heb ben een zakelijk ka rakter. Ze bevatten in formatie over allerlei actuele onderwerpen, verzoeken om hulp van mensen die in de maatschappij op eni gerlei wijze in de knel zijn geraakt, noem maar op. Maar er is meer. De Kamerleden worden ook regelmatig overspoeld met anonie me schriftelijke scheld kanonnades, met be moedigende brieven en soms zelfs met cade autjes. Wij willen pro beren, daar in de ko mende tijd in deze ru briek wat voorbeelden van te geven. Om te beginnen had den wij afgelopen week hierover een ge sprekje met Ruud Nij- hof, de man die als eenling in de Kamer de vrijwel ter ziele zijnde partij DS'70 vertegenwoordigt. „Je houdt het nauwelijks voor mogelijk, wat mensen je allemaal on gevraagd sturen", ver telde hij. „Het leukst zijn natuurlijk de schouderklopjes. Laatst nog kreeg ik een briefje, waarin stond: David, houd je taai tegenover al die Goliaths! Laat de moed niet zakken! levisie was, kreeg ik brieven in de trant van „dat pak stond je niet" of ,je moet je haar anders doen". En toen ik een interview had gehad met een weekblad en de jour nalist had geschreven dat er een Mariabeeld in mijn huiskamer hing, kreeg ik van een mij onbekende dame een ansichtkaart met een Mariabeeld erop. Aan de achterkant stond alleen maar: Goedzo Ruud, door gaan! Ik weet nog steeds niet of dat nou een grap was of niet". Toen ik onlangs op te- Dick van Rietschoten

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7