9,05% Vederland pleit voor nog serieuzer besparing Europesevakbonden verbitterd door besluiteloosheid EEG Jieuwe Honda edding voor eyland NMB OPBIJEENKOMST ENERGIE-AGENTSCHAP Cambodjaanse op Unctad-5 tijdens rede weggesleurd iid-Afrika eperkt a' en|ers vrijheid Een lucratieve spaarvorm: )e NMB-Spaarbrief aan toonder met Beursnotering. Weizman uit gespreksdelegatie met Egypte? Politieke strijd in Turkije eist 18 slachtoffers ^JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 ME11979 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) f HAAG De situatie op de internationale markt is momenteel zo ernstig, dat de mi ers van Buitenlandse en die van Economi- Zaken van de twintig lidstaten van het In- tionaal Energie Agentschap (IEA) maandag insdag in Parijs bijeenkomen om tegenmaa- elen te bespreken. De Nederlandse bewinds- en Van der Klaauw en Van Aardenne zullen de conferentie pleiten voor het in elk geval wezenlijken van de afgesproken energiebes- ig van vijf procent en voor het aanwenden krachtiger middelen om dit te bereiken. heeft een woordvoerder van het Ministerie Economische Zaken meegedeeld. Hij legde dat de prijzen van olie en olieprodukten op vrije markt sinds begin deze week zozeer zijn tegen, dat ze nu zelfs hoger zijn dan in febru- toen de Iraanse crisis op zijn hoogtepunt De oorzaak daarvan is een ruzie tussen Sa- i-Arabië en de Verenigde Staten. De Saoedi- sche regering is woedend op de vier Amerikaan se oliemaatschappijen (Esso, Texaco, Mobil Oil en Standard Oil of California), die door middel van hun gezamenlijke dochter Aramco het over grote deel van de oliebronnen in Saoedi-Arabië exploiteren. De vier leverden aan de senaatscommissie- Church de gegevens, op grond waarvan een rap port gepubliceerd kon worden over de voorgeno men produktie en over de reserves van het Ara bische koninkrijk. Het ging hier om gegevens, die men in de Saoedische hoofdstad Riad be schouwt als staatsgeheim en die zelfs nooit aan de OPEC bekend waren gemaakt Als straf heeft de regering nu besloten Aramco per dag zeven honderdduizend vaten minder te leveren (6,8 in plaats van 7,5 miljoen vaten per dag). Deze hoe veelheid wordt door de staatsmaatschappij Pe- tromin afgezet op de vrije markt, hetgeen voor Saoedi-Arabië nog het bijkomende voordeel heeft dat er daar een betere prijs voor gemaakt kan worden. Het gevolg hiervan is, dat de Aramco-partners gedwongen zijn zich meer op de vrije markt te begeven, hetgeen zeer prijsopdrijvend werkt. Daar komt nog bij, dat Iran sinds de revolutie nog uitsluitend aan kleine maatschappijen levert Olietekort Volgens de woordvoerder van EZ heeft dit alles ertoe geleid dat de structuur van de internatio nale oliehandel nu volledig is vernietigd. Alle raffinaderijen van de grote maatschappijen kam pen met tekorten, die ze proberen op te heffen door te kopen op de vrije markt, bijvoorbeeld op die in en rond Rotterdam. De uitstralingsef fecten van de prijsstijgingen op de vrije markt zijn nogal ernstig, bijvoorbeeld doordat de bin nenlandse prijzen van veel landen mede daarop worden afgestemd. Dat is ook in Nederland het geval. De situatie wordt nog verergerd, doordat er als gevolg van de verminderde produktie in Iran een wereldomvattend tekort is aan ruwe olie. Voor zijn gebied (de Westerse industrielanden plus Australië, Nieuw-Zeeland en Japan) schat het IEA dit tekort op twee miljoen vaten per dag. Dat biedt de OPEC-landen de mogelijkheid hun prijzen steeds maar weer te verhogen, zodat ook de olie buiten de vrije markt duurder wordt, met alle gevolgen van dien voor de Westerse economie. De IEA-ministers zullen in Parijs ook spreken over de oliesituatie op middellange termijn (1985- 1990). Dit met het oog op de vraag of de doel stelling van de organisatie om in 1990 maximaal 26 miljoen vaten per dag in te voeren, verwezen- lijkt kan worden. Omdat men vreest van niet tenzij door economische recessies zal er ook gesproken worden over de mogelijkheid tot structurele besparingen en het aanwenden van andere energiebronnen dan olie en gas. In het kader van die besparingen zal in de maand ok tober een intensieve voorlichtingscampagne in IEA-landen worden gehouden om het publiek goed van het een en ander te doordringen. Bij andere energiebronnen denkt het IEA vooral aan kolen. Het is de bedoeling dat het internatio nale bedrijfsleven nu reeds gaat studeren op ma nieren om rond 1990 de invoer en het gebruik van kolen aanzienlijk te verhogen, zonder dat dat schade toebrengt aan het milieu. Als het IEA zijn zin krijgt, dan zullen kolen weer 30 a 35 procent van de benodigde energie gaan leve ren. Wat kernenergie betreft zou men er wel van overtuigd zijn, dat zeker na Harrisburg de doel stellingen benedenwaarts bijgesteld moeten wor den. Als laatste punt op de agenda van de conferen tie staat de wenselijkheid van een dialoog met de OPEC-landen. Het gaat hier echter meer om het tonen van een principiële bereidheid dan om de verwachting, dat er echt een gesprek op gang zal komen. Daarvoor acht men de verschillen nog te groot (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Het is nu zo goed als zeker, dat het zieke Bri- L I Leyland-automobielbedrijf vanaf 1981 een nieuwe wagen 1 bouwen, ontworpen door Honda, de vierde grootste auto- pikant van Japan. De carrosserie van de nieuwe Honda fdt geproduceerd in Liverpool. Een Leylandfabriek in Co- zal de assemblage en verdere afwerking voor haar re- g nemen. zij dit Japans-Britse akkoord, dat het resultaat is van gdurige onderhandelingen, zal in de betrokken Leylandfa- >ken geen enkele arbeidsplaats verloren gaan. Het bedrijf I Liverpool zal zelfs meer arbeidskrachten moeten aanwer- nieuwe Honda zal in de plaats zal komen van de Triumph lomite, waarvoor Leyland zelf geen opvolger heeft kunnen lenken. De Britse fabrikant zal over het alleenrecht be- ikken om het nieuwe Hondamodel te verkopen in de E.G., ar het trouwens de merknaam Triumph zal dragen. (land heeft nu het voordeel dat ze veel sneller en goedko- een nieuw model op de markt zal kunnen brengen, dan n-p^nneer het concern het zelf had moeten ontwerpen. Telkens I tin eer het Leylandconcern nieuw kapitaal nodig heeft, moet 1 gaan bedelen bij Vadertje Staat. Het accoord met Honda e' dtlkt dit onnodig. bezar Honda schuilt in het accoord met de Britten het voor- vanl van een snellere groei in Europa, dat de tweede grootste imarkt van de wereld is. Honda hoopt nu de Japanse auto- lielreuzen vrij snel te kunnen inhalen, ichtef- Tito in het Kremlin President Tito van Joegoslavië brengt momenteel een be zoek aan de Sovjet- Unie, waarmee Joe goslavië niet al te hartelijke banden on derhoudt. De onaf hankelijke opstelling van Joegoslavië, die zich vorig jaar nog eens uitte tijdens het bezoek van de Chi nese partijvoorzitter Hwa aan% Belgrado, is de Russische lei ders een doorn in het oog. Hier wordt Tito (r) de hand ge drukt door partijlei der Brezjnev, die ge flankeerd wordt door minister Gromiko en partijsecretaris Rusa- kov. MANILLA (ANP) Tenminste dertien afvaardi gingen van communistische landen die zich in het Chinees-Russische conflict achter de Sowjet- Unie opstellen hebben gisteren woedend de open bare ziting van Unctad-5 verlaten. Directe aanlei ding hiertoe vormde de toespraak van de afge vaardigde van de voormalige regering van Cam bodja. Een robuuste Bulgaar verwijderde de ten gere mevrouw leng Thirit op hardhandige wijze van het spreekgestoelte. Terwijl het drama op de openbare zitting zich afspeelde, kwa men de onderhandelingen achter gesloten deuren vrijwel stil te ligen. Costa Rica heeft zonder dat daarover door de ontwikke lingslanden overeenstemming was bereikt, een beroep gedaan op de afgevaardigden om de olieprijzen op de reeds afgeladen agenda te plaatsen. De meeste olieproducerende landen vinden dat niet nodig omdat overleg over de olieprijzen beter buiten Unctad plaats kan hebben. De minister van economische za ken van Costa Rica, Fernando Altmann, acht dat even dwaas als een discussie over agragrische problemen in de derde we reld waarin niet over water gesproken mag worden. Costa Rica probeert in samenwerking met andere Latijns- Amerikaanse landen, waaronder Guatemala en Uruguay, om de „Groep van 77" (in feit van 119 ontwikkelingslanden) te winnen voor het idee om de speciale problemen die de derde wereld ondervindt als gevolg van de olieprijsverhogingen op Unctad-5 te bespreken. Altmann deelde mee dat enkele indus trielanden daartoe wel bereid zijn. APSTAD (REUTER/UPI) De Zuidafrikaanse rege- f heeft gisteren het lang tvachte voorstel van wet ubliceerd, die de persvrij- latregelen België tegen Palestijnen (Van onze correspondent) DSSEL De ministers van defensie, justitie en binnen- dse zaken in België hebben gisteren een onmiddellijke nge bewaking laten instellen van de luchthaven Brussel ionaal (Zaventem) van de Israëlische ambassade en van andere Israëlische gebouwen in de Belgische hoofdstad. gevangenis van de Brusselse voorstad St. Gillis wordt d( a bewaakt. Een en ander werd besloten omdat de Belgi- staatsveiligheidsdienst erachter is gekomen, dat de afgelor dagen een 12-tal Palestijnen naar België is gekomen, van er weliswaar enkele worden1 geschaduwd maar van wie enkele zoek zijn. heid verder beperkt en vijf jaar celstraf in het vooruit zicht stelt aan journalisten, die de wet overtreden. De parlementaire oppositie is onmiddellijk tegen de wet in het geweer gekomen. Een woordvoerder van de kleine nieuwe republikeinse partij, Yause Raw, zei dat hij de wet beschouwt als een totalitaire maatregel, die alleen maar op hun plaats zijn in fascistische, communistische en despoti sche systemen. (Van onze speciale verslaggever Jo Smits) MUNCHEN - Het congres van het Europese Verbond van Vakverenigingen EVV heeft zich beledigd en verbitterd getoond - „het is alsof wij een kaakslag hebben gekregen" - over het beschamend genoemde resultaat van de conferentie van EG-ministers van Sociale Zaken van deze week. Deze conferentie ging over de herverdeling van werk, maar leverde alleen als resultaat op dat de studie er over zal worden voortgezet. In een motie heeft het congres deze „negatieve houding van de mi nisters, die in feite dezelfde is als die van de werkgevers" veroordeeld, en zijn bestuur op gedragen de bewindslieden te dwingen hun houding te herzien. Het was de ministers nog wel bekend, hoe het EW er over denkt, zo werd opgemerkt. Die opvatting werd gistermiddag in een slotresolu- tie nog eens verwoord. De volledige werkgele genheid moet worden hersteld. De economie groeit niet in die mate, dat het daarmee al leen lukt. Dus moet de arbeidstijd met be houd van loon worden bekort met tien pro cent in de komende drie jaren. De vakcentra les van de verschillende landen moeten zelf maar zien, hoe dit te realiseren. Ze hebben de keuze uit een 35-urige werkweek, verlenging van de vacanties tot zes weken per jaar, en pensionering op 60-jarige leeftijd. Voorts moet overwerk zoveel mogelijk worden uitgebannen, en indien mogelijk worden uitbetaald in vrije tijd in plaats van in geld. Bij ondernemingen die continu werken moet het aantal ploegen worden uitgebreid. Even zag het er naar uit, dat het congres uit eindelijk niet met tastbare uitspraken zou ko men. Want al predikt het EW dan eenheid en solidariteit, als puntje bij paaltje komt, beoor deelt men opvattingen van anderen vaak toch wel naar eigen situaties en inzichten. Op het ontwerp-actieprogram, dat de grootste gemene deler wilde zijn, werden dan ook meer dan honderd amendementen ingediend. Daaruit viel door een speciale commissie ook na zeer lang besloten vergaderen geen nieuw compro mis te bedenken, reden waarom de hele vracht werd doorgeschoven naar het nieuwe bestuur, om er in de komende tijd wat van te bakken. Maar toen probeerden enkele afge vaardigden hun meningen nog verwoord te krijgen in de in wat algemenere termen ge stelde slotresolutie. Mede door tijdnood en technische en taalproblemen, dreigde soms op perste verwarring. Een vinnige discussie ontstond tussen FNV-af- gevaardigde Wim Spit en sprekers van de Duitse vakcentrale DGB. Spit wilde vastgelegd zien dat gastarbeiders dezelfde rechten moe ten krijgen als de werknemers van het gast land, ook binnen vijf jaar na binnenkomst kiesrecht voor de gemeenteraden. De Duitsers wilden nog wel in algemene zin hierin mee gaan, maar wilden de termijn van vijf jaar absoluut niet aanvaarden. Spit won bij de stemming. Waarop enkele afgevaardigden er hun droefheid over uitspraken dat een organi satie als het EW bij meerderheid van stem men beslissingen moet nemen Misschien mede door deze verzuchting werd de uitvoeri ge, vele onderwerpen bestrijkende slotresolutie eenparig aangenomen. Er waren wel vijf ste- monthoudingen. Het CNV was niet helemaal content, omdat het een aparte paragraaf gewijd had willen zien aan de bestrijding van de jeugdwerkloos heid. In de resolutie is ook afgesproken dat het EW er zo nodig flink tegenaan zal gaan om zijn doelstellingen te bereiken. Vanmorgen is het EW-congres afgesloten na dat het CNV een volwaardige plaats in het bestuur had gekregen (tot dusver had men daarin slechts een plaatsvervangend bestuurs lid) en Wim Kok tot voorzitter was benoemd. In zijn inaugurele rede wekte hij de bonden op, de afspraken van de bijeenkomst onver zettelijk te realiseren, ieder voor zich, maar ook onderling solidair. Werkgevers en menige regering, zo zei hij, willen de huidige economi sche situatie maar al te graag gebruiken om loonmatiging te bepleiten, of zelfs op te leg gen, en om ook door ons opgebouwde collec tieve en sociale voorzieningen af te breken. „De vakbeweging moet zich met hand en tand verzetten tegen dit afwentelen op de nek van miljoenen, die de crisis niet hebben veroor- (Effectief rendement d.d. 15 mei 1979) Een waardepapier aan toonder dat op de Effectenbeurs verhan delbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfduizend guldea Gemakkelijk overdraagbaar, ook als schenking en cadeau. Fis caal voordelig voor hen die straks door pensionering in een.lager be lastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belast baar. Verkrijgbaar op alle NMB kan toren. U kunt daar tevens, geheel vrijblijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragea De NMB denkt met u mee JERUZALEM (UPI) De Israëlische commis sie die met Egypte gaat onderhandelen over de autonomie voor de Pa lestijnen op de weste lijke Jordaanoever en in de Gaza is gisteren bijeen geweest temid den van berichten dat de Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, mogelijk uit deze commissie stapt. Weizman zou dit van plan zijn, aldus het dagblad Yedioth Anro- noth, uit onvrede met het harde standpunt dat door Israël wordt ingenomen inzake de autonomie. Van defensiezijde kwam men met een voorstel voor autono mie dat liberaler is dan het voorstel van premier Begin van Israël. Het voorstel van defensie werd afgewezen en er wordt gezegd dat Weizman gelooft niets meer aan de commissie te kunnen bijdra gen. Begin wil alleen de 1,1 mil joen Palestijnen in de twee bezette gebiedsdelen autono mie verlenen. Israël blijft, vol gens het voorstel van de pre mier, het gebied beheersen. Voorts wordt er bericht dat zowel Weizman als de Israëli sche minister van buitenland se zaken, Dayan, bezwaar hebben tegen het idee van Begin om het vormen van een Palestijnse staat af te wijzen en de souvereiniteit te eisen over de Gaza en de westelijke Jordaanoever na de overgangsperiode van vijf jaar. Maandag wordt de definitieve versie van het autonomie- voorstel voorgelegd aan het Israëlische kabinet. Het voor stel wordt waarschijnlijk die zelfde dag openbaar gemaakt De onderhandelingen Egypte beginnen op 25 mei. met Opnieuw slachtoffers in El Salvador SAN SALVADOR (Rtr) Het politieke geweld heeft ook gisteren weer mensenle vens geëist in het Middena- merikaanse land EI Salvador. Drie matrozen en een politie man werden door onbeken den doodgeschoten op ver schillende plaatsen in El Sal vador. Skyïab zal 2 juli uiteen vallen WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA heeft gisteren na een herziene schatting ge zegd, dat 2 juli de meest waarschijnlijke datum is, dat het 85 ton wegende ruimte vaartstation Skylab uiteen zal vallen en op aarde zal storten. Ongeveer 400 onderdelen zul len de val „overleven" en de aardbol treffen, zo wordt ver wacht. Skylab is inmiddels doorgedrongen in de bovenste dunne laag van de aardse at mosfeer. Men heeft uitgere kend, dat dat de kans, dat een stad door onderdelen wordt getroffen 1 op 40 is en 1 op 150 dat een mens getrof fen wordt ANKARA (AP) De politieke strijd tussen ui terst links en uiterst rechts in Turkije heeft gis teren achttien mensenlevens geëist, zo is door de Turkse politie bekend gemaakt. De incidenten waarbij de slachtoffers vielen, vonden verspreid over geheel Turkije plaats. De bloedigste aanval gebeurde in een koffiehuis in Etlik, een voorstad van Ankara. Omstreeks twaalf uur in de nacht van woensdag op donderdag drongen mannen met machinegewe ren het koffiehuis binnen, terwijl de klanten gekluisterd zaten aan de televisie waar de finale om de Europacup werd ver toond. Iedereen moest op-de vloer gaan liggen. Er werden ne gen mensen uitgekozen en neergeschoten. Zes daarvan allen linkse studenten, overleden onmiddellijk. Twee werden gewond en de negende stierf in het ziekenhuis. De politie veronderstelt dat de aanval een vergeldingsactie was voor het doden van twee rechtse jongeren afgelopen dinsdag. In vijf andere steden deden zich gisteren eveneens incidenten voor waarbij doden vielen. Na de moorden in Etlik werden re geringstroepen naar het gebied overgebracht om te voorkomen dat links georiënteerden met vergeldingsacties zouden komen. De bewoners van de stad verklaarden dat deze wordt verdeeld in een rechts en links gebied. Een dergelijke situatie zou zich thans in veel Turkse steden voordoen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9