4000 jaar sleutels en sloten GETAf? UScience-fictiongeweld blijft oppervlakkig ,,Schorum" Exposities in LAK- theater en Academie Voorjaarsexpositie Ettore Scola schildert zelfkant met gitzwarte humor LEIDSECOURANT VRIJDAG 18 ME11979 PAGINA 7 ,,Als vaste kroeg klant ben je iemand". Jan Brusse. LEIDEN De AMRO-bank organi seert tot en met 21 juni de expositie „4000 jaar sleutels en sloten" in haar nieuwe hoofdgebouw aan de Stationsweg 31-33. De tentoonstelling laat zien dat er ei genlijk in die 4000 jaar op het ge bied van de sleutels en de sloten weinig veranderd is. Het oudste slot dat te zien is dateert uit ongeveer 2500 voor Christus. Het werd gevon den in Egypte in de buurt van de tempel van Karmac. Vermoedelijk werd het gebruikt op graanschuren. Uit de Romeinse tijd zijn de houten sloten afkomstig; ook bronzen sloten waren al bekend in deze tijd, en daarvan is eveneens een voorbeeld te zien. Uit de Karolingische en Mero- vingische tijdperken zijn voorname lijk sleutels te bezichtigen. De sleu tels hebben dan inmiddels een baard gekregen. In de voorafgaande tijden was er hoofdzakelijk sprake van de „haakvormige hefsleutels". Uit de middeleeuwen stammen de Kruis- en Reepsloten, ogenschijnlijk zeer ingewikkelde sloten, zo genoemd door de vormen van kruis en reep in de sleutelbaard. De Gouden Eeuw, een tijdperk waarin- het nodige te be veiligen viel is vertegenwoordigd met grove gesmeden sloten voor de wel gevulde pakhuizen van de kooplie- In de tijd van Lodewijk de Veertien de treedt een verfijning op in de slo ten, ze worden dan vaak uitgevoerd met artistieke afbeeldingen en spreu ken. Er is een slot te zien met een afbeelding van St-Joris en de draak, een werkstuk van,een gezel die hier mee tot meester promoveerde. De expositie wordt afgesloten met het moderne cylinderslot dat bijna overal wordt toegepast. Aan de hand hiervan wordt aangetoond dat het hedendaagse slot feitelijk nog steeds op dezelfde principe's is gebaseerd als het oude Egyptische slot van 2500 jaar voor Christus. Het vakmanschap van onze voorvaderen kon in 4000 jaar nauwelijks worden overtroffen. De expositie is te bezichtigen tijdens bank uren van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur, op donderdag ook van 18.30 tot 20.00 Theu Boermans (foto) brengt, begeleid door zeven musici en drie zangeressen een programma, dat bestaat uit een verzameling teksten van zowel eigen makelij als van gerenommeerde buiten landse artiesten (onder ande re van Bruce Springsteen en Elton John). Theu Boer mans, dè zanger en tevens leider van „Schorum"heeft de groep opgericht. Hij heeft de toneelacademie in Maas tricht gevolgd en speelde on der andere in de „Gijsbrecht van Aemstel" en in Shakes peare' s „Midsummernights- dream".Vaak is Theu Boer mans op de televisie ge weest Onlangs nog was hij te zien als Cesariot in de succesvolle „Pagnol Trilo- Bovendien is Theo treedt het gezel- Boermans ook nog verbon- schap op in Leiden, in het den aan de toneelgroep Glo- LAK-theater. LEIDEN De tentoonstel lingencommissie van het LAK-theater organiseert deze en volgende maand ex posities van Ben Overdevest in het LAK-theater aan het Levendaal 150 en Roger Busschots in het Academie gebouw aan het Rapenburg 73. De fotograaf, etser en schilder Ben Overdevest heeft zich net zoals de West- europese kunstenaars ten tij de van de Renaissance laten inspireren door een buiten landse cultuur. Overdevest is alleen niet naar Italië, maar naar Canada gegaan en heeft daar anders rondgeke ken dan de gemiddelde toe rist gewoon is. Een weerslag hiervan zijn de in de exposi tiezaal van het LAK-theater tentoongestelde foto's. De grootschaligheid van Cana da, de overweldigende na tuur, de groteske architec tuur, het indrukwekkende verkeersapparaat en nog vele andere aspecten komen nadrukkelijk naar voren in de foto's van Overdevest. Met sommige foto's heeft de kunstenaar gemanipuleerd om de inhoud sterker en sfeervoller te laten overko men. Hier ligt dan ook het verschil met de vroegere Re- naissance-reizigers: voor hen was het voldoende om een realiteit te laten zien, voor de moderne mens is dat te weinig. Die weet door de te genwoordige communicatie middelen hoe Canada eruit ziet. Ben Overdevest heeft in de werkelijkheid ingegrepen en haar nog duidelijker en indringender gemaakt. Busschots Roger Busschots is geboren in Antwerpen op 16 april 1948. Hij volgde verschillen de artistieke opleidingen in zijn geboortestad, waaronder een cursus schilderen aan de Academie voor Schone Kunsten van Berchem. Daar studeerde hij in 1975 af in de culturele antropologie met specialisatie etnocinema- tografie en audio-visuele me dia. Hij houdt zich tegen woordig vooral bezig met Marokko en Marokkaanse gezinnen in Nederland. Het werk van Roger Bus schots is hoofdzakelijk ab stract. Het gaat om rech thoeken, doorbroken ovalen, doorkruiste cirkels en vende lijnen die in een won dermooie compositie zijn sa mengebracht. Een enkele keer zit er ook iets figura tiefs tussen, zoals bijvoor beeld het „Meisje met Hoofddoek". Vrijwel alle werken zijn uitgevoerd in kleur met gebruikmaking van technieken als aquatint en vernis mou. De contou ren van de etsplaat worden vaak in de compositie be trokken. Een aantal etsen zijn tot stand gekomen door toepassing van de zeer be werkelijke techniek van de mezzotint, een techniek die niet veel wordt toegepast. Anirike Het Projecttheater brengt zaterdag 19 mei het stuk „Anirike" in het LAK-thea ter aan het Levendaal 150. Het thema van deze voor stelling is de strijd van het I individu tegen de door een kleine groep gevestigde en door de massa in stand houden orde. Het Projectthe- I ater heeft dit thema gezet in het kader van (berichten over) geweldadig verzet te gen de gevestigde orde en zagsdragers en hooggeplaat- de voortdurende blijken van sten. De voorstelling begint onbetrouwbaarheid van ge- om half negen. LEIDEN Galerie De Oude Rijn aan de Stille Mare 4 houdt tot en met 30 juni de Voorjaarstentoon stelling. Gedurende die peri ode zijn olieverfschilderijen, gouache's, litho's, etsen, pot loodtekeningen en gemengde technieken te zien van een groot aantal kunstenaars. Het gaat om werk van Fran- goise Aquillard, Enric Adse- rê, Hilbrand Bruyning, ErÜ Essëlink, Jan Hamerling, Vilma Henkelman, Marry Hpvig, Anne Hulleman, Jan Krejc'i, Josephine Kelly, Ol- drich Kuhanek, Fanny Ma- zure, Nick Oudshoom, Oscar Penez, Sietse Smeding en Ans WorteL Verkerk" café met een onafhankelijke De familie van Nino Manfredi trekt in optocht door de straten van Rome naar het doopfeest. ZsTUDIO - Brutti, sporchi e cattivi (16) met Nino Manfredi en Francesco Anni- balli. Regie: Ettoré Scola. ventig bewogen jaren (a.l.) Een voortreffelijk werkstuk over de vorstin dat ver uit stijgt boven het obligate ver tonen van oude jounaalopna- men en dergelijke. Veel draagt koningin Juliana daar zelf aan bij middels een zeer plezierig gesprek, dat eveneens op het cellulo id werd vastgelegd, (vierde week). REX Call-girl BV (16) Prikkelwerk van de gebrui kelijke magere kwaliteit (eerste week). EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Juliana in zeventig bewogen jaren (ai.) Zie Trianon. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) The deer hunter (16) Zie Lido I. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Kentucky fright movie (16) EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De vrolijke hoogstandjes in Tirol (16) Een toevoeging aan de schier ontelbare rij van be denkelijke filmproducten handelend over sexuele ca priolen in de Tiroolse ber gen. (eerste week). door Peter Vien»9 .Brutti, sporchi e cattivi" setekent zoveel als „Slecht, elijk en gemeen" en dat is illemaal heel juist van toe- jassing op de personages in ïttore. Scola's gelijknamige ilm, die echter ook best Onkruid vergaat met" had cunnen heten. Scola is na iijn schitterende ..Una gior- nata particolare" voor de Nederlandse bioscoopbezoe ker geen onbekende meer en durft kennelijk het risi- an ook zijn films van troegere datum naar ons and te halen. Daar kunnen ive alleen maar blij om zijn. Vant al verschilt „Brutti, «^sporchi e cattivi" met zijn J^wrange, gitzwarte humor he melsbreed van wat Sophia ^oren en Marcello Mastroi- ^^ïnm in „Una giornata parti- ^^?olare" op het doek zetten, ide hand van de regisseur is luidelijk herkenbaar in de •lijmscherpe wijze waarop en a-sociale familie op- iengepakt levend in een van [olfplaat opgetrokken krot- oning aan de rand van Nino Manfredi Rome wordt afgeschilderd. Terwijl „vader" Nino Man fredi - de enige beroepsac teur in gezelschap van een aantal typetjes waar Fellini jaloers op zou zijn geweest - met het geweer in de aan slag de miljoen lire verde digt. die de verzekerings maatschappij hem voor het verlies van één oog heeft uitbetaald, en oma in haar rolstoel de Engelse les op de televisie volgt, vecht, rooft en steelt de rest van het ge zin waar het maar even kan. In de overbevolkte krotwo ning wordt ook naar harte lust op sexueel gebied gerot zooid, culminerend op het moment dat vader met vette vriendin thuiskomt, die naar zijn mening best kan blijven logeren. Als hij haar bovendien nog met dure ca deaus overlaadt is de maat vol en besluit de familie pape maar te vergiftigen met vier pakken rattenkruit. Na een paar slokken zeewa ter overleeft de vader echter de aanslag om op zijn beurt wraak te nemen door het huis in brand te steken en als er dan nog geen slacht offers vallen het huis, het verkocht te hebben, met een peperdure auto in puin te rijden. Maar aan het slot is alles weer bij het oude, alleen het lieve meisje met de gele laarsjes, dat altijd op de kleintjes paste, is nu ook in verwachting. MILO LIDO II Battlestar Galactica met Lome Greene en Jane Seymour. Regie: Ri chard A. Colla. mogelijkheid dat de wordt geconfronteerd iet buitenaardse beschavm- heeft altijd al tot de ■erbeelding gesproken van science-fictionschrijvers. !Dat ook de filmmakers zich 'el eens door dat onder- erp laten inspireren bewij zen films als „Close Encoun ters of the Third Kind" en bijvoorbeeld de wat dieper in het verleden liggende „War of the Worlds" naar het boek van H.G.Wells. De nieuwste science-fiction- film, Battlestar Galactica laat zich voor wat betreft het contact tussen twee we zensvreemde intelligenties beter vergelijken met laats tgenoemde film. Zag de mensheid zich in 'War of the Worlds' bedreigd door bloed dorstige Marsbewoners, in Battlestar Galactica zijn het de robotachtige Cylonen die zich ten doel hebben gesteld het menselijke ras uit te roeien. Het gaat dan echter met meer om de bewoners van de aarde, maar om een van de aarde afgesneden ko lonie van 12 planeten in een ander melkwegstelsel in een verre, vijandige toekomst. De van de planeet Cylon af komstige Cylonen maken zich al in het begin van de film onsterfelijk impopulair door midden in de vredeson derhandelingen met de 12 koloniewerelden met een reusachtige, door robots be- Het ruimteschip Battlestar Galactica mande vloot de aardse ruim- tevloot en alle werelden aan te vallen. De enorme Batt lestar (Ruimtekruiser) Galac tica is het enige schip dat de verraderlijke overval overleeft en gaat, gevuld met het handjevol overleven den van de totaal verwoeste 12 planeten onder leiding van Lorne-Bonanza-Greene, die de wijze commandant Adama speelt op weg naar de bijna vergeten moeder planeet aarde. De Cylonen, pas tevreden gesteld als de laatste mens het loodje ge legd heeft hebben onderweg nog de nodige hinderlagen in petto maar de mensen stellen zich nu met meer succes teweer, ook al is daarbij de hulp van een ont ploffende planeet nodig. Battlestar Galactica moet het vooral hebben van de schitterende effecten, tot uiting komend in de specta culaire gevechten tussen een grote variëteit levensechte ruimteschepen die van bin nen en buiten zeer fraai ge stileerd zijn, de robots en de „doorkijkjes" in het oneindi ge heelal. Tussen al het la- sergeknetter is helaas weinig ruimte overgebleven voor enige menselijke karakterte kening en ook het verhaal is wel erg eenvoudig gehouden. Voor wat het laatste betreft zat de film „Star Wars", waar Battlestar Galactica erg veel overeenkomsten mee vertoont aanzienlijk be ter in elkaar. Wie zich ech ter een paar uur in een on bereikbare toekomst in de verre ruimte wil wanen kan zijn hart aan Battlestar Ga lactica ophalen. EN VERDER LUXOR They called him bulldozer (a.l.) Bud Spencer (zonder Terence Hill) in een niemendalletje van regisseur Michele Lupo. (tweede >H week). ■U CAMERA The damned .(16) Al wat oudere film van Visconti waarin de zogehe ten 'nacht van de lange mes sen' centraal staat. De hoofdrol wordt gespeeld door Dirk Bogarde. (reprise, eerste week) LIDO I The deer hunter (16) Robert de Niro en John Savage in een aangrijpende film, waarin de Verenigde Staten van nu hun frustra ties over de oorlog in Viet nam afreageren. Bij de Os caruitreiking van dit jaar viel dit product van regis seur Michael Cimono vele malen in de prijzen, (zesde week). LIDO III Animal House (a.l.) Een dolle komedie over een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens'flink buiten zet. (zesde week). TRIANON Juliana in ze Gerard Verkerk: ,,lk kan niet eens kaarten of biljarten' „Ik kan de cafés die ik in Leiden heb be zocht op de vingers van één hand tellen. Ik heb nauwelijks contact met mijn colle ga's. Niettemin zie je hier 's avonds een massa mensen die in de horeca werken, kellners en een paar kasteleins. Zelf ben ik absoluut niet als kastelein in de weg gelegd, hoewel ik buiten Leiden ook nog in Haarlem een paar cafés bezit. Ik pro beer zo goed mogelijk als gastheer op te treden, verdere ambities heb ik niet. Ik was pas 27 of 28 toen ik mijn eerste pils dronk". Opmerkelijke notities uit de mond van Gerard Verkerk, een man die zo op het oog alles lijkt te zijn wat hij met zijn „nuchtere" verstand ontkent. Om nog maals met Jan Brusse te spreken: „De kroegbaas is de vader, de maatschappelijk werker, de biechtvader". Het heeft weinig zin om zoiets te ontkennen als je dagelijks bewijst dat zo'n omschrijving je als gego- Loonzakje Gerard Verkerk draait zijn gelijknamige café nu al een goed jaar in een van de gezelligste straatjes van de stad, de Mors- straat. Rechts de Steenstraat in, richting Morspoort en daar ligt het café aan de rechterkant in het midden van allerlei kleine winkeltjes. Verkerk kent de horeca op zijn duimpje, „hoewel", zo zegt hij, „het best van die kant van de bar". Be gonnen in de automatenhandel ruim der tig jaar geleden, voornamelijk in Amster dam, het Rembrandtsplein, waar hij sa men met een neef als een van de eerste in Nederland de juke-box introduceerde, later werden dat de flipperkasten, de Ro- tamints en de Up-Rights, de rollenmachine die hier in Leiden ten strengste verboden zijn. Omdat deze het loonzakje van de klanten zouden opentrekken. Een stukje inconsequentie van het stadsbestuur, dat Verkerk het liefst betiteld als „ontzettend conservatief". „Want dan zou je in wezen alle \Vinkels wel kunnen sluiten, om maar te zwijgen van de cafés." „Onbevangenheid" Verkerk beschouwt zich meer zakenman dan kastelein. Via de speelautomaten is hij in de horeca terechtgekomen. In Haar lem bezit hij verschillende zaken, die hij daar verhuurt of verpacht. Leiden heeft hij als zijn centrum, het is ook zijn woon plaats, uitgekozen. Sinds de officiële ope ning van zijn café aan de Morsstraat is hij hoe langer hoe meer voor het vak van caféhouder gaan voelen. Terwijl hij het cafébedrijf hoofdzakelijk door een zaken- mansbril heeft leren bekijken, is hij het laatste jaar behoorlijk thuis geraakt in het leven dat zich aan gene zijde van de tap afspeelt. „Dat is gebeurt met een zekere onbevangenheid. Van dit café hoef ik echt niet te leven. Ik hoef er niet aan te trek ken. Ik heb liever een klant die voor vijf gulden verteert en gezellig is dan eentje die driehonderd gulden in de week bij me verbruikt en strontvervelend is. Op die manier heb ik een prima publiek binnen kunnen krijgen, mannen en vrouwen, Lei- denaars en ook veel buitenlanders, waar onder veel Engelsen. Zij zijn niet van mij afhankelijk en ik niet van hen. Dat is de beste conditie om erg goed met elkaar om te gaan". Café Verkerk is uitgaande van deze for mule een uitstekende zaak geworden. Ge rard ontvangt een gemêleerd publiek: van zakenlui tot aan sportjongens. Ook de plaatselijke horeca bezoekt het café-billard 's avonds vrij frequent. „Waarom weet ik niet", zegt Gerard. „Ik ben toch geen ge boren kastelein. Mijn filosofie is om niet te leven zoals het je opgedragen wordt. Als je praat vanuit je functie wordt je een dood element. Vandaar dat een zaken- men heel goed een gevoelsmens kan zijn. Ik zal bijvoorbeeld nooit iemand om het materiële dronken voeren. Wat weet ik ei genlijk van de cafés en de mensen? Ik ben een kastelein, die niet eens kan biljar ten of kaarten". kastelein Café-Billard „Verkerk" Morsstraat 35, Leiden. Open: alle dagen van de week van 's mid dags vier uur tot de gebruikelijke slui tingstijden van één of twee uur na mid dernacht. Zondags gaat het café om zes uur open. Snacks: saté, vers balletje ge hakt, portie kaas en leverworst.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7