IMCN Zoeterwoudse jongeren fietsen voor Napoiitaanse weeskinderen (o) NZH toont Leiden nieuwe gj|| generatie stadsbussen IEDK00P#GEZELUG 25cfl louw 'erhaal in -de L eidse Courant kopieën? Keukens van klasse. poggenpohl rAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 ME11979 PAGINA 5 KIN DER VIEW; ouw verhaal in de Leidse ourant? Dat kan! n de zomermaanden gaat erslaggever Ed Olivier elke I ag op stap met één of meer iugdige krantenlezers (8 tot met 14 jaar). In een ibriek die „Kinderview" it heten, verschijnt er in zomer dagelijks een 'haal in de krant van een itschri jver. En die itschrijver kan jij worden it onderwerp kies je zelf it. Het verhaal of interview irijf je op onze redactie in liden. Je moet het helemaal If doen. We willen je er ituurlijk wel een beetje bij Ipen. ichien ken je wel iemand je graag in de krant zou rillen zien of weet je een onderwerp waarover je It schrijven. Misschien wil wel weten waarom er nog :n fietspad is langs die ikke verkeersweg in je inplaats. Dat gaan we dan ii samen aan de irgemeester en de politie tgen. Tenminste, als die t op vakantie zijn. Een le kans om in het „jaar het kind" ook eens te wat je er van vine foe gaat ^at in z'n werk- P stuurt een briefkaart naar redaktie van de Leidse lurant, Postbus 11,2300 AA liden waarin je behalve je r en telefoonnummer, lermeldt waarover je wilt n Jchrijven. Wij nemen dan zen rn*act met op om een sterJatum en een tijd af te j^jpreken. Als je niets leuks eriafeet- maar toch iets in de se ^rant wilt schrijven, zoeken samen een onderwerp, wij maken van tevoren /spraken met de mensen laarmee je wilt praten. Op afgesproken dag halen we thuis op en gaan we met in fotograaf op pad. Na loop word je keurig luisgebracht. Vraag wel >en aan je ouders wanneer op vakantie bent en •ijf op de briefkaart 'elke dag of week jou het ;te uitkomt. "CASA MA TERNA STAA T IETS TE WACHTEN AI jarenlang brengt een groep Zoeterwoudse jongelui, om precies te zijn vierentwintig jongens en meisjes, in de vakantietijd een werkbezoek aan een Italiaans weeshuis. Dit weeshuis heet „Casa Materna" en ligt in Napels, de "hoofdstad" van het arme zuid- Italië. "Casa Materna" is van lieverlee in Zoeterwoude een begrip geworden, dat inmiddels vanaf de reformatorische basis doorgedrongen is in ook andere "geledingen" der bevolking. Op het Zoeterwoudse programma staan steevast onderhoudswerkzaamheden aan dit weeshuis, zo'n beetje volgens het idee, dat jaren geleden nogal werd gehanteerd in katholieke Nederlandse kringen om arme Nederlandse pastoors, in Frankrijk werkzaam, er een beetje menswaardig te laten bijzitten. Voor iets dergelijks is altijd geld nodig. Want al ben je idealist, behulpzaam en van zessen klaar, je zult toch steeds ook materieel over de brug moeten komen. Je mag niet meer veronderstellen in deze tijd, een tweede pastoor van Ars te kunnen zijn. Die had maar met een rotsvast godsvertrouwen te bidden en zie, de volgende dag lagen de broodnodige bankbiljetten in de brievenbus. De Zoeterwoudse jongeren doen het in elk geval anders. Ze vertrouwen op eigen kracht en het medeleven en de steun van sympathisanten. Jaarlijks wordt door de Zoeterwoudse organisatie de nodige tamtam gemaakt, om voldoende geld bijeen te krijgen, om het project "Casa Materna" recht overemd te houden. Ditmaal gaat de jeugd er op een originele manier tegen aan* Zaterdag 19 mei trekken acht sportieve leden van de Zoeterwoudse groep er met de fiets op uit voor het maken van een "promoting tour", een ronde van "het hart onder de riem". Het stel begeeft zich (op een snellere wijze) met de rijwielen naar Harderwijk, waar zaterdag gestart wordt. Het eindpunt is Zoeterwoude, het aantal kilometers, dat in de benen moet gaan zitten is ongeveer 140. Harderwijk werd als startplaats gekozen, omdat daar de twee enige niet-Zoeterwoudse leden van de groep wonen. Zaterdagmorgen om half negen wordt het startsein gegeven door burgemeester Van Boeyen van Harderwijk, die een presentje zal meegeven voor zijn ambtgenoot Detmers van Zoeterwoude. Als tegenprestatie ontvangt dan de heer Van Boeyen ter herinnéring aan deze gebeurtenis een Zoeterwouds gemeentelijk vaantje. De Vanaf deze "self made"' advertentiezuil. die niet zelden het kale stuk grond voor de Ned. Herv. Kerk van Zoeterwoude-dorp siert, werd ook reclame ge maakt voor steun aan Casa Materna. matineuze plechtigheid zal muzikaal worden opgeluisterd door het Harderwijks muziekensemble "Musica Intrada" onder leiding van Klaas van Zalk. Rond een uur of vier verwacht men het karavaantje van acht renners en drie volgauto's in Zoeterwoude. Daar zal dan burgemeester Detmers de fietsers en zijn cadeautje staan op te wachten. Maar hoe komen die voortvarende fietsers- voor-Casa Materna nu aan het zo noodzakelijke en begeerde geld? Want van tussentijdse sprints om premies, zal men het niet moeten hebben. Welnu, toch zal al fietsende een kapitaaltje worden vergaard. Immers, in de maand april werd contact opgenomen met de diakonieën van de Hervormde Kerk van de verschillende gemeenten, die op de route Harderwijk- Zoeterwoude liggen. Op de eerste plaats wilde men op deze manier aan de naam Casa Materna meer bekendheid geven, maar daarnaast hoopten de Zoeterwoudenaars ook financiële steun voor hun Zuid- Italiaanse werkkamp los te krijgen. Men heeft niet tevergeefs aangeklopt, want de reacties waren zeer positief; men wilde zo over de Veluwe en verder westwaarts best iets voor die werksters en werkers doen. Tot nu toe is al rond de 2500 gulden toegezegd en wie weet wat daar nog bijkomt. In sommige te passeren gemeenten, zal zaterdag even worden gestopt om te rusten en meteen de betreffende diakonie in de gelegenheid te stellen, haar bijdrage aan de renners te overhandigen. Na die Intrada van de Harderwijkse muzikanten, zal ook hier muziek in zitten. Niet alleen werd geld toegezegd, men weet ons evenzeer te melden, dat de fietsers hier en daar opgelapt zullen worden met een bak koffie. Het ligt bijna voor de hand, dat "Casa Materna" in het bella Napoli de Zoeterwoudse hulp weer met vertrouwen tegemoet mag zien. Zonder steun zou de groep jongeren met de handen in het haar zitten, want ze zouden die Napoiitaanse gemeenschap voor geen prijs in de steek willen laten. "Casa Materna", het huis voor wezen, werd zeventig jaar geleden al gesticht door dominee Riccardo Santi, wiens zorg later werd overgenomen door zijn vier kinderen. Het is het enige protestantse weeshuis in een geheel katholieke (laat ik zeggen: niet protestantse) omgeving. Daarom alleen al is Casa Materna reeds vanaf het begin aangewezen geweest op buitenlandse support. Vandaag de dag zijn de verhoudingen ter plekke aanmerkelijk verbeterd, maar de noodzaak van steun van buiten is gebleven. De hervormde predikant ds. Schoch, die vorig jaar naar elders werd beroepen, kwam een jaar of zeven geleden met het plan om met een aantal Zoeterwoudse jongeren de hulp daadwerkelijk ter hand te nemen en in "Casa Materna" te gaan werken. Nu vertelt de heer P. Popma, mede-Casa Matema-ist, dat het initiatief van dominee Schoch een schot in de roos is gebleken: „men was eigenlijk mèteen al enthousiast. Zowel in Zoeterwoude als in Napels, bleek de hulpactie bijzonder in de smaak te vallen. Sinsdien is ons werkbezoek een jaarlijks terugkerende traditie geworden. Gedurende twee weken, tijdens de bouwvakvakantie, worden in dit Napoiitaanse weeshuis door Zoeterwoudse handen opknapwerkzaamheden verricht. De groep van hoofdzakelijk werkende jongeren wordt telkens begeleid door een stuk of vier vakmensen". Het project Casa Materna ontvangt verder financiële steun van onder andere Kinderpostzegels en de Generale Diakonale Raad. Daarnevens onderneemt de Zoeterwoudse groep telkenjare verschillende acties, zoals nu weer die wervende fietstocht. Er is nu zowat geen Zoeterwoudenaar meer, of hij weet dat steeds eind april de Casa Matema- stroopwafelactie wordt gehouden. Maar nu is het eerst fietsen geblazen, met een stel gelukkige Napoiitaanse weeskinderen als inzet. De nieuwste busgeneratieuiteraard in dezelfde kleuren als de voorgangers siert Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. LEIDEN Een nieuwe gene ratie stadsbussen dient zich volgende week in Leiden aan. De Noord Zuid Hollandse Vervoersmaatschappij heeft een nieuwe serie stadsbussen aangeschaft. Geleidelijk aan zullen de oude bussen wor den vervangen door dit nieu we type. Morgen kan het pu bliek een kijkje nemen in een van de jongste telgen van het NZH-stadsbussengeslacht. Vanaf tien uur staat er een nieuwe bus bij het winkel centrum in het Morskwartier, vanaf half twaalf kunnen de inwoners van Leiden-Zuid West de nieuwe bus bezichti gen op het Vijf Meiplein. Rond een uur vertrekt de „show-bus" naar Leiderdorp, waar hij bij het winkelcen trum aan de Laan van Ou derzorg aan het publiek wordt getoond. Het winkel centrum „De Kopermolen" is de laatste plaats die wordt aangedaan. Hier kan de nieu we bus vanaf drie uur wor den bekeken. Gisteren maakte een groot aantal genodigden van de ge legenheid gebruik kennis te maken van de nieuwe NZH- stadbus. Er werd een rondrit door Leiden gemaakt. Deze gaf behalve een goed beeld van de verbeteringen die de NZH in haar nieuwste bus heeft laten aanbrengen, ook een indruk van de moeilijkhe den waarop de buschauffeurs in Leiden stuiten. Met name in Leiden-Zuid West zijn de laatste tijd vele straten gere- Het interieur van de nieuwe stadsbus construeerd. Dit om het auto verkeer af te remmen. Nu blijkt evenwel dat auto's ge makkelijk de aangebrachte obstakels (verkeersdruppels en dergelijke) nemen maar dat de buschauffeur keer op keer moet afremmen om de bus op behoorlijke wijze langs de obstakels te loodsen. „We hebben met opzet deze route gekozen, om eens te la ten zien hoe belemmerend deze reconstructies voor ons werken", aldus districtschef J. Leeuwenbergh. „De beslissin gen tot reconstructie worden vaak alleen op politieke gron den genomen. Men realiseert zich daarbij niet hoe het o- penbaar vervoer daardoor be moeilijkt wordt. Vaak genoeg hebben we onze stem tegen dergelijke „verbeteringen" la ten horen, maar er wordt niet naar geluisterd". Als voor beeld van de ernst van de si tuatie noemt de heer Leeu wenbergh het besluit van de NZH om in de Kooi een an- dere route te nemen. „Door de reconstructies daar, krij gen we de bussen niet meer door de straten". Met name door de bejaarde inwoners van de Kooi is bij het ge meentebestuur al geprotes teerd tegen deze gang van za ken. Verbeteringen De nieuwe stadsbus van de NZH, de derde sinds 1955, vertoont qua uiterlijk veel overeenkomst met de nieuw ste serie interlokale bussen. Hij is evenwel korter (10.60 meter in plaats van 11.80 me ter). Dit om een grotere wendbaarheid in het hier en daar nauwe Leidse stadscen trum te garanderen. Er zijn 28 zit- en 46 staanplaatsen. Nieuw is het „balkon" tegen over de uitstapdeuren voor staande reizigers. Vooral bij drukte zal hierdoor het uit stappen vlotter kunnen ge schieden. De deuren zijn 1.24 meter breed, zodat twee reizi gers tegelijk kunnen in- en uitstappen. Door middel van een schakeling bestaat de mo gelijkheid om op minder drukke tijden alleen de voor ste van de twee zwenkdeuren van de instap te benutten. De achterste blijft dan, ter ver mijding van onnodig warmte verlies, gesloten. Uiterlijk heeft de stadsbus ook een nieuwigheidje. De lijnnum- merfilm is behalve aan de voor- en achterzijde ook aan de rechterzijde van de bus, naast de instapdeur gemon teerd. De drie films worden door de chauffeur van zijn zitplaats af centraal bediend. Technisch is een van de voor naamste verbeteringen de luchtvering. Hierdoor wordt constant hetzelfde veercom- fort geboden. De hoogte van de bus, en daarmee ook die van de in- en uitstaptreden, blijft steeds dezelfde. De nieu we stadsbus heeft een sterke motor met automatische transmissie. Dit maakt het mogelijk om sneller op te trekken. „Het is de bedoeling dat de motoren van de nieu we bussen worden omgeven met geluidwerend materiaal", aldus mr. W. Dollekamp, di recteur van de NZH gister middag tijdens de introductie van de nieuwe bus. „Het mo torgeruis naar buiten zal daardoor zeer worden be perkt. De ministeriële goed keuring voor deze extra-uitga ve - circa zevenduizend gul den per bus - is onlangs afge komen, echter te laat om de thans indienstgestelde bussen ervan te voorzien.". Prioriteiten De heer Dollekamp deed voorts nog een beroep op de gemeentebesturen van plaat sen waar de NZH haar dien sten verzorgt, te bevorderen dat het openbaar vervoer snel kan worden afgewikkeld. „De ervaringen opgedaan met het stelsel van prioriteiten voor de bus tussen Leiden (station) en Katwijk zijn zeer gunstig. Aan dergelijke voorzieningen voor de streng Leiden-Leider-, dorp wordt op papier hard gewerkt. Wij hopen dat de be narde situatie in de binnen stad wordt verbeterd, waar door de rijtijd tussen station en Korevaarstrtaat van zeven minuten heen en tien minuten terug weer kan worden waar gemaakt In dit verband noem ik de. drie onlangs in Leiderdorp opgestelde ver- keerslichterunstallatie welke door middel van Vetag door de bus kunnen worden beïn vloed, aldus de heer Dolle kamp. Regering moet aandringen op plaatsen van verkiezings borden in Wassenaar WASSENAAR/DEN HAAG Minister Wiegel (Binnenland se Zaken) en staatssecretaris van der Mey (Buitenlandse Zaken) moeten er bij de ge meente Wassenaar op aan dringen alsnog over te gaan op het plaatsen van borden, waarop de politieke partijen die meedoen aan de a.s. Eu ropese verkiezingen, hun ver kiezingsaffiches kunnen plak ken. Hierom hebben D'66 tweede kamerleden mevrouw Wessel- Tuinstra en Engwirda ge vraagd. Beide Kamerleden vragen zich af of het besluit van de gemeente Wassenaar om niet tot het plaatsen van dergelijke borden over te gaan, niet in strijd is met het belang dat de regering hecht aan een zo'n groot mogelijke opkomst bij de Europese ver kiezingen. r ADVERTENTIE Maasdam maakt ze. in luttele seconden. Eén. twee. drie of .n hele stapel. 'n koopie nietwaar ■Thrgitfcuj-^t^uiiriir e7WAASDAM Winkelccnlrum de Kopemolen Merenwijk - tel 071-146731 LEIDEN Ondertrouwd: P. H. H. Vries en A. E. Baaiiens; R. J Jansen en M. M. van Kampen: J. C. Verstraaten en C. Y. M. van den Berg. P. A. Seip en M A. H. Ottema, C.P. denHameren V. M. Roesink Gehuwd: F. W. J. Schrei) en O Visser; F M. G. van Bers en I. Eqmen; T. Schimmel en T. C. Riisbergen; J G. M. Veeren en V. de Raad; M. A. van Kuijeren en A. C. van Geboren: Marianne Maria Cornelia Ida. dr. v W C. GorJ Andrea Papi. M. A. E. Luben v. C. M. de Vol dro. zn. v. M. J Kweslro en~D Zwaan; Jordy. zn. v. R. G. Baven en J. Sip. Ved- K-akash. zn. v. G. Manger en S. Boedhai; aria Catharina. dr. v. J. H. Boom en A Kruijshaar; Hans. zn. v. J. Moenen en S. C van Rijn; Cedric Merryn. zn v. 0 Eelzak en M. Onvlee: Jacoba Cornelia Neeltje. dr v. C. van den Berg en J. van Beelen; Pa trick. zn v H. J. Teske en J Rijnsburger Wijnand Matthijs. zn. v. W Wesselmk en S. M. van Rooijen. Gerarda Jakolien. dr. v G H van Doorn en W. G. van t Hoog; Mar lijn. zn. v L. R. van Schie en E. C. den Petronella. dr. M P. Onderwater. Rogier Johannes, zn. v J. J B Aniba en J. M van Weerdenburg; Abram Willem, zn. v. W Wildeman en A W Keijzer; Miranda Maria, dr v C. de Mol en P den Hollander. Daniël Graeme, zn. van F. W. Iveson en H. M. Cromie; Andrea Sylvia Johanna, dr. v. A W F van Alphen en M.J. Geerlof. Overleden: G. G. van Berkel. geb. 9 juli 1912. echtgenote van J. Hoogkamer; W Carree. geb 7 dec 1904. echtgenote van J. J. van den Berg; J. M. Rijnders, geb. 7 leb 1924. echtgenote van J. Verkerk, G. L Parengkuan. gob. 23 aprll 1927, man;" H. Tybout. geb. 5 aug. 1922. echtgenote van A. Post; M. C. L. Grupstra. geb. 24 sept. 1897. gehuwd oeweest met P. Boet. J. E 1896. gehuwd ge- Rosler." geb. 1? mi Bergshoel; C. 88. vrouw. A. Kuijl; geb. C. G. Jennor. geb. 27 i 1903, gehuwd geweest met J. C. Gabi T. Lautenbach. geb. 22 mei 1967, vrouw. geb. 28 nov ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5