Verzet tegen voorgestelde koehandel" voor fietspad Haarlemmer- trekvaart SCHEVENINGEN LEEFT. Verandering positie jeugdwerker steekt Katwijkse raadslid Echo-cardiograaf voor kinderafdeling AZL Voorhout wil woningzoekenden alvast met verordening helpen REGIO Kabeltelevisie voor alle Rijnsburgers Wedren naar zee, fantastisch vuurwerk, 80 antieke auto's, modeshows, muziek, parachutisten en nog veel meer. \i Pander Bewonersactie in wijk Boerenburg heeft succes Stompwijkse raad wil dorpshuis houden LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 ME11979 PAGIIJ KATWIJK De verandering van de juridische positie van de jeugdwerker voor algemeen open jongerenwerk (Theo Lieverds) is het Katwijks raadslid A. C. Berkheij (CDA) tijdens de commis sie van jeugd en sportzaken in het verkeerde keelgat geschoten. Het college van burgemeester en wethouders heeft vorig jaar juli officieel de jeugdwerker aan het Open Jongeren Centrum 't Mallegat gekoppeld, zonder de raad daar in te kennen. En volgens A. C. Berkheij druist dit te gen een eerder genomen raadsbesluit in. De jeugdwerker was eerst ondergebracht bij de stichting Jeugd- en Jongerenwerk in Katwijk. Na dat het Mallegat in juni 1978 een eigen rechtspo sitie gekregen had, heeft het college, op verzoek van de stichting Jeugd- en jongerenwerk Katwijk en 't Mallegat, het goed gevonden dat de jeugd werker bij het Mallegat onder gebracht werd. Volgens wethouder Van Oosten (PvdA - PPR) was dit alleen maar voldoen aan de formele gang van zaken. Raadslid Berkheij ziet dit anders, hij resumeerde dat de raad drie jaar geleden beslo ten had dat er twee jeugdwerkers zouden komen, waarvan er een bestemd zou zijn voor het Alge meen Open jongerenwerk, en niet zoals het nu gebeurt, voor 't Mallegat alleen. Hij noemde deze handelswijze van het college een kwalijke zaak, „op deze manier staat de raad voor joker". Het gevolg hiervan was dat de wethouder, tot zijn spijt, zo zei hij, besloot het verzoek tot subsidie ring van het Mallegat, het feitelijke agenda punt waar het om ging, terug te nemen. Aangezien het jongerencentrum op zijn geld zit te wachten, be sloot men wel een voorlopig voorschot aan A. Mallegat toe te kennen. Een ander punt tijdens de commissie vergadering was het door Openbare werken ontworpen plan voor een skateboardbaan. Deze baan zal in de parkstrook Hoornes-west moeten komen. De heer Slootweg van openbare werken gaf een korte toe lichting op het plan, wat meer dan vijftigduizend gulden moet gaan kosten. Bij het tot standkomen van het ontwerp hebben een aantal jongeren ge holpen. „Het is verbazend wat je van die dertien jarige knapen leert", aldus ingenieur Slootweg. Onder voorbehoud van J. Guyt (SGP) kunnen de commissieleden met dit voorstel instemmen. Het laatste punt op de agenda ging over „decen tralisatie welzijnsbeleid", iets waarover men zegt de burger meer in te betrekken. Echter, het be sluit om dit in een gesloten vergadering te behan delen leverde op de publieke tribune nogal wrevel op. Vooral omdat op voorspraak vai CDA besloten werd, dat twee niet-raadsleden, de gesloten zitting mochten bijwonen. Iets van burgemeester C. A. Bos later opmerkte dat een zeer ongebruikelijke procedure is, waarschijnlijk onder de kinderziekten van sinds pas openbaar gehouden commissie vera' ringen dient gerekend te worden. En dat i de interesse voor dit punt door de uitlating 1 wethouder N. Parlevliet, „dat het moeilijk is de burgers erbij te betrekken", extra gewekt was Voorlopig weg toch%oor auto's afsluiten OEGSTGEEST/WARMOND Het aanbod van de heer Menten een fiets pad langs de Haarlemmertrekvaart- weg, op zijn grond aan te leggen in ruil voor een stuk grond van 7 ha waarop bungalows en villa's gebouwd kunnen worden, viel bij de commis sieleden van de commissie Verkeer en Vervoer in Oegstgcest gisteravond niet in goede aarde. De verkeerssituatie is voor fietsende schooljeugd langs genoemde weg le vensgevaarlijk. Er zijn thans twee maal per dag schoolspitsuren waarop de weg al voor autoverkeer verboden is. Het koppelen van een fietspad aan bepaalde particuliere wensen werd door de CDA'er Kakebeeke betiteld als „koehandel". De socialist Kohlbeck sprak zelfs van „kapitalistische chan tage" en voelde zich opgezadeld met een stuk bestuurlijke onmacht „Er moet een oplossing komen, ik moet kiezen voor verkeersveiligheid dus wil ik eventueel wel meedoen...". De libe raal Reilingh stelde dat hij niet wilde praten over eventuele grondruil. „Wij willen ons uitsluitend bepalen tot het probleem". De bijeenkomst, onder voorzitterschap van wethouder J. J. Thorn, werd mede bijgewoond door de fractievoor zitters van de drie ir. de Warmondse raad vertegenwoordigde partijen te weten de heren Van Leeuwen (CDA), Bonjer (WD) en Timmermans (pro gressief Warmond). Namens hen werd het woord gevoerd door de heer Bon jer. „Als wij ons zuiver tot de ver keerstechnische aspecten bepalen dan is het plan om een fietspad langs de Haarlemmervaart aan te leggen, ach ter de bestaande bebouwing en het Tolhek om een „onvoorstelbaar aan trekkelijk en fraai plan", aldus de heer Bonjer. Uiteraard ging men uit voerig in op de konsequenties van een totale afsluiting van de Leidse Vaart ten aanzien van Warmond, met name een intensiever verkeer op de Oranje Nassaulaan. Uit de discussies kwam naar voren dat men als belanghebben den gemeenten gezamenlijk moet gaan optreden bij Provinciale Staten om ge daan te krijgen dat de reconstructie van de weg langs de Leidse Vaart naar voren geschoven kan worden, en niet pas in 1988 aan bod komt War mond.- Sassenheim, Voorhout en Oegstgeest en eventueel Leiden moe ten het probleem gezamenlijk aanpak ken. Ook de Warmonder, de heer Bon jer onderschreef de eerdere opmerkin gen van Kakebeeke over de transactie met de heer Menten. „Het is een onge zonde koppeling, maar wij moeten trachten deze ongezonde zaak op een gezonde manier op te lossen". „Je zou toch van G.S. juist verwacht hebben dat zij de gemeentes eens rond de tafel zouden roepen", merkte Kohlbeck op. De heer Beckers (PPR) vroeg zich af of bedoelde grond, om dat het hier een kwestie van algemeen belang betreft, niet onteigend kan worden? Daar werd onmiddellijk door wethou der Thorn op ingehaakt die toezegde dit te zullen onderzoeken. De wethou der vroeg zich af of vier gemeentes nu echt niet in staat zijn om zelf het fietspad te financieren, uitgaande van een bedrag van vier ton... De War monder progressief Timmermans vond dat bij afsluiting van de Haarlemmer- trekvaart op zijn minst verkeerslichten moeten komen bij de Kennedylaan, de brug naar de Oranje Nassaulaan aan gepast moet worden voor de fietsers die dan verder in de Nassaulaan een fietspad zullen aantreffen. Los gezien van alle zaken kwam de verkeerscommissie tot de conclusie dat men gezamenlijk moet werken om tot een oplossing te komen. „Het totale afsluiten van de Haarlemmertrekvaart- weg tussen Postbrug en Tolhek, indien tenminste G.S. er akkoord mee willen gaan, mag niet betekenen dat de stoom van de ketel is en daarmee de definitieve oplossing in de vergeethoek raakt". Na de discussie bleef het reeds eerder ingenomen standpunt van de Oegs- tgeester raad gehandhaafd: totale af sluiting als tijdelijke maatregel in af wachting van concrete plannen voor de aanlog van een fietspad. Deze plan nen moeten zo spoedig mogelijk ter tafel komen... De fractievoorzitters van -de Warmonders partijen zegden mede werking toe bij het gezamenlijk schrij ven van B. en W. Oegstgeest en even tueel het college van Warmond aan Ged. Staten over deze zaak. De echo-cardiograaf werd gisteren al direct in gebruik genomen. LEIDEN De Nederlandse Hartstichting heeft gistermid dag in het kader van het „Jaar van het Kind" een echo-cardiograaf geschonken aan de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Deze belangrijke apparatuur werd door de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de stichting, dr. J. Weeda, aangeboden aan dr. J. Rohmer, lector in de kin- dercardiologie. De echo-cardi ograaf mag worden be schouwd als een vrij revolu tionair instrument in de tech nische wetenschap, dat als vervanging dient van de nog al ingrijpende methode van de hartkatheterisatie. Jaarlijks worden er in Neder land circa 1500 kinderen ge-, boren met een hartafwijking. Katheterisatie is één van de methoden in de ziekenhuizen, die werd beproefd om een di agnose vast te kunnen stellen. Een en ander is een omslach tig en gecompliceerde ingreep. Met de nieuwe echo-cardio graaf kan het onderzoek een stuk worden vergemakkelijkt Opereren is bij het gelf van dit instrument niet rf nodig. Via het plaatsen P electrodes op de borst f het patiëntje kunnen de[e sen op een beeldschermr tweedimensionale doorsj" van het hart zichtbaar r Niet alleen in Leiden, i ook in de ziekenhuizen Groningen, Amsten Utrecht, Nijmegen en Rcrr dam heeft de Nederla 'e< Hartstichting dergelijke ra cardiografen aan de kind delingen geschonken. jj.1' Naderende sloop Dr.Visserschool NOORDWIJK Het gemeen tebestuur hoopt aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw van een complex van ruim vijftig woningen voor één- en tweepersoons huishoudens en een autos howroom op het terrein van de vroegere Dr. J. Th. De Visserschool aan de Huis ter Duinstraat. De school, het gymnastieklo kaal aan de Abraham van Royenstraat en de meesters- woning aan de Huis ter Duin straat moeten daartoe worden gesloopt. Men hoopt er in het najaar de beuk in te zetten. Om het terrein zo kort moge lijk braak te laten liggen, wil het gemeentebestuur het start punt van de sloop aanpassen aan het tijdstip waarop men kan gaan bouwen. Vandaar dat nu al aan dè raad wordt gevraagd toe te staan dat de school wordt gesloopt en daar/oor een krediet van ruim 50.000.- beschikbaar te stellen. RIJNSBURG De commis sie Welzijn van de gemeente Rijnsburg meent, dat alle in woners van Rijnsburg op de kabeltelevisie aangesloten moeten kunnen worden. Dus ook de ingezetenen aan de noordzijde van het Oegstgees- terkanaal Commissielid GJ. den Heijer: „Daar wonen ook Rijnsburgers, dus hebben ze er recht op". De kosten van het aansluiten van deze inwoners zullen door de gehele gemeenschap gedragen moeten worden. Me vrouw De Haas had becijferd, dat de extra uitgaven elke abonnee op zo'n 1,10 gulden meer zou komen te staan. De progressieven hadden overi gens zelf een enquete inge steld naar de wens van de in woners om op het kabelnet aangesloten te worden. Ande re enquetes hadden dertig en in tweede instantie vijftig pro cent positieve reacties opgele verd. De progressieve enquete bood een gunstiger beeld: ze ventig procent van de onder vraagden wilden graag aange sloten worden. KORTWEG ZOETERWOUDE Niet al leen kinderen, maar wellicht ook ouderen kunnen zondag 20 mei van een brokje kinder toneel genieten. In Ons Huis zullen om 15.00 uur „de won derlijke avonturen van man netje Pluim" vertoond wor den. Verantwoordelijk hier voor is Jozef v.d. Berg, een zeer bekende poppenspeler. De organisatie is in handen van Wouw, de entreeprijs be draagt slechts twee gulden. ADVERTENTIE Dit weekend komt u ogen en oren te kort in Scheveningen: Zaterdag: 's ochtends de klassieke wedren naar zee (Luxe Bad),'s middags reddingsdemonstratie op zee tussen de Pier en de Haven.'s Avonds landen para chutisten, muziek barst los en tot besluit een fantastisch vuurwerk (22.30 uur). Zondag: het Concours d'Elégance met 80 antieke auto's op de Promenade (12.00-14.30 uur) gepresenteerd door Hans van Willigenburg. Daartussendoor een show van modehuis Laura Ashley. Vanaf 3 uur muziek met de 22 man sterke Big Band van Herman Dijkstra. VOORHOUT De gemeen te Voorhout zal wellicht over enkele maanden een nieuwe woonruimte-verorde ning gaan hanteren waar door het mogelijk wordt woningen met een koopprijs tot 270 duizend gulden of een huurprijs tot 540 gulden per maand voor de eigen woningzoekenden te bestem men. Het gemeentebestuur heeft een voorstel van een adviescollege hiertoe over genomen. Ook de raad had gisteravond geen bezwaar. Burgemeester M Th. Van de Wouw verklaarde, dat de nieuwe verordening waar schijnlijk niet voor 1 sep tember van kracht zal zijn. Eerst zal men onder meer D.J.W. IJdo (CDA) zag wel lichtpuntjes in de nieuwe verordeniong. Spreekrecht staatssecretaris Brokx om toestemming moeten vragen. Wethouder Joon verklaarde, dat de verordening 'uit nood is geboren'. Er worden in Voorhout momenteel namen- lijk geen woningen gebouwd. Op geen enkele manier kan men derhalve tegemoet ko men aan de woningbehoefte van de eigen bevolking. Me vrouw Wijling (PPR) zette wat vraagtekens bij de nieu we verordening, vooral om dat er nu al zoveel wonin gen lang leegstaan en het nieuwe systeem geen enkele garantie biedt. Zij consta teerde, dat als de verkoop prijs tweeduizend gulden bo ven de grens ligt, het hele huisvestingsbeleid de mist in wordt gestuurd. Wethouder Joon verklaarde overigens, dat er geen inzicht was in de aantallen mensen die een woning tussen de 150 en 270 duizend gulden zoeken. Dr De Voorhoutse gemeente raad gaf gisteren de burge rij voor de eerste maal gele genheid tot het benutten van spreekrecht voorafgaande aan de raadsvergadering. In totaal was voor belangstel lenden een half uur uitge trokken ,met dien verstande, dat elke spreker niet langer dan vijf minuten het woord mocht voeren. Het gehele in- spraakfeest ging echter niet door: er was geen enkele ge gadigde. ADVERTENTIE Pander toont slechts enige tijd een selectie antieke voorwerpen en meubelen. Dit is een uitnodiging voor de liefhebbers van mooie oude dingen, die het interieur net dat extra accent kunnen geven. Echt antiek voor redelijke prijzen. Tijdelijk bij'Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE WARMOND De commissie Openbare Werken van War mond heeft gisteravond geko zen voor bet aanbrengen van ruimm honderd ijzeren paal tjes, de zogenaamde 'Amster dammertjes' in de tot voet gangersgebied wordende Dorpsstraat. De paaltjes die nen ter bescherming van de lantaarnpalen en de voetgan gersdomeinen. Het gebied waar de voetgan gers vrij spel krijgen, zal een fleurig aanzien krijgen. Dit dient onder meer te lukken door het plafeisel uit te voe ren in verschillende patronen grindtegels. Eenvoudige hou ten banken en bloembakken zullen het straatbeeld verder verfraaien. Honderd Amsterdammertjes voor Warmondse Dorpsstraat De commissie kwam ook tot een opmerkelijke voorstel ten aanzien van het speelterrein in plan Oost. Het speelterrein zou worden ingericht als par keerterrein, terwijl de jeugd voortaan op de straat zou moeten spelen. Dit zou moe ten gebeuren omdat de spee- lattributen op het terrein te veelvuldig worden vernield. Volgens de commissie zou dit een goede oplossing zijn als de straten worden ingericht als woonerven. Bewoners op de publieke tribune verzetten zich fel tegen het plan. Zij vroegen om beter toezicht en hekken, die 's avonds gesloten konden worden. Burgemeester De Vreeze adviseerde hen een speeltuinvereniging op te rich ten, zodat gezamenlijk een herinrichtingsplan kan wor den opgesteld en toezicht kan worden geregeld. Deze sug gestie werd ook door de com missie overgenomen, zodat het gehele voorstel voorlopig werd teruggenomen. NOORDWIJK De aktie van een aantal bewoners van de Stakman Bossestraat om de bouwplaats van de nieuwe openbare school in Boeren burg wat op te schuiven, blijkt niet geheel zonder re sultaat te zijn gebleven. Het gemeentebestuur heèft nu besloten om de aanvankelijk gekozen bouwplaats wat op te schuiven en wel vijf meter in de richting van de vijver en vijf meter in de richting van het Rederijkersplein. Verder zal afgezien worden van het medegebruik van de bestaan de speelplaats door de nieuwe openbare school. Deze school krijgt nu een eigen speelter rein aan de kant van de vij ver. De bewoners van de Stakman Bossestraat hebben zich met deze oplossing kun- ,nen verenigen, zij het dat nog enige detailpunten moeten worden geregeld. Zo zal bij- Voorbeeld de fietsenbeq bij het schoolplein wordei situeerd. Overigens ziet het er I naar uit, dat gauw md bouw van de school kan| den begonnen. Reeds Druari heeft men de veil goedkeuring van de miiï van onderwijs en wetensf pen aangevraagd, nog toe is dit fiat niet afj men. Met het oog op gentie van het bouwpl^ wel regelmatig aandrai het ministerie uitgeo» Om na het binnenkomen] •ie ministeriële verklarin rnel mogelijk aan de kunnen gaan, stellen b i aan de gemeenteraad voi ■/ast een krediet vooil bouw van een tweede opé i'e school te voteren, mede is de som gemoeidl 1.900.000,buiten de 1 van de grond en de voorzieningen. STOMPWIJK De leden van de Dorpsraad Stompwijk hebben zich gisteravond een stemmig uitgesproken voor behoud van hetdorpshuis door de stichting waarvan de léden ingezetenen van de buurtschap zijn. Mevrouw K. P. Bregman-Lug- tigheid zei tegen overname door het gemeentebestuur te zijn. Zij vroeg wel meer bege leiding van ambtelijke zijde ir; verband met de regelmatig terugkerende moeilijkheden mzt de financiering van het onderhoud. De overige Jeden spraken zich in dezelfde zin uit. Het dorpshuis, een voor malig zusterklooster, was ei gendom van het parochiebes- tu'ir van St. Lambertus dat het acht jaar geleden om niet overdroeg aan de Stompwijk se gemeenschap. Het paro chiebestuur stelde zich op het standpunt dat het gebouw, dat „uit kwartjes en dubbel tjes van de Stompwijkers" was bekostigd weer naar die gemeenschap terug moest. In de notulen van de stichting die eigenaresse werd staat dat het gebouw ten dienste staat van de dorpsgemeenschap. Het gebouw wordt door^ tiental verenigingen, wie de Stompwijkse fai de vrouwenvereniging enl gri >ep volksdansers gebn Buurtfeest Bergamola* VOORHOUT De bewi van de Bergamolaan zi, mate verheugd over hel dat onlangs de asfalt van de laan gereed is men, dat zij gezamenli ben besloten morgen heuglijke gebeurtenis buurtfeest te vieren. De Bergamolaan was tot| kort een bijna onbegai laan, die bezaaid lag keien en bagger. De be' hebben invitaties naar B en W om het mee te beleven. De hap] heeft plaats in een grote] die achter een van de opgesteld wordt. Alle h worden feestelijk versiei er staan vele festiviteite het programma.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4